BUITENLAND. Frankrijk. Spanje. Engeland. Duitschland. Oostenrijk, Italië. Rusland. Amerika. x BINNENLAND. De commissie voor de begrooting besloot met 25 tegen 5 stemmen over te gaan tot de orde van den dag, aangezien de voorgestelde bezuini gingen als onvoldoende beschouwd werden. De beslissing van de begrotingscommissie, waarbij de regeering wordt uitgenoodigd nieuwe bezuinigingen voor te stellen,' wordt beschouwd als eene volledige breuk tusschen hen beiden. De kamer zal de volgende w.eek geroepen worden uitspraak te doen in het geschil. Zeker aantal dagbladen achten het ontstaan eener ministerieele crisis zeer waarschijnlijk. Gardani, de outrouwe croupier van de speelbauk te Monte Carlo, de medeplichtige van de bedriegers die daar onlangs, door valsche kaarten, 300.000 fr. stalenis veroordeeld tot 18 maanden gevangenisstraf en eene boete van 100 francs. De Parijsche politie zocht onlangs een huurkoetsier, wiens getuigenis in eene aanhan gige rechtszaak van gewicht kon zijn, maar zij wis.t .'zijn naam niet, en evenmin zijn signa- lement of het nummer van zi,n rijtuig. Het zoeken ging dus bezwaarlijkmaar daar bood zich een gevangene in Mazas aan den huur koetsier, dien hij kende, op te sporen. De ge-, vangene ging nu dagelijks, in gezelschap van twee politiebeambten, de stad in, om den koet sier te zoeken. Zes dagen zochten zij te ver geefs, doch den zevenden dag werd de man gevonden, Om den goeden uitslag van hun tocht te vieren, gingen nu de politiebeambten met den gevangene die op hunne lange wandelingen een soort van vriend van hen was geworden in een herberg een glaasje bier drinken en kaart spelen. Daar vroeg de gevangene verlof, zich om een zeer natuurlijke reden even te verwij deren achter een aangewezen deur. Zijn be wakers-stonden dit toe; hij ging, maar.... hij kwam niet terug. Toen de polilie-beambten ein delijk naar hem gingen zien, bleek het, dat de man gevlucht was. De beide gefopte bewakers stonden eenige dagen geleden terecht wegens medeplichtigheid aan het ontsnappen van den gevangene. Een van hen, een oud gediende, werd veroor deeld tot veertien dagen gevangenisstraf; den anderdie nog pas weinig ervaring in het vak had, - werd slechts een* geldboete van 10 francs opgelegd. Volgens een van het eiland Cuba ontvangen schrijven zouden de samenzweerders der Antilies op 22. dezer eeae belangrijke vergadering te Cavos-Huetco houden welke door verschillende hoóftTen van den laatsen opstand zou bijgewoond worden. De minister Moret verklaarde in de kamer va^-„afgevaardigden dat de opbrengst van. de tabftk en suiker op Cuba niet is verminderd, maar de'prijzen zijn lager ten gevolge der con currentie van Mexico en Duitschland. De minis ter wilde voor het tarief op Cuba dezelfde be palingen als het Amerikaansche tarief bevatte. Hij vroeg aan de kamer tijd om zijne beloften na te komen. Men vreest dat onlusten zullen ontstaan uit de reis van den Ierschen afgevaardigde O'Brien naar Canadawaarheen hij is vertrokken om de algemeene opinie tegen den gouverneur op te zetten ter oorzake van de uitzettingen van Iersche boeren bij het bezoek van dien gouver neur den markies Lansdowneop zijn land- goéderen in Ierland bevolen. De steamer „Um- bria" is ie New-York aangekomen met den heer O'Brien aan boord die door een Iersch comité is ontvangen dat hem met een sleepboot tege moet voer. De Engelschen aan boord van de „Umbria" hebben gefloten en „Leve Salisbury Leve Balfourgeroepen en beantwoordden de ovatie aan den heer O'Brien gebracht, met het Engelsch volkslied. Een vreeselijke cycloon heeft Donderdag morgen Rangoon (Achter Indie) geteisterd. Hon derden boomen werden ontworteld het verkeer op de straten werd onderbroken, vele buizen, pakhuizen én molens'werden van hun dak beroofd, terwijl een groot aantal schepen kabels en ankers verloren en tegen elkander sloegen, maar belang rijk vei lies van schepen werd niet geleden. Een aantal booten weiden verbrijzeld en hoewel aan wal waarschijnlijk geen menschenlevens zijn te betreuren worden van de booten een twaalftal personen vermist. Ruim 10,000 landverhuizers kwamen Woensdag te New-York aan waldat is 2000. meer dan er ooit te voren op éénen dag aan kwamen. Naar de Standard uit Konstantinopel ver neemt hebben de onderhandelingen tusschen Wolff en de Porte over Egypte eene gunstige wending genomen ten gevolge van wederzijdsche concessiën. Het spoedig onderteekend worden van eene Anglo-Turksche conventie schijnt zoo goed als zekerdaar het Britsche ministerie en de sultan beiden de hoofdpunten hebben aan genomen. Volgens bericht aan de Daily News waren de troebelen op Kreta nog niet geëindigd; doch de snltan zoa besloten zijn den eilanders hun nen voornaamsten eisch te bewilligennamelijk het besteden van het overschot der Kretaansche financiën aan scholen en openbare werken. Uit Kaïro verneemt de Timesdat Ismail Pasha's agent Lavison ontslagen is geworden om te worden vervangen door Ismail's broeder Hussein. Toen hierop Lavison weigerdezijne papieren af te gevenwerd hij gevangen geno men. Het wetsontwerp der belasting op het gedis tilleerd is door den rijksdag in handen eener commissie van 28 leden gesteld. De minister van financien betoogde voordat dit besluit ge nomen werd nogmaals de noodzakelijkheid van de wet tot bestrijding der hoogere rijksuitgaven, wees op de ontheffing welke er door verkregen wordt en wederlegde de bewering van Richter, dat alleen schadeloosstelling der groote grond bezitters beoogd wordt. Wat de wet wil, i9 de branderijen voor ondergang te behoeden. De nieuwe suikerwetdie aan den bonds- ,raad verzonden is, stelt voor eene verbruiksbe lasting te heffen van 10 mark per 100 kilo suiker .en daarnaast als gronastofbelastiug 1 mark per 100 kilo bèetwortelen. Suiker voor den uitvoer wordt' vrijgesteld van de verbruiksbelasting en krijgt de helft der grondbelasting vergoed. ft Graaf Herbert von Bismarck zal, zoo het heet om gezondheidsredenen naar Dublin vertrekken, waar hij een bezoek zal brengen aan den onder koning van Ierland met wien hij bevriend is. Doch werkelijk wordt aan zijne reis eene gewich tige staatkundige beteekenis gehecht met betrek king tot de Oü9tersche staatkunde sn koloniale quaestiën. Thans verzekert men dat het uit 't rijks- land gebannen rijksdaglid Antoine geen deel meer aan de zittingen van dat staatslichaam zal nemen. Bij de instructie van de zaak-Schn&bele moeten zeer bezwarende vermoedens van landverraad tegen hem zijn gerezen zoodat hij vreezen zóu zich naar Berlijn te begeven wijl hij daar wel eens kon worden gearresteerd. Van een audere zijde wordt evenwel volgehouden, dat de re- gecring Antoine niet zal verhinderen zijn mandaat als rijksdaglid te vervullen. Donderdag namiddag is de groote brug over de Elbb bij Wittenberg in brand geraakt waardoor de daarnaast liggende spoorwegbrug ernstig bedreigd werd. De geheele afgebrande stad Eperies was een der schoonste steden van Hongarije. De voor naamste openbare gebouwen zijn door het vuur vernield. Twee kinderen werden verkoold ge vonden en verscheidene families, die zich ia de kelders wilden redden zijn gestikt. Door den hevigen wind die juist woeddewerd het vuur dat ,te 10 unr v. m. was ontstaan, mst groote snelheid voortgeplant. Van Vrijdagmorgen tót Zaterdagmorgen duurde de brand voort. Eperies is en was nog het bolwerk der protestanten in Noordelijk Hongarije.' Het verlies wordt door de assurantie-maatschappijen op f 600,000 geschat alleen aan verzekerde goederen. Nagykaroly werd niet minder geteisterd. Vele families verloren al hunne bezittingen en zijn tot den bedelstaf gebracht. Van den vierdep tot den zesden dezer woedde een hevige brand te Kursics, een bloeiend dorp. Uit de kloosterschool te Nagykaroly worden vele meisjes vermist. Meer dan 5000 personen kampeeren er in de open lucht. Gedurende de laatste week zijn minstens 32,000 personen van hun woningen beroofd terwijl het gezamenlijk geldverlies bijna niet te berekenen is. De opbrengst der belastingen eD inkomende rechten was van Juli 1886 tot einde April 1887 achtien millioen meer dan in hetzelfde vooraf gaande tijdvak. Naar de Duitsche St. PetersburgerZeitung meldt zullen de onderhandelingen der Afgbaau- sche grenscommissie waarschijnlijk weer langer gerekt worden, daar de Engelsche gedelegeerden nieuwe instructies afwachten moeten. -De twee grootste steden in het Russische gouvernement Minsk Sluzk en Brobrnisk aan de Berezina zijn door hevige branden gedeelte lijk vernietigd; de schade is zeer belangrijk. Uit Moskou wordt gemeld dat bij het ju bileum van den volksdichter Slawiansi een lele- graphische gelukwensch van Boulanger ontvan gen is welke aan het publiek voorgelezen werd en groote opgewondenheid teweegbracht. Het zelfde was het geval met een telegram van Pasteur aan Slawjansi, hetwelk eindigde met de woorden: fVivent Russie et France unies." Nadere berichten omtrent de aardbevingen in Noord-Amerika melden dat vooral in het Noordwesten van Sonora (Mexico) groote ver woesting is aangericht. Verscheidene dorpen liggen daar in puinen een aantal menschen kwamen er om het leven. Bapispe, ir. het district Montezuma, werd geheel verwoesten 150 inwoners vónden daar den dood. De Mexicaan9che geleerden voorspel len nog verdere aardbevingen en vuicanische uitbarstingen. In Arizone moet bijna geen hooge berg zijn die niet door deze aardschokken meer of minder van vorm veranderd is. UITVOERINGEN. WAALWIJK. Zondag 15 dezer, des middags 12 ure, door de liedertafel „Oefening en Vermaak" van Waalwijk en Bezooienop de zaal Musis Sacium" PROGRAMMA AD LIBITUM. CAPELLE, 19 Mei, 's Namiddags te half 3 uredoor de zaug- vereeniging „Oefening kweekt Kunst" onder directie van den heer Frans De Cortie, in 't schoollokaal in de Heistraat. Waalwijk, 14 Mei 1887. In de heden voormiddag gehouden verga dering van den gemeenteraad is besloten een nieuwe oproeping te doen voor een gemeente-geneesheer thans op eene bezol diging van f1200 'sjaars. Tot tijdelijk wethouder is benoemd de lieer F. M. Ingen-Housz. Het bestuur van de 14e afdeeling der Noordbrabantsche maatschappij van landbouw hadtegen den 9e dezer des avonds te Waalwijk in de zaal van het koffiehuis de Kolommen de leden en alle belangstellenden uitgenoodigd tot het bijwonen eener te houden voordracht over het hoefbeslagalsmede over de uiterlijke kenteekejien van een goed paard. Aan die uitnoodiging was door een 50 k 60 tal toehoorders gevolg gegevenen voor dezen behandelde de heer Qiiadekker uit Bredadaartoe uitgenoodigd op de hem eigen duidelijke en gemakkelijke wijze zijn onderwerp in een rede, die in grondigheid, logischen gedachtengang en duidelijkheid niet te wenschen overliet. Achtereenvolgens gaf zijn Ed. een beschrij ving van den hoef, en besprak zijn vormen deelentoonde aanhoe de hoef het leven van den voet moet beschermen tegen vocht en warmte, en daarom met glazuur is bedekt, dat om. gezegde reden niet mag worden af- gerasptof men veroorzaakt scheuren in den hoef, waardoor men hem dus genoemde bestemming zou ontrooven. Voorts werden de steunsels besproken, en er op gewezen, dat deze nimmer mogen worden af- of uit gesneden wil men geen oorzaak worden van het ontstaan van volvoeten of platvoeten. Ook werd aangetoond, hoe het gewelfd zijn van de zool haar de vereischte kracht geeft om het lichaam te dragenen hoe dat het uit en afsnijden van dat gewelf hem krachteloos moet maken. Eveneens aan de straal binnen de steunsels werd de aandacht gewijd, en aangetoond hoe deze bij het neerzetten van den voet zich uitzeten bij het oplichten weer inkrimpt, waardoor ook de steunsels zich beurtelings verwijderen en sluiten. Dat aan die straal dus nimmer mag gesneden, en 'ook de ijzers niet in de steunsels mogen vastgespijkerd worden, is een noodwendig gevolg. Vervolgens kwam de vorm van het hoefijzer aan de beurt. Dat het ijzer naar den hoef, en niet omgekeerd, dient gemaakt te worden, dat het ijzer wel warm aan gebracht maar nimmer gloeiend ingebrand mag worden, wil men aan den hoef den groei niet ontnemen dat de nagels in een rits ten getale van hoogstens zesop gelijke afstanden maar vooral niet onder de steunsels, met niet minder dan zes zachte slagen behooren aangebracht te worden, dat nimmer de hoeven met vet besmeerd doch enkel met een weinig vasiline mogen ingevreven wordendat de kalkoenen onder de ijzers dienen te vervallen, en slechts bij uitzondering in den winter bij gladde wegen de scherpe in den bijtelvorm mogen toegelaten worden dat alles werd glas helder uiteengezet. Eindelijk werden nog behandeld de voor naamste gebreken en ziekten der hoeven, en de middelen aangewezen om die te genezen. Met onverdeelde aandacht werd deze in teressante voordracht van het begin tot het einde gevolgden menigeen maakte van de gegeven vrijheid gebruik om in de pauze en na afloop der lezing,, de eene of andere op heldering te vragen die met de meeste be reidwilligheid door den spreker gegeven werd. Ten hoogste voldaan keerde men huiswaarts, instemmende met den voorzitter, toen deze :aan den geachten spreker den dank der ver gadering bracht voor het vele gewichtige en leerzamedat hij had te genieten gegeven. Het bestuur der 14e afd. der N.Br. maatschappij van land- V/ bouw. Tot conducteur derde klas der brieven malen Breda-Vlissingen is benoemd A. Bag german alhier. De tweede kamer heeft Woensdag bij de voortzetting der beraadslaging over de grond wetsherziening, het Vie hoofdstuk (over den godsdienst) ter zijde gesteld. Dit besluit werd genomen op voorstel van dr. Schaepmau en met algemeene stemmen op twee na. Hoofdstuk VI der bestaande grondwet blijft alzoo onveranderd behouden. Donderdag heeft de tweede kamer hoofd stuk VII der nieuwe grondwet (financiëu) aan genomen mei 42 tegen 22 stemmen. De amendementen \an de heerer. Zylker c. s. werden met overgroote meerderheid verworpen met uitzoudering van het eerstehetwelk eenig zins gewijzigd door de regeering werd aangeno men. Spoorweg Krmvoort-—'s Hertogenbosch. Het eindverslag omtrent dit ontwerp is uit gebracht. De commissie van rapporteurs acht de bij het afdeeüngsonderzoek geopperde bezwa ren niet door de fegeering opgelost. Door de heeren Van Kerkwijkv. d. Sleijden en v. d. Goes v. Dirxland is een amendement voorgesteld, waarvan de bedoeling isom ten einde den aannleg vaD den spoorweg van Zwa- luwe naar 's-Hertogenbosch niet te vertragen, de onteigeningswet voor dien spoorweg tot stand te brengen. De spoorweg moet aansluiten aan den bestaanden spoorweg van Utrecht naar Bokstel, de werken behooren op de eenvoudigste wijze te worden gemaakt. Bij de begrooting voor den aanleg van Staatsspoorwegen voor 1888 zal om trent het daarvoor te bestemmen bedrag eene be slissing zijn te nemen. De voorstellers zijn van oordeel, dat in ver band met den gewijzigden toestand, die ontstaan zal door de verlegging van den Maasmond, het overige gedeelte vao het ontwerp belangrijke vereenvoudiging kan ondergaan. Aan de regee ring blijft overgelaten om te zijner tijd de noodige voorstellen te doen. De minister van justitie heeft bepaald, dat het examen bij art. 11 der wet op het notaris ambt bedoeld, voor het jaar 1887 zal aanvangen op Vrijdag 1 Juli e.k. en dat het zal worden gehouden te 's Gravenhage en benoemd tot lid en voorzitter der staatscommissie belast met het afnemen van gemeld examenmr. J. Kalff, raadsheer in den hoogen raad der Nederlanden. De kiezersvereeniging Noordbrabant, afd. Tilburg, heeft in hare jl. gehouden vergadering besloten, ouder eenig voorbehoud, tot den al- gemeenen kiezersbond toe te treden. Dinsdagavond vergaderden te Tilburg een 30tal belangstellenden in de oprichting van een algemeen ondersteuningsfonds voor deze gemeente. De vergadering werd gepresideerd door den heer J. H. A. Diepen voorzitter der kamer van koophandel en wethouder. Nadat de wenschelijkheid van dat fonds was uitgesproken, werd eene commissie benoemd om de statuten welke door den heer A. Oomen zijn samengesteld aan eene revisie te onder werpen en zoo noodig daarin de vereischte ver andering te brengen. Die commissie bestaat uit de heeren Adolf van Dooren Armand Diepen Carl Striter, Jacques Moonen en Frans de Beer. Terwijl er allerwege iu den laatsten lijd een vooroordeel tegen de boter gekomen is, wegens de groote knoeierij, die er bij het maken van kunstboter plaats heeft, is het een verblij dend teeken, dat men in het Land van Heusden den eersten stoot heeft gegeven aan het bereiden van zuivere natuurbotervolgens Deenscli systeem. De heer D. Duyser, te Heusden, heeft thans eene stoomroomboterfabriek, waar de melk dade lijk na het melken verwerkt wordt en de ver» zurings-methode niet behoeft toegepast te worden. Het vee, dat de melk voor deze fabriek levert, staat onder voortdurend toezicht vau den rijks- en district9-veearts aldaarzoodat geene vrees bestaat, dat er melk van zieke koeien verwerkt zal worden. Donderdag voormiddag omstreeks 10 uur is te Kaatsheuvel brand uitgebroken bij den bakker Verhoeven het huis is geheel in de asch gelegd. Van demeubelen is het grootste gedeelte gered kunnen worden. Huis en inboedel waren verzekerd bij de Zutfensche maatschappij. De oorzaak is onbekend maar men acht het niet onmogelijk dat de brand ont staan is doordat iemand met een brandende pijp zonder dop er op mutsaart uit de schuur heeft gehaaldzooaL meermalen schijnt te zijn ge beurd. Verleden Woensdag heeft te Drunen een aanranding plaats gvffiad op de eerbaarheid van een 12jarig meisje. De vermoedelijke dader is bekeud. Eene dame te Amersfoort, die boter had gekocht voor een goeden prijstwijfelde bij ontvangst aan d<- zuiverheid van het geleverde en deed de waar scheikundig onderzoeken. De hiermede belaste deskundige bracht een verslag uit van den volgenden inhoud „Mevrouw! In hit vet, dat u mij ter keuring gezoudcD hebt, komt hoegenaamd geen boter- gehalte voor Tegen den verkooper werd procesverbaal op gemaakt. De politie te 's Bosch heeft twee knechten van eenen fabrikant aldaarM. H. S. en F. J. B.gearresteerd zij hadden zich sedert ge- ruimen tijd schuldig gemaakt aan oneerlijke handelingen tegenover hunnen meester. —r— Uit Vlijmen wordt gemeld: Een allertreurigst voorbeeld van laakbare on voorzichtigheid met het schieten is thaos voor de tweede maal binnen een paar jaren geleverd. De eerste maal werd een oud man bij gelegen heid van het doelen-schieten met een prop in zijn been geschoten ten gevolge waarvan hij weken achtereen ziek is geweest. Op den 29en April jl. begaf zich een bruidspaar naar het raadhuis vergezeld van enkele met geweren voorziene vrienden. Een hunner gaf de biuid een schampschot aan den armzoodat haar kleed in brand raakte en de arm verwond werd. Evenwel ging de plechtigheid doordoch terug- keerende gaf dezelfde onhandige schutt r den bruidegom een schot in een van de beenen achter in de kuit. Het was eene groote wond en het bleek dat geduchte verwoestingen waren aangericht in de weefsels en spieren, die daar liggen. Hij werd in het huis der bruid inge-

Echo van het Zuiden | 1887 | | pagina 2