Duitsehland. Oostenrijk, Rusland. BINNENLAND. Terwijl in Elzas-Lothariogen het onderzoek tegen den heer Klein verdacht als handlauger van Schnaebele wordt voortgezetzijn er nog tien personendeels te Straatburgdeels te Metz en Mülhausen gearresteerd, onder beschul diging van pogingen tot hoogverraad en deelne ming aan een geheim bondgenootschap. Het zijn Duitsche en Zwitsersche onderdanen en wel negen gevestigde kooplieden en fabrikanten en een rentenier. In Elzas-Lotharingen zijn verschillende vonnissen uitgesproken. Een ieerling van het gymnasium te Straatsburg, van 14 jaar, is tot een maand gevangenisstraf veroordeeld wegens beleediging van den keizer. Een schrijnwerker heeft zich vijl maanden gevangenisstraf op den hals gehaald wegens het zingen van de Mar seillaise terwijl zes jongelieden vier zes en acht maanden gevangenisstraf bekomen hebben voor het roepen van leve Frankrijk De hertog van Rabitor en graaf Rulil ma ken in de //Post" eene verklaring openbaar waarin zij zeggen dat huu voorgenomen dank- adres aan den paus wegens zijne medewerking tot herstel van den kerkelijken vrede een voor werp van hatelijke aanvallen is geworden. Zij zien daarom van hun voornemen af om den lang ontbeerden kerkelijken vrede niet opnieuw te verstoren waartoe zij althans van bunnen kant geen aanleiding willen geven. De oorzaak van de tegenwerking waarover de hertog van Rabitor zich beklaagt, ligt hierin, dat hij en de medeonderteekenaars uit het Pruisische heerenhuis bekend slaan onder de benamiüg van //staatskatbolieken". De „Frank furter Zeitung" zegt dan ook „Wanneer zij heb ben gemeend dat er thans eene geschikte ge legenheid voor eene demonstralie van hunne zijde bestond hebben zij zich evenzeer vergist als in 1873 en in weerwil hunner veranderde opirediDg ah „getrouwe zonen des II. Vaders" zullen zij thaDS wel weder alleen blijven staan gelijk zij veertien jaar geleden als „Zijner Ma- jesteits getrouwe katholieke onderdanen" alleen zijn gebleven. Een hevige gasontploffing had dezer dagen te Annaberg bij Chemnitz (Saksen) plaats. De bewoners eener straat in de bovenstad hadden reeds van 's morgens af een sterke gaslucht ge roken en tegen den avond nam die lucht zoo toedat sommige huizen ontruimd werden. Daar sloegen, te 11 uren 's avondsop eens vlammen uit den vloer van een restauranter volgde een hevige kualen plotseliug vlamde de grond van de geheele straat. Zware planken, ■teenen van het plaveiselkluiten aard enz. vlo gen huizenhoog. Er hadden echter geen onge lukken plaats. Een lek in de hoofdbuis der gasleiding had de ontploffing veroorzaakt. De vuurwerkfabriek van de Berlijnsche firma Bock Zonen te Weissensee is eergisteren namiddag in de lucht gevlogen. De heer Bock was afwezig. Zijne vrouw en beide zonen zijn letterlijk aan stukken gescheurd. Op verschil lende afstanden van de plek waar het gebouw heeft gestaan vond men hunne verkoolde over blijfselen. Van de werklieden was er slechts één aanwezig, sn die is behouden gebleven. Dinsdagnacht geraakte een wagen waar mede 37 Oxfordshire-Dowa schapen naar eene veetentoonstelling te Berlijn werden vervoerd tusschen Küstrin en de Landeberg in brand. De paarden sloegen op hol. Toch waagde de voer man den sprong uit de brandende kar, die langs den eenzamen weg voortv'ong. Boven wonder bekwam hij slechts een lichte kwetsuur. De paarden werden een eindweegs verder tot staan gebracht. De schapen in deu wagen zijn echter alle gestikt. De te Leipzig in het begin van dit jaar gehouden tentoostelling van kookkunst beeft zulke goede financieele resultaten opgeleverd dat de ondernemers uit de winst eene som van 20,000 mark hebben kunnen bestemmen voor I de oprichting eener blijvende kookschool. Er bestaat aldaar eene „Internationale kuDst- vereeniging", en aan deze is dc genoemde som voor dit doel afgedragen door den voorzitter (Huisvrouw.) der tentoonstelling. De branden ir. Hongarije duren steeds voort. Gedurig ontvangt men bericht dat hier of daar weer een hevige brand is uitgebroken. Te Csik- kozmos o. a. is door het spelen met lucifers door kinderen een hevige brand ontstaan zoodat de geheele gemeente in de asch is gelegd. Niet één huis is blijven staan. Te Pest werd Zaterdag ochtend het lid van den Hongaarschen rijksdag Andreas Bartha, door een schrijver, zekere Sik, op de openbare straat met een revolver doodgeschoten. Wraak neming was de aanleiding tot dezen moord. Volgens een bericht in d* Berlijnsche „Post" heeft de czaar zijne bekrachtiging verleend op een ministerieel besluit volgens hetwelk voor taan te beginnen den 1 Augustus op de Duit sche hoogescholen in de Oostzee-piovinciën alle onderwijs moet vvordeu gegeveü in de Russische taal. Onder alle slagen die in de laatsten tijd het germanisme en daarmede de Europeesche bescha ving in dc Oostzee-provinciën hebben getroffen zegt de „Post", is dit wel de zwaarste en dat daarmede het toekomstig lot der uni versiteit van Dorpat is beslist, zal iedereen nu wel begrijpen". Het „Journal de St. Peiersbourg" zpgt naar aanleiding van de polemiek in de pers over Bosnie's bezetting dat bij gebreke van officieele stukken ter verificatie van de verschillende be weringen zijn zwijgen geene verwondering kan wekken. Het blad hoopt dat de kabinetten zich niet door de twisten der pers van de wijs zullen laten brengen en met beslistheid verder den weg zullen volgenwelke door de algemeene behoefte aan overeenstemming en vrede wordt aangewezen. Dépêches uit Petersburg melden dat een nihilistisch student op deu gouverneur van As trakan geschoten en hem doodelijk gewond heeft. Berichten uit Berlijn maken melding, dat buitengewone hoeveelheden proviand op verschil lende stations in het westeD liggen verzameld. Warschau schijnt als een hoofdstation van ap- proviandeeriog te worden ingerichtontzaglijke hoeveelheden graan en krijgsbehoeften liggen daar opgestapeld. In Duitsehland maakt meu zich ongerust over die toebereidselen. De Russische fondsen blijven hoewel lang zaam stijgendaar de mogelijkheid van het uitbreken van een oorlog over de Bulgaarsche quaestie, allengs geheel verdwijnt. 3°. De vaten of verpakkingen, waarin voor noemde surrogaten worden verkocht of verzon den, moeten voorzien zijn van den voor het surrogaat verkozen naam in duidelijk zichtbare letters, terwijl diezelfde naam ook vermeld moet zijn op de facturen vrachtbrieven en cognosse menten, die de surrogaten moeten vergezellen. 4°. Verder zal moeten worden voorgeschreven dat alle handelaren in surrogaten van boter zorg moeten dragen, dat de door hen voor hun arti kel gekozen naam duidelijk leesbaar voor litt publiek geplaatst is voor hunne verkoophuizen of winkels. 50. Op openbare marktplaalseu voor den ver koop van boter bestemd, zal het verboden moe ten zijn surrogaten te verkoopen, ten verkoop aan te bieden of voorhanden te hebben. 6°. Op de nakoming van al deze voorschrif ten zal eene behoorlijke preventieve coDtiöle moeten worden uitgeoefend." Het bestuur der Vereeniging van en voor Nederlandsche industrieelen geeft in het week blad de Ned. Industrieel het voornemen te ken nen tot het bijeenroepen eener groote samen komst in hei middenpunt des lands op nader te bepalen dag en plaats, ten einde te beraad slagen over den toestand der nationale nijver heid De Nederlandsche regeering ontving van de Brilsche eene mededeelicg, waaruit bleek dat laatstgenoemde in den doorvoer van Duitsche schapen een bezwaar ziet tegen het toelaten van vee uit Nederland aangevoerd zonder de verplichting om in de haven van aan voer te slachten. Hieruit volgt echter niet dat de regeeriug kan verzekeren, dat het onvoor waardelijk verbieden van doorvoer dadelijk den geheelen vrijen invoer van Nederlandsch vee in Groot-Brittannië zou tengevolge hebben. De onderhandelingen met de Britsche regeering over dat onderwerp duren nog voort. Onze regeering laat geen middel ongebruikt om de aandacht van het buitenland op den gun- stigen gezondheidstoestand van den Nederland- schen veestapel te vestigen. De gezondheidstoestand der Duitsche schapen op dit oogenblik geeft echter geen aanleiding thans eiken doorvoer te beletten. De Britsche regeering kan steeds overtuigd zijn, dat geen maatregel van voorzorg wordt verzuimd, zoodat zij met volkomen gerustheid bet Nederlandsche vee op hare markten kan toe laten. De eerste kamer is tot hervatting harer werk zaamheden bijeengeroepen tegen Maandag 23 dezer, 'savonds te acht uren. Waalwijk, 18 Mei 1887. De bij koD. besluit van 18 September 1886 ingestelde landbouw-commissie heeft aan den minister van waterstaat enz. een uitvoerig ad vies doen toekomen betreffende het r.emerT van maatregelen tegen knoeierijen in den boterhandel. Het zeer uitvoerige stuk is opgenomen in de St.-Ct. No 113 en eindigt aldus .«9P grond van deze beschouwingen is de com missie tot het besluit gekomen dat het belang van den Nederlandschen boterhandel dringend vordert dat zoo spoedig mogelijk eene wet* tot stand worde gebracht, welke op de volgende grondslagen zou moeten berusten 1°. Onder het woord boter wordt verstaan dat vetartikel, weiks bestanddeelen uitsluitend uit melk verkregen zijn. 2°. Surrogaten van boter worden als boter, noch onder een gelijkluidenden naam b.v. but ter of butterine, nocli onder een samengesteld woord waarin bet woord boter voorkomt in den handel gebracht. De zomerdienstregfcling zal op de lijn van Lage-Zwaluwe naar Waalwijk vermoedelijk de navolgende veranderingen ten goede aanbrengen Op Maandag en Dinsdag wordt aansluiting gegeven op den eersten trein van Lage Zwalu- we naar Rotterdam, Overige dagen onveran derd. De sneltrein van Rosendaal, die vroeger Lage- Zwaluwe voorbijreed te circa 9.15 voormiddag, stopt thans, zoodat ook daarvan gebruik kan gemaakt wordenten geraakke van reizigers naar den Haag, Amsterdam eDZ. Men kan naar verkiezing ook te 8.37 doorgaan. De trein van 6.22 te Lage Zwaluwe uit Waal wijk wordt vervroegd voor de aansluiting naar Breda te 6.11 namiddag in plaats van 6.27 namiddag. Reizigers met den laatsten trein van Waal wijk vinden ook aansluiting op den laatsten trein naar Moerdijk, evenals die uit Rotterdam. De onderhandelingen, te Parijs gevoerd namens en door de hoofd-commissie der tentoonstelling van voedingsmiddelen hebben thans tot eeu uit slag geleid, waarvan het groote gewicht kwalijk kan worden onderschat en die zeer de aandacht verdient, vooral van sommigen onzer industrieelen. Op verzoek van den Franschen minister van koophandel, de heer Locroy, zijn door de Pa- rijsche kamer van koophandel alle andere Fran- eche kamers van koophandel verzocht de ten toonstelling krachtig te ondersteunen. Het gevolg daarvan is geweest de benoeming eener com missie, samengesteld als volgt: eerevoorzitter de heer M. J. H. Van Lier, consul der Nederlan den voorzitter de heer Privé, depute (en voor zitter der afdeeling produits alimentaires voor de groote tentoonstelling in 1889) ondervoorzitter de heer Marguéryleden de heeren Jules Lorabart, bekend chocoladefabrikant, Lucien Fontaine, van de groote firma Joret, Paul Fou- cher (suikerraffinadeur), Gabriel en Chapus. Deze heeren vertegenwoordigen groote en al gemeen bekende firma's en allen 'hebben beloofd ook voor hunne firma's ten toon te stellen. Zij hebben hel recht van assumptie en zullen daarvan gebruik maken om nog eenige bekende huizen in de commissie op te nemen. Daar geen dezer firma's lange voorbereiding noodig heeft, kunnen hunne inzendingen spoedig worden verwaeht. De goede uitslag van deze pogingen is te danken aan de onvermoeide welwillende tusschen- komst van den heer Van Lier. Met het artikel boter staat het op deLonden- sche markt zeer slecht voor ons land. Maar al te welsprekend zijn dienaangaande de cijfers van de marktberichten onze beroemde Friesche boter staat daar het allerlaagst genoteerd. Met het schillen vau akkermaalshout is men op de Veluwe druk bezig. De schors wordt uitmuntend gewonnen en tegen hooge prijzen opgekocht en wel tegen 45 af 50 per voer (12 HL.). In bosjes- en talhout is nog geen handel dat van vorige jaren is zelfs nog niet opgeruimd. Door de hoogere schorsprijzen hopen de houtkoopers ditmaal meer winst te be halen dan zulks in de laatste jaren het geval was. Zondagnamiddag is brand ontstaan in een bosch van de firma W. Timmermans en zonen alhier, gelegen achter Baardwijk onder Loou-op- Zancl. Aanvankelijk scheen het gevaar bij den hevigen wind nog al groot, maar door spoedig toegeschoten hulp mocht het gelukken den voort* gang van het vernielend element te stuiten. On geveer lDj hectare is afgebrand. De fouragemagazijnen der veldartillerie zijn te Roermond gevestigd in een ongebruikt gedeelte der protestantsche kerk. Dagelijks ziet men de soldaten over de straat gaan, ge bukt en driekwart verborgen onder een berg stroo. Gisterenmiddag werd de achterman op eens gewaar, dat hij geheel in brand stond, zoo dat hij verplicht was zijüe vracht op straat te werpen. Schoolkinderen schenen zich deze aar digheid veroorloofd te hebben. De politie te Venlo heeft den dader van de dezer dagen vermelde inbraak en diefstal opgespoord. Het is de 12-jarige J. S. aldaar, dij heeft reeds alles bekend en is reeds meer malen met de justitie in aanraking geweest. Op een adres van bet bestuur der afd. Maastricht van de Nederl. vereeniging tot be scherming van dieren, om door middel van examens cn diploma's het gehalte der hoefsme den te verbeteren, heeft de minister van bin- nenlandsche zaken geantwoord, dat aan de rijks veeartsenijschool, op aanvraag, enkele personen als toehoorders bij den cursus in het hoefbe slag zullen worden toegelaten; en voorts dat in verscheidene garnizoenen gelegenheid zal worden gegeven tot opleiding van burgerhoefsmeden door militaire vakgenooten. Te Eindhoven hebben Vrijdag eenige ontplof fingen plaats gehad in de meterkamer der ge meentelijke gasfabriek, een oogenblik nadat d°eze verlaten was geworden door den directeur en den fitter, die daar eenige herstellingen hadden verricht. Gelukkig bleef het bij het verbrijze len van de glasruiten en eeuige geirnge schade. Niettegenstaande het zee onstuimige weder heeft de wedstrijd van de Bossche wielrijders vereniging Zondag behoorlijk en zelfs onder veel belangstelling plaats gehad. De aangegeven weg, ioopende van sluis 1 lan^s de Zuidwillemsvaart tot sluis 2 eu vandaar vta Middelrode en Berlikum terug naar s'uis 1 werd afgelegd in eene tijdruimte, die gerustelijk met die van andere wielrijders mag worden vergele ken. 0 jScHETSEN UIT ^ARIJS, Van tijd tot tijdinzonderheid met nieuwjaar en op den nationalen feestdag den 14 Julidalen heel wat Legioenen van Eer als een malsche regen op verschillende fransche bor sten neer. Er zijn altijd een stuk of wat dagbladschrijvers bij die gelukkigen en sedert de laatste jaren nu en dan ooit een too- neelspeler. Zoo is op een goeden dag ook de heer Cassagneul, de druk ker van het Pctit Journal geridderd gewordenen zulks wegens buitengewone diensten aan de Pers bewezen hoewel de man nooit ofte nimmer een enkel dagbladartikeltje geschre ven heeftom de doodeenvoudige redeudat hij niet in staat is één enkelen regel zonder fouten neer te schrijven. De hr. Cassagneul is geheel een self-made man. Bij het Petit Journal begonnen met bandjes te snijden en dicht te plakken heeft hij zich weten op te werken tot schoonzooon van den hr. Marinoniden grooten parijschen drukpersenfa brikant en, natuurlijk geholpen door zijn schoonvader, ook tot drukker van het Petit Journal. W etenschapjielij kevooral letterkundige ontwikkeling ontbreekt hem echter' ten eenen malen. De hr. Cassagneul moest echter het roode lintje hebben en daar de gewoonte medebrengt in het Journal Officiel te ver melden waarvoor de benoeming geschiedt, moest men toch iets zeggeneigenlijk niet wetende watmaakte men er maar buitengewone diensten aan dc Pers bewezen van. Hij moest het Legioen van Eer hebben zeg ik. Het was tijdens het ministerie Ferry toen de kwestie van de Grondwetsherziening in de kamer behandeld zou worden en de regeering stelde grooten prijs op den steun van het Petit Journal een blad of liever een blaadje, dat wel in hoofdzaak alleen door het volk en de kleine burgerij wordt gelezenmaar dat een grooter oplaag heeft dan eenige andere courant ter wereld. Ze ven maal honderd duizend exemplaren daags. Het aantal lezers vergoedt dus ruimschoots het gehalte er van. De heer Ferry wendde zich toen tot den staatkundigen be stuurder van het Petit Journal om diens steun te verwerven. e staatkundige bestuurder is nu toevallig niemand anders clau de hr. Marinoni, de drukpersen fabrikant, op wiens per sen sedert jaren en dag het Petit Journal gedrukt wordt en schoonvader van den hr. Cassagneul. Toeu werd overeenge komen dat het blad het regeeringsoutwerp zou steunen op voorwaarde dat de drukker de heer Cassagneulhet Legioen van Eer ontving. En aldus geschiedde Hoe die heer Marinoni zelf staatkundig bestuurder van een courant is geworden is mij nooit recht duidelijk geweest. I11 zijn vak is hij een hoogst bekwaam man; dat is ontegenzegge lijk waarmaar aan staatkunde heeft hij nooit gedaan. Zijn geheele leven besteedde hij aan het voortdurend verbeteren dei- bestaande drukpers-stelsels. Wie of wat daarbij echter gewon nen heeftzijn taalkundige kennis voor zooverre hij die ooit bezeten heeft heeft er verschrikkelijk onder geleden. Als het op schrijven aan komt staat hij weinig of niet boven zijn schoonzoon. Het is dan ook van algemeene bekendheid dat hij de staatkundige richting van het Petit Journal eigen- lijk m het geheel met bestuurt. Wel vindt men er nu en dau cloch hoogst zeldzaam, zijn naam ouder eeu hoofdartikel, maar die stukken laat hij altijd door een ander schrijven. •Echter worden zij steeds geplaatst onder zijn vlag. 1 Tau s*ukken te teekenen welke men zelf niet schrijttis trouwens in de fransche pers niet vreemd. Dat gebeurt dagelijksom er maar ééu enkel voorbeeld van te noemen haal ik aan het tooneelnieuws dat dagelij les in den Pigaro voorkomt geteekend Un Monsieur de VOrchestrc. Vooral toen het een Nederlander was, de heer Arnold Mortier, die zich achter dien pseudoniem verborg, was dit tooneelnieuws dikwerf allergunstigst geschreven. Niet iedereen weet echter dat toen de heer Mortier met die afdeeling belast was en dat is jaren lang geweest verreweg de meeste stukjes in den Pigaro onder zijn pseudoniem voorgekomenvolstrekt met door hem waren geschrevenmaar door zekeren heer Boucheron, aan wien hij zijn werk meermalen in de week uitbesteedde. De hr. Mortier heeft op zekeren dag al die stukjes bij één verzameld ietwat omgewerktenkelen aan elkaar gelijmd en ze toen onder den titel van Soirées parisiennes afzonderlijk uitgegevenmaar ook toen vergeten op het titelblad den naam des heeren Boucheron te vermelden als medewerker. Zoodoende verdient hier menigeen heel wat geld met wat een ancler voor hem schrijft. Nog sterker evenwel is dat er eenige bladen zijn die huu meeste geld verdienen met met hetgeen zij hun lezers voor- disschen maar met wat zij verzwijgen. Hetzij door handlangers, hetzij door toevallige omstandig heden is de redactie of een harer leden op het spoor gekomen van een familiegeheim of een familieschandaal van een of ander aanzienlijk en rijk persoon; van zaken uit het bijzondere even van dezen of geuenwelke de betrokken personen voor Igeen goud ruchtbaar zouden willen hebben en zooals er da gelijks in een stad als Parijs voorvallen. Zulk een spoor wordt dan gevolgd zulk een zaak tot iu de kleinste bijzon derheden onderzocht. Zoodra clit geschied is en men de overtuiging heeft er ge heel van op de hoogte te zijn gaat een der leden van de redactie een man aan wien zulke boodschappen altijd worden opgedragen en een specialiteit in dit opzichtden 'betrokken persoon bezoeken. Hij laat dezen blijken dat hij volkomen en juist is ingelicht, vertelt hem dat het blad waaraan hij ver bonden is deu volgenden dag een omstandig verhaal van de zaak zal opnemen maar dat hij vooraf nu nog omtrent dit of dat onderdeel iets te vragen heeft. Het bericht dat pen familiegeheim - misschien wel een schandaal binnen vier en twintig uur aan de groote klok zal zijn gehangen en voor iedereen iu geuren en kleuren te lezen zal wezen stemt den man dién het aangaatwiens eer en goede naam er dikwerf mede gemoeid zijn, hoogst onaangenaam. In zijn verbeelding ziet de ongelukkige zich reeds aan de algemeene bespotting of de algemeene verachting prijs gegeven*

Echo van het Zuiden | 1887 | | pagina 2