Nummer 42. Donderdag 26 Mei 1887. 10e Jaargang. Toegewijd aan Handel, Industrie en Gemeentebelangen. BEKENDMAKING. GEWAAGD SPEL, ANTOON TIELEN, BUITENLAND. Belaie. Frankrijk. UITGEVER: Waalwijk. Dit blad verschijnt Woensdag en Zaterdag avond. Abonnementsprijs per 3 maandenƒ1,00. Franco per post door het geheele rijk f 1,15. Brieven, ingezonden stukken, gelden enz., franco te zenden aan den Uitgever. Burgemeester en wethouders der gemeente Waalwijk ontvangen hebbende aanschrijving van zijne excellentie den heer commissaris des konings in deze provincie van den 30 April '1887 3e afdce- ling [Bijblad no. 38), Gelet op de 2e zinsnede van art. 139 der wet van 19 Augustus 1861 (Staatsblad no, 72), Maken bekend Dat het te houden onderzoek (inspectie) van de verlofgangers der nationale militie in deze pro vincie, voor deze gemeente zal plaats hebben op Zaterdag den Hen Juni des voormiddags om 9 ure, ten raadhuize der gemeente Waalwijk. Dat tot de bijwoning van die inspectie zijn ge houden Alle verlofgangers der militie te land die vóór 1 April van ait jaar in het genot zijn gesteld van onbepaald verlof (ook die der lichting van 1882); Dat de voorschriften der aangehaalde wet on deranderen luiden als volgt: Art. 140. De verlofganger verschijnt bij het onderzoek in uniform gekleeden voorzien van de kleeding-stukkenhein bij zijn vertrek met verlof medegegevenvan zijn zakboekje en van zijn verlofpas. Art. 141. Behoudens het bepaalde in art. '130 kan een arrest van twee tot zes dagen, te onder gaan in de naastbij gelegene provoost of het naastbij zijnde huis van bewaring of arrest, dooi den militie-commissaris worden opgelegd aan den verlofganger lo. Die zonder geldige reden niet bij het on derzoek verschijnt 2o. die daarbij verschenen zijndezonder gel dige reden niet voorzien is van de in het voor gaand art. vermelde voorwerpen 3o. wiens kleeding- of uitrusting-stukken bij het onderzoek niet in voldoenden staat worden bevonden 4o. die kleeding- of uitrusting-stukkenaan een ander behoorende, als de zijne vertoont. Art. 142. Is de verlofgangerwien krachtens het voorgaand artikel arrest is opgelegd bij het onderzoek tegenwoordig dan kan hij dadelijk onder verzekerd geleide in arrest worden gebracht. Is hij niet tegenwoordig en onderwerpt hij zich niet aan de hem opgelegde straf, dan wordt hij, op schriftelijke aanvrage van den militie-commis saris, te richten aan den burgemeester der woon plaats van dien verlofgangeraangehouden en onder verzekerd geleide naar de naastbij gelegene provoost of het naastbij zijnde huis van bewa ring of arrest overgebracht. Vrij naar het Iloogduitsch van HER MINE FRANKENSTEIN, 8 door. LUCIFER. Hoofdstuk IV. EEN ONVERWACHTE WENDING. Den volgenden ochtend zoodra de dag was aangebroken, reed de gezelschapsjuffrouw in een rijtuigdat haar door hare meesteres ten ge- bruike was afgestaan, naar Canterburry. Daar nam zij den eersten trein naar Londen en wat zij daar had uit te voeren was een diep geheim tusschen haar en hare gebiedster. Op het gewone ontbijtuur, ten 8 ure, ging lady Rokeby naar de ontbijtkamer. Sir Henry was er reeds en begroette haar met zijn gewonen teederen lachofschoon hij er eenigszins bekommerd uitzag. Nauwelijks waren zij aangezeten, of een be diende kwam binnen met de brievenbus. Sir Henry nam een sleutel uit den zak en openle de bus. Zij bevatte eenige conranten, ver schillende pakjes stalen van ten modemagazijn voor lady Rokeby en twee brieven voor den baronet. De een, die in 't geheel niet van be lang scheen te zijn werd ter zijde geschoven de andere droeg den Indischen poststempel. „Eer. brief van George" zeide sir Henry, wieus oogeu schitterden. „Neer. hij is niet van George het adres is niet door hem geschreven. Wie kan dat in zijn plaats gedaan hebben Haastig scheorde hij den brief open terwijl zijn gelaat betrok. Zijn eerste blik gold den datum, zijn tweede Art. 143 Onverminderd de straf, in art. 141 vermeld, is de verlofganger verplicht, op den daartoe door den militie-commissaris te bepalen tijd en plaats en op de in art. 140 voorgeschre ven wijzevoor hem te verschijnen om te worden onderzocht Art. 144. De verlofganger, die zich bij herha ling schuldig maakt aan het feitsub. 4o. van art. 141 bedoeldof niet overeenkomstig art. 143 voor den militie-commissaris verschijnt, of, aldaar verschenen zijnde, in het geval verkeert sub-2o. en 3o. van art. 141 vermeldwordt onder de wapenen geroepen en van drie tot zes maanden gehouden. Dat zij de verlofgangers verder opmerkzaam ma ken, dat gedurende den tijddien het onderzoek duurt, en in het algemeen wanneer zij in uniform gekleed zijnvolgens het aangehaald art. 130, 2e eft 3e lid der wetworden geacht onder de wa penen te zijnen het crimineel wetboek en het reglement, van krijgstucht voor het krijgsvolk te lande op hen van toepassing is. En opdat niemand onwetendheid zoude kunnen voorwenden zal deze na afkondiging op de ge wone wijze worden aangeplakt ter plaatse waar zulks te doen gebruikelijk is. Waalwijk, 24 Mei 1S87. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De burgemeester, J. TIMMERMANS Wz. 1. b. De secretaris F. W. VAN LIEMPT. Ö1 Er. is nog geen beterschap in de mijndistricten te bespeuren. Op tal van plaatsen zijn bijeenkom sten gehouden, waarin tot een algeineene werk staking is besloten. Hier en daar hebben ou- gercgeldheden plaats gehad, waardoor aan de soldaten veel werk werd gegeven. Te Maritmonl en Morlanwelz hebben de werk gevers met de werklieden een conferentie gehou den om over de grieven der werklieden te spre ken. Het is toen gebleken dat zij zich niet o^er hun patroons te beklagen hebben, ook niet meer loon verlangen, maar van het gouverne ment wenschen 1 algemeen stemrecht 2 am nestie voor de veroordeelden van Maart 1886 de intrekking van de wet Dumo.it (wet op de heffing van invoerrecht van vee). Over de mid- dc haudtetkening. Hij stiet een gil uittoen hij den naam las, die ouder den brief stond Cooper, regiments doctor. „Wat moet dat beteekenen riep hij, plotseling hevig aangedaan. „Kan George ziek zijn Victorialees mij den brief voorik zie niets alles draait mij voor de oogen." Lady Rokeby nam den brief en las hem over luid. Hij was zeer lang te lang om hem hier weer te geven en zijn inhoud was schrikkelijk voor den baronet. Hij begon met de mededeeling dat de schrijver doctor was in het regiment van kapiteiu Ro keby, en dat. deze als patient aan zijne zorgen was toevertrouwd. Verder deelde hij mede dat kapitein Rokeby aangetast was door eene schrikkelijke en ongenees lijke kwaal, waaraan hij reeds maanden leed, en dat de geneesheer was te weten gekomen dat do jonge man zijne nabestaanden onkundig had gelaten vau het gevaar, waarin hij verkeerde. Zijne z'ekte was de kanker, die zijne levens krachten ondermijnde. Kapitein Rokeby was van zijne beroepsplichten ontheven en o:n de frissche lucht naar het ge- gebergte gezonden, waar hij zich thans bevond. Nacht en dag dacht de jonge man aan niets dan aan zijn tehuis; zijn eenig verlangen v,as zijn vader nog eenmaal te zien eer hij stierf. De regiraentsdoctor schreef verder dat de jonge kapitein de vermoeienissen eener langdu rige zeereis zeker niet zou kunnen verdrager, en zekerlijk onderweg zou sterven. Hij voegde er echter bij dat hij in de koele frissche lucht en de afzondering, waarin hij zich nu bevond, in alle geval nog verscheidene maanden konde leven. De brief van den geneesheer eindigde met eene herhaalde mededeeling van het verlangen des krankenzijnen vader nog eenmaal voor delen tot het vervullen dier wenschen zal beraad slaagd worden. Uit Bergen in Henegouwen wordt ge meld, dat in de Borinage de werkstaking thans algr.meen is. Niet minder dan 13,000 man ne men daaraan deel. Ook wordt uit Bergen melding gemaakt van betreurenswaardige dadeü van geweld. Tegen het hotel du Commerce te Lalouvière waar verscheidene officieren zijn ingekwartierd, heeft men een dynamiet-patroon geplaatst en die doen springen. Een kolonel en een officier van ge zondheid werden gekwetst, terwijl aan het gebouw groote schade werd toegebracht. De knal was vrceselijk. De dadeis ontkwamen in een rijtuig. In hetzelfde Lalouvière heeft een schildwacht, die voor het telefooD-bureau op post stond en door een drietal werkstakers werd bedreigd, vuur gegeven eu een man gedood. Te Brussel wordt door de werklieden partij druk vergaderd. Besloten werd dat een alge- meene werkstaking alsnog niet wenschelijk is, maar dat men daaraan zal mededoen, zoodra ze uitbreekt. In afwachting zal men manifesteeren ten gunste van algemeen stemrecht en amnestie. Daarmede werd na afloop der vergadering door een 600tal personeL dan ook aanstonds een aan vang gemaakt. LUIK, 23 Mei. In het bekken van Luik is heden morgen een werkstaking begonnen te Se- raing en in de omstreken. De gendarmes heb ben de samenscholingen te Seraing uiteengedreven. Advertentiën 1—7 regels 0,60 daarbo /eu 8 cent per regel, groote letters naar plaatsruimte. Advertentien 3 maal ter plaatsing opgegeven, worden 2maal berekend. Advertentiën voor Duitsch- land worden alleen aangnomen ioor het advertentiebureau vaa Adolf Steiner, Hamburg. Reclames 15 cent per regel. Er zulleu nog verscheidene moeielijkheden te overwinnen zijn voor de ministerieele crisis als geëindigd kan beschouwd worden. De heer De Frey cinet heeft, voor dat hij zich definitief met de vor ming van het kabinet belastte, zich tot verschil lende politieke personen gewend, ten einde ieders opinie omtrent den toestand te vernemen eu zoo als wij reeds mededeelden, heeft de Freycinet aan den heer Grévy verklaard, dat hij geloofde niet een kabinet tc kunnen vormen, dat kans van voldoende duurzaamheid aanbood. Dienten gevolge zag hij zich genoodzaakt voor de hem gedane opdracht te bedanken iJ—mm—M— zijn sterven te zien. Verder gaf hij te verstaan dat de jonge man var. dezen brief niets wist daar hij wenschte sir Rokeby, om hem kommer te besparen van zijne ziekte onkundig te laten totdat de dood er reeds op gevolgd was. Deze schrikkelijke tijding was een vreeselijke slag voor Sir Henry. Zijn zoon George de erfgenaam van zijn naam en bezittingen lag op verren afstand te sterven aan eene vreeselijke ziekte, eu geen bloed verwant geen vriend was bij hem om hem in het laatste uur bij te staan en hem het doods zweet van het voorhoofd te wisschen. Luide snikte de vader in zijne smart. „Mijn zoon, mijn arme zoon!" riep hij wce- nend met gebroken stem. „Mijn arme, stervende zoon"! „'t Is zeer treurig," zeide lady Rokeby, daarbij overwegend of de dood van haren stiefzoon haar eenig geldelijk voordeel kon brengen. De regi mentsdoctor schijnt een zeer goedhartig man te zijn en hij schrijft dat George een voortreffe- lijken bediende heeft. Met een ongeduldig gebaar viel sir Henry haar ia de rede. „De man is een Hindoe", zeide hij. „Wel ken troost kan hij George in zijn stervensuur bieden, als zijne oogen zoeken naar een teeder, liefdevol gezichtals zijne reeds kil wordende handen de handen eens vriends wenschen te drukkon. Mijne arme brave zoon! O, waarom heb ik u naar Indie laten gaan"! Nu neemt zijne eerzucht zijn verlangen zich in de militaire loopbaan te onderscheiden een vroegtijdig einde in een Indisch graf. Maar hij zal uiet sterven zonder riat een zijuer bloedver wanten bij hem is. Wij moeten naar hem toe gaan. Victoria, wij zullen nog in tijds komen." Een der voornaamste redenen om de opdracht niet te aanvaarden moet toegeschreven worden aan de moeielijkheid om een nieuw kabinet te vormen zonder generaal Boulanger. De Freycinet wil laatstgenoemde niet in de combinatie opnemen en het terzijde stellen van generaal Boulanger veroorzaakt groote opgewondenheid onder de uiterste radicalen. I)e „Lanterne" en de "In- transigeant" dreigen zelfs met manifesiatiën in de straten, indien Boulanger zijn portefeuille niet behoudt. Men beweert dat president Grévy zeer beducht is voor dergelijke beweging, daar Boulanger een sterke partij in het leger voor zich heeft. Wel behoort generaal Saussier, de commandant van Parijs, niet tot Boulanger's vrienden, maar de onder-commandant, generaal Thibaudin die voor eenigen tijd door den minister van oorlog is aangesteld, is in dit opzicht minder te vertrouwen. Als gewoonlijk weten verschillende bladen al lerhande combinatiën mede te deelen, welke na tuurlijk geheel uit de lucht zijn gegrepen; zoo ook deelt men mede, dat generaal Boulanger tot gezant te Petersburg zal benoemd worden, wan neer hij in het nieuwe ministerie geen plaats vindt. Ook dit bericht moet als een verzinsel beschouwd worden, ofschoon het werkelijk de beste oplossing der quaestie zou zijn. Zooals men weet, is generaal Boulanger door de Russen zeer geacht. Na den heer Freycinet is Jules Ferry bij den president des republiek ontboden, vervolgens heeft Rouvier de voorzitter van de begrotings commissie, met den heer Grévy geconfereerd en nadat beide heeren tal van moeielijkheden had den geopperd, is Clémenceau op het Elysée ge roepen. Of hij het presidentschap van het nieuwe kabinet zal aanvaarden is nog de vraag, verplicht echter was hij het wel, want het is zijn partij geweest, die den grootsten stoot aan den val van liet ministerie Goblet gegeven heeft. Intusschen heeft minister Goblet van zijne amb tenaren aan het ministerie afscheid genomeu en komt nu niet anders in de ministerieele bureaux dan om officieele stukken te teekenen. Socialisten en anarchisten hebben hunne jaarlijksche manifestatie gehouden op de graven van Blanqui, Flourens en andere revolutionnairen. Sir Henry nam eene courant en doorliep de scheep vaart berichl en. „Binnen twee dagen vertrekt een stoomschip naar Marseille," sprak hij. Vandaag nog, onver wijld moeten wij afreizen om dat te bereiken. Ik zal onmiddelijk mijne koffers laten pakken ge last uwe kamenier de uwe in orde te maken, Victoria." Hij hield op, want hij begreep den verrasten blik nietwaarmede zijne vrouw hem aanzag. „Gij schijnt in dwaling te verkeeren, Henry", sprak lady Rokeby koel. „AU gij naar Indie wilt gaan kunt gij dat doen. George is uw zoon en erfgenaam en ik geloof werkelijk dat gij naar hem gaan moet. Maar dat ik hals over kop deze verre moeilijke reis zou doen om tegenwoordig te zijn bij het afsterven van een jongraenscb, dien ik te voren nooit heb ge zien zou toch eenvoudig belachlijk zijn. Mijne gezondheid zou die vermoeienissen niet verdragen. Gij zoudt daar dan twee lijken te begraven hebben in plaats van een." Sir Henry's aangezicht werd als door eene plotselinge pijn saaragetrokken. „Ik was zelfzuchtig te denken dat gij mede zoudt gaan, Victoria," zeide hij treurig. 't Is waar wij moeten dag en nacht reizen om het stoomschip tijdig te bereikeD. De vaart over de Roode Zee zou voor u ook zeer afmat tend zijn. Maar ik dacht slechts aan mijnen armen goeden zoon, die onder vreemden alleen op sterven ligten die geen vrouwelijk wezen bij zich ziet. Als gij tot hem hadt kunnen gaan, gij", mijne echtgenooteom hem te verplegen, dan zou hij oen gevoel gehad hebben alsof hij van eene moeder in dit leven ging naar de an dere in de eeuwigheid." (Wordt vervolgd.)

Echo van het Zuiden | 1887 | | pagina 1