Spanje. Engeland. Duitschland. Oostenrijk, Italië. Turkije. Rusland. Amerika. BINNENLAND. Verschillende redevoeringen werden gehouden, doch alles liep rustig af. De politie had eene groote macht ontwikkeld, maar behoefde niet tus3chen beide te treden. De populariteit van generaal Boulanger is nog niet aan het tanen de gemeenteraad van Lyon achtte het wenschelijk den president der republiek te adviseeren dezen zijn portefeuille te laten behouden. Dc auarchisten zijn te Chatou zeer slecht ontvangen. Zij hadden de bevolking tot eene vergadering opgeroepen, doch genoodigden wei gerden na Louise Michel nog meer sprekers te hooren. De anarchisten werden uit de zaal ge drongen en naar de brug van Chatou als gedra gen ouder voortdurende kreten ie water te water Een der socialisten schoot zijn revolver af, hetgeen door de bevolking met vuistslagen en schoppen werd beantwoord, totdat de groep geheel uiteen was. Voor het vermaarde renpaard Bindigo is door deu Parijschen bookmaker William Wright een som van 20,000 (f240.000) geboden. Dit moet het hoogste bod zijn dat nog ooit op een paard werd gedaan. Men weet Dog niet of de eigenaarH. F. Barclay het aanneemt. Uit Menton departement der Zee-Alpen wordt gemeld dat slda'ar den 20sten dezer '8 morgens circa 8 ure, een vrij hevige schok van aardbeving is gevoeld die vier seconden aanhield. Ook te Monte Carlo is op deDzelfden tijd een schok waargenomen. Een droevig drama heeft des nachts op de Seine te Pa. ijs plaats gehad. Een sjouwer, Legros genaamd bezig zijnde met lossen van een ko- lenschip kreeg twist met zijn makkers en zij wierpen hem in de rivier. Het was een zeer donkere nacht. De ongelukkige slaakte een hartverscheurer.den kreet en zonk in de diepte weg. Zijn moordenaars stonden luidkeels te lachen eu gingen bedaard weder aan t werk. Eenigeu tijd later hoorden zij gespartel ir. het water een hoofd kwtim boven en daarna armen en de ongelukkige trachtte zich tegen den kant op te werken. Een der ellendigeneen half beschonken kerel stootte hem met een haak in de volle borstterwijl een ander den ongeluk kige met een langen stok vau den kant onder water duwde. Door tusschenkomst van anderen werd aan deze beestachtige mishandeling een einde gemaakt en het slachtoffer is in beklagens- waardigen toestand naar het ziekenhuis gebracht. Een der moordenaars is reeds gevat, terwijl men de anderen op het spoor is. Bij de stierengevechten Woensdag, te Sara- gossa gehouden, sprong een stier in het amphi theater. De toeschouwers vluchtten naar de uitgangen en velen werden gewond. Bij de gevechten te Sevilla werd de toreador Majantinis door een stoot in de buik gewond; zijn toestand is zeer ernstig. Te Granada is h"t verwulfsel van de rivier de Duro die onder straten en wandel plaatsen door de stad doorstroomtopenge barsten. Hooge zuilen modderachtig water spoten omhoog de huizen daar in den omtrek werden overstroomd en voor een deel zwaar beschadigd. Een vrouw verdronk en twee menschen werdeu gewond. De prins van Wales heeft het voorzitterschap aangenomen van een comité dat zich gevormd beeft om de kinderen der gemeentelijke scholen te Londen bij het jubileum der koningin in het Hydepark een monsterfaest aan te bieden. Men berekent het aantal der kleinen die rit- genoodigd zijn op ruim 30,000. Uit Ottawa wordt gemeld dat de afgevaar digde O'Brien Vrijdagavond na een meeting door de menigte hoofdzakelijk uit Orangisten bestaande, werd aangevallen. Met de kreten Dood hem Naar de hel met O'Brien Weg met de Ierscbe papisten werd hij vervolgd. Verscheidene zijoer aanhangers werden op den grond geworpen en mishandeld de afgevaardigde zelf geslagen en gewond hij is herhaalde malen met steenen aan het hoofd getrofEen en zegt dat men het voorbedachtelijk op zijn leven gemunt had. Den volgenden dag heeft de heer O'Brien Canada verlaten en is naar de Vereenigde Staten vertrokken na in zijn poging de burgers van Canada op te zetten tegeu hun gouverneur, den markies van Lausdowne schipbreuk te hebben geleden. O'B.ien is na zijne vlucht uit Kingstown in den trein in onmacht gevallen. De geroepen geneesheer schreef dit toe aan overgroote ver moeidheid doch constateerde ook inwendige kneuzingen veroorzaakt door de steenworpen waarmede hij in King9town werd begroet. Een gedeelte van den stam der Bisharins, heeft op order van majoor Kitchouer, een kolonie van 300 hutten aangevaren en verbrand be woond door Arabieren van den stam die den Engelsehen luitenant Stewart aan boord van den kruiser „Gannet" vermoord heeft. 13 hoofden werden krijgsgevangen gemaakt. Het Eogelsche stoomschip „Harkaway" is op reis van Huil naar Liverpool verongelukt met 13 menschen. Drie der bemanning werden, na eenig omzwerven in een boot, door een ander schip aan boord genomen. ])e president van de lersche nationale liga in Amerika de heer Fitzgerald, heeft Gladstone telegraphisch uitgenoodigdin de Vereenigde Staten te komen„waar 15 millioen Iersch- Amerikanen gereed staan hem toe te juichen." Het is wel te begrijpen dat om redenen van gezondheid en hoogen leeftijd de heer Gladstone aan deze uilnoodigir.g geen gevolg zal gegeven. De wet tot regeling van den handel in kunst boter lcopt in den Duitschen rijksdag groot gevaar. Tegen den uitdrukkelijken wensch der regeering namelijk werd bij tweede lezing, met kleine meerderheid een door de commissie voorgesteld amendement aangenomen, waarbij de handel in mengboter geheel wordt verboden. Komt men bij de derde lezing niet op dit be sluit terug, dan neemt de "-egeering de wet te rug, want zij heeft in de meest ondubbezinDige bewoordingen verklaard, dat de wet alle n be doelt bescherming van het publiek tegen werke lijk bedrog, maar niet gelijk door het verbods- voorstel der commissie zou geschieden de on derdrukking van een voor het landbouw-bedrijf onaangename concurrentie.In den loop van het debat noemde de afgevaardigde Von Wedell Nederland „hel vaderland der boter-vervalsching." Er is een ontwerp gereed gemaakt betref fende de bezoldiging van burgemeesters en asses soren iu Elzas-Lotbaringen. Opgeheveu wordt de bepaling, dat burgemeesters en assessoren worden benoemd uit den gemeenteraad voorts ook de bepaling, dat zij nlvorens te kunnen worden benoemd, moeten zijn ingeschreven op de kiezerslijsten of op de lijstee van aangeslage- nen in de vier directe belastingen. Het ministe rie zvl kunnen bepalen, dat aan burgemeesters en assessoren bezoldiging en representatiekosten worden toegelegd, zullende het bedrag dezer kosten worden vastgesteld door den districtspresi dent. Zware wolkbreuken zijn Woensdag in enkele plaatsen van Saksen voorgekomen. Te ZitUu ontstond eene groote overstrooming, waarbij ver scheidene personen om het leven kwamen. Het spoorwegverkeer werd gestaakt en militaire hulp is ontboden. Het onheil is te vergelijken met dat van 1880. Ook te Gorlitz (Silezië) is hetge- heele Neissedal overstroomd en de spoorbaan op verschillende plaatsen beschadigd. In Dittersbach is de predikant bij het aanbrengen van hulp met zijne kinderen en de dienstbode verdronken. Sedert eenige dagen vindt men in de bladen sensatie-berichten omtrent den gezondheidstoe stand van deu kroonprins. Naar men uit de beste bronnen verneemt zijn deze berichten alle ongegrond. Uit Carlsburg (Transylvanië) wordt gemeld dat de Maros, bijstroom van de Tbeiss, uit haar oevers is getreden. De stad is overstroomd. Aan de redding der burgers werken de soldaten terwijl het spoorwegverkeer op verschillende pun ten verbroken is. De was heeft insgelijks aan zienlijke schade te Nagy veroorzaakt. De regenbuien houden aan. Zaterdagavond had te Florence liet historische bal plaats en het bracht eene schitterende mc- nigle var. 2000 personen bijeen, grooteudeels in 13c en 14e eeuvsche costumes gekleed, waarwin de meesten met buitengewonen rijkdom en weelde; Zondagmiddag had de historische optocht plaats van personen in 14e eeuwsch costuum en trok langs de koning en de koningin. Het aantal deelnemers wordt op 2200 geschal. Zij hadden een schitterend succes. De toevloed van vreemdelingen is te Florence bij gelegenheid van de feesten zoo groot geweest dal er gebrek heerschle aan brood en het ge meentebestuur krachtige maatregelen heeft moe ten nemen ora ongeregeldheden te voorkomen. Te Bari, waar het feest van den II. Nicolaas wordt gevierd, dat door dc ge'oovigen van alle omliggende plaatsen wordt bijgewoondbad Vrijdag hetzelfde plaats. Er moest naar elders worden geseind om brood en vleesch. Van hier wordt nog bovendien gemeld, dat vele verhuur ders van kamers hunne oude huurders eenvou dig op straat hebben gezet, teneinde de kamers tot ongelooflijk hooge prijzen aan de vrome pel grims te kunnen verharen. Den I9n is een hevige aardschok gevoeld te Ventimiglia (Ligurije). De verschrikte bevol king vluchtte ia de barakken, die bij de vorige aardbeving waren opgericht. Tonezza, een dorpje in de prov. Vir.cenza, is door een brand geheel vernield. De brand ontstond door het inslaan van den bliksem in het rieten dak eener boerenwoning. Da arme bewoners zijn van alles beroofd en eensklaps aan de diepste ellende ten prooi. Niets was ver zekerd. Te Konstantinopel is weder een paleis-complot ontdekt. Men beschuldigt de Uiema's, vrienden van den afgezetten sultan Mourad, die nog steeds gevangen gehouden wordt. De bankier van deze, Khetchogen, een Arraenier, is verbannen en bevindt zich te Varna. Er wordt over een nieuwen aanslag op het leven van den czaar geschreven, welke op de reis, door de keizerlijke familie thans door de provincie ondernomen ontdekt zou zijn. Van verschillende zijden wordt het gerucht echter weer tegengesproken. De gouverneur van Astrakan is aan de gevolgen vnn den aanslag, waaraan hij heeft blootgestaan, overleden. De moordeuaar beweert dat hij zijn vaderland van een tyran heeft wil len verlosssen. De gouverneur had zich weger.9 zijne g"strengheid veel vijanden gemaakt. Het officieele regeeringsblad bericht, dat het doodvonnis is voltrokken aan Generaloff, Andrejuscheif, Ossiponeff, Schewyrelf en Uljaneff. De schoenenfabrikanten te Haverhill Massa- cbusets hebben hun werkplaatsen gesloten. Daar door zijn 7000 werklieden broodeloos. In de afdeeling der lersche landliga in Noord-Araerika, genaamd San Na Gael, waartoe de voornaamste leiders behooren, waaronder sena toren en eenige staatslieden, is verdeeldheid ontstaan; Men beschuldigt elkaar de geheimen van het geuoot9chap aan de Engelsche regeering verkocht te hebben. In de boofcfkas is een tekort ontdekt van 100,000 gulden. Om in de oogenblikkelijke behoefte te voorzien, hebben alle onderafdeelingen order gekregen 50 pCt. van hunne gelden aan een der geheime chefs te zenden. Een hevige brand wordt gemeld uit Mi chigan, Van de stad Lake Linden zijn meer dan 200 huizen verwoest. De schade begroot men op 3,600,000 gulden. Bij New-York zijn twee stoomschepen der White Starlijn, „Ccltie" en „Britannic", gedu rende een mist in aanvaring gekomen. In laatst genoemd schip werd een gat ge9tooten, en zes tU8schendekspa9sagiers kwamen daarbij om het leven, terwijl 12 anderen gewond werden. Waalwijk, 25 Mei 1887. Door de stemgerechtigde ingelanden van den Binnenpolder van Waalwijk is met al- gemeene stemmen herbenoemd tot bestuurs lid de heer Juds. Timmermans Wz. Verleden Zondag wareu twee Waal wij ksche ingezetenen naar Herpt gegaan om daar een kleine erfenis in ontvangst te nemen. Op de terugreis kreeg de een ruzie met de broeder van den andere, waarbij zoo hevige schoppen werden uil gedeeld, dat geneeskundige hulp voor een der vechtersbazen is ingeroepen. Volgens een bij de regeering ingekomen berichtzal in 1888 tc Glasgow eene in ternationale tentoonstelling worden gehou den van industrie, kunst en wetenschap. Deze tentoonstelling, welke onder bescher ming staat van de koningin van Engeland, zal in het begin van Mei 1888 geopend worden en ongeveer zes maanden duren. De consul der Nederlanden te Glasgow is door de regeering gemachtigd zijne me dewerking tot deze tentoonstelling te ver- leenen. Tot het verkrijgen van inlichtingen wor den belanghebbenden verwezen naar de na volgende adressen, aan welke het programma der tentoonstelling is toegezonden de Ne- derlandsche Maatschappij tot bev. van nij verheid te Haarlem, de heer F. W. van Eedeo, te Haarlem, algemeen secr.-penningm.; de Vereeniging tot bevordering van fabriek en handwerksnijverheid in Nederland, te 's-GravenhageDr. J. Th. Mouton, te 's-Gravenhage voorz.de vereeniging van en voor N ederlandsche industrieelen, (Mr. C. C. d'Engelbronner te 's-Gravenhage secretaris)de Centrale vereeniging van Nederl. industrieelen (Mr. D. Josephus Jit- ta, te Amsterdam, secretaris). De Minister van koloniën brengt ter ken nis van belanghebbenden, dat voor twintig studenten in de medicijnen aan eene der Nederlandsche universiteiten de gelegenheid bestaat om tusschen 1° Augustus 1887 en ultimo Juli 1888 in opleiding te worden opgenomen voor de betrekking van officier van gezondheid 2e klasse bij het leger in Nederl.-Indie, onder genot van eene sub sidie van f 7000. Gegadigden zullen zich, onder overleg ging van de bij het reglement van 6 Mei 1880 gevorderde bescheiden, bij gezegeld request behooren te wenden tot het depar tement van koloniën, alwaar op aanvraag kosteloos afdrukken van genoemd reglement zijn te verkrijgen. In den laatsten tijd hoorde men telkens van allerlei bloedvergiftigingen door kleurstof van kousen en andere kleedingstukken, ar- senicuinhoudenden inkt, gom van postzegels door een open wondje in het bloed geraakt. Het was voor zenuwachtige menschen om angstig te worden. Thans echter komt de „Vereeniging van geneeskundigen" te Dus- seldorp met een geruststellende bekendma king daaromtrent. Volgens haar zijn al die vreeselijke ver halen van bloedvergiftigingen of onjuist voor gesteld of geheel verzonnen. Iedere wond, het is waar, kan het uit gangspunt van eene bloedvergiftiging worden, en goede zorg is daarom aan te bevelen, ook voor het minste wondje. Maar de vergiften, welke die bloedvergifti ging teweegbrengen, zijn de scheikundige stoften, die zich bij roesten, verweren, gisten enz. vormen en die steeds zeer overvloedig in de dampkringslucht voorkomen. Lood, arsenicum, phosphorus en dergelijken, zou den in zulk een uiterst geringe hoeveelheid nooit, zelfs al werkte alles mede, eene bloed vergiftiging kunnen veroorzaken. Van de genoemde smetstoffen, uit vuilnis en derge lijke ontstaan, is daarentegen een micros copische kleine hoeveelheid voldoende om bloedvergiftiging te doen ontstaan Het menschelijk lichaam heeft echter tegen die infectiekiemen een vrij krachtig weerstands vermogen. De nieuwste toepassing van het denk beeld dat aan de bekende automatische toestellen ten grondslag ligt, vonden wij (zegt de Fabrieksbode) dezer dagen te Parijs. Op verschillende plaatsen van den weg staan dergelijke toestellen, die voor 5 cent een kaartje afgeven, dat de polis is der verze kering-maatschappij tegen ongelukken Fln- dustrielle. Het kaartje is geldig tot den volgenden dag 12 uur en geeft recht op eene uitkeering, wanneer men binnen dat tijdsverloop in of buitenshuis, te paard of te voetin rijtuig of spoortrein op de jacht of op de wandeling een ongeluk krijgt. Bij dood, verlies van beide oogen of twee li- chaamsdeelen betaalt de Maatschappij duizend guldenbij verlies van oen beeneenen arm of eene hand f 500bij verlies van een oog, een of meer vingers f250 en bij tijdelijke ongeschiktheid tot werken f 1 per dag gedurende hoogstens 90 dagen. Omtrent het stoomrijtuig Noviomagum, ontworpen eu vervaardigd door den heer P. van Pijnwerktuigkundige te Nijmegen volgen hier eenige bijzonderheden Dit rijtuig heeft eene totale lengte van 2,80 M., eene doorgangsruimte van 1,40 M. noodig en is bestemd tot vervoer van vier personenwaaronder de bestuurder is be grepen. De bestuurder met een daarnaast zittend persoon rijden vooruit, de twee ove rige personen achteruit, even als bij een dogcart. De bestuurder zit rechts van de machine en bestuurt van daaruit met het aldaar geplaatst handvatsel het geheele voer tuig. Hij kan met de linkerhand zeer ge makkelijk elk handvatsel van de machine bedienen en tevens het stoken van den ketel verichten. De wijze van sturen is gelijk aan die van driewielers en het voorstel als dat van een gewoon rijtuig. Het geheele rijtuig, met inbegrip van ketel en machineis bevestigd aan en op een geslagen ijzeren raam, rus tende op vier wielenwaarvan de voorste als stuurwielen en de achterste als drijfwie- len gebezigd worden. Aan beide uiteinden van de krukas bevinden zich kettingschijfjes welke de beweging der machine door mid del van kettingen overbrengen op een tus- schenas onder den ketelwaarop de over breng- of tussohenwielen zijn geplaatst. De daarnaast geplaatste kettingschijven brengen de beweging verder op de voor- of drijf- wielen. overen daar de som der verhouding van de verschillende kettingschijven is als 1: 31/3wordt eene snelheid aan den om* trek van de voorwielen verkregen van 509 M. per minuutmakende de machine bij eene drukking van den ketel van 4 atm. 475 omwentelingen. Door het aanbrengen van de aanwezige kleinere kettingschijvenkan de verhouding met weinig moeite verwisseld worden tot eene mindere snelheid als 1: 51/2, zooals de machine op het oogenblik gesteld is. De ketel is gelijk in vorm als locomo bielketel de romp is vervaardigd van ijzer, de vuurkist en pijpplaat van rood koper met rood koperen vlampijpener) heeft een verwarmingsoppervlakte van 1,12 vierkanten meter. Hij is beproefd om op eene druk king van 7 atm. te kunnen werken. Tot berging van het benoodigd voedings water zijn onder den ketel en onder den rijtuigbak twee reservoirs geplaatstwaaruit liet voedingswaterhetwelk door den afge- werkten stoom (die ook tevens door den schoorsteen afgeleid kan worden) verwarmd wordten door middel van een aan de machine zich bevindende voedingspomp naar den ketel gebracht wordt. Ook kan bij eventueel gebrek aan de machinepomp het voeden voor den ketel door middel van een aan het voertuig zicli bevindend handpompje geschieden. Verder bevindt zich nog ach ter den ketel eene berging voor brandstof en is een en ander zoodanig geplaatst, dat dit geen hinder voor de op het voertuig aanwezige personen veroorzaakt, noch af breuk doet aan den vorm van het geheele rijtuig. Voor onverhoopte omstandigheden is het rijtuig voorzien van een remtoestel, zooda-

Echo van het Zuiden | 1887 | | pagina 2