Nummer 43. Zondag 29 Mei 1887. 10e Jaargang. Toegewijd aan Handel, Industrie en Gemeentebelangen. BEKENDMAKING. GEWAAGD SPEL, C'£e4*»v. ANTOON TIELEN, UITGEVER: Waalwijk. De Echo van het Zuiden, Dit blad verschijnt Woensdag en Zaterdag avond. Abonnementsprijs per 3 maanden f 1,00. Franco per post door het geheele rijk f 1,15. Brieven, ingezonden stukken, gelden enz., franco te zenden aan den Uitgever. Burgemeester en wethouders der gemeente Waalwijk ontvangen hebbende aanschrijving van zijne excellentie den heer commissaris des konings in deze provincie van den 30 April 1887 3e afdce- ling [Bijblad no. 38), Gelet op de 2e zinsnede van art. 139 der wet van 19 Augustus 1861 (Staatsblad no, 72), Maken bekend Dat het te houden onderzoek (inspectie) van de verlofgangers der nationale militie in deze pro vincievoor deze gemeente zal plaats hebben op Zaterdag den Hen Juni des voormiddags om 9 ure, ten raadhuize der gemeente Waalwijk. Dat tot de bijwoning van die inspectie zijn ge houden Alle verlofgangers der militie te land die vóór 1 April van dit jaar in het genot zijn gesteld van onbepaald verlof (ook die der lichting van 1882); Dat de voorschriften der aangehaalde wet on deranderen luiden als volgt Art. 140. De verlofganger verschijnt bij het onderzoek in uniform gekleeden voorzien van de kleeding-stukkenhem bij zijn vertrek met verlof medegegevenvan zijn zakboekje en van zijn verlofpas. Art. 141. Behoudens het bepaalde in art. 130 kan een arrest van twee tot zes dagen, te onder gaan in de naastbij gelegene provoost of het naastbij zijnde huis van bewaring of arrest, door den militie-commissaris worden opgelegd aan den verlofganger lo. Die zonder geldige reden niet bij het on derzoek verschijnt 2o. die daarbij verschenen zijndezonder gel dige reden niet voorzien is van de in het voor gaand art. vermelde voorwerpen 3o. wiens kleeding- of uitrusting-stukken bij het 'onderzoek niet in voldoenden staat worden bevonden 4o. die kleeding- of uitrusting-stukkenaan een ander behoorende, als de zijne vertoont. Art. 142. Is de verlofganger, wien krachtens het voorgaand artikel arrest is opgelegdbij het onderzoek tegenwoordig dan kan hij dadelijk onder verzekerd geleide in arrest worden gebracht. Is hij niet tegenwoordig en onderwerpt hij zich niet aan de hem opgelegde straf, dan wordt hij, op schriftelijke aanvrage van den militie-commis saris, te richten aan den burgemeester der woon plaats van dien verlofgangeraangehouden en onder verzekerd geleide naar de naastbij gelegene provoost of het naastbij zijnde huis van bewa ring of arrest overgebracht. Yrij naar het Hoogduitsch van II ER MI NE FRANKENSTEIN, 9 door LUCIFER. Hoofdstuk IV. EEN ONVERWACHTE WENDING. Gaarne zoude ik gegaan zijn als mijne ge zondheid het mij had veroorloofd," antwoordde lady Rokeby. „Maar waarom neemt gij uwe dochter ni.;t mede I)k vader schudde het hoofd. „Zij is ts jong* sprak hij. „Zij bemint den armen George te zeer. Ik kan geene zoo droeve schaduw op haar toekomstig leven werpen als deze reis naar het sterfbed haars broeders zou zijn. Neen, Victoria, ik zal alleen gaan." Hij stond op en verwijderde zich zijn ontbijt on aangeroerd latende staan. Langzaam dronk lady Rokeby hare koffie en gebruikte haar ontbijt met ongestoorden eetlust. Vervolgens ging zij naar haar boudoir, zette zich voor het venster en beschouwde de in den win terstorm door elkander dwarrelende sneeuwvlok ken. Sir Henry vond haar daartoen hij geheel reisvaardig binnentrad, Het rijtuig, dat hem weg zou brengen, stond reeds voor de deirr, zijn koffer was gepakt en reeds beneden gebracht. Hij was gekomen om zijn vrouw vaarwel te zeggen. „Wat een ge weldige verandering heeft een enkel uur in ons leven teweeg gebracht", zeide hij, op lady Rokeby toetredend en haar ic zijne armen sluitend. ^Victoria mijne lieveling, 't breekt mij het hart Art. 143 Onverminderd de straf, in art. 141 vermeldis de verlofganger verplichtop den daartoe door den militie-commissaris te bepalen tijd en plaats en op de in art. 140 voorgeschre ven wijzevoor hem te verschijnen om te worden onderzocht Art. 144. De verlofgangerdie zich bij herha ling schuldig maakt aan het feitsub. 4o. van art. 141 bedoeldof niet overeenkomstig art. 143 voor den militie-commissaris verschijnt, of, aldaar verschenen zijndein het geval verkeert sub- 2o. en 3o. van art. '141 vermeldwordt onder de wapenen geroepen en van drie tot zes maanden gehouden. Dat zij de verlofgangers verder opmerkzaam ma ken, dat gedurende den tijd dien het onderzoek duurt, en in het algemeen wanneer zij in uniform gekleed zijnvolgens het aangehaald art. 130, 2e en 3e lid der wet, worden geacht onder de wa penen te zijnen het crimineel wetboek en het reglement van krijgstucht voor het krijgsvolk te lande op hen van toepassing is. En opdat niemand onwetendheid zonde kunnen voorwenden zal deze na afkondiging op de ge wone wijze worden aangeplakt ter plaatse waar zulks te doen gebruikelijk is. Waalwijk, 28 Mei 1887. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De burgemeester, AUG. VAN GROTENHUIS. De secretaris F. W. VAN LIEMPT. II- J-L naar het voorbeeld van onze naburen d. w. z. dat hij met een paar jaren zal worden ver lengd. Indien de verandering op niets anders zou uitloopendan op persoonlijken dienstplicht, en voor het overige een on- Advertentiën 17 regels f 0,60 daarbo/eu 8 cent per regel, groote letters naar plaatsruimte. Advertentien 3 maal ter plaatsing opgegeven, worden 2maal berekend. Advertentiën voor Duitsch- land worden alleen aangnomen door het advertentiebureau va* Adolf Steiner, Hamburg. Reclames 15 cent per regel. Als het twijfelachtige mocht in vervulling gaan en na eindeloos tobbenduwentrek ken en slingeren het scheepje onzer nieuwe grondwet in veilige haven wordt vastge- meerd, dan zal het onder meer andere op zichten ook voornamelijk daarin van zijn voorganger verschillenwat betreft de in richting onzer defensie. Is thans nog door een artikel in de grondwet de militaire dienstplicht aan zekere tijd gebonden, het nieu we hoofdstuk VIII laat het vaststellen daarvan over aan den gewonen wetgeverzoodat we voor de waarschijnlijke mogelijkheid staan dat na korteren of langeren tijd de actieve dienst onzer miliciens zal geregeld worden u te moeten verlaten. Schrijf mij met iedere post. Ik zal bij oiiju zoon blijven tot alles is afgeloopen. Schrijf mij alles wat hier voorvalt. Met Paschen zult gij Nina hier hebbeu, bemin haar om mijnent wil. Weldra zal zij ons eenig kind zijn." Met hartstochtelijke innigheid omhelsde hij zijne vrouw en mompelde smartelijke afscheiis- woorden. Vervolgens scheurde hij zich los maar bij de deur keerde hij zich nog eenmaal om en sprak op plechtigen toon als nooit tevoren: „Victoria op dit oogenblik overvalt mij een vreemd voorgevoeleen plotselinge schrik een vreeselijke doodsangst. Misschien srerf ik daar ginds in Indie. Ais mij iels mocht overkomen Victoriabeloof mij dat gij goed zult ziju voor mijne Nina." „'t Is eigenlijk niet noodig dit te beloven zeide Lady Rokeby „maar als gij het verkiest beloof ik het u." Sir Henry's heldere blauwe oogen rustten met een langen treurigen blik op het valsche schoone gezicht en de uitdrukking van zijn gelaat werd steeds plechtiger. „Als ik sterf, Victoria, zult gij voogdes over Nioa zijn," sprak hij met gebrokene stem. „Ik stel een onbeperkt vertrouwen in u. Moge de hemel met u handelen Victoria, zooals gij zult handelen met miju arm kind, als het eene weeze zal zijn geworden," Hoe klouken die woorden lady Rokeby nog lang nadien in de ooren 1 Sir Henry omarmde haar nog eens ijlde den trap af su sprong in het rijtuig. Lady Rokeby keek hem nazonder dat een traan in hare oogen opwelde toen hij de laan inreed. Toeu bij uit het oog waszeide zij iu zich zelve „Natuurlijk had ik heden ochtend niets kunnen doen om aan sir Henry's leven een einde te en voor schuldig karakter droeg, dan zou waarlijk geen reden van bezorgdheid daarover kun nen bestaan. Immersmen moge tegen stander zijn van persoonlijken dienstplicht het een behoefte en een zegen heetendac de mogelijkheid bestaat voor welgezeten burgers om hunne zonen te onttrekken aan den militairen diensten omgekeerddat de armen daardoor gelegenheid hebben op eerlijke wijze een aardig sommetje te ver overen een ramp voor het land kan zij nooit genoemd worden en zeer waarschijn lijk zou het gehalte van ons leger er bij winnen. Maar de verlenging van den persoonlijken dienstplicht achten we strijdig met den geest onzer bevolking en met de welvaart van ons vaderland en niet noodzakelijk vóór de onafhankelijkheid van ons volksbestaan of beter gezegddaarvoor geeft een langere diensttijd geen meerdere of zekerder waar borgen. Het moge te betreuren zijn en weinig streelend voor ons nationaliteitsge voel het is en blijft waar, dat de zelf standigheid van Nederland niet voorname lijk afhangt van zijne levende strijdkrachten, maar van omstandigheden en toestanden in Europawaarbij het gewicht onzer mi litaire macht niet eens in de schaal gelegd wordt of in aanmerking komt. De Neder lander is koopman zeeman landman maken. Ik hoop nu maar dat hij in Indie zal sterven en mij aldus de moeite zal besparen iets te moeten doen na zijnen terugkeer". Sir Henry reed eerst naar Canterburry. Daar begaf hij zich onmiddellijk naar zijn advocaat en maakte een nieuw testament, waarin lady Rokeby werd aangesteld tot voogdes over zijne dochter, en Nina, voor het geval haar broeder stierf werd benoemd tot zijne universeele erfgename terwijl lady Rokeby de haar bij huwlijkscontract verzekerde voordeelen behield. Zoodra deze uiterste wilsbeschikking behoorlijk was geteekend spoedde sir Hery zich naar het spoorwegstation, om den naar Dover vertrekkenden trein nog te halen. Met het eerste stoomschip ging hij naar Calais en reisde over Parijs naar Marseille, zon der zich op te houden om zijne dochter te be zoeken. Een uur voor het vertrek van het naar Indie onder zeil gaande schip kwam hij op hetzelve aaa. Gedurende dien tijd schreef hij aan zijne dochter een langen hartelijkec briefwaarin hij haar de treurige tijding van de ziekte haars broeders mededeelde ec haar deelgenoot maakte van de bange voorgevoelensdie zich van hem hadden meester gemaakt. Hij verzocht baar als hem op rei3 iets overkwam, hare stiefmoeder lief te hebben en haar in alles te gehoorzamen en al hare bevelen op te volgen alsof ze uit zijnen mond kwamen. Hij schreef ook aan zijne vrouw en verzond beide brieven weinige minuten voordat het schip het anker lichtte. Vijf en twintig dagen nadat hij zijn huis ver laten had bevond hij zich in het Indische hoog land aan de zijde van zijn stervenden zoon Na het vertrek van haren echtgenoot, ging lady Rokeby zeer weinig uit. Zij gaf geene partijen meer en stelde zich zoo bewonderenswaardig in- zou ambachtsmanalles wat ge wiltmaar eerst in de allerlaatste plaats en dan nog gedwon gen door treurige noodzakelijkheid soldaat en hij beschouwt het eer als een vloekdan als een zegendat Germanie roemen kan de eerste militaire mogendheid der aarde te zijn. Wij Nederlanders zijn te praktisch van natuur, te weinig belust op ij delen krijgsroem en te spaarzaam met onze dub beltjes om een modellegertje te verkiezen boven vrede en welvaart. Het budget van oorlog verslindt jaarlijks meer dan viermaal datgene wat ten koste wordt gelegd aan het onderwijsen de oorlog met Atjeh is ons de menschenlevens niet meegerekend reeds te staan gekomen op meer dan 100 millioen gulden. Het is een hopelooze pogingdunkt ons te willen bewijzendat het noodzakelijk is den actieven dienst der militairen te ver lengen. Als een machtige nabuur ons aan valt is 't drie vierde gedeelte van ons vaderlandwat we ook gedaan hebben en nog doenreddeloos verlorenen hebben we 't gelnk in vrede met andere natiën te blijven voortleven, dan is 't niet noodig het leeuwenaandeel der belastingen te ge bruiken om soldaatje te spelen. Geloof vrijdat Duitschland het oogenblik zegenen dat aan dit rijk zou toestaan een aan deel van zijn militaire macht te besnoeienen dat het zeer gaarne als 't mogelijk ware zijn oorlogsroem zou willen inruilen tegen thalers. Wat echter over onze oostelijke grenzen getogeu aan dat al hare naburen met deu grootsten lof over haar spraken. Ofschoon zij jong9choon en algemeen be wonderd wa9 en als onbeperkte gebiedster heerseb- te over een der schoonste goederen van bet graafschap, gedroeg zij zich toch ioo dat zelfs de strengste vitter niets op haar af te keuren vond. De eenige uitspanning die zij zich gunde, was een wekelijksch uitstapje naar Londen waarbij zij steeds van mrs. Luttrel vergezeld was, waardoor alweder aan de welvoegelijkheid werd voldaan. De Paaschtijd naderde en lady Rokeby schreef aan hare stiefdochter dat zij het niet passend vond haar gedurende de vacantiedagen naar Rookhur9t te laten komen en beval haar op het pensionnaat te blijven. Langzaam ging de lente voorbij. Lady Rokeby schreef haren echt genoot met iedere mail en kreeg even dikwijls brieven van hem. De angstige vader beschreef haar breedvoerig de geiingste verschijnselen der ziekte van George, en deze zelf, die zijne stief moeder beoordeelde naar de beschrijving zijns vaderszond haar de meest liefdevolle bood schappen waarop zij trouw antwoordde. Zoo verliep de tijd tot midden in den zomer. Zoowat in de helft van Juli ontving lady Rokeby een brief met zwarten rand van haren echtgenootwaarin dete haar kennis gaf dat zijn zoon en erfgenaam overleden was. Hij was op zijne villa iu het heuvelland gestorven, nadat zijne ziekte veel langer had geduurd dan door den regimentsdokter was verwacht. Sii Henry schreef verder dat bij vermoeid was door de langdurige ziekenverpleging en daarom nog 14 dagen op het goed van zijn zoon wilde blijven om zich wat te herstellen en daarna de terugreis te aanvaarden. Wordt vervolgd.

Echo van het Zuiden | 1887 | | pagina 1