Engeland. Duitschland. Oostenrijk. Italië. Servie. Turkije. Amerika. BINNENLAND. Tentoonstelling Nieuws. zal waarschijnlijk wel uiet bekend worden. De personen toch, die met het opruimen der ruïnen belast zijn, verklaren, dat er in de kelders nog lijken zijn van personen, die aldaar hun toevlucht hebben gezocht, welke zij niet kunnen bereiken en geheel onherkenhaai zijn, terwijl op verschil lende plaatsen enkele lichaamsdeelen zijn gevon den. De lijken, die herkend zijn, zijn ten huize hunner bloedverwauten gebracht,Jterwijl de onher- kenden naar de Morgue en het Hotel-Dieu ver voerd zijn. Vrijdagmiddag te één uur heeft in hetThéatre des "Variétés etne bijeenkomst plaats gehad van het gehee'e personeel der Opera-Comiquedat de catastrophe heeft overleefd. De zaal was half verlicht en de directeur der Opera-Comique de heer Carvalho, bevond zich op het tooneel. Het was voor het eerst, dat men elkander na de catastrophe ontmoette. Alle vrouwelijke artisten waren iu rouwkleeren, de mannen weenden. Alle artisten, figuranten, koristen en bedienden waren tegenwoordig, velen der laatsien zijn in rouwgewaad of slechts in oude kleederen gehuld daar hunne geheele garderobe verbrand is. Niets kan een denkbeeld geven van de aangrijpende droefgeestigheid dezer bijeenkomst. Het doel was om te zien wie vaa het personeel ontbrak. Toen het aflezen der Darnen begon, giug een rilling door de ieden. Weldra hoorde men op het afroepen van een naam het woord //dood antwoorden, en spoedig voigder. er meer. De meeste slacht offers zijn onder de koristen figuranten en dc leden van het corps de ballet gemaakt. Van de acht danseressen, die in de //Mignon" moesten optreden, zijn slechts drie gered. Nadat üe geheele lijst afgeroepen was nam de heer Carvalho het woord, doch telkens moest hij ophouden met spreken het snikken belette hem voort te gaan. Hij dankte de regeering de artisten, het publiek en allen, die zich aan geboden hebben om het lot van de nagelaten betrekkingen der slachtoffers te verzachten. Hij deelde mede, dat de heer llitt een feest in de Opera zal geven, voorts dat in het Trocadero een feest zal gegeven worden door de artisten die behoorenof behoord hebben tot de Opera Comique. Eenige artisten stelden voor dat de begrafenis der slachtoffers op kosten der artisten zal plaats hebben, welk voorstel werd aangenomen. Buiten stor.d een groote menigte den afloop der bijeenkomst zwijgend af te wachten, Zelden heeft een indrukwekkender bijeenkomst plaats gehad. Onder He dooden is een jong Oostenrijker, die op wonderbaarlijke wijze bij den brand in het King-theater te Weenen is ontkomen, en waarbij hij toen alleeu een ernstige verwonding heeft bekomen. Van dc geblesseerden zijn er vier overleden. Het personeel van de Opera-Comique zal tot 1 Juli het gewone tractement ontvangen. De begrafenis der slachtoffers onder het personeel bij den brand van de Opera Comique te Parijs heeft eergisteren plaatsgehad. In de Notre Dame had de lijkdienst plaats. Twee-en-twintig lijkkisten waren in het midden geplaatst. Aan de eene zijde stond het personeel der Opera Comique en aan de andere zijde had zich de familie van de overledenen geschaard. Na den lijkdienst weiden de 22 kisten, in even zooveel lijkkoetsen geplaatst, welke twee aan twee voort reden. Een peleton der republikeinsche garde ging den stoet vooraf, terwijl achter de lijkkoetsen onmiddellijk de familieleden volgden. Vervolgens kwamen de ministers, de vertegenwoordigers van den presideutder republiek en generaal Boulanger, de delegatiën der beide kamers de leden van den gemeenteraad, de raaires van Parys en de overige delegatiën en geuoodigden. De lijken werden op Père Lachaise ter aarde besteld. Een hoogstindrukwekkend gezicht was het, toen de 22 lijkkoetsen ter begrafenis opreden, te midden van eene zwijgende menigte, welke het hoofd ontblootte. Drie redevoeringen, zijn op het graf gehouden, door de ministers Goblet en Berthe- lot en den heer Carvalho, directeur der Opera- Comique. De arbeid tot opruiming der puinhoopen word* ijverig voortgezet ook des nachts bij electrisch lichteen honderdtal werkliedeu zijn daarmede bezig. Opnieuw zijn zeven lijken gevonden, waar door het aantal der slachtoffers tot 75 klimt. De toestand der gewonden is naar omstandigheden gunstig. Van de dooden zijn een vijftigtal door hunne betrekkingen herkeDd sommigen alleen aan de sieraden of andere waarden. Onder de ongelukkiger die bij den brand omkwamen noemt men den bankier Dessauer uit Weenen en zijn vrouw. De heer Dessauer had onlangs uit een der Weeuer loterijen 150,000 ff. getrokken en hij maakte nu met zijne vrouw een uitstapje naar Parijsdat voor beiden een zoo schrikke lijk einde moest hebben zij laten drie jonge kinderen achter. Men zegt dat de heer D. voor eene waarde van 150.000 frs. bij zich had. Vele Engelschen bevinden zich onder de slachtoffers, o. a. mrs. Summers en miss K.nowle9, dochter van den alderman te Gloucester. Ook telt men onder de omgekomen Engelschen vier zusters. De Voltaire gelooft dat niet minder dan 150 lijken nog onder de puinhoopen liggen. Drie jaar geleden werd een ijzeren gordijn in dezen schouwburg aangebracht om bij brand het tooneel van de zaal af te scheiden. Het schijnt dat geen poging is gedaan om het neer te laten ofschoon ook beweerd wordt dat het niet wilde zakken. Vele weldadigheidsvoorstellingen worden voor bereid. Bij verschillende bladen worden giften ontvangen; de eerste lijst van de Figaro be draagt 7265 fr. De burgemeester vau Weenen heeft voorgesteld, om inschrijvingen te openen voor de ongelukkigen, zijn voorstel is met toe juiching ontvangen, en waarschijnlijk zal de ge meenteraad zelf 5000 ff. ioeetaab. Men herinnert zich, dat bij den brand van het Rhingtheater te Weenen in Frankrijk 300,000 fr. tot lei iging werd bijeenverzameld. Zaterdag ochtend heeft er eene verschrikke lijke ontploffing plaats gehad in eene steenko lenmijn te Udstor. nabij Glasgow. Op het oogenblik der outploffing waren er twee honderd twintig mijnwerkers in de mijn. Tot 's middags waren er 50 lieden onder wie een doodeopgegraven uit de mijn. Er bevonden zich toen nog 140 lieden in de diepste gangen en iugestorte putten. Men vreesde dat er ten minste 70 dooden zullen zijn. Daar het waarschijnlijk noodig zal zijn dat de Duitsche kroonprins zijne gezondheid ontziet gaat eventueel prins Wilhelm naar Londen om bij het jubilé van koningin Victoria den keizer te vertegenwoordigen. De prins zal vergezeld worden door eene divisie van de Duitsche vloot. In oostelijk Duitschland zijn spoorwegen en* bruggen door eene wolkbreuk vernield. De burgemeester van Weenen heeft voorge steld dat de gemeenteraad 10,000 francs toesta voor de offers van den schouwburgbrand te Parijs. De Weensche bankier Emii Dessauer en zijn vrouw wonnen den eersten Mei den hoofdprijs der credietloien groot f 150,COO maakten een pleizierreis naar Parijsbezochten de schouw- burgeu werden sedert dien tijd vermist en zijn hoogstwaarschijnlijk verbrand. Zijn broeder Adolf Dessauer, directeur van de depositobank is naar Pari,s vertrokken om onderzoek in te stellen. De Weener correspondent van de Times deelt een onderhoud mede, dat hij gehad heeft met Msgr. Galimberti den nieuwen pauselijkeu nuntius te Weenen. In den loop van het gesprek ver klaarde deze (hij gaf den correspondent vtjrlof om het openbaar te maken) dat de verzoening tusschen den Heiligen Stoel en Italië thans slechts eene quaestie van tijd is. Om vele redenen wil het Vaticaan niet met overhaasting te werk gaan, om tot eene schikking te geraken j maar de minister-president Depretia en andere Italiaansche staatsmannen wenschen evenzeer eene schikkiug als de koning en de koningin. Men kan dus zeggen, dat de betrekkingen tusschen den Hei ligen Stoel en Italië op den weg zijn, die ten slotte tot eeue verzoening moet leiden. Te Milaan heeft een groote meeting plaats gehad om te protesteeren tegen de koloniale re- geeringspolitiek. Het volgende besluit is g nomen //Hel Milaneesche volk eu de delegatiën, alsook de vergadering iu het Politearaa bijeen, verklaart als zijn vasten wildat de Italiaansche troepen onmiddellijk van den Afrikaansche bodem worden teruggeroepen." Een deputatie van de meeting heeft eeu copie van dit besluit aan den prefect van Milaan ter hand gesteld die zeide dat hij ze niet der regeering kon doen toekomen, omdat zij eeu gebiedend karakter kreeg. In deu omtrek van Verona heeft een hevige orkaan gewoed vergezeld van sneeuwstorm en zwaren hagelslag die onberekenbare schade heeft aangericht. De bladen der rnoerbezieboomen voor de zijdeteelt volstrekt noodig zijn geheel verdwenen. De temperatuur daalde tot de koude der strengste winterdagen en de hagel lag 12 centimeter hoog. Op onderscheidene plaatsen in Ita ie zijn ook weder schokken van aardbeving gevoeld. Een vreeselijk voorval heeft te Nisch plaats gehad. Waarschijnlijk uit geloofshaat of wraak zucht, is het huis van een aldaar wonenden rijkeD IsraëlitiseheG koopman in den nacht overvallen, de vrouw des huizis vermoord, de koopman zelf en het dienstmeisje levensgevaarlijk gewond deze laatste werd de tong uit den mond ge sneden. Al de punten waarover nog var. gedachten gewisseld werd en die de anncxen vormen van de Egyptische conventiezijn Zaterdagavond vastgesteld en onderteekend door Drummond Wolff en de Turksche gevolmachtigden. Bijgevolg is thans alle gerlnchtenwisseling met betrekking tot het Egyptische vraagstuk voor goed geëindigd. Een nieuwe hevige brand grooter van om vang maar niet zoo noodlottig als die te Parijs waarvan nog alle bladen vol zijn heeft te New- York plaats gehad. Hij brak 's morgens vroeg uit in de stallen der Tramwegmaatschappij. De vlammen verspreidden zich met groote snelheid, en weldra stonden al de aangrenzende gebouwen in brand. Geheele blokken huizen van de 52e, de 53e, de 54e straat en van de 10e en 11 Avenue zijn in de asch gelegd. Men zag mannen vrouwen en kinderen, uit hun slaap opgeschrikt, ongekleed uit de huizen vluchten. Naar men vreest, zijn vele menschel! in de vlammen omgekomen. Hoeveel is'nog niet bekend. Duizend paarden zijn verbrand. De schade moet minstens 5 millioen dollars (f 12,500,000) bedragen. Waalwijk, 1 Juni 1887. Door ged. staten is, met het oog op het druk verkeer zoowel van voertuigen als van voetgan gers, aan den minister van waterstaat verzocht, wel te willen bevorderen, dat in het reeds in exploitatie zijnde gedeelte spoorweg Zwa- luwe-Waalwijk, de overweg van den pro vincialen weg Wageuberg-Hooge-Zwaluwe, onmiddellijk bij het station „Hooge-Zwaluwe/' en die van den provincialen weg 's Grave- moer-Waspik, onmiddellijk bij het dorp Waspik, geregeld worden bewaakt en bediend. Door de beeren Van der KaaijDe BeaufortW. van DedemVan Delden Mees, Van Weideren en Earncombe Sanders zijn op 2 van de ontworpen additioneele artikelen der grondwet amendementen voor gesteld om het kiesrecht voor de gemeente raden in afwachting eener nadere wettelijke regelingvoorloopig onveranderd te laten. Er moeten overwegende redenen bestaan om een onderwerpwaarvan de iegeling aan de wet is toevertrouwddoor additioneele artikelen in de grondwet zelve voorloopig tc regelen. Voorstellers meenen dat die rede nen ten aanzien van bet kiesrecht voor de gemeenteraden niet aanwezig zijn. De door den beer A. Mackay inge diende motie om uit te maken dat in de additioneele artikelen de bepaling zal worden opgenomen om de leden der nieuwe eerste kamer te doen verkiezen door nieuwe pro vinciale staten zal later worden behandeld. Het debat over het voorstel-Schaepman tot wijziging van bet onderwijsartikel 194 is aangevangen. De heer Vermeulen zou er vóór stemmen al kwam het slechts aan een eisch dezerzijds tegemoetnamelijk subsidi- eering vaü bijzondere scholen aan onverrao- genden. Daardoor zou althans aan duizenden arme kinderen godsdienstig onderwijs verze kerd zijn. De heer ltuys vreesde dat de linkerzijde onwillig zou zijn om dit voorstel aan te nemen, ofschoon zij waarschijnlijk wel iets mocht doen om dat deel der rechterzijde die tot deze eenzijdige grondwetsherziening meewerktete bevredigen. Hij voor zich handhaafde den collectieven miuimum-eisch van verleden jaar en zou overwegen het voorstel te amendeeren. Wegens loonsvermindering bad Vrij dag morgen op een der sigarenfabrieken te 's Bosch een opstootje plaats tusschen werk lieden, die dtn arbeid staakten, en hen, die bleven werken. Er moet nog al bloedig ge vochten zijn, en eenige personen door de politie zijn aangehouden. Zaterdag namiddag omstreeks 5 uur was te Dordrecht het 8-jarig zoontje van A. v. O., aan de Tolhrugstraat w.z., met eenen vrachtvragen mede.ereden naar het Spoorwegdok. Terwijl de goederen daar wer den afgeladen, bleef de knaap op het terrein spelen. Inmiddels was men bezig met het rangeeren van eenen goederentrein, en hoe is nog onbekend de knaap geraakte met het hoofd tusschen de buffers van twee wag gons tengevolge waarvan dit geheel ver brijzeld werd. Een jeugdige straatroofster te Utrecht op wie de politie reeds lang het oog had gevestigd, maar die niet op heeterdaad be trapt kon worden, werd eindelijk Maandag aangehouden. Zij maakte er haar werk van op slimme wijze kinderen die boodschappen gingen doen, van de hun daarvoor verstrekte gelden te beroovcn. Het op die wijze ver kregen geld gebruikte zij om haren snoep lust bot te vieren. Uit Breda wordt gemeld Er blijkt bier in de omstreken een kerk- roover te vertoeven, althans vertoefd te heb ben. In den nacht van Woensdag op Don derdag 11. namelijk is het offerblok in de It. K. kerk te Rijsbergen bestolen, en in den daaropvolgend en nacht bet offerblok in die kerk te Lepelstraat. Als bijzonderheid daaromtreut kan nog worden gemeld, dat iu den afgeloopen nacht zich iemand bevond tusschen Rozendaal en Sprundeldietoen hij maréchaussés ge waar werd, f 30 aan centen en andere kleine munt wegwierp en het vervolgens op een loopen zette. Meer dan waarschijnlijk alzoo kan deze als de dader der beide genoemde diefstallen worden beschouwd. Ofschoon men heeft getracht hem machtig te worden, is dit, terwijl hij in een bosch wist te ontko men, niet moged gelukken. In de kon. papierfabriek te Maastricht is Zondag namiddag brand ontstaan op een der zolders, waar de afval der lompen ge borgen wordt. In een oogenfflik stond het dak van dit gedeelte der fabriek in liebfe laaie, en vreesde men het ergste. Door de vereemgde pogingen echter van de brandweer der fabriek zelve, die van de stad en van de beeren Regout, en niet het minst door de wakkere houding der politie, mocht het gelukken den brand tot dit gedeelte te be perken. Het dak eu de afval, die op den zolder geborgen was, werden eene prooi der vlammen, terwijl de andere lompenmagazijnen veel waterschade geleden hebben. Men vermoedt dat de brand onstaan is door het broeien van vochtige lompen. We gens den feestdag was er geen werkvolk te genwoordig. Op eenen gewonen werkdag zoude bet vuur hoogst waarschijnlijk onmid dellijk gebluscht zijn geworden. Het gebouw en de verbrande grondstoffen waren tegen brandschade verzekerd. De brand bleef be paald tot de bovenste verdieping van den zuidelijken vleugel. Vrijdagavond heeft te Borkeloo een lievige brand gewoed in het buis van den heer L. B. Kreunenbewoond door drie buisgezinnen. De woning was spoedig in ascli gelegd. Van den inboedel is weinig geredalles was echter gelukkig verzekerd. De brandweer van Geesteren kwam spoedig opdagendoch toen zij op de plaats des onheils was, bemerkte men dat de pijpen van de spuit vergeten waren Te Oosterbout is op den zolder van zijn woning opgehangen gevonden P. V. oud 33 jaren. Huiselijke oneenigheden schijnen de oorzaak van dezen zelfmoord te zijn. Dezer dagen geraakten eenige koeien, toebehoorende aan den landbouwer K. Pen, wonende onder de gemeente Steenwijkerwold, des avonds uit een weiland in de nabijheid van den spoorweg waarover zij bun weg namenjuist toen de laatste trein te 9,38 uit Peperga vertrok. Daar zij voor den trein niet wilden wijken, moet de machinist beproefd hebben het vee te verdrijven, door de stoomfluit in werking te brengen. Dit baatte echter niet en de trein moest zijn weg vervolgen, waardoor een der koeien er onder geraakt en onmiddellijk werd ge dood terwijl eenige andere min of meer werden gekwetst, daar zij met de locomotief in aanraking kwamen. Buiten de schadeden eigenaar daardoor reeds toegebracht, moet tegen hem bovendien nog proces-verbaal zijn opgemaakt. Een halve eeuw herhaaldelijk diefstal gepleegd en toch gesnapt Te Sneek is 't der politie gelukt, de hand te leggen op een 65-jarigen arbeider, die reeds op 17-jarigen leeftijd't die venhand werk opvatte. Met een zak onder den arm liep dat sujet eiken marktdag de herbergen af. Zoodra bij binnentradwerd de zak bij de bestelgoederen in den gang geworpen. Na 't gebruik van een kleine hartversterking verwijderde hij zich met schijnbaren baast zonder evenwel te vergeten, eenige buurtjes van zijn trouwen metgezel in den zak mede te nemen. Om de drie weken kon elke kas telein gewoonlijk op een bezoek van den dief rekenen. Alles was 's mans gading, vleescb, kaas, kruidenierswarengarenniets achtte hij te gering. Yooral de herbergiers en vrachtrijders zijn dan ook met de vangst zeer ingenomen. Eenige Amsterdamscbe //kellners/' zijn voornemens bij het bestuur dier gemeente een adres in te dienenwaarin zij maatre gelen verzoeken tegen bet toenemend ge bruik van „kellnerinnen" in koffiehuizen waardoor zij zich in bun bedrijf belangrijk benadeeld achten. WASPIK, 26 Mei. Bij den beer A. Ruij- tenberg, scheepsbouwmeester, is met goed gevolg te water geloopen een ijzeren pa- viljoenjacbtgroot dertig last, gebouwd voor G. van Disseldorp alhier, beurtschip per op Rotterdam. Naar men weet zullen van wege de ten toonstelling van Voedingsmiddelen in bet gebouw ook verschillende tijdelijke tentoon stellingen worden gehouden var, voorwerpen die slechts gedurende korten tijd in goeden staat zijn te verkrijgen en te houden. Maan delijks worden de datums dezer tentoon stellingen medegedeeld. Voor de maand Juni zijn deze tentoon stellingen bepaald op den 15 en 16 en wel voor spinazie, snij biet, kroten, wortelen, pe terselie, sellery, kervel, postelein, rhabarber, zuring, aspergies, jonge varenkoppen, drui ven in kassen gekweekt, oranje-appelen, ci troenen enz. Voor deze inzendingen zijn verschillende medailles uitgeloofd. Aan de Tentoonstelling van Voedingsmid delen zal ook eene kookschool zijn verbon den, dat wil zeggen gedurende zekeren tijd

Echo van het Zuiden | 1887 | | pagina 2