BUITENLAND. Belgie. Frankrijk. Engeland. Duitschland. Oostenrijk, Italië. Rusland. Amerika. BINNENLAND. UITVOERINGEN. voorstel van liet lid van der Heijden aan B. en W. is opgedragen een nieuw voorstel te forniuleeren. Hezen zullen nu waarschijnlijk den gulden middenweg bewandelen en weer voor den dag komen met liet oud voorstel van den burgemeester, om een jaarwedde uit te loven van 14-00, welk voorstel in de vergadering van 14 Mei 11. is verworpen met 7 tegen 3 stemmen. In een tijd dat er in 98 van de 184 Noórd- brabantsche gemeenten noch een geneeskun dige noch een vroedvrouw is gevestigd, vinden sommigen een medicinae doctor, bijgestaan door eene vroedvrouw, niet voldoende voor de armenpraktijk in Waalwijk, eene plaats van even 4-000 zielen. Terwijl alle zelfs de noodzakelijkste wer ken in onze gemeente moeten achterwege blijven (men denke slechts aan de redevoe ring van den burgemeester in de vergadering van 30 November 1886 en aan de reeds zoo vaak gehoorde klaagliederen van het lid uit de Stationsstraat,) terwijl men verschillende an dere zaken beknibbelt tot in het belachelijke, en niets kan overhebben voor het nuttige, en dat alles alleen uit geldgebrek, gaat men 1400 uitloven en misschien op het voor beeld van Osch ƒ1800 geven om een tweeden dokter te krijgen,'terwijl men met eene uit gave van 800 zeer goed kan volstaan. Wij hopen dat de raadsleden, alvorens te besluiten tot eene voor onze gemeente- finantiën zoo enorme jaarlijks terugkeerende uitgaaf, die volgens het gevoelen van zeker een zeer groot aantal onzer medeingezetenen niet noodzakelijk is, de zaak nog eens ern stig zullen overwegen. Wij worden er te meer toe geleid daarop in het algemeen belang aan te dringen, omdat het ons bekend is dat een paar der tegenstemmers zich eenige dagen voor de vergadering in 't geheel niet afkeerig toonden van de regeling, die men op het oog had, en die door het hoofd van het armbestuur werd goedgekeurd. Omtrent de werkstaking zijn gunstige berich ten mede te deelen. Op verscheidene plaatsen is het werk weder hervat. Te Brussel blijft het nog even woeligvooral des avondszoodat de burgemeester verboden heeft dat meer dan vijf personen op de openbare straat bijeen zijn. Te Gent hebben de militairen het met de socialisten te kwaad gekregen. Als een gevolg van hunne dagelijksche oneenigheden begaven de militairen zich gistermiddag om 6 unr naar den zomertuin der socialisten met het voorne men alles te vernielen en de vlaggen afterukken. De komst van eenige officieren belette echter den soldaten hun plan ten uitvoer te brengen mBar met groote moeite hebben zij het lokaal der socialisten voor een geheele vernieling kun nen bewaren. De autoriteiten waren spoedig aanwezigen eene groote menigte schaarde zich gisteravsnd voor het lokaal. De werkstakers van Molenbeek zijn Woens dagochtend omstreeks 9 uurten getale van ongeveer 400 man bijeengekomen en hebben in optocht de omliggende gemeenten van de hoofdstad waar fabrieken zijn bezocht. Eene delegatie uit de werkstakers heeft zich lateD aandienen bij de directeuren der voornaamste inrichtingen zij heeft hun de oorzaak der werk staking medegedeeld en verklaard, dat zij geen aan de patroons vijandig karakter draagt, maar alleen ten doel heeft de niet-bekrachtiging der wet-Dumont en de sociale hervormingen in de eerste plaats algemeen stemrecht. Tot 12 uur heeft deze tocht geduurdmaar de deelnemers waren volkomen kalm geen kreet 9n geen ge zang werden vernomen en geene vaan is er ontplooid. Tegen 3 uur zijn de werkstakers naar hun vergaderlokaal gegaan. De «Ligue ouvrièré" heeft Woensdag avond eene openbare vergadering gehouden waarin aan de orde was gesteld intrekking der wet-Dumont, algemeen stemrecht en amnestie. Waarschijnlijk zal eene overeenkomst getroffen worden tusschen de werklieden en de patroons te Molenbeek om gezamenlijk een adres te richten tot de regee ring ten gunste van de eisschen der werklieden op staatkundig gebied. De correctioneele rechtbank heeft enkele te Brussel gearresteerde socialisten veroordeeld tot gevangenisstraffen tusschen 8 dagen en 1 maand. De senaat heeft| het wetsvoorsteltot het heffen van invoerrechten op vee en vleesch, aan genomen met 38 tegen 23 stemmen. Uit de omstreken van Bergen komen goe de tijdingen en men koestert alle hoop dat de werkstaking weldra geheel geëindigd zal ziju. Levant Flénu werkt met half personeelen men verwacht dat het morgen voltallig zijn zal. Met het werk is weder een begin gemaakt in de mijnen van CzachetPicqueryFlenuProduits Hornu en Wasmes te Dour staat het werk nog stil, maar hebben vele werklieden de hervatting op morgen aangekondigd. Woensdag hebben in het geheel 3215 werklieden dan arbeid hervat wat een niet onbelangrijk getal geacht wordt. In de omstreken van Luik is de werk staking geëindigd. Te Seraing en omstreken aan beide oevers der Maas is de exploitatie der kolenmijnen weder in vollen gang. Er heeft zich geen enkel incident voorgedaan. BERGEN3 Juni. Bij eene werkliedenver gadering welke heden te 4V2 uur te Guesmes plaats had en waaraan ongevaer 300 personen deelnamenhad de gendarmerie de opdracht om den socialistischen leider Faviaux in het oog te houden. Deze kwam echter niet daar bij te Quaregnon in hechtenis genomen was op het oogenblik dat hij naar eene vergadering te Jemeppes zou gaan. Teugevolge van deze ar restatie vormde zich weldra een woelige bende voor het lokaalwaar de socialistische raad vergaderd was. Toen de gewapende macht ver schenen was deed de officier de drie wettelijke sommatieswaaraan echter niet voldaan werd zoodat de troepen en gendarmes drie charges moesten doen waarbij verscheiden personen ge wond werden. Uit Brussel wordt van Donderdag gemeld De werkstaking te Molenbeek is geëindigd. In het geheele land is het rustig en vermindert de werkstaking. Nauwelijks was het Fransche ministerie ge vormd of het stond reeds aan allerlei aanvallen bloot. Van de radicale bladen waren er enkele gezegd hebbenomdat zij niet aan een lauge'n^duur van dit kabinet gelooven. Waar dient het voor dat men er zich mede bezig houdt zegt de Radical dat verschijnt om twee uur in de kamers en om drie uur bustaat het niet meer. De Intransigeant noemt het ka binet het Duitsche ministerie, terwijl de Justice niets anders zegt dan dat dit kabinet //een waar schandaal" is. In de kamer werd het den heer Rouvier Dinsdag ook niet gemakkelijk gemaakt. Hij heeft het er echter uitstekend afgebracht. Uit de ministerieele verklaring aan het parlement blijkt, dat het kabinet wenscht krachtigewaar dige en voorzichtige politiek, handhaving van de militaire ontwerpen en voortzetting van de wer ken der tentoonstelling. De heer Julien stelde een motie van wantrouweu in het nieuwe kabinet voor. De kamer verwierp echter de motie met 285 tegen 139 stemmen. De senaat was over het algemeen zeer tevre den over de ministerieele verklaring. Voor hij het ministerie verliet, heeft generaal Boulanger een dagorder tot het leger gericht om hen te dankendie hem in zijn moeilijke taak hebben geholpen en eerbied voor de wetten aan te bevelen. Daar de vroegere ministers van oorlog nooit iets dergelijks gedaan hebbenwordt deze nieuwigheid vau den generaal zeer gecriti- seerd. Dinsdag waren door de politie voorzorg maatregelen genomen tegnn manifestatiën ten gunste van generaal Boulanger. In de couloirs der kamer heerschte een zeer opgewekte stem ming. Vele nieuwsgierigen hadden vóór het paleis der kamer post gevat. De kreet leve Boulan ger werd aangeheven. De politie dreef de menigte terugwaarop de kreten verdubbelden en aanhielden. Naar aanleiding van een feestin de opera aan de //Cercle militaire" gegeven was een menigte uit eenige duizenden personen bestaande, voor het gebouw der opera bijeengekomen en zong men «Weg met het ministerie 1" op de wij9 der //Lampions," en //Vivie Boulanger nous l'aurons." Naar de //Daly News" uit Konstantinopel verneemtwordt in het antwoord van Duitsch land op het rondschrijveu der Porte aangeraden vooraf in gedachtewisseling te treden met de Russische regeeriDgten einde met deze tot overeenstemming te geraken. De Engelsch-Turksche conventie betreffende Egypte bepaalt dat de Engeische troepen in Egyp te zullen blijven bijaldien vóór het afloopcn van den termijn eenige Middellandsche Zeemogend heid de conventie niet mocht hebben aaugeno- men. De Fransche gezant moet de instructie ontvangen hebben dat Frankrijk niet in de Engelsch-Turksche conventie kan berusten. Uit St. Petersburg verneemt de //Daily News" dat aldaar eene groote verbittering heerscht tegen Turkije wegens de Engelsch-Turksche conventie, alsook wegens het rondschrijven der Porte over de Bulgaarsche quae9tiewelk rondschrijven ver zonden schijnt te zijn met belangrijke wijzigin gen strijdig met het advies van den Russis- schen gezant te Konstantinopel. De Russische per9 slaat eenen dreigenden toon tegen Tnrkije aan. Rusland zal op de krachtigste wijze pro testeeren tegen de Anglo-Turksche conventie. Tengevolge van het rapport der commissie van enquête naar den staat van bewapening van de militaire macht, waarbij de tegenwoordig in ge bruik zijnde bajonetten en sabels worden afge keurd, heeft de regeering 150,0U0 Martini-Henri- bajonetten van een nieuw model besteld, die bij levering aan eene strenge keuring zullen worden onderworpen. De EngeUche marine—officieren zullen aan koningin Victoria bij gelegenheid van haar jubilé, twee zilveren scheepsmodellen aanbieden. Het eene stelt voor de Brittannia, in 1837 te water gelaten eu het andere de Victoria, die kortelings te New-Castle van stapel 19 geloopen. Dit cadeau zal der koningin worden aangeboden bij gelegen heid van de groote revue over de vloot te Spit- head, die tijdens de j ubilé-feesten zal plaats vinden. Reuter's office verneemt dat de Engeische regeering Rusland door zijne verbintenis gehou den acht om Afghanistan te beschouwen als een land gelegen buiten de grens waar het zijnen invloed kan uitoefenen. Mitsdien zal Engeland in sommige omstandigheden, die moge lijkerwijze kunnen voorkomen, zich niet bij Rus land aansluiten om in gemeenschappelijk over leg de Afghaansche zaken te regelen. Dinsdagavond is aan de Strandkade te Hamburg brand uitgebroken. Zes goe derenloodsen, alsook de Engeische schepen City of Dortmund en Gladiator zijn verbrand. Vele i.abijgelegen schepen hebben masten en takelage verloren. Na 1 ure in den nacht scheen er geen gevaar voor verdere uitbreidig van den brand meer te bestaan. Het is nog niet bekend of er menschen zijn omgekomen. De schade wordt op eenige millioeuen begroot. Te VVeenen zijn weder verscheidene anar chisten waaronder vier vrouwen, gevangen ge nomen. In hun vergaderplaats, een schrijnwer kerswinkel, werden ontplofbare stoffen, vlug schriften en een hoeveelheid valsch zilvergeld gevonden. In de kamer van afgevaardigden bracht de heer Bonsedili de Afrikaansche quaestie te berde, Generaal Ricotti, oud-minister van oorlog, ver dedigde zijn beleid ten aanzien dezer zaak en verklaarde dat hij zich voorbehield de stukken rakende den militairen kant dezer aangelegen heden nader bekend te maken. Hij trad ver der in een historisch verloop dezer zaak. Het gevecht bij Suati was geregeld gevoerd. Eene overrompeling heeft er niet plaats gehad. I)e Italiaansche kolonne was gewaarschuwd omtrent de aanwezigheid van den vijand, die veel tal rijker was en vfoorzien van geperfectioneerde wapens. De minister-president verklaarde, dat de re geering eene grondige beraadslaging ten aanzien dezer quaestie verlangde. The Standard verneemt uit St. Petersburg, dat de staatsraad de voorstellen van den minis ter van fioanciën betreffende eene belasting der reispassen veruorpen heeft. Het jongste bezoek van den Russischen czaar aan Novo-Tcherkask is weer een echt vlie gend bezoek geweest. Z. M. kwam een afstand van 1500 mijlen om nauwelijks 48 uren te blij ven, en doorliep de verschillende ceremoniën en de instellingen der stad met zulk een on- verklaarbaren haast, dat de verschillsivde amb tenaren er bijna bij neervielen. De stad i9 nog steeds versierd, de vlaggen, de decoratiën en trofeën zijn nog niet aangeraakt Zulke toebereidselen te maken voor een bezoek van nauwelijks twee dagen schijnt bijna der moeite niet waard. Doch de arbeid verbonden aan de voorberei ding in Novo-Tscberkask is niets vergeleken met de buitengewone voorzorgen die langs den geheelen spoorweg, waarover de keizerlijke trei nen gingen, zijnde de lijnen van 4 verschillende maatschappijen, genomen werden. Schildwachten 9tonden aan elke zijde der lijn, nachtlegerkam pen werden hier en daar onder de hoornen op gesteld, elk huiselke hut dicht bij de lijn, Zi'lfs die der spoorwachters en conducteurs, was door officieren of soldaten bezet, krachtens ont vangen orders vlogpn Kozakken te paard, zoo dra het kozakkengebied bereikt werd, met allen spoed langs eiken passagiers- of goederentrein een lijn van bijzondere politiewachten u«t alle dorpen op den weg bijeengebracht, stonden ach ter de infanteristen en verhinderden zelfs een verdwaald beest om te dicht bij te komen. Elke brug werd zorgvuldig bewaakt, zoo waren eenige weinige der voorzorgsmaatregelen. Het geheele spoorwegverkeer geraakte in groote wanorde en de kolenmijnen in de Kozakken - provincie waren gedurende 14 dagen niet in staat kolen te doen vervoeren. Hevige schokken van aardbeving zijn tot op de St. Lucien, St. Vincent en Grenada-ei- laDden gevoeld, alsook tot Nogales en Benson in den staat Arizona. Een telegram uit Lima meldt dat Don Carlos in die stad is, waar hij een veertien dagen denkt te vertoeven. Ver volgens za! bij Bolivia, Chili en de Argentijn- sche Republiek bezoeken. Men heeft te New-York een tweetal per sonen gearresteerd, de twee broeders, die beken nen Zondag 11. moedwillig een huis te Brook lyn te hebben in brand gestoken. De schade wordt op 350,000 dollars gerekecd. WAALWIJK. Zondag 5 Juni, 's middags 12 ure, zal door de harmonie l'Espérance op de harmo niezaal worden uitgevoerd PROGRAMMA AD LIBITUM. Waalwijk 4 J uni 1887. Bij kon. besluit is aan den ontvanger der directe belastingen jhr. F. J. J. van Rijckevorsel van Kessel, te Nijmegen, op zijn verzoek, eervol onts'ag verieend uit 's rijks dienst, behoudens aanspraak op pensioen. Tegen den geschorsten directeur van het rijks post- en telegraafkantoor alhier is rechts ingang verleend, zoodat deze zaak binnen kort voor de rechtbank zal dienen. Gevonden en gedeponeerd bij den com mandant der maréchaussee alhier, een kinder kerkboekje en een zak hooi. Indien, gelijk men verwacht, de grond wetsherziening omtreek6 de helft van deze maand in de tweede kamer zal zijn ten einde gebracht, bestaat het plan de eerste kamer den 20sten Juni te doen samenkomen voor het onderzoek, der grondwetsvoorstellen in hare afdeelingen. Loopt alles naar wensch, dan is de berekening, dat de Eerste Kamer op Woensdag 6 Juli de grondwets-herzieniüg in openbare beraadslaging kan brengen. Den I4den Juni zal te Utrecht de groote vergadering van alle R.-K. vereenigingen in Ne derland gehouden worden tot vorming van den eentralen bond. Voornamelijk zullen degedach- tenwisselingen loopen over het concept-reglement, waartegen verscheidene vereenigiDgen bedenkingen hebben. Naar „De Amstelbode" mededeelt, worden die bedenkingen door den geheelen Noord-Zuidholl. bond gedeeld. Men meldt ons De tandmetster van den Berg, uit Antwerpen, Gemeentestraat 25, heeft een „Cocain" toestel uitgevonden, waarmede alle anders zoo pijnlijke tand-operatien geheel pijnloos worden uitgevoerd, terwijl dit vroeger door toediening van „gas" of „chloroform" (vooral het laatste) eenigszins ge vaar opleverde. Daar dit Cocain-toestel nie4 het minste gevaar na zich sleept, en veel goedkooper is, en de beste resultaten onder toezicht der geneeskunde heeft opgeleverd, is dit toestel als eenigst „Brevet" aangenomen. Ontvangsten der Noordbrabantsche stoom tramwegmaatschappij gedurende de maand Mei 1887: Personenvervoer f2063.40 Goederenvervoer -1148,71 Postvervoer - 166.66 Totaal. f3378,77 Men schrijft ods uit Werkendam van 1 Juni Gisteren was het feest in Werkendam zooils er nog nimmer een had plaats gehad. De heer burgemeester J. J. v. Tienhoven van den Bogaard vierde als zoodanig zijn 25-jarig jubilé. De in gezetenen hebben op nieuw getoond, door allen luister bij te zetten aan dat feest, hoe zij hunnen burgemeester waardeeren. Het geheele dorp wa9 versierd, zoowel des avonds als op den dag. Op tochten werden gehouden alseen histo rische groep voorstellende Willem I, intocht te Leiden 1574Voorts volksspelen, alles opge luisterd met flinke muziek in één woord moeite noch kosten waren gespaard om het zooveel mo gelijk recht feestelijk te makeD. Alles liep zeer goed af, en hoewel honderden op de been waren en de drukte groot was, bleef er de grootste harmonie bestaan en was de orde volkomen. De jubilaris heeft de commissie in staat ge steld, eene zeer ruime uitdeeliDg te doen, niet alleen aan armen die altijd bedeeld worden, maar ook aan de in dezen tijd werkloozen, alsook aan de schoolkinderen, zoowel de openbare als be waarschool. Als aandenken aan dezen dag werd den jubilaris door den raad der gemeente een prachtige zilveren beker met inscriptie, en door de ingezetenen eene zeer fraaie pendule met coupes, insgelijks met opschrift, aangeboden, en nog vele andere cadeau's. Een* en ander zal steeds eene aangename herinnering blijveu voor allen die bij het feest betrokken waren. Voor den kantonrechter te Leiden wordt nu eene zaak behandeld, die in ons land van „en gagementen" wel de aandacht verdient. Een ver loofd paar kon het samen r.iet meer vinden de betrekking werd met wedemjdsch goedvinden afgebroken de jonge man gaf den verlovingsring terug, maar het meisje weigert het horloge terug te geven, eu beweert, dat hetgeen zij ten ge schenke heeft gekregen wat niet wordt be twist haar eigendom is. De kantonrechter zal de volgende week zeg- geD, hoe hij er over denkt. Tegen eene vrouw te Bakel is door de rijkspolitie proces-verbaal opgemaakt wegens het onbevoegd uitoefenen der verloskunde. Te Groessen woedde, tengevolge van een gebrek in een schoorsteen, een hevige brand. Zes woniDgen, waaronder het hulpkantoor der pos terijen, werden eene prooi der vlammen. Inboe dels ziju zoo goed als niet gered. Alles wat tot de posterijen behoorde kon gelukkig, evenals de boeken eu papieren van het polderdistrict „De Lijmers" nog in veiligheid worden gebracht. Alles was verzekerd.

Echo van het Zuiden | 1887 | | pagina 2