BUITENLAND. Belgie. Frankrijk. Spanje. Engeland. Duitschland. Oostenrijk, Italië. Rusland. BINNENLAND. noemd wordt de betrekking zal aannemen." De heer Ingen-Housz „bronnen bronnen" Het voorstel Zijlmans wordt eerst in stemming gebracht en aangenomen met 5 tegen 3 stemmen. Vóórde leden HoffinansMombersIogen- Honsx Zijlmans en Baijens Tegen: de leden Timmermans vau lurechout Van der Heijden en Timmermans VVz. De heer Van der Heijden „mijnheer de voor zitter, ik zou wel wenschen nog een vraag te doen wat zal er gebeuren als er eens sollici tanten komen van andere richting dan de ka tholieke Welke inlichtingen zullen er dan ge geven worden De voorzitter„ik weet niet wat het collegie van B. en W. zal antwoorden als de vraag om inlichtingen aan hen gericht wordtmaar als men mij persoonlijk vraagt, zal ik die heeren afraden te solliciteeren ik zou het in gemoede niet kunnen verantwoorden hen te steunen." De heer Van der Heijden „de reden waarom ik dit vraag is, omdat ik in de minderheid ben en dus wel ongelijk zal hebbeneen tweede doctor zal dus wel noodig ziju. Ik zou dus in de oproeping vermeldeu, dat er op gezindte niet zal ge!et worden dan zou meu er waarschijnlijk spoediger een krijgen voor die arme menschen. De voorzitter „Ik houd er voor dat zoo iemand onder een katholieke bevolkiug geen praktijk zou krijgen." De heer vau der Heijden „Mijnheer de voor zitter hoe is het met de zaak der brandweer, waarover ik in de laatste vergadering sprak." De voorzitter„Ik ben het daaromtrent met u eens die gemeenten zoeken ons niet te steu nen, daarom zijn wij haar ook geen steuu schul dig. 't Is plicht hen te helpen, maar ook bil lijk dat zij onze kosten vergoeden." De heer Hofmans„Ik kan mij zeer goed vcreenigen met het denkbeeld van den heer van der Heijden ik wensch alleen in overweging te geven of het niet beter zou ziju met de bestu ren dier gemeente in connectie te treden en hun te vragen of zij willen betalen als onze braud- weer hue hulp verleent." De heer van der Heijden „Als zij zien dat mijn voorstel door deu raad wordt anDgenomen dan zullen zij wel begrijpen dat zij moeten ko men. Als wij integendeel naar hen gaan vra gen worden wij misschien weer uitgelachen," De heer Baijens: „Ik ben het eens mei den heer liofïmans dat het beter is hen eerst te vragen weigereu zij dan zijn wij vrij." De heer Timmermans Wz. „Maar wij kun nen de lui toch niet aan hun lot overlaten om dat de gemeentebesturen weigertn met ons in schikking te treden dat gaat toch niet." De voorzitter„Maar 't is toch ook niet billijk dat wij voor ben de kosten betalen." De heer Timmermans vau Turen hout „Ik stel voor deze aangelegenheid aan B. en W. op te dragen om later er op terug te komen, want 't is moeilijk nu direct een besluit te nemcu kleinere gemeenten profiteeren in den regel van grootere, dit is zoo." Aangenomen, zonder hoofdelijke stemming. De heer van der Heijden „Ik dring er te meer op aan omdat Baardwijks financiën goed staan en het onbillijk is dat wij met onze schrale kas voor die gemeente uitgaven doen. Ik spreek hierover omdat ik meen dai het miju plicht is heb ik dien gedaan dan trek ik mij weinig aan van hel lot van mijn voorstel len, die gewoonlijk als ik ze doe, verworpen worden. Met de haven is 't ook al zoo, de uitgaven, die wij er aan hebben, worden niet gedekt door de opbrengsten, terwijl de naburige gemeenten er van profiteeren; ik zou dus een kaaigeld willen geheven zien van de karren uit andere gemeenten, die aan onze haven komen laden of lossen. Ik herinner mij nog, dat toen de tram kwam, er in den gemeenteraad van Bezooien werd voorgesteld een lantaarn te plaatsen aan het einde dier gemeente; hij kwam er, maar later werd er gezegd dat het beter ware ge weest hem wat verder de gemeente in te zet ten, omdat nu het licht scheen iu Waalwijk." De voorzitter sluit de vergadering. Nog is de wet Dumont niet afgekondigd of reeds stijgen de vleeschprijzcnin de steden van de beide Vlaanderen zonder onderscheid met 8 a 10 centimes het kilo. Dit feit heeft grooten indruk gemaakt, en heeft tot het besluit geleid om Zondag a. s. te GeDt eene groote ma nifestatie op het getouw te zetten tegen dc wet Dumont en een verzoekschrift aan den koning om de wet niet te bekrachtigen, in optocht aan den gouverneur der provincie te gaan aanbieden. Het rapport der centrale sectie over het wets ontwerp, tot beteugeling van het drankmisbruik i3 bij de kamer iugekomen. Het strekt tot goedkeuring van het ontwerp, en de rapporteur Toont door°een aantal bedroevende cijfers de nood zakelijkheid dezer wet. aan. Volgens het rapport wordt in het misbruik van sterkon drank Bel gië slechts door "Rusland en Denemarken over troffen per hoofd en per jaar wordt bier 13 liter drank verbruikt. Dii cijfer is des te be- droevendcr, als men in aanmerking neemt, dat daarnaast een bierverbruik staat, hetwelk alleen nog dour Beieren wordt ov;rtroffen namelijk van 240 liter per hoofd en per jaar. Het vermeldt nog, dat dr. Petithan na een nauwgezet onderzoek o. a. tot de concl isie is gekomen, dat er in Belgio niet minder dan 100,000 personen zijn, die 'sdaags ge middeld eeneri halven liter sterken drank gebrui ken, en omtrent 50,000 personen van wie het dagplijksch gebruik tot 1 liter slijzt. Vau 1877 tot 1881 zijn er in de verschillende gestichten in Belgie opgenomen 1700 krankzinnigen ten gevolge van draukmisbruik, en onder dezen wa ren er 25 vrouwen. Eindelijk vermeldt hel rap port, dat er jaurlijks in België 450 millioeu fr. aan sterken drank wordt uitgegeven. Doch genoeg reeds om te doen zien welken omvang het drankmisbruik iu België heeft en hoe dringend noodig het is dit kwaad te beteu gelen. Slechts moet men er zich over verbazen datna het loffelijk voorbeeld op dit gebied door aüdere landen gegeven, de noodzakelijkheid daarvan thans eerst wordt ingezien. Het geruchl, volgens hetwelk de minister van oorlog voornemens is het plan te laten varen om bij wijze van proefuemiug een legercorps te mobiliseereuis geheel van grond ontbloot. De proefneming zal plaats hebben. Generaal Boulauger zal generaal Brissonet als bevelhebber vau het 17e legercorps vervan gen daar laatstgenoemde eeu verlof van drie maanden neemt. I)e afgevaardigde Labordère heeft in eene bijeenkomst der uiterste linkerzijde voorgesteld bij de kamer een ontvverp in te dienen strek kende om den senaat te doc-u samenstellen door het recbtstreeksche algemeen stemrecht Daar het stelsel van den „scrutin de liste". Dit voorstel werd met eeupar'ge stemmen goedgekeurd. De heer Milleraud stelde toen voor de „Gau che radicale" uit te noodigen zich bij de uiterste liukerzijde aan te sluiten om ten deze gemeen schappelijk te werk te gaan. „Havas" weerspreekt opnieuw met beslist heid de onrustbarende tijdingen die er verspreid ziju geworden omtrent den toestand in Tonkiu. Het ministerie van buitenlandsche zaken heeft aan de vreemde regeeringen keunis gege ven dat Frankrijk geen genoegen neemt met de Engelsch-Egyptische conventie. Er bestaat aanleiding om te overwegen of de bepalingen van deze conventie tot grondslag kunnen dienen voor onderhandelingen of voor het beleggen van eene conferentie. De kamer heeft Zaterdag de beraadslaging begonnen over het ontwerp der nieuwe legerwet waarbij de vijfjarige dienstplichtingesteld bij de wet van 1872 gewijzigd wordt in driejari gen dienstmet afschaffing vau het eenjarige dieoen van meer ontwikkelden en met afschaf fing van de vrijstelling der seminaristen. Het is zonderling dat er voor een wetsont werp van dat belang sprake i3 om de urgentie voor te stellen, dat is om er geene tweede be raadslaging over te houden. Weer heeft er een moordaanslag in een spoorlrein plaats gehad ditmaal op den weg tusschen. Bordeaux en Orleans. Toen de trein door den tunnel van Lormond stoomdetracht te zekere Blanchette den heer Moutgolfier directeur der stalen wapen3 voor de marine te Givors die alleen met hem in een rijtuig eerste klasse gezeten was met eeo doodslager te ver moorden. Montgolfier zocht zich te verdedigen, maar Blanchette sloeg opuieuw toezoodal Montgolfier deerlijk gewond werd. Met inspan ning van de weinige krachten die hem overge bleven warenmocht het hem gelukken het portier te openen waaruit hij hoopte te ont vluchten. De reizigers io het volgende rijtuig hoorden uu het hulpgeschrei en zagen een met bioed bevlekt persoon op het portier staan. Zij openden hun portier en boden Montgolfier hulp. Blauchette is aan het station te la Grave in verzekerde bewaring genomen. De toestand van Montgolfier is bedenkelijk. Te Figucras had een gevecht plaats naar aan leiding vau een door Carlisteti georganiseerde bedevaart. De politie was genoopt de bedevaart gangers te beschermen. Het gepeupel pluüderde de wiukelsdie kruisenheiligenbeelden, enz. verkochten. Het jubileum maakt het onderwerp van aller gesprekken uit, het is de question brulaQte, en de bladen wijden lange artikelen aar. de toe bereidselen, die allerwege worden gemaakt ter viering dezer feestelijke gebeurtenis. Bij de abdy van Westminster worden estrades gebouwd voor de genoodigden. De opper-cere- moniemeester heeft uit Engeland en zelfs uit het buitenlaud meer dan 30,000 brieven ont vangen, om eene plaats ter gelegenheid der feestelijkheid. Het bouwen der tribunes en estrades heeft een aantal klachten uitgelokt. Verscheidene per sonen protesteeren in.de bladen tegen het aan brengen van zooveel ontbrandbare stoffen in de abdij, en zij vinden een goeden steun iu het vreeselijk ongeval in de opera comique te Parijs. Daar schuilt het gevaar echter niet, maar in de menigte, die 's avonds door de straten wan delt om de illuminatie te zien en daarbij ook iu het voorstel van deu hertog van Westminster. Deze stelt namelijk voor dat al de bewoners vau Londen op den a^ond van den 21sten Juni een kaars achter hun veuster zulleD plaatsen. Wordt dit voorstel opgevolgd dan mag de regeeriug dien dag de gehcele brandweer van Engeland wel te Londen bijeen roepen, want het zal geen illuminatie ziju, maar een algemeer.e brand dien men ie zieu krijgen. Hot lagerhuis heeft na een debat van 8 uren met 211 tegeu 83 stemmen art. 3 der Ier«che Coercion Bill aangenomen. I)it artikel schrijft voor de aanstelling van bijzondere juries in zekere omschreveoe g'^'.len. Al de voorge stelde amendementen wei..en verworpen. Het debat werd hierop verdaagd. De Britsche regeering heeft aan de pers een uittreksel meegedeeld uit het verslag van den Britschen consul te Batavia, waarin deze meldt dat verscheidene personen in Nederl.-Indie on bevoegd gebruik maken van handelsmerken, toe- behoorende aan Eugelsclie firma's. De consul randt de Engelscbe rechthebbenden dergelijke praktijken tegeu te gaan door hunne agenten iD Indie te machtigen, de bedoelde handelsmer ken overeenkomstig de desbetreffende wettelijke voorschriften te doen iuschrijven, alsook te pro- testecren tegen onwettige registratie daarvan door onbevoegden. Naar de „Daily News" uit Petersburg ver neemt is de Russische gezaDt te KonstantiDopel in ongenade gevallen, omdat hij niet bij machte is Engeland's invloed te neutraliseereu. De be trekkingen tusschen Rusland en Turkije ziju bepaald gespannen. De Parte acht Ruslands taktiek vexatoir, en weigert verder Ruslaöd's adviezen aan te hooren. De commissie van rapporteurs over het ont werp der drankbelasting heeft de nabelasting voor alle op 1 October a s. in bet vrije verkeer aenwezigen sterken drank bepaald op 30 peu- ningen. Voorts heeft zij het iuvoerrcchl van arak, rum en cognac op 125 mark, van alle overige sterke dranken op 180 mark aangeno men, in te gaan op den dag vau de afkondiging der wet. Verder stelt de commissie voor, de wet in werking te doen treden 1 October. De te Rome verschijnende Facfulla meld; Pruisen, Beieren, Oostenrijk en Spanje hebben reeds hunne toetreding beloofd tot een inter nationaal congres ter opsporing van de midde len voor eeDe verzoening tusschen Italië en het Vaticaan. Daarentegen verzekert, de Kreuzzeitung dat 's pausen nieuwe staatssecretaris, kardinaal Rampolla, in zijne circulaire aan de pauselijke nuntiussen, waarbij hij hun kennis geeft van het aanvaarden zijner betrekking, de quaestie betref fende de verzoening van het Vaticaan met de Italiaansche regeering niet heeft aangeroerd. De Germania bericht uit Rome, dat prins Paul van Mecklenburg dezer dagen tot de ka tholieke kerk is overgegaan. Teneinde de nachtelijke overvallen zoo veel mogelijk te voorkomen, heeft de groote Duitsche staf het volgende middel gevonden. Een met ijzer beslagen rijtuig, van een stoom machine, een electrische machiue en een reflector voorzien, zal beproefd worden men zal daar mede op alle punten aan den horizon stroornen licht kunnen doen schijnen, teneinde het terrein te verkennen. Men heeft dat toestel den ver- lichtingswageri geuoemd. Onmiddellijk daarop hebben de Franschen eeD machine uitgevonden om de uitwerking van het Duitsohe werktuig geheel te doen mislukken. De volgende beschrij ving daarvan wordt door La France militaire medegedeeld. Eene krachtige electrische machine, uit ver schillende deelen samengesteld is niet alleen geheel op de vernietiging van het licht der Duitschers ingerichtmaar het verblindt dat bovendien. Voegen wij er bij dat een kauon, boven op den wagen geplaatst, met veel juist heid een kogei met meliniet werpt op het Duit sche toestel, dat dientengevolge in stukken uit een vliegt. Er worden op 't oogenblik proeven mede gedaau in het veld te Chalons. l)e Duitschers zullen nu misschien iets nog sterkers uitvinden. De landverhuizing is in de maand April verbazend toegenomen 15,142 Duitschers heb ben hun vaderland verlaten, tegen 10,594 in April van het vorig jaar. De bevolking van Berlijn neemt steeds snel toe. Den 8 Mei 11. bedroeg zij 1,330,080 zielen honderd jaar geleden bedroeg dat aan tal 140,719 zielen. Uit Gelsenkirchen wordt van Woensdag gemeld In de schacht „Hibemia'' heeft heden eene ontplotfiug plaats gehad. Tot hedenochtend 7 uur waren reeds 28 dooden omhoog gehaald, en men vreest dat er meer dan 60 berglieden om het leven gekomen zijn. Een later bericht zegt Er zijn 41 dooden uit de mijn gehaald. Twaalf andere zijn er nog in de diepte. De correspondent te Weener. van de N. R. Ot. schrijft van den 7eu dezer Alle pogingen om het water in de omstre ken vau Szegedin tot staac te krijgen zijn niet alleen misluktmaar de ramp heeft door het bezwijken van deu dijk bij Porganyi nog eenen aanmerkelijk grooteren omvang gekregen. Door deze dijkbreuk wordt nu ook de stad Mako met 30,000 inwoners bedreigd en opnieuw zijn 18,000 hectaren vruchtbaar land oudorge- loopen. Het water kwam zóó snel opzetten dat de laudbewoners al hue.De have hebben moeten achterlaten en niets dan het leven heb ben kunnen redden. Alle pogingen om de breuk in den Theise-dijk te stoppen, zijn mislukt. Men tracht nog roet aile inspanning den dijk van den Alföld-spoorwegdie veel onder den druk van het water te lijden beeftte behouden. De koning van Italië heeft bij gelegenheid van het nationale feest van Zondag 11., den aartsbisschop van Milaan begiftigd met de An- nuociata-orde. Die orde is de voornaamste des rijks en de leden daarvan dragen den titel van „neven des konings". Deze onderscheiding aan dien geestelijke verleend wordt ook als een teeken van een aanstaande verzoening tusschen Vaticaan en Quirinaal beschouwd. Kouing Humbert heeft voorts amnestie ver leend aan veroordeelde socialisten en deelnemers aan betoogingen tegen de Afrikaansche staat kunde. De „Osservatore Romano" bevat thans den briefwaarmede pater Tostiarchivaris van het Vaticaan zijne bekende brochure over de verzoenings-quaestie heette in te trekken. Maar dit blijkt geenszins het geval te wezenen hoogstens kan van eene verzachting van uit drukkingen sprake zijn. Immers Tosti zegt „Meu maakt veel beweging van mijn geschrift, en dat om eetiigc weinige woorden van instem ming met de plechtige woorden door den H. Vader in 't laatste consistorie uitgesproken. Hoe de tweedracht weg te nemen? Het is aan den paus dit te zeggen ik heb het geschrift geschreven omdat het mij als katholiek leed deed te zien hoe de H. Vadergeleid door de liefde van Christus de verzoening cn den vrede voorstelde en daarin niet werd ter zijde gestaan. Heb ik goed of kwaad gedaan? Ik onder werp mij hierin aan het oordeel van den paus, de hoogste rechter onzer daden. En vooi 't geval dat men ten slotte een bepaald oordeel van mij eischtclan kan dit niet anders zijn dan zooals het dcor den H. Vader wordt ge- wenscht". Over het algemeen zegt de „Persevarauza", zijn met uilzondering van eenige advocaten priesters en journalisten allen in Italië zoowel mannen als vrouwen ontwikkelden en onont- wikkelden der overtuiging toegedaan, dat eene verzoening uitstekend zou zijn eD dat men haar spoedig tot stand moet brengen onverschillig op welke wijze. Er is op dit puntzoo eindigt het blad op 't oogenblik een onweerstaanbare 9troom van geloof, welke wij ons verpiiebt achten te doen opmerken. ROME, 10 Juei. In antwoord op de in terpellatie omtrent de staatkunde der regeering tegenover het Vaticaan, heeft de minister van justitie en eeredienst heden in de kamer ge zegd dat geene enkele daad der regeering tot de interpellatie aanleiding zou hebben kunnen geven. Hare denkbeelden betreffende de ver houding tusschen staat en kerk zijn onveranderd dezelfde gebleven als nog te kort geleden door haar ontwikkeld zijn. Zij is afkeerig vnn elke vervolging en van den hoogsten eerbied bezield voor de vrijheid van geweten. Voor het minis terie van eeredienst is de tegenwoordige paus voorzeker geen gewoon manen de tijd kan misschien den staat en de kerk nader tot elkan der brei gen maar de regeering zal geen enkele inbreuk maken op de nationale rechten. Italië heeft slechts één hoofd den koning. Crispiminister van binnenlandsche zaken zeide dat de denkbeelden door zijnen ambtge noot ontwikkeld gedeeld wordeu door het ge- heele kabinet. L)c regeering zoekt geene ver zoening, daar zij met Diemand in oorlog is, en vau hetgeen er op het Vaticaan gebeurt, weet zij niets en wil zij ook niets weten. St. PETERSBURG 10 Juni. Gisteren is do stad Wernyi, in Turke9tao door eene vreese- lijke aardbeving geteisterd. Geen huis is onge deerd gebleven en de meeste zijn geheel ver nield. Volgeus voorloopige ramiDg zijn er om streeks 120 personen omgekomen meerendeels kinderen. In de hoofdwacht zijn 15 arrestanten gedood. Het aantal personen dat miu of meer gewond is bedraagt 125 onder welke ook de gouverneur met zijne echtgenoote en kinderen. De aardschokken houden aan alle inwoners zijn in het vrije veld gevlucht. UITVOERINGEN. WAALWIJK. Zondag 12 dezer, des middags 12 ure, door de liedertafel „Oefening en Vermaak" van Waalwijk en Bezooienop de zaal Musis Sacium" PROGRAMMA AD LIBITUM. Waalwijk, 11 Juni 1887. Tot algemeen secretaris-penningmeester der Noordbrabantsche maatschappij van landbouwis in de Dinsdag te Tilburg ge houden vergadering benoemd de heer L. G. P. Max, van 's Hertogenboschmet 215 stemmen, tegen 111 op den heer VV. J.Hu bert van Beusekornte Breda. Uit Deventer meldt men In jaren waren de nuchtere-geitevelletjes waarvan glacé-handschoenen gefabriceerd worden niet zoo goedkoop. Vroeger golden zij tot 80 centen dit jaar 10 cent per stuk. Te Kaatsheuvel is de boerderij van W. P. Zijlmans geheel afgebrand. Van den in boedel is weinig gered geworden. De brand is ontstaan door een gat in den schoorsteen. Alles was verzekerd.

Echo van het Zuiden | 1887 | | pagina 2