TE HUUR. een huis bevattende 3 kamers, fiiIfSlTüImS Garouille. 20011 ZAKKEN IFR, SCHORS Notaris BINK, Middelkoop HET HOOIGRAS, A D VERTe¥tÏË nT~ SCHOENWINKEL. Handelsberichten. W. J. van Kollenburg, Waalwijk. TILBURG. Gebr. Verwiel Verpachten PUBLIEK VERKOOPEN: 324de STAATSLOTERIJ. DR. J. J. GRIBLING. WILLEM 11" LA NATIONALE. WAALWIJK, te Waalwijk, zal op Dinsdag 21 Juni 1887 feUjf PL M. 120 hectaren jj»feHOOILAND. onder Vlij- men Engelen en Bokhoven. L Voor Mevrouw de Weduwe Van Riel c.s. 2. Voor den beer J. P. II. M. L. van Dain van Orakel. 3. Voor de eer H. II. Bosch. 4. Voor den heer Adrianus Konings. VERHOREN voor de jaren 1887, 1888, 1889 en 1891 De voormalige predikant W. J. Breu- kink die te Almelo werd in hechtenis ge nomen als verdacht van te Arnhem een gou den horloge met ketting en medaillon gesto len te hebben had te Almeloo de aandacht der justitie tot zich getrokken doordien hij aldaar bij enkele personen bezoeken aflegde en hun om geld vroeg. De ontvreemde voorwerpen zijn te Deventer in de bank van leening teruggevonden. Door een onbekende oorzaak is te El ten de korenmolen van den heer De Geeve eene prooi der vlammen geworden. Alles was verzekerd. De bouwmanswoning van L. van Buren te Rokanje, is met al wat zich daarin bevond door brand vernield. Twee personen, die nabij de grens te Venloodrie stuks hoornvee naar Pruisen willen binnensmokkelen moesten dit bijna duur betalen. Toen de grensdouanen hen bemerkten en zij op het gebruikelijke „halt,, roepen niet staan bleven begonnen deze te vurendoch de smokkelaars wistenmet achterlating van het vee nog ongedeerd te ontvluchten. Woensdag omstreeks middernacht kwam op de Oude Maas nabij de bad- en zweminrichting, voor Dordrecht het tjalk schip Maria Petronella aan geladen met grind. Door de sterke eb kon het anker echter niet pakken en werd het vaartuig voortgedreven in de richting der spoorweg brug. Daarbij kwam liet in aanvaring met een voor anker liggend aakschip, welks anker daardoor eveneens uit den bodem raakte doch spoedig weer steun vond. Het personeel der veerstoomboot op Zwijndrecht bemerkte in tijds het ongeval, doordien de opvarenden de schipper en diens vrouw en 5 kinderen om hulp riepen en snelde terstond te hulp van het tjalkschip, dat bij de aanvaring het roer had verloren en alzoo niets kon uitrichtenen nabij den Zwijndrechtschen wal op eene veilige ligplaats werd gebracht. (D. C.) Woensdag avond werd door de politie te Dordrecht de hand gelegd op drie sujet ten die kortelings uit de rijkswerkinrichting te Ommerschans ontslagen en j.l. Dinsdag van Amsterdam derwaarts kwamen om, met het oog op de kermis te trachten aldaar werk te bekomen doch zich nu op de Voor straat aan diefstal schuldig maakten naar aanleiding waarvan zij heden naar de gevan genis zijn overgebracht. Te Herwijnen is het lijk van een in verren staat van ontbinding verkeerenden, onbekenden man, gekleed in een zwart werk manspak, uit de Waal opgevischt, en zonder verwijl op de algemeene begraafplaats be graven. Eeu Bioeineii-Corso. In verband mei de plannen voor een bloemenfeest in de hoofdstadis het niet onbelangrijk hier een aan de N. R. Ct. ont leende beschrijving te laten volgen van een dergelijk feest in de Oostenrijksche hoofdstad, volgens een brief uit Weenen van 5 dezer, aldus luidende „Prinses Metternich is de goede fee, die onze Juni-feesten in het leven heeft geroepen. Daar de netto-opbrengstdie verleden jaar 150 000 fl. bedroeg, voor weldadige doelein den bestemd wordtmaakt de prinses zich daardoor zeer populair. Het feest dat dit jaar gehouden wordt en heden een aanvang genomen heeft, duurt twee dagen, en heden heeft de zoogenaamde „Bloemencorso" plaats gehad. Meer dan 3000 met bloemen ver sierde rijtuigen hebben 4 uren op en neer in den prater gereden zoodat de lucht ge parfumeerd was door de geuren van rozen seringen, meidoorns enz. Vele phantastiscbe rijtuigen, in den vorm van schepenzwanen, priëelen en meer dergelijke, trokken zeer de- aandacht, terwijl van de van boven tot bene den onder bloemen begraven stage-coaches en omnibussen een bombardement van bloe men op kennissen en vrienden nederdaalde. Sommige rijtuigen geleken wel een tuin op wielen, zooals dat van de patrones van het feest, prinses Metternich. Hare staatsiekoets verdween als het ware onder de bloemen en zelfs de tressen aan de livrei van hare koetsiers en palfreniers bestonden uit guir landes van gouden regen. Langs den rijweg waren kraampjes geplaatst, waar nieuwe bloe men door jonge meisjes verkocht werden, en de navraag naar deze geurige .projectielen was bijzonder groot. „Het feest duurde drie uren, en gedurende al dien tijd bewogen zich tusschen de Ring- strasse en het Lusthau'sover een afstand van 2 uren, vier rijen versierde rijtuigen. Geen twijfel of de vreemdelingdie dit srhouwspel heeft bijgewoond, is getroffen door het grocte aantal schoone vrouwen, de chique toiletten en de weelde in pa?rde:irijtuigen en bloementooi tentoongespreid." Wat het aanstaande bloemenfeest te Am sterdam aangaat, vernemen wij dat er reeds van verschillende zijden mendelinge toezeg ging tot deelneming ingekomen L zoodat er kans is dat ons Vondelpark, bij gunstig weer, op kleine schaal iets als het bo venstaande zal te zien geven. Dat ware te Wenschen In de tweedekamer werd het debat voort gezet over de kiesrecht-bepalingen der grond wet en het amendement Van der Feltz om het kiesrecht uit te breiden tot de gezeten werklieden. Het artikel en het amendement werden sterk bestreden door den heer Ruijs omdat ze te zeer het kiesrecht uitbreiden, door den heer Heldtomdat ze onrechtvaardig zijn door beiden omdat ze knoeierijen in de hand werken. De heer Rutgers was tegen den uniformen-census van f10 in de grond belasting. De heer Godin De Beaufort be streed eveneens het amendement. Uit Amsterdam wordt gemeld De voedingstentoonstelling begint gaande weg in eene phase te verkeeren, die eenigs- zins grenst aan de voltooiing. Het gewone geloop van inzenders en ver zenders het gerij van wagens, met balen kisten en pakken buiten en het gehamer en zagen in het gebouw, een abracadabra van toonkasten die eene bekroning zouden ver dienen alleen reeds wegens zeer herhaald tentoonstellingsgebruikvan stereotiepe py- ramides en van lijvige en ranke obelisken die in de Nijlstreek niet herkend zouden wordenaan leege tonnen, leege blikken en leege busjes met voikomeu gelijke pretenties als hunne gevulde broertjes en zusjes, in één woord een cliché, waarvan de afdruk den afgelegensten bewoner van den Achterhoek overbekend moet zijn. Hiermede is niet iets afkeurends bedoeldde beteekenis eener tentoonstelling als deze, ontleent zij aan hare innerlijke qualiteiten, en daarover zullen de tijd en de jury ons leeren oordeelen. Maar ontkend kan het niet worden dat de bezich tiging il est défendu de toucher aux ob- jets van eene massa vaten „voor droge en natte waren", die wanneer zij allemaal gevuld mochten zijn, Amsterdam een a'ardig eindje door een hedendaagsch beleg heen zouden helpen, alleen aantrekkelijkheid kan bezitten voor de mannen van het vak. Met dit voor oogen, kan het denkbeeld niet genoeg toegejuicht worden om aan deze voe- dings-, eene kunst-tentoonstelling te verbin den. Want dat wordt het marktplein in ze keren zin. Onwillekeurig richt de bezoeker, na de museumpoort te zijn doorgegaan, de schre den ter linkerzijde en laat hij het „hoofdge bouw" rechts liggen. Door eene oude stads poort komt hij op het marktplein. Hier is nu reeds een eind gekomen aan den rompslomp van het opslaan. De huizen zijn op een enkel na ontdaan van het steigerwerk, dat weken lang de ververs ge dragen heeft welke in die korte poos aan gevels, luifels en lijsten het aanzien moesten geven, als waren zij lange jaren aan weer en wind blootgesteld geweest. Amsterdam kan op knappe ververs bogen. Op de meest bedriegelfjke wijze heeft men heel- en halfverweerde gevels, bak en zand steen verschoten, verbleekte en door lek- water en stof vervuilde luiken en deuren na gebootst, heeft men hier en daar goed ge lukte relieven aangebracht of misleidend tegelwerk geschilderd. De meer of minder gunstige indruk dbn elk huis op zich zelf maakt, zal niet verloren gaan in het algemeen aspect, dat, er werd reeds op gewezen door de minder ge lukkige plaatsing van den muziektempel welks vorm noch door schoonheid noch door doeltreffendheid bijzonder in het oog zal loopen, niet bepaald verbeterd wordt, Maar men kan niet alles te gelijk wen schen; wanneer het plein, dat gedeeltelijk in een grasveld herschapen wordtzal we melen van bezoekers uit de thans zoo stom me kiosk de lustige tonen weerklinken van de Haagsche of Rotterdamsche kapel en liet oog beurtelings wordt afgeleid door de vrien delijke geveltjes en de wellicht nog vriende lijker jonge meisjes, die men van zins is in de verschillende inrichtingen te doen bedie nen dan zal men de silhouet-brekende tent met hare wijd uitgespannen parapluie niet al te zeer opmerken, Om der illussie-wille wordt toch al veel gedaan. Vitters zullen wel zeggen dat de moderne gaslantaren getooid met dezelfde kroon die op den Wes tertoren en boven sommige gemeentelijke urinoirs prijktin deze omgeving niet passen; maar op die wijze oordeelendezou men alhaast kunnen gaan vergen dat de be zoekers op zeventiende-eeuwschen trant ge kleed zullen zijn. En de keizerskroon her innert toch ook aan lang vervlogen tijden. Wel moet het een eigenaardig contrast opleveren wanneer men inrichtingen die het zeventiende-eeuwsche op de spits drijven vol kinderen der negentiende eeuw zal zien. Zoo is er b. v. een drinkhalle van de k<L ninklijke Nederlandsche beiersbierbrouwerij. Aan dat vertrek ontbreekt niets; een echte gelagkamer van Jan Steenalleen het licht valt er niet zoo gelukkig binnen als op zijn schilderijen. Aan de inrichting i* echter alle zorg besteedtot den grooten moor bo ven het vuur en het solfter in de klomp heeft men niets vergeten. Stel u nu in deze omgeving engsluitende colberts voor en hoog- opgeblazene tournures; bruine twaalfknoops, zwarte cylinders en wat verder ook liet bui- tenlandsch toeristendom voor excentriekop het punt van kleeding en uitrusting, 'zal kunnen te zien geven Buitenlanders schijnt het tentoonstellings comité te verwachten. In het hoofdgebouw is men o. a. druk be zig ^aan het weder opbouwen van het rots- ur-W met traPies en den waterval en blijkbaar ook met de ermitage waar het zoo'n gezellig zitje was van de bloemen tentoonstelling. Te Andel ia de kiatiüg *ac den uiter waard „De Plaat" doorgebroken. Dienteugevolge staat die waard voor het grootste gedeelte onder water. Te Herwarden zijn de uiterwaarden langs de Waal (de Vogelzang en Koewaard), in weer wil van allé krachtsinspanning van 70 a 80 manschappen, ingeloopen. De hoogopgeworp n kisting bi-zweek voor het steeds wassende ater. Daardoor is veel hooigras, maar zijn vooral veel veldvruchten van den minderen man verloren gegaan. Uit Giessrn wordt on9 gemeld De uiterwaarden onder de gemeente Rijswijk en gedeeltelijk onder Giessen zijn door het liooge water overstroomd. Het hooigras van ongeveer 50 hectaren is totaal verloren. Nog ODgeveer 50 hectaren zijn door het ophoogen der kade behouden gebleven. Uit Renkum wordt gemeld De Rijn is nog langzaam wassende, en heeft dientengevolge eene buitengewone breedte ver kregen. Thans zijn ook het Broek en de lage weilanden van het landgoed Oranje Nassau's oord diep onder water gezet. Een aantal vee houders hebben hun vee naar de stallen moeten brengen. Ook te Dorcnweerd zijn alle lage uiterwaarden ondergeloopen. WAALWIJK8 Juni. Op de jaarmarkt van heden was het bezoek niet overdruk waarschijnlijk tengevolge van den morgen invallenden feestdag. De aanvoer van hoornvee was bevredigend en de handel vlug. Het overvloedige wei- en hooigras doet de prijzen van het vee stijgen Kal fk oei en l' 115,245. Dito vaarzen f 87,5U 170 Biggen f 4,75 a 11,75. Weilammeren f 2,75 a f6.bij goeden aan voer. Ter botermarkt aangevoerd 518 KG.van 0.84 it 0.96 per KG. verkocht. Eieren f 3,a 3.50 per 100 stuks In granen is de handel stil tegen zwakke prijzen. In leder en huiden is de markt stil, alleen voor consumptie bestaat er vraag in depri- ma zware soorten en naar lichtzoolleder voor de hier bestaande schoenenfabriekendie druk werken. Een partijtje Nieuwe Eransche schors werd dezer dagen hier verwachtde prijzen zijn nog niet vast. Inl. schors is iets hooger in prijs. Bij gunstig dr( og en warm weder kan men ook spoedig eenige aanvoer verwachten. De campagne zal in alle geval later afgeloopen zijn dan verleden jaar. Getrokken prijzen naar de geschreven lijst. 5e klasse. Trekking van 8 Juni. No. 11866 f2000; no. 505 679013499 L'1000; no. 7452 7464 9232 12365 14594 en 20278 f 400; no. 1094 6471 11826 f200; no. 848 1142 5100 7836 7902 7924 9361 9769 10327 10753 11342 14633 en 17157 elk f100. Trekking van 9 Juni. No. 3756 11479 11946 12385 13576 14067 14376 f400; no. 536 .780 7896 14628 f200; no. 3418 4622 5242 5485 9649 12027 13272 14199 16955 19375 19549 19945 f100. Trekking van 10 Juni. No. 1896 3763 5482 7658 7966 914 U5143 19645 f 1000; 1620 16492 17163 f 400; no 73 72/2 8111 84 8859 12308 12814 13504 16211 16999 19939 f100. A 1 diegenendie iets te vorderen heb- ben van - of verschuldigd zijn aan den ondergeteekendeworded verzocht'- daarvan opgave of betaling te doen, vóór den 16e Juni te zijnen huize ma dien datum bij den heer P. REIJNEN apotheker alhier. Waalwijk, 10 Juni. Om met 15 Juni te aanvaarden keukengraote werkplaats en tuin te bevra gen hij Eeu der beste en sinds jaren in Brabant gunstig bekende wordt door ziekte ter overname aangeboden. Brieven letter S. hij C. L. C. VOSKUIL-, Reg. Breestr. 32 Amsterdam. Het TOELATING S-EX AM EN voor den volgenden cursus zal plaats hebbenden len en 2eh Juli. Zijdie daaraan wenschen deel te nemen, worden verzocht zich daartoe vóór den 28en Juni bij den ondergeteekende aan te melden. Dr. V. D. HORN V. D. BOS, Directeur. Levensverzekering-maatschappij. Voorheen Koninklijke Maatschappij, opgericht te Parijs in 1830. Waarborglonds 253 milhoen francs. Raad van administratieGraaf Pillet-WillH. Mallet, baron Ilottinguer, A. Ajidré, A. deWaru, baron Gustaaf de Rothschild de Machyenz. Regenten der fransche Bank en Bankiers. Gerealiseerde verzekeringen sedert 1830. Aan kapitalen ruim Een milliard 135,000,000.— renten 24.000.000. u uitbetaald ruim 220,000,000, winsten onder de verzeker den verdeeld 36.000.000. Verslagen, brochuren en inlichtingen gratis verkrijgbaar bij.de Ileeren C. A. Witlox en Zoon te Waalwijk, Wissel- en Effectenkantoor en Agent schap der Zuid-Holl. Hypotheek Bank. Van af 25 Mei van uit ORAN verzon den Eene lading van prima prima kwaliteit,, welke eerstdaags alhier zal arriveeren. Genoemd artikel zal steeds te verkrijgen zijn bij namidd. 1 ureter herberge van W. VAN PALIER, te Vlijmen NOTARIS te Capellezal op Vrijdag 17 Juni 1887, vóórmiddags elf uur in het HOTEL VER- WIEL te Waalwijk van de navolgende Landerijen Onder Bezooien. H. A. C. 1 55 40 de Spie genaamd, „de 10 bont." Onder Ganzooijen. Het voorste perceel genaamd: „de 8 hont." Het middelste perceelgenaamd „de 12 hont." Het achterste perceelgenaamd „de 20 hont" Onder Waalwijk. 2 07 70 over de hooigracht, genaamd: „de 20 hont.// 1 50 80 achter den melkvonder, ge naamd „de 12 hont." 1 10 70 over de hooigracht, genaamd: „de 10 hont." 2 23 35 de kadé in de koeweidege naamd „de 18 hont." 1 15 35 het perceel achter de looierij genaamd „de 9 hont." Onder Irongeleu. H. A. C. 3 30 90 langs de Maas, in 2 perceelen genaamd Maaskamp 4 14 60 op de Oude waag, in 3 perceelen. 1 11 70 binnendijks naast Schalkenstoep. 1 00 90 den dijk te Ganzooijen. Onder Waalwijk. H. A. C. 1 58 30 over de Hooigracht, genaamd: „13 hont." 1 50 10 aldaar, genaamd: „12 hont." 2 16 10 „20 bont/' 1 88 00 in de koeweidegenaamd „17 hont." 1 57 30 ter plaatse Noord kampen, ge naamd: „platte kade." Onder Brongelen. 0 43 40 kade in den polder Doeveren genaamd Prui mendij k." Onder Capelle. 1 hectare, 41 aren, 10 centiaren óp de Groote Oude Straat, genaamd „de 10 uont." Een perceel hooiland genaamd „Dijkland," onder Bezooijengroot 1 heet. 52 aren toebehoorende aan HENDRIK DE BIE, te Andel.

Echo van het Zuiden | 1887 | | pagina 3