Nummer 48. Donderdag 16 Juni 1887. 10e Jaargang. Toegewijd aan Handel, Industrie en Gemeentebelangen. GEWAAGD SPEL, ANTOON TIELEN BUITENLAND. Belgie. Frankrijk. Spanje. Engeland. Duitschland. UITGEVER: Waalwijk. De Echo van het Zuiden, Dit blad verschijnt Woensdag en Zaterdag avond. Abonnementsprijs per 3 maanden 1,00. Franco per post, door het geheele rijk f 1,15. Brieven, ingezonden stukken, gelden enz., franco te zenden aan den Uitgever. Advertentiën 17 regels ƒ0,60 daarboven 8 cent per regel, groote letters naar plaatsruimte. Advertentien 3 maal ter plaatsing opgegeven, worden 2maal berekend. Advertentiën voor Duitsch- land worden alleen aangnomen door het advertentiebureau vam A.DOLF Steiner, Hamburg. Reclames 15 cent per regel. De rechterzijde in kamer en senaat zal aan de ministers een banket aanbieden, waartoe de uitnoodiging door alle leden van het kabinet aangenomen is. Te Doornik heeft zich eene commissie ge vormd, teneinde de feestelijke viering van het 25 jarig jubilseam van den heer Jules Bara, als lid der kamer voor Doornik, voor te bereiden. Den len September 1862 werd'de heer Bara voor de eerste maal lot afgevaardigde gekozen. Opnieuw is er op de Belgische ambulance post een groots diefstal gepleegd. Het spoor- wegbestuur heeft het ongeval zoo zorgvuldig mogelijk geheim gehouden, maar toch is het uitgelekt. Trouwens, politie en justitie, die niet buiten het geheim gelaten konden worden, heb ben een scherp onderzoek ingesteld en reeds verscheidene personen gehoord. De diefstal be treft een pakket van 300 stukken der nieuwe Argentijnsche leening, ter gezamenlijke waarde van 10,000 (250,000 fr.,) welke door de Banque de Paria et des Pays-Bas gezonden zijn aan de firma Haveuith Simon te Antwerpen. Toen de trein te Antwerpen aankwam, was het kostbare pakket verdwenen. Ook in Belgie heeft een moordaanslag in den spoortrein plaats gehad. Woensdag 1.1. 's avonds te omstreeks 9 uur, ia zekere G uil— laume Aron, die met den trein van 8V<j uur van Charleroi naar Namen vertrokken wa'door een onbekend gebleven medereiziger in zijn com partiment aangevallen, die hem met een stomp werktuig zeer gevaarlijke wonden aan het hoofd heeft toegebracht. Vrij naar het Hoogduitsch van HER MI NE FRANKENSTEIN, 11 door LUCIFER. Hoofdstuk V. GEDURENDE HET ROUWJAAR. wWe zullen daarover niet verder spreken," zeide lady Rokeby trotsch. „Ik zal mij tegen het testament niet verzetten. Zeg mij nu wat er gebeurt met mijne rijke, jonge stiefdochter. Wie is tot haar voogd bestemd Er lag een zekere angstige gejaagdheid in haar wezen, welke mr. Harpe tot zijn verwon dering opmerkte, Hij wees op het afschrift van het testament dat open voor hem lag. «Sir Henry bestemde u zelf, mevrouw, lot persoonlijke hoedster zijner dochter", zeide hij langzaam. Miss Rokeby zal onder uwe hoede op Rookhurst leven tot zij meerderjarig wordt of in 't huwelijk treedt. Zoodra een dezer beide gebeurtenissen plaats heeft behoort gij u terng te trekken op uw weduwengoed of werwaarts gij verkiest, en miss Rokeby als onbeperkte ge biedster in Rookhurst te laten. Natuurlijk staat het u vrij ook dau nog bij uw stiefdochter te blijven, als deze dit zou verlangen. Ik geloof dat gij de inzichten van sir Henry begrijpt mocht iets u echter niet duidelijk zijn dau zal ik u het testament voorlezen." z/Neen, doe dat niet", viel lady Rokeby hem ongeduldig in de rede. ;/Ik haat al die ver velende, onverstaanbare schrifturen. Ik begrijp dus dat ik de eenige persoonlijke hoedster ben van miss Rokeby, dat ik hare handelingen moet nagaan, haar in de wereld moet inleiden en dat zij mij zonder eenige terughouding de onvoor waardelijke gehoorzaamheid eener dochter is verschuldigd. Is het niet zoo z/Ja, zoo is het", antwoordde mr. Harpe, eenigszins aarzelend. wSir Henry drukte de hoop uit, dat zijne vrouw en zijne dochter elkander zouden lief hebben en dat gij aan zijn wees geworden kind De kamer beraadslaagde Zaterdag over de militaire wet. Na eene lange discussie werd de urgentie uitgesproken met 359 tegen 206 stem men. De kamer besliste vervolgens met 385 tegen 125 stemmen, dat tot de discussie over de artikelen van het militaire ontwerp zou wor den overgegaan. De Gauche radicale heeft eene bijeenkomst gehouden om te beraadslagen over de uitnoodi ging van de uiterste linkerzijde om zicb met haar te vereenigen ten aanzien van het voorstel van den afgevaardigde Labordère, volgeus het welk de senaat voortaan gekozen zal worden door het rechlstreeksche algemeen stemrecht, Sommige leden verklaarden dat zij in begin sel dit voorstel goedkeurden, aangezieu het be hoort tot hun staatkundig programma maar zij gelooven niet dat thans het oogenblik goed gekozen is om het in de kamer te brengen. Het zou allicht den schijn kunnen hebben, dat men eene ministerieele crisis wilde uitlokken. De vergadering heeft ten slotte met 17 stem men tegen 8 besloten het voorstel-Labordère goed te keuren. Zeventien tegen acht stemmen De vergade ring was dus of weinig bezocht, of vele ledep hebben zich van stemming onthouden. Voor het gerechtshof van Jura stonden dezer dagen twee knapen van 15 en 13 jaren terecht, wegens een poging tot moord op hun vader. Die vader een slecht mensch, een dronk aard, mishandelde zijn vrouw voortdurend op d£ ergerlijkste manier, en in hun verontwaardiging daarover besloten de jongens eindelijk hem te dooden. De oudste kocht een revolver, gaf dien aan den jongste en deze loste een schot op den vader, die daardoor licht gekwetst werd. Dij) moederlijke liefde en teederheid zoudt toonen." „Sir Henry wist dat hij zich op mijne goed heid voor zijn kind gerust kon verlaten," sprak zij huichelachtig. //Ik beloofde hem bij zijn ver trek dat ik voor haar eene moeder zoude zijn, ofschoon ik daarvoor eigenlijk veel ie jong ben. Ik zal zeer goed zijn voor het arme meisje, dat ik reeds bemin. Van wetten versta ik niets, mr. Harpe; maar is er nog niet een andere voogd noodig iemand die haar vermogen beheert z/Er zijn drie mannen van vertrouwen aange wezen om het vermogen van miss Rokeby te behecren gedurende hare minderjarigheid," ant woordde mr. Harpe. Sir George Markham ii er een van. Gij kent hem wel, mevrouw, en weet dat er bijna geen wakkerder en eerbied waardiger gentleman kan zijn dan hij is. 't Is ook een degelijk man van zaken en sir Henry zou moeielijk een betere keus hebben kunnen doen. z/Ik ben insgelijks een der mannen van ver trouwen en gevolmachtigde en voor mijne recht schapenheid en toewijding aan de belangen van miss Rokeby kan ik instaan." ,/Eu de derde, wie is dat z/De jonge graaf Stonefield. Hij is de zoon van sir Henry's besten vriend, zooals u waar schijnlijk bekend is, en zijn jeugd is een goed tegenwicht voor den rijperen leeftijd van sir George." Vol gedachten keek lady Rokeby voor zich uit. De grijze gezelschapsjuffrouw zat diep over haar werk gebogen en wendde geen oog daarvan afhare aschblonde oogleden lagen op hare aschgrauwe wangen en zij zag er somber en on- noozel uit, bijna zooals een grauwe schaduw, zooals wij haar noemdenmaar Harpe, die haar gezicht bestudeerde, kreeg den onaangena- men indruk, dat onder hare schijnbare kalmte een wild vuur smeulde. „Achter die steekt meer dan men haar zou aanzien", dacht hij scherpzinnig, ,,'t Is opval lend zooals zij mij aan mijne kat herinnert, 't Verwondert mij dat sir Henry haar in zijn huis duldde." Lady Rokeby verbrak thans het zwijgen. „Ik begrijp den stand der aangelegenheden," zeide zij, „en ik ben u zeer verplicht dat gij 15-jarige knaap is veroordeeld tot eene opslui ting vau 18 maanden in een verbeterhuis. De jongste werd vrijgesproken. De „Epoca" vestigt de aandacht van den minister van binnenlandsche zaken op een tele gram uit Tanger, opgenomen in de „Imparcial", in welk telegram wordt beweerd, dat het gerucht aangaande een gevecht tusschen Fransehe troepen en Marokkaausche stammen aanhoudtvoorts dat Franschen tusschen Uxda en Figui een fort wilden aanleggen waartoe zij van den sultan machtiging hadden verkregen, en dat een groot aantal hunner manschappen zouden gesneuveld zijn. Het bericht dezer nederlaag wordt niet bevestigd, doch de mededeelingeu dienaangaande zijn niet officieel en te vaag om over de zaak te kunnen oordeelen. In Barcelona en in verscheidene andere belangrijke provinciën worden door de overheid sedert eenige dagen op groote schaal voorzorgen getroffen, naar men zegt tegen eene militaire be weging. Te Madrid laat de autoriteit de kazernes bewaken. Men herinnert zich de vreeselijke catastrophe, die vijf jaar geleden plaats had in Schotland op de brug over de Taydie door de hevige druk king van den wind ineenstorttewaardoor 300 personendie in den trein zaten welke juist de brug passeerde, werden gedood. Duizenden werklieden hebben aan den bouw van een nieu we brug gearbeid, welke nu is klaargekomen en waarover nu de eerste proefrit is gedaan door den president der spoorwegen de directeurs enz. De herbouw heeft 730,000 pd. st. gekost. zoo spoedig aan mijne uitnoodiging hebt gevolg gegeven, mr. Harpe. Ik zal het beheer mijner geldelijke zaken ook aan u toevertrouwen. Ik wensch dat mijn inkomen iu de bank worde gedeponeerd cn mij daarvoor credietbrieven wor den gegeven, zoodat ik geld kan opnemen als ik verkies. Dit is nu alles, meen ik, wat wij te bespreken hadden." „Gaarne zou ik nog eenige vragen betreffende miss Rokeby doen, als uwe ladyschap het ver oorlooft", zeide Harpe met kalme vastberaden heid. „Ik hoor dat zij nog niet hitr is. Werd zij bij den dood baars vaders niet naar huis ontboden „Neen", antwoordde lady Rokeby kort en trotsch." „Verschoon mij, mevrouw, maar zult gij ze niet laten komen „Neen, ik laat ze niet komen; miss Rokeby blijft dit jaar nog op school. Hare studiën mogen in geen geval onderbroken worden." „Zelfs niet door den dood haars vaders?" vroeg Harpe bitter. Sir Henry gaf tegenover mij den wensch te kennen haar naar huis te halen." „Sir Henry is niet meer hear en meester op Rookhurstonderbrak hem lady Rokeby met stijgende trots. „Ik geloof dat ik, zooals woor delijk in het testament staat, hier meesteres ben, gedurende Nina's minderjarigheid. Ik za! u maar ineens af zeggen, mr. Harpe, dat ik de eenige, persoonlijke bewaarster mijner stiefdochter ben en geen inmenging betreffende de behande ling van het meisje duld. Als mijn echtgenoot genoeg vertrouwen in mij stelde om mij te be noemen tot hoedster zijner dochter, dan hebben de door hem aangewezen mannen van vertrou wen geen recht mijne handelingen te beknibbelen, of zich met mijn plannen te bemoeien. Ik geef n de verzekering dat ik geen inmenging duld, en als gij het beproeft tweedracht te zaaien tusschen Nina eu mij, zijt gij niet alleen on trouw aan sir Henry, maar schaadt gij ook hare persoonlijke belangen." Mr. Harpe zuchtte en stamelde een veront schuldiging spoedig daarna nam hij afscheid en reed weg in hetzelfde rijtuig, waarmede hij was gekomen. Zijn hart was benauwd en 't werd hem duister voor de oogen toen hij van de bij Het hoogerhuis heeft alle artikelen der wet op het grondbezit in Ierland met geringe wijzigingenaangenomen. Het eenige gewich tige amendementhetwelk onder de goedkeuring der regeering werd aangenomen, bestond in het schrappen der bepaling welke herziening en ver laging der pacht toeliet. Ofschoon de Duitsche bladen weinig melden, blijkt het tooh dat de ongesteldheid van den keizer van Duitschland ernstiger is geweest, dan men heeft willen doen voorkomen. De particu liere berichten althans waren vrij ongunstig. Thans worden ook deze berichten beter. Een paar dagen geleden heeft in den dierentuin te Hamburg een gevecht tusschen een leeuw eu een tijger plaats gehad dat met de nederlaag van den eerste eindigde. Het hok van den zilverleeuw moest schoongemaakt worden en het dier werd nu door onachtzaam heid in plaats van in een leegstaand in het hok van den tijger gelatendie zich terstond woedend op den ongevraagden gast wierp. De worstelstrijd was kort. De koningstijger beet zijn tegenstander de keel af, maar na zijn vij and te hebben gedood keek hij niet meer naar dezen om. Het lijk van den zilverleeuw werd nu uit het hok gehaald en daar de huid slechts aan den hals geschonden iszal men het dier laten opzetten. Van de acht Elzasser leden der Fransehe Patriotten-ligategen wie Maandag te Leipzig voor het rijksgerechtshof het verhoor wegens beschuldiging van hoogverraad begonnen is behooren eenigen tot de aanzienlijkste industri- eele familiën van den Elzas. Zoo bijv. de jonge Köchlin een der //katoenkoningen" van Mülhau- Rookhurst behoorende landerijen op de groote straat kwam en verder naar Canterburry reed. „De sterfdag van haar vader was voor Nina Rokeby een ongeluksdag", sprak hij in zich zelveterwijl hij de heerlijke oude bezitting beschouwde, „een ware dag van rouw." Die schoone zwartoogige lady Rokeby, die iedereen prijst als een engel van goedheid en liefde voor haren echtgenoot, is een duivel io haar hart. Zij heeft booze plannen, ofschoon ik nog niet zeker weet welke. De arme Nina zal moeielijke dagen te doorleven hebben." Mr. Harpe's gelaatstrekken hadden genoeg van zijne gevoelens doen blijken om lady Rokeby tegen hem in te nemen en haar te verraden dat hij haar waar karakter eenigszins doorgrond had. Men zal het daarom begrijpelijk vinden, dat zij hem niet spoedig weder naar Rookhurst ont bood. De dagen, weken en maanden van het rouw jaar van lady Rokeby verliepen zonder dat er iets bijzonders voorviel. In de oogen der wereld gedroeg zij zich voorbeeldig. Nooit werden er gasten op Rookhurst verzocht en slechts zelden maakte lady Rokeby een uitstapje naar Londen. Zij droeg den rouw op de strengste wijze en gedurende den ganschen treurtijd stelde zij zich zoo onberispelijk aan, dat zij zich algemeen nog meer bemind maakte in het graafschap dan zij reeds was. Sir George Markham verklaarde haar voor een engel, hare naburen waren vol lof over haar en alleen de eerlijke mr. Harpe schudde twijfe lend het hoofd, als hare deugden zoo luide werden geprezen en zeide dat zij misschien toch wel anders was dan zij scheen. Langzaam liep het jaar ten einde en 't was weer midden in den zomer. Eene zeldzame onrust had zich van lady Rokeby meester gemaakt, terwijl de tijd voort- giug. Hare zware rouwkleeding begon haar tegen te staan en zij begon zich in het licht grijs en violet te steken. Ook de weduwenkap, die haar niet goed kleedde, maakte plaats voor lilalintendie zij door haar ravenzwart haar vlocht, en in haren lichten rouw zag lady Ro keby er schooner uit dan ooit. Wordt vervolgd.

Echo van het Zuiden | 1887 | | pagina 1