Oostenrijk, Italië. Rusland. BINNENLAND. sen terwijl de reeds op leeftijd gekomen fabri kant Blech te M&rkirch alleen aan 1500 arbei ders werk geeft. Als opeubaar ministerie treedt de ,/Oberstaatsauwalt" Tessendorp opdie naam gemaakt heeft door zijne groote scherpte in po litieke processen. Hij heeft indertijd de aan klacht tegen graaf Arnim geleiden in tallooze processen tegen anarchisten en socialisten is hij opgetredentengevolge waariau hij reeds me nigmaal met. den dood bedreigd is geworden. In het hedetr gehouden verhoor ontkenden alle beschuldigden zoowel het bewustzijn als de be doeling te hebben gehad, door hun lidmaatschap van de Patriotten-liga zich aan hoogverraad schuldig te maken. De meesten hunner be weerden niets te weten van de oorlogszuchtige bedoelingen der liga en in de meening te heb ben verkeerd, dat zij zich slechts toelegde op het ontwikkelen van het gevoel van vaderlands liefde bij de Fransche jeugd. Hei openbaar minisierie stelde daartegenover, dat de liga in Duitschlaud verboden is. Hij las publicatiën door haar uitgegevenvoorin welke werd gehandeld over de losmaking van Elzas-Lothariugeu van Duitschland. In den rijksdag deed zich Maandag een ongehoord incident voor. Von Mirbasch, leider der agrariërs, verklaar le in den loop van het debat dat hij eu alle zijne politieke vrienden volgaarne bereid waren tot een duel met den af gevaardigde Eugcn Richter, omdat deze naar aanleiding van het wetsontwerp betreffende be lasting van hel gedistilleerd in zijn blad de agrariërs openlijk ten ernstigste had beleedigd. Richter riep bij deze verklaring met gemaakten schrik //Wilt gij liedeu mij doodschieten! het geen groote vroolijkheid verwekte. Natuurlijk bedankt Richter voor elke uitdaging. De toestand van Maro is tengevolge van den hevigen storm zeer verergerd eu de dijken zijn zwaar beschadigdzoodat de inwoners en de soldaten de handen vol hebben om de schade te herstellen. Gedurende den storm zijn velen om gekomen. Teu westen van den stroom zijn vele huizen ingestort. Allerwege rijzen beschuldigin gen tegen de regeering op en de oppositie maakt hiervan gebruik om een kiesbeweging op touw te zetten tegen de regeering en doet al de ver antwoordelijkheid op haar neerkomen. De officieele pers laadt daarentegen de verant woordelijkheid op het vorige ministerie. Hevige onlusten hebben zich voorgedaan in het dorp Uezbegh in het district Naura. De partijgenooten van den anti-semitischen candidaat Lubrich bielden in een herberg builen het dorp een woelige vergaderingwaarop de gendarmes moesten tusschen beiden komen om hen te doen uiteengaan, waarna de menigte zich naar het huis van den notaris van Uezbegh begaf en daar een vreeselijk tumult aanrichtte. De manifestanten richtten beleedigingen tegen een detachement soldaten wier hulp was ingeroepen Op herhaalden sommatiën van den bevelhebber der troep bleven de manifestanten met schreeu wen en uitjouwen voortgaan zonder dat zij aan het bevel uiteen te gaan gehoor gaven. De solda ten gaven vuur en vier personen zijn gedood en zes gewondwaarvan 4 zwaar. Toen uit Naura hulp kwam, was de menigte reeds uiteenge jaagd. Nadat in de Italiaansche kamer de afgevaar digde Bovio zich voldaan had verklaard met het antwoord, door de regeering gegeven op zijne interpellatie betreffende hare staatkunde tegenover het vaticaan, heeft de afgevaardigde Toscanelli dezelfde zaak nogmaals ter sprake ge bracht. Depretis verwees hem, als antwoord, eenvoudig naar wat hij vroeger, in zijne pro gramma-redevoering te Stradella, aangaande de verhouding tusschen kerk en staat gezegd had, en verklaarde verder, dat hij niets bad te voe gen bij hetgeen zijn collega Crispi den vorigen dag aan den heer Bovio had geantwoord. Koning Humbert heeft zelf per telegraaf den aartsbisschop van Milaan kennis gegeven van diens benoeming tot ridder der Annonciada- orde. Aanstonds is de geestelijkheid hem daar mede komen gelukweuschen, en in een adres der Milaansche pastoors heet het //dat dit eere- blijk niet alleen is een bewijs van 's kooings welwillendheid, maar ook een feit van hooger beteekenis in verband met 's pausen jongste pogingen tot verzoening van kerk en staat. Te Massalombarda, in Italië, zijn vijf ge wapende mannen te middernacht eene villa bin nengedrongen, waarop zij eene som van 10,000 lires eischten. Daar de eigenaar zooveel geld niet had liggen en de boeven zich niet met min der wilden tevreden stellen, zond hij een zijuer bedienden naar zijne naaste buren met het ver zoek hem aan het ontbrekende te willen helpen. Deze besloten echter de boeven gezamenlijk aan te vallen en zoo mogelijk gevangen te nemen, waarop een hevig gevecht ontstond, daar de schelmen met geweren en revolvers gewapend waren. Ten slotte echter slaagde men er in twee hunner gevangen te nemen, terwijl twee anderen werden gewond. Een der boeven wist echter te ontkomen. Men vermoedt dat zij tot een talrijke benden behooren. Volgens een keizerlijk besluit moeten binnen veertien dagen alle buitenlandsche geëmployeer den zijn teruggezonden, die aan de bosch-admi- nistratie der provincie Polen werkzaam zijn. Daar deze vreemdelingen bijna allen Duilschers zijn, is het duidelijk dat deze maatregel tegen Duitschland is gericht. Dat is weer een maatregel tegen de Duil schers, evenals die, welke voor korten tijd is verschenen, en waarbij aan buitenlanders het koopen of pachten van vaste goederen in de westelijke grensstreek van de Oostzee tot de Zwarte zee wordt verboden, In de steden dier landstreek wemelt het namelijk van Duitsche kantoren, werkplaatsen en fabrieken, terwijl ten platten lande de boerderijen, door Duitschers gepacht en met behulp van Duitsch arbeiders- personeel gedreven, niet minder talrijk zijn. De Russische regeering dat is de reden van den maatregel ziet met leedwezen, dat het land aldus eigenlijk gezegd bijna uitsluitend teu bate van Duitschers werkt en voortbrengt en acht ook hunne producten schadelijk voor de nationale nijverheid, die ouder huune mededin ging lijdtook verliest zij niet uit 't oog dat het meereudeel dezer kolonisten tot de Duitsche leger-reserve behooren en bij het ontslaan vau een oorlog op eens zouden veranderen in vijan- délijke voorposten, reeds in het land gevestigd, bovendien van nabij bekend met zijne gesteld heid, hulpbronnen en strategische positie, ja zelfs bondgenooten zouden trachten te werven onder de Polen. In Russische staatkundige kringen beschouwt men de ukase als eene wraakneming wegens de uitdrijving van russische onderdanen uit Pruisen eD tegen Bismarck's staatkunde tijdens de Bul- gaarsche crisis. De aardbeving in Turkestan heeft, behalve Wernyi, ook nog de nabijliggende kolonie Kes- kelen verwoest. Ook zijn de postwegen in den omtrek van Wernyi, en is, over 200 werst, de telegraafgeleiding vernield. Op sommige plaat sen zijn scheuren en kloven, zelfs ter breedte van verscheidene arschinen, in den bodem ont staan. Naar een gerucht wil, zon ook de stad Pischpek van de aardbeving geleden hebben. Waalwijk, 15 Juni 1887. De invoer van boter in Engeland uit Nederland bedroeg in Mei 1887: 17,106 cwt. tegen 38,189 in Mei 1886, die van kunstboter daarentegen 80,543 cwt tegen 58,854 cwt. in Mei 1886. De waarde de zer invoeren wordt in de maandelijksclie opgave der Britsche regeering als volgt op gegeven boter 71,049 p. st. tegen 172,928 in Mei 1886, kunstboter 241,500 tegen 202,733 in Mei 1886. Uit deze cijfers blijkt, dat er nog niet de minste verande ring ten goede voor onze boter is waar te nemen. Integendeel wordt de verhouding elke maand slechter. Door de polite te Arnhem is Zater dag jl, aangehouden C. J. P. N. Sloet, wel ke persoon zich kortelings uit Nijmegen te Arnhem metterwoon had gevestigd. Onder de firma Sloet en Co. adverteerde hij in ver schillende, vooral kleine couranten, dat hij hoofdagent was van het huis Carlini te Ve netië, en dat hij tegen toezending van eenen postwissel groot f 8, 4 flêsschen Italiaan- schen wijn, 4 dito cognac, en 4 dito Ma dera toezond. Ook leverde hij tegen toe zending van postwissel rookvleesch, en had hij verschillende prospectussen toegezonden van een door hem opgericht advertentieblad waarin men tegen vooruitbetaling van een abonnement h f 4 per jaar gratis kon ad- verteeren. Verschillende personen uit alle oorden des lands zijn weer de dupe gewor den van deze schoonklinkende aanbiedingen. Zij zonden een postwissel hetzij voor wijn, hetzij voor rookvleesch, doch ontvingen noch het een noch het ander, terwijl het bedoel de advertentieblad niet bestond. Bij zijn verhoor door den inspecteur van politie gaf hij te kennen, dat hij niet wist, of er wel een huis Carlini te Venetie bestond, terwijl de wijn, die bij van plan was te leveren, zou bestaan uit een door hem uit verschil lende dranken te vervaardigen mengsel. In zijne woning aan de Vossenstraat 23 werden dan ook 12 flessclien van dit door hem be reide mengsel in beslag genomen. Hij is voorloopig ter beschikking van de justitie naar het huis van arrest gebracht. Het publiek, dat nog steeds door zijne lichtgelovigheid dergelijke praktijken in de hand werkt, strekke dus het vorenstaande ■weder ter waarschuwing.. De sneltrein van Rozendaal over Utrecht naar Amsterdam is Zondagavond nabij 's-Her- togenbosch, te ongeveer 9,21, voorbij de Diezebrug, op het kruispunt der lijnen Utrecht en Nijmegen, door eene tot nog toe onbekende oorzaak ontspoord. Er hebben geen persoonlijke ongelukken plaats gehad; niemand werd verwond, Evenwel waren alle spoorlijnen versperd, zoodat de reizigers met uit het noorden komende treinen aldaar moesten uitstappen. Den geheelen nacht is met grooten ijver gewerkt onder leiding van den stationchef, inspecteur en ingenieur, zoodat Maandag morgen te ongeveer 6 uren de lijnen voor het verkeer weder vrij waren. Dat geen persoonlijke ongelukken plaats hadden, moet wel voornamelijk worden toegeschreven aan de Westinghouse-rem, de bijzondere veerkracht der buffers en het uitstekend materieel, waarbij valt op te mer ken, dat de slangen van het remtoestel na de ontsporing, niet eens gebroken waren. De passagiers werden op hunne bestem ming gebracht door den trein, die om 11.6 uur van Boxtel aankwam, terwijl een extra- trein van Tilburg ontboden, de reizigers voor Tilburg en Breda op bestemming bracht, vertrekkende 12,42. De reizigers van den ontspoorden trein zijn opgenomen door den trein welke om 10.35 van Utrecht aankwam en terugstoomde. Iemand ait Eindhoven, die pas terugge keerd is van eene handelsreis in Zuid-Aine- rika. deelt mede, dat de gebroeders Tobias van Amsterdam thans verblijf houden te Cordova in de Argentijnsche republiek, on der den naam van Rose. Na zijn ontslag uit de gevangenis (zoo verzekert de bericht gever mede) is de oude Tobias aldaar aan gekomen, in het bezit eener som van 1000 pond sterling in goud. Aanvankelijk werd op die som beslag gelegd, docli wegens ge mis aan tractaten moest dat beslag weder worden opgeheven. Uit Venlo schrijft men Het nu vier jaren geleden uitgesproken faillissement der firma Wolters oefent nog steeds zijn invloed uit op velen, die zich geheel veilig waan den in het bezit van hunne terugontvangen gelden. In den laatsten tijd worden name lijk door de curators in dit faillissement achtereenvolgens de personen, die 40 dagen vóór den dag der faillietverklaring betaling hadden gekregen van nog niet opeischbare schulden [Deposito-posten] in "rechten be trokken. Naar men verneemt hebben reeds velen na de dagvaarding die gelden in den boedel teruggebracht. Aan schuldeischers, die slechts gedeeltelijk betaling verkregen en zich voor het restant hunner vordering had den laten verifieeren, werd reeds indertijd bij de eerste uitbetaling, het binnen de 40 dagen terugontvangen bedrag gekort, zoo dat ook deze gelden in den inboedel terug gebracht zijn. De bekende sportman, luitenant Meteler- kamp, te Amersfoort, heeft een ongeluk ge had. Terwijl hij zou opstijgen, ontving hij van zijn paard, dat hij aan de hand in het springen geoefend had, een slag, die hem het been brak. Het paard liep van het terrein der vlasakkers regelrecht naar den stal, zoodat men dadelijk, een ongeluk ver moedende, met geneeskundigen zich naar de springplaats begaf, waar de ruiter onge veer 2 uren in hevige pijn had doorgebracht Zijn toestand is redelijk* In de ijzergieterij van de firma A. P. Smulders buiten de Weerd, te Utrecht, had Maandagochtend, omstreeks zeven uur, een ernstig ongelukplaats. In een gedeelte van het magazijn werden op ijzeren balken of staven een massa ijze ren pijpen geborgendoor het groote ge wicht viel deze massa naar beneden en kwam gedeeltelijk terecht op den heer Henri Smul ders, den werkmeester L. Witbroek en nog een paar werklieden. Eerstgenoemde brak tengevolge daarvan beide beenen, terwijl de tweede zulke in- en uitwendige kneuzingen bekwam, dat zijn toestand bedenkelijk is; De twee overige werklieden bekwamen eenige lichtere wonden. De toestand van den heer Smulders boezemt geen bezorgdheid in. De heeren Quanjer, arts, dr. Yos, dr. Vermeulen en chirurgijn de Wildt, die dade lijk werden geroepen verleenden de eerste geneeskundige hulp. De heeren A. Smulders en L. Witbroek werden per draagbaar naar het Ziekenhuis vervoerd. (U. D.) Door den timmerman J, van Druilen te Oostendam, is een windmolen, ten dien ste der vlasbewerking, van geheel nieuwe vinding vervaardigd. Deze molen heeft het voordeel boven an deren, dat hij, behalve bollen malen ook bollen ziften kan, terwijl men er voorts het zaad mede malen en muilen kan; tweeman kunnen in minder tijd met dezen molen meer werk verrichten dan vier man met den gewonen molen. Met eene kleine ver andering is hij ook voor graanbouwers te gebruiken. Te Veld-Driel is Zondag voormiddag brand ontstaan ten huize van zekeren Van den Biggelaar, tengevolge waarvan drie woon huizen bewoond door zeven huisgezinnen, eene prooi der vlammen werden, Van de inboedels, die niet verzekerd waren, is wei nig gered. Van de uitgebrande huizen was er een verzekerd. De oorzaak van den brand is onbekend. De Smid P. te Schin-op-Geul heeft het ongeluk gehad,van eenen zolder te val len, ten gevolge waarvan hem de hersenpan verbrijzeld werd. Vrijdag is de schaapherder A. S., uit Bezel, toen hij met eene kudde schapen on der die gemeente, nabij Pruisisch grondge bied, over eene weide trok, door den land bouwer J. L. onverhoede aangevallen en ernstig verwond. Toen de marechaussee ter plaatse kwam, om den dader te vatten, was hij naar Prui sen gevlucht. Nabij Hilversum is gistermiddag te on geveer 6 uren een hevige brand uitgebro ken in een boscli, toebehoorende aan Me vrouw de Wed. Zum Gahr, tusschen den Utrechtschenstraatweg en de spoorbaan op Utrecht, dicht bij de //Maatschappijn. Eenige in de nabijheid wonende arbeiders benevens liet werkvolk van den heer Mohr- man op //Hoombok// en Temminck op //het Hoogt van 't Kruisn waren spoedig bij de hand en slaagden er in met schoppen en takken de uitbreiding van den brand tegen te gaan. De Hilversumsche vrijwilli ge brandweer kon nog medehelpen om den brand geheel te blusschen. Een groot gedeelte van het bosch is ver nield. De oorzaak van den brand is on bekend, daar de brand ontstond midden in het bosch en er nog een betrekkelijk groot gedeelte on verbrand staat aan de zijde van den weg en die der spoorbaan. Te Dordrecht kregen gistermorgen omstreeks 3 uur het is er kermis .wee personen twist. Een verwoede vecht partij was er het gevolg van. Zekere S., die volgens zijn verklaring met de vecht partij niets uitstaande had, maar alleen uit nieuwsgierigheid was gaan kijken, moest dit duur bekoopenwant hij bekwam een snede over bet hoofd, een in den nek en een over den pols, terwijl een der vechtenden een onbeduidende steek in den nek en an deren eenige slagen met talhouten bekwa men. Uit Den Haag seint men De bemanningen volgen, na de concessie der reeders op f65 graaigeldelkander op in de hervatting vau het werk vooral na den aandrang van den Pres. der kamer van koophandel, den heer C. Rutten die hedenochtend aan het strand vele visschers toesprak. De werkstaking kan als geëindigd beschouwd worden. Vrijdag kwam eene Poolsche familie, be staande uit man vrouw en vier kinderen te Rotterdam, met het doel Zaterdag met het stoomschip Edam uit Amsterdam naar New-York te vertrekken. Te Rotterdam geraakten man en vrouw, waarschijnlijk door drukke passage, gescheiden, ieder met twee kiuderen, en zochten elkaar ie vergeefs. De vrouw reisde met hare zuigelirg eu het 4jarig zoontje naar Amsterdam, in de hoop haren man en kinderen aan de ver trekkende boot te zullen vinden. Zij werd daar in echter teleurgesteld. Haar echtgenoot en de twee kindereu waren niet te vinden. Daar de man de plaatsbiljetten in zijn bezit had moest de bedroefde vrouw wel achterblijven. Door de politie werd zij medegenomen naar het bureau, en men tracht nu deu verdwaalden man en kin deren op te sporen. (A. C.) Het was eene kwade week (de afgeloopen) voor Berchem schrijft de /,Stad Osch*. Reeds Zaterdag werd het getal poklijders vermeerderd met aangetasten in andere gezinnen, en tot Vrij dag toe werden dagelijks twee of drie nieuwe gevalen geconstateerd. Vrijdag kwam de ziekte echter weer eenigzins tot staan, daar geeee Dieu- we gevallen voorkwamen. Een geluk is het ech ter dat we in deze week geen sterfgevallen te vermelden hebben, daar alle aangetasten aan de beterhand zijn. Zaterdag nacht te ruim 3 uren brak ereen felle brand uit in eene schuur v. D. te Monster. Aan eene kleine omstandigheid is het te danken geweest dat niet een Stal kinderen door den rook zijn gestiktdaar de schuur inwen dige gemeenschap had met de woning waarin de kinderen sliepen. De schuurmet a'les wat er zich in bevond was binnen korten tijd ver brand. Hoewel ook de aangrenzende perceelen door het vuur waren aangetastmocht het de brandweer gelukken die te behouden. De schade is belangrijkdoch alles was verzekerd. De oorzaak is onbekend. Zaterdag namiddag te ruim 6 uren is te Haarlem brand uitgebroken in de bierbrouwerij ,/het scheepje", firma Van der Aa, Schmidt en Co., gelegen aan de Houtmarkt, en wel in de machinekamer. De brand is ontstaan in den zolder, ongetwijfeld door de pijp van de loco mobile die gebruikt was. De brandweer wa» spoedig aanwezig en heeft goede diensten be wezen en verdere uitbreiding voorkomen. De schade is nog al aanzienlijk, maar alles ver zekerd. Door onbekende oorzaak is het huis van J. Wubben onder de gemeente De Wijk tot den grond toe afgebrand. De inboedel is gered. Door de politie te Roermond is Zaterdag eene vrouw betrapt bij het stelen van zakdoe ken. Daar er aldaar in den laatsen tijd her haaldelijk portemennaies en andere voorwerpen op de markt werden gestolen, werd er bij de

Echo van het Zuiden | 1887 | | pagina 2