BUITENLAND. Frankrijk. Spanje. Engeland. Oostenrijk- Turkije. BINNENLAND. Het jubileumfeest van Koningin Victoria. Handelaren te vernietigenmaar die van de kleinhandelaren om in het groot en dus goedkooper in te koopen. De groothandel zal daardoor volstrekt niet lijden. Die kan bij aanzienlijke partijen afleverende uit den aard der zaak tegen minderen prijs verkoopen, dan bij splitsing in kleine partijen. Er worden nu reeds enkele streken ge vonden waar de kleinhandelaren de sa menwerking hebben opgevat in den geest door ons aangegeven; maar de oprichting van die enkele plaatselijke vereenigingen is niet voldoende. Allen moeten zich vereeni gen in één enkelen bond, over geheel het land verspreideerst dan zal van hen een kracht uitgaanwaardoor aller voortdurend bestaan verzekerd wordt. Mannen van goeden wil, die op dien weg met ons willen medegaanzullen ons altijd bereid vinden hun pogingen door woord en daad te steunen. „De Nation" zegt uit goede bron te kunnen verzekeren dat de ouderhandelingen tusscheu Frankrijk en Duitschland iu het belang der veroordeelden van Leipzig worden voortgezet en dat er hoop bestaat dat zij naar wensch afloopen. De minister van handel en nijverheid heeft met drie hoofd-directeuren der wereldtentoonstel ling de werken op het Champ de Mars bezocht. Met het gelijkmaken en de kanaliseering gaat het goed vooruit. Men deukt er den lsten Augustus klaar mede te zijn en de eerste ver dieping van Eiffel's toren denkt men 1 Januari gereed te hebben. Een brand heeft in de gemeente Montai- mont arrondissement Mourienne 37 huizen in de asch gelegd waarvan er slechts één was verzekerd. Voor enkele jaren heeft daar een zelfde ramp plaats gehad. In een tunnelwelke bij Baurières door den Col de Carbre voor het spoor aangelegd wordtheeft Mïandag een hevigs gasontploffing plaats gehad waarbij 12 arbeiders gedood en 35 verwond werden. De meesten zijn Italianen. Een 14 tal galeiboeven, door twee gendarmes geleid van Barcelona naar Sar.s slaagden er in op straat te ontv'uchten geholpen door een aantal straatjongensdie de gendarmes met steenen begroetten, terwijl de boeven onderwijl de vlucht Damen. De groote feestdag is Dinsdag te Londen buiten verwachting goed afgeloopen. Overal heerschte de meeste geestdrift en het schitterende van den optocht naar de Westminster Abdij werd nog verhoogd door de heldere zonnestralen. Geheel Londen was op de been en begaf zich in de richting van de abdij zonder groote hoop deze van nabij te kunnen naderen, daar een dichte menigte van af 2 uur in den morgen reeds bezit had genomen vao den weg, welken de stoet moest volgen. Om tien uur was de weg van Buckingham naar de abdij als het ware opgestapeld met menschen. Behalve de koninklijke personaadj.-s hadden alle genoodigden in de abdij hunne plaatsen reeds iugenomen. Om half elf verliet het eerste gedeelte van den stoet het paieis. Deze bestond uit buitengewone gezanten, die uit verscheidene staten ter deelneming aan het feest waren afgevaardigd, alsmede de koning en en koningin van België, dj koningen van Sak sen, Denemarken, Griekenland, benevens verschei dene Europeesche kroonprinsen allen met gevolg Men zag wel, dat de meeste dezer personen in prachtige uniformen gedost en rijkelijk gedeco reerd waren, doch men kon dit niet i.i bijzonder heden opmerken, doordien zij allen in gesloten hofkoetsen zaten. De koetsiers en palfreniers droegen op hun galacostuum fraaie bouquetten. De stoet werd, voor zoover de vorstelijke per sonen betreft, begeleid door eerewachten van gardes te paard. Vervolgens kwam de koninklijke hofstoet, in open rijtuigen. Onbeschrijfelijk was de geestdrift, waarmede die werd begroet. Eerst kwam het hooge hofpersoneel. Daarop volgden de prin sessen gekleed in licht zomerioilet, voorafgegaan door Engelsche eu Indische stafofficieren in huDne fraaie uniformen. Een schitterende stoet ruiters bestaande uit de prinsen, zonen, klein eu schoonzonen der koningin, reed voor hel rij tuig waarin hare majesteit met de Duitsche kroonprinses en de prinses van Wales was ge zeten. Het rijtuig was bespannen met acht prachtig getuigde isabellen. Als palfreniers ach ter hei rijtuig fungeerden krachtige Schotsche hooglanders in hun nationaal kostuum. De koningin arriveerde eerst om half een in de kerk zoodat zij, die reeds van tien uur ge wacht hadden, zich ongerust begonnen te ma ken. Een beschrijving te geven van het enthu- siasme, dat zich van het volk meester maakle, toen de koningin io aantocht was, is onmogelijk Op liet gezicht der eerste wapenherauten, werd met zakdoeken gewuifd, werden de hoofden ont bloot en kwam aan betlang leve de koningin schier geen einde. Zeer verstandig had men de ooren der paarden, welke voor het rijtuig der koningin gespannen waren, dicht gestopt. De prinsessen, die in de rijtuigen gezeten waren, welke dat der koningin voorafgingen, moesten op het laatst het buigen staken van vermoeienis Na een kort oponthoud iu het voprportaal der kerk, hetwelk met bloemen, vlaggeu enz., was versierd, deed de koningiu haar intocht in dö kerk. Terwijl hare majesteit den troonzetel naderde, speelde het groote orgel, versterkt door kopeiinstrumenten, het volkslied en een marsch van Haeudel. De 9000 genoodigden waren aller, opgestaan, en een ongeëvenaard schouwspel le verde de kerk op. De kerkelijke plechtigheid had geheel volgens het programma plaats. Voor dat de stoet de kerk verliet, defileerden de kin deren der koningiu en de overige gasten voor bij de koningin eu kusten haar de handde koniugin omhelsde daarna hare kinderen. De terugtocht om 2 ureu had op dezelfde wijze plaats, en overal w^rd weder dezelfde mate van geestdrift aan den dag gelegd. Iu den stoet werden allerhande uniformen opgemerkt, maar vooral trok een Indische prins de aandacht, wiens turban versierd was met diamanten ter waarde van D/g millioen gulden. De joodsehe bevolking van Szardahely is ge vlucht om de vervolging der anti-3emiten te ontkomen en een gedeelte heeft te Presburg een schuilplaats gezocht. Te Szatda ziju de gewelddadigheden op som mige punten der stad hervaten huizen aan Israëlieten toebshooreodc zijn verbrand. Er zijn uit Presburg nieuwe troepen gezon den en te Weenen zoowel als te Pest worden deze fanatieke handelingen zeer gelaakt terwijl in de laatste plaats de minister van hel openbaar onderwijs iu flinke bewoordingen de zedeloosheid en de verfoeilijkheid der anti-semitische leerstel lingen heeft misprezen welke leerstellingen door de geestelijkheid om verschillende redenen niet moesten worden aangemoedigd. Aangaande de vreeselijke catastrophe bij Pakswordt de regeering door de bladen ver weten dat zij niet alle noodzakelijke maatrege len neemt ten aanzien van den pontendienst 231 lijken zijn reeds aan den dam van den Packo opgevischt. Uit Konstantinopel wordt gemeld Graaf Montebello en Nelidoff hebreu aan de Porte eene nota overhandigdwelke in zeer krasse bewoordingen is vervat en aan Turkije het gevaar van eenen oorlog voor oogen stelt als de conventie betreffende Egypte door den sultan geratificeerd mocht worden. Sir Drummond Wolff en de Porte zijn over eengekomen dat de ratificatie der conventie tot na afloop der Bairamfeesten verschoven wordt. Iu de officieele kringen wordt de staatkundige toestand zeer gespanneu en onrustbarend geacht, ten gevolge van de nota's van Frankrijk eu Rus land en de houding van Engeland in het Egyp tische vraagstuk. Het „Journal des Débals" echter logenstraft dit bericht. Waalwijk, 26 Juni 1887. De aanstaaude Waalwijksche kermis laat zich zeer goed aanzien. Maandag 11 Juli za' de liedertafel „Oefening en Vermaak" haar gewone jaarlijksche matioée geven en daarop o. a. een wezenlijk juweeltje ten gehoore brengen namelijk een der meester stukken van den Belgischen toondichter Gevaert: „Les Emigrants Irlandais." Voor den namiddag van dien dag organiseert de koninklijke doelen „Recht door Zee" een buitengewoon feest, namelijk ConcertVolksbal, Vuurwerk enz. Naar wij vernemeu worden er onderhandelin gen gevoerd om in den ^vond van dien dag een extra trein te doen loopen van hier in de richting Zwaluwe, wat zeker in 't belang zou zijn èn van de exploitatie-maatschappij èn van het feest. Nu wij toch over extratreiuec spreken ver oorloven wij ons er op te wijzen, dat een extra- trein op kermis Zondag ook zeker buitengewoon succes zou hebbeu met het oog op het groot aantal vreemdelingen, dat gewoon is dien dag onze kermis te bezoeken. Langs de spoorlijn alhier zijn een aantal jonge boomen erg beschadigd, ja totaal vernield. De plegers dier baldadigheid ziju, voor zoover ons is ter oore gekomen, uiet bekend. Voor zoo iets schijnt onze politie geen oogen te hebben. Zou 't niet dienstig kunneD ziju het voorbeeld van den burgemeester vau Heusden te volgen cn een premie uit te loven op de ontdekkiug der daders of laat de toestand onzer gemeente kas dit niet toe De heer Brauckmann, fungeerend directeur van het rijks-, post- en telegraafkantoor alhier, heeft met gunstig gevolg examen afgelegd als telegrafist 2e klasse. De gemeenteraad van 's Bosch heeft met alge- mcene stemmen in beginsel besloten, tot het bou wen eener gemeentelijke gasfabriek en uitvoering der exploitatie in eigen beheer. Dit zal geschie den volgens plannen en begrootingen van den ingenieur-adviseur der gemeentein hoofdzaak behelzende het bouwen eener fabriek met een vermogen van 1,500,000 M3 gas, geraamd op aanlegkos- ten van f 428,000 en te plaatsen buiten de ge meente (nabij de Vüchterpoort of een ander nog te kiezen beter terrein); den prijs vin het gas zoo voor de gemeente als de ingezetenen, te bepalen op 7 cent per M8, aan de gemeente-kas jaarlijks uit te keeren f 12,000 ifc vergoeding voor het beschikbaar ge stelde terrein en het leggen van het buizennet enz. Uit de raming der exploitatiekosten bleek, dat de uitgaven worden begroot op f 115,000, met inbegrip der bovenbedoelde f L2,000 en 4 pet. rente en 2 pet. aflossing van de aanlegkosten (f 428,000) terwijl de ontvangsten worden ge raamd (bij eenen gasprijs van 7 cent) op 130,000 zoodat er nog f 15,000 wiust voor de gemeente kas zou overblijveu. In de volgende week zal nog cene niet-open- bare vergadering plaats hebben van den gemeen teraad met den ingenieur-adviseur over de plaats waar de fabriek zal wordeo gebouwd, de kosten van oprichting enz. De fabriek moet werkend optreden 1 Juli 1889. De uitslag der verkiezing van een lid van den gemeenteraad te Breda (vacature-Kuppen6) is als vclgt Uitgebracht 992 stemmenwaarvan 11 vaD onwaarde, zoodat de volstrekte meerderheid 491 becLaagl. De heer H. TH. van der Grinten (candidaat der neutrale kiezer. Burgerplicht en der libe rale kiesver. Eendracht maakt Macht) verkreeg 359 de heer dr. J. P. Hofman, (can didaat der katholieken) 340 en de heer J. F. de Booy secretaris van de afd. Breda van Al gemeen Stemrecht277 stemmen. Alzoo herstemming tusschen beide eerstge noemde heeren. De Tijd meldt De vergadering welke tot vaststelling van het regb ment voor een algemeeneu Bond van ka tholieke kiezersvereeuigingen te Utrecht gehouden iswerd behalve door een aantal toehoorders, door 29 stemgerechtigde afgevaardigden van kies- vereenigiDgeu bezocht. Na een levendig debat getuigende van onder linge welwillendheid en vau den vasten wil om de-gewenschte eenheid tot stand te brengen, is het reglementbehoudens enkele wijzigingen vastgesteld zooals het door de commissie van redactie was voorgedragen. In dezen vorm zal het thans aan de goedkeuring der verschillende kiezersvereenigingen worden ouderworpen ter wijl op eene spoedig bijeen te roepen algemeene vergadering de Bond definitief opgericht en een bestuur zal gekozen worden. Zooals wij nader vernemen zijn de vertegen woordigers van den Noord- en Zuidhollandschen Bond, omvattende de r. k. kiesvereenigiogen te Haarlem Haarlemmermeer Nieuw-Amstel, Leiden (Alfen, Leiderdorp), Zoetermeer, Gouda Den Haag, Delft, Schiedam en Rotterdam, niet als zoodanig toegelaten, waarop zij, met uitzon dering van den liter Kolkman, vice-president van de vereeniging te 's Hage, onder protest de zaal hebben verlaten. Op artikel 6 van het ontwerpsreglement was een amendement voorgesteld ten einde te laten vervallen de bevoegdheidom aanbeveling te onthouden aan de door de kiezersvereenigingen gestelde candidaten door weglatiug hunner namen van de in de bondsvergadering opgemaakte lijst. De commissie van redactie weigerde het ar tikel in dien geest te wijzigen waarop de ge machtigden der kiezersvereeiiigingeu te Tilburg, Eindhoven, Zevenbergen, Boksmeer en Nijmegen verklaarden alsdan niet tot den bond te kunnen toetreden. Liever nog wilde men openlijke bestrijding der candidaten dan op dergelijke wijze een blaam op hen te laten werpen. Na deze verklaring werd op voorstel van den afgevaardigde van Leeuwarden het artikel zoo danig gewijzigddat tot genoemde weglating eene meerderheid van 2/3 zou noodig zijn. Hierop verklaarde de afgevaardigde uit Tilburg, de heer W. Mutsaers dat hij aan zijoe kies- vereeniging op nieuw de vraag zou voorleggen of zij op grond van het gewijzigde reglement al of niet wilde toetreden en sloten de afgevaar digden uit BoksmeerEiudhovon Nijmegen en Zevenbergen zich bij deze verklaring van den heer Mutsaers aan. Bij het gemeentebestuur van Heusden be staat het voornemen de oude boogvormige oud- Hcusileusche poort af te brekenten eiode in het belang van het steeds toenemend nerkeer den ingang der stad te dier plaatse te verbree- den. Daar bij vorige muziek-wedstrijden is voor gekomen dat- per telegraaf berichten omtrent de bekroningen niet goed werden overgebracht of wegens de afgelegenheid der plaats waaruit de muziekkorpsen afkomstig waren niet spoe dig genoeg konden worden bezorgd zoo zal men zich voor enkele plaatsen bij gelegenheid van het groot nationaal muziekconcours op 2 3 en 4 Juli te Nijmegen bedienen van post duiven die uit den luin van het feestgebouw „de Vereeniging" zullen worden losgelaten on- middelijk na de uitspraak der juryof onder den wedstrijd om den stand der partijen ken baar te maken. Te Tilburg zijn in de wijk Hasseltdrie arbeiderswoningen afgebrand. De inboedel die niet verzekerd was werd grootendeels gered. De oorzaak is niet bekeud. In de gemeente Leeuwen is een hevige brand uitgebarsten in de boerenhuizing van mej. de weduwe Den Hartog. De bewoners konden zich niet dan met de grootste moeite uit het brandende perceel redden. Bijna de gehcele in boedel is eene prooi der vlammen geworden zoodat de schade groot is. De oorzaak van den brand is onbekend. Aan het groot nationaal concours voor harmonie- en fanfare gezelschappen te houden te Nijmegen in het sociëteitsgebouw „de Veree niging" op 2, 3 en 4 Juli a.s. zullen deelne men de volgende vereenigingen HARMONIEËN. Eijsden Oude Harmonie Gïlze St. Cecilia Horst Kon. HarmonieKaatsheuvel Apollo Kaatsheuvel Euphonia Leerdam KunstLiefde en Vriendschap, Oirschot Arti et Amicitiae Prinsenhagen Cecilia Rheden Harmonie Rot terdam Muziekkorps v. h. korps Kon. Scherp schutters Schagen Harmoniekapel, Thorn St. Mi- chielTilburg N. Kon. Harmonie, Tilburg Or pheus, Vlijmen Concordia, Waalwijk l'Espérance, Wageningen Harmonie-Gezelschap Zier ik see Kunst eu Eer. FANFARES. Bladel l'Uuion Goirle Oefening en Uitspan ning, Helden Concordia, Loon oj> Zand Sophia's VereenigingPurmerend Sted. Mnziekkorps Sicalmen St. Cecilia, Tegelen St. Cecilia, Ulestraten Concordia Venlo Fanfare Venraij Euterpe Vucht Kunst en Vriendschap. Het volgende programma zal worden gevolgd: Zaterdagmogen 2 Juli ontvangst van de ge zelschappen. I2V2 Uur optocht der vereeni gingen met hunne bauieren door de stad. 2 uur aanvang van het concours beginnende met de 3e afdeeling sectie A. Tusschen sectie A eo B een uur rust. Des avonds ongeveer 10 uur gezellige bijeenkomst der deelnemers, opgeluisterd door een concert van het stafmuziekkorps van het 5de regiment infanterie directeur G. K. G. van Aken. Entrée voor vreemdelingen van 's- uam. 2 uur tot de rust f 0.49. Entrée voor vreemdeliugeu bij den aanvaDg van sectie B f 0.99. Zondag 3 Juli des namiddags D/2 uur voort zetting van het concours beginnende met de 2de afdeeling sectie A. Tusschen sectie A en B der lsle afdeeling een uur rust. Na afloop van de afdeeling „Lecture a. Vue" groot concert door het stafmuziek van het 5e reg. inf., in den a giorno verlichten tuin. Entrée voor vreem delingen van 's nam. U/g uur tot de rust f 0.49 Entrée voor vreemdelingen bij den aanvang afd. 1 sectie B f 0.49. Maandag 4 Juli des namiddags 21/* uur matinée aangeboden aan bekroonde Vereenigin gen door het stafmuziek van het 5de reg. inf. Entrée voor vreemdelingen f 0.49. Des avonds 6!/g uur precies Grand Festival en buitengewoon concertwaarbij de bekroonde vereenigingen zullen worden uitgenoodigd eenige nummers ten beste te geven. In de pauze uitdeeling der bekroningen. Na afloop Bal Champêtre in den a giorno verlich ten tuin. Te 12 uur precies groot vuurwerk. Daarna voortzetting van het bal in de zaal of in den tuin. Entrée voor vreemdelingen 's avonds te 6Y2 uur f 1,49. De Feestgids alle bijzonderheden bevattende, wordtteger. inzending van 30 cent in postze gels aan de Sociëteit „de Vereeniging" franco toegezonden. Eergisteren is op het gehucht Hoeve ten Halve onder Heivoort, eene laDdbouwerswoning met schuur afgebrand. De brand ontstond, in den staldoch men had nog gelegenheid het vee en de voertuigen te redden. Alles was verzekerd. Te Roermond heeftonder beschuldiging van diefstalvoor de rechtbank terecht gestaan een kleermaker die, ofsshoon eerst 40 jaar oud, reeds ruim 20 jaren wegeDs diefstallen in de gevangenis heeft doorgebracht. Te Roermond is een driejarig kind in eene beek nabij de ouderlijke woning gevallen en kort daarop levenloos daaruit gehaald. Tentoonstelling van voedings middelen te Ameterdam. De te Amsterdam verschijnende Bakkers courant, sprekende over de inzendingen van den bekenden Antwerpschen biscuitfabri kant de Béuckelaar, zegt dienaangaande het volgende In de middenhalle van het grootsche en schoone tentoonstellingsgebouw wordt in de allereerste plaats de aandacht der bezoekers getrokken door een meer dan 10 meter hoogen molen. Nederland inzonderheid de provincie Noord-Holland, waarin Amsterdam gelegen isis het land der molens bij uitne mendheid. De vreemdelingen die er 's zomers voor 5 of 6 dagen komenerkennen allen dat zij in bun gelieele leven niet zooveel water- of windmolens hebben gezienals tijdens dat korte verblijf in Noord-Holland. Het was dus eene uitstekende gedachte om op de tentoonstelling te Amsterdam een molen te bouwen, volgens het model dat men overal in den omtrek ontmoet. Die gedachte beeft de lir. De Beuckelaer gehad en tot uitvoering gebracht. De molen is vervaardigd in de fabriek te Antwerpen en door een monteur der fabriek met behulp van hollandsche werkliedenin zes dagen te Amsterdam opgesteld. Het houten geraamte is bedekt met meer dan duizend blikken bussen, wier groote verscheidenheid van smaakvolle kleuren het oog aange naam aandoet. De wieken van den molen worden aan

Echo van het Zuiden | 1887 | | pagina 2