Nummer 53 Zondag 3 Juli 1887. 10e Jaargang. 1 Toegewijd aan Handel, Industrie en Gemeentebelangen. GEWAAGD SPEL, ANTOON TIELEN, BUITENLAND. Belgie. Frankrijk. UITGEVER: "Waalwijk. De Mo van het Zuiden, Dit blad verschijnt Woensdag en Zaterdag avond. Abonnementsprijs per 3 maanden J 1,00. Franco per post door het geheele rijk f 1,15. Brieven, ingezonden stukken, gelden enz., franco te zenden aan den Uitgever. Ut Eerst door en na de Fransche omwente ling op liet einde der vorige eeuw heeft de grondwettelijke regeeringsvorm, waardoor het aanzienlijkst deel der maeht in den staat uit de handen van den vorst werd overge dragen op de volksvertegenwoordiging zich, en dan gewoonlijk nog slechts na geweldig oproer, kunnen doordriitgen in de meeste rij ken van Europa's vasteland. Alleen Enge land heeft niets gevoeld van dien ontzettenden schokwelke de volken in beroering bracht, omdat dit land in werkelijkheid een consti tutioneel vorst bezat, lang reedsvoordat Frankrijk's Zonnekoning het befaamde woord durfde uitspreken Vétatc'est moiEn meer dan twee eeuwen voor de goedige Lo- dewijk XVI als een gemeene misdadiger het hoofd verliezen moest onder de guillotine had de Engelsche koningKarei I, de ver trapping van 's rijks-wetten met zijn leven geboet op het schavot. Wanneer men de hofhoudingde vorstelijke praal en het erfelijk opvolgingsrecht wegdenkt, kunnen Engelands vorsten beschouwd worden als de hoofden eener machtigeuitgestrekte republiekwaar de door de parlementen vastgestelde machten de eenige grondslag zijn van het burgerlijk gezag. Toch meene men niet, dat in het land, uthal has set tht world the most shining example ever known of political freedom het volk, de kern der natiemeer dan elders al vroeg een over wegenden of ruimen invloed uitoefende op het staatsbestuur; het was de adel, de schatrijke aristocratie, welke met den ko ning de teugels voerde van het bewinden langenlangen tijd onbekend scheen met of onbekommerd over de behoeften en noo- den van de minderen in geboorte en fortuin. Vrij naar het Hoogduitsch van II ER MINE FRANKENSTEIN, 13 door LUCIFER. Hoofdstuk VII. LADY ROKEBY's MEDEPLICHTIGE. Mr. Borne haastte zich te antwoorden „Ik dacht er aan wat het wel zijn zoude als dit jonge meisje eeus belang kon gaan stellen in mijn zoon. Als wij een huwdijk tusschen haar en Ralph konden tot stand brengen zouden wij haar ver mogen houden en Ralph zonde ons voor den invloed dien wij op haar tien duizend pond geven, over." Lady Rokeby zag hem verwonderd, maar zeer tevreden aan. „Dat is uitstekend," riep zij uit. Ik had er reeds aan gedacht dat wij na Nina's terugkeer niet lang meer op Rookhurst zouden kunnen blijven. Eene zoo rijke erfgename als zij is zal het niet aan minuaars ontbreken, en zij zal huwen, zonder dat ik het kan beletten, 't Beste is haar huwelijk ten onzen gunste te schikken. Zou Ralph een romantisch schoolmeisje kunnen bevallen „Ik geloof het wel. Hij is nog geen een en twintig jaar oud hupsch fijn en welgevormd, eenigszins zwak van wilgemakkelijk te leiden en in mijne handen als was. Hij heeft roman tische begrippen over liefde en echten als hij uitoefenen jaarlijks Hoe denkt gij daar- Een gedeelte zelfs van deze laatsten heeft men in dat land van nooit gekende staat kundige vrijheid te nauwernood vergund op hun geboortegrond te leven en te sterven. -x- Het Britsche rijk heeftnog geen week geleden een feest gevierd dat weerklank vond in alle statenin alle werelddeelen over de gansche aarde de herdenking der vijftigjarige regeering van Victoria als konin gin van het vereenigd rijk. Het was in alle opzichten een majestueusch feestniet alleen door den drom van vorsten en vor stentelgen, die haren troon omringden en haar hunne geschenken en hunne hulde kwamen aanbieden, maar vooral door de uitbundige geestdriftdie den anders zoo ijskouden en flegmatieken Engelschman be- heerschte en van de vier hoeken der wereld het God save the queen" schallen deed uit den mond van millioenen onderdanen. Het was een feestdat volgens the Standard onmogelijk te beschrijven valt, daar iedere beschrijving verre beneden de werkelijkheid blijft, een feest, waarvan men wellicht op geene bladzijde in de geschiedenis de weder gade vindteen feest tevens, waar liefde en vereering om den voorrang streden tegen over een vrouwdie van hare prille jeugd, toen zij reeds geroepen werd een vorstenkroon te torschentot in haren lioogen ouderdom koninklijken ernst en koninklijke waardigheid aan belangstelling en zorg paarde voor hare onderdanen. Eu toch ■jf Daar ligt in 't westente nauwernood door de zee van 't moederland gescheiden een deel van Brittanië, een aanzienlijk deel, waar de kinderen des volks onmogelijk den WIM——B de eerste is, die het meisje wordt te geraoet ge voerd ben ik overtuigd dat hij haar hart zal winnen. Een paar weken geleden heb ik twist met hem gehad; op mijn bevel verliet hij mij en huurde ergens gotdkoope kamers en tracht door schilderen den kost te verdienen. Ik zal om hem zenden om hem bij mij te hebben." „En waarover hebt gij met hem getwist, Dig- by?" Ik meende dat gij zoo van hem hieldt." „Ja dat doe ik nog steeds. Maar hij waagde het zijnen wil te steilen tegenover den mijne en daarom vers'iet ik hem om hem te laten ondervinden hoe ver hij zonder mij zal komen. Hij is neg niet lang vau -de universiteit terug en heeft er nog geen begrip van hoe m»*n geld kan verdienen. Maar hij houdt er eenige hoog vliegende denkbeelden op na, waarvan de nood hem zal genezen. Om openhartig te zijn, onze twist betrof eene muziekonderwijzeres, op welke hij verliefd is. Hij zal ze nu wel reeds op ge geven hebben en blijde zijn als ik hem terug roep. Wanneer zal mis Rokeby hier zijn „Heden onhing ik een brief van de directrice vau het pensionnaat waar Nina zich bevindt; zij vraagt mij wat er met het meisje moet gebeu ren. Nina heeft hare studiën voleindigd en kan haar intrede in de wereld doen. De zoraerva- cantie is daarenboven reeds begonnen en de meeste pensionnaires zijn reeds naar huis. Ik heb besloten Luttrel nog heden naai Parijs te laten vertrekken om Nina te halen." „Doe dat; mijn zoon zal reeds morgen te Rock ham komen en daags na hare terugkomst aan de erfgename worden voorgesteld. Ik zal voor mij en voor Ralph kamers nemen iu het hótel te Rockham om tot aan ons huwelijk in uwe nabijheid te zijn. Is dit plan naar uw zin?" Advertentiën 17 regels 0,60 daarbo/en 8 cent per regeJ, groote letters naar plaatsruimte. Advertentien 3 inaal ter plaatsing opgegeven, worden 2maal berekend. Advertentiën voor Duitsch- land worden alleen aangnomen door het advertentiebureau van A.dolï Steiner, Hamburg. Reclames 15 cent per regel. juichkreet konden aanheffen welke de borst hunner broeders aan de overzij ontsnapte. Hunner broeders Dat land kon rijk zijn, en deze hebben het naakt uitgeschuddat volk kon beschaafd en wel onderwezen zijn, en deze lieten het wentelen in ruwheid en onwetendheidhet kon tevreden zijnen zij lieten in de harten hunner slachtoffers niets anders dan haat en wraakzucht. Ongelukkig Ierland! Wel is er bitterheid in uw gemoed geweest, toen ge den echo vernaamt van het kanongebulder daarginds ter eere van de vorstindie ook uwe ko ningin is, droefheid in uwe ziel, wijl ge het verlangenom mee in te stemmen met al die vreugdeliederenvoeldet sterven bij de gedachte, dat ge sinds eeuwen behandeld wordtals een kind in schande geboren, gij, die van nature zoo braafzoo kloekzoo vol karakter en zielenadel waart, en zoo trotsch mocht zijn op uwe afkomst Maar wijt het niet aan haarde fiere vorstinde liefdevolle vrouw en zorgzame moederzoo het onrecht u gepleegd nog niet hersteld is zijhoewel koningin van het landdat den scepter zwaait in alle zeeën der wereldkeizerin van een gebied, dat meer dan honderd millioen onderdanen teltis nochtans alleen niet in staat iets te veranderen aan den ellendigen toestand waarin gij verkeert. De vloek, dien men u uit de keel perst, treffe niet dat schul deloos gekroond hoofd. Bedenk het wel dat een constitutioneele regeeringsvorm hate lijker kan zijn, dan het autocratisch bewind van een Oostersch despoot. „Volkomen. Wij moeien 9nel handeleD. Nina moet met Ralph verloofd worden nog voor zij de samenleving intreedt. Haar huwelijk kan te gelijk met het on«e in October plaats hebben. De .beide uitzetten kunnen te gelijkertijd worden gereed gemaakt, 't Is een bewonderenswaardig plan en een waardige voortzetting van ons stout spel. Nog lang spraken zij over hunne plannen, om zich op kosten der jonge erfgename te verrijken. Digby Borne stelde zich aan als een smach tend minnaar en zelfs de aanmatigende lady liokcby gevoelde zich overtuigd dat hij haar zoowel als zij hem, met grenzeloozen hartstocht beminde. Toeu het etensuur gekomen was p.am sir Borne afscheid om niet dadelijk bij ziju eerste bezoek de praatjes der dienstboden gaande te maken. Onmiddellijk na tafel reed mrs. Luttrel in een grijs reiskleed met een rijtuig naar Canterbury, om verder naar Parijs te reizen, van waar zij de ergename van Rookhurst huiswaarts zoude be geleiden. Hoofdstuk VIII. DE TERUGKEER VAN NINA ROKEBY. Op een helderen warmen zomerdag, op welken de van Calais naar Dover varende stoomboot tamelijk veel reizigers aan boord had maakte Nina op deze den overtocht, om na jaren lange afwezigheid in haar vaderland terug te keeren. Het reisgezelschap bestond uit Eugelschen Framchen Duitscher9 en Spanjaarden, die zich echter wederkeerig zeer weinig om elkander be kommerden daar zeer velen aan zeeziekte lij dend, kermeud in een of anderen hoek lagen. De kamer vereenigde zich met de voorgestel de vermindering der invoerrechten op koffie, welke echter alleen van toepassing zal zijn op de rechten, geheven woröeude door den staat tot een bedrag van 600,000 fr. Een katholiek blad, l'Impartial, neemt een particulier telegram uit Rome op van dezen in houd „Het is heden geen geheim meer: zeer drin gende stappen zijn aan het Vaticaan gedaan om de gezindheid der Belgische geestelijkheid ten gunste van den persoonlijken dienst te wijzigen." De Flandre libérale, waaraan wij dit bericht ontleenen, zegt dit met het meeste voorbehoud te vermelden. Zaterdag zijn te Parijs do puiuhoopen van de Opéra Comique iu het openbaar verkocht. Er waren 150 gegadigden. De afbraak werd voor 25,200 francs toegewezen. Met het weg ruimen moet men binnen 45 dagen gereed zija. Alle gouden en zilveren voorwerpen, muziekin strumenten, borstbeelden enz., welke er gevonden wordenmoeten aan den staat worden afge geven. Weer is er een schouwburg afgebrand hel Théatre Lafayette te Rouaan, doch ditmaal is er, gelukkig, niemand by omgekomen. Kort voor 3 urein den nacht van Maandag op Dinsdag, zijn de vlammen losgebroken, te S1/* ure stortlen de koepel en de kroon roet een vervaarlijk geraas naar benedenen een half uur later zakte de geheele rondboog ineen. De bewoners waren in diepen slaap. Zij werden met groote moeite gewekt door een politiedienaar en een voorbijgangerdie een dikken rookwolk uit bet gebouw zagen oprijzen. De concierge en zijn vrouw waren genoopt door touwladders zich te redden, 's Avonds had de voorstelling plaats gehad van „Josephine vendue par ses soeurs", en 's nacht9 te 121/jure waa de voor stelling geëindigd. Volgens sommigen is de brand ontstaan inde bewaarplaats van costumes, volgens anderen in de Mrs Luttrel zat geheel alleen op een afgelegen plaats met den groenen sluier op het meer dan ooit grauwe gelaat, en in een heel erbarmelijken toestand. Zij dacht geen oogenblik aan hare jonge reiegenootemaar had slechts één ver langen, namelijk spoedig weder aan land te zijn. En aan de andere zijde van het stoomschip licht tegen de ijzeren verschansing geleund en met verlangende blikken de steeds meer en meer verdwijnende fransche kust beschouwende, stond een joDg meisje van zeldzame schoonheid. Zij was slank en bevallig als eene jonge an tilope en had eene uiterst voorname houding. Daarenboven sprak verhevenheid van geest en hart uit geheel haar wezen. Haar gelaat was buitengewoon, bijna al te dichterlijk schoon. Ilare trekken waren min of meer onregelmatig en hadden, zelfs als zij volkomen in rust waren, als wanneer er een zekere ernst op lag eene uitdrukking van onuitsprekelijke bekoorlijkheid en schelmschheid. Hare kleur was ongemeen zacht en blozend, hare lippen frisch rood, en in haar breed, schoon voorhoofd schitterden een paar wonderbare bruine oogen met zeldzaraen glans. Haar weelderig haar was goudblond en in dikke vlechten rondom haar klein wel gevormd hoofd opgestoken. Zij droeg een zwart reiskleed en een zwarten hoed met donkere veer. Het was Nina Rokeby. de eigenares vau Rookhursteene der rijkste erfgenamen van En geland en thans het voorwerp der booze plan nen van hare stiefmoeder en Digby Borne. (Wordt vervolgd.;

Echo van het Zuiden | 1887 | | pagina 1