Het Kantoor L. VAN DER KOLK EEN BEKWAAM WEBKMAN tiödhuuitö. De D0M1NIALE TIENDVRUCHIEH SCIIACHTEMAIMINE JALOEZIEËN is verplaatst van A. 32 naar A. 40. Schoenmakers VERKOOPEfiC: GERARD van DIJCK, aan de Haven te Waalwijk. Engeland. Portugal. Italië. Rusland. BINNENLAND. Handelsberichten. ADVERTENTIEN. te Waalwijk, GROOTE voor binnen en buiten, in alle kleuren, per vierkante meter /'3. Joannes Baptista de Haan, Do Ontvanger der Registratie en Domeinen te Waalwijk, zal op Maandag 18 Juli 1887 J. H. STRUIJK VAN BERGEN, over den oogst van 1887, gelegen in de gemeenten Loonopzand, Be- soijen, Waalwijk, Drunen, Nieuwkuik en Onzenoort. Mr. Timmerman bewaarplaats van costumes, volgens andere in de zaal zei re. De belendende huizen hebben geen schade gekregen, behalve eeu paar die veel geledec heb ben door het water der brandspuiten. Eenige personen werden, hoewel licht, gekwetst. De schouwburg was verzekerd voor 160.000 francs. Bij Nizza is Maandag gedurende een hevi- gen storm, de bedding van de rivier Paiilon, weike daar doorgaans gedeeltelijk droog is, plot seling vol water geloopen, terwijl een paar hon derd vrouwen daar bezig waren met het was- schen van kleederen. De meeste dier vrouwen vluchtten nog in tijds naar den oever; maar drie van haar zagen zich den weg afgesneden. Zij werden echter door brandweermannen, met behulp van ladders en touwen naar de brug gehaald, waaronder zij stonden in het steeds rijzende water. Aan de Daily News wordt uit Konstantinopel het volgende gemeld Algemeen wordt hier geloofd, dat Rusland het denkbeeld heeft laten varen eener alliantie met Frankrijk, zoodat de bekrachtiging eener Engelsch-Turksche conven tie kan worden tegemoet gezien. Deze verande ring in de houding van Rusland zou het gevolg zijn van coucessiën van Engeland aan Rusland in de Bulgaarsche quaestie. In Egypte blijven de uloma's huuue oppositie tegen de conventie voortzetten, waartoe eeue delegatie naar Kon stantinopel is afgevaardigd, om aldaar te verkla ren, dat het Mahomedaansch Egyptische volk de bekrachtiging der conventie zou beschouwen als eene zegepraal der ongeloovigen. Deze op vatting heeft veel invloed op den sultan. Verder wordt hierbij nog gemeld De offici- euse Tarik zegt, dat de Turksche regeenug con cessie aan de bewoners van Creta beoogt. Enge- lands voorstel om eeue Britsche vloot naar Cre ta te zenden, ten einde den opstand te helpen dempen, is door den sultan verworpen. Volgens bericht uit Konstantiuopel aan de Standard is de sultan boos op Fraukrijk's ge zant omdat deze hem op eene alles behalve cere- monieele manier eene dreigende nota heeft voor gelegd, welke handeling door den sultan wordt opgevat als eene groote tacteioosheid en schen ding der étiquette. De sultan heeft het ontslag van den grootvizier geweigerd uit geen andere reden dan uit vrees dat men het ontslag zou kunnen beschouwen als een bukken voor een bevel uit Frankrijk. De gezant is geheel en al in ongenade gevallen en het Fransche syndicaat voor een spoorweg in Klein-Azie heeft thans geeu kans op het verkrijgen van concessie. Te Thomar, in de provincie Estramadura, is een stierencircus ingestort, gedurende een zeer druk bezocht stierengevecht. Ruim honderd men- schen werden gewend. Men heeft tot dusverre tien dooden gevonden, maar er moeten nog veel meer orider het puin liggen. Y Pausen nieuwe staatssecretaris, kardinaal Rampolla, heeft vo'gtns sommige berichten, aan de nuntiussen in het buitenland betreffende de Romeinsche quaestie eene circulaire gezonden, waarin Leo XIII uitdrukkelijk verklaart dat de teruggave van de Eeuwige Stad de onmisbare voorwaarde is van eene verzoening met Italië. Verder wordt in dit stuk uiteengezet, dat het bezit vau wereldlijke macht voor den Heiligen Stoel een noodzakelijk vereischte is voor zijne onafhankelijkheid eu vrijheid. Volgens eene andere lezing is deze circulaire nog niet verzonden, maar zal men toch weldra kuuueu zeggen, dat zij verzonden is. Hoe het zij, zoowel in het eene als in het andere geval, zal met deze circulaire een einde komen aan al hetgeen men in den laatste dagen gehoord heeft vau eeue gedachtenwisseling of onderhan deling betreffende eene verzoening tusschen het Vatikaan en het Quirinaal wart aan een vrede met teruggave van Rome als eerste eisch men weet het genoeg wil Italië zelfs niet denken. Volgens de laatste mededeelingen zou de expeditie welke Italië op dit oogenblik gereed maaktnaar Tripoli bestemd zijn. De Républ. Fran9aise zegtdat de ontscheping der ltalisao- sche troepen in October zal plaats hebben. Het blad voegt er bij dat de sultan van deze zaak lucht heeft gekregen dat wil zeggen van de overeenkomst volgens welke Engeland deze bezetting zou toestaan en dat hij zich daarom meer bij Frankrijk en Rusland zal aansluiten die meer dan ooit voor de verdediging zijner rechten zullen waken. Wanneer het Fransche blad juist is ingelicht kan men verzekerd zijn, dat de conveutie betreffende Egypte door Turkije niet geratificeerd zal worden. Uit Napels wordt een zonderling voorval bericht. Den Hertog van Lauritio lid van een der aanzienlijkste I'.aliaausche geslachten was onlangs naar Salerno gegaan en had daarom dat er alle hotels vol waren zijn intrek geno men bij deu afgevaaidigae Guglielmi. Iu den vroegen morgen nu sloop de hertog de kamer vau zijn gastheer binnen stal daar de spoor- wegabouueraentskaart het insigne en het gouden zakuurwerk van den afgevaardigde en vertrok in allerijl naar Napels. Daar werd de valsche afgevaardigde spoedig herkend eu in hechtenis genomen. De hertog poogde de zaak als een grap voor te stellen. Hij hadzt-ide hij met ziju gast heer gewed dat hij kosteloos zou reizen. Maar Guglielmi verklaarde dat hij niets wist van zulk een weddenschapen de hertog werd door het gerecht als een gewone oplichter behandeld Het geval heeft natuurlijk groot opzien gewekt. De vorige week zijn in een der achterbuurten in Astrakan vrij ernstige onlusten ontstaan ten gevolge van een geringe zaak. Een jongen had in een bazaar van een Perzisch koopman twee citroenen weggenomen en deze had den schelm in handen der politie gesteld. Eensklaps werd het gerucht verbreid dat een Perzisch koopman een kleiuen Christenjor.gen had geworgd eu het lijk had verborgen waarop de moeder van den kleinen dief luide moord begon te roepen waarbij zij spoedig de menigte tot zich trok die eeo aanval deed op de Perzische kooplieden in den bazaar, hun etalages omverwierpen enz. De laatsten vluchtten naar hunne woningen die eveneens spoedig door de opgewonden menigte werden aaugevallenterwijl de belhamels tracht ten de, deuren in te trappen en de ruiten ver brijzelden, zoodat de kozakken moesten tusschen- beiden komen tot herstel der orde. Een vijftig tal der opgewondenen werden gearresteerd en den volgenden dag haduen nog talrijke andere arrestatiën plaats. Twee Perzen moeten gedood zijn. De vertegenwoordiger vau de Times'' te St. Petersburg bericht omtrent de geheele ver nieling van de stad Vieruoe door een aardbeving, dat de ramp niet onverwacht kwam want ge durende de laatste 2 of 3 jaren werden in Cen traal Azië bijna dagelijks schokken gevoeld. Vieruoede hoofdstad van de provincie dei Zeven Siroomeu op de Russische Ku'dja grer.s werd eerst 19 jaren geledeu aan den voet vau den Ala Tau of ges'echten berg geslicht. De laatste opgaven schatten het aantal iuvvoners op 30.000, dat der huizen op 3000, waarvan 2000 van steen gebouwd de waarde der onroerende goederen op 1,257,565 roebels, waarvan 12,574 roebels per jaar aan belasting betaald werd en het getal fabrieken en brouwerijen op 24. De mannelijke bevolking bedroeg het dubbele van de vrouwelijkehetgeen Daar men zegt te wijteD is aan de tegenwoordigheid van troepen eu Chi- neeschc emigranten welke nooit hunne vrouwen medebrengen. De schok werd over een afstand van 670 mijlen gevoeld. Te Viernoe werden alle geoou- weu öf vernield of zwaar beschadigd. De stad kan niet weder opgebouwd worden en geduren de den winter zullen tijdelijke loodsen moeten worden opgericht. De troepen wonen thans in tenten. Een gedeelte der troepen in Semipolat- oisk zal naar Omsk gezonden worden om plaats te maken roor eenige der aan alles gebrek lij dende bewoners van Virnoe. De gouverneur- generaal Friede en zijn echtgenootebenevens hunne twee kinderen werden liebt gewond. Ook in de omliggende dorpen werd groote verwoesting aangericht. Door de scheureu iu de bergen en het los worden van rotsblokken zijn verscheidene personen gedood. De Kirgbizen hebben vee verloren. De aardschuddingen duren onafgebroken voort, 24 soldaten ziju gedood en 31 gewond. De czar zond f 30,000. Het totaal getal slachtoffers te Vitrnoe is 140 waaronder 105 kinderen. Vijftien wersten vau Viornoeaan de Askazijn de scheuren zeer groot en daaruit ontsprongen zeer hooge water fonteinen. In de kleine Russische hutten aan de Aksa zijn 32 Russen en een onbekend getal Kirghizen gedood. Waalwijk, 2 Juli 1887. Aan het comité der vergadering van Nedl. nij veren, gehouden te Utrecht op 16 Juni 11., was opgedragen gegevens te verzamelen, waaruit kan blijken of en zoo ja, welken invloed door de buitenlandse he handelspoli tiek wordt uitgeoefend op den staat der Nedl. nijverheid. Het comité heeft zich, voor zoover de le derindustrie aangaat, gewend tot de heeren J. B. Timmermans Wz. en S. Fano alhier en C, Vermeulen en C. van Baal te Dongen, met beleefd verzoek zoodanig verslag saam te stellen. Er wordt verzocht in dat verslag, zooveel mogelijk met cijfers te willen aan- toouen in welken staat de lederindustrie ver keert. Men weuscht te ontvangen eene op gave in cijfers der productie gelijk zij thans is en gelijk zij was voor de uitvoeren naar het buitenland werden belemmerdwanneer ook de eigen markt der industrie wordt in 't nauw gebracht door de concurentie van be schermde vakgenooteuzal 't van belang zijn eene opgave der productiekosten verge leken met den prijs, waarvoor het buiten land hier levert. Van groot gewicht is ook de beantwoording der vraag of tengevolge der concurrentie van het beschermde bui tenland de arbeidsloonen zijn verlaagd. Binnenkort hopen wij in ons blad ons gevoelen over deze belangrijke aangelegenheid te zeggen. De verkiezing vau een lid van den gemeenteraad alhier, in plaats van Dr. J. B. de Haan, zal plaats hebben te gelijk met de verkiezing van 4- leden wegens periodieke aftreding, op Dinsdag 19 Juli a. s. Heden is de Harmonie BEspérance naar Nijmegen vertrokken, om deel te nemen ann den wedstrijd aldaar. Onze beste wen- schen vergezellen haar en wij meenen de gegronde hoop te mogen koesteren haar bekroond te zien terugkeeren. Hot verslag met de beschouwingen der commissie van enquête uit de tweede kamer naar den toestand van fabrieken en werkplaatsen alsmede naar de werking der wet op den kin derarbeid zal binnenkort verschijnen. Op een nader te bepalen dag in de maand September zal door de afd. Alrakerk der Noord- brabantsche maatschappij van landbouw te Wou- drichem worden gehouden een wedstrijd van paarden en vee met uitloviug van premiën. Tot leden der keurings-commissie zijn benoemd de heeren Z. Middelkoop en W. N. de Leeuw te Almkerk, en J. H. Stael, te Dussen. Te Tilburg is een tweejarig kind door twee op elkander volgende hooiwagens overreden en terstond gedood. De voerman liep bij den derden wagen en zag niet dat het kind op de stiaat speelde. Vermoedelijk is de inbraak in de Bali— straat te 's Graveuhage gepleegd door eenen joDgeu. Bij de nasporiDgen ter plaatse door de politie voud zij in den tuin van het perceelbij eenen muur een paar jongensschoecen. Ir. huis vond zij eenen ledereu jongenspet en een jongeusherad. Eene damedie naast generaal K. woont heeft verklaard Zaterdag middag eenen jongen ongeveer 15 jaren oud, het huis te hebben zien verlaten. Hij trok de deur niet geheel dicht. Voorts vernemen wij dat het zilvergoed door de bewoners bij het verlaten van de stad in bewaring was gegeven bij eene andere familie. Eenige Drentsche kapitalisten vereenigdeD zich een paar jaar geleden om in Ruslaud lan derijen voornamelijk !:osch, te koopen, teneinde het daarop groeiende hout te verkoopen en het land daarna voor landbouw en veeteelt geschikt te maker.. Men dacht daarmede groote winsten te behalen doch zag zich daarin deerlijk teleur gesteld. Tot overmaat van ramp is nu nog de administrateur, zekere G., vroeger hier te lande woonachtig en familielid van een der deelheb bers voortvluchtig met een sum vau naai wij vernemenongeveer drie tonuitmakende de koopsom voor bedoelde landerijen welke hem wa9 ter hand gesteld om aan de verkoopers uit te betaleu. Men schrijft uit Klundert Gisteren avond passeeiden te Klundert drie wagens met hooi bestemd naar Standdaarbuiten. Op den hoogen dijk onder die gemeente sloeg de scheef geladen rraeht hooi van een der wagens plotseling af, met het noodlottig gevolg, dat 2 meisjes en 2 jongelingen die zich op den hooi- wageu bevoLdenin de aan den voet van deu dijk gelegen sioot terechtkwamen en daar met uitzondering van eeu der jongelingen deu dood vonden. De slachtoffers zijn twee zusters van 10 en van 17 jaar uit Standdaarbuiten en een jongen van 19 uit Rukfen. Woensdag middag passeerde een trein ledige zandwagens in volY-vaajt het station te Rijsen van den aan te leggen spoorweg, toen bij den wissd eenige ledige zandwagens door den wind werden iu beweging gebracht welke los staande wagens den trein eindelijk op genoemden wissel moesten kruiseD. Alhoewel zoo spoedig mogelijk werd gestopt en een dertigtal zich op de wagens beviudende werklieden met eene vei bazende vlugheid vao den trein sprongen werden eenige wagens door den verbazenden schok vernield. Ofschoon niemand ernstig gewond werd wat wel sen wonder mag genoemd worden is het weder een waarschuwing voor het bedienend personeel vau het spoorwezen om voorzichtig te zijn. Op de hoeve „de Eendracht" onder Apel doorn, is verleden week door een ongelukkig toeval een tweejarig kind in het vuur gevallen. Het is aan de gevolgen bezweken. Woensdagnamiddag heeft te Haarlem een behendige dief eenen koopman in gouden en zilveren voorwerpen, die naar de harddraverij stond te kijken, uit den linkerzak vau zijn jas een gouden dameshorloge in étui gerold. -~ Tusschen Breda en Gilze-Rijen heeft eeo hevige boschbrand gewoed. Te Waalre, bij Eindhoven woedde een felle brand, die in korten tijd hot huis van A. v. T. in a»ch legde. De bewoners hebben zich slechts met moeite gered, eu de inboedel is met eenig vee eene prooi der vlammen geworden. Alles was verzekerd. Bij eeo schoenmaker te Haarlem is uit de lade eener tafel gestolen een zilveren horloge ketting met verschillende andere voorwerpen, De schuldige is een 13jarige knaap die aldaar had gewerkt. Aanvankelijk ontkende hij, maar later heeft hij den diefstal beleden. CAPELLE 2 Juli. Iu deze gemeente is zoo goed als uieraanl aan te wijzen, die tot „doleereu" gezind zou zijn. In 'tnabu.ige Vrijhoeven echter, dat kerkelijk met Capelle één iszijn eenige lieden ijverig werkzaam om eene „doleereiide" gemeente te stichten. Zij werken in vereeniging met gelijk gezind so uit Sprang. Deze week is onder Vrijhoeven een stuk grond in de nabij heid var. den Loonschen dijk, aangekocht, gro( t ongeveer 50 roeden d. i. een half bontvoor f 500. Hierop zal een kerkgebouw worden op getrokken dat 300 zitplaatsen moet bevatten. BREDA, 1 Juli. Door de arrondissements rechtbank is ter vervulling van eene opengeval len rechterplaats in dat college, opgemaakt de navolgende alphabetische lijst van aanbeveling rar. E, R. E. Brants, substituut-griffier bij gemelde rechtbank jhr. mr. A. G. de Geer, rechter inde arron- dis9emcnts-rechtbank te Almelo, en mr. A. M. Sassen, kantonrechter plaatsvervan ger, districts-schoolopziener eu advocaat te Oos- terwijk. WAALWIJK, 1 Juli. Ten gevolge van de drukte met den hooibouw was er ook nu weer weinig vee ter markt en de handel daarin weinig beteekenend. Kalfkoeien f 102,50 k 205.— Dito vaarzen f 85,a 160 Jonge Biggen f 4,25 a 9,75. Ter botermarkt aangevoerd 416 KG.van 0.95 k 1.09 per KG. verkocht. Eieren f3,a 3.25 per 100 stuks Iu leder begint voor zomerbehoefte meer vraag te komen. Alle soorten zijn meer ge wild en dientengevolge zijn de prijzen wel zoo vast. Nieuwe schors wordt nog weimg aangevoerd. De aanhoudende droogte h^Rx zeer gunstig op de blekkerij gewerktmen houdt de prijzen hoogdoch de looierij schijnt nog ongeneigd meer te besteden dan verleden jaar. Heden overleed te Waalwijk, tot onze ■diepe droefheidmeermalen voorzienl van de H. H. Sacramenten, onze veel geliefde zwageroom en behuwdoom, DE WELED. ZEER GEL, HEER med. et art. obst. doctor in den ouderdom van bijna 76 jaren. Uit aller naam Dr. A. VAN DER STEEN. M. C. VAN DER STEEN-Staelj 28 Juni. van Ten spoedigste GEVRAAGD welke in een nette zaak kan optreden als MEESTERKNECHT tegen HOOG salaris. Adres bureau dezer courant onder motto j/Sehoen makers" des morgens ten tien ure, bij den kastelein D. VAN DER WESTEN, te Drunen, ten overstaan van notaris aldaar, in het openbaar INLICHTfNGEN zijn te bekomen ten cantore van genoemden ontvanger, alwaar ook de tiendkaarten ter inzage liggen. TE KOOP bij Dew. AUGs. VAN DIJCK- Van der Heijden. Staliones/.raat.

Echo van het Zuiden | 1887 | | pagina 2