Nummer 54. Donderdag 7 Juli 1887. 10e Jaargang. t IBIS, Toegewijd aan Handel, Industrie en Gemeentebelangen. GEWAAGD SPEL, ANTOON TIELEN, BUITENLAND. Belgie. Frankrijk. Spanje. Engeland. Duitschland. UITGEVER.- Waalwijk. De Echo van het Zuiden, Ak-cb - Dit blad verschijnt Woensdag en Zaterdag avond. Abonnementsprijs per 3 maanden 1,00. Franco per post door het geheele rijk f 1,15. Brieven, ingezonden stukken, gelden enz., franco te zenden aan den Uitgever. 1 1111m - „X-HL'aigJ1"* '■jj iLUiiigggg»1-" De „Moniteur" van 1 Juli kondigt eindelijk de wet af, waarbij opnieuw invoerrechten ge heven worden van vee eu vleesch tegelijk met een omvangrijk koninklijk besluit tot uitvoering der wetwaarbij o. a. worden bepaald de grens- rayons de voorwaarden der tijdelijke ontheffing voor den invoer over zee de formaliteiten voor proviaioneelen vrijen invoer bij onmiddelijke te koop bieding op eene openbare marktde vrij dom voor het weiden aan de grenzen enz. Tc Spa is een 7Ojarig grijsaard Lambret- te geheeten die gerechterlijke bewaarder was van de verzegelde nalatenschap van eene rijke oude juffrouw die 's zomers in eene eigene villa te Spa, en 's winters te Nizza verblijf hield, door drie revolverschoten gedood, terwijl de zegels verbroken en het geheele huis geplun derd is. Behalve edelgesteenten en andere klei ne zaken van waarde is een bedrag van 3000 fr. in biljetten gestolen. De moord is in den nacht van Maandag op Diosdag gepleegden eerst Woensdag namiddag heeft men zich over het onzichtbaar blijven van den bewaarder bezorgd gemaakt en de misdaad ontdekt. De kamer heeft aangenomen artikel 29 der militaire wetwaarbij eene zekere belasting wordt ingesteld voor hen die wegens lichame lijke onbruikbaarheid voor den dienst, of omdat zij broodwinners zijn voor het gezin worden vrijgesteld. De acte van beschuldiging tegen P^anzini, beschuldigd van drievoudigen moord in de Rue Montaigne in den nacht van 16 pp 17 Maart is thans openbaar gemaakt. Het is een zeer lijvig stuk, dat den lezer onder anderen bekend maakt met Pranzini's verleden, hetwelk zoo on gunstig mogelijk is. Hij is ten einde toe blijven ontkennen dat hij de dader is van den drie voudigen moord. De zaak zal den lln dezsr voor het hof van assises in behandeling komen. Vrij naar het Hoogduitsch van HERMINE FRANKENSTEIN, 14 door LUCIFER. Hoofdstuk VIII. DE TERUGKEER VAN NINA ROKEBY. Hare schooljaren waren thans voorbij en zij was op weg naar haar te huis, dat zij in jaren niet had gezien en naar eene hoedster die zij niet ker.deen die in 't geheim hare vijandin was. Zij had de vriendelijke zekerheid van de kost school verlaten en een terrein van allerlei ge varen betreden. Zij scheen reeds van duistere vermoedens ver vuld want een smartelijke reikhalzende uitdruk king over hare verlatenheid kwam in hare tchoone oogen. Weinige schreden van haar verwijderd en ook tegen de omheining geleund stond een jonge man wiens blikken schijnbaar op de Fransche kust gevestigd waren maar welke toch ook tusschenbeide met een uitdrukking van bewon dering en belangstelling over de sprekende trek ken van het jonge meisje heengleden. Hij dacht zoo bij zichzelve dat hij vroeger nooit zoo'n frisch, zacht, rein en zeldzaam schoon wezen had gezien. Zij scheen geheel alleen te zijn. Niemand vroeg hoe zij zich bevond. Niemand bood baar een stoei aan of bekommerde zich om haar, en haar jeugdige bewonderaar vroeg zich af of zij wer kelijk zoo alleen in de wereld zou staan als het den schijn had. Advertentiön 1—7 regels ƒ0,60 daarboven 8 cent per regel, groote letters naar plaatsruimte. Advertentien 3 maal ter plaatsing opgegeven, worden 2maal berekend. Advertentiën voor Duitsch- land worden alleen aangnomen door het advertentiebureau van Adolf Steiner, Hamburg. Reclames 15 cent per regel, L-»-MtLJ i M— De ministercrisis in Spanje is voorbij. Door een buitengewoon gestrengen maatregel beeft de regeering aan deze crisis een einde gemaakt. De mandie het der regeering in de kamer lastig maakte was generaal Primo de Rivero die zich aan het hoofd der oppositie tegen de legerhervorming had gesteld. Daar het vrij uitkomeD voor zijn gevoelen door een officieral is hij lid der kamerals een tekortkoming io eerbied jegens den minister van oorlog, het hoofd van het leger, wordt be schouwd heeft de minister Zaterdag openlijk in de kamer medegedeeldwaar bedoelde gene raal ook tegenwoordig wasdat hij van den rang van generaal werd vervallen verklaard. Generaal Primo de Rivero heeft getracht zich te verdedigen door te verklaren dal hij niet de bedoeling gehad heeft generaal Cassola t« kwet sen doch de minister van oorlog bleef bij zijn besluit hetwelk in de liberale kringeu zeer goedgekeurd wordt. Wij vinden 't alles behalve liberaal. De deserteurs en de soldateu wegens lichte insubordinatie gestrafthebben van de koningin bij gelegenheid der jubileumfeesten gratie ge kregen. Dienteugevolge komen dagelijks de de serteurs met houderden aan de militaire depots wat wel een bewijs is dat het lot van den En- gelschen soldaat toch altijd nog iets aantrekke lijks heeftof wel dat het werk zoo schaarsch is, dat velen gelukkig zijn weder onder de wa penen te kunnen kometi. 6000 maneen budget van 120,000 pd. st. vertegenwoordigdedeserteeren gemiddeld per jaar uit het leger. Voor de financiën zou sec herhaalde amnestie dus niet slecht zijnof an ders een vermindering van straf tegen deserteurs, die vrijwillig terugkeeren wat wel denzelfden uitslag zou hebben. De Goble meldt dat het bestaan in een proviuciestad van eer. bond van dynamietman- r.en aan de politie bekend is. Men vreestdat men na de stemming over de lersche strafwet van wanhopige daden zal hooren. Nog peinsde hij hierover, toen een plotselinge stoot, dien de korte hoog gaande golven van het kanaal aan het schip gaven, Niüa verschrikt de verschansing deed loslaten waardoor zij over het dek naar hem werd toe geslingerd. Hij sprong vooruit eu ving haar op in zijne armen. Dadelijk kwam zij weder in evenwicht, pakte de verschansing vast en stamelde blozend en verward haren dank voor zijne hoffelijkheid. „De zee is vandaag nogal stormachtig," merkte de jonge man op. „Zal ik een stoel voor u zoeken.?" Neenik dank uantwoordde Nina zacht. z/Ik sta liever Deze woorden waren zeer eenvoudig en haar uiterlijk was kalm en terughoudend, maar hare stem drong den jongen man in 't hart. Hij bleef voor haar staan en Nica zag hem verrast aan. Toen hij den vollen blik barer schoone oogen ODtmoette bloosde hij, zijne oogen glinsterden en een vroolijke lach speelde om zijne lippen. „Pardon maar heb ik niet het genoegen mis Rokeby van Ilookhurst te zien?" vroeg de jonge man. Nina knikte toestemmend, hem met stijgende verwondering aanstarende. /Zoodra ik uwe oogen zag," riep de jonge man uit„was ik overtuigd dat gij Nina Ro keby moest zijn. Ik zie dat gij u mijner niet meer herinnert. En toch toen gij naar het pensionaat te Parijs moest, hebben wij bcideu, gij en ik, bij 't afscheid tranen vergoten en gij be- loofdet mij getrouw te blijven kleine Nina. „En nu hebt gij mij vergeten „Neen," riep het jonge meisje met insgelijks van vreugde schitterende oogen. Zijt gij 't wer kelijk Ronald Wat zijt gij veranderd." Zij reikte hem de hand, die hij hartelijk drukte. Hare oogen bleven onderzoekend op hem ge- Te Swanseain Engeland heerscht groot watergebrek. Men heeft thans zijn toevlucht genomen tot het water uit verlaten steenkolen mijnen van waar het in karren naar de stad wordt gebracht. Het bestuur van Swansea be steedde onlangs 300,000 voor nieuwe water werken. Uit de omgelegen dorpen komen de bewoners mijlen ver water zoeken. Verscheidene fabrieken in Wales worden door watergebrekeen gevolg van de droogtetot stilstand gedwongen en een aantal arbeiders zijn daardoor zonder werk. De kapitein de twee stuurlieden en een matroos van het Britsche schip „Lady Douglas" stonden DoLderdag te Londen terecht wegens der» moord vau een Maleisch zeeman onder zeer verzwarende en buitengewone omstandigheden. De Maleier scheen niet op goeden voet met de andere zeelieden te hebben omgegaanen moest herhaaldelijk wegens plichtverzuim gestraft wor den. Dit ging zoover tot hij gezegd werd ge vaarlijk voor de veiligheid van het schip te zijn gewordeneu nadat men allerlei maatregelen met hem genomen had besloot men hem te dooden. Dit geschiedde werkelijk en men schoot den man doodterwijl hij zich in het ruim schuil hield en weigerde daaruit te komen. De vraag was of de verslagene werkelijk de veiligheid van het schip in gevaar had gebracht in die mate dat de beschuldigden in het doo den van den man gerechtvaardigd waren. De jury was niet van dat gevoelen en ver klaarde de vier mannen aan moord schuldig. Deze zijn daarop door den rechter Stephen allen ter dood veroordeeld. Volgens een bericht in de „Vossische Ztg." heeft een Eogelscli consortium aan de Egyptische regeering aangeboden, de gezamenlijke Egyptische spoorwegen voor 10 jaren in pacht te nemen. Hei consortium waarborgt eene pachtsom van gelijk bedrag als de tegenwoordige jaarlijksche opbrengst, en neemt de verplichting op zich om de lijn Port-SaïdIsmaila bij te houden, aan de spoorwegen in Boven-Egypte uitbreiding te geven en een station te bouwen en eeD centraal vestigd en zij bloosde ziende hoe schoon hij was en hoe nabij bij het ideaal kwam, dat zij zich had voorgesteld. Hij was licht van kleur met donkerblauwe oogen goudbloud haar en knevel. Zijne trekken waren fijn en regelmatig besneden. Hij had een edel, open gelaal en uit zijne schitterende oogen blonk eene grootmoedige ziel, onverschrokken heid, moed, een helder verstand en een sterk vast karakter. Terwijl zij hem zoo vluchtig beschouwde, dacht Nina dat hij ef uitzag als een held. „Ik kan nauwelijk gelooven dat het Ronald is" zeide zij lachend en opnieuw kleurend. „Gij ziet er heel anders uit dan de Ronald Stonefield, dien ik kende en toch herken ik die oude vroo- lijkheid en levenslustigheid wederdie gij als knaap bezat. Uw knevel heeft uw uiterlijk bui- teDgewooon veranderd lord Stonefield." „Hij doet mij misschien ouder schijnen dan ik beo" zeide lord Stonefield. „Daar ik echter pas drie en twintig jaar ben en reeds eene pupil heb van achttien, paste het mij te trachten er zoo eerbiedwaardig mogelijk uit te zien. Gij weet natuurlijk dat ik een der 3 mannen van vertrou wen ben, door uwen vader bij zijn uiterste wils beschikking aangewezen voor het beheer van uw gansche vermogen „Ja, ik weet het reeds sedert een jaar," ant- woorddde Nina wier trekken eenigszins verduis terden. Mr. Harpe heeft mij breedvoerig over papa's testament geschreven." „Mr. Harpe en sir George Markham zijn de beide andere mannen van vertrouwen. Gij zijt •^zcer jong voor zulk een ambt niet waar graaf Stonefield?" „Dat is een gebrek, dat de tijd zal heelen zeide de graaf lachend. Ik ben jong voor zoo'n betrekkingmaar sir Henry Rokeby wistdat hij mij vertrouwen kondete meer daar mij station te bouwen te Kaï. Al deze nieuwe wer ken zouden na afloop van den pachttermijn kos teloos het eigendom der Egyptische regeering worden. De aanhoudende pogingen van vorst Ho- henlohe, stadhouder van Elzas-Lotharingen, van graaf Henckel Von Donnersmarck en den heer von Kramstra, zoo zwaar getroffen door de ucase van den czaar, aangaande de eigendommen van vreemdelingen, in de grensprovinciën van Rus land, hebben nog tot geen resultaat geleid en te Petersburg is voor niemand eene uitzondering gemaakt. Alleen de etablissementen Kramsta hebben bijna 8000 werklieden aan het werk, de chef en de meesterknechts zijn Duitachers en zouden als zoodanig genoodzaakt zijn Rusland te verlaten. Aan de „Kreuz-Zeitung wordt uit Londen gemeld dat tusschen Turkije en Engeland onder handelingen gevoerd worden over het sluiten van een offensief en defensief verbond. De sul tan moet duidelijk zijn wil te kennen hebben gegeven om onder deze voorwaarde de Egyptische conventie te bekrachtigen. De Porte is bevreesd voor onlusten in Bulgarije en Servië. Ook wordt beweerd dat Rusland voornemens is in Centraal- Azie den strijd te openen. De toestand wordt te Londen als zeer ernstig beschouwd. In het proces bij het rijksgerechtshof tegen Klein, Grebert en Erhart heeft Klein bekend, dat hij in 1881, op voordracht van den Fran- scben grenscommissaris Fleureville, spion voor de Fransche regeering is geworden dat hij in die betrekking 200 francs per maand van Hir- schauwer uit Parijs ontving en gedetailleerde plannen van Straatsburg en Metz aan Fleure ville en Hirschauwer heeft gezonden. In 1885 werd hij door Schnaebele naar Pont-a-Mousson ontboden, alwaar hij bevel kreeg, zijne werk zaamheden te Straatsburg te concentreeren. Zijne betrekking met Schnaebele heeft geduurd tot aan zijne arrestatie. Verder verklaarde hij, dat Grebert hem in het teekenen is behulpzaam ge weest. (Grebert ontkent dit.) Klein ontving zijne brieven door tusschenkomst van Eckart maar be twijfelt dat deze met de zaak is bekend geweest. Ten processe werden nog overgelegd drie brie- twee andere ambigecooten ter zijde staan. Ik ben de minste der drie en mijne jeugd dient alleen als tegenwicht voor sir George Mar- ham's ouderdom. Uw schooltijd is nu voorbij, niet waar miss Rokeby „Ja, die is voorbij," zeide Nina zuchtend. „Ik ben op weg naar een nieuw leven naar nieuwe bekenden en vrienden. Ik heb een zekere angst voor de toekomst, lord Stonefield. Ik weet dat het dwaas van mij is maar ik sidder als ik denk aan mijn terugkeer naar huis. Mijn tehuis 1 Ach alles is weg, wat het oude gebouw tot een tehuis maakte. Mijn arme broe der George ligt in het verre Indie begraven En Papa mijn arme papa. Zij kon niet meer zeggen en wendde het hoofd af. De jonge graaf Stonefield kwam dichter bij haar. Hij wenschte haar de hand te drukken en haar een bewijs te geven zijner deelneming. Hij begreep hare troosteloosheid en haren jam mer over Sir Henry's lot. Zijn hart bloedde om haar. Hij had Nina Rokebv van af hare prilste jeugd gekend. Samen hadden zij in de bosschen van Rockhurst gespeeld en eer Nina naar het pension- naat werd gezonden, hadden de beide kinderen elkander eeuwige trouw gezworen. De overleden graaf Stonefield Ronalds vader en sir Henry Rokeby waren studiegenooten ge weest en 't was eenmaal hun lievelingswensch hunne familiën in de personen hunner kinderen vereenigd te zien maar zij waren te verstandig geweest aan het jonge paar iets hiervan te zeggen. Zij hadden echter de neiging van Nina en Ronald voor elkander aangemoedigd en zagen hoopvol den tijd te gemoetwaarop deze kin derlijke genegenheid zoude aangroeien tot een echteinnige wederzijdsche liefde. (Wordt vervolgd.)

Echo van het Zuiden | 1887 | | pagina 1