Italië. Turkije. BINNENLAND. ven van Schnaebele aan Klein, waarin eerstge noemde inlichtingen vraagt betreffende mili taire voorbereidingen en uitrustingen te Straats burg. De rechter van instructie Léor.i verklaar de als getuige, dat Schnaebele eerst geweigerd heeft over de brieven inlichtingen te geven, doch ze later als echt heeft erkend. De be klaagden Grebert en Eckhart volharden bij de betuiging van hunne onschuld. De ltaliaansche regeering heeft duidelijk ver klaard, dat zij besloten is, zich te wreken over den aanval op de ltaliaansche troepen in Afrika bij Saati. Na de verklaringen over de vorming van eeu speciaal legercorps voor Afrika en over den duur van den diensttijd, heeft de minister van oorlog eenc motie van vertrouwen gevraagd die hem ook wel zal gegeven worden. Wat de overige buitenlandsche politiek betreft, gaat, vol gens Crispi, Italië geheel 9amen met Engeland, en keurt Italië alles wat Engeland ten opzichte van Egypte vvenscht goed. Dat de ltaliaansche minister een goede verwachting van de oplossing der Egyptische en Bulgaarsche vraagstukken heeft, blijkt uit zijn mededeling, dat niets in Europa aanduidt, dat er oorlog te verwachten is. De sultan heeft eeu weigerend autwoord ge kregen op zijn verzoek om de ratificatie van de Turksch-Engelsche overeenkomst nog eeuige dagen te mogen uitstellen, 't Zal dus dienen te geschieden, zoo de sultan niet wil dat de speci ale gevolmachtigde van Engeland, sir Drummond Wolff, zijue kotters pakt en naar Engeland ver trekt. Men gelooft wel dat de sultan zal teeke nen, daar hij in den laatsten tijd zeer druk door Duitschland, Italië en Oostenrijk hiertoe in stilte is aangezet. Waalwijk, 6 Juli 1887. Zooals wij en velen met ons verwachtten, heeft onze harmonie L'Espérance zich te Nijmegen kranig gehouden. Zij behaalde met veel onderscheiding den len prijs in hare afdeeling, terwijl haar spel door het talrijke publiek luide werd toegejuicht. Toen Zondags morgens de tijding aan kwam, werd van zeer vele huizen als blijk van belangstelling de nationale driekleur uitgestoken. Toen 's avonds om 7.18 de overwinnaars met den tram aankwamen, werden zij ont vangen door de liedertafel „Oefening en Vermaak" van Waalwijk en Bezooien, en den doelen „Recht door Zee". Namens het eerste gezelschap werd de harmonie toege sproken door den heer C. van der Ven, en namens het tweede door den heer C. van Wijck. Hierna toog l'Espérance, het vaandel ver sierd met een daaraan door de liedertafel gehechten lauwerkrans, onder 't spelen van vroolijke marschen en omstuwd door eene juichende menigte naar de harmoniezaal waar zij nog hartelijk werd toegesproken door de heeren Frans de Cortie, directeur der liedertafel, Henri Witlox en Martinus Timmermans ten slotte voerde de heer van Oudenhoven, commissaris der harmonie, het woordom te danken voor de betoonde deelneming en haar aan te bevelen in den steun van Waalwijk's ingezetenen. De liedertafel luisterde de bijeenkomst op, door het zingen van een paar barer mooiste nummers. Jammer maar dat het uur van terug komst der bekroonden niet vroeger bekend wasongetwijfeld zou hun dan eene nog meer feestelijke ontvangst zijn bereid ge worden. Wat hare zustervereeniging „Chrispijn" mag bewogen hebben bij dit alles te schitte ren door hare afwezigheid, is ons niet be kend de minste eisehen echter der bur gerlijke wellevendheid zouden iets anders hebben doen verwachten. Wij voegen onze gelukwenschen bij .de vele, der harmonie bij deze gelegenheid ge bracht, en uiten de hoop dat deze glansrijke overwinning den leden een spoorslag zal zijn, om steeds in de beste verstandhou ding, vast aaneengesloten, moedig yport te schrijden op de baan der kunst. Over 't algemeen heeft Noordbrabanfc en vooral onze streek bijzonder uitgeblonken op den Nijmeegsche wedstrijd. Behalve Waalwijk heeft o. a. de Nieuwe Koninklijke Harmonie te Tilburg den eersten prijs in hare afdeeling en den eersten prijs voor lecture a vueOrpheus te Tilburg den 3e prijs in hare afdeeling en een di ploma voor lecture a vue, Loonopzand Kaatsheuvel, dat drie mu ziekgezelschappen bezit, die aan het 0<?n- cours deelnamen, zag ze alle drie bekroQnd terugkeerenApollo behaalde den eersten prijs en Euphonia den tweeden in de a.fd. sectie A, en Sophia's Vereeniging den 3,en prijs in sectie B. dier afdeeling; Vlijmen bracht den 3en prijs mede, Vuclit den eersten van fanfaregezelschappen in sectie B. van de 3e afdeeling, terwijl aan Goorle een eervolle vermelding werd toegekend en aan Gilze ook eene voor juiste tempo's. Gisteren arriveerde alhier Mgr. God schalk, om het H. Vormsel toe te dienen aan de vormelingen uit Waalwijk, Baardwijk en Bezooiendeze plechtigheid heeft heden voormiddag plaats gehad. Z. D. H. werd aan de grens der ge meente opgewacht door de Harmonieën l'Es- pérance en St. Chrispijn en door deze langs de met vlaggen getooide straat naar de pastorie begeleid, waar Mgr. de talrijke me nigte toesprak en bedankte voor de ge brachte hulde. P. V., tegen wien gisteren ter terecht zitting der rechtbank te 's Bosch drie jaar gevangenisstraf wegens meineed werd geeischt, was niet bij de behandeling zijner zaak te genwoordig; men zegt, dat hij op weg is naar Amerika; de rechtbank beval echter zijne onmiddellijke gevangenneming. Een ingezetene uit deze gemeente, die voor eenigen tijd buiten zijn weten voor zeker bedrag bestolen werd door zekere J. de R., door hem uit medelijden opgenomen en in de kleedereu gestoken, waarmede deze hei melijk was verdwenen, mocht door de ijverige bemoeienis der politie gisteren het genoegen smaken op de terechtzitting der rechtbank te 's Bosch zijue kleederen weer te vinden en een gevangenisstraf te hooren eisehen van 5 maanden tegen de ondankbare. De twee personenindertijd wegens opruiing tot misdrijf aangehouden, zijn ver oordeeld respectievelijk tot 4-5 dagen en 1 maand gevangenisstraf. Hoe voerspoedig de hooibouw in „de Langstraat" ook gaan moge toch is het ver langen naar regen groot. De maaiers kunnen het gras niet dan met groote moeite van het land krijgen eti de kaal geweide of gemaaide landerijen blijven kaal liggen zoodat op de hooge gronden gebrek aan weigras komt. Of- scbooD het hooi naar wensch g.wouncn wordt, ia toch de qualiteit op vele plaatsen minder dan in het vorige jaar omdat er zooveel on kruid in het hooigras is. De opbrengst wordt over het aigemecn middelmatig genoemd. De voordrachtdoor de arrond. recht bank te Breda, ter vervulling van eeoe open- gevallen-rechtersplaats in dat college opgemaakt, is door de Staatscourant niet juist weergegeven. De alphabetische lijst van aanbeveling bestaat uit de heeren Mr. E. 11. E. Brant9 substit.-griffier bij ge melde rechtbank met het lot tegen jhr. mr. W. Albcr.ia van Ekenstein commies bij het departement van justitie te 's Hage Jhr. mr. A. R. de Geer rechter in de arr.- rechtbank te Ameloo en Mr. A. M. Sassen oud-rechter-plaat«verv. te Breda thans kautoureckter-plaalsverv., districts schoolopziener te Oosterwijk. Men schrijft uit Vlijmen De regeling der verkooping van l.et Vlijraen- sche veld of Meerlandop grond van de wet op de Markegronden is in de laatste vergade ring van ingelanden Vastgesteld. Het plan van indeeling voor de verkooping zooals dat door het bestuur en de commissie van bijstand werd aangeboden is ongewijzigd ?iangenomen doch hel plan omtrent de verkooping is gewijzigd. Het bestuur had nl. in verband mei het oot- worpeu plan eene andere combinatie van purcee- len onderraassa's en massa's gewenscht dan thans is vastgesteld en het is niet te ontken nen dat het bestuur zeer nauwgezet den eigen- aardigeu toestand van de grouden in het oog had gehouden en combinaties had ontworpen waardoor de yefschillende grouden het best tot hun recht konden korpen. Het bestuur had ook gceu grooter combinaties dan van 25 en 30 hectaren gewenschtdoch door een amendement op bet yoofstel werden de combinaties van h«t bestuur gewijzigd, en bepaald, dat een aantal bunders, ongeveer 40 alleen in perceelen zul len afgaan en de overige 120 hfptaren in per ceelen onderraassa's en massa. Intusschen is men over het algemeen zeer tevreden dat deze moeilijke zaakwaarbij voor allerlei quaesties werd gevreesd zoover geheel in der minne is geregpld zoodat in October a. s. deze 162 hec taren groote üjark door het ministerie van den notaris Landré te Vlijmen in veiling zal worden gebracht. Den I Juli werden te Waspik op de werf van den scheepsbouwmeester A. lluijtenberg de kielen gelegd voor de ijzeren Rijuzeilschepen „AutonettaV grouf. 0 last voor rekening van den heer (J^rankeu te Groenendijk bij Ooster hout ep „Liieti'ia Me«". groot §0 last voor rekening van den heer joh. de JJpop te 'sGrt- velduiu-Kapelle. Een firma, te Nijmegen, had sinds iang begjerkt «lat van haar waren opgeslag n in haar patois goederen verdwenen zonder dat zij zich rekenschap kon geven hoe die van daar konden verdwijnen aangezien de plaats .en het pakhuis rondom ingesloten waren do^r andere gebouwen. Ten einde raad hield etfn der ledep van fjfe firma Woensdagnacht in ge zelschap van een ppiiiie^gent de wacht en Z»epiidderuacht ?ageti fcij een blurvfQ<lw over den yrjj bqogen muur klimmeu en zjclji meesier piaken yan .een hqeyeelheid steeukolen. Dat de dievegge die het niet uit armoede behoefde te doen aan de justitie is overgeleverd behoeft nauwelijks gezegd te worden. In het Stallingstraatje te Breda is zekere B. op ongelukkige wijze om het leven gekomen. Hij had namelijk twist met zijne vrouw, die hij nabij de trap zijner woning in het haar vloog. De man greep, iu plaats van natuurlijk hoofd haar, eeu valsche vlecht en tuimelde, zijn even wicht niet kunnende houden van de trap, met het gevolg dat hij bijna terstond een lijk was. Te 's Hertogenbosch is een kweckeliug der rijkskweekschool voor onderwijzers aldaar, bij het zwemmen in de putten nabij de Vuchtsche heide, verdronken. Zijne makkers, die bij hem waren konden hem geen hulp verleenen. Door de gezamenlijke ambtenaren te Riel, bij Tilburg zijp in den tijd van vijf wekeu niet minder dan 23 personen gearresteerd die zich aan smokkelarij hebben schuldig gemaakt. Uit Amersfoort wordt aan het U. D. ge meld -. Sedert eenigen tijd heeft zich onder de mili tairen alhur eene ontevredeuheid geopenbaard die te voren nimmer is waargenomen. In het laatst der vorige week hebben eeu 55tal man schappen den troep verlaten. Zaterdag werd op de deserteurs onder de gemeente Hoogland eeue formeele jacht gemaakt waarbij- het slechts ge lukte 6 a 7 man aan te houden die met den f'ouragestrik aan het paard gebonden bij het korps werd'-n teruggebracht. De overigen wisten in de korenvelden te ontkomen. Van een 13tal zijn verzoekschriften ingekomen om bij een van de escadrous huzaren te worden overgeplaatst. Ook onder de gegradueerden moit ontevreden heid bestaau die evenwel uog uiet uit daden is gebleken. Een beruchte iubreker, die o. a. reeds drie jaren tuchthuisstraf heeft ondergaan voor eene inbraak, eenige jaren geleden te 'sliage aau het Alcxandersveld gepleegd en wiens op sporing thans door den officier van justitie te Utrecht in het jongste politieblad was verzocht, daar tegen hem rechtsingang met bevel vaü ge vangenneming was verleend wegens diefstal ou der verzwarende omstandigheden, is door de politie ia Den Haag gearresteerd. Hel is een 47 jarige sjouwer, geboren te Utrecht. Hij is naar het huis ven arrest te's-Hage overgebracht. Te 's-Hage is dnor een schildwacht, op post staande bij het artilleriepark aan het Kanaal, een schot gelost op twee personen, omdat hij bevreesd was, door ben te worden aangevallen. Bij onderzoek bleek echter, dat die lieden in min of meer beschonken toestand verkeerden, en het hun bedoeliug uiet was den militair te overrompelen. Betreurenswaardige huiselijke omstandighe den noopten de politie te Utrecht een huis bin nen te gaan in deBleekstraat. Zekere R. wordt sedert eenigen tijd dooi vrouw en kinderen, naar men zegt, onraer.schlioveud behandeldsedert hij zonder werk is geraakt, omdat zijn gezicht verzwakt is, wordt hij achterafgezet en mag 's-middags zelfs niet aan de gemeeti3chappelijKe tafel eten. Toen hij gisteren middag zich daar tegen verzette en aan tafel giug zitten, werd hij door vrouw, zoon en dochter mishandeld. De buren, die dat bemerkten, haalden de politie welke alle moeite had om de vrouw te bescher men legen de verwoede buren. Verleden week vertelde een boetenknecht te Baarn dat hij voor f 400 bestolen was, en werden er al eenige personen aangehouden, doch telkens weder ontslagen, daar het bleek dat zij geheel onschuldig hieraan waren. Nader blijkt het, dat eerstgenoemde geen cent rijk was. Sedert eenige dageu was hij ondertrouwd, en had aau zijne toekomstige ega verteld dat hij bovengenoemde som bezat. Daarvoor zouden zij eenige huishoudelijke artikelen koopen, en toen kwam (ie aap uit den mouw de man had geen geld. Dat het gestoleu was, werd spoedig tegengesproken. Misschien voor straf vreezende is hij gevlucht. Men heeft hem het laatst aan de Eem gezien, waar ook zijn klompen en pet zijn gevonden. Daar er bij de. familie van hem ook niets omtrent zijn verblijf bekend is, ver moedt men, dat hem een ongeluk is overkomen. TILBJJRQ 6 Juli. De Nieuwe Koninklijke Harmonie ;s albjer spl)i(,terend ontvaugen bij hare terugkomst van (je» wedstrijd, waar zij, zooals hekend is, twee gouden medailles behaal de. De gansahe stad was in fi-estdosph gebuid en ieder nam hartelijk aan de ontvangst deel. De leden van het bekroonde gezelschap met hunnen genialen directeur, gezeten in open landauers, daartoe welwillend door de eigenaars afgestaan, werden overal met gejubel begroet en als 't ware met bouquetten overladen. Iu eed woord alles deed zien dat Tilburg trotsch was op zijne zonen en juichte over de veroverde lau weren. KAATSHEUVEL, 5 Juli 1887. On danks de felle zomerhitte en de afwezigheid yan een groot aantal ingezetenen heerschte verleden Zondag te Kaatsheuvel eene onge- wqpe opgewektheid. En geen \yonder De beide m'uziekgczelschapppn Euphopia en Apol lo wier onderlinge naijyey qanleiding geger ven heeft tot het ontstaan van tvyee vrij scherp tegenover elkander staande partijen zouden op dien dag deelnemen aan den »a- tionalen wedstrijd van harmonieën en fanfares te Nijmegen, floorilrongen van liet gewicht dier ondernemiug, aan ype|ke yele andere belangen in de laatste weken \yaren onder geschikt gemaaktbewogen zich door de sjtraten talrijke groepen en groepjeswaar van eenige eindelijk stand hielden voor het gebouw van het rijks-telegraaf kantoor. De directeur dezer inrichting had de welwillend heid liet kantoor, dat op Zon- en Feestda gen 'snamiddags gesloten is, open te hou den ten einde aan de muzikale kampvech ters gelegenheid te geven gewichtig nieuws aangaande den stand der kansen of van het behalen eener overwinning over te seinen aan de vele belangstellenden alhierdie in koortsachtige spanning den uitslag van den wedstrijd verbeidden. Postduiven welke met de strijders de reis naar de kampplaats hadden meegemaakt, zouden als postboden dienst doen en alzoo de telegrafische be richten aanvullen. Om 5 uur in den namiddag zou de be langrijke tijding van de uitspraak der jury Kaatsheuvel kunnen bereiken en een einde maken aan 't brandend ongeduld. Men wachtte, maar te vergeefs, de zoo begeerde mare kwam niet. Wel meldden de duiven, dat de kansen goed stondenmaar deze berichten bevredigden nietzij waren te on beslist. Waalwijk's muziekgezelschap „l'Espéran- ceAdat den vorigen dag met goud bekroond uit het strijdperk getreden was en met den tram van 7 uur Kaatsheuvel doorstoomde, kon ook weinig anders meedeelen dan dat de kansen gunstig stonden. Nu werd het verlangen naar de aankomst van een be richt zoo groot, dat 't telegraafkantoor als belegerd werdbij eiken wiekslag eener duif sloeg men de blikken opwaarts, als wilde men haar liet antwoord ontlokken op de vraag Zijt gij de geluksbode eindelijk Het werd avond, en nog verkeerde men in liet nare onzekere. De tram van half elf bracht evenmin eene beslissende tijding. Nu liet men de hoop varen, dat nog dien avond aan de algemeene nieuwsgierigheid zou worden voldaanmaar stellig verwachtte men in den vroegen morgen van den vol genden dag de aankomst van postduiven. Verreweg de meesten gingen niet ter ruste, den ganschen nacht was het woelig op de anders zoo stille straten en de vu rige belangstelling in den uitslag hield den slaap verre. De zon stond Maandagmorgen reeds hoog aan den hemel en nog altijd was men inde pijnlijkste onzekerheid. Eindelijk 's voormiddags om half tien komt de tijdingApollo le prijs, Euphonia 2e prijs. Dit bericht klonk der menigte in de ooren als een donderslag bij helderen hemel; immers Euphonia stond in de schatting van het Kaatsheuvelsche publiek vrij wat hoo- ger dan Apollo. In een oogenblik loopt de straat vol men- schen. Als bij tooverslag komen uit eenige huizen de vlaggen te voorschijnhoe fees telijk zij ook wapperden, op de aangezichten van velen kwam geen feestelijke blos. Om 12 uur komt de stoomtram het dorp binnen en de beide overwinnende gezel schappen stappen uitApollo, opgewekt, en fier op de behaalde lauwerenEuphonia te leurgesteld en blijkbaar in de meening diep verongelijkt te zijn. Van eene officieele ontvangstgeen spoor Tot zoover onze berichtgever. Wij voor ons vinden het betreurenswaardig, dat juist twee harmonieëndie beiden een zoo schit terend standpunt innemen, oorzaak zijn, dat de harmonie in de gemeente minder goed is. Men vergete niet dat eendracht macht maakt en dat, hoewel een edele wedijver ook op mu zikaal gebied dikwijls zeer veel nut kan stichten, door tweedracht de grootste zaken in duigen vallen. Bij kon. besluit van 3 Juli is f met in gang yan 11 Juli 10. eervql ontslag verleend aan den heer J, G, van den Bergliop zijn daartoe ge daan verzoekals minister van waterstaat handel en nijverheidmet dankbetuiging voor de vele en gewichtige diensten door hem aan deu koning en aan den lande be wezen 2°. benoemd tot minister van waterstaat, handel en nijverheidde heer J. N. Bastert, lid van de staten yan Utrechtte Maar- seveen. Al§ aanvulling van ons bey.iclit qmti'ent het concoqrs te Nijiqegen kunpen wij medo- deelen, dat aau l'Espérance de eerste prijs is tqegewezen niet algemeene stemmen Verder heeft het jurylid, de heer Grefe, tep bewijae dat 3ij uitstekend geblazen had, aan de harmonie toezegging gedaan een muziekstuk te harer eere te zullen compo neer en. Behalve de gouden medaille is aan l'Es- porance nog een kunstvoorwerp vereerd namelijk een prachtige B, trompet, een ge schenk van den liqer Kessels, direoteqr der N. Kon. Harmonie van Tilburg,

Echo van het Zuiden | 1887 | | pagina 2