LIKEUREi Verbunt van Overbeek. TlMDVIlUCim. ZUUR- en NOTARIS RANT, ZETOTTT- Hollandsche Wafelen F. van der Heijden, Spanje. Engeland. Duitschland. Bulgarije. BINNENLAND. ADVERTENÏËN. 7 cents per stuk. J. L. Smits Wafel-, Poffertjes-, Zuur- en Ververschingskraam rhum, madera, port prt alsmede frambozen- citroenlimonde. De Ontvanger der Registratie en Domeinen te Waalwijk, zal op Maandag 18 Juli 1887 J. H. STRUIJK YAN BERGEN, over den oogst van 1887, PUBLIEK V Eli KOOP EN 1. Op Vrijdag 15 Juli 1887, 2. Op Maandag 18 Juli. a. s. de schoof der tienden van Waalwijk over 1887. met Delftsche boter, »^»<^^Bestellingen worden spoo ls**-*^ en warm aan huis bezorgd. VAN BREDA. KERMIS TE WAALWIJK mmKsT^^ lrV)'ne waar niet aan de huizen wordt te koop aange boden bestellingen worden echter direct aan huis bezorgd. luiuucicrwiji rumoerig genoeg uuj- rende langs den weg. Aan alle spoorwegstations, waarlangs generaal Boulanger kwamwerd bij met manifestaties begroet. Te Clermont kwam hij te 8 uur aan; te 10 uur begaf hij zich naar het station, waar namens e.ene feestcommissie redevoeringen gehou den werden. In den ministerraad, gehouden onder voor zitterschap van den heer Grevyheeft de heet, Fallières verslag uitgebracht omtrent hetgee bij het vertrek van Boulanger is voorgevallen wat slechts het karakter vau een tumult had. Het wordt tegengesproken dat de regeering de uitbanning van Zorilla uit Fraukrijk gevraagd zou hebben. Verscheidene grooie huizen in zijde te Barcelona hebben de betalingen gestaakt. Men •preekt van aanzienlijke passiva. De minister van oorlog heeft bevolen met grooten spoed de versterkingen van Barcelona Mahon Ceuta Tarifa en Cadix te voltooien. van De koningin heeft Zaterdag te Aldershot eene revue gehouden over 58,000 man troepen en vrijwilligers, die aldaar voor de oefeningen bijeen waren. De hertog van Cambridge bood H. M. het adres van het leger aan waarop zij ant woordde met betuiging van haar volle vertrouwen op de geregelde armee en de vrijwilligers. Zij voegde er bijdat het hare vurigste bede is dat God gedurende de nog overige jaren harer regeeriug haar volk de weldaad des vredes doe genieten. Ten slotte gaf zij hare voldoening te kenuen over de wijze waarop de troepen zich hunne taak kweten. De uil Shanghai' gemelde overstroomingen nemen, volgens dc Standard, nog altijd toe; een groot aantal menschel» hebben het leven ver loren. Er is een keizerlijk decreet verschenen behelzende het bevel tot aanleg van eenen spoorweg tusschen Peking en Cantonmet Chineesch kapitaal. De Times heeft over Soeakin rechtstreeksche berichten uit Soedan volgens welke de invloed vin den nieuwen mahdi sterk afneemt. Zijne troepen loopen naar zijne vijanden over. De opstandelingen die Kordofan hebben ingenomen, belegeren thans Omdoerman. Het lager huis heeft na eene beraadslaging, welke twee dagen geduurd heelt, met 349 tegen 262 stemmen in derde lezing h„t Iersche straf- wetontwerp aaugenomen. In den Reichsanzeige.r is opgenomen het kei zerlijk besluit, gedagteekeud uit Ems, waarbij het verbod op deD uitvoer van paarden buiten werkiug wordt gesteldmet ingang van den datum der afkondiging. De rechtbank te Leipzig heeft uitspraak gedaan in de zaak—Klein c.s. Klein is tot 6 jaar en Grebert tot 5 jaar opsluiting veroordeeld. Men herinnert zich dat Klein alles bekend heeft en spion der Fransche regeering wasterwijl Grebert zijn onschuld staande hield. Bovendien zijn beiden nog tot een jaar verlies van hun burger- en burgerschapsrechten veroordeeld. De toestand van den kroonprins is volgens sommigen niet zoo gunstig als men wel wenscht. Het schijnt dat de geneesheerec het niet eens zijn over den aard der ongesteldheid. De prins mag reeds een kwartier per dag overluid spreken. Prins Ferdinand heeft op de bekendma king van zijn verkiezinghet volgend tdegram gezonden «OuUangt mijn dank voor de shoo ne woorden die gij bij de bekendmaking van met besluit der nationale vergadering en var. mijn verkiezing op den troon van Bulgarije tot mij gericht hebt. Ik ben bereid de Bulgaarsche natie mijn dankbaarheid te betoonen door haar mijn leven te wijden. Ik reken op uw ijver, uw kunde uwe genegenheid mij in mijn stre ven te ondersteunen om het geluk van liet land te verzekeren. Zoodra mijne verkiezing door de Porte is erkend alsook door de mogendheden, zal ik beantwoorden aan het verzoek van het Bulgaarsche volk door mij in zijn midden te begeven. Prins Ferdinand van Saksen-Coburg." Deze verklaring van den gekozen vorst wordt te Tiruova aldus opgevat dat indien de poging om de goedkeuring van al de mogendheden te verkrijgen misluktede vorst toch mei goedkeu ring of op aanraden van enkele mogendheden naar Bulgarije zou komen. Volgens Bulgaarsche opvatting moet binnen hoogstens vier weken eeu besluit worden genomen. Het aan de prins ge zonden telegram van dankbetuiging draagt tot opschriftAan zijne koninkfijke hoogheid vorst Ferdinand van Bulgarije, prins van Coburg- Gotha. omits, nee panorama van Uvermeer, en een aantal grootere en kleinere tenten, benevens 3 mallemolens en een scheepjesmallemolen. Maandag werden de feestelijkheden geo pend door de liedertafel „Oefening en Ver maak", die hare jaarlijksche matinée gaf; evenals altijd was deze zeer druk bezocht en mochten de gevierde zangers den grootsten >üval verwerven. f Des namiddags ten 6 ure gaf de doelen .Recht door Zee" een buitengewoon leest, bij gelegenheid der onthulling van zijn nieuw vaandel. De tuin bij de kinderen Van Ree was te klein om het aantal bezoeksters en bezoekers te bevattendie waren komen opdagen om hunne belangstelling te toonen, en te genieten van het schoone dat hun in den vorm van een concert, door onze twee gerenommeerde muziekgezelschappen: de liedertafel „Oefening en Vermaak en de harmonie l'Espérance zoude worden aangeboden. Dat beide cor poraties ten volle aan de gekoesterde ver wachting beantwoordden en het publiek als 't ware in verrukking brachten, behoeft nau welijks gezegd te worden; stormachtige toe juichingen waren dan ook het deel der onver moeide dilettanten, vooral na de uitvoering door de liedertafel van «Les émigrants Irlandais" en door de harmonie van de te Nijmegen bekroonde stukken. Toen het plechtige oogenblik gekomen was voor de onthulling van den nieuwen standaard, nam heer Jud. Timmermans Wz., eerelid van den doelen „Recht door Zee", het woord. Spreker herinnerde aan de aanleidende oorzaak voor dit feestelijk samenzijnde onthulling der nieuwe banier van „Recht door Zee" hij rekende het zich tot eene groote eer daarbij behulpzaam te mogen zijn. Zoo ooit een vereeniging recht heeft fier te zijn op haar verledendan voorzeker is het, meende spreker, „Recht door Zee". De gansche geschiedenis van het gezelschap te doorloopen hieraan zal hij zich niet wagen, omdat dit zoude zijn misbruik maken van het geduld van het talrijke publiek en waar schijnlijk niet zoude bijdragen tot verhooging van het feestgenot. Alleen wil hij herinneren dat „Recht door Zee" de eerste corporatie was in onze gemeentedie zich ten doel stelde de oefening met den edelen handboog. Opgericht in 1845 koos zij tot zinspreuk «Recht door Zee» eene leuze waaraan zij steeds is getrouw geblevenen waaronder deze vriendenkring zich steeds heeft onder scheiden door kameraadschappelijken geest en goede verstandhouding, zoowel onder de leden onderling als tegenover het publiek en de zustervereenigingen. Die spreuk vond het gezelschap boven het huis, waarbij de doelen het eerst is opgericht en dat bewoond werd door een oud schipper. Sedert zijn tal van jaren vervlogen. «Recht door Zee» is verplaatst en nogmaals verplaatst, maar 't mag gezegd worden«Luctor et emergo», hoe de stormen woedden en het scheepje bestookten, „Recht door Zee" bleef bestaan, maar om hooger te stijgen zoowel in eigen schatting als in die van de mede gezelschappen en van het publiek. Het gevolg hiervan was dat het in 1852 Z. M. behaagde den doelen het pradicaat te verleenen van „koninklijk" zoodat sedert dien tijd dit gezelschap den naam voert van „Koninklijke doelen Recht door Zee". Spreker verzoekt thans het omhulsel van het vaandel te doen vallenhij wijst er op hoe het schittert in zijn rijkdom van kleuren, juist opgevat en fijn bewerkt naar het ont werp van onzen onvergetelijken artist, den heer A. B. van Lieshout. Spreker uitte den wensch dat onder dezen standaard het gezelschap zich steeds nauw aaneengesloten zoude houden dat broeder schap en kameraadschappelijke geest meer en meer onder hen zouden bloeien, en zij, het oog gevestigd op het „Recht door Zee" het gezelschap steeds voorwaarts zouden doen streven. Hiermede verklaarde spreker de plechtig heid der onthulling volbracht. Hij leverde den nieuwen standaard in handen der leden rein en onbesmet, maande hen aan hem in eere te houden als een schat, een edel kleinood opdat hij aan de ons komende leden, als zij onder zijne Waalwijk, 12 Juli 1887. De Waalwijksche kermis had verleden Zondag een massa vreemdelingen herwaarts gelokt en na vier uur bewoog zich aanhou dend een dichte menigte langs de markt en de Stationsstraat, waar de verschillende ker mis gelegenheden waren opgeslagen. Behalve een groot aantal koek- en galan terie-kramen vindt men daar de poffertjes-, na schaduw bijeenkomenkunne getuigen van de vriendschap en de eendracht hunner voorgangers. „Dit, zeide spreker, is voorzeker de wensch van het talrijk hier aanwezig publiek." Deze toespraak werd begroet met fanfares, waarmede het publiek geestdriftig instemde. Het nieuwe vaandel is een kunstwerk geleverd door de firma Jansen en Cie te Tilburg, 't Is vervaardigd van rood fluweel. In 't midden is een met een koningskroon gedekt schild waarop een schip met volle zeilen 't schild wordt gedragen aan de ééne zijde door een gekroonden leeuwaan de andere door een man gewapend met boog en pijlkoker'rechts en links de Nederl. driekleur, compas en drietand. Het opschrift luidtKoninklijke doelen Recht door Zee Waalwijk; onder het wapen bloemenguirlandes, waartusschen eene medaille met het portret des konings. De spits bestaat uit het wapen van Waalwijk, prachtig in kleuren geborduurd. Zooals de heer Timmermans mededeelde is het ontwerp vervaardigd door den genialen teekenaar, den heer A. B. van Lieshout, en Zeer terecht bracht dan ook de heer Zijl mans den vervaardiger die op hot terrein aanwezig waswelverdiende hulde. In de 2e plaats aan het gezelschap dat het initia tief had genomen voor dit feest, gelijk het reeds vroeger herhaaldelijk goed geslaagde feesten had gegeven waardoor het Waalwijks ingezetenen het leven had veraangenaamd. Dat „Recht door Zee" zooveel kon tot stand brengen was zeker te danken aan de een dracht, die steeds tusschen de leden heerschte en zonder welke nooit iets tot stand gebracht kan worden. Spreker haalde eenige toepas selijke dichtregelen aan en spoorde de leden aan steeds trouw te blijven aan hun devies; dan kan 't niet missen of het gezelschap zou steeds in bloei toenemen. Een daverend applaus en fanfares volgden. De avond werd verder prettig doorgebracht; jammer maar dat er tusschenbeide regen viel, wat natuurlijk de vele aanwezige dames erg hinderde en waarschijnlijk ook wel de oor zaak zal zijn geweest dat het aangekondigde vuurwerk niet tot zijn volle recht kwam. De heer Th. Gerrisoud voorzitter van „Recht door Zee„ dankte namens het gezel schap allen die hadden bijgedragen tot het aanschaffen der prachtige banier en die had den medegewerkt om dit feest allen moge lijken luister bij te zetten. Hij hoopte dat het gezelschap onder den nieuwen drapeau even veel eereteekens zoude behalen als onder het oudeen dat ditdat zoo dikwijls op concoursen met het eeremetaal versierd was geworden en ontzag en eerbied had inge boezemd voor Waalwijks schutters, in het archief zou bewaard blijven. En zoo eindigde dit feest, dat zeker langen tijd in aangename herinnering zal blijven niet alleen bij de leden van „Recht door Zee„ maar van allen, die het genoegen had den er aan te deel te nemen. Heden gaf de harmonie l'Espérance hare matinée, waarop de uitbundigste toejuichingen haar deel werdenterwijl de heer Abr. de Winter «venals altijd het talrijk auditorium door zijne keurige voordrachten in verrukking bracht. Behalve de reeds vroeger aangekondigde feestelijkheden voor de volgende kermisdagen wacht den kunstliefhebbers van deze en na burige gemeenten a. s. Zaterdag nog een buitengewoon genot. Tegen dien dag is er namelijk een groot kunstenaars-concert ge organiseerd op Musis Sacrum waaraan be halve de liedertafel zullen medewerken de alom gunstig bekende concertzangeres mejuf frouw Adriana van Hemert van Dordrecht en de gevierde barytonzanger de heer Willem C. Deckers van 's Bosch. De namen dezer twee artisten in verband met onze liedertafel zijn meer dan voldoende, om een buitengewoon muzikaal genot te mo gen verwachtengeen twijfel dan ook of alle dames en heerendie niet in de on mogelijkheid verkeeren tegenwoordig te zijn, zullen niet verzuimen dit concert bij te wonen. Blijkens bericht van 's konings gezant in Belgie, is daar te lande, onder dagteeke- ning van 18 Juni 11., een wet afgekondigd tot heffing van invoerrechten op vee en vleesch. (Voor het tarief zie men de Staats-Courant.) Door de besturen der gemeenten Reusel, Hoogemierde c. a. en Hilvarenbeek is een adres gericht aan de hooge regeering en aan de staten dezer provincie om bijdragen in de kosten van aanleg van eenen internatio nalen kunstweg van Hilvarenbeek over Lagemierde naar Reuselin aansluiting aan den bestaanden provincialen weg naar Tilburg te Hilvarenbeek en te Reusel aansluitende aan eenen aan te leggen kunstweg van Postel, gemeente Moll (Belgie). - Verleden Donderdag is te Leiden ge promoveerd tot doctor in de rechtswetenschap de heer J. A. Loeff, geboren te Baardwijk, op een academisch proefschrift ten titel voe rende Publiek recht tegetiover privaat rechtProeve van theoretisch-kritisch-on- derzoek naar het karakter van het publieke recht. Den volgenden dag promoveerde dezelfde tot doctor in de staatswetenschap na verde diging van stellingen. Behalve over het Xe hoofdstuk (Onder wijs) der grondwetsvoorstellenzullen door de commissie van rapporteurs der eerste ka mer over de algemeene beschouwingen en alle andere hoofdstukken voorloopige versla gen worden uitgebracht. Betrekkelijk het voorstel van den heer Schaepman zal volstaan worden met een eindverslag. Men verklaarde zich vrij algemeen in de afdeelingen tegen de aangenomen wijziging van art. 194 der grondwet (Onderwijs). Bij kon. besl. zijn benoemd: met ingang van 25 Juli tot burgemeester van Diessen M. M. van Dijk, secr. dier gemeente en met ingang van 29 Juli tot burgemeester van Waspik, F. Kamp Az. naar aanleiding der bekenyeIgadering van inndustriëelen, 16 Juni te gehouden. Ter plaatse waar leerlooiei<,schoenmakers- of soortgelijke vereeniginge.vevestigd zijn, worden besturen bij deze TZ0Cht eea of meer hunner leden af te vaa„en Waalwijk, 12\w 1887. ONDERGETEEKENDE bevee^h min zaam aan tot het leveren van en verder alle FIJNE en ORDINir,e Oproeping ter vergadering op Donderdag 21 Juli 1887des namiddags ten 4 ure in het lokaal //Musis Sacrum" te Waalwijk. De Kamer van Koophandel en Fa brieken te Waalwijk noodigt heeren leerlooiersschoenfabrikanten en aanverwan te vakgenooten dringend uit de vergadering des morgens ten tien ure, bij den kastelein D. VAN DER WESTEN, te Ifrunen, ten overstaan van notaris aldaarin het openbaar gelegen in de gemeenten Loonopzand, Be- soijen, Waalwijk, Drunen, Nieuwkuik en Onzenoort. INLICHTINGEN zijn te bekomen ten kantore van genoemden ontvangeralwaar ook de tiendkaarten ter inzage liggen. te Waalwijk, zal des voormiddags ten elf ure, aan de haven te Waalwijk, om contant geld namiddags 4 uurter herberge van V. J. GERRIS, te Waalwijk Ondergeteekende bericht bij deze aan het geëerde publiek vau Waalwijk en omstre ken, dat hij geplaatst is met zijne op de Markt naast het PANORAMA van den Heer O vermeer. Hij bakt eerste kwaliteit Voor eene nette en billijke bediening zal gezorgd worden. staat met zijne welingerichte op de Markt tegenover het huis van den heer RUBBENS-K1EVITS. Hij beveelt zich beleefdelijk in de gunst van ingezetenen en bezoekers van Waalwijk en hoopt hier hetzelfde drukke bezoek te genieten, dat hem het vorig jaar zoo ruim schoots is ten deel gevallen. gelieve er op te letten

Echo van het Zuiden | 1887 | | pagina 2