Nummer 58. Zondag 24 Juli 1887. 10e Jaargang. Toegewijd aan Handel, Industrie en Gemeentebelangen. ANTOON TIELEN, 1U1J UITGEVER: Waalwijk. VERGADERING van bolantjliebbonilen bij de lederindustrie,, 1874 tot 1881 36,000 145.000 260,000 30,000 1881 heden 16,000 65,000 116,000 13,000 De Echo van het Zuiden, Dit blad verschijnt Woensdag en Zaterdag avond. Abonnementsprijs per 3 maanden ./1,00. Franco per post door het geheele rijk f 1,15. Brieven, ingezonden stukken, gelden enz., franco te zenden aan den Uitgever. gehouden op initiatief der kamer van koop- handel te Waalwijk, op de zaal Musis Sacrum aldaar DONDERDAG 21 JULI 1887, nam. 4 ure. Tegenwoordig waren 64 leerlooiers, schoen fabrikanten, handelaars in schoenmakers - fournituren enz. uit Waalwijk, Bezooien, Kaats- heuvel-Loonopzand, Waspik, Dongen, Gilze, Drimmelen, Tilburg, Oisterwijk en Eindhoven en een paar belangstellenden uit Amsterdam en Rotterdam. Aan de bestuurstafel hadden plaats geno men de leden en de secretaris der kamer van koophandel, de heeren C. Vermeulen uit Dongen en Bernard Verhagen uit Eind hoven. De heer J. B. Timmermans, president der kamer van koophandel, bekleedde den voor- zittersstoel. Hij leidde de vergadering in met nagenoeg de volgende woorden In de maand Mei van dit jaar ontving de kamer van koophandel eene uitnoodiging van het bestuur der Nederlandsche vereeni- ging van meelfabrikanten, te Amsterdam, om haar opgave te doen van de voornaamste industrieelen uit deze plaats en omstreken. Kort daarop ontvingen velen uwer eene uitnoodiging om te verschijnen op eene bij eenkomst, te Utrecht te houden in hel Ge bouw voor Kunsten en Wetenschappen aldaar, op dato 16 Juni. Aanleiding tot het bijeenroepen van indus trieelen uit den lande vond de Nederland sche Maalindustrie in de omstandigheid, dat het haren tak van nijverheid met verschil lende andere onvoordeelig gaat en zelfs, dat hare industrie den ondergang te gemoet gaat, indien zij langer zou verstoken blijven van den steun der regeering tegenover de be schermde concurrentie van den vreemde. Niet alleen de Maalindustrie, zoo betoogde de Vereeniging van Meelfabrikanten, maar bijna de gansche Nederlandsche nijverheid is ernstig in gevaar gebracht door de han delspolitiek, die in het buitenland wordt ge volgd. De producten der Nederlandsche nijverheid worden op de buitenlandsche markten be lemmerd daarentegen kan de beschermde vreemde concurrentie ongestoord het over schot harer productie tegen zeer lage prijzen hier verkoopen. Wij moeten het onderspit delven, zoodat mededinging voor den Neder- landschen fabrikant bijna onmogelijk wordt. Met vereenigde krachten wil men dit ge meenschappelijk gevaar te keer gaan van daar de uitnoodiging ter beraadslaging over de middelendie daartoe moeten worden gebezigd. Deze uitnoodigingvergezeld van de noo- dige toelichting, maakte bij onze kamer van koophandel een punt van overweging uit en in hare vergadering dato 8 Juni werd beslo ten den heer Fano e.n mij tot de Utrechtsche vergadering af te vaardigen. Overtuigd dat de lederindustriewaaron der wij natuurlijk ook begrijpen de schoe- nenlabrikatiein sterke mate deelt in de algemeene malaise wenschten wij ons niet te onttrekken aan de gelegenheid welke aan de Nederlandsche nijverheid gegeven zou worden van gedachten te wisselen over de middelen die haarnaar de meening der vele ervaren mannen daar aanwezig, te beramen zouden zijn om in de huidigen toe stand verbetering te brengen. Wij kunnen niet in den breede relateeren wat op de Utrechtsche vergadering behan deld isdaartoe is onze tijd te kort. Het zij mij vergund er op te wijzen dat de dagbladen een trouw verslag daarvan hebben geleverdzoodat een ieder onzer zich op de hoogte heeft kunnen stellen. Tot ons genoegen mochten wij ondervin den dat de lederindustrie behalve uit Waal wijk ook nog vertegenwoordigd was door Advertentiën 17 regels J 0,60 daarboven 8 cent per regeJ, groote letters naar plaatsruimte. Advertentien 3 maal ter plaatsing opgegeven, worden 2maal berekend. Advertentiën voor Duitsch- land worden alleen aangnomen door het advertentiebureau va* Adol? Steiner, Hamburg. Reclames 15 cent per regel. Eindhoven en Dongen, twee zeer voorname plaatsen waar het vak ook op uitgebreide schaal beoefend wordt. Wij hebben gemeend deze heeren aan de bestuurstafel te vragendie zooals U ziet bereidwillig aan ons verzoek voldaan hebben. De beraadslagingenwelke zullen volgen zullen daardoor naar onze meening verge makkelijkt worden. De volgende motiedoor den heer van Marken voorzitter van het comitéwerd met algemeene stemmen op ééne na (p. m, 100 industriëelen waren aanwezig) aangeno men „De vergadering van Nederlandsche indus trieelen gehouden te Utrecht den 16 Juni 1887, „gehoord de mededeelingen van vertegen woordigers uit verschillende takken van nij verheid „van oordeel dat de Nederlandsche nijver heid in ernstig gevaar is gebracht door de handelspolitiek, die in het buitenland wordt gevolgd; „besluit „Aan eene commissie van industriëelen op te dragen „1. voor eiken bedreigden tak van nijver heid in het bijzonder de gegevens te verza melen die dat gevaar duidelijk in het licht stellen „2. deze gegevens openbaar te maken „3. in eene volgende openbare bijeenkomst, te houden vóór 15 Aug. a.s., maatregelen voor te stellendie door de Nederlandsche industriëelen kunnen genomen of bevorderd worden, ten einde in het algemeen nationaal belang het dreigende gevaar af te weren". D.d. 25 Juni ontvingen de heeren C. Ver meulen en C. van Baal te Dongen, en de heer Fano en ik eene uitnoodiging van het comitéom ons in commissie te vereenigen, ten einde gegevens te verzamelen waaruit kan blijken of en zoo ja welken invloed door de buitenlandsche handelspolitiek wordt uitgeoefend op den staat onzer nijverheid. Men noodigt ons uit in dat verslag zooveel mogelijk met cijfers te willen aantoonen in welken staat de Nederlandsche lederindustrie verkeert. Men wenscht te ontvangen eene opgaaf in cijfers van onze productie, gelijk zij thans is en gelijk zij wasvóórdat de uitvoer naar het buitenland werd belemmerd. Wanneer ook op eigen markt onze industrie wordt in het nauw gebracht door de concur rentie van beschermde vakgenoten, wordt er eene opgave uwer productiekosten gevraagd, vergeleken met den prijs, waarvoor het bui tenland hier levert enz. Zie circulaire d.d. 2 5 Juni. Hoewel wij ons gaarne alle moeite getroos ten in het belang der ledernijverheid, is ons de taak alleen te zwaar en hebben wij ge meend eene oproeping tot de lederindustrie te moeten doen om de noodige gegevens bij elkaar te krijgen. Wij achten de zaak van een overgroot be lang, vooral omdat thans bijna alle takken van nijverheid samenwerken. Gaarne zullen wij dus van u hooren op welke wijze wij tot ons doel zullen komen. Naar onze bescheiden meening zou er hier uit uw midden eene commissie gekozen wor den, waarin zitting nemen één of meer per sonen uit elke plaats, die vertegenwoordigd is. Zooals de meesten der heeren zich zullen herinneren, is er in September 1883 eene druk bezochte vergadering van leerlooiers gehouden te Tilburg, onder leiding van mr. Bahlmann. In die vergadering werd eene commissie be noemd belast met de taak om in een adres aan de hooge regeering de grieven en wen- schen der lederindustrie uiteen te zetten. In eene later te Waalwijk gehouden com missie-vergadering werd het hoofdzakelijk door mr. Bahlmann geredigeerd adres vast gesteld en later, van meer dan 1000 hand- teekeningen voorzien, aan den minister op gezonden. De heeren weten allen, dat wij met dit adres weinig succes gehad hebben, maar dit neemt niet weg dat wij moeten volhouden. De zaak is thans een ander stadium inge treden de lederindustrie staat niet alleen wij moeten nu medewerken om tot het be oogde doel te komen. Als de heeren niet met ons in gevoelen verschillen, wenschen wij in elk der vertegenwoordigde plaatsen eene commissie benoemd te zien, teneinde te voldoen aan het verlangen van het comité, uitgedrukt in zijne circulaire van 25 Juni 1887. Die circulaire, geadresseerd aan de heeren J. B. Timmermans en S. Fano, te Waalwijk, en C. Vermeulen'en C. van Baal, te Dongen, luidt als volgt IVelEdele Heeren Op de Vergadering van Nederland sche Nij verengehouden te Utrecht op 16 Juni 11.ontving ons Comité de op dracht om gegevens te verzamelen, waaruit kan blijken, of en zoo ja, welken invloed door de buitenlandsche handelspolitiek wordt uitgeoefend op den staat der Ne derlandsche Nijverheid. Voor uwe industrie wenden wij ons tot u met het beleefde verzoek, zoodanig verslag te willen samenstellen. Wij noo- digen u uit in dat verslagzooveel mo gelijk met cijfers te willen aantoonen iu welken staat de industrie van u en uwe vakgenooten verkeert. Wij hopen van u te ontvangen eene opgave in cijfers van uwe productiegelijk zij thans is en ge lijk zij was voordat de uitvoeren naar het buitenland werden belemmerd. Wan neer ook op éigen markt uwe industrie wordt in het nauw gebracht joor de concurrentie van beschermde vakgenooten, zal van belang zijn eene opgave uwer productie-kosten, vergeleken met den prijs, waarvoor het buitenland hier levert. Van groot gewicht ook is de beantwoording der vraagof gij ten gevolge der con currentie van het beschermde buitenland uwe arbeidsloonen hebt moeten verlagen. Volgens het besluit der Utrechtsche Vergadering zullen die verslagen worden openbaar gemaakt. Door die publicatie desverlangd zonder vermelding der namen van hendie de verslagen sa menstelden hopen wij de zekerheid te erlangen, dat onze gegevens juist zullen zijn. Met het oog daarop geven wij u in overweging omtrent den inhoud van uw verslag ook andere vakgenooten te raadplegen. Wij ontveinzen ons nietdat de ver vulling van onzen wensch u moeite en arbeid zal kosten. Wij hopen echter dat die arbeid u niet zal afschrikken want met ons zult u overtuigd zijn, dat een juiste kennis van den staat onzer geheele nijverheid het eenig deugdelijke middel verschaft om te vorderen hetzij behoud hetzij verandering onzer han delspolitiek. Met beleefden aandrang noodigen wij u daarom uitzoo spoedig en zoo vol ledig mogelijk aan ons verzoek te vol doen. Mocht gij daartoe niet in de ge legenheid wezenwil het dan melden aan Mr. J. G. Schölvinckopdat hij in staat zij ons verzoek te richten tot een een ander uwer vakgenooten. Met de meeste hoogachting hebben wij de eer te zijn Uwe Dw. Dienaren J. C. VAN MARKEN Jr., Delft, Directeur der Ned. Gist en Spiritnsf abriek en der Ned. Olie f abriek. Mr. J. G. SCHöLVINC Amsterdam. Secretaris der Ned. Vereeniging van Meelfa brikanten. De heeren uit Dongen zijn reeds in dien geest werkzaam geweest, en zijn ons reeds een heele stap voor. Wij allen weten dat er geklaagd wordt en dat het der looierij en schoenmakerij niet te best gaatwij zullen in den geest der circu laire werkzaam zijn om daartoe te geraken stellen wij voor in Waalwijk en in elk der hier vertegenwoordigde plaatsen een com missie te benoemen; dit voorstel wensch ik in omvraag te brengen." De heer Faoo (Waalwijk) verzocht de heeren, met het oog op den beperkten tijd geen lange redevoeringen te houden, welker nut gewoonlijk zeer twijfelachtig iser moet hier handelend worden opgetreden. Verschil lende plaatsen benoemden reeds comité's dat deze hunne belangen voordragen. De heer Arts (Dongen) zegt dat een uit gebreid rapport door de lederindustrie-ver- eeniging is gereed gemaakt omtrent den toe stand der looierij aldaar. Om dit hier geheel voor te lezen zou te veel tijd eischenhij zal zich daarom bepalen tot een uittreksel. Dit luidt als volgt EXTRACT uit het rapport der Dongemche lederindustrie-vereeniging. OVERLEDER. Onze productie van over- leder is na 1881 met 60°/o verminderd. Cijfers van productie van overleder te Dongen Wicht Waarde Benoodigd Stuks, in kilo's, in guldens, arbeidsloon Na 1881 valt er dus eene vermindering 20,000 80,000 144,000 17,000 aan te wyzen van Deze vermindering is toe te schrijven aan den invoer van half en heel gefabriceerd schoenwerk en aan de heffing van invoer rechten in Duitschland. 75% der tegenwoor dige productie geschiedt door de schoenma kerij zelve buiten deze bedraagt de productie slechts 16000 ko. met eene waarde aan ar beidsloon van f3000. ZOOLLEDER. Onze jaarlijksche productie beloopt eene Avaarde van f800,000; voor 1881 werd hiervan naar Duitschland uitgevoerd 20% zijnde eene waarde van f160,000; uit voer heeft geheel opgehouden. Na 1881 bedraagt onze productie van inferieur zoolleer 200,000 ko. minder (waarde f 200,000-) Deze vermindering is toe te schrij ven aan den invoer van liessen, schouders vaches lissées, hemlock etc. uit Engeland BelgieFrankrijk, Amerika, die het surplus van hun fabrikaat hierheen zenden. De looierij van zwaar zoolleder heeft toege nomen, door dat in den omtrek vele looierijen van zwaar zoolleder hebben opgehouden te Averken. Als men berekent rente van kapi taal eigen arbeid, eventueele faillissementen dan geeft de zware zoolleer looierij geene verdienste. BETALINGEN. De buitenlander stelt zijn afnemener hier betalingsconditien, die deze van ons niet zou aannemen. Wanbe talingen en faillissementen komen daardoor meestal ten laste van den binnenlandschen, zeer zelden van den buitenlandschen indus trieel. ONDERLINGE CONCURRENTIE bestaat er onder de binnenlandsche industrieelen zei ven genoeg. Dongen alleen telt meer dan 100 leerlooierijen. In KWALITEIT overtreft ons fabricaat over 't algemeen dat van het buitenland. De ARBEIDSLOONEN zijn laagbij een zAvaren kunstarbeid en een dag van 10 werk uren wordt er slechts f5 k 7 verdiend. Deze loonen dreigen eer lager dan hooger te Avorden na 1881 zijn de werkloonen 15% verminderd. De BESCHERMING, die Avij tegen de overmacht van geheel Europa plus Amerika, Australië behoeven is Heffing van reciproke invoerrechten op ge fabriceerd leder en lederwaren. De heer G. Smits (Dongen) zegt daarop omtrent de schoenmakerij De productiekosten komen niet hooger dan die van onze buitenlandsche concurrenten en

Echo van het Zuiden | 1887 | | pagina 1