Nummer 61. Donderdag 4 Augustus 1887. 10e Jaargang 1 Toegewijd aan Handel, Industrie en Gemeentebelangen. GEWAAGD SPEL, ANTOON TIELEN, BUITENLAND. Frankrijk. Spanje. Engeland. Duitschland. Zwitserland. UITGEVER: Waalwijk. jitu, i iiiuj iviij MjmlTglllllW I i DU blad verschijnt Woensdag- en Zaterdag avond. Abonnementsprijs per 3 maanden/1,00. Franco per post. door het geheele rijk f 1,15. Brieven, ingezonden stukken, gelden enz., franco te zenden aan den Uitgever. Advertentiën 1—7 regels 0,60 daarbo /eu 8 cent per regel, groote letters naar plaatsruimte. Advertentien 3 maal ter plaatsing opgegeven, worden 2maal berekend. Advertentiën vopr Duitsch land °word en alleen aangnomen ioor het advertentiebureau va* Adolf Steiner, Hamburg. Reclames 15 cent per regel. De heer Molinari heeft den Parijschen cor respondent van den Times zijn denkbeeld mede gedeeld van een vereeniging tot stichting van verbond van neutrale staten. Het doel dezer vereeniging zou zijn den vrede te verzekeren tusschen de beschaafde natiën, en het bewerken van een algemeene ontwapening door de legers nutteloos te maken. Toestommende dat de neu tralen altijd door den geesel des oorlogs lijden en dus het recht hebben den oorlog te verhoe den, zouden zij een rechterlijke macht samen stellen, teneinde de twis'.en tusschen die staten te beslechten, welke voldoende krachten te barer beschikking moest hebben om aan de uitvoe ring van haar vonnis zeker te zijn. Dit tribu naal zou zijn samengesteld uit Engeland, dat de belangrijkste handelsbelangen heeft en de kleine Europeesche staten Nederland, België, Zwit serland, Denemarken, die in het algemeen nadeel hebben bij de twisten van hun machtige buren. De bond zou over de volgende militaire krach ten kunnen beschikken In vredestijd zou het leger der vijf staten 453,432 man bedragen waarvan 200,785 door Engeland en 252,647 door Nederland, België, Zwitserland en Dene marken te verschaffen. In oorlogstijd zou dit leger 1.095.224 man bedragen. Hierbij zouden nog komen de oorlogsvloten van Engeland, Ne derland en Denemarken, die op het oogenblik de grootste zeemacht vormen. Generaal Boulanger zal duelleercn met den heer Ferry, wauneer de secondanten van laatstgenoemde de zaak gewichtig genoeg oor- deelen. De getuigen van den generaal hebben zich naar Saiut-Dié, waar de heer Ferry zich bevindt; begeven en zij hebben den gewezen president-minister medegedeeld, dat Boulanger zich in zijn eer gekrenkt acht door de uitdruk king „De St. Arnaud van het café chantant", door Ferry in zijne rede te Epinal ten op zichte van den generaal gebezigd. De zaak De Cassagnac-Laur is ook nog niet uit. In antwoord op het „laatste woord", van Vrij naar het Hoogduitsch van HER MINE FRANKENSTEIN, 17 door LUCIFER. Hoofdstuk IX. DE ZOON VAN DIGBY BORNE. 't Was Ralph Borne, door zijn vader en lady Rokeby uitverkoren om de echtgenoot te worden van Nina Rokeby, en hun zoodoende het grootste gedeelte van haar vermogeu in handen te spelen. Zooals Mr. Borne gezegd had was hij voor eenige weken met zijn zoou in oneenigheid ge raakt en had hem aan de bitterste armoede prijs gegeven door hem geheel aan zijn lot over te laten. Ralp had zijne tegenwoordige woning betrok ken en deed zijn best om aan den kost te komen door het schilderen van slechte stukken, die hij steeds aan een spotprijs moest verkoopen. v „Het beeld bevalt mij niet" zeide hij, zijn stoel verschuivend om zijn werk beter te kunnen beschouwen, ,,'t Is maar kladwerk, maar den prijs waard, dien ik er voor krijg. Ik heb er drie dagen aan gewerkt en ik zal er niet eens vijftien schillingen voor krijgen zooals voor 't laatste. Maar, 'tis ook niets \.aard en ik had een zoo groote gedachte van mijne kunst en mijne talenten. Ik wilde vermogen en roem verwerven en daar beu ik nu zonder vuur en de huur schil- dig, terwijl mijne ziel door al die zorgen zoo- deuig wordt gepijnigd zoo terneergedrukt door vertwijfeling en wroegingdat ik uiet tot wer ken in staat ben. Ik ben tot ellende gekomen, Lanr, schrijft De Cassagnac in de Autorité weer een uiterst heftig artikel, ODder den titel „Den leugenaar ten antwoord". Dit is weer door den heer Laur beantwoord met een artikel in La France, vol smaadredenen tegen De Cassagnac, doch tevens verscheen in dit blad een nieuw artikel van deu onbekenden X, X, X., waarin de afgevaardigde Delafosse wordt genoemd als het hoofd der deputatie, welke den minister Boulanger lot een staatsgreep trachtte te ver leiden. Dc heer Delafosse, afgevaardigde voor het departement La Manche, Bonapartist en aanhanger van prins Victor Bonaparte, is daarop gesommeerd de juisheid der verklaring van van X.X.X., te bevestigen, want de schrijver der brieven verzekert, dat generaal Boulanger zelf hem den naam van den heer Delafosse beeft genoemd. Het laatste nummer van La France echter bevat een schrijven van Delafosse, waarin hij zegt nooit deel uitgemaakt te hebben van een delagatie, welke ook, naar generaal Bou langer. Steeds is hij door Boulanger vriend schappelijk ontvangen, wanneer hij hem bezocht, hetgeen niet het geval zou zijn, wauneer hij den generaal dergelijke voorstellen gedaau had. Tusschen eenige regeeringen aldus wordt in een telegram uit Madrid bericht wordt thans ijverig van gedachten gewisseld ter op heldering eener quaestie rakende het volken recht. Met het oog op de door Duitschland verhoogde premie op deu uitvoer van alcohol, is het namelijk de vraag, of eene mogendheid, na het sluiten van een handelstractaat, het recht heeft uitvoerpremien toe te staan, waardoor de bepalingen van het handelstractaat te niet ge daan kunnen worden. Aan Havas wordt daarentegen gemeld, dat de Spaansche minister van buitenlandsche zaken zich tot de Frausche reg-ericg heeft gewend met eene nota, waarin haar onder het oog wordt gebracht, dat de verhooging van het invoerrecht op den alcohol en de vreemde wijnen in strijd is met de bepalingen vau het Spaansch-Frausche handelstractaat, en derhalve de intrekking dier verhooging gevraagd wordt. zooals mijn vader het gewild heeft, maar o i waarom heb ik dien uiartelaarsweg niet alleen gemaakt. Waarom moest ik haar met mij in 't verderf storten Een uitdrukking van vertwijfeling vertoonde zich op zijn gelaat, tranen vulden zijne oogen en een zucht ontsnapte aan zijue lippen. Een tijd lang was hij niet in staat te arbeiden; toen nam hij echter het penseel weder op en schilderde met koortsachtige gejaagdheid. Een drukkende vertwijfelingsvoUe kalmte had hem overmeesterdtoen de deur opeugiug en een jong meisje binnentrad, een grooten zwaar ge laden korf dragende. 't Was een slank jong schepseltje, nauwelijks zeventien jaren oud, en haar bleek gezichtje en tengere bouw verrieden aanleg tot tering. Haar kleur was zacht en fijn hare haren lichtblond, hare oogen donkerblauwmet een zachteliefdevolle en schuchtere uitdrukking maar in weerwil van haar treurig lot bleef zij steeds vol hoop en opgeruimd van geest en loonde voortdurend een lachend gelaat. 't Was de jonge muziekonderwijzereaom om wier wille Ralph Borne met zijr. vader in onmin was geraakt. Zij was de laatste barer familiewelker leden allen aan tering waren gestorven. Hare betrekking aan eene meisjesschool had zij verloren op 't zelfde ooger.'olik dat Ralph zich van zijn vader had gescheidenen nadat de jonge man door dezen verstooten was ge worden was hij tot haar geijld en had haar verzocht met hem te trouwen. Hij was vol hoop en eerzuchtom geluk en roem te verwerven door middel van zijn penseel en zij was zwak, arm en geheel verlaten. Vast geloovemie aan zijne talenten had zij de schuilplaats die hij haar aanbood, aangenomen en een week nadat Digby Borne zijn zoon ver- Volgens een der bladen te Madrid worden er te Saragossa voorbereidende maatregelen geno men tot het houden eener groote vergadering, om verzet aan te teekenen tegen het overvoeren der Spaansche markt met Duitschen alcohol. De manifesteerenden zullen voorzien zijn van standaards waarop geschreven staat „Noch bestolenen in 1885 (toespeling op de toen aan hangige quaestie betreffende de Karolinen), noch gegiftigden in 1817 1" sche bezit in Rusland op nieuw zeer 9cherpe aanvallen tegen Ruslands krediet en maant de Duitsche kapitalisteu weer aan zich te ontdoen van Russische waarden. De Berlijnsche officieuae Politische Nach- iichten trekkeu heden avond evenzeer te veld tegen de Russische financiën. Frankrijk heeft de uitnoodiging van Engeland voor de tuikerpremiën-conferentie aangenomen. Aan de Times wordt uit Sofia gemeld dat alle berichten omtrent eene revolutie, die meeren- deels uit Bucharest komen, geheel verzonnen zijn. Volkomen rust heerscht in het land. Volgens de Daily News wordt de prins van Coburg te Sofia verwacht en zal hij eenen triomftocht door geheel Bulgarije houden, waar toe het volk door alierlei middelen voorbereid wordt. Uit St. Petersburg verneemt hetzelfde blad dat verscheidene mogeuheden den prin9 van Coburg geraden hebben, de Bulgaren van ma nifestaties terug te houden, dewijl 's prinsen rei9 naar Sofia het aanvaarden van den troon on mogelijk zou maken, zoolang niet alle mogend heden de wettigheid van de keuze der Sobranje erkenuen. De Berlijnsche Post verneemt uit Warschau dat de Russische regeering bevolen heeft de be palingen der ukase van 26 Maart 11. betreffende de verwijdering uit hunne betrekkins van directeuren, administrateuren en gevolmachtigden bij com- mcrcieele en industrieele inrichtingen en land goederen in Polen, welke buitenlanders zijn, bin nen tien dagen uit te voeren. De regeeringsgezinde Post richt, naar aan leiding dezer aanschrijving, die zij in verband brengt met andere maatregelen tegen het Duit- stooten had, was het jonge paar gehuwd en had zijn tegenwoordige armzalige woning betrokken. Spoedig echter moesten zij ondervinden dat het niet zoo heel gemakkelijk is roem en rijkdom te verwerven. Ralph pas sinds kort van de hoogeschool teruggekeerd, was niet gewoon voor zijn levensonderhoud te zorgen, en had zooals hij thans ontdekte, zijn schilderstalent overschat. Het werd hem moeilijk zijn armzalige proe ven te verkoopen eu in 't begin kon hij nauw- lijks genoeg arbeiden om twintig schilling pei week te verdienen. Er waren nu zoowat ruim drie maanden ver- loopen sedert zij gehuwd waren, en achtereen volgens waren zijne boekeu, zijne beste kleeding- stukken, ziju hoilogie en andere kleinooden ver kocht of verpand om de allernoodzakelijkste levensmiddelen aan te schaffen of de huur te betalen. Dezen morgen hadden zij nog niet ontbeten. „Wat zet gij groote oogen op, Ralph zeide de jonge vrouw lachendterwijl zij haren ver kreukten hoed aflegde. Gij kijkt juist als bracht ik u een grooten schat, maai dat mag ook wel, want ik breng u het kostelijkste ontbijt, dat wij sind9 een week gehad hebben." „Waar hebt gij het vandaan gehaald sprak de jonge man met een gejaagdheiddie hij gaarne verborgeu had. „Hebt gij den winkelier overgehaald om ons te borgen?" „Neen, ('at zou mij niet mogelijk zijn geweest," zeiio de jonge vrouw hoofdschuddend„daar voor is de man veel te hardvochtig. Hij houdt mij voor eene bedriegster. Maar onze huisvrouw stelt vertrouwen in uwe schilderij en leende mij twee schillingen. Zie welk een rijk maal wij zullen hebben En zij begon den inhoud van den korf vlug uit te pakken. Hier is koffie Den 25sten Juli jl. zijn voor de rechtbank te Broyoin het Zwitsersche kanton Freiburg veertien personen verschenen beschuldigd van het vervaardigen en verkoopen van valsche an tiquiteiten zoo het heette uit paalwoLingen af komstig en van het maken van valsche, daarop betrekking hebbende getuigschriften. Eenigen hunner stonden in dieEst van eenen bedrieger te Petit-Cortaillod, die beweerd heeft het „hoorn tijdvak" ontdekt te hebben. Volgens de bekentenis dsr beschuldigden waren zij gewoon hunne „opgravingen", welke gewoonlijk door vele verzamelaars en liefhebbers werden bijgewoond, met zorg voor te bereiden. Zij hadden te voren allerlei hoornen voorwer pen in de zonderlingste fatsoenen gesneden horizontaal nedergelegd in de bodemlaagwaar de echte paalwoningen gevonden worden. Op deze wijze hebben zij achtenswaardige personen, die voor deskundigen doorgingenmisleid en ge tuigschriften van hen weten machtig te worden. Dat is o. a. geschied met den heer Wavre, con servator van het archelogische museum te Neuen- burg die eene verklaring van echtheid afgegeven heeft voor een koperen schild, dat zoogenaamd u't de paalwoniDgen-laag opgegraven was. Na tuurlijk willen de bedrogene personen langen tijd niet toegeven dat men hen bij den neus gehad had, waardoor praatje van het hoorntijdvak bleef loopen niettegenstaande de mannen van wezen lijk gezag in de wetenschap daarover steeds de schouders ophaalden. Een lan de bedriegers is tot zes maanden, twee werden tot eene maand en de meeste anderen tot eenige dagen gevangenisstraf veroordeeld. melk, brood en een prachtig stuk ham. Verder een bos hout om koffie te kunnen koken be uevens nog eenige eieren voor uomdat gij daar zoo van houdt. En nu aan 't werk." Ze stapelde het vuur op ie den haard en stak het aan. Terwijl het water hing te koken dekte zij de armoedige tafel en fladderde als eeue zonnestraal rond zoodat niemsnd zou hebben kunnen vermoeden hoe flauw en hongerig zij zich gevoelde eu met welke zorg en ang9t zij de toekomst te gemoet zag. „Voor het ontbijt is alzoo gezorgd", sprak Ralph op een toon zwevende tusschen opge ruimdheid en bitterheid. Ik begon al bang te worden dat wij ook heden weder zouden moeten vasten evenals gisteren." Op eru9tigen toon antwoordde de jonge vrouw. „Ralph, ik geloof dat ik wel muzieklessen zoude kunnen krijgen ge weet, ik heb goede aanbe velingen. Ik wil niet zoo geheel en al van u afhangen. Gij waart niet gewoon te werken. Ik vrees, dat wij zeer verkeerd gehandeld hebben met te trouwen." „Wat hadden wij dan moeten doen?" vroeg Ralph Borne. „Ik koude niet zien dat gij u dood werktetLilly, als eenige zorgvuldigheid u redden kon. Gij moest in alle mogelijk weet uitgaan en hadt zoo licht de vliegende tering gekregen. Ik hoopte in staat te zijn u te onderhouden, maar ik beu niets meer dan een onbruikbaar mensch. Ik meende talent te hebben maar 't was niets dan waardelooze schijn. Ik heb mijne opleiding aan ae hoogeschool genoten en zou nu tevreden zijn met een plaats als klerk. Ik zou wel steenen willen gaan kloppen, maar ik ben daarvoor te zwak. O Lilly, mijn arm klein vrouwtje wat zal er van ons geworden Wordt vervolgd.

Echo van het Zuiden | 1887 | | pagina 1