Italië. Bulgarije. Rusland. Turkije. BINNENLAND. Een telegram uit Home meldt het overlijden van den Italiaanschen minister-president Depre- tis, tevens minister van binnenlandsche zaken. Reeds lang was hij ongesteld. Augustino Depretis was iu 1811 teStradella, in Piemont, waar hij nu ook overleden is, gebo ren en heeft als rechtsgeleerde en publicist ijverig deel genomen aan het werk van Italiës eenheid en onafhankelijkheid en is, sedert hij in 1849 burgerlijk gouverneur van Brescia werd, bijkans onophoudelijk in staatsdienst geweest, zoowel onder Cavour, Hatazzie en Ricasoli, als later (het eerst in 1876) zelfstandig als president minister, 't gten hij herhaaldelijk geweest is. De ministerraad heeft in eeae onder lei ding vau Crispi gehouden bijeenkomst besloten, zijn ontslag in te dienen wegens het overlijden van Depretis. In de dagbladen wordt met groot leedwezen over den dood van Depretis gesproken. De gezondheidstoestand wordt te Messina beter maar de berichten uit Syracuse zijn niet gunstig. Te Diarradoma Augusta (Franco Porte) maakt de cholera vele slachtoffers en heerscht groote verwarring. Te CattaLia kwamen voor 29 ziekte- en 10 sterfgevalien. De minister heeft per telegram den burge meester en den gemeenteraad van Paterno ont slagen, omdat zij uit vrees voor de cholera de gemeeute verlaten hadden. De regeering heeft besloten de begrafenis van den heet Depretis op kosten van den staat te doen plaats hebben. Daar de kamers thans niet bijeen zijn zoo heeft de regeering op hare verantwoordelijkheid deze beslising genomen. De beurzen te Rome en Napels waren ten teeken van rouw over den dood van den mi nister-president wiens groote verdiensten jegens het vaderland door alle dagbladen erkend wordt, Zaterdag gesloten. Vele winkels te Turijn en Messina waren insgelijks gesloten. Eenige schouwburgen hebben 's avonds de voorstelling achterwege gelaten. De openbare gebouwen te Rome hadden alle dien dag de nationale vlag halfstok uitgehangen. Bij Campo Verano heeft eene botsing plaats gehad tusschen een goederentrein welke uit Rome kwam en een trein met werklieden, waarbij verscheidene werklieden werden gekwetst. De stationschef, de hoofdconducteureen spoor wegwachter en de machinist van den goederen trein zijn in hechtenis genomen. Onze groote oefeningen ter zee zijn met voortreffelijken uitslag bekroond geworden zoo dat de koning dan ook aan de wakkere mannen onzer vloot zijne hoogste tevredenheid heeft be tuigd. Onze machtige pantserschepen en niet minder onze torpedo-booten hielden zich kapi taal niettegenstaande de zeevoorai op den dag der groote vlootschouwiug afschuwelijk was. Thans beginnen de oefeningen voor het leger rondom de vesting Verona waarheen mede onze koning zich begeeft. De Pruisische gezant bij het Vaticaan, de heer v. Schlözer heeft den paus ter gelegen heid van zijn priester-jubileum een eigenhandi- gen brief van gelukweusching van keizer Wilhelm oiergereikttegelijk met een rijk en kunstig met gouddraad gestikten en met kostbare stee- nen versierden mijter. De dader van den spoorweg diefstalvoor eenigen tijd tusschen Rome en Pisa gepleegd is nu ontdekt. Het is een treinbeambte Sbag- noli genaamd. Hij brak den gesloten wagen met de bagage van de vorstin Aldobrandini openstal uit een koffer kostbaarheden en stelde die ter hand aan een conducteur van een naar Rome bestemden treindien hij eeu oo- genblik later aan een station even sprak. Zoo kwam de politie op een dwaalspoor. Maar nu kwam de waarheid uitdoor een kostbare gouden medaille een dör gestolen voorwer pen welke de medeplichtige conducteur aan zijn horlogeketting droeg. Het grootste gedeelte van het gestolene is teruggevonden. Een deel was verpand. Men gelooft dat prins Ferdinand vau Saksen- Coburg toch naar Sofia zal gaan. Volgens berichten uit Weenen is het reisplan aldus vastgesteld. Op 1 of 2 Augustus zal de prins uit Weenen naar Hongarije vertrekken en. heimelijk de grenzen overschrijden zoodat hij den 6den Augustus te Tirnova wordt verwacht om daar den eed af te leggen. 'sPrinsen vrienden vleien zich met de hoop dat de mogeudhedeu later zijne benoeming zullen bekrachtigen, even als indertyd geschiedde met prins Karei van HoheDZollern die den 20sten April 1866 tot vorst van Rumenië gekozen terstond bezit nam van den troon, en eerst den 24sten October als vorst werd erkend. pel aangekomen met 2ekere voorstellen vau de Duitsche regeeriug betreffende Bulgarije. Volgens berichten uit St. Petersburg aan Ber- lijDsche bladen moet er een aanslag hebben plaats gehad op het leven van groot-hertogin Elisabeth, gemaliu van groothertog Constantijn Constants novitch. De bewerkers van den aanslag moeten fanatieke dwepers zijn die verbitterd zijn op de groothertogin een priuses uit het huis Saksen- Altenburg, omdat zij Luthersch is gebleven on danks haar huwelijk met een prins, die den orthodoxen godsdienst belijdt. Zeer pessimitische geruchten zijn sedert twee dagen in omloop gekomen over de betrek kingen tusschen Duitschland en Rusland. Men spreekt over een ophanden zijnden oorlog tus schen de twee rijken, evenals men een paar ja ren geleden sprak over een oorlog tusschen En geland en Rusland naar aanleiding van het Pen- jeh-incidenteveuals men eeu conflict tusschen Duitschland en Spanje verwachtte over de CaroliDen-quaestie, en evenals men nog onlangs een oorlog tusschen Duitschland en Frankrijk vreesde naar aanleiding van het septeuuaat en van het incident Snaebelé. Van al deze incidenten is geen oorlog gevolgd zoodat ook thans de geruchten omtrent eeu conflict tusschen Rusland en Duitschland niet al te ernstig opgenomen moeten worden. Het is waardat de relatiëo tusschen de Russische en Duitsche kanselarijen niet van zoo vrienschappelijken aard zijn dan voorheen. Eeu aantal oorzaken zijn hiervoor te vinden. Zoo kan Rusland de beweging in Duiisch land tegen de Russische fondsen zeker uiet aan genaam vinden, terwijl van Duitsche zijde de oplossing der Afghaansche quaestie tusschen Rusland en Engeland minder aangenaam gevon den wordt, waardoor de czaar gelegenheid ge kregen heeft om zijn aandacht uitsluitend te vestigen op hetgeen in Europa omgaat. Kortom, er zijn tal van feiten te vinden, die voor de betrokken mogendheden minder aangenaam zijn en waardoor de verkoeling der betrekkingen tusschen Rusland is te verklaren. Dit belet echter niet, dat aan oorlogsgeruchten steeds on der voorbehoud geloof gehecht moet worden, want de Duitsche keizer heeft destijds gelegd, dat gedurende zijn leven geen oorlog met Rus land zal uitbreken, terwijl de czaar van zijn kant door zijn geduld en terughouding in de Bulgaarsche quaestie getoond heeft geen vriend van bloedige avonturen te zijn. PETERSBURG, 1 Augustus. Katkoff is he- deu namiddag te vier ure op zijn buitengoed overleden, De Standard verneemt uit Konstantinopel dat de Porte ecne commissie heeft benoemdbe staande uit den grootvizierden voorzittter van den raad van statede ministers van buiten- landsche zaken en van justitieten einde eene oplossing te zoeken van het Bulgaarsche vraag stuk. De Russische gezant heeft voorgesteld dat er over Bulgarije één persoon als regent zou wor den aangesteld, doch de Porte heeft dit gewei gerd. Obar Effendi, de secretaris van het Turk- sche gezantschap te Berlijn is te Konstantino- Waalwijk, 3 Augustus 1887. Bij de gisteren alhier plaats gehad heb bende herstemming voor één lid van den gemeenteraad, waren uitgebracht 229 stem men van onwaarde 3. Gekozen werd de heer P. H. C. Wijten met 121 stemmenop den lieer Jansen, die bedankt had, waren er 105 uitgebracht. Te Bezooien zijn uitgebracht Wit stembriefje 77 stemmen. Gekozen W. Brokken met 40 en F. van der Geld met 38 stemmen. A. van Delft bekwam 32 en J. Schalken 20 stemmen. Geel stem briefje. Gekozen J. Schalken met 48 stem men. C. A. Kievits bekwam er 27. De verjaardag van H. M. de koningin werd gisteren bier herdacht door het niet uitsteken der nationale driekleur van het gemeentehuis. Bij kon. besl. is benoemd tot rechter in de arr.-rechtb. te Breda mr. A. M. Sas sen vroeger recht.-plaatsv. in dat college thans kantonr.-plaatsv., adv. en districtsschool- opz., wonende te Oosterwijk. Bij beschikking van Z. E. den minis ter van binnenl. zaken van 30 Juli j.l. is JM. Schellekensleerling aan de rijksnor maalschool alhier, na met gunstig gevolg afgelegd vergelijkend examenbenoemd tot kweekeling aan de rijks-kweekschool tot opleiding van onderwijzers te 's Boschmet toekenning van eene toelage uit 's rijks kas van f300 'sjaars. In den ring 's-Grevelduiu-Kapelle waar reeds geruimen tijd vier predikants plaatsen vacant zijn en de vijfde door het vertrek van Ds. C. Bouthoorn vacant staat te wordenmoeten de nog overblijvenden weldra eiken Zondag eene vacatuurbeurt gaan vervullen. Indien Ds. IJDzonides, van Was pik die thans ook nog drie a vier beroe pingen naar elders in beraad heeftook heengaat, dan zou de ring van Heusden of Woudrichem in het waarnemen van de va catuurbeurten moeten te hulp komen. In een buitengewoon Politieblad be richt de officier van justitie te Breda, dat in den nacht van 28 op 29 Juli jl. in de villa Tivoli te Tilburg door middel van in braak is ontvreemd 1 zwart lederen porte- monnaie met overslaginhoudende f 25 a f 30 aan specie en misschien ook bankpapier; 1 zwart palissanderhouten lepeldoosje met perlemoer ingelegd, inhoudende 5 of 6 ou- derwetsche zilveren lepeltjes1 zilveren vleeschvorkjes 8 Christoffel zilveren lepeltjes, van welke één gemerkt 141 en één 147 1 zilveren flesschestopvan boven rond1 kartonnen doo-jeinhoudende eene zilveren brochein den vorm van een pistooltje waarop een vogeltje en een hondjehet doosje is van binnen gemerkt //II. Verschuur", 1 gedroogde ossentoug en eenige sigaren. Genoemde officier van justitie verzoekt opsporingaanhouding en bericht. Uit Oosterwijk wordt van 2 Augustus gemeld Heden had alhier de vijfde vergadering plaats der leden van het bond van het mi litaire kruis in Noord-Brabant. Het feest werd door prachtig weer begunstigd. Te 10 uren kwamen de ridders met hunne banieren aan. Daarbij was eene marketent ster van de tiende afdeeling. De ontvangst door de feestcommissie had plaats aan het station en van daar werd opgemarcheerd naar het locaal Borghaerts, voorafgegaan door de muziekkorpsen Apollo en Austurius. Van alle huizen wapperden de vlaggen. Bij de ontvangst door het gemeentebestuur en de aanbieding van den eerewijn werden toespraken gehouden door den burgemeester, den heer Beekhoven, den ontvanger, den heer Rypperda. en den president der feest commissie, den heer Winter, waarbij het aan toespelingen op de dagen van 1830 en op de goede verstandhouding tusscheu in woners en militairen niet ontbrak. Luide toejuichingen begroetten deze toespraken, die afgewisseld werden door muziek en het zin gen van nationale liederen door de zang- vereeniging „Ons Genoegen". Daarop werd een optocht gehouden door het dorp. Men schrijft uit Tilburg van 1 Aug: Hedeu avond had alhier de 2e openbare vergadering van industrieelen plaats ter be raadslaging over en definitieve goedkeuring van het ontwerp-verslagnaar aanleiding van de in ie vergadering van 13 Juli jl. gestelde vragendoor eene daartoe benoemde com missie ontworpen. Deze vragen waren de volgende: 1°. On dervindt de Tilburgsche nijverheid den scha delijken invloed der hooge invoerrechten van de omliggende landen 2°. Behoeft de Nederlandsche wolindustrie nog bescherming op eigen marktom zichalthans in de betere fijnere en tot dusverre nog niet be schermde artikelente kunnen bekwamen en tot krachtiger mededinging in staat te stellen P 3°. Ondervindt de Tilburgsche nij - verheid den iuvloed der algemeene malaise welke volgens het oordeel van velendaar aan is toe te schrijven, dat Europa en Ne derland geen voldoende bescherming verleenen aan hun landbouw en de koopkracht van dezen laten te niet gaan 4°. Is het loon der Tilburgsche arbeiders gedaald Behalve de leden der commissie waren een vijftigtal belanghebbenden in de verga dering tegenwoordig. Nadat deze door den voorzitter der commissie, den heer Armand Diepengeopend waswerd het ontwerp verslag voorgelezen en daarna punt voor punt behandeld. Na eenige discussiën en kleine wijzigingenwerd het door de verga dering goedgekeurdzoodat hetvoorzien van de handteekeningen der belanghebbende firma's, verzonden zal worden. Bij het hevige onweder dat Zaterdag middag boven de gemeente Huisen woedde, is de bliksemafleider van het telegraafkantoor gesmolten. Vei der het kantoor passeerende, is hij overgeslagen naar den tuin van den directeur, waar hij in den grond verdween. Een en ander ging gepaard met een hevigen slag terwijl de bliksem zich vertoonde als een vuurbal. In de nabijheid van het kloos ter werden drie palen door den bliksem ge troffen waarvan een geheel tot splinters geslagen is. Een droevig ongeluk is Zaterdag te Hou ten, St. Gerlach, gebeurd. De heer N. uit Wijk—Maastricht, maakte een toertje met zijn vrouw. Te Houten aangekomen, hield hij aan eene uitspanning even stil om zijn paard te voederen. Door een of ander nood lottig toeval sloeg het dier op hol met het treurig gevolg, dat de vrouw uit het rijtuig viel en zich zoo zwaar aan het hoofd be zeerde, dat zij circa twintig minuten later overleed. In de buurtschap Uddel, op de Veluwe, is Vrijdagavond het huis van R. Schouten, door den eigenaar zelf bewoond, geheel af gebrand. De reeds te bed liggende kinde ren en het vee werden met groote moeite gered. Van den inboedel bleef niets ge spaard. Alles was verzekerd. Als oorzaak van den brand wordt genoemd het in vlam vliegen van een petroleum nacht lampje. De gemeente Bocholtz (Limburg) is sinds eenige dagen in rep en roer, daar de dochter van een rijken pachter er met den zwijnenhoeder van door is gegaan. Het vluchtend paar werd jl. Dinsdag ontdekt te Carthils (Wittem), alwaar men zijn intrek had genomen bij de ouders van den fortuin lijken zwijnenhoeder. De burgemeester van Bocholtz en Wittem, vergezeld van de ma réchaussees uit Gulpen, verschenen echter weldra ter plaatse en eischten het meisje op, hetwelk echter hardnekkig weigerde mede te gaan. Niet dan met moeite slaagde men er in haar in het rijtuig te doen plaats ne men, hetwelk haar naar de ouderlijke wo ning zou terug brengen. Zij verklaarde, dan ook spoedig te zullen terugkeereu, en zij heeft woord gehouden ook, want Donder dag was zij wederom aldaar teruggekeerd. De jongen is 19 en het meisje 22 jaren oud. Men schrijft uit Roermond van 1 Augustus Den vorigen nacht is in eene herberg te Herten (onder Roermond) twist ontstaan tusschen eenige jongelui. Daarbij bracht M. van Merum den zoon van den burge meester van Herten een messteek in de lin kerzijde toe, die zoo gevaarlijk is, dat men voor een noodlotttig einde vreest. Een •ander jongman kreeg eene geduchte snede in de borst. In de vorige week wilde de rentmees ter opnemingen laten doen van landerijen behoorende tot de zoogenaamde Kleefsche tienden. De tiendplichtige boeren kwamen in verzet en verdreven het met de opneming belaste personeel onder het zingen van op roerige liedjes. Door den rentmeester voornoemd is daarop bij den officier van justitie te Arnhem ad- sistentie aangevraagd welke hem is verleend. Bij het hevige onweder, dat Vrijdag avond en nacht boven Roermond los brak is de bliksem ingeslagen op de hoeve Groot Me'enborg, toebehoorende aan den heer Beerenbroek die niettegenstaande een zwaren regen met den aanzienlijken voor raad koren is verbrand. Op het stations-terrein te Venloo is Zaterdag weder eene locomotief niet een paar wagens ontspoord waarbij gelukkig geen persoonlijke ongelukken ontstaan zijn. De oorzaak was thans het wegnemen van een puntstukwaaibij men vergeten had een signaal te plaatsen. In sommige bladen kwam dezer dagen een uittreksel van een brief voor van een sol daat eene klacht inhoudende over minder gewenschte en slechte voeding. Er werd daarin beweerd dat bruine boonen met spek 6 keeren per week het middagmaal uitmaken Een inzender in het Hblad. spreekt dat tegen. De voeding bij alle korpsen der landmacht geschiedt volgens een voorschrift, door het departement van oorlog daartoe gegeven waaraan de voediugs-commissiën zich geheel hebben te houden. Bij tabel is de voeding voor de verschil lende j ïargetijden geregeld en luidt voor den termijn 1 Juli tot 1 October: Zondag Ration A aardappelen met groent. Maand. - A idem. Dinsd. ff A idem. Woens. - C bruine boonen met spek. Donder.— t/ A aardappelen met groent. Vrijdag- A idem. Zaterd. - f D Capucijners met spek of bruine boonen. Een treurig ongeluk trof Zaterdag ochtend eenen geëmploieerde van de Haag- sche Tramweg-maatschappij. Bij een proefrit, door eene rler machines gemaakt op de nieu we stoomtramlijn Den Haag-Delft, die Zon dag geopend werdhad even buiten de Haag poort de baas-wegwerker De Graafdie op de machine meereedhet ongeluk zijn hoofd te ver vooruit te stekenzoodat dit met een boom in botsing kwam. Zwaar gekwetst werd de man opgenomen en, naar wij verne men, moet hij reeds ziju overleden. Zaterdagavond omstreeks 6l/2 uur, ontstond eensklaps in het dak der woning van den landbouwer W. Bekman te Collen- doornerveen, onder Ambt Hardenberg, brand, die zoo in hevigheid toenam, dat huis en inboedel binnen het uur in de asch waren gelegd en aan blusschen niet te denken viel. Het huis was voor twee-en-twintig honderd en de inboedel voor zeshonderd gulden verzekerd, en wel in de Overijsel- sche Onderlinge Brandwaarborgmaatschappij te Zwolle. In den brand zijn omgekomen een paard en drie varkens, alsmede acht voer hooi, een en ander zonder verzekerd te ziju. Oorzaak van den brand onbekend. Men meldt uit Nieuwerkerk a/d IJsel Donderdag voormiddag omstreeks 12 uur brak een felle brand uit in eene der turf—

Echo van het Zuiden | 1887 | | pagina 2