BUITENLAND. Frankrijk. Spanje. Engeland. Duitschland. Italië. Bulgarije. Turkije. BINNENLAND. i aanspoorde betere ^*n nettere waar te rdigen, zoodat het inlandsche schoeisel everlede het buitenlandsche al meer en van de markt verdrijft He schoenfabrikanten zeer in hun be den benadeeld worden, indien voor noodigde leder invoerrecht verschuldigd jn zij zelfs wenschen zouden ontheven te van het nu nog te betalen invoer- elastiek, viltstoffen, serge, péluche, z., al welke grondstoffen hier te lande heel niet vervaardigd worden; etreffende de looierijen en schoen en dat de arbeiders in beide vakken, Ikooper levenswijze, tengevolge van ien invoer der levensmiddelen, zeker .ider verdienen dan vroeger, en dat ikanten, door, inplaats van de oude volgen, zich met energie toe te leggen net verbeteren van de wijze van voort ogen, met succes de buitenlandsche con- entie kunnen bestrijden zoodat er volgens e bescheiden meening geen de minste en toe bestaat, om de hooge regeering te zoeken over te gaan tot heffing van be- •ermend recht; wèl komt het wenschelijk ir dat er maatregelen genomen zouden worden om de reeds bestaande fiscale rech ten op gemaakt schoenwerk ten strengste toe te passen, op de wijze als besproken in vergaderingen, ten vorige jare belegd door uw geacht college op verzoek van door die zelfde regeering afgevaardigde heeren- In bedoelde samenkomsten zijn door hen ge vraagde inlichtingen met de meeste bereid vaardigheid verschaft. Door toepassing van die fiscale rechten, zouden èn de schatkist èn de leder- en schoe nenindustrie zeer gebaat zijn, en aan veler hande knoeierijen in aangifte, enz. zal de kop worden ingedrukthet verwondert dan ons ook ten zeerste, dat er sedert dien van verdere stappen in deze naar onze meening goede richting niets meer is vernomen. Aan de kamer van koophandel Bezooien4 Aug. 1887. te W a a 1 w ij k. {get.) J. Broeders, lederfabrikant en han delaar in fournituren. A. Perquin, fabrikant van leestklaar t schoenwerk. J. Verwielfabrikant van chagrin- leder. E. G. de Bakkerleder- en schoe nenfabrikant. C. A. Kievits leder en schoenen fabrikant. J Alph. van Delft, schoenenfabrikant. Het verslag over den toestand der leer looierijen en schoenmakerijen te Tilburg, door cle benoemde commissie aan de kamer van koophandel en fabrieken te Waalwijk opge zonden bevat het volgende Sedert de laatste tien of twaalf jaren is al hier het aantal leerlooierijen tot op een derde verminderd. Thans zijn hier 15 looierijen, die behoudens eene enkele van weinig be- teekenis zijn. Als oorzaak van den achter uitgang wordt beschouwd het in het buiten land gefabriceerd en hier ingevoerd overleer. Aan arbeidsloonen wordt hier weinig uit gegeven, daar de meeste looiers zonder knechts arbeiden. De omzetwaarvan een opgave in cijfers moeielijk iskan men als van weinig beteekenis beschouwenhij is sedert 1870 met drie vierde verminderd. De schoenmakerijen zijn hier in verhouding met die in de Langstraat niet talrijk. Er zijn bier p. 4X1- tien schoenmakerijen die voor het enland leveren, waarvan eene machinale; erken met circa 200 arbeiders, waarvan >onen in den loop van vijftien jaren met ct. verminderd zijn. jJe achteruitgang in zakenwat dezen tak van nijverheid betreft, isvolgens de com missie, alleen toe te schrijven aan den invoer hier te lande van gemaakt en leestklaar schoenwerk. i duel tusschen Ferry eo Boulaoger zal doorgacg hebben daar de getuigen het •ens kunnen worden over de wijze, waarop uel zou geschieden. onverwachte afloop van de quaesiie houdt bladen en het publiek zeer bezig. Sommigen eenen dat Ferry in zijn hoedanigheid als satsman in zijn recht was den generaal den aam te geven van „St. Arnaud van het café hantant" en dat hij tevens in zijn recht is een duel te weigeren dat gevaarlijker is dan dat van den generaal met Gavardie toen deze hem in de kamer een lafaard genoemd had. Anderen keuren het af, dat Ferry getuigen gekozen heeftdie meer bezorgd zijn voor zijn huid dan voor zijn eer. De algemeeue indruk is, dat Ferry, teu einde niet den schijn te geven dat hij zich wi! terug trekken verplicht zal zijn zijne getuigen te des- avoueeren en het duel aai: te nemen op de voorwaarden oor generaal Boulanger hem ge steld. De roode vlag is op een asond van deze week ir. de raadzaal van Toulouse vertoond, terwijl de gemeenteraad zitting hield. Eeu troep van ongeveer vijftig anarchisten stormde de raadszaal binnenaangevoerd door hu:» chef burger'' Traniereen kleermakeronder het schreeuwen van Werk 1 brood weg met Serven, den burge meester leve de sociale revolutie! De opschud ding was zoo groot, dat alle raadsleden op drie na de zaal verlietende drie overgeblevenen trachtten de oproerlingen tot kalmte te brengen. Op straat gekomen bleven de oproerlingen voor een koffiehuis stilstaan en riepen het pu bliek toe: Weg met de burgers! Leve de anarchie! Een kellnerziende dat de anarchisten zijne clienten beëdigden rukte huu de roode vlag uit de banden. Een schermutseling was hiervan het gevolgwaaraan door de politie ten slotte een einde werd gemaakt. Men spreekt hier veel over zekere agitatie der tegen de dynastie gezinde partijen, welke zou ontaarden in ernstige troebelen. De regeering heeft bekend gemaakt dat zij in staat is de orde te handhaven. Te Londen heeft een socialistische demonstratie plaats gehad bij de begrafenis van den Duitschen socialist August Merger. Twee a driehonderd leden der socialistische clubs van Londen volgden de lijkkoets door de voornaamste straten en ontplooiden toen roode vlaggen tevens werden zij vergezeld door een muziekkorpsdat de Marseillaise speelde. De stoet is vertrokken vau Prince's square en heeft zich naar het station van Cobden Road begeven vanwaar een extra- trein de manifestanten naar de begraafplaats van Abney-Park heeft gebracht. Na de plechtig heid keerde de stoet langs den zelfden weg weder terug. Een Schot, James Macgregor heeft dezer dagen den weg van Dundee naar Londen in 281/s dagen op stelten afgelegd. Den ln Augustus verliet hij Londen en keerde dadelijk weer op zijne stelten terug. Siegmund Sobernheim, de jongste van twee broeders die samen eene der grootste bank- en handelsondernemingen te Berlijn bezitten heeft getracht zich van het leven te berooret:. Dit verwekt in de handelskringen groot opzien. Siegmund Sobernheim leefde op grooten voet verkeerde in aristocratische kringen en speelde. Zijne particuliere zaken zijn zoo zeer in de war, dat hij zich schaamde, bij zijn broeder om hulp aan te kloppen. Het schijnt dat de firma daarbij niet betrokken is. Er bestaat weinig hoop dat de doktoren den kogel, dien hij zich iu het hoofd ge schoten heeft, kunnen verwijderen Meer dau honderd kamerleden zijn te Stradella gekomen, om bij het vervoer van het lijk van Depretis naar Rome tegenwoordig te zijn. De familie heeft tegen twee uur het luat- ste bezoek aan den grooten staatsman gebracht. Daarna werd het lijk door de veteranen der nationale oorlogen naar de studeerkamer over gebracht, welke tot „chapelle ardenle", w»9 in gericht. Het lijk was iu het zwart gekleed eu de eereteekenen van nationale orden versierden de borst. Eene groote menigte kwam het stof felijk overschot van den overleden minister be zichtigen. Te Rome werd het lijk voor het publiek tentoongesteld. Prins Amadeus eu de hertog van Genua zullen bij de begrafenis tegenwoordig zijn en de slippen van het lijkkleed dragen met de presidenten der beide kamer9, met den heer Crispi, den burgemeestei enz. Het gemeentebestuur van Rome heeft be sloten de weduwe van Depretis de toestemming te vragen, dat het lijk van haar echtgenoot op een kerkhof te Rome begraven worde, als een bewijs van dankbaarheid der Romeinen jegens Depretis. Dit verzoek is door de weduwe inge willigd. De buste van den oveledene zal in het Kapitool geplaatst worden, zijn naam aan een straat gegeven en eeu gedenksteen in het huis geplaatst worden, dat hij te Rome bewoonde. De stad Rome zal voor een som van 100,000 lire deelnemen in de kosten voor het oprichten van een monument. Te Resina, eene voorstad van NapeU zijn in een gezin vijf verdachte ziektegevallen voor gekomen, waarvan drie met den dood eindigden. Eergisteren deden zich te Napels twee ziekte gevallen voor in choleravorm. De epidemie is in Calabrië bijna verdwenen, hoewel te Roccer- sela eei.ige op zich zelf staande gevalleu zijn waargenomen. Op klaarlichten dag is een zeer brutale dief stal in de Lombardische Bank te Milaan ge pleegd. Terwijl eet» heer aan een der kassen 3000 lire iu bankbiljetten van 1000 in ontvangst nam, rukte een beurzensnijder met een greep hem de biljetten uit de hand en verdween. Uit Sofia wordt van 4 dezer geineld De bevolking heeft met groote blijdschap vernomen, dat er voorbereidselen worden ge maakt voor dc ontvangst van den vorst. Het gemeentebestuur heeft een crediet aangevraagd ten behoeve der feestelijkheden, en door de regeering is daarop geantwoord, dat zij de uoo- dig'e bevelen in dien zin geven zal, zoodra het juiste tijdstip zal zijn aangebroken. Het diplomatieke agentschap in Bulgarije heeft reeds herhaalde malen aangedrongen op eene definitieve oplossing vaD het Bulgaarsche vraagstuk en voegt bij dezen aandrang de verze kering, dat, bijaldien de opgewonden stemming, in welke de Bulgaren thai s verkeeren, hen tot uiterste daden mocht doen overgaan, alleen het suzereine Turkije daarvoor aansprakelijk kan ge steld worden. De «Daily News" verneemt uit Coustantinopel dat Oostenrijk gevraagd heeft gekend te worden in de onderhandelingen tcsschen Turkije en Rusland over Bulgarije, welke intusschen mis lukt zijn, zoodat de miuisterraad besloten heeft, in een rondschrijven aan de mogendheden aan te dringen op het houden van een Europeesch congres over de Bulgaarsche questie. Uit Conslantinopel wordt melding gemaakt van ernstige onlusten te Amassia, in Armenië. De Turken hebben een Armenisch meisje opge licht om het tot het Islamisme te doen overgaan. Een werkelijk gevecht tusschen de Armeniërs en de Turken was hiervan het gevolg. Er vielen rerscheiden dooden en gewonden. De gouverneur, die tusschenbeide kwam, had het haul te verantwoorden tegen de moeder van het ontvoerde meisje. Men vree9l nog meer on geregeldheden. De roovers breiden hun werkkring thans zoo uil, dat zelf9 de wegen nabij de hoofdsteden niet meer veilig zijn. Onlangs vertoonde zich eene bende iu het Bosch van Belgrado, dat door de stedelingen druk wordt bezocht. UITVOERINGEN. WAALWIJK. Zondag 7 dezer, des middags 12 ure, door de liedertafel „Oefening en Vermaak" van Waalwijk en Bezooien, op de zaal Musis Sacium" 1 De stem der Zee Coeneu 2 Le9 Emigrants Gevaert. 4 Avondlied Verhuist. Zondag 7 dezerVOLKSCONCERT door de Harmonie l'EspéiaDce in der. tuin bij de kin deren van Ree, den ingezetenen en vreemde lingen aangeboden als dankbetuiging voor de hartelijke ontvangst, bij gelegenheid barer jongste bekroning. Aanvang 6 uren. Waalwijk6 Augustus 1887. Bij kon. besluit van 2 Aug. zijn benoemd: tot dijkgraaf van het heemraadschap de Mark en Dintelprov. Noord-Brabant P. Smoorin het bestuur van het waterschap de Hooge Maasdijk van Stad en Lande van Heusden vereenigd met den Oud-Heusden- sclien, Doeverschen en Drongelschen zeedijk, prov. Noord-Brabanttot heemradenA. Straver Johzn., F. van Wagenberg en W. Uithoven en tot secr.-penning. D. Duyser. De heeren Louis Bolk en John Lager- weij, beiden werkzaam ten kantore van notaris Rant alhier, hebben heden met gunstig ge volg het tweede gedeelte afgelegd van het notarieel staatsexamen. Eenparig zijn door de le kamer aangenomen. Het eerste voorstel der grondwetsherziening fhet rijk en zijn bewoners)met 31 tegen 5 stemmen en het tweede voorstelbetreffende wijziging in de troonsopvolging óók zijn aan genomen het derde en vierde voorstei tot wijzi ging der wet op het kiesrecht met 26 tegen 10 9temmen. Het verslag der Commissie van enquête over den kinderarbeid en den toestand der fabrieken en werkplaatsen is verschenen. Het bevat zeer gedetailleerde relazen en beschou wingen omtrent het onderzoektot dusver ingesteld. De commissie adviseerta. tot herziening der wet op den kinderarbeidmet het oog op hare redactieb. tot aanwijzing der gronden waarop het verrichten van som mige soorten van arbeid door jongelieden be neden 16 jaar bij algemeenen maatregel van bestuur zal kunnen worden verboden of slechts voorwaardelijk toegelatenc. tot verbod om jongelieden beneden 18 jaar 's nachts of des Zondags te laten arbeidenbehoudens uit zonderingen in bijzondere gevallend. tot verbod om vrouwen des nachts of des Zon dags in fabrieken of werkplaatsen te laten arbeidene. tot het geven van een voor schrift dat de arbeid van jongelieden bene den 18 jaren en van vrouwen in fabrieken of werkplaatsen dagelijks in het geheel door minstens 2 uren rust moet worden afgewis seld tot verbod om vrouwen gedurende vier weken na hare bevalling in fabrieken of werkplaatsen te laten arbeiden. Verder wenscht de commissie zoo spoedig doenlijk eene opneming van fabrieken en werkplaatsen in het geheele land door be paaldelijk aan te wijzen deskudige ambtena ren met bepaling van eenen niet te langen termijn waarbinnen de opneming moet zijn afgeloopen. Voorts raadt zij aan voortzetting der enquête. Nog beveelt zijin afwachting van uit breiding der wetgeving tengevolge van de uitkomsten van een nader onderzoek, wette lijke bepalingen aan in het belang van de veiligheid en gezondheid der werklieden bij den arbeiden de instelling van fabrieksin- specteurs. Ten slotte beveelt 'zij ernstig aan c(p overweging van voorziening in het belang van den werkman en diens gezin bij onge vallen ziekten ouderdom of overlijden, Op de Internationale bakkerij-tentoon stelling te Milaan is met eerediploma in den derden graad bekroond als eenige Neder- landsche inzender van brood beschuit, kra kelingen enz. de heer B. Schuppers, Blauw burgwal hoek Heerengracht Amsterdam. De gezamenlijke erfgenamen van den voormaligen directeur der stedelijke bank van leening te Breda zijn dezer dagen bij deur waarders-exploot, gesommeerd tot de betaling eener som van f 45.792,7972zijnde het be drag der door hem in zijne betrekking van directeur verduisterde gelden. Aangezien de erfgnamen zijne nalatenschap onder voorrecht van boedelbeschrijving heb ben aanvaard zoodat daarop niet veel te verhalen zal zijn verwacht mendat nu binnen kort de 4 borgen die voor een ge zamenlijk bedrag van f 12,000 zijn borg ge bleven en die allen weigeren aan hunne ver plichtingen te voldoen van wege de gemeen te in rechten tot betaling dier gelden zullen worden aangesproken. (N. B. C.) De nasporingen der Tilburgsche politie naar de daders van den gepleegden diefstal aldaar in de villa Tivolihebben tot de ontdekking geleid dat de dieven te 's Bosch geweest zijn bij eenen barbierwaar zij el kaar uit eene te Tilburg gestolen veldflesch getracteerd hebben. Daar de politie echter te laat met het gebeurde werd in kennis gesteldhebben de dieven eenen grooten voorsprong gekregen. Omtrent de wanordelijkeden, die deze week te Tilburg hebben plaats, gehad wordt gemeld Enkelendie er vermaak in schijnen te scheppen de rust te verstoren en de politie te sarren hebben zich gemachtigd als rech ters op te treden in een huiselijk geschil dat onstaan was wegens langdurige mishan deling van K. door zijne huisgenooten in de St. Jozefstraat alhier. Maandagavond werd voor het huis van K. een liedje gezongen en de politie bleef lijdelijk tot zij genoodzaakt was een der belhamels, den metselaar S., te arresteeren. Toen deze werd weggevoerd ontving de politieagent Schong een steen tegen het voorhoofd tengevolge waarvan het bloed hem over de kleeren gudste. Alsdan was het geduld der politie uitgeput. Twee agenten sloegen rechts en links onder de opdringen '.e menigte en wisten die terug te houden. Dinsdag herhaalde zich die bewe ging doch thans trad de politie onmiddelijk op. Verschillende charges werden uitgevoerd en honderden stokslagen regenden op de ruggen van nieuwsgierigen en schreeuwers. Arrestatien hadden niet plaats. Ten 10 ure was alles weer rustig. Woensdagavond tegen acht uurbij het uitgaan der fabrieken verzamelde zich eene groote menigte fabrieksvolk en eene massa nieuwsgierigen op het Heuvelplein vanwaar zij zich verdeelde in de Heuvelstraat en in de nabijheid van de St. Jozefstraat. De politie, in voldoend aantal tegenwoordig met den commissaris aan het hoofdcirculeerde door het volk terwijl zij bij het huis van K. ver sterkt was door de maréchaussée die daar voorzien van hare karbijnen de wacht hield. Bij het afzenden vau dit bericht (ruim 9 uur) was over het algemeen het volk rustigeen enkele floot soms het bedoelde liedje en ook zocht de een of ander door eenen uitroep de menigte op één punt te verzamelen. Er bestond alle kans dat de rust hersteld werd en tegen tien uurevenals vorigen avond de menigte uit elkaar zou gaan zijn. Het verbod van deelneming aan samenscholingen door de fabrikanten uitgevaardigd, heeft veel er toe bijgedragen om de orde te handhaven. Al9 een staaltje van verregaande brutaliteit moge het volgende feit dienen In den nacht van Zondag op Maandag jl. zijn ui; een kippenhok staande onmiddellijk achter het raadhuis te Capelle 9 kippen ontvreemd, welke toebehooren aan den coucierge, die tevens i9 aangesteld als nachtwacht en met den ge meente- en onbezoldigd rijksveldwachter het raadhuis bewoont en bewaakt. Deze vermetele daad bewijst nl weer dat groote booswichten zich niet ontzien, om zelfs het per soonlijk eigendom der openbare rustbewaarders aan te ta9teD. Mocht deze ontvreemding hebben plaats ge had door honden gelijk sommigen willen voor geven dan zullen voorzeker deze wakkere zonen van Hermaudad in 't bijzonder worden benijd door hen, die dikwerf door het geringste geraas hun zoete nachtrust zien verstoord, daar men gerust mag aannemen, dat eene nachtelijke ontmoeting tussohen kippen eu honden zoo veel leven veroorzaaktdat men wel bijna stokdoof moet zijn om door dat rumoer niet wakker te worden. Te Amsterdam is het bij oogenblikken weer rumoerig. Zoo moet na afloop eener meeting in Maison Stroucken een stoet van 800 k 1000 personen de stad zijn doorge trokken, die in botsing kwamen met de po litie, waarbij eenige lieden een sabelhouw bekwamen. Een agent werd verwond. Bij oogenblikken ging het er ruw toe. Op het Beurspleintje werden pogingen aangewend om de straat op te breken, ten einde zich projectielen te verschaffen. Voor het huis van den burgemeester pos teerde zich een troep volk, grootendeels be staande uit jongens en meisjes, met roode vlaggetjes zij zongen liederen en riepen „leve Domela Nieuwenhuis, Een bigadier

Echo van het Zuiden | 1887 | | pagina 2