Nummer 64. Zondag 14 Augustus 1887. 10e Jaargang. I gewaagdTpëlT Toegewijd aan Handel, Industrie en Gemeentebelangen. ANTOON TIELEN, BUITENLAND. Belgie. Frankrijk. Engeland. Duitschland. UITGEVER: Waalwijk. UIU, ..IliUJI.lUU, XJ Dit blad verschijnt Woensdag en Zaterdag avond. Abonnementsprijs per 3 maanden j 1,00. Franco per post door het geheele rijk f 1,15. Brieven, ingezonden stukken, gelden enz., franco te zenden aan den Uitgever. Advertentiën 17 regels f 0,60 daarbo /en 8 cent per regel, groote letters naar plaatsruimte. Advertentien 3 maal ter plaatsing opgegeven, worden 2maal berekend. Advertentiën voor Duitsch- land°worden alleen aangnomen ioor het advertentiebureau van Adolï Steiner, Hamburg. Reclames 15 cent per regel. Volgens berichten uit Verviers woedt nog steeds de boschbrand voort van den Herzogen- vrald tusscken Verviers en Eupen welke Za terdag avond door nog onbekende oorzaken is ontstaan. Wel zijn er Maandag, dus bijua twee dagen na het ontstaan van den brand 400 man troepen uit Luik aangekomen om het vuur te beperken, en zijn deze kort daarna ge volgd door een detachement genie-troepen uit Antwerpen maar de felle wind joeg hel vuur steeds voort en spotte met alle pogingen tot zijne beteugeling. Met den westelijken wind trouwens breidt de brand zich vooral uit op het Duitsche grondgebied, waar ook voorname lijk door militairen het blusschingswerk verricht wordt. Maar de bewoners der omliggende ge meenten verklaren op groud hunner ervaring dat alleen een dichte en aanhoudende regen het ruur kan dooven. Ook den Hen Augustus 1864 toch is in dit uitgestrekte woud brand uitge broken die drie maanden geduurd heelt en eerst door de in November vallende sneeuw werd uitgedoofd. Met grooten ijver zijn de militairen aan hel werk om het vuur te beperken reeds honder den boomen zijn door de genie geveld, ten einde het brandende bosch van het nog onaangetaste deel te isoleeren maar de verslikkende rook bemoeielijkt dezeu arbeid zeerterwijl de troepen '8nachts veel van de koude te lijden hebben. Het aantal nieuwsgierigen, om den uitgestrek- ten boschbrand te zien is steeds zeer groot; zelfs uit Brussel zijn vele toeschouwers ge komen. In den nacht van Woensdag op Donderdag omstreeks 3 uur is een zware brand uitgebroken in het gebouwbekend onder den naam van „Palais du Midi." De brand is ontstaan in het chemisch laboratorium verbonden aan de nij verheidsschool welke onlangs eerst met vele. Vrij naar het Hoogduitsch van HER MINE FRANKENSTEIN, 19 door LUCIFER. Hoofdstuk IX. EEN SPOEDIGE OPGELOSTE VRAAG. „Zoo, zijt gij dus eindelijk gekomen zeide hij. „Ik verwachtte u reeds gisteren." „Ik ontving uwen brief eerst heden morgen" antwoordde Ralph, „en ik ben per sneltrein hier heeu gereisd. Ik heb eene andere woning betrokken, zooals gij weet, en de brief werd mij nagezonden." Mr. Borne betrachtte zijnen zoon met onder zoekende blikken en zijn booze lach hield aan. „Uw uiterlijk is nog al vervallen," zeide hij. Het schijnt u tamelijk slecht te zijn gegaau sedert ik u verstiet. Gij ziet er hongerig en vertwijfeld uit." „Ik ben beide", gaf hij op bijna wilden toon ten antwoord, „en ik heb er reden genoeg voor. Ik lijd honger." Mr. Borne liet zich in een leuningstoel vallen en wenkte zijnen zoon om op de sola plaats te nemen. Ralph gehoorzaamde. «Gij zijt in de stemming waarin ik u wenschte a8n te treffen", verklaarde de vader onaange naam lachendevertwijfeld en uitgehongerd 1 Dat is nog beter dan ik verwachtte. Wat is er geworden van al uwe schoone verwachtingen van rijkdom en roem, welke gij door middel van uw penseel wildet verwerven Gij vindt het dus niet zoo gemakkelijk beroemde schilder stukken te maken." „Ik heb mijne talenten overschat 1" riep Ralph uit, en zijne oogen verduisterden onder deze kosten naar dit gebouw is overgebracht. De schade is op een millioen te schatten. Ver scheidene spuitgasten zijn door rook bedwelmd, naar eene apotheek in de nabijheid gebracht eén hunner is bovendien zwaar gewond. De nijverheidsschool is sedert vele jaren ge vestigd geweest in de benedenverdieping van het schilderijeumuseum maar in het afgeloopen jaar naar het „Palais du Midi" overgebracht wegens het brandgevaar waaraan de schilderijen daar door blootgesteld waren. De minister van oorlog heeft bepaalddat elk legercorps bij de aanstaande herfstmanoeu- vres voorzien zal ziju van twee- en driewielers van verschillende samenstelling, om gebruikt te worden tot het overbrengen van bevelen. Niet alleen reservisten cn manschappen van het ter ritoriale leger ook wielrijders die niet tot het leger behooren zullen voor dezen dienst gebruikt worden. Sedert eenige dagen is te Havre een con gres van geneesheeren bijeen tot beraming van maatregelen om de quarantaine af te schaffen bij het heerschen van de cholera en daarvoor andere doeltreffender middelen in de plaats te steilen. Gistermiddag heeft de politie twee Duit- schers gearre teerd, die in dc passage Saulnier te Parijs gevestigd waren en belangrijke bedrie gerijen hadden gepleegd ten bedrage van meer dan 100.000 francs. Deze dubbele arrestatie heeft in de geheele wijk groote opschudding veroorzaakt en de po litie moest krachtig optreden om de twee Duit- scbers tegen de opgewonden meningte te be schermen. Te Asnières, bij Parijs, is een vastgehou den luchtballon (ballon captif) met den lucht reiziger A. Godard en drie passagiers losgeraakt en weggedreven. De ballon was volstrekt niet pijnlijke bekentenis. Ik had een groote voor liefde voor de schilderkunst en hield deze voor talent. Ik gevoel mij als niets, daar ik niets weet aan te vangen. Voor een schilderstuk, waaraan ik drie dagen arbeid, krijg ik vijftien shilling; als ik pottenbakker was zou ik meer verdienen, als ik wist hoe ik dat doen moest. Toen gij mij naar de universiteit zondt, vader, beloofdet gij mij een beroep te laten leeren. Ik verlang thans de vervulling dier belofte. Ik zoek naar senen weg, om mijn brood te kunnen verdienen." ,,'t Is beter het te hebben, zonder er voor te moeten werken," zeide Mr. Borne koel. „Ik werk niet gaarne en kan ook niet gelooven dat gij het gaarne doet. Gij wilt in de rechten studeereu, maar gij bezit geen schitterende ta lenten, mijn zoonop dien weg zult gij nooit fortuin maken." „Als ik tweehonderd pond 'sjaars verdienen kan zal ik tevreden zijn," antwoordde Ralph bitter. „Ik ben zelf tot de overtuiging geko men dat mijne bekwaamheid maar middelmatig is; nooit zal ik ir. iets groot zijn, uitgenomen in mislukking Maar als ik slechts in den groo ten stroom der middelmatige lui rustig kan rondzwemmen, en niet minder dan zij, zal ik zeer tevreden zijn." „Eu dat zegt gij op eenentwintigjarigen leef tijd riep zijn vader hoonend gij spreekt als iemaad die tweemaal zoo oud is als gij. Wat is er geworden van uwe blijde hoop op de toe komst, uwe gulden droomen en schitterende ver wachtingen Gij moet in deze drie maanden harde ervaringen hebben opgedaan als gij u wilt tevreden stellen met het lot van iemand die zwaren arbeid heeft te verrichten." „Mijoe ervaring was hard." „Ik geloof u gij ziet er vervallen en moede loos genoeg uit. Nu, Ralph, ik heb u ontbo den om zoowel u zelve als mij rijk te maken. Een schitterends toekomst staat voor u open en als gij slim zijt kunt gij een der rijkste mannen berekend voor eene lange reis, en men maakte zich zeer ongerust over de vier mannen. Zij zijn echter gelukkig, na verloop van eeni- gen tijd, te Villeneuve St. George nedergekomen. De rechtbank te Grenoble heeft nu uit spraak gedaan in bet geding tegen den journa list Naquet, die. bij een tweegevecht met zijn collega Mienville, met de linkerhand diens degen vasthield cn met de rechterhand zijn tegenstan der een vrij ernstige wonde toebracht. Naquet is, onder aanneming van verzachtende omstan digheden (zenuwachtigheid, het onwillekeurige van de beweging enz.) tot 2 maanden gevange nisstraf en 200 francs boete veroordeeld, De lechtbank te Parijs heeft gisteren uit spraak gedaan in de zaak van de Rassische prinses Wiazemska geboren Marie Nazimoff, en hare gezelschapsjuffrouw en voorlezeres Nodedja de Famine, beschuldigd, van diefstal van ver schillende voorwerpen in de magazijnen van het Louvre. De gezelschapsjuffrouw, bij wie de gestolen voorwerpen waren gevonden is tot eene maand gevangenisstraf veroordeeld. Zij moet vroeger winkeljuffrouw in de magazij nen van het Louvre gewee9l zijo. Zij zeide tot hare verdediging, dat zij in verstrooidheid meen de de door haar meegenomen voorwerpen be taald te hebben. De prinses is vrijgesproken, daar de recht bank zich niet overtuigd hield van hare mede plichtigheid, en zegt het Journul des Débats, de rechtbank is niet de eenige die er aldus over dacht. De prinses verklaarde, dat zij in de meeuing verkeerde, dat de gezelschapsjuffrouw dc voor werpen betaald had. Te Nice, waar lij onlang9 was geweest, heeft zij herhaaldelijk op weldadigheidsconcerten ge- zoogen, en met veel 9ucces. Bij de beraadslaging van het hoogerhuis over de amendementen door het lagerhuis gebracht in de Iersche agrarische wet, Verklaarde Salis- worden van gansch Engeland. Maar gij moet doen wat ik u beveel." „Dat kan ik niet beloven zoolang ik niet weet wat gij van mij eischt," zeide de zoon ik heb geen sympathie voor uwe levenswijze, vader. Als gij niet het voordpel bezat eener voorname afkomst en geen adellijke bloedverwanten bezat en geen grooten titel voerdet, zou men u een gelukzoeker noemen. Dat weet gij. En ik wil niets te doen hebben met uwe wijze van leven. Ik wil geen speler zijn. Neen, niet voor al de schatten van Engeland." „Weiger niet, zoolang men het niet van u vordertzeide Mr. Borne op harden toon. „Verbeeld u niet dat ik uwe edele grondbegin selen wil bederven en u een speler wil maken. Ik ben geen eigenlijk speler. Ik speel alleen zooals gentlemen spelen. Het spel, dat ik voor u ia handen heb is gemakkelijk te winnen zelfs al bezit gij er maar een matige bekwaam heid voor. Ik kan u maken tot heer van een der schoonste bezittingen van Engeland, als gij maar wilt.„ „Op eerlijke wijze Kunt gij dat langs eer vollen weg gedaan krijgen siiel Ralph haastig uil. Zeker. Ik zal u met uw teeder gevoel van eer niets oneerlijks voorstellen", zeide mr. Borne met hoonenden nadruk. „Wat moet ik dus doen „Gij zijt jong enthousiastisch, hupsch en welopgevoed", zeide mr. Borne, zonder te letten op de vraag zijns zoons. „Met een w„ord, gij zijt volkomen geschikt voor de zaak, welke ik vóór heb. 't Was mijn plan u voor een of ander vak te laten opleiden, maar als gij mij gehoor zaamt zal dit in het geheel niet noodig zijn en als gij dat niet doet moogt gij mijnentwege te gronde gaan. Ik hoop dat uwe armoede u uwe kleine muziekonderwijzeies uit het hoofd zal hebben gezet." „Wat heeft die met de zaak te maken." „In 't geheel nietsik wil alleen zeker zijn, bury dat de regeering de voorkeur zou hebben gegeven aan de oorspronkelijke redactie maar dat het een groot kwaad zou geweest zijn het ontwerp terug te nemen daar het licht vroeger of later tot eene ontbinding van het parlement had kunnen leiden en de loyale kiezers Yaa Ulster zich hadden kunnen stellen aan eene zijde, welke de regeering absoluut gevaarlijk houdt voor het bestaan van het rijk. Volgens de laatste berichten omtrent do werkstaking van de beambten der Midland- Spoorweg, wint de maatschappij veld, hoewel de werkstakers nog steeds volharden. Machi nisten op verschillende andere lijnen hebben hun diensten aan de maatschappij aangeboden terwijl ook velen der conducteurs weder in het werk zijn gesteld. Op een Maandag te Derby gehouden vergadering ten gunste der werksta kers stelden ook de wachters van de lijn zich bereid om het werk te staken aU de maatschappij niet toegaf. De houdiog van stokers en machi nisten te Sheffield is onveranderd, zij blijveu bij huu voornemen da voorstellen der maat schappij af te slaan. Door de aanhoudende droogte is het Win- dermere-meer lager dan het sinds menschengo- heugenis is geweest. In Noord Westmoreland heerscht groote watersnood. In Wales vreest men vreeselyke gevolgen in sommige districten moeten de bewoners zeer ver loopeu om water te bekomen terwijl ver scheidene leigroeven en andere werken genood zaakt zijn geworden het werk te staken. Bij voortdurende droogte zullen vele werken in het Llangdollen dal en in het district Ruabon wel dra moeten ophouden met werken. De volgende mededeeling doet de „Agence Havas", die geheel voor hare rekening is, Spira, Dinsdag 9 Augustus. Duitschland trekt in Rijobeieren troepen samen. Een regiment infanterie en een regiment u'anen zijn van Ra- tisbonne en Neu-UIm aangekomen. Nieuwe troe- dat gij geheel van haar af zijt; maar misschien is 't het beste haren naam geheel buiten spel te laten. Gij zegt, ge zijt den hongerdood nabij. Nu, als gij mij de plechtige verzekering geeft mij te gehoorzamen, zal ik u heden nog vijftig pond voorschieten om nieuwe kleederen aan te schaffen en eenige kleine wenschen te bevredi gen, die gij soms hebt." Ralph's oogen begonnen nu te schitteren. „Spreek," zeide hij ongeduldig. „Ik ben vree- selijk arm. Voor vijftig pond zoude ik zeer veel doen. Wat verlangt gij van mij?" Digbv Borne grimlachte vergenoegd over de stemming zijne zoons. „Hebt gij op uwen rit herwaarts het slot Rookhurst gezien?" vroeg hij schijnbaar onver schillig. ,,'t Is een der schoonste bezittingen van Kent." „Ik heb bet gezien. De koetsier heeft het mij aangewezen." ,,Hoe beviel het u „Het ziet er heerlijk uit een paradijs." „Hoe zou het u nu bevallen heer te zijn van dat paradijs Met wijd geopende, ongeloovige blikken staarde Ralph zijn vader aan. „Gij spot met mij", zeide de jonge man wiens gelaat somber werd. „'t Is mij volkomen ernst. De eigenares van Rookhurst is een jong meisje, dat heden van het pensionnaat naar huis komt. In hare Fransche school heeft zij geheel afgezonderd geleefd en weet tusschen mannen nog geen on derscheid te maken. Spoedig zal zij van min naars omringd zijn, en hij, die het eerst komt, heeft de beste kans haar te winnen, Ik wensch nu dat gij haar het bof maakt en trouwt. Ralph werd sneeuwwit. Het voorstel over weldigde hem. Het plan scheen hem ongehoord. „Ik was er nieuwsgierig naar, vader, wat gij hier uitvoerdet, en nu geloof ik dat gij alleen hier zijt om plannen te smeden tegen deze jonge erfgename, sprak Ralph. „Kent gij haar Wordt vervolgd.

Echo van het Zuiden | 1887 | | pagina 1