X binnenlandT Italië. Servie. Bulgarije. Amerika. Ingezonden stukken. UITVOERINGEN. WAALWIJK. Eindhoven, 8 Aug. 1887. pen zijn in de kazernes te Spira en Kaiserslau- tern ingedeeld. Men meldt ook de aankomst ?an 8 veldbatterijen, die in de vesting Landau zullen worden ondergebracht. De Duitsche bladen, zegt een telegram uit Kopenhagen aan de //Agenee Havas„, beschul digen Denemarken van plannen tot het nemen van revanche naar aanleiding van de lestingen om Kopenhagen gelegd. Dit bericht wekt al- gemeene verbazing, daar de vestingwerken zijn aangelegd om de neutraliteit van Denemarken te bevestigen. Er ziju slechts enkele gevallen van cholera in het oostelijk deel van Sicilië voorgekomen. De ziekte is aan het verdwijnen. Te Hot el la is zij reeds verdwenen. Te Napels heeft geen enkel ziektegeval plaats gehad. De luitenants der gendarmerie in de Servische steden Posharewetz en Pizot zijn in hechtenis genomen onder verdenking van medeplichtigheid aan verscheidene moordaanslagen, welke in die steden sedert het optreden van het Servische mi nisterie hebben plaats gehad. Men spreekt van een veertigtal personen die verdwenen zouden zijn. Prins Ferdinand van Saksen Coburg heeft aller verwachtingen beschaamd en is thans toch nog naar Bulgarije vertrokken, zonder van de goed keuring der mogendheden verzekerd te zijn. Ook schijnt hij zich aau de toestemming var. zijn vader niet veel gestoord te hebben want men berichtte een paar dagen geleden dat deze zijn zoon streng afried zich in de Bulgaarsche aan gelegenheden te mengen. Thans moeten de be richten uit Rusland en de overige mogendheden over het besluit van prins Ferdinand afgewacht worden. Omtrent Oostenrijk weet men reeds dat de prins niet gehandeld heeft overeenkomstig den zin van dat land graaf Kaluoky deelt al thans openlijk mede dat het vertrek niet ge- sehied is op raad vaD Oostenrijkterwijl ziju •tap ook medebrengt dat hij uit Hongaarschen dienst ontslagen is. Hoe zal het den nieuweu vorst van Bulgarije op zijn tocht gaan aldus luidt de door velen geopperde vraag, welke gewettigd is, omdat prins Ferdinand de reis niet ouder gunstige voorteekens ondernomen heeft. Onrustbarende geruchten zijn omtrent den toestand in het buitenland in om loop; niet wetende of de mogendheden den door hem gedanen stap zullen goedkeuren, is de onge lukkige prins nog niet eens zeker goed ont vangen te zullen worden in het land waar hij wil regeeren. Er wordt reeds gezegd dat de uitgeweken Bulgaren een aanslag op zijn leven zullen ondernemen wanneer hij in de omstre ken van Lompalanka zal aankomen. Voor een niet geriDg deel is de moeder van prins Ferdinand schuld er aan dat hij zoo on verwacht naar Bulgarije is vertrokkenmen schrijft haar zelfs het plan toe ook naar Sofia te gaao, zoo spoedig haar zoon geïnstalleerd is, teu einde deel in het beheer der zaken te nemen. Turkije is echter Diets gerust over hetgeen de toekomst zal baren. Het maakt zich althans ge reed Ooit- Rumelië te bezetteu. Troepen wordeD naar Adrianopel gezonden om zich op de grens te concentreeren. De landbouwers in de Middenstaten en in het Westen zijn zeer verontrust over de langdurige droogte. Thans is er iD enkele districten van het land v.elke door droogte bezocht waren, re gen gevallen, zoodat men hoopt dat er thans eenige verbetering zal komeD. In verschillende gedeelten des lands is men bevreesd voor een volslagen gebrek aan melkproducten, tengevolge van den uitgedroogden toestand der landerijen. In verschillende deelen van Michigan, Wis consin en Indiana heerschen boschbrandeD, welke groote verwoestingen aanrichten, met name in de landbouwdistricten. De stad Sondusky, hoofdplaats van het graafschap Sanilae.is verwoest. stembureau beslist werd dat er eene herstem ming zou plaats hebban tHsschen de beide eerst genoemde heertn. Bij nadere overweging heeft men ingezien, dat ingevolge art. 70 gemeentewet in dit geval een nieuwe vrije stemming moest plaats hebben zoodat de herstemming, welke den 24 Augustus zal plaats hebben, wel ongeldig zal zijn. ^Ss^Door den gemeenteraad van Bezooien is benoeind tot onderwijzer aan de openbare school aldaar de heer Brielsthans te Nieuwkuik. Naar wij vernemen heeft Z. M. de koning de ontwerpen, houdende verandering iu de grond wet zooals ze door de beide kamers der staten- generaal zijn aangenomeubekrachtigd. De wetten zullen zooveel doenlijk nog deze week worden afgekondigd en dus de kamers ontbon den. In September komen de nieuwe kamers bijeen, die dan slechts mei eene meerderheid van twee derden der uitgebrachte stemmen de aan haar, overeenkomstig genoemde wetten voorgestelde verandering kunnen aannemen. Dat de grond wetsherziening nog geen besliste zaak isis duidelijk, daar na de afstemming door (ie eerste kamer van het voorstel-Schaepmann hoofdstuk 10 (onderwijs) met het art. 194 onveranderd in de wet staat. groot aantal door hen te Kampen gepleegde diefstallen. Na afloop van de verhooren begaven vier vat) de zes zich in eeuige winkels hier ter stede, waar zij opnieuw goed geslaagde proeven aflegden in het stelen van chocolade broodjes en van geld uit de winkellade. Toen zij echter in eenen messenwinkel een pennenhouder en cachet ont vreemdden, werden zij door de politie ingerekend en naar het politiebureau gebracht. ^(\BAARDWIJK. De raad dezer gemeente heeft de ingekomen geloofsbrieven van 3 herkozen leden onderzocht en tot hunne toelating besloten. De rekening der gemeente over 1886 vastge steld In ontvangst op f 6959.575 In uitgaaf op 6I93.065 Batig slot f 766.51 Zondag 14 dezer, 's middags 12 ure, zal door de harmonie l'Espérance op de harmo niezaal bij A. N. Van Riel worden uitgevoerd: 1 Ouverture Berlin Curth. 2 Concert Walzer Strauss. 4 Generaal Boulanger, marche populaire Briffaux. Waalwijk, 13 Augustus 1887. Bij de Donderdag gehouden verkiezing van sen lid van den gemeenteraad waren uitgebracht i5l stemmen, waarvan 4 blanco de volstrekte meerderheid was dus 124. Uitgebracht waren op den heer C. R. M. Ficq 124 stemmen w u C. G. v. d. Heijden 122 ui, Al. Verbunt 1 a J. A. Ie Blanc 1 Makende met de 4 blanco briefjes 152. Het eene briefje, dat bij de opening te veel is bevonden, kan van invloed geweest zijn op den uitslag der stemmingweshalve door het De Amsterdamsche Courant schrijft De volksoploopjes schijnen zich van het Volks park naar de Volkszaal waar het Leger des Heils ziju godsdienstoefeningen houdt, verplaatst te hebben. Avond aan avond vinden daar oploopjes plaats, die der politie handen vol werk geven, 't Is inderdaad treurig gesteld met het rechts gevoel van ons volk. Er gaat bijna geen avond om dat de volgelingen van het Heilsleger niet worden lastig gevallen, mishandeld zelfs. Vecht partijen zijn er aan de orde van den dag. De colporteurs van „Recht voor Alleu," van de gelegenheid gebruik makende visschen na tuurlijk in troebel water. Deze week wist een drietal colporteurs, waaronder de uit het pa lingoproer bekende Brediua waarschijnlijk loopt hij, na zijn gratie, uit dankbaarheid met „Recht voor Allen" een tweehouderd men- scheu achter zich te krijgen en brach';eu zij dien oploop voor het lokaal van het Heilsleger, waar zich aanstonds tal van nieuwsgierigen bij hen aansloten. Een 600 meuschen waren daar spoedig bij een! Het ging er vrij rumoerig toe. Een oude man en een meisje, tot bet Heilsleger behoo- rende, werden afgeranseld. De politie werd spoedig versterkt en maakte schoon baan. Een landbouwersknechtgehuwden vader van twee kinderen had te Oud-Valkenburg het ougeluk van het paard te vallen en onder den geladen oogstwageu te gerakenmet het gevolg dat hem een rad over het hoofd ging. De schedel is gebarsten en zijn toestand geeft weinig hoop op herstel. Sedert 1858 is de waterstand op de Be neden-Maas niet zoo laag geweest als nu het geval is. De scheepvaart wordt hierdoor zeer belemmerd, want schepen, die ongeveer of meer dan vier voet diep gaan kunnen de rivier niet bevaren. Op vreeselijke wijze is te Zelhem een 5ja- rig meisje om het leven gekomen. Zich ver makende met een stroo-snijmachineis de los staande machine op het kind gevallen en een daaraan bevestigde ijzeren pin haar in het borstje gedrongen, waarvan de dood het onmiddelijk gevolg was. Woensdag avond ruim 11 ure werd de gemeente Kralingen in rep en roer gebracht door het geroep van brand brand Al heel spoedig bleek dat de brand van heel weinig beteekenis was. Een schuurtje aan den Noord stond in brand, dat geheel afbrandde. Verscheidene spuiten trokken uit, maar keer den spoedig terug en behoefden geen water te gevendaar het door de buren met emmers water was gebluscht. Zelfs nog twee spuiten uit Rotterdam rukten uit. De spuit van den Noord was het eerst aanwezig. Woensdag nacht even na 5 uur brak on der Soeterwonde een brand uit die spoedig naar buiten sloeg. De dorpsspuit was weldra ter plaatse aanwezig, terwijl aan de achterzijde met emmers water werd gewerkt. Eerst te 7 uur was men den brand meester, die tot het perceel beperkt kon worden, hoewel het belendend per ceel aan deuren lijst eenige schade bekwam. Het perceel, bewoond door den heer v. T. was voldoende verzekerd. De oorzaak van den brand is onbekend. Het geheele perceel is uit: gebrand. Een 4 a 5jarig knaapje geraakte Woens dagavond te Goes onder een der achterwielen van den zoogenaamden bootwagen (de diligence, die de passagiers en goederen voor de Middel- burgsche boot van daar naar het Kalscne veer vervoert), en was oogenblikkelijk een lijk. Woensdagavond werd te Ter-Neuzen, in het westelijk gelegen fort in het kanaal, een der aldaar staaude timmerloodsen, zoomede gedeel telijk eene tweede door brand vernield, alsmede de daarin aanwezige twee nieuwe, bijna voltooide sluisdeuren die geheel, en twee oude, die gedeel telijk in asch werden gelegd. Het vuurvatteu der sluisdeuren, door ingedreven heet ijzer schijnt oorzaak van dezen braad te wezen, die den aannemer J. L. Koole groot verlies toebrengt. Uit Zwolle wordt van 9 Augs. gemeld Een zestal jeugdige sigarenmakers uil Kampen van 13 tot löjarigeri leeftijd, hadden zich tegenover een 20tal getuigen voor den rechter commissaris alhier te verantwoorden wegens een Mijnheer de Uitgever Boor en wederhoor. Overtuigd van uwe instemming met de groote waarheid, die in deze zinspreuk ligt opgesloten, wenschen wij u ter plaatsing aan te bieden eenige beschou wingen over uwe jongste artikelen. Er zijn waarheden als olifanten, die men met beide handen grijpen kan, en daar het Boor en wederhoor zeker eene eerste plaats onder deze inneemt, zult gij deze beschouwingen aan uwe lezers wel niet onthouden. Met zeer veel belangstelling hebben wij in uw blad van 28 Juli jl. het verslag ge lezen der vergadering van leerlooiers en schoenfabrikanten, belegd door de kamer van koophandel en fabrieken uwer plaats, die geene pogingen onbeproefd laat om de belangen der lederindustrie met alle kracht te bevorderen. Uit het verhandelde in die vergadering is nog wel niet duidelijk geble kendat de daar aanwezigen herziening wenschten der thans bestaande tarieven van invoer op leder en lederwaren dit zal la ter blijken, zoodra de verschillende rappor ten zijn ingekomen. Doch thans reeds wil len wij er op wijzen dat in het extract van het rapport der Dongensche lederindustrie- vereeniging met eene in 't oog loopende duidelijkheid is aangetoond, hoezeer deze industrie gedurende de laatste jaren aldaar is achteruitgegaan. l)e reden daarvan is duidelijk, althans voor iedereen, die onbe vooroordeeld deze grijpen wil't is de han delspolitiek, die thans in het buitenland ge volgd wordt en de vrijheid van invoer bin nen onze grenzen, die voor 't grootste deel de schuld daarvan dragen, zooals ook de Dongensche industrieelen het graag; er kennen. Uit de woorden van een paar schoenfabri kanten valt ook zeer goed af te leiden, dat deze heeren niet onverschillig zouden zijn voor eene hoogere belasting op het artikel schoenwerk geheven; doch zij uitten tevens de vrees, dat wanneer ook leder werd belast, deze belasting zeer ten nadeele zou komen van hun fabrikaat. Tegenover deze vrees willen wij ronduit erkennen, dat wij den vrijen invoer van leder beter en voordeeliger achten dan eene al te hoog opgevoerde belasting, waardoor de schoenmakerij zeer gevoelig zou kunnen getroffen worden. Doch hier is een woord tot opheldering hoogst noodigalles behoort niet even hoog te worden belast. Er bestaan geene redenen om met eene dolzinnige vrees iets te ver werpen, dat goed en deugdelijk is, wanneer dit goede en deugdelijke door overdreven beschouwingen van sommigen op den achter grond wordt gedrukt. Deze belasting zooals het trouwens steeds geschiedt zou met voorzichtigheid en beleid moeten worden voorbereid, tevens daarmede rekening hou dend, of eenig gefabriceerd artikel nog grond stof is voor een hooger fabrikaat. Zoo zou men niet gemakkelijk besluiten leder zoo hoog te belasten als schoenwerk. Wordt het heffen van hoogere invoerrechten door de regeering in aanmerking genomen, dan zal men zich niet laten leiden door het belang der fabrikanten alleen, maar meer nog zal het belang der arbeiders in 't oog worden gehouden. Ziedaar een hoogst ernstig punt ter overweging; want 't is niet alleen leder en schoeisel, dat in ons land gefabriceerd wordt ingevoerdde gansche kleeding des menschen, van het hoofd tot de voeten, wordt door het buitenland geleverd en vele hout waren, enz., enz. komen afgewerkt op onze markt, en zoo betalen wij elders het werk loon dezer artikelen ten nadeele onzer werk lieden in het binnenland. Dit doet zich thans reeds op allerdroevigste wijze gevoelen door lage dagloonen en eene droevige moedeloos heid, die in vele streken van ons vaderland een kwijnenden toestand in 't leven heeft geroepen en waardoor de nationale nijverheid zeer aanzienlijke schade lijdt. Wij oordeelen, dat vele schoenfabrikanten wel wat erg bevreesd zijn voor eene belasting op leder. Immers er zijn in ons land looie rijen genoeg om in de binnenlandsche be hoefte te voorzien van gewoon zool- en over- leder, zoodat de binnenlandsche concurrentie voor deze artikelen den prijs wel normaal zou houden. Leder, dat hier niet wordt vervaar digd, behoorde zeker niet hoog te worden belastdoch eenige belasting als premie voor hen, die hier zouden beginnen ook dezen tak te exploiteerenzou toch voorwaar wel te wenschen zijn en er wellicht toe leiden dat ook deze soorten van leder hier werden ge fabriceerd. Wij wenschen af te wachten, wat het ge voelen zal zijn der verschillende rapporten, die bij de kamer van koophandel en fabrieken ten uwent zullen inkomen. In uw artikel over de lederindustrie te Waalwijk, lezen wij, Geachte Heer, dat gij gedurende de gehouden vergadering zoo'r bijzonder medelijden hebt gehad met hen clie openlijk kwamen verklaren, dat hunm industrie achteruitgaat, dat het gemis aan energie u zoo treurig stemde Daarop hebben wij het verslag nog eens overlezen en von den daarin niets van het droevig gejammer, waarvan gij zoo hoog opgeeft. Hebt gij misschien het oog op het gezegde van den president K. van K. en F. te Waalwijk, die de volgende verklaring aflegde: Overtuigd dat de lederindustriewaarojider wij natuur lijk ook begrijpen de schoenenfabrikatie, in sterke mate deelt in de algemeene malaise, wenschen wij ons niet te onttrekken aan de gelegenheidwelke aan de Nederlandsche nij verheid gegeven zou worden om van gedach te wisselen over de middelendie haar tiaar de meetung der vele ervaren mannen daar aanwezigte beramen zouden zijn om in den tegenwoordigen toestand verbetering te bren gen. Bedoelt gij misschien het rapport der Dongensche lederindustrie-vereeniging Zou 't waar kunnen zijn, dat die u droevig ge stemd hebben, daar het u voorzeker niet ontgaat, dat de verklaring van een zoo be voegd lichaam als de K. van K. en F. zoo wel als het rapport van de Dongensche le derindustrie-vereeniging door praktische en degelijke vakmannen opgemaakt, u bij den ernstigen lezer zeer in den weg zullen staan bij de betoogen die gij gaat leveren over de Waalwijksche lederindustrie? Dat nu de Waalwijksche lederindustrie in een voorspoedigen en bloeienden toestand zou verkeeren is niet in overeenstemming met het gezegde van den president der K. van K. en F. en al wordt dit door u in volle termen beweerd, naar onze bescheiden meening is dit in 't geheel niet voldoende bewezen. Naar ons oordeel, mijnheer de uitgever, is uwe bewering al te zeer gegrond op uitzonderingen, en uitzonderingen kun nen wel ooit den regel bevestigen, doch nooit vormen zij den regel, Bij algemeenen slechten gang van zaken kan men den toestand der industrie niet goed roemen omdat er enkele gunstige uit zonderingen zijn, evenmin als men dien toestand slecht kan heeten, wanneer de in dustrie, behoudens eenige alleenstaande uit zonderingen, bloeit en van welvaart cre> tuigt. Ter loops wordt hier opgemerkt, dat de vrijhandel door de naburige landen is losge laten, die thans hunne producten beschermen zoodat, wanneer hiervan vrijhandel gesproken wordt, deze met verdergaat dan onze grenzen. Toen de freetrade nog bestond in den waren zin des woords ging het de lederin dustrie goed zij kon met kracht concurreeren en een goed gedeelte der productie ging naar het buitenland. Doch sinds de naburige rijken hunne toevlucht genomen hebben tot bescherming om de eigen kwijnende industrie op te beuren, is in ons land de lederindustrie over het algemeen zeer gedaald. En geen wonder De uitvoer heeft moeten ophouden en de productie was voor eigen consumptie veel te groot. Is nu ook hier te lande be scherming wenschelijk tegenover de buiten- latidsche concurrentie? Gij ontkent dit, mijn heer de uitgever, doch laat ons de zaak wat van naderbij beschouwen. Wij lezen in uw artikel dat velen, die niet verder zien dan hun neus reikt, in de over tuiging leven, dat de gebraden vogels hun in den mond zullen vliegen, zoodra hunne in dustrie beschermd wordt. En zeer terecht mijnheer, zegt gij van deze kortzichtigen, dat zij niet verder zien dan hun neus lang is want die het oog wat verder richt en in' breederen gezichtskring de zaken weet gade te slaan, weet zeer goed, dat er in het bin nen and leerlooierijen genoeg zijn om aan de behoeften te voldoen, en zoo dit thans met de schoenmakerijen nog niet het geval is, dan zou het bij eventueele bescherming toch spoedig zoo worden. Nam men zijn toevlucht tot bescherming, of liever, bracht men hier een rechtmatig reciprociteitsstelsel in toepassing, dan zou het gevolg daarvan zijn, dat het te gebruiken leder- en schoen werk meer nog in het binnenland zou worden gefabriceerd en dit zou niet nalaten hier een weldadigen invloed uit te oefenen. De lederindustrie heeft vroeger goede jaren gehadmaar welke industrie kan zich nu en dan niet eens in een bijzonder voorspoedden toestand verheugen Doch blijft men nu het vrijhandelstelsel in ons land toepassen en ziet men iets verder dan de neus reikt, dan zal men van zelfs begrijpen, dat deze vette jaren thans voor goed voorbij zijn zonder iets na te laten dan gedrukte toestanden en eene lusteloosheiddie zich iu alle takken van nijverheid meer en meer openbaart. En nu, mijnheer de uitgever, indien uwe gebra den vogels hier eens begonnen rond te vlie gen, zouden dan de buitenlandsche concur renten niet met wijd opengesperden mond en gretige maag afkomen om die lekkertjes mede op te peuzelen zonder ons te verlaten zoolang

Echo van het Zuiden | 1887 | | pagina 2