Nummer 65. Donderdag 18 Augustus 1887. 10e Jaargang. L Toegewijd aan Handel, Industrie en Gemeentebelangen. ANTOON TIELEN, Het groote werk. BUITENLAND. Belgie. Frankrijk. Engeland. Duitsehland. Bulgarije. UITGEVER: Waalwijk. jScHETSEN UIT j"*ARIJS. Dit blad verschijnt Woensdag en Zaterdag avond. Abonnementsprijs per 3 maanden./1,00. Franco per post door het geheele rijk f 1,15. Brieven, ingezonden stukken, gelden enz., franco te zenden aan den Uitgever. Advertentiën 17 regels J 0,60 daarbo /en 8 cent per regel, groote letters naar plaatsruimte. Advertentien 3 maal ter plaatsing opgegeven, worden 2maal berekend. Advertentiën voor Duitsch- land worden alleen aangnomen ioor het advertentiebureau van Adolf Steiner, Hamburg. Reclames 15 cent per regel. In de Staats-courant is de voorloopige afkondiging begonnen van de elf verschil lende wetten tot wijziging der grondwet het groote werk, waarmede de tweede kamer zoo lang bezig was en dat in de afgeloopen week in de eerste kamer zijne beslissicg kreeg. Zooals men weet, betreffen tien der wets ontwerpen acht hoofdstukken van de be staande grondwet, zijnde het hoofdstuk //Van den Koning/' in drieën gesplitst en in drie afzonderlijke wetten ter wijziging voorgedra gen. Een elfde wetsontwerp behelst de overgangsbepalingen, terwijl een twaalfde tot wijziging van het hoofdstuk „Onderwijs" door de eerste kamer werd verworpen. In 't geheel blijven door die verwerping der herziening van het hoofdstuk //Onder wijs" van de oude grondwet drie hoofdstukken onveranderd, namelijk Godsdienst, Onderwijs, en het hoofdstuk, bepalende de wijze waarop veranderingen in de grondwet kunnen worden gebracht. Dit laatste hoofdstuk werd reeds in 1881 veranderd, toen de dood van den kroonprins juist bij den aanvang van het herzieningswerk der grondwet de vrees deed ontstaan, dat het intreden van een regent schap dat werk geheel verijdelen zou. Alstoeri is uitgemaaktdat ook tijdens een regent schap veranderingen in de grondwet moeten kunnen worden gebrachtalleen de bepa lingen omtrent de troonsopvolging mogen onder een regentschap niet gewijzigd worden ofschoon de wijze waarop dit in de grondwet b epaald is, het volstrekt tot geen heksenwerk maakt om, zonder van de letter der grond wet af te wijken, ook onder een regentschap tot wijziging der troonsopvolging te geraken, indien te zijner tijd daartoe de wil mocht ontstaan. Het eerst voor de hand liggende werk tot voleinding van het groote werk, is thans de ontbinding der kamers. De elf afgekon digde wetten verklaren namelijk vooralsnog niets anders dan dat de wenschelijkheid is gebleken om tot eene in elk wetsontwerp bepaaldelijk aangewezen herziening der grond wet over te gaan en de nog heerschende grondwet bepaaltdatzoodra koning en volksvertegenwoordiging het over die wenschelijkheid eens zijn, de kamers worden ontbonden, ten einde de kiezers in de gele genheid te stellen om zich mede omtrent die wenschelijkheid te verklaren. Zijn namelijk de kiezers het niet met de voorgedragen herziening eens dan hebben zij eenvoudig afgevaardigden te kiezen die van hun gevoelen zijn en alsdan komt van de geheele herziening niets terecht. Immers de nieuwe kamers nog geheel te kiezer, op de oude wijze en door de oude kiezers (het uitgebreid kiesrecht treedt eerst na de definitieve vaststelling der her ziening in werking) hebben in eene plechtige, gemeenschappelijke zitting met 2/s der uit te brengen stemmen te beslissen, of zij zich met de voorgedragen herziening al of niet en geheel of gedeeltelijk kunnen vereenigen. Wijzigen kunnen de nieuwe kamers in de voorgedragen wetsontwerpen niets meerzij kunnen eenvoudig aannemen of verwerpen maar daar zij over elk der elf wetsontwerpen afzonderlijk te beslissen krijgen, kan natuur lijk het een verworpen en het andere aan genomen worden en de grondwetsherziening geheel of gedeeltelijk worden bekrachtigd. Mocht wat de hemel verhoede! vóór het zoover is, het optreden van onze koningin als regentes noodzakelijk worden, dan blijft het wetsontwerp tot wijziging der troonsop volging buiten werking en wordt ingetrokken. Is het zoover gekomen, dat de herziening der grondwet definitief bekrachtigd isdan treden daardoor in werking de overgangsbe palingen die een uitgebreid kiesrecht em eene tweede kamer van honderd leden voor schrijven. De eerstdaags te kiezen tweede kamer moet dus spoedig weer aftreden. Te voren zal zij echter het meest drin gende werk hebben af te doen, waaronder de vaststelling der staatsbegrooting voor het volgende jaar. Het zal daarom wel Januari of Februari worden alvorens de nieuw gekweekte kiezers een honderdduizend ruim van hun recht gebruik zullen kunnen maken. Wat de aanstaande verkiezingen betreft hoe gewichtig zij zullen wezen juist met het oog op de Grondwets-herzieningbepaald belangwekkend zullen zij niet zijn. Er be staat weinig reden om te denken, dat zij veel verrassingen zullen brengen. Het hoofdstuk, waaromtrent de grootste partijstrijd bestaat (onderwijs) blijft door de beslissing der eerste kamer ongewijzigd en oefent dus op de aan staande verkiezingen geen invloed uit andere punten om de hartstochten op te zweepen biedt de voorgedragen herziening evenmin. Toch zijn zooals wij zeiden die van het grootste gewicht. Worden, zooals bij alle verkiezingenzonder groote uitzon deringen regel isdezelfde leden gekozen dan zou de aanneming der voorgedragen her zieningen nog verre van zeker zijn wanneer alle leden althans zichzelven gelijk bleven. De vereischte meerderheid van 2/3 zou dan niet verkregen worden. Een oud spreekwoord zegt echter„Het wordt nooit zoo heet gegeten als het gekookt is" en we zullen ons dus over de mogelijkheid eener verwer ping van de Grondwetsherziening nog maar niet bezorgd maken. De meeste leden, die tot dusver tegen de herziening stemden, zullen allengs nogwel tot de overtuiging komendat wijziging van onze hoogste staatswet een onafwijsbare eisch des tijds geworden is. (D. v. N) Do officieele stedelijke feesten te Brugge ter gelegenheid vaD de oprichting van het stand- btcld voor Breidel en De Conine, zijn sedert Zondag begènnrn. Maandag was de belausjrijkste dag wegens het bezoek der koninklijke familie, een optocht van verschillende maatschappijen een groqten historische.n stoeten de versiering en verlichting der stad. Een ontzettende volksmenigte was van alle zijden toegestroomd, die bij zijne intrede op den middagden koning luidruchtig heeft toege juicht. Koning Leopold hield eene Fransche redevoering bij het standbeeld op het groote Plein welke echter geene politieke beteekeDis hadmaar eene eenvoudige verheerlijking van de burgerhelden wascu inzonderheid eene herinnering aan hunne bekende woorden over de noodzakelijkheid om in geval van gevaar niets te sparen niets te sparen om het vader land te redden. Dc uitvoering der Vlaamsche cantate rond veel bijval. Overal was erook door 's konings aanwezigheid meer losbarsting van vaderlandsck gevoel op deze feesten waar te nemen dan bij de onthulling van het stand beeld door de Breidel-commissie in de eerste dagen van Juli. Te Mons wordt een congres der Belgische werkliedenpartij gehouden, Zondag had de eerste zitting plaats waarin het vrij onstuimig toeging, omdat de gedelegeerden van die vereenigingen niet toegelaten werden welke hare contributie niet hadden betaald. Men wierp elkander scheld woorden naar het hoofd, en het gevolg was dat de niet gedelegeerden zich yereenigdco om onder elkander een congres zitting te houden. Vandaag moet er beslist women of tot een a'gemeene werkstaking zal overgegaan worden. In het ministerie van buitenlandsche zaken te Parijs is een belaogrlijke diefstal gepleegd. In de lade van een schrijftafel bevond zich een vrij groote som geld in goud deze som is ver dwenen met nog eenige belangrijke staatspapieren. Bij dc spiegelgevechten der Engelsche vloot in den laatsten tijd aan de kusten gehouden zijn een aantal schepen onklaar geraakt. De Collingwood een pantserschip le klasse, moest telkeDS gerepareerd worden Admiraal llewett had na verloop van een week van zijn 7 schepen nog maar 5 over2 torpedobooten werden buiten gevecht gesteld en moesten gere pareerd worden en een der nieuwste schepen bleek bij het schieten zeer zwak van bouw te zijn. „Wat zou er gebeurd zijn," vraagt de Pali Mall Gaz.„als het gevecht ernst was geweest en hoevele schepen zouden dan bruikbaar ziju gebleken Zaterdag is te Dresden de iuternalionale bak kerij-tentoonstelling geopeDd in tegenwoor digheid vau HH. MM den koning en de ko ningin. Uit Nederland is veel ingezonden. Tof dusver is het pad dat prins Ferdinand van Saksen Coburg bewandelt, nog met bloemen bestrooid overal valt hem een warme, tot zelfs geestdriftige ontvangst ten deeloveral zijn de huizen met vlaggen versierd en overal hoort men zooals de telegrammen luiden de kreten van Leve Bulgarije Leve prins Ferdinand 1 De voorstellingen, de recepties, de redevoeringen en de feestmalen volgen elkander op, de prins antwoordt steeds in de Bulgaarsche taal op de toosten die op hem uitgebracht wordeu, en des avonds zijn de plaatsen waar hij zich bevindt, geïllumineerd. Na de aankomst van den prins van Ko- burg te Sofia hebben de regenten en de min. gemeend hun ontslag te moeten indienen. Tot dusver heeft men van Tirnova geen bericht om trent de vorming van een nieuw mini.terie. Door het garnizoen tc Sofia is de eed vun trouw aan den vorst afgelegd en door de officieren en soldaten een protocol daarvan onderteekend. EEN PAAR KOFFIEHUIZEN. Midden boven de wereldstad zweeft een geheele karnavals- groep in de luchtmannen en vrouwen van alle rangen en standen en van eiken leeftijdgemaskerd en ongemaskerd vele getooid met een zotskap. Rechts verliest zich een reeks jonge vrouwen die alleen haar natuurlijk schoon te bewonde ren geven zich ia het verschiet. Iloe vroeg de dwaasheid reeds begint heeft Ale schilder willen aanduiden door geheel in den rechterhoek zelfs een bakerkind te plaatsen. De dwaas heid wil hij daarmede zeggen kleeft ons al van den wieg af aan Zij maakt een deel van ons zelf uitzij voert ons ten ver- derve. In de dwaasheid der mannen speelt de vrouw een hoofdrol. Wij zien dit uit het toenemend aantal schoone vrouwen links op het doek waar de laatste figuren eenige dwaze heeren der schepping zijn in zwarten rok met witten das en met omgekeerde zakken. De allerlaatste is een onge lukkige die zich zooeven voor het hoofd heeft geschoten. Hij heeft zijn revolver nog in de hand. De beide voorlaatsten hebben de vertwijfeling op het gelaat. De gevolgen hunner dwaasheden hebben hen wanhopend schier krankzinnig ge maakt. Recht daarboven komt een doodkist uit de lucht rollen. Dwaasheid het geheele leven doorzelfs nog daarna. Immers, hoogheel hoog in de luchtals het ware »daar boven» ziet ge een geheel corps de ballet met sterren boven het hoofd dansen. Noem dit doek een dwaas stuk toch ligt een diepe waar heid ten grondslag aan het visioen dat de schilder u daar voor de oogen heeft getooverd. Verderop in de zaal ziet gij een ladder tegen den muur staaniets hooger hangt een haring aan een spijker. Ladder en haring zijn zoo natuurlijk geschilderd zoo bedrieglijk na gebootst dat menigeen, die voor het eerst le Chat Noir be zocht beiden voor echt aanzag. Voorts zag men overal tegen den mum' schilderijen zonder lijstbeeltjes van gesneden houtvan ivoor of marmer oud japansch en ander porceleinDelftsch aardewerktinnen drinkkroezeneen Cnineeschen waaiereen paar dwaze aan plakbiljetten in een hoek een ouderwetschen schouw met al- lerhand oud koperen keukengereedschap hier tegen den wand een fraai gedreven koperen beddewarmerdaar een kunstig ingelegd pistool ginds een tambourijn verderop een guitar. Alles hing zóó vol, dat ik nooit te weten heb kunnen komen hoe het behangsel er wel uitzag. Het eenige nieuwe voorwerp, dat men in le Chat Noir vond, was een prachtige pianino waarop ge 's avonds Marcelle le Guay de Sivry Ockolowitz of een anderen bekenden toon zetter kondt hooren spelen of den een of anderen zanger van de opera hooren begeleiden. De pianino deed echter niet voortdurend dienst. Zij zweeg dikwerf om Francois Coppée of Catule Mendes aan het woord te laten met een nieuw gedicht; want wie dichter of toonzetteriets nieuws heeftgeeft er zijn vrienden gaarne iets van te hooren. Hier was hij onder vrienden en de eerste premières vergeef mij de uitdrukking, ik weet er geen andere voor maar de «scherpzinnige» lezer zal mij wel begrijpen hoorde men menigmaal in le Chat Noir op den Boulavard Bochechóüart. Gebeurde het al eens trouwens dit was zeldzaam dat geen enkele pianistgeen enkele dichter de geest vaardig voelde worden welnu tien tegen een dat Cóquelin Cadet kwam en u met een zijner onbetaalbare alleenspraken schadeloos stelt. Iiadt gij in het geheel geen geluk waren alle kansen tegen u werd er niet gespeeld, niet gezongen of niet voorgedragen, welnu gij zoudt er u uw bezoek toch niet beklagen. De fransche geest ontbrak het u nooiten nu klonk eens uit dezen dan weer uit genen hoek een onbetaalbare zetdie u deed schudden van lachen. Bovendien de schilders Géro- me Puvis de Chavannes Jan van Beers en Willette een teekenaar als de jonge Raudon te ontmoeten zou alleen den gang waard zijn. En nu noem ik u nog maar eenige namen der gewone klanten van le Chat Noir. Ik zou er nog kun nen bijvoegen die van Henri RochefortAurélien SchollFau- re Baron Bounat en honderd anderen. Zooveel is zekerdat ge er steeds in uitstekend gezelschap waart maar.... ge moest dat gezelschap ook in de oogen van den eigenaar van de inrichting waardig zijn. Trad er iemand binnen die er volgens zijn gevoelen niet behoorde, dan kwam hij dadelijk eenvoudig naar zoo iemand toe met de trouwens beleefde vraag: Mijnheer hebt gij een inkomkaart? Natuur lijk was dan het antwoord «neen», want inkomkaarten beston- Iden niet.

Echo van het Zuiden | 1887 | | pagina 1