Rusland. Amerika. BINNENLAND. Jr In Rusland is men gevoelig voor de bewijzen van sjmpatie door de Fransche pers voor den grooten publicist Kat'koff aan den dag gelegd. Het tot de Russische regeeringskringen bekend staande blad le Nord laat zich in een artikel naar aanleiding van die bewezen sympatie in zulke termen over het Fransche ministerie uit dat men een hoog denkbeeld meet krijgen van de achtingwelke men in Rusland voor de Fransche ministers Rouvier, Flourens en hunne collega's koestertzoodat aan de vriendschap welke tusschen Frankrijk en Rusland bestaat niet getwijfeld kan worden. Een vreeselijk spoorwegongeluk heeft volgens een te Londen ontvangen telegram Donderdag middag te een uur in den staat Illinois plaats gehad door het instorten van de houten brug over de Vermillion-rivier, welke brug door de laatste boschbranden gedeeltelijk verkoold schijnt te zijn. De pleiziertrein, met 960 passagiers, naar den Niagara, bevatte hoofdzakelijk bewo ner» van Peoria en bestond uit 15 waggons en twee locomotieven. De val was zóó krachtig, dat de trein letterlijk als ineensluitende buizen in elkander werd geschoven en hij geen twee wagenlengten meer lang was. De brand, die ontstond, was vrij spoedig gebluscht maar door een stortregen werd het wegbrengen der ge- wondeu zeer vertraagd. Meer dan 100 perso nen zijn gedood en twee honderd gewond. Vreeselijke tooneelen vielen op de plaats des onheils voor. Uitvoeriger berichten omtrent het spoor wegongeluk op den Illinois-spoorweg, 4 kilo meter van Chatworth, behelzen dat de ramp des nachts heeft plaats gehad, op eene korte brug, die in brand zou zijn geraakt ten gevolge van eenen prairie-brand. Van de 15 groote waggons, uit welke de trein bestond, zijn er 10 op elkander in de diepte gevallen. Die staande zijn gebleven, waren slaapwagons; daarin zyn ODgeveer 250 passagiers onge deerd gebleven. Het aantal dooden wordt gesteld op 161, dat der gewonden op 377, van welke echter een aantal in hopeloozeu toestand rerkeereo. Zooals reeds gemeld is, zij verschei dene lijken van kostbaarheden beroofd, waartoe zelfs de vingers, welke met ringen versierd wa ren, zijn afgesneden. Een de/er roovers is op de plaat» doodgeschoten; de anderen zijn ont vlucht. Als redeu waarom de trein niet bij tijds ge remd is kunnen worden, wordt opgegeven, dat hij van geen Westinghouse of ander verbe terd remtoestel voorzien was, en dat de machi nist eene vertraging wilde inhalen. De trein reed das met de grootst mogelijke snelheid: 1500 meter in de minuut. In het telegram uit New-York dat van dit ongeluk bericht gaf, stond dat de trein in bet water viel. Dit is onjuist. De brug lag over eene kloof, niet over water. Dit ontbrak zelfs geheel, en hierdoor werd het redden veel moei lijker. Drie goederenwaggons lagen in de kloof op elkander. Zes personenrijtuigen lagen boven deze, door, tegen en op elkander, drie in de ruimte van één samengedrongen. Van de men- schec, die in het eerste rijtuig zaten, bleven er maar vier in leven. De stukken van de brug bleven brauden de gloeiende kolen van de lo comotief, welke onder in de kloof lag, staken de op deze gestapelde wagen9 in vlam. De vlammen waren het eenige licht. Vier uren lang werd hard gewerkt. Aarde nas het eenige middel om het vuur te bestrijden. Er was geen spade om mede te graven, geen mand om de aarde te vervoeren. Alles moe9t met handen worden gedaan. Toch gelukte het, na harden strijd de vlammen te dooven. Alen beweert dat de brug iu brand is gestoken, en wel door lieden, die in verstandhouding stonden met de roovers. Het uitstapje was druk geadverteerd, en de tijd, wanneer de trein over de brug zou rijden, kon berekend worden. De superinten dent vond eenen welbekenden dief iu het sta tion, waarheen het goed uit den trein werd ge bracht. Er waren 600 menschen in den trein. 155 dooden zijn herkend. Men weet nog niet of do ramp op den Il linois-spoorweg het gevolg van een ongeluk is of van boos opzet. Nochtans 19 het zeker dat bijna alle dooden en gekwetsten door onbe kende personen geplunderd zijn. Waalwijk, 17 Augustus 1887. In ons vorig nummer drukten wij twijfel uit omtrent de geldigheid der door het stembureau uitgeschreven herstemmingwij deden dit op grond, dat het bureau aannam, dat er een briefje teveel was te voorschijn gekomen, dat invloed kan hebben uitgeoefend op eene verkregen meerderheid; krachtens art. 70 der kieswet (niet der gemeentewet, zooals wij bij vergissing lieten staan), had dan eene vrije stemming behooren te worden gedecreteerd. Wanneer men echter aanneemt dat, zooals werkelijk 't geval is, er 252 briefjes zijn ingeleverd, waarvan 4 in blanco, dat er dus 248 geldige stemmen zijn uitgebracht, dan is de meerderheid 125. Daar geen enkel candidaat dat getal op zich heeft vereenigd kan dat eene briefje geen invloed op den uitslag der stemming gehad hebben. Op deze wijze beschouwd zou het stem bureau, hoewel onwetend, toch nog terecht eene herstemming hebben uitgeschreven, die wel degelijk geldig zou kunnen zijn. Gisteren had alhier, in tegenwoordigheid van een zeer groot aantal familieleden en belangstellende vrienden en bekenden, de plechtige teraardebestelling plaats van de helaas te vroeg ontslapene echtgenoote van den president der Waalwijksche kamer van koophandel en fabrieken, den weled. heer J. B. Timmermans, mevrouw Th. A. H. Timmermans-van Gils. Zij overleed laatst leden Zaterdag te 's Gravenhage, gedurende een uitstapjedat zij naar Scheveningen maakte voor de gezondheid van haar eenigst dochtertje. De overledene was om hare groote min zaamheid en liefdadigheid algemeen geacht en bemind en de armen zullen in haar on getwijfeld eene goede verzorgster missen. De talrijke en welgemeende bewijzen van deelneming, den heer Timmermans zoo al gemeen betoondzullen, hopen wij, zijne droefheid eenigszins lenigen en de zwaarte van den gevallen slag verlichten. De Staatscourant van 16 Aug. bevat het volgend koninklijk besluit van 13 Aug. Nr. 155: Art. 1. De eerste en tweede kamer der staten-generaal worden ontbonden met 17 Aug. 1887gelijktijdig met de sluiting der tegenwoordige vergadering. Art. 2. De verkiezingen der leden van de eerste kamer zullen plaats hebben op Donderdag 8 Sept. a. s. Onze commissarissen in de verschillende provinciën worden gemachtigdde staten hunner provincie te dien einde in buitenge wone vergadering op te roepen. Art. 3. De verkiezingen van de leden der tweede kamer zullen plaats hebben op Don derdag 1 Sept. a.s.in de kiesdistricten waar herstemming noodig is, zal deze ge schieden op Woensdag 14 Sept. a.s. Art. 4. De nieuwe kamers komen te zamen op 19 Sept. a.s. V/Men schrijft uit Geertruidenberg ^In den laatsten tijd ontvingen wij hier weder een aardig bewijs, hoeveel moeite het aan de rechtgeaarde Hollandsche bureau mannen kost om heen te stappen over een bezwaar in den vorm of in het administra tieve beheer. Dat de spoorbaan Zwaluwe's Bosch na eene lijdensgeschiedenis van circa 12 jaar eindelijk tenminste voor een deel, nl. voor het baanvak Zwaluwe-Waal wijk, gereed en in November des vorigen jaars in dienst is gekomen, mag ik als bekend aannemen. Min der algemeen bekend zal het zijn, dat .de vraag of de vesting Geertruidenberg dan wel de gemeente Raamsdonk, die meer dan dubbel zooveel zielen telt als Geertruiden berg, een station zou krijgen, geruimentijd een punt van ernstig beraad heeft uitgemaakt, tot de minister van oorlog om redenen van zuiver krijgskundigen aard besliste ten gunste van de vesting. Raamsdonk kreeg dus geen station. Als vergoeding voor dit groote gemis vroeg deze gemeente nu eenen parallelweg met vaste brug over de Donge, teneiude langs deze beide het station Geertruidenberg gemakke lijk en kosteloos te kunnen bereiken. Deze vraag, gedaan door eene gemepnte, welke tot de welvarendste van deze provincie be hoort, vond grooten steun in een paar adres sen aan de uit gedeputeerde staten gekozen commissie van onteigening. Zelfs de toen malige minister van waterstaat erkende de wenschelijkheid van den aanleg van dien weg en die brug. Zoowel de weg als de brug werden dus in de kosten voor den geheelen bouw der lijn opgenomen. De parallelweg kwam er. Ook de brug kwam er. Wel ruim een jaai later dan zij had moeten opgeleverd worden, nl. eerst op 1 Juli '87, terwijl zij op 1 Juni '86 gereed had moeten wezen; doch dit doet minder ter zake. Thans is de brug gereed. Dit is de hoofdzaak. Nu zou ieder mensch met gezonde zinnen onderstellen, dat de brug, na opgeleverd te zijn, ook terstond in gebruik zou worden gegeven, niet waar Ruim eene ton gouds heeft die brug gekost, zou men allicht ge neigd zijn te redeneerenhoe eer zij dus voor het verkeer wordt opengesteld, hoe eer het rijk rente trekt van dat kapitaal. Toch wordt de brug en dit is het curieuse van de zaak niet geopend. Voldoet zij dan niet Hapert er iets aan? Is zij mogelijk afgekeurd door de technische commissie Toch nietZij voldoet best. Niets hapert er aan, en goedgekeurd is zij reeds lang. Is er dan mogelijk tot heden verzuimd eenen persoon aan te stellen, die ze bedient, d. w. z. die ze voor de schepen opendraait en weder sluit? Evenmin. Al sinds ge- ruimen tijd woont bij de brug een brug wachter, die vertrouwd is met de behande ling, en die de brug dagelijks een paar maal open- en dichtdraait. Hapert er dan iets aan het toezicht mis schien Och, dat toezicht zou door eenen ingenieur uit Breda of uit 's Bosch gemak kelijk genoeg zijn te houden. Eene enkele beschikking van den minister van water staat, en de persoon zou aangewezen zijn. Maar wat, in den lieven vrede! belet dan, zou men vragen, dat een gemeenschapsmid del, waarnaar zoolang en zoo vurig is ver langd, waardoor twee welvarende gedeelten van Noordbrabant in rechtstreekscke, koste- looze verbinding woideu gebracht, een ge meenschapsmiddel dat in het kwijnende Geertruidenberg misschien wat meer vertier zal brengen, weken en maanden ongebruikt blijftdat een kaptaal van ruim eene ton gouds renteloos ligt? Och, enkel en alleen omdat in de bureaux eensklaps de vraag is geopperdWie zal het betalen? nl. het onderhoud. De ingenieurs van den aanleg verwachtten naieve lui toch die mannen van de we tenschap dat de brug door waterstaat zou worden onderhouden. Maar waterstaat het ministerie nl. ziet zijn budget niet gaarne verhoogd. Liefst had het de voor onderhoud enz. benoodigde gelden geplaatst op /gelden voor den aanleg van spoorwegen./' Het gemeentebestuur van Geertruidenberg en ook dat van Raamsdonk werd door de regeering gepolst of het genegen was zich tegen eene zekere som als schadeloosstelling met het onderhoud, enz. te belasten. Beide gemeentebesturen bedankten echter voor die eer op grond dat zij onbekend waren met de lasten, welke zij hiermede op zich zouden nemendat zij dan speciaal personeel hier voor in dienst zouden moeten stellen; dat de brug volgens een nieuw, nog weinig be proefd stelsel was gebouwd dat bij mogelijke ongelukken, als aanvaringen en dergelijke, het herstel der toegebrachte schade zware lasten op de ingezetenen zou leggen en der gelijke meer. Ook de provinciale staten verklaarden zich niet genegen de zaak op de horens te ne men. Een adres, in Maart jl., dus bijna zes, maanden geledendoor neringdoenden en handelaars van Geertruidenberg gericht tot den minister van waterstaaten door burge meester en wethouders ondersteund bleef tot heden onbeantwoord. Pogingen in de laatste weken door den burgmeester en wet houders der beide betrokken gemeenten bij de regeering aangewend om voortgang te krijgen in deze belangrijke aangelegenheid, bleven tot heden eveneens zonder eenig re sultaat. Zoo staan de zaken nu reeds tijden lang. Aan wie de schuld dezer onverantwoorde lijke vertraging moet worden geweten kan ik niet zeggen. Dit is geloof ik ook be zwaarlijk uit te maken. Ook doet dit wei nig ter zake. Het is genoeg, //dat die ver traging bestaat. Is het niet mogelijk terstond eene afdoen de regeling te verkrijgen stellig is het mo gelijk eene zoodanige voorloopige schikking te treffendat de brug voor het verkeer kan worden geopend. Mijns bedunkens gaat het niet aan eene gansche streek tijden lang de dupe te doen wezen van het administratieve geharrewar in de bureau's. Het rijk bouwde de brug als schadeloosstelling voor de gemeente Raams donk. Het rijk is dus ook verplicht voor het onderhoud te zorgen. Slechts ééne schatkist heeft het rijken nu doet het mijns inziens hitter weinig af op welk departement en onder welk respect die kosten van on derhoud worden gebracht. Maandagochtend stond heel Drunen in rep en roer. Aanleiding daartoe gaf het volgende Iemand die nog een boete schuldig was als veroordeeld wegens jachtdelietbetaalde deze niet op lijd, zoodat zij vervangen werd door sub sidiaire hechtenis. Hij beweerde dat men f 12 van hem eischte terwijl er op de hem gezonden kennisgeving maar sprake vras van f2.welke hij had aaogeboden te voldoen. Hoe dit zijdaar hij zich niet in arrest be gaf kwam de politie hem oppakken. Zij koos daartoe het oogenblik dat hij zich Maandagoch tend bij gelegenheid van der. feestdag in de kerk bevond. Toen hij dit bemerkte, begaf hij zich op de sacristie waar hij door den veldwachter werd gevolgd, op wiens aanmaning hij weder in de kerk kwam. Nu wist natuurlijk de heele gemeente wat er gaaude was. Bij het uitgaan der kerk werd hij aangehouden maar er kwam verzet, dat zoo eig liep dat de politie er met de karabijnen op in moest slaan eu de burgemeester zich met zijn insigne omhangen, on der de menigte moest begeven. De broeder en voor al de moeder van (lei gearresteerde deden alle moeite om hem te ontzetten maar de politie slaagde er in hem naar Baardwijk te vervoeren. Een aanta' procfssen-verbaal zijn natuurlijk we der een gevolg van de geschiedenis. Met genoegen zien wij in den Mor.iteur dat aan den ook hier zoo gunstig bekenden tandarts Mr. Van den Bergte Antwerpen, de eer is te beurt gevallen den titel te mogen voeren van Keizerlijk hofundarts van Rusland als erkenning voor bewezen diensten tijdens opont houd van leden der keizerl. Russische familie te Osteude. Uit Tilburg wordt gemeld Als een gevolg van het onderzoek door de commissie van enquêtehadden verschillende fabrikanten alhier den schafttijd tusschen twaalf en één uur 's middags met een half uur ver lengd. Deze maatregel heeft echter tot nu toe niet dc goedkeuring der werklieden kannen weg dragen te meer daar zij toch dat halve uur des avonds moesten inhalen. In den laatsten tijd zijn dan ook verscheidene werkgevers tot hunnen vroegeren regel teruggekeerdde afge- loopen week hebben weder twee fabrikanten het werk om één uur begonnenwat echter ook zijne oorzaak vindt in het korten der dagen waardoor zij niet genoodzaakt zijnmet gaslicht te werken. Dit neemt echter niet weg, dat de werkman mat den ouden maatregel weer veel meer gebaat is zoodat het verlengen van den schafttijd geene navolging meer zal vinden. Met het oog op het in den laatsten tijd ti; Tilburg veelvuldig voorkomen van btanden voornamelijk in fabrieken zijn op de meeste dezer inrichtingen maatregelen tegen braudgevaar genomen. Een uur voor het ophouden der werkzaamheden raag niet meer gerookt worden, wat op fabrieken van katoenen stoffen nooit geoorloofd was. Ook hebben vele fabrikanten hunne werklieden bij beurteu tot wakers aan gesteld deze blijven dan een uur na den afloop der werkzaamheden op de fabriek om dc wacht te houden en tusschenbeide de iODde te doen. - Te Tilburg heeft Zondagnacht een hevige brand gewoed in de fabriek van de heeren Ge broeders Sala waardoor het groote gebouw met de daarbij beboorende loodsen geheel in de asch werd gelegd. Niets kon gered wordenzelf» niet uit het kantoor. Op het magazijn was een groote voorraad wollen goederen ainwezig. Al leen de tale muren en de vernielde machinerieëu zijn nog zichtbaar. De oorzaak is onbekend. Alles was verzekerd, - Zaterdag namiddag jl. is een felle brand uitgebroken te Nieuwenhagen (L.) Vijf kapitale boerenwoningen in één blok gelegen en waar onder die bewooud door dea burgemeesterzijn eene prooi der vlammen geworden. De geheele oogst die reeds in de scharen geborgen was is mede vernield. Vier der afgebrande panden waren verzekerd. De brand is waarschijnlijk ontstaan door het te hard stoken van den vee voederketel. Een paar vreemde kooplieden boden te Bergen-op-Zoom aan eene oude juffrouw ver schillende manufacturen te koop aan. De juffrouw had echter geen kooplust. De heeren hadden geldgebreken beproefden toen haar tot eene leening over te halen. Het succes was groot. Zij leenden van haar eene som van f 50, onder beding van terugbetaling denzelfden dag met f 10 winst. Om haar vertrouwen in te boeze men wat het richtig ontvangen der winst be trof, boden de kooplieden haar aan, de wiDst reeds terstond te betalen zoodat de vrouw slechts f 40 behoefde geven. Dom genoeg, liep de oude juffrouw er iu. De kooplui hebben nog niets van zich laten hooreu. Te Bergen-op-Zoom is een kuaapje van negen jaar door eenen vrachtwagen overreden. Het kind bleef op de plaa';s dood. De yoerman vau dtn wagen was de rader van het knaapje. - Toen de vrouw van zekere T. K. e Stol wijk H. Zaterdag hare gewoue Zaterdagsche be zigheden zou gaan verrichtenbond zij haar kind van bijna anderhalf jaar een touw om het lijf en bevestigde dit op de werf aan eenen boom om den kleinen het wegloopen te beletten. Toch schijut het touw gebroken of losgegaan te zijn ten minstetoen de moeder eenigeu tijd later naar haar kind keek vond zij het niet meer aan den boom maar verdronken in het water, dicht bij bare woniug. Sinds eenige weken achtereen werden te Nijmegen op de weekmarkt telkens portemon- naies of geldbeursjes met veel of weinig geld uit de mantelzakken der dames, die aldaar in- koopen deden, gerold. De vermoedelijke bedrij ver daarvan zekere A. P., oud 18 jareu die eerst onlangs uit de gevangenis werd ontslagen, is deswege thans wederom in bandeu der justitie gevallen en naar de gevangenis overgebracht, De lommerrijke fraai gelegen buitenplaats Weltevreden aan den straatweg van Bergen-op- Zoom naar Wouw te midden van hooge mast- bosschen en in de onmiddelijke Dabijheid van het vischrijke meer dc Zeezuiperis voor vacau- tie-kolonie ingericht. Een 25tal kindereD (jon gens en meisjes) hebben er reeds intrek geno men. Zaterdag-morgen ongeveer 5 uur is een hevige brand uitgebroken, in de woning van den landbower Gerardus VersteegeL, op het ge hucht Kruisstraat, gemeente Rosmalen. Huis, schuur en stal, welke geassureerd waren, ziju tot den grond toe door den brar.d vernield van dep. inboedel, den oog9t, welke juist was ingehaald, en het hooi heeft meu niets kunnen redden. Ook zijn drie varkens en een kalf in de vlammen omgekomendeze laatste waren piet verzekerd. De oorzaak van den braod is onbekend, doch aan kwaadwilligheid, valt hoegenaamd niet te denken.

Echo van het Zuiden | 1887 | | pagina 2