Spanje. Engeland. Duitschland. Zwitserland. Zweden. Italië. Servië. Bulgarije. Rusland. BINNENLAND. een cijfer van 44,758,230 fr, en de ontvang sten eene som van 44,860,000 fr. Onder de ontvangsten koenen bijna drie mil- lioen voor aan tolrechten, Ook in den omtrek van Bordeaux is groo- te schade aangericht in de velden en de wijnber gen, door den cycloou, welke in die streek ge woed heeft. Twee spoortreiuen werden door den hevigen wind tegen elkander geworpen. Tien reizigers werden bij dat ongeluk licht gekwetst. De Spaansche «Gaceta,, maakt een konink lijk besluit openbaar, waarbij twee seriën nieuwe binnen- en buitenlandschc 4 percents-schuldbrie ven worden ingevoerd, ter waarde van 200 pe setas. Volgens geneeskundige berichten uit de Noord westelijke provinciën van Britsch-lndië, zijn daar in de maanden Juni en Juli niet minder clan zeventigduizend menschen aan de cholera over leden. Dat is ongeveer 1 percent der bevolking. Er is een dycamietaansl'ag. gepleegd op een spoorwegbrug bij de lersche stad Ennis. Do brug werd echter slechts weinig beschadigd. De daders zijn nog onbekend. De Echo van Tri berg (Baden) deelt mede, dat Dinsdag bet geheele Schwartzwald in be weging was, naar aauleiding van het bericht dat een aaDslag zou zijn gepleegd op het leven van den Duitschen gezant te Parijs. Men sprak van een aanstaanden oorlog en maakte reeds toebe reidselen. Te Triberg zelve weenden de vrou wen en de mannen bespraken de onvermijdelijke gevolgen van dit incident. De //LothariDger Zeitung" deelt mede dat de heer Jenot, leeraar aan het Lyceum te Nancy, wegens verdenking, dat hij als spion werkzaam was, Maandagmiddag bij het fort Al- vensleben in hechtcüis is genomen. Jenot werd eerst naar het gouvernementsgebouw geleid waar zijne identiteit werd vastgesteld, en ver volgens naar de gevangenis overgebracht. Jenot is afkomstig uit Lovry bij Metz waar hij den vakantietijd doorbracht. De heer Jenot werd echter den volgenden middag weer op vrije voeten gesteld. Donderdag heeft te Potsdam in de marme ren zaal van het raadhuis de plechtige in wijding plaats gehad van de nieuwe, door den keizer verleende vaandels aan de nieuw opgerichte regi menten en bataljons. De keizer, dis nog ongesteld is, liet zich vertegenwoordigen door prins Wil helm. Alle hier aanwezige leden van het kei zerlijk huis hebben met den keizerin en de generaals het feest bijgewoond. Donderdag namiddag ontstond te Berlijn in het westelijk gedeelte dezer stad, waar groote kanalisatiewerken worden uitgevoerd, uit onbe duidende oorzaken een bloedige twist tusschen metselaars en aardewerkers. Ongeveer driehon derd personen namen er deel aanverscheidene werden gedood en tien zwaar gewond. Eene bakkerij werd bestormd om daaruit knuppels -te halen. Vele lieden zijn door de politie ge vangen genomen. Bij hel beklimmen der Alpen hebben volgens een bericht uit Mayenfeld (Graabünden,) weder een drietal personen den dood gevonden door dien zij in den afgrond gestort zijo. De labrikant Sulzer uit Zurich, ceo geoefend bergbeklimmer, struikelde bij het opstijgen van den Sanetschpas en stortte io een afgrond, waar hij den derd vond. Zijn begeleider professor Kitte kon hem geen hulp bieden. Een telegram uit Bazel geeft de volgende bijzonderheden omtrent het vreeselijke ODgeluk van Ealkeniss. Vijf personen namen aan de be- stijging deel, allen jongelieden van 20 a 22 jaar eD allen Zwitsers. Een meisje wilde edelweiss plukken en had daartoe deelgenomen aan de beklimming. Het weder was zeer slechtde be- stijging van den Falkeniss, die 2566 meter hoog is, had zonder ongeval plaats. Bij het afklimmen verloor mejuffrouw Elise Hepp op eene gladde plaats het evenwicht zij liet het touw los en stortte in een afgrond. Een tweetal der jongelieden die haar wilden redden stortten eveneens naar beneden en riepen tot de anderen „ga gauw kuip halen, misschien vindt gij ons nog in leven." De hulp kwam echter te laatmen vond de drie joDge menschen dood en vreeselijk verminkt. Den 11 dezer heeft er in de vesting VVaxholm een groot ongeluk plaats gehad. De leerlingen der zoogenaamde konstabelschool hadden name lijk onder commando van een officier en on derofficieren in eene schuur aan de oostzijde der vesting eene hoeveelheid ammunitie bijeen gebracht ten behoeve van schietoefeningen, die den volgenden dag moestan plaats hebben. Daar toe behoorde onder anderen eene partij buskruit van ongeveer 9 centners. Nadat de ammunitie was bijeengebracht, moest er nog iets aan ge regeld of gewerkt worden. In den namiddag was men hiermede zoover gereed gekomen, dat de dirigeerende luiteuant met goedvinden van den chef der konstabelschool wegens andere dienstzaken kon heen gaan, terwijl hij aan een der onderofficieren opdroeg na afloop van het weinige, dat er nog gedaan moest worden, de schuur te sluiten. Hoe het toen verder is ge- gaau, weet men nietmaar een half uur later vloog alles in de lucht. Op 5 a 600 voet rond om de plek lagen verbrijzelde lijken, armen, beenen en hoofden verspreid. Een lijk zonder hoofd was over een muur van 65 voet hoogte heen geslingerd. In een huis op betrekkelijk grooten af tand van de schuur werden de ramen verbrijzeld en in een der kamers, alwaar drie kapiteius aan tafel zaten met zooveel kracht naar binnen gestooten dat alle drij door de glasscherven zware verwondingen bekwamen terwijl tevens een gedeelte van het meubilair werd vernield. Hetzelfde gebeurde in een ander huis met eenige kinderen. Van de 19 leerlin gen der konstabelschool, allen flinke jongelieden van 20 a 25 jaar, uitmakende de geheele school zijn slechts verminkte, half verbrande, onherkenbare lijken overgebleven. Een vreeselijke hitte heeft in delaatste dagen te Massowa geheerscht, zooals blijkt uit berich ten te Rome ontvangen. De temperatuur is er gemiddeld 113 graden Fahrenheit in de schaduw, maar nu waren er dagen van 119 en 122 gra den, waardoor alle handel en verkeer is gestaakt en de Europeanen zeer veel te lijden hebben, terwijl er reeds velen als offers van de vreeselijke warmte gevallen zijn. Uit een particulier schrij ven blijkt, dat de soldaten zich geheel ongekleed op hun veldbed werpen het lijf met linnen doeken bedektdie in ijswater zijn gedoopt, maar hoe vermoeid en afgemat zij ook zijn, de warmte belet hen te slapen. Vooral onder de Alpenjagers, die niet aan warmte gewend ziju, is de sterfte zeer groot. De hospitalen zijn over vol en dagelijks komen talrijke gevallen van zonnesteek voor. Ook de inboorlingen sterven in grooten getale tengevolge der vreeselijke bitte, die eer toe dan afneemt. De commissie tot onderzoek van den staat der financiën moet zoo ernstige verduisteringen van staatsgelden ontdekt hebben, dat de tegen woordige minister van financiën al de goederen van zijn voorganger Petrovich in beslag heeft doen nemen. Ook bij het departement van oorlog zijn groote geldverduisteringer. ontdekt. Voegt men hierbij de politieke moorden te Pirot, dan krijgt men geen guustigen indruk van het jonge koninkrijk. Na zijne beëediging heeft prins Ferdinand var. Coburg de volgende proclamatie tot deSobranje gericht, welke door Stoïloft' werd voorgelezen en door den prins zelve besloten werd met den kreet, in het Bulgaarsch aangeheven „leve de Bulgaarsche natie I" „Wij Ferdinand I door de gratie Gods en den natioualen wil vorst van Bulgarije, na den plechtigen eed te hebben gezworen ten overslaan van de groote nationale vergadering in de oude hoofdstad van Bulgarije, verklaren aan ons ge liefd volk, dat wij de teugels in handen nemen van het bestuur des lands, hetwelk wij regeereu zullen overeenkomstig de constitutie, terwijl wij vast besloten zijn al onze zorgen te wijden aan en onze krachten in te spaunen voor zijne wel vaart, zijne grootheid en zijoen roem, en voor zijn geluk tot zelfs ons leven veil te hebben. „Den troon der koningen van Bulgarije be stijgende achten wij het onzen heiligeu plicht het dappere Bulgaarsche volk onze oprechte dankbaarheid te betuigen, zoowel voor het ver trouwen, hetwelk het ons geschonken heeft door ons tot vorst van Bulgarije te verkiezen, a's voor zijne vaderlandslievende en beleidvolle houding gedurende de moeielijke tijden, welke het land doorleefd heeft. ,/De heldhaftige wijze waarop het volk ge tracht heeft zijne rechten, zijne eer en zijne be langen te handhaven, heeft het de sympathie doen verwerven van de geheele beschaafde we reld en heeft iu allen het geloof in eigen krachten en de zekerheid gewekt, dat het in zijne verdere ontwikkeling eene schitterende en gelukkige toekomst waardig is. //Wij danken ook de regenten en de ministers voor hun voorzichtig beleid der staatszaken. Aan hen is het te danken dat de integriteit en de vrijheid van ons vaderland gehandhaafd zijn. „Overtaigd dat ons volk zich rondom onzen troon zal scharen en ons in ods streven voor het geluk des vaderlands zal steuuec, sraeekeu wij Gods zegen af over al onze daden en alle besluiten die wij nemen zullen. z/Leve Bulgarije, vrij in de uitoefening zijner rechten Het //Journal des Debats'' meldt in eene dépêche van den 15n uit Varna, dat de exarch te Konstantinopel, de primaat-bisschop der Bul gaarsche kerk, in eene encycliek prins Ferdinand eeneu overweldiger genoemd en de Bulgaren aangespoord heeft, de onwettige regeering van den overweldiger niet te steunen. Het //Journal de St. Petersbourg" bevestigt, dat Rusland eene nota van protest tegen de verkiezing en de aankomst van den prins van Coburg in Bulgarije verzonden heeft. De volle verantwoordelijkheid voor de flagrante inbreuk op de rechten der mogendheden en der Porte rust alleen op den prins, die de raadgevingen der mogendheden geminacht heeft. Geene mo gendheid zou de geldigheid der keuze noch de wettigheid van 's prinsen troonsbestijging kunnen erkennen geene ook zal deze openlijke inbreuk op het Iractaat van Berlijn kunnen goedkeuren. Indien het de mogendheden evenwel mocht in den zin komen om zulke rechtsbreuk toe te la ten, dan zou toch Rusland zich niet verplicht kun nen rekenen, alleen als verdediger op te treden van hetgeen er van het traktaat is overgeble ven. Sedert de prins zich in de armen gewor pen heeft van de Bulgaarsche partijgangers, is er ook van de beloofde verzoening en amnestie zelfs geen sprake meer. De prins kan den vroe- gereu regenten cn ministers niet beletten, hun werk van haat en wraak voort te zetten. Het Journal de St. Pétersbourg viudt da proclamatie van prins Ferdinand eene uitdaging, en eene aansporing aan de Bulgaren om over al hunne plichten heen te stappen. Het betuigt zijne instemming met het artikel der „Nord- deutsche Allg. Zeit., dat de prins met groote overhaasting en verblindheid op den avontuur lijken weg voortholt. Het Moskouwsclie dagblad verlangt dat de regeering flinke maatregelen neemt ten opzichte van Bulgarije. Daartoe is niet noodig Bulgarije te bezetten, maar voldoende om aan de Porte welke eene dubbelzinnige rol speelt, te verklaren, dat zij door Rusland voor de schennis van het Berlijnsch verdrag door den CJoburger verant woordelijk kan worden gemaakt, wauneer zij de orde in Bulgarije en Oost-Rumelie overeenkom stig de grondslagen in dat verdrag nedergelegd, niet herstelt. Het Moskousch dagblad wijst daarbij tevens op eene bezetting van Trebisonde en Erzerum door Rusland. Waalwijk, 20 Augustus 1887. Openbare vergadering van den gemeenteraad heden Zaterdag avond 71/g uur. Aan de orde 1. Onderzoek van de geloofsbrieven der nieuwbenoemde leden, de heeren Timmermans, Zij 1 mansIngen Housz en Wijten: 2. Voor stel van Ged. Staten tot verhooging der jaar wedden van den burgemeester en den secretaris. Lij koninklijk besluit van 10 Augustus ji. zijn de statuten van de Vereeuiging /Sociëteit de Gezelligheid" te Waalwijk, goedgekeurd, en is zij mitsdien als rechtspersoon erkend. z/De Socicté anoDyme Anversoise des Mou- lcns a Meixem" heeft naar zij aankondigt bij hel gerecht eene klacht ingediend tegen het bestuur der Nederlandsche Vereenigiog van Meel fabrikanten wegens //beleedigende en lasterlijke aantijging", dat het meel dier maatschappij aluin zou bevatten in zóó groote hoeveelheid, dat het der opeubarc gezondheid nadeelig zou zijn. l)e Sociéié acht hetinlegeudeeleen goede, z/ioyalt" en voedzame waar. De krant had het gezegd dat op 15 Au gustus te Utrecht,eeu vergadering van indus triëlen zou gehouden worden. De krant wordt in een nabuiig dorp nog voor een orakel ge- houdeu en tuk op bescherming der industrie trokken Maandag zes inwoners leerlooiers en schueumakers voorzien van statistieken, proto collen en verslagen naar Utrecht. Daar werd aan de groote zaal, waar de vorige vergadering was gehoudeD, geklopt en na het gebruikelijk „ga jij eerst binnen", ,/ua u", „aan u de eer" werden de vleugeldeuren geopend. Stom van verbazing wareu de zes afgevaar digden stommer nog was de geheele zaal, wa;.t behalve de zes binuengetredenen was er niemand te vinden Wie had zich vergistof de krant of de rapporteurs De terugtocht werdhoewel met bezwaard gemoed, door de reizigers aangenomen; doch de heereu schenen hun leed nog al spoedig te kunnen verzetten, want besloten werd even te Tilburg at te stappeu 1. om te genieten van de schoone muziek der nieuwe koninklijke har monie die 's namiddags gewoonlijk concert geeft, en 2. om vooral niet op klaarlichten dag in' de geboorteplaats aan te komen. Nogmaals opende zich de porte-brisée van de groote zaal der genoemde Sociëteit en nogmaals vond men eenstomme zaal. De harmonie had een matinee in plaats van hel middag-concert gegeven. Al te hard was de nieuwe teleurstelling de eerstvolgende trein werd bestegen en goedgevon den te Gilze-Rijeu den tijd af te wachten, dat de nacht zijne schaduwen over het aardrijk zou uitstrekken, als wanneer Dongen's rustige inwo ners in Morpheus' armen gaan ronken. Verdere lotgevallen ziju nog niet bekend. (T. C.) Uit Herwarden wordt gemeld De waterstand der Maas is thans zoo buiten gewoon laag, dat men door de sluis te St.An- dries sedert eenige dagen geen schepen of oooten meer heeft kunnen schutten. De schroefstoom boot Concordiavarende tusschen 's Bosch en Arnhem is daardoor genoodzaakt de reis om Loeve3tein heen te doen. Door dc Leidsche machinefabriek firma Bakker en V. de Valk is eene nieuwe toepas sing gevonden van het bekende stelsel van zelf werkende voorwerpen. Het is een deurslot, dat alleen geopend kan worden door inwerping van twee halvestuiverstukken. De eerste diie sloten van dezen aard werden heden aan gebracht in de badinrichting aan de De Ruy- terkade, te Amsterdam, namelijk op twee pri vaten en eene toiletkamer. De vinding is des te be'angrijkeromdat zij geen spelletje geen aardigheid maar inderdaad nuttig is in de praktijk. Zij levert goedkoop en onberispelijk toezicht voor een aantal inrich tingen. Een felle brand is uitgebroken in het kof fiehuis van J, P. Arts aan de Lagermarkt te Nijmeger. Het geheele beneden-gebouw was in korten tijd geheel uitgebrand. Niets van de kleeding en liet meubilair, met uitzondering van het biljartis gered kunnen worden ter wijl tevens nog f 170 aan bankpapier in de vlammen is verloren gegaan. Met moeite wer den de kindereD iu wier slaapvertrek de brand is ontstaan gered. Huis en inboedel waren verzekerd. Uit Haaften schrijft men Voor eenigen tijd besloot de raad f50 uitte reiken aan dengene, die zulk eene aanwijzing deed omtrent eene brandstichtiug, dat de dader gevonnisd werd. Heden besloot de raad f 50 uit te reiken aan G. van Weelden, die aangifte deed van de brandstichting van het huisje van Dirk Ursinus door zekereu v. O., die daarna door de rechtbank te Tiel cn na hooger be roepdoor het hof te Arnhemveroordeeld werd tot 5 jaren gevangenisstraf. Nu er Zondag jl. op twee plaatsen in ons dorp brand ontstond, en dit zeker aan kwaad willigheid moet toegeschreven worden is het te wenschen, dat het uitreiken van premiën vreesachtigen mogen bewegen, te openbaren wat zc weten. Tot nog toe is men niet verder ge komen dan de opzending van den vermoedelij- ken dader J. v. W. naar Tiel. Uit Ter Neuzen meldt men van Woensdag In den afgeloopeu nacht is de tjalk vaa schipper J. Hulstaart, van hier, op deze rede ten aDker liggende aangevaren door de Engel- sche stoomschip „Bittern", kapitein Cottervan Liverpool naar Antwerpen bestemd. De aanva ring had plaats aan stuurboordzijde, van achter. De tjalk is in zinkenden toestand op de slik ken bij deze haven gezet. Naar men zegt, heeft de schipper, behalve de goederen en kleederen ook nog f 2300 in papier en specie verloren. Door de rijksambtenaren te Sittard is in de nabijheid van het spoorwegslation aldaar aan gehouden zekere v. d. G., kaasventer, die 17 liter ongedekten spiritus ad 93 pet. in een blik ken bus onder kaas in zijn karretje geborgen trachtte te vevoeren. De spiritus werd in beslag genomen en tegen v. d. G. proces-verbaal op gemaakt. Uit Breda wordt gemeld De heer G. Ballintijn alhier ontving per post eenen brandbrief, waarin hem werd te kennen gegeven dat, indien niet tusschen 8 en 9 uren des avonds de som van f 500 op eene aangege ven plaats bij de Gincekenbrug door hem werd neergelegd, zijn huis in brand zou worden ge stoken. De heer B. haastte zich de politie kennis te geven aan wie het mocht gelukken, op den genoemden tijd, nabij de aangeduide plaats eenen verdachten persoon te arresteeren, die daarbij zoodanig door den schrik werd bevangen, dat hij bewusteloos op eene burrie naar het politie bureau moest worden gebracht. Aldaar tot zich zei ven gekomeD, bekende hij spoedig den brand brief geschreven te hebben, en bleek hij een Belg van ruim 20jarigec leeftijd te zijn, Marijnissen genaamd, geboren en wonende te Turnhout, en vroeger werkzaam aau de broodfabriek alhier. Door den trein van Berlijn naar Vlissingen is eergisteren avond tusschen Tilburg en Ooster- wijk de vrouw van eenen wegwerker overreden en terstond gedood. Zij ging na het voorbijrijden van eenen goederentrein over de rails, om wasch- goed vud de weide te halen, en zag den snel trein van de andere richting niet aankomen. Zij werd een eind weeg- medegesleurd, terwijl een arm van het lichaam werd gesneden. DRUNEN19 Aug. LI. Donderdag namid dag is de bliksem geslagen in een wachterswoning bij de Lage Papesteeg onder deze gemeente een werkman is daardoor zoodanig aan zijn armen verlamd dat hij onbekwaam is te werken. Nogmaals het amendement in zake den spoor weg Cromvoirt-'sHertogenboscIi. Even als in de nummers 55, 63 en 65 van deze courant, zal het noodig wezen, een in gezonden stuk in „De Ingenieur'' no 29 bladz 247 dragende bovenstaanden titelop de zelfde wijze bij artikelen te lezen en de tegenbedenkingen geleidelijk aan te geven. „Te 's Bosch daarentegen ligt de brug op „nog geen 700 meter uit het Stations-gebouw". Het middelpunt der bestaande Dieze-brug is juist 600 meter verwijderd van het middel punt van 't bestaande station. „Elke belangrijke brugverhoogingook die „van den heer van der Sleijdenbrengt de „helling in het emplacement, dat noodzake lijk moet worden verlegd of zoodanig op gehoogddat de invloed van de brughel- ling geheel of gedeeltelijk wordt weggenomen". Het plan der regeering bracht eene hel ling van 3:1200 meter of 1: 400 door een stations-emplacement te maken van 1200 meier lengte met eene helling van af de nieuwe brug ad 10 meter -f A.P. tot op de bestaande baan ad 7 meter -f- A.P. „Maar bovendien is uitbreiding van het „emplacementzóówel door het inkomen „der nieuwe lijn als door de te geringe „lengte, het ontbreken van een rangeerter rein enz. absoluut onvermijdelijk. Door den overweg naar Vlijmen te bren- gen tusschen wissel no. 19 en de Honderd- Elsche brug wordt het geheele stations-ter rein 1200 meter lang en kan er een zeer geschikt rangeerterrein gevonden worden, van dezelfde lengte achter het station (stads- zijde), dat voldoende verbreed kan worden,

Echo van het Zuiden | 1887 | | pagina 2