Nummer 69. Donderdag 1 September 1887. 10e Jaargang Toegewijd aan Handel, Industrie en Gemeentebelangen. Groote Internationale Wedstrijd Gemeenteraad van Waalwijk, ANTOON TIELEN, Dit blad verschijnt Woensdag en Zaterdag avond. Abonnementsprijs per 3 maanden J 1,00. Franco per post. door het geheele rijk f 1,15. Brieven, ingezonden stukken, gelden enz., franco te zenden aan den Uitgever. UITGEVER: Waalwijk. Advertentiën 17 regels f 0,60 daarboven 8 cent per regel, groote letters naar plaatsruimte. Advertentien 3 maal ter plaatsing opgegeven, worden 2maal berekend. Advertentiën voor Duitsch- land°worden alleen aangnomen ioor het advertentiebureau van Adolï Steiner, Hamburg. Reclames 15 cent per regel. l'JJUi.1! Lmi —UI '-'"-J van wetenschappen en nij verheid BRUSSEL 1888. De groote wereldtentoonstelling, in 1888 te Brussel te houden, opent een nieuw tijd perk wat aangaat de tentoonstellingen in het algemeen. Wat deze tentoonstelling zal kenmerken is bovenal de nuttigheid. Wij willen hiermede niet zeggen dat de esthe tische zijde zal worden opgeofferdmaar alleen dat men van deze expositie niet wil maken een grooten bazar of een onzinnige opeenhooping van restaurants, maar wel een uitgebreiden wereld wedstrijd, omvattende alle takken van nijverheid, met het enkel doel om elk derzelve te volmaken. Het nuttig heidskarakter een der meest uitkomende trekken van het Belgisch volk, openbaart zich op treffende wijze bij de lezing der stukken rakende de tentoonstelling te Brussel. Voor den eersten keer roept men van alle deelen der wereld de verstandelijke krachten op van allen, die hun bestaan en hunne kennis wijden aan den vooruitgang der we tenschap en der nijverheid. Op deze wijze wil men het schoone verwezenlijken door de volmaking van het goede, daar het schoone niets anders is dan de volkomen verwezen lijking van het volstrekt ware en goede. Wij zullen hierachter de oproeping laten volgen aan de voortbrengers eu daarna meer gedetailleerd alles vermeldenwat meer bijzonder de lederindustrie raakt. Door de zorg van het comité van groep 30 zijn vragen opgemaakt betrekkelijk de looierij, voor welker oplossing prijzen en belooniugen zullen worden uitgedeeld aan de meest verdienstelijken. Voorloopig zijn deze vragen of desiderata ten getalle van 21, en verscheidene zullen misschien verdeeld kun nen worden in onder-vragenzooals een buitenlandsch looiersblad voorstelt, om gron diger en meer bevoegd werk te kunnen leveren. DERTIGSTE WEDSTRIJD. L o o i e r ij. Oproeping aan de voortbrengers. Sedert de meest verwijderde tijdstippen kwam de looierij voor onder de belangrijk ste industrieën de beginselen der kunst om huiden in leder om te zetten vindt men terug bij alle volkeren der wereld; de eerste bewoners zien wij zich kleeden met de vellen der dieren, waarop zij jacht maakten voor hun onderhoud. Zij dekten ook hunne tenten en voertuigen met dekkleeden, van groote dierenhuiden gemaakt. Langzamerhand verspreidden zich de volk stammen over alle toen bekende deelen dei- wereld en brachten van het Oosten naar het Westen het gebruik over van het leder, dat ongemerkt een artikel werd van noodzake lijkheid en van weelde. Wij zien verschijnen de vervaardiging van marokijn, corduaan en perkament, en daar mede alle voorwerpen die van leder kunnen worden gemaakt. 'tls voldoende een oogopslag te werpen op de kunsten en gilden der middeleeuwen om zich te overtuigen van de belangrijk heid waartoe toen de bereiding der dieren huiden geklommen was men sloeg toen zelfs munten van geklopte dierenhuiden. Onder de hertogen van Bourgogne waren de muren der aanzienlijke woningen behan gen met prachtige geschilderde en met goud versierde lederen behangsels. Omstreeks dien tijd (13691477) maakte men reeds in Belgie mooi kalfsleder voor de binderijtalrijke voorbeelden van dat bind werk vindt men nog in de oude bibliotheek der hertogen van Bourgogne te Brussel. Het looiers- en lederfabrikantengild won van toen af voortdurend in belangrijkheid de werklieden verspreidden zich over den ganschen aardbodem, hunne wijze van werken in verre landen overbrengend en hunne technische kennis vermeerderende in de vreemde werkplaatsen. Als de oude wijze van looien lang, te lang misschien, is in gebruik gebleven, en nog heden hardnekkige verdedigers vindt, dan ligt de oorzaak daarvan in het resultaat door die looiwijze verkregen, want ontegenzegge lijk zijn de voortbrengselen, naar het oude systeem bewerkt, van uitstekende hoedanig heid. De looiers der oude school laten zich niet gemakkelijk medeslepen door de aan lokkelijke beloften der hervormers en velen hunner blijven zich houden aan het axioma //tijd en looistof alleen kunnen goed leder maken/' Spreekt men hun van de verbete ringen en volmakingen, welke de ontdekkin gen der scheikunde onvermijdelijk hebben moeten aanbrengen in de lederbereiding, dan verdedigen zij zich krachtdadig er tegen alsof men hun eene misdaad ten laste legde een nieuw systeem te volgen, een stof te gebruiken geschikt om in eenige mate den tijd te verkortennoodig om volgens het oude systeem leder te maken. Maar de tijd is voortgegaan en met hem de vooruit gang die prikkel van goedkoopte. De looierijhierin den weg volgende door de andere industrieën gebaand, heeft gezocht, en, al kan zij nog niet zeggen„eureka ik heb gevondentoch mag zij fier de vaan van den vooruitgang ontplooien steunende op de ontdekkingen, de hervormingen, de nieuwe procédé^s, door de mannen der we tenschap en van het vak aan het licht ge bracht. Want, al zijn er nog eenige looiers die de oude systemen aanhangen, welke dikwijls slechts oude vooroordeelen zijn, de meeste fabrikanten hebben flinkweg de nieuwe looi- wijzen aangenomen, in het licht gesteld dooi de knapste theoretici, en in praktijk gebracht door een groote menigte ijverige werkers. Hoevelen zijn er niet die er zich op heb- beu toegelegd om zeiven te vinden, deze een proces, gene een verbetering. Yan daar de talrijkheid der nieuwe procédé's, waarvan elk zijn gebreken en zijn goede hoedanigheden bezit, maar alle ingegeven door het denk beeld van beter te doen. Ontegenzeggelijk hebben de wereldten toonstellingen, die elkander sedert een dertig tal jaren zijn opgevolgd, niet weinig bijge dragen tot den vooruitgang onzer industrie door de nieuwe productenverkregen door nieuwe loofwijzen, tot hunne waarde te bren gen, door den fabrikant te prikkelen en hem als 't ware voort te duwen op den weg van volmaking, hebben zij in een betrekkelijk kort tijdsverloop volbracht, wat wij zonder die vredelievende worstelingen nooit zouden verkregen hebben. De groote wedstrijd van 1888 zal dus dubbel welkom zijn, niet alleen omdat hij aan de zoekers, aan de onvermoeide baan brekers der wetenschap en der nijverheid de gelegenheid zal aanbieden om den uitslag hunner werkzaamheden en de vruchten van hunne onderzoekingen te doen kennen en waardeeren, maar vooral omdat hij, door den naijver te prikkelen en door te doen oordee- len bij vergelijking, op de meest practische wijze de verwezenlijkte volmakiDgen en voor uitgang zal vaststellen. Wij doen dus een dringend beroep op allen, die zich bezig houden met onze indu strie, aan allen, die haar gaarne zouden bevrijd zien van de oude vooroordeelen, aan allen, die op een of andere wijze ons iets hebben te leeren, een vooruitgang hebben te doen kennen, een volmaking naar waarde te doen schatten. Dat zij komen van verre en van nabij, dat zij op den grooten wed strijd van 1888 een monster mede brengen van wat zij gewoon zijn te fabriceer en, en wij wenschen hun allen toe later te kunnen zeggen „venij vidi, viciik kwam, zag en overwon De voorzitter van comité 30, E. B. VERBOECKHOVEN. De secretaris van comité 30, ARTHUR LEBERMUTH. Algemeene Klasseering. Onderaf deeling 30a. Materieel en procédés. 305. Looistoffen en andere, gebruikt bij het fabri- cceren v. leder en vellen. 3Oc. Voortbrengselen. Samenstelling van het bureau van het comité 30. Voorzitter: E. B YERBOECKBOVEN, industrieel te Brussel. Ouder voorzitter ARTHUR BAUGNIES, industrieel te Peruwelz, en N. YAN BEGIN, industrieel te Brussel. Secretaris ARTHUR LEBERMUTH, industrieel te Brussel. Bijzondere klasseering van ivedstrijd no 30. Onderafdeeling 30a. Materieel. De machinen, werktuigen, toestellen, ge reedschappen, plannen en inrichtingen, ge schikt om het fabriceeren en bewerken van huiden en vellen te vergemakkelijken of te bespoedigen. Onderafdeeling 305 Looistoffen en anderegebruikt bij het fabriceeren van leder en vellen. Onderafdeeling 30c. Voortbrengselen. Huiden en vellen gelooid, getouwd, op Hongaarsche wijze bereid, verlakt, marokijn, zeemleder, gekleurd leder. GESTELDE YRAGEN [Desiderata.) Men vraagt 1De stichting van een instituut, bestemd om voor onze industrie werklieden en meesterknechts te vormen. 2. De stichting van een scheikundig labora torium ten dienste onzer industrie. 3. Een middel om ruwe huiden te krijgen zonder sneden en hoorns. 4. Het opstellen van een volledige verhande ling over de lederbereiding. 5. Een gemakkelijk en zeker procédé om de wezenlijke en practische waarde te be palen van de looistoffen. 6. Een middel om het schimmelen van het leder te beletten gedurende de fabricage. 7. Een zeker middel om enkel in het laf even goed leder te maken als in de kuipen. 8. Een middel om vervalsching der ruwe huiden aan te toonen. 9. Een procédé om snel en voordeelig over- zeesche huiden te ontharen, bestemd voor zoolleder. 10. Een procédé om de huiden te doen zwellen gedurende de fabricage. 11. Een middel om op practische wijze de sterkte te bepalen der in werking zijnde looistoffen. 12. De voorwaarden, waarop het goed is de huiden weder in het looisop te leggen, bij de vervaardiging van zwaar leder. 13. Snelle en winstgevende procédé's om goede voortbrengselen te 'krijgen, (deze zullen openbaar moeten worden ge maakt.) 14. De meest praktische gebruikswijze van extracten. 15. Een middel om kalk uit de huiden te verwijderen zonder ze te schaden. 16. Plan en bestek eener model-looierij. 17. Plan en bestek eener model-touwerij. 18. Het beste ventilatie-systeein voor het drogen van huiden. 19. Het voortbrengen van leder van betere qualiteit aan minder prijs. NB. Door het voortbrengen van leder van betere hoedanigheid verstaat menhet fabriceeren van leder, zoodanig, dat het ge schikter is voor het gebruik, waarvoor het bestemd is; Dat in het leder de verhouding van eigen lijk gezegd leder tegenover afval zoo hoog mogelijk zij. Door eigenlijk gezegd leder verstaat men dat gedeelte der huid, dat de hoedanigheden bezit, noodig voor het bijzondere gebruik, waarvoor dat leder gelooid is. 20. Nieuwe en voordeeliger looistoffen of een beter gebruik der reeds bekende. 21. Een betere benuttiging van den looierij- afval. De president van comité 30, E. B. YERBOECKHOVEN. De secretaris, ART. LEBERMUTH. Vastgesteld in de zitting van het permanent ceutraal-comité den 20 Juni 1887. Uit deze lijst ziet men hoe groot het aan tal volmakingen is wenschelijk voor de looierij. Het comité van groep 30 doet dus een beroep op allendieop welke wijze dan ook, in staat zijn een of anderen tak der looierij een vordering te doen maken. Het doet een beroep op de bijzondere bekwaam heden, want de bevoegdheid van ieder strekt zich slechts uit over bijzonderheden, wil zij wezenlijk zijn wij willen zeggen dat er geen algemeene bekwaamheid bestaat, niettegen staande zekere personen verwaand genoeg zijn om te meenendat zij met zulk een benijdenswaardige hoedanigheid begaafd zijn. Het programma van het comité van de ledergroep is uitgebreidhopen wij dat er een groot gedeelte van zal worden verwe zenlijkt, tot grooter voldoening van de looierij OPENBARE VERGADERING op Maandag 29 Aug., nm. Gl/2 uur. Afwezig het lid Mombers. Voorzitter de burgemeester Van Grotenhuis. De voorzitter opent de vergadering. De notulen der vorige worden na voorle zing vastgesteld. Aan de orde I. Installatie van het nieuwe lid P. H. C. Wijten. De heer Wijten, door den secretaris bin nengeleid, legt in handen van den voorzitter de bij de wet voorgeschreven eeden af. De voorzitter, het woord tot het nieuwe lid richtende, zegt „Edelachtbare heer Wijten het is mij hoogst aangenaam u mijne gelukwenschen te mogen aanbieden de ijver en nauwgezetheid •Srsi

Echo van het Zuiden | 1887 | | pagina 1