BUITENLAND. Belgie. Frankrijk. Engeland. Duitsehland. Italië. Bulgarije. Rusland. BINNENLAND. door u aan den dag gelegd als lid van het polderbestuurdoen ons zien hoe gij als raadslid uwen plicht zult vervullen en geven ons de zekerheid, dat gij een werkzaam en degelijk lid zult zijn. Nooit zult gij het eigenbelang op den voorgrond stellen, maar steeds het algemeen belang. Stel u op dat onafhankelijk standpunt, waarop ieder raads lid behoort te staan, en handhaaf u daarop." De heer Wijten„ik dank mijnheer de voorzitter voor zijne gelukwenschen en beloof dat ik de belangen der gemeente, zooveel mogelijk zal trachten te bevorderen." De heer Wijten neemt zitting. II. Onderzoek van de geloofsbrieven van de nieuw gekozen leden van den raad. De voorzitter stelt de geloofsbrieven in handen eener commissie bestaande uit de leden Wijten, Quirijns en Timmermans van T urenhout. De commissie verwijdert zich. Na terugkomst in de raadszaal brengt de heer Wijten het volgend rapport uit „De geloofsbrieven van de heeren Zijlmans en Ingen-Housz zijn in orde bevondende commissie concludeert eenstemmig tot toe lating dier heeren. Wat aangaat de geloofsbrieven van den heer van der Heijden, twee leden der com missie, de heeren Quirijns en Timmermans, verklaarden zich voor goedkeuring, maar ik verklaar er mij tegen op grond van infor maliteiten, die zoowel bij de laatste als bij de voorlaatste verkiezing hebben plaats ge had." Wordt besloten tot toelating van de nieuw- gekozen leden en wel, wat aangaat de heeren Zijlmans en Ingen-Housz, met algemeene stemmen, en wat betreft den heer Van der Heijden met 5 stemmen voor en 4 tegen. Tegen Zijlmans, Hoffmans, Wijten enBaijens. De heer Zijlmans „op grond van infor maliteiten, die hebben plaats gehad bij de laatste en voorlaatste verkiezing, kom ik op tegen de genomen beslissing op grond van art. 68 en 7O der kieswet. Ik stel daarom voor dat de raad deze zaak onderwerpe aan de beslissing der hoogere autoriteiten." De heer Timmermans Wz.„de heer Van der Heijden is gekozen als raadslid, en de meerderheid van den raad heeft besloten zijne geloofsbrieven goed te keuren en hem toe te laten. 'tZal dus wel overbodig zijn voor te stellen, dat de raad zoude besluiten de zaak aan hoogere autoriteiten te onder werpen de raad heeft besloten en die is op 't oogenblik de hoogste autoriteit. Wil men nu tegen het gevallen besluit opkomen, dat kan ieder voor zich persoonlijk doen, maar de raad heeft beslist." III. Benoeming van een wethouder in plaats van dr. J. B. de Haan, overleden. De uitslag der eerste stemming was als volgt Wijten 5 Ingen-Housz 3, Van der Heijden 2 stemmen. Bij de herstemming tusschen Wijten en Ingen-Housz, verkreeg elk 4 stemmen. Het lot besliste nu ten gunste van laatstgenoemde, zoodat de heer Ingen-Housz werd geprocla meerd tot wethouder. IV. Adres van 't bestuur der XIVe afdee- ling der Noordbr. Maatschappij van landbouw, om subsidie in de kosten van uit te loven premiën bij gelegenheid der najaarsmarkt. De voorzitter „door mij zijn gehoord de président en de secretaris der afdeelingzij wenschten de t 50 subsidie te behouden die jaarlijks zijn toegestaan. Het dag. bestuur stelt voor die te verleenen. De president en secretaris wezen vooral op de provinciale concurrentie en meenden de markt te be vorderen door het uitloven van premién". De heer van der Heijden„ik meen dat door deze aanvraag de raad misleid wordt. In 't voorjaar toen er geld voor premién is toegestaan, is gezegd dat er voor deze markt geen subsidie zou worden gevraagd; dit heeft toen den doorslag gegeven. Er is niets tegen het bevorderen der marktmaar zeker zijn er evenveel inwonersvooral manufactuur- en andere winkels, tegen de markten.Natuurlijk hebben de lui die hier met hunne waar aan de markt komen, ook recht om voor hun zaken te staan daarvoor betalen zijmaar dit neemt niet weg dat vele inwoners daar door schade lijden. Maar dit alles daarge laten op den voorgrond staat dat er in 't voorjaar is gezegddat er nu geen subsidie zoude worden gevraagd." De heer Ingen-Hojsz: „van misleiding is geen quaestie. Ik heb in de vergadering van Maart gezegd, van een geloofwaardig persoon gehoord te hebbendat er voor deze markt geen subsidie zoude worden ge vraagd als die in 't voorjaar werd toegestaan. Het tegendeel is thans bewezenik ben er even goed ingeloopen als de anderen. Ik stel voor deze subsidie nu te verleenen evenals vorige jarenin 't voorjaar kunnen we dan zien wat te doen." De heer Zijlmans: >het tweede argument van den heer Van der Heijden is het nadeel dat de markten aan de winkeliers zouden doen. Ik zal niet betwisten, dat er winke liers zijn, die schade lijden door kooplui, die de markten bezoeken. Maar dit geldt toch in geen geval de veemarkt zelvedie kan toch niemand benadeelenintegendeel lokt zij veel volk en hoe meer volk in de gemeente komt hoe beter." De heer Hoffmans „ik ben het geheel eens met den heer Van der Heijden, dat de premien in het voorjaar zijn toegestaan, in 't vooruitzicht, dat deze niet zoude worden gevraagd. Ik weet zeer goed, dat mijnheer Ingen-Housz dit niet positief heeft gezegd, maar een feit is het toch dat de heele raad in die meening verkeerde." De heer Baijens „nu ik de verschillende heeren heb hooren spreken, moet ik veel van het door hen gezegde beamenmaar zeker is het toch ook dat een druk bezoek aan de veemarkt geen nadeel voor Waalwijk kan zijn. Wij zijn natuurlijk vrij om de ge vraagde subsidie te weigeren, maar toch gaat het moeielijk daartoe in eens over te gaan. Ik zou daarom iets willen doen en bijv. een subsidie verleenen van f 30." De heer Van der Heijden„Als gij u herinnert heb ik toen ter tijde gezegd dat men de huid van den beer verkocht voor hij geschoten was. Maar de heeren van den landbouw zijn onder de vriendjes en drinken dan maar een glaasje wijn meerik herhaal ook wat ik vroeger reeds heb gezegd sub sidie werkt niets uit, er komt geen boer of geen beest meer om. Op andere dingen wordt nauwkeurig gelet. Men berekent al dat men f40 kan verdienen op de apothekers rekening 0111 een urinoir te koopen, maar als 't op het geven van subsidie aankomt telt men niets." De heer Timmermans Wz.: „de voorzitter zal zich herinneren dat over een bedrag van f 30 ook gesproken is met de landbouw-com- missiemaar die heeren achtten dit niet vol doende. Als men dus overgaat tot het ver leenen vun subsidie dan geve men f 50 evenals vroeger". De heer Baijens„ik heb het voorstel ge daan van f 30 en houd dat volmaar ik ben ook niet ongenegen f50 te geven. Mijn voorstel was een middelwegverkoos men die f 30 niet aan te nemen, welnu dan kreeg men niets." De heer Zijlmans„strikt genomen zou f 30 voldoende zijn met het oog op premien, die de vorige keer zijn toegewezen zonder verdiend te zijn. Springstieren b.v. zijn de laatste 3 jaren zoo slecht geweest dat 't schand was dat ze werden bekroond. Ik zou dit voornamelijk in 't oog houden en stel daarom voor f 50 snbsidie te verleenen onder bepaling, dat, zoo eene of andere premie niet wordt toegekenddit zal strekken in minde ring der bijdrage van Waalwijk". De heer van der Heijden „Was 't dan niet beter een commissie uit den raad werd benoemd om toe te zien dat geen premiën worden toegekenddie niet verdiend zijn De heer Zijlmans „zij zijn zelf ten volle overtuigd dat er de vorige keer niet verdiende premien zijn toegekend." De heer van der Heijden„maar toch hebben zij ze maar gegeven." Nadat de heer Timmermans van Turen- hout gevraagd had uit welken post die sub sidie kon worden betaald en hij hierop ten antwoord had ontvangenuit onvoorziene uitgavenwerd in stemming gebracht het voorstel Baijensdat werd verworpen met 6 tegen 4 stemmen. Tegen van HeijstHoff mans, Van der Heijden, Quirijns, Timmermans van Turen'nout en Timmermans Wz. Het voorstel Zijlmans werd daarna aange nomen met 6 tegen 4 stemmen. Tegen HoffmansVan der HeijdenWijten en Timmermans van Turenhout. De voorzitter sluit de vergadering. Blijkens een bericht uit Ostende is er aan boord van de mailboot le Parlementtusscheu Dover en Ostendeeen belangrijke postdiefstal gepleegd daar een aautal met zilveren munt gevulde zakken vermist worden. Een terstond geopend onderzoek heeft nog tot geene ontdek king der daders geleid. „De Belgische postbooten" zegt de Indépen- dance terecht, „hebben tegenwoordig geen geluk." De aanstaaude mobilisatie van het 17e Frausche legerskorps is (door eene indiscretie vau Le Figaro) vroeger bekend geworden dan bedoeld was. De regeering d "et ijverig onderzoek naar de ambtenaardie aan het blad de iulichliugen verstrekte. Vermoedelijk is de schuldige een ondergeschikt ambtenaar bij het ministerie vau oorlog. Iniusschen is door de voorbarige openbaar making der bijzonderheden het nut der proef- neiniug dat voornamelijk op het idee vau het onverwachte gegrond is tamelijk prublematisch geworden wat, met het oog op de kosten (10 millioen)wel eenige overweging verdient. Ou- derscheidene bladen dringen er dan ook op aan, dat een ander leger korps dan het 17e voor de proefneming aangewezen en het plan gewijzigd worde. De minister van oorlog schijnt echter niet genegen te zijn dit le doen. Ten miuste na de mededeeliugen in de Figaro verzond generaal Ferron een bericht aan de bladen van den vol genden inhoud „Door een misdadige onbe scheidenheid zijn aan een der bladen de bijzon derheden medegedeeld betreffende de manoeuvres, welke het gemobiliseerde legerkorps moet uit voeren. Deze indiscretion heeft geen invloed op de waarde der proefneming, daar de mobilisatie reeds een aanvang heeft genomen. Daarom is het vergrijp echter niet minder te betreuren en heeft het den miuisler aanleiding gegeven tot het instellen van een zeer streng onderzoek." Door den algemeener. raad van het Fransche departement Meurthe et Moselle, is besloten tot het invoeren van een matige belasting op vreemde werklieden. Het bericht, dat president Grévy het verzoek om gratie voor Pranzini reeds zou hebben afgewezen wordt tegengesproken. De stukken betreffende het proces zijn nog steeds bij het hoofd van den staat die zezooals hij dat ge woon is bij doodvonnissen bladzij voor bladzij onderzoekt. De Parijsche politie heeft Zaterdagavond een eind gemaakt aan het schandaal voor Pran- zini's gevangenis la Roqu^tte politie agenten omsingelden het plein en dreven de joelende zingende of slapende kerels, die zich niet wilden verwijderen naar de poort van de gevangenis deze ging open, en de rustverstoorders waren op het binnenplein van la lloquette. Van de 127 aldus als in een muizenval gevangenen zijn er 119 in verzekerde bewaring gehouden. Er is te Parijs weder een opzienbarende misdaad gepleegd. Een 40jarig oogarts, Padrona genaamd beeft zijn vrouw en zijn twee kinderen (van 5 en 2 jaren), doodgeschoten. Men vond Padrona in den kelder van zijn huis verborgen. Op de vraagwaarom hij den moord pleegde antwoorde hijdat ziju vrouw en kinderen moesten sterven. Men vermoedtdai hij plot seling krankzinnig is geworden. Het lagerhuis heeft, ua een tweedaagsch debat, Gladstone's motie tegen de proclamatie der Iersche Liga met 272 tegen 194 stemmen verworpen. In het lagerhuis heeft sir James Fergusson medegedeeld dat den Britschen gezant in China opgedragen is bij de Chineesche regeering aan te dringen dat aan vreemde stoomschepen bij de vaart op de Cantou rivier en de overige water wegen in Zuidelijk China zoodanige faciliteiten worden verschaftals noodig is om den Engel- schen handel in staat te stellen onder gelijke en billijke voorwaardenmede te dingen met den handel over de grens van Tongkin, welke voor Frankrijk opengesteld is door het tractaat van Tientsin. Het opera-gebouw der Engelsche stad Stockport is Zaterdagmorgen door een hevigen brand bijna geheel vernield. In het rondschrijven door de sociaal demo cratische partij in den rijksdag haren partijge- nooten toegezonden wordt medegedeeld dat Bebel voor zal stellen iu het volgende jaar een internationaal arbeidscongres bij een te doen komen, om over een gemeenschappelijk optreden der werklieden in alle beschaafde landen ten behoeve eener internationale wotgeviug ter be scherming van deu arbeid ie beraadslagen. Voorts is Liebkuecht van plan eene voordracht te houden over de verhouding der sociaal democratie tot de anarchisten. Naar het heetzijn er nieuwe onderhan delingen ophanden over het vei voer van de ge- heele EngelschDuitsche post via Vlissingen wegcti9 de aanhoudende onregelmatigheden in de verzending naar en van Westelijk en Zuid-Wes telijk Duitschlaud over Ostende. Op het te Trier vergaderde congres der Duitsche kaïhoiieken heeft Windthorst eeue rede gehouden in welke hij het herstel der goede verstandhouding (entente cordiale) tusscheu het kerkelijke en het wereldlijke gezag roemde als het groote keerpunt voor Duitsehland en een „Hoch" uitbracht op den keizer en deD paus. De sociaal democratische partij in den rijksdag heeft bij een rondschrijven hare parfij- genooten uitgenoodigd om deel te nemen aan de vergadering der partijwelke dezen herfst zal gehouden worden in het buitenland. Het wordt niet gezegd waar en wanneer die vergadering gehouden wordtopdat zij niet gestoord zal worden. De bandieten schijnen in Italië niet uitgeroeid te kunnen worden. Volgens bericht uit Home is de postwagen van Castagirme naar Valsavola op Sicilië door 12 gewapende personen aange vallen. Ouder de reizigers waren een brigadier der gendarmes en een soldaat. De koetsier en de conducteur werden gedwongen de brieven en pakketten af te geven. Nadat de lichten waren uitgedaan en zij de gewerer. op de reizigers hadden gerichtdoor zochten zij de brievenzakken maar namen geen voorwerpen van waarde mede, terwijl zij den koetsier zelfs zijn horloge teruggaven zoodat men allerlei veronderstellingen maakt over het doel vau dezen aanval. Volgens bericht uit Napels van Vrijdag avond waren aldaar iu de laatste 48 uren 29 personeD door cholera aaugelast waarvan er 17 ziju overledeD. Iu dc naburige gemeenten Resiua en Portici begon de ziekte te verdwijnen, terwijl alleen de berichten uit Palermo ongunstig bleven; aldaar waren Donderdag 30 nieuwe gevallen van cholera ontstaan en 19 persoueu overleden. In eene kleine gemeente nabij Controne, in Calabrie, was de ziekte opuieuw uitgebroken er waren toeu 24 personen aangetast, waarvan 14 overleden. Volgens officiële opgave bedroeg het aantal over leden cholera lijders in Catanië tot 24 dezer 679. Den 25sten dezer zijn er op Malta 7 personen door cholera aangetast en 3 er aan overleden. Volgens een ooggetuige, die de geheele reis van prins Ferdinand van Bulgarije heeft bijge woond moeten de incidenten op reis talrijk zijn geweest. Binnen 24 uur tijd was de prins gebrouilleerd met dea minister van buitenlandsche zaken, den heer Natchevitch die hem te Weenen kwam afhalen. Den volgenden dag werd een ander hooggeplaatst persoon door den vorst beleedigd. De iuwoners der verschillende plaatsen waren ook niet aangenaam gestemd door de nu eens hoogmoedige dan weder onverschillige houding van den vorst, die allerwege met den Batten- berger werd vergeleken die er meer belang in stelde de gunst en de genegenhied van het volk te winnen. Ov.jr het geheel genomen is de reis toch vroolijk geweest en dc champagne heeft niet ontbroken. Het baldat te Tirnova in de zaal werd gegeven waar de Sobranje zitting hield heeft tegen het e»nde een vreemd verloop genomen. De prins danste er geheel als Lodewijk XIV maar daar dc Bulgavrsche schoonen geen Fransch spreken gingen de puntige gezegden die hij tot haar in die taal richttegeheel verlóren. I11 de oeversteden van Rumenie neemt het aantal uitgeweken Bulgaren steeds aanzienlijk toe en de bewaking der bewegiogen en hande lingen der revolutionuaire partij wordt den Rumeenschen autoriteiten zeer moeielijk. De geruchteu omtrent een samenzwering tegen het leven van prius Ferdinand moeten nu zeer gegrond zijn. Ds Porte heeft van Oostenrijk Engeland en Italië den raad gekregen eene afwachtende houding aan te nemen. Daar dit volkomen met de Turksche traagheid in overeenstemming is zal deze raad ongetwijfeld gevolgd worden. Oostenrijk is sterk tegen eenig militair vertoon, doch op het bericht van troepen-bewesingen in Zuid Ruslaud, zijn bevelen gezonden om troepen op de Bosnische grenzen saam te trekken. Ma noeuvres noemt men dat tegenwoordig, wanneer men zich voorbereidt. Er heeft weer een gerucht geloopen omtrent een nieuwen aanslag op het leven vau den Rus- sischen czar. Toen Z. M. van Krasnoe-Selo naar St. Petersburg reisde, zou „een als garde-officier verkleed nihilist" op hem geschoten hebben, doch zonder hem te kwetsen. Van verschillende zijden echter, 0. a. door den Berlijoschen berichtgever van het Journal des Débats, wordt deze mededeeling thans tegenge sproken. Waalwijk, 31 Augustus 1887. Bij koninkl. besluit zijn benoemd tot ont vanger der directe belastingen en accijnsen te Worinerveer c. a. J. M. Burgerhoudt, ontvanger derzelfde middelen te Waalwijk c. a.tot ontvanger der directe belastingen en accijnzen te llozendaal c. a. E. C. F. E. Van Krippendorf, thans te Sloten. Heden, bij gelegenheid van den ver jaardag van prinses Wilhelmina, wappert de nationale driekleur van het gemeentehuis en eenige particuliere woningen. De lieer Ingen-Housz, in de laatste raadsvergadering benoemd tot wethouder heeft de betrekking niet aangenomen. Verleden Zondag hield alhier de in November des vorigen jaars opgerichte ver- eeniging „de Postduif" hare eerste wed vlucht. De duiven werden ten 10 ure voormiddags opgelaten te Vlissingen. De uitslag was als volgt le prijs: 12 u. 33 m. 19 sec. J. van Steensel. 2e prijs 12 u 41 m. 53 sec. H. v. Erp. 3e 12 u. 45 m. 15 sec. dito. De tweede bijeenkomst van industriee- len te Utrecht, is volgens kennisgeving van het bureau een korten tijd verdaagd, omdat het onderzoek bij verschillende vakken van nijverheid nog niet is afgeloopen. (Ned. Industr.) De Noordbrabantsche Wielrijderskring zal le 's Bosch op Zondag 18 September zijn 3e concours houden, hetwelk zal bestaan in twee wegwedstrijdeneen van 25 en een van 68 KM. Die van 25 kilometer zal loopen van sluis 0 naar Den Dungen, St. Michiels- Gestel en Schijndel en denzelfden weg terug. Die van 68 kilometer vangt aan bij het station en zal loopen over Deuteren, Vlij menNieuwkuik, Kromvoort, Heivoort, Haaren, Esch, St. Mishiels Gestel, Schijndel, St. Oedenrode en terug over Schijndel, St. Miohiels Gestel en Den Dungen. Voor iederen wedstrijd zijn 4 prijzen uit geloofd, bestaande in medailles en in een kunstvoorwerp, ter waarde van f25 (voor den wedstrijd van 25 kilometer.) Het on weder van Zaterdagmiddag heeft

Echo van het Zuiden | 1887 | | pagina 2