Nummer 70. Zondag* 4 September 1887. 10e Jaargang". L Toegewijd aan Handel, Industrie en Gemeentebelangen. Gfoote Internationale Wedstrijd GEWAAGD SPEL, ANTOON TIELEN, UITGEVER: Waalwijk. van wetenschappen en nij verheid BRUSSEL 1888. - - w«> --AO^isv- vvjïS^WSÖii: Dit blad verschijnt Woensdag en Zaterdag avond. Abonnementsprijs per 3 maanden ^1,00. Franco per post door het geheele rijk f 1,15. Brieven, ingezonden stukken, gelden enz., franco te zenden aan den Uitgever. Na in oiis vorig nummer de oproeping te hebben opgenomen van het comité 30 (looie rij) laten wij hier volgen die door het uit voerend comité tot dé voortbrengers in 't alge meen gericht. Aan de voortbrengers De groote internationale wedstrijd van wetenschappen en nijverheid zal te Brussel worden geopend den eersten Zaterdag van Mei 1888. Deze onderneming beantwoordt aan een algemeer.e behoefte van het oogenblik. Welk industrieel land toch is niet doordrongen van de noodzakelijkheid zich te verzetten tegen eene crisiswelke op een zoo noodlottige wijze de voortbrenging en den omzet drukt, en welker duur en omvang zonder voorbeeld zijn in de geschiedenis 't Was natuurlijk dat Belgie, een nijver land hij uitnemendheideen nieuwe poging tot verzet deed in dien geest. Het programma van den grooten wedstrijd moest rekening houden met de aanzienlijke hervormingensedert een kwart eeuw in gevoerd bij voortbrenging en verbruik. Betersneller en goedhooper voortbrengen, dit is de wetwaardoor voortaan nijverheid en handel zullen worden geregeerd. In dezen tijd van zware crisis is er geen wetenschap, geen nijverheid of handel, die, de noodzakelijkheid gevoelende om zich naar die wet te schikken niet in de practische orde de oplossing zoekt van eenig vraagstuk, een volmaking ot een uitvinding, rechtstreeks leidende tot betere en voordeel iger vervaar diging. Er zijn er geen die zich niet toeleggen op de ontdekking van nieuwe procédé's of de Advertentiën 1—7 regels J 0,60 daarbo /en 8 cent per regel, groote letters naar plaatsruimte. Advertentien 3 maal ter plaatsing opgegeven, worden 2maal berekend. Advertentiën voor Duitsch- land worden alleen aangnomen ioor het advertentiebureau van Adolf Steiner, Hamburg. Reclames 15 cent per regel. Vrij naar het Hoogduitsch van IIERMINE FRANKENSTEIN, 21 door LUCIFER. Hoofdstuk X. NINA WEDER TE HUIS. De bedienden waren daar niet bijeen, ofschoon Nina dit verwacht had, en zij teleurgesteld was hen niet te zien. De meeste der bedienden waren reeds vele jaren op Rookhurst en Nina beschouwde hen als oude vrieuden. Het was de wensch geweest van den hof meester en de huishoudster hunne ondergeschik ten in het groote voorportaal bijeen te roepen om de jonge gebiedster te begroeten; maar toen lady Rokeby hun voornemen vernam, had zij de uitvoering er van bepaald verboden onder op merking dat miss Rokeby, zoolang zij niet meer derjarig wasook geen meesteres zou zijn op Rookhurst. Aan de beide hoofden van het dienstboden- personeel bleef dus niets over dan hunne ver- onti. aardiging te onderdrukken en zich te on derwerpen. Mrs. Luttrel opende met groote hoffelijkheid de deur van het salon en zeide //Heb de goedheid binnen te gaan. miss Rokeby en neem uw gemak, terwijl ik lady Rokeby vau uwe komst verwittig." z/Ik beu geen gast in mijn eigen huis, en wil ook niet als zoodanig behandeld worden," sprak Nina kalm. verbetering van gereedschappenom de con currentie te kunnen bestrijden door bijzondere of meer volmaakte wijzen van fabricage. Iedere nijverheidstak eindelijk gevoelt een zeker verlangen wensch of behoefte. Maarals ieder industrieel bij het licht der praktijk dagelijks een onvolmaaktheid opmerkt, welker herstel zich aan zijn geest opdringt als een zeer groote noodzakelijkheid of wenschelijkheidtoch scheelt het veel dat die gebrekkige punten juist bepaald zijn in groepen bijeengebracht en geklasseerd naar hunne belangrijkheiduit het oogpunt der nijverheid in 't algemeen of der betrok ken industrieën. Om deze leemte aan te vullen hebben de be vorderaars van den Grooten Wedstrijd een wezenlijke enquête geopend over den tegen- woordigen toestaud der toegepaste weten schappen en der verschillende nijverheids takken. De gemaakte vorderingen constateeren, die aantoonenwelker verwezelijking wen- schelijk en mogelijk is, als 't ware een opsomming maken van de op 't oogenblik verkregen resultaten, onder een tastbaren en juisten vorm aan de zoekers de formule voorstellen van de vraagstukkenwelker oplossing van belang is en zich dringend doet gevoelen als prijs voor deze oplossing belooningen uitlovende geschikt om den ijver te prikkelen dit is de zending die het uitvoerend comité van den grooten interna tionalen wedstrijd zich ten taak heeft gesteld. Bij het uitwerken van liet programma dat aan de deelnemers wordt aangeboden, is niets aan het toeval overgelaten. 't Is liet werk van de grootste speciale bekwaamheden en het geeft aan de zoekers niet alleen de zoo volkomen mogelijke lijst der desiderata vau elke industriemaar ook een wezenlijke gedragslijn en vergemakkelijkt het bepalen van den te volgen weg. Deze desiderata, in duidelijke en nauw keurige termen gesteld, zullen het onderwerp //Ik veronderstel dat mijne kamers in orde zijn gebracht en wil mij onmiddellijk daarheen begeven." «Ik weet niet bepaald welke kamer9 lady Ro keby voor u heeft laten inrichten," zeide Luttrel aarzelend „ik zal schellen en het vragen." «Ik dank umaar doe geen moeite. Ik zal mijne oude kamers betrekken, welkeer ook voor mij mogen in orde gebracht zijn," zeide Nina eeDigszins trot9ch. Hare wangen gloeiden van verontwaardiging en ergernis over de zeldzame ontvangstdie haar ten deel viel. Zij had niet de feestelijkheden verlangd, die in t plan baars vaders lagen, maar zij was in haar eigen huis gekomen als eene huurlinge. Niemand had haar begroet noch ontvangen, r.och er zich om bekommerd of zij aangekomen was. Zij keerde zich om om den trap op te siijgen, maar bleef op de eerste trede staan toen eene deur aan het einde van het portaal openging en de huishoudster, eene statige matrone, met uitgebreide armen op haar toekwam. ./O mijne dierbare tniss Nina!" riep de goede oude vrouw, welke de dochter des baronets van af het oogenblik harer geboorte kende: //Wel kom thuis, mijn zoet lammetje. Wat zijt gij groot gewonden zoo groot, zoo schoon, zoo frisch en bekoorlijk. Gij goede, lieve, ondc Hut ter, „riep Nina uit, naar haar toe ijlend en haar met vicugde om helzend. „Ik begon reeds te gelooven dat ik in een vreemd huis was gekomen. Ik ben zoo blijde u te zien." Mistress Lutlrell aanschouwde met weerzin deze kleine scène en spoedde zich toen vol er gernis de trap op naar de vertrekken van ladv Rokeby, van een wedstrijd uitmaken. De gansche industriëele wereld heeft belang bij derzei ver oplossing; ook is onze oproeping gericht tot alle voortbrengers zonder onder scheid van nationaliteit of rangtot hen die met de fakkel der wetenschap in de hand den weg van den vooruitgaug verlichten, zoowel als tot de minste arbeiders. Belooningen en premiën in geldten bedrage van een half millioen onderschei dingen afgemeten naar de belangrijkheid der gestelde vragenzullen ruimschoots de verkregen oplossingen en de gelukkige pogingen beloonen. liet werk tot welks verwezenlijking wij alle krachten willen doen medewerken, bevat twee verschillende gedeelten als A. de Internationale Wedstrijd. B. de Internationale Wereldtentoonstelling. A. De eigenlijk gezegde Internationale Wedstrijd van Kunsten en Nijverheid bevat 50 bijzondere wedstrijden. De voortbrengselen zullen daarbij ge groepeerd worden naar een bepaalde klas seering, in internationale vertrekken, zoodat zij stof leveren tot een volkomen studie van een tak van nijverheid, door rechtstreeksche ver gelijking der gelijksoortige producten bij de verschillende natiën. Nevens de tentoongestelde voorwerpen zullen daar tot inlichting bescheiden voor komen, als: overzichten, plannen, statistieken enz. B. Het tweede gedeeltedat het eerste zal verheffen door er aantrekkelijkheid aan bij te zetten is een internationale algemeene tentoonstelling. Evenals bij de voorafgegane internationale en wereldtentoonstellingen zul len de voortbrengselen en bescheiden worden gerangschikt in nationale afdeelingen en per nationaliteit. D:t gedeelte zal gewis in hooge mate de aandacht der voortbrengers trekken. Zij kunnen deel nemen aan den eigenlijk '/Uw kamers zijn gereed, miss Niua," zeide miss Hutter, uwe oude kamers. Ik .vas overtuigd dat gij zoudt wenschen deze kamers te bewonen, omdat de arme sir Henry ze eerst voor twee jaren opnieuw voor u liet in orde brengen. Ik zal met u naar boven gaan". Met lichten tred ging Niüa vooruit de trap pen op. Hare vertrekken beslonden uit ver schillende kamers tegenover die van Lady Rokeby Nina opende de deur van haar boudoir en trad binnen. De deftige, oude hofmeester was juist gereed gekomen, schilderijen en standbeelden met bloe men te versieren toen het jonge meisje bin nentrad keerde hij zich om en begroette haar met eene warmte en hartelijkheid, die het aan genaam was te zien. Daarna nam hij den korf met het overschat der bloemen en verwijderde zich met vreugde tranen in de oogen. De liefdevolle voorzorg van den hofmeester had het boudoir van het meisje veranderd in een bloemengaard. Alles was met lichtblauwe zijde behangen en met den meest uitgezochten smaak, terwijl de prachtvolle rozen, waarmede de hofmeester alles versierd had, de schoone blauwe kleur nog meer deden uitkomen, De groote balkondeuren stonden wijd open, „Ah, is dat het te huis," zeide Nioa, op een stoel nedervallend, terwijl zij door het venster naar buiten zag. „Ik ben blijde weder te huis te zijn, Hutter, maar 't is een zeer treurige terugkomst. Myn arme vader!" „Arme sir Heury," herhaalde da huishoudster, hare oogen afdrogend. „Als hij het maar had mogen beleven u volwassen te zien, miss Nina, 't Was verschrikkelijk dat hij ons op zulke wijze ontnomen werd. Ik kan de ontzetting over gezegden wedstrijdof alleen aan de ten toonstellingof tegelijkertijd aan den wed strijd en aan de tentoonstelling. Buitengewone voordeelen zullen aan de deelnemers worden toegestaan ten opzichte van der. waarborg van den industrieelen, wetenschappelijken en handels eigendom van het vervoer der voor den wedstrijd bestemde voorwerpen van de douanende verzeke ringen en van de vertegenwoordiging der belangen. Er zal voor de belooningen ecu interna tionale Jury benoemd worden, waarvan de leden zullen worden aangewezen door de regeering van hun land. De gezworenen der niet officiëel vertegen woordigde landen zullen worden voorgesteld door de gedelegeerden van de deelnemers dier naties aan den wedstrijd of de tentoon stelling. Het mandaat dier gezworenen zal zoo noodig bekrachtigd worden door de B"lgische regeering, op voorstel van het algemeen commissariaat der regeering. De regeeri ng stelt een loterij in die ver scheidene series zal kunnen bevatten, elk van een millioen briefjes; het biljet zal zijn van één franc. De maatschappij vraagt aan de regeering dat de deelnemersdie ingeschreven zijn voor de datum van trekking der eerste serie welke zal kunnen plaats hebben zelfs voor de opening van den wedstrijd, den voorrang hebben voor het verkrijgen der loten tot een beloop van 50 p. c. der bruto opbrengst. Het uitvoerend Comité zal de meeste zorg besteden om de aantrekkelijkheid te verhoo- geii. Bijzondere tentoonstellingen van schooue kunsten en retrospectieve kunsttijdelijke tentoonstellingen van land- en tuinbouw enz., groote muzikale plechtigheden, optochten, ruiterfeestenzullen worden georganiseerd bij gelegenheid van den grooten wedstrijd. Verschillende congressen en conferenties zullen gehouden worden. De werkende klasse zoo der belangstelling zijn uiteinde niet overwinnen." „Ik zal ze nooit overwinnen," sprak Nina zacht. „Mijn God, ik maak u de eerste oogen blik ken van uw te huis zijn aan 't schreien," riep miss Hutter met zelfverwijt uit. „Ik hoop dat deze tranen geen slecht voorteeken voor u zul len^ zijn, miss Nina. Ik heb uwe kamers in gericht, zooals zij gewoonlijk waren, en als iets u niet naar drn zin is, hebt gij het slechts te zeggen. Gij zijt thans meesteres op Rookhurst. Hebt gij een kamermeisje uit Parijs medege bracht, mis9 Nina „Neen, miss Luttrel zeide dat dit onr.oodig was; daarbij het meisje dat ik op school had, wilde Frankrijk niet verlaten. Miss Luttrel zeide (lat- Lady Rokeby een diensbode voor mij be stemd had.,, „Ja, zij wilde u hare eigene bediende geven maar ik heb de vrijheid genomen uw kamer meisje van vroeger weder voor u te huren Peggy East, en deze bevindt zich thans in uwe slaapkamer. Zij is buiten zich zeiven van vreugde u weder te mogen bedienen." Niua herinnerde zich dit meisje met genoegen. „Ik beb schrik gehad voor eene vreemde be diende" zeide zij. „Gij waart zeer zorgvuldig, Hutter. Ik geloof dat ik maar dadelijk toilet zal gaan miken. Daar lady Rokeby mij niet aan da deur i9 te gemoet gekomen, is zij zeker van plan zeer vormelijk te zijn en ik moet mij naar hare wenschen voegen. Ik ben zeer begeetig mijne stiefmoeder to zien, Hutter. Is zij zoo goed als zij schoon is „Ik heb geen bijzondere voorliefde voor lady Rokeby, miss Nina," hernam de huishoudster kleurend. (Wordt vervolgd.)

Echo van het Zuiden | 1887 | | pagina 1