BUITENLAND. Belgie. Frankrijk. Duitsehland. Rusland. BINNENLAND. De Arbeidsloonen. Dinsdag 6 September nm. 6 uur. waardig en zoo beproefd, is niet vergeten. Een bijzondere wedstrijd zal worden inge richt voor de schepping of voortplanting van kleine industrieënmet het doel het werken in de huiskamer te doen herleven waardoor de huisgezinnen der werklieden de uren kunnen benuttigen, die voor den ge wonen arbeid verloren gaan. En eindelijk in navolging van het Roode- Kruiszal eene klasse worden bestemd voor een wedstrijd, tot onderwerp hebbende het ver strekken van hulp aan gekwetste werklieden, vooral rekening houdende met de meest aan gevaar blootstaande vakken, met de werk lieden der nijverheid in 't algemeen, de mijn werkers de boerenarbeiders en de zeelieden. Dit is het werk, waaraan de Belgische regeering en de stad Brussel hun zedelijken en stoffelijken steun hebben toegestaan. Om het te verwezenlijken en vruchtbaar te maken, doen wij een beroep op alle lichten op alle pogingen. Industriëelen, landbouwers, ambachtslieden en werkliedenalle arbeiders noodigen wij uit deel te nemen aan dezen internationalen wedstrijd, geopend in naam van den voor uitgang. Het nijvere Belgie noodigt bij monde van zijn meest bevoegde vertegenwoordigers de voortbrengers van alle nationaliteiten tot dien vreedzamen strijd, die nieuwe gezichts punten moet openen voor den arbeid. Een zoodanige oproeping bevat in zich een groot denkbeeld en wendt zich tot hoogere belangen. Ook zijn wij overtuigd dat zij zal gehoord worden in Belgie zoowel als over de grenzen. Brussel, 15 April 1887. CH. BÜLS, Eere-voorzitter van het uitvoerend Comité Burgemeester van Brussel, Lid van de kamer van Volksvertegenwoor digers. Graaf ADR. d'OULTREMONT Algemeen regeerings-commissaris, Lid van de kamer van Volksvertegenwoordigers. LÉON SOMZÉE Voorzitter van het uitvoerend Comité, Lid van de kamer van Volsvertegenwoordigers. Veel is er den laatsten tijd gesproken en geschreven over den toestand der Nederl. werklieden en in verband daarmede over de arbeidsloonen. Zooals wij reeds meermalen het genoegen hadden te zeggen, verkeert de werkman in de Langstraat, voor zooverre hij in de le derindustrie werkzaam is, tegenwoordig in zeer gunstige omstandigheden en geniet hij een zekere mate van welstand. "Wij willen hier eenige cijfers aanhalen tot staving vod onze bewering, die trouwens door niemand, die hier op de hoogte van den toestand is, ontkend zal worden. Nemen wij eerst de handwerkers. Een gewoon schoenmakersknecht verdient 6 h 7 per weekde vlugsten halen van f 8 tot 10 per week. Men neme hierbij in acht dat de schoenmakers, het geheele jaar dooreen gerekend, niet meer dan vijf dagen per week werken, de dag gerekend op 11 6 12 werkuren. In de schoenfabrieken zijn de loonen be duidend hoogerf 7.per week verdienen daar de sukkelaars; 1214 gulden per week is daar iets gewoons, en er zijn lui onder, die zeggen een slechte week te heb ben, als zij geen 20 a 25 gulden mede nemen. Wat de stiksters aangaat, gewoonlijk ver dienen die f 5 a 6 per week, vlugge maken 7 a 8 gulden. Natuurlijk hangt dit veel at van den werklust, en er zijn er verschillende die 10 a 12 per week halen. Op de schoenfabrieken zijn stiksters die nog veel meer verdienenzoo is er eene te Bezooien, die aan huis werkt en geregeld een weekgeld maakt van f 25 a 30. Wat de looierij aangaat, goede knechts verdienen hier f 8 a 10 per week en zoo genaamde sjouwers minstens f 1 per dag. Belgie heeft het voorbeeld van verscheiden andere staten gevolgd door het bedanken offici eel aan de tentoonstelling van 1889 te Parijs deel te nemen. Wel zal de regeering de Belgische onderdanen aansporen de tentoonstelling op te luiteren. Te Antwerpen heeft Zondagavond een ont ploffing plaats gehad aan boord van de Engel- sche stoomboot Ashton: Ook hier was onvoor zichtigheid de oorzaak van het ongeluk. Eender matrozen ging namelijk met een ongesloten bran dende lantaarn in het kolenhok. De man be kwam als door een wonder geen letselmaar een loods, die tegen de zoldering van de kapi- teinskajuet geslingerd werd, bekwam ernstige kneuzingen. Er waren geen passagiers meer Aan boordanders zouden er zeker meer ge kwetsten geweest zijn. De boot is aanmerkelijk beschadigd. Uit Ostende wordt van 31 Augs gemeld Terwijl de bnitenlandsche kolonie alhier een concert gaf ten bate der slachtoffers van de door de visschers alhier veroorzaakte onlusten begonnen de visschers weer geweld te plegen en vielen een Engelsch schip, dat in de haven was gekomen, met 9teener. aan. riet schip was ge noopt weer zee te kiezen. Daar de burgemeester wegens zijn slechten ge zondheidstoestand het bed moest houden zoo heeft hij zijne functiën aan een der wethouders overdragen. Men schrijft uit Antwerpen Een vraagstuk dat sedert geruimen tijd de gemoederen in beweging heeft gehouden, is eindelijk naar den wensch vati liet gemeente bestuur beslist. Het Oosterspoorwegstation, het welk nog altijd slechts een houten voorloopig gebouw is, moest verbeterd, uitgebreid of ver vangen worden, hetgeen zonder bezwaar geschie den kon, sedert de ring van versterkingen ron dom Antwerpen belangrijk uitgebreid is. Maar in de uitvoering stuitte het denkbeeld op aller lei bezwaren; vanwege het departement van spoorwegen, enz. werden achtereenvolgens niet minder dan drie plannen ontworpen, welke ech ter heftigen tegenstand bij handel eu het gemeen tebestuur ontmoetten. Een vierde plan werd, in opdracht van het college van burgemeester en schepenen, door het plaatse'ijk bureau van open bare werken ontworpen en na lange onderhande lingen heeft eindelijk het ministerie daaraan zijnn goedkeuring gehecht. Volgens dit plan blijft het station op dezelfde plaats gevestigd, eu wordt het niet, zooals door de regeering was voorgesteld, en waartegen vooral heftige oppo sitie gemaakt werd, op grooten afstand van de oude stad verlegd. De mobilisatie is in Frankrijk de hoofdschotel van alle nieuwsbladen. De Figaro wordt nog steeds aangevallen wegen de onthullingen, hoe wel nu weder van eene andere zijde beweerd wordtdat het doorgestoken werk geweest is en men zoowel de bevelhebbers van het 17e corps, als de reservisten nabij Toulouse heeft willen waarschuwenwaardoor natuurlijk alles beter zou slagen en voor de eer van Frankrijk mocht de mobilisatie niet mislukken. De manoeuvres door het 17e corps uit te voeren, zullen niet verschillen met die welke tot heden werden ge houden alleen is de de troepenmassa grooter en komt de geheele ambulance dienst mede in het veld. Naar aanleiding der manoeuvres heeft eene Frausche Mij. eene verzekering voor soldaten in het leven geroepen. Tegen ziekte en ongelukken tijdens de manoeuvres ontstaan kan men zich tegen een bepaald bedrag verzekerden, dat voor de bereden corpsen hoogervoor de artillerie het hoogst is. De beroemde geleerde Chevreul vierde Woensdag zijn 102den verjaardag. In 't afge- loopen jaar was hij nauwelijks een paar dagen ongesteld. Pranzini is Woensdag ochtend onthoofd. De keizer heeft Donderdag op het Tempel- hoferfeld eene parade van het gardecorps ge houden welke bij heerlijk wedereen prachtig schouwspel opieverde. Op deu wagen van den keizer volgde die der keizerin met prinses Wil helm en een schittererd gevolg, onder hetwelk de Japansche prins Komatsu ea eenige Engelsche officieren. De bevolking begroette het keizerlij ke paar met stormachtige toejuichingen. In Duitsehland neemt men alle middelen te baat om bet effectief van het leger te verhoo- gen. Zoo worden nu de weerbare mannen, die bun tijd zelfs bij de landwehr uitgediend heb ben uitgenoodigd zich vrijwillig voor eenige jaren te laten inschrijven. Vele leden der „Krie- gervereii.e" iaten zich daartoe vinden daar de ellende, in 1871 geleden, allengs uit het ge heugen gaat. Het leger wint hiermede beproef de krachten die weten hoe het in het veld toegaat. Volgens de Post wordt in regeeringskrin- gen verzekerd dat het voornemen bestaat een wetsontwerp aan te biede i waarbij de buiten- landsche fondsen aan eene belasting worden onderworpen. Aan eeu groot gevaar zijn Dinsdagavond de reizigers ontsuapt van den sneltrein die te 10.12 uit Spandau vertrok. Tusschen Buschow en Bebnitz waren vier jonge paarden door bet staketsel gebroken en hadden zich op de spoor baan begeven waar zij rondliepen. De machinist van den goederentrein uit Span dau bemerkte de dieren bijtijds en liet stoppen tot zij weggejaagd waren. Toen de trein zich weder ie beweging stelde, kwamen de dieren weer tetug en liepen voor de machine Weder bleef de trein stilstaan en te gelijk werd het noodsignaal gegeven om den van Spandau ko menden sneltrein te waarschuwen de paarden wilden niet weggaan. Plotseling naderde de sneltrein in volle vaart, de rem werd in werking gebracht, maar wei gerde den dienstmisschien omdat men te veel kracht bijzette en de trein reed door totdat de locomotief op twee paarden stietdie letterlijk vermorzeld werden. De muchine sprong in de hoogte, maar kwam door een gelukkig toeval weder op het goede spoor terecht. Na een ver traging van eenige uren zette de trein de reis voort. Bulgaarsche Uuacstie, De troon van Ferdinand begint te wankelen. Iu Bulgarije spreekt rren onbedekt het gevoelen uitdat de Battenberger hun beter beviel. Een ministerie is er steeds nog niet. Achtereenvol gens vertrekken de gevolmachtigden uit Sofia nu weder Flesch de consul van Frankrijk. Opmerkenswaardig is dat de Oostenrijksche consul de betrekkingen onderhoudtabof Fer dinand de wettige vorst wa9 en de Duitsche consul zijn vertrek blijft uitstellen. Men meldt, dat Turkije en Rusland het eens zijn over liet zenden van generaal Ehrenroth als tijdelijk re gent ter vervanging van Ferdinand. Hoe de generaal zich zonder troepen van de macht meester zal moeten maken wordt niet gemeld. Iu Macedonië begint het onrustig te worden. Men verzekert in diplomatieke kringen dat de Porte van Riza bey rapport ontvangen zou hebben datin geval Turkije dwangmaat regelen tegenover Bulgarije mocht nemen in Oosl-Rumelie de revolutie zou uitbarsten. Naar aanleiding van de beweringen van Wee ner bladen volgens welke er ernstige gevaren voor onlusten in Macedonië dreigen zegt het /Journal de St. Petersbourg" dat het //laisser aller", lietwelk de Weener bladen de Porte aanraden daartoe in de eerste plaats aanleiding zon kunnen geven. Dit gevaar heeft de Ports echter niet te duchten, maar het zou voor baar wei ernstige gevolgen kunnen hebben, indien zij de haaf bij tractaat gewaarborgde rechten onge bruikt laat en den prins van Coburg zijn on wettig gezag kalm laat uitoefenen. De Porte moet wel weten dat zij de gevolgen te dragee zal hebben indien zij zelve begint met af te zien van de toepassing harer rechtea. UITVOERINGEN. WAALWIJK. Zondag 4 dezer, des middags 12 ure, door de liedertafel „Oefening en Vermaak7' van Waalwijk en Bezooienop de zaal „Musis Sacium" Star.dclien Abt. In bet woud, groot koor met acc. en Baryton solo's Hol. Waalwijk3 September 1887. Openbare vergadering van den gemeenteraad op Maandag 5 Sept., nm. 6 uur. 1. Benoeming van een wethouder. 2. Ontwerp besluit regelende de voorwaarden, waarop de levering der geneesmiddelen aan de armen zal plaats hebben. 1. Installatie van de nieuwgekozene leden van den raad. 2. Beuoeming van een wethouder. 3. Voorstel tot regeling van het gebruik der brandspuiten buiten de gemeente. 4. Behandeling reclames tegen den hoofde- lijken omslag over 1887. Heden zijn den burgemeester onzer gemeente, bij gelegenheid van zijn verjaar dag, aubades gebracht door de beide har monieën. De arrondissements-rechtbank te Maas tricht heeft in hooger beroep bevestigd het von nis van den kantonrechter aldaar, waarbij de heer Louis Regout vau alle rechtsvervolging wordt ontslagen ter zake van overtreding van het provinciaal reglement op de waterlo9singen iu Limburg. In het vonnis heeft de rechtbank, in tegenstelling met den kantonrechter beslist, dat onder Burgemeester en Wethouders het col lege als zoodanig moet worden verstaan en de schouw door de meerderheid van het college van Burgemeester en Wethouders te Ambij ge- houd m, wettig i9 geschied. De vrijspraak volg de, op grond dat tusschen de afkondiging en de schouw geen volle 8 dagen waren verloopen, zooals in het reglement wordt bepaald. Volgen, de Aruh. Ct. zouden bij de re geering ernstige plannen bi staan, opnieuw het aantal gerechtshoven, in 1875 op 5 gebracht, te verminderen. Twee plannen zouden in overweging worden genomen volgens het eerste zouden drie hoven overblijven en deze te '9 Bosch, -s Hage en Zwolle gevestigd zijn volgens het audere zou den slechts de hoven van 's Bosch en 's Hage blijven bestaan. Thans bestaat het plan om het zeventien- de-eeuwsche marktplein of een gedeelte daarvan over te brengen naar de tentoonstelling, het voigende jaar te Brussel te houden. Het plan gaat 0. a. uit van den heer Colioet, vroeger directeur van de Quellinusschool te Amsterdam, thans te Antwerpen woonachtig, een der heeren die hel initiatief genomen hebben van de Ant- werpsche wereldtentoonstelling. Domela Nieuwenbuis heeft kwijtschelding ge kregen van ziju verderen straftijd. Woensdag avond tusschen 10 en 11 uren verscheen hij op het onverwachts in Walhalla, te'silage, waar zijne partijgenooten vereenigd wareo. Hij kwam er per rijtuig en keerde kort daarna huiswaarts. Uit Oosterhout wordt gemeld Iu de nabijheid des Dongebrug had Woens dag in den laten avond een ongeluk plaats. De muziekvereeniging M. S., van Dongen, had bij gelegenheid van den verjaardag van het Prinsesje eene uitvoering te Geertruidenberg ge geven. Op de terugreis had een der leden zekere H. Domen, de onvoorzichtigheid van den in gar.g zijnden stoomtram te stappen, om zijn afgevallen hoed op te nemen, met het noodlot tig gevo g, dat de tram over zijn hoofd ging, en hij op de plaats doodbleef. Hij laat eene weduwe Da meï tien nog zeer joDge kinderen. Uit Breda wordt gemeld De feestelijkheden ter gelegenheid van den Prinses9t ndag werden te ruim 3 uur gestoord, door een lievigen brand bij dön hovenier A. Feskeus, in de kleine Molenstraat, gelegen in een dicht bebouwd gedeelte der stad. Huis, stal en schuur werden een prooi der vlammen, doch het vee werd gered. Dank zij de goede wer king der brandweer, bicven de omliggende ge bouwen gespaard. Huis en inboedel waren ver zekerd. Te Helder is gisteren iu hel laboratorium van 'srijks buskruitmagazijn in het fort Oost-oe ver een granaat gesprongen, met het gevolg, dat de met het toezicht belaste offiicier, de luitenant ter zee Cambier, de baas vau Dam en de werk man Geus, die in het laboratorium aanwezig waren, werden gekwetst, vooral de laatste ernstig aan armen en beener. deze werd per brancard naar bet marine hospitaal vervoerd. De eerste geneeskundige hulp werd ter plaatse van het on- geUk door twee officieren van gezondheid ver leend. De toes'and der gewonden moet geen reden tot bezorgdlu-id baren. Een sigarenwinkelier in de Hoogstraat te Amsterdam exposeerde voor het raam een bord, waarop duizend dubbeltjes. De plank met dubbeltjes i9 gestolen. De politie heeft den dader of een der daders gearresteerd op de Nieuwmarkt. Ie Middelburg heerscht eene ziekte onder de militairen. Nog steeds neemi het aantal zieken toe dat reeds gestegen is tot ruim 200. Meer en meer wint de overtuiging veld dat de oorzaak moet gezocht worden in het gebruik van vleeschdoch eene bepaalde aanwijzing waardoor het gebruik van dit vleesch zulke schadelijke gevolgen heeft gehadis nog niet te geven. De gencraal-majDor Timmermans, inspecteur van den geneeskundigen dienst der landmacht is daar ter stede aangekomen om zich van den toestand te overtuigen. Ook in het gezin van een gehuwd korporaal, waar van het overgebleven eten is genuttigd komen bij vijf personen dezelfde verschijnselen voor. Dit gezin werd door genoemden generaal-majoor bezochteu deze deelde daar aU zijne vaste overtuiging mededat gebruik van vleesch oorzaak der ziekte was. De huisgenoo- ten die er niets van nuttigdenzijn nl. gezond. Ook het gezin van den slager J. Leijnse Sei9- straat leverancibr van het vleesch mod onge steld zijn hetgeen een bewijs kan leveren dat de slager zelf onbewust was van de qualiteit van het vleesch. Acht hospitaalsoldaten uit Breda zijn ter ver sterking van het personeel om de zieken te ver plegen aangekomen. Volgens later bericht i9 de toestand der zieken momenteel beterde koortsen zijn minder hevig, en de bijkomeude gevallen zeer gering. Vol gens geneeskundig oordeel is de crisis voorbij, Door de post-omnibus, die Terapel met Haren a/E en verder met Rellerberg verbindt, is Dinsdag nabij Haren een man overreden, met het noodlottig gevolg dat hij eenige oogenblik- ken later den geest gaf. Hij meet een koopman uit Meppen (Hanno ver) zijn, en het bleek bij onderzoek, dat hij iu beschonken toestand verkeerde, toen hem het ongeluk overkwam. Maandagavond liepen een paar socialisten te Rotterdam het zoogenaamde vrijheidslied te zingen. Op de Westerkade werden zij ingeslo ten door eenige sjouwerliederdie dreigden hen in de Maas te gooien Zoover kwam het ech ter nie», maar een der sociaal-democraten kreeg zulk een hevigeu vuistslag in het aangezicht dat het bloed uit zijnen neus spoot. Te KappJle a/d IJsel werd eergisler een on bekend persoon aangehouden, die zich had schul dig gemaakt aan diefstal van geld (17.50). dat hij op een tafel bij een landbouwer zag liggen, bij wien hij op zijne vraag om drinken daaraan werd geholpen. Hij had het op een loopen gezet, doch werd aangehoudin door den landbouwer H., die op het geroep „houdv hem", den man bij den kraag pakte. Het geld werd niet bij hem o-e- vonden, maar toen 11, bem een geducht pak slaag beloofde zoo bet niet terecht kwam, bleek, dat hij een muntbiljet van f 10 in zijn mond had, terwijl op zijne aanwijzing f 7.50 in het gras gevonden werd. Toen het geld in handen van den rechtheb bende was liet men den dief loopeu. Uit Delft wordt ons gemeld Een ongeval dat ernstige gevolgen had kun nen hebber, vond heden middag plaats met den stoomtram der Haag9che tramwegmaatschappij. Van den Haag komende schijnt zij aan de Hoorn brug door eeu wagen te zijn aangereden, met het gevolg dat door den schok, en verzakking der rails, het balkon afgerukt werd. Gelukki" bevonden zich daarop geen reizigers. Inmiddels was op dat punt de weg beden onbruikbaar, de reizigers moesten van de Hoornbrug een wande ling Daar Rijswijk maken ca. 10 minuten en aldaar wachten op de tram, die van Delft kwam zoodat men dus ruim lJ/8 uur onderweg bleef,

Echo van het Zuiden | 1887 | | pagina 2