Nummer 71. Donderdag 8 September 1887. 10e Jaargang. Tcegewyd aan Handel, Industrie en Gemeentebelangen. GEWAAGD SPEL, ANTOON TIELEN, BUITENLAND. Belgie. Frankrijk. Spanje. Engeland. Duitschland. Italië. UITGEVER: Waalwijk. De Echo van het Zuiden, m ie Tiiig, Dit blad verschijnt Woensdag- en Zaterdag avond. Abonnem en tsprrs per" maanden3.00. Franco per post door het gtiheele rijk f 1.15. Brieven, ingezonden stnkken, gelden enz., franco ie zenden aan den Uitgever. Op de Schelde voor Antwerpen had eene ernstige botsing plaats tusschen de stoomboot 0John Adamson die naar Shields ging, en de j' „Salisbury", die van r (■■•"'ieiph1'? kwart? met eene lading tarwe. Do „Salisbury moest op den 1 wal worden gezetom te voorkomeu dat zij zonk. De „John Adamson'' is naar de werf te Austruweel gebracht. De burgemeester- van Ostendc, de heer Janssensaan wien de bekende badplaats veel te danken heeft, is overleden. OmtreDt de Fransche mobilisatie-proeve meldt men uit Toulouse, dat ze aanvankelijk zeer goed slaagt en de burgerij daartoe zeer medewerkt. Bij de requisites vond men alleen tegenstand bij de eigenaars van weeldepaarden en betaalden die strafgeld. Naar gemeld wordt zal ook ie ;.?i aro vervolgd worden wege"> het oueuliaar maken van het mobiliesatiplar. waarvan hij hoi geheim vóór de officieele bekendmaking beef; weten machtig te worden. De'vervolging zal géschië- j den op grond van de wet betreffende, i ;i pioI neeren wier art. 31 ten deze van toepassing os. I Het blad maakt thans nog iels anders be kend namelijk het model van het nieuwe door de Duitsche regeering aangenomen repeteerge weer dat het »n zijne zoogenaamde „dépëcbe- zaal" ter bezichtiging heeft gesteld. Dat geweer bevat tien patronen en heeft op den loop de volgende woorden gegraveerd „Waffcn fa bi-ik Mauser, Oberndorf a/Neckar Deutsches Reich". Het schijnt, zegt Figaro, dat militaire gehei men in het buitenland nog raoeielijker te bewa ren zijn dan hier te lande, wsnt ondanks al de voorzorgen en het toezicht in Duitschlandheb ben wij het modél van het genoemde geweer weten te verkrijgen. Groote beweging in het ministerie var marine. Men heeft vernomen do heet D. ;ju in twee maanden tijd het geheele kre diet van 1.600.000 francs, hem voor 1887 ten •hoeve van Congoland toegestaan heeft ver bruikt VY aarschijnlijk zal de gouverneur van den .Dge gedwoDgen worden naar Frankrijk terug ie keeren. Uit Gottska wordt het volgende gemeld U'e vConstactia„ die Deroulède en Goupil naar hopenhageu terugbracht, heeft in het ge- ••Is" van het eiland Gottska in de Oostzee schipbreuk geleden. Al de opvarenden zijn gered. tTit Périgueux wordt bericht dat den 2n •Septeoibér 53 gevangenen uit de strafkolonie v.»n Joranaelière ontvlucht zijn. Men i9 er in gedaagd om er 46 terug te krijgen; de zeven anderen is men op het spoor. ie Parijs is nu enkele maanden geleden een diefstal van drie millioen ia de bank ge ploegd. De dader er van zekere Monvelis te Koustantinopel gearresteerddoch thans is ain medeplichtige, Monvel's vader te Brus ei ontdekt. Monvel is echter Belg en niets kan hem s.'.an gedaan worden. Een Nieuwsblad te Nancy i3 door het gerechtsiiof aldaar wegens beleediging van een geneeslv, ervan wien het beweerdedat hij schuldig was aan den dood van een patiënt j ïot betaling van 10,000 francs schadeloosstelling I veroordeeld. Een valsch gerucht van brand heeft in een schouwburg te Lyon het Casino, een paniek doen oulstaai.. Het publiek drong verschrikt naai de uitgangen en in het gediang werden verscheidene raeuschen gekwetst. Eenige solda ten dit voor de deuren gingen staan, brachten de menigte tot bedaren voor er erger ongeluk ken t'e'uchrden. Het bleek dat het gerucht ont slaan was naar aanleiding van rook, die uit een naburigpn schoorsteeu door een openstaand venster naar binnen woei, Vrij naar het Hoogduitseh van HERMIN E FRANKENSTEIN, door L C E R, 22 Hoofdstuk X „Hare manieren zijn zoo verschillend van die, welke ik gewoon ben, maar gij moet, ctr.ar zelve oordeelen. Sir Henry aanbad den grorid, waarop zij wandelde." Nina vroeg niet verder, daar zij zag, dat wie ook lady Rokeby mocht bewonderenzij de. liefde harer huishoudster ,-t bezat. Het jonge meisje wilde zich niet verder met een gesprek daarover mei mrs. Hutter inlaten hoewel de huishoudster eene dame was van goede geboorte en een goede opvoeding had pmoten. Spoedig daarop verwijderde, zich mrs. flutter en Nina ging in bare slaapkamer. Zij vond daar het meisje dat haar bediend had voor zij naar 't pensionaat gingu da' thar8 zijn vroegere werkzaamheden weder op zich zoude nemen, 't Was een jong, hupscii meisje, met een fri»ch vriendelijk gezichtde dochter van een beambte in Rookhurst. Nina begroette haar zeer vriendelijk, en daar hare keffers reeds waren aangekomen begon zij dadelijk aan haar toilet. Dit was zeer eenvoudig maar niettemin zag de erfgename van Rookhurst er betooverend schoon uit, toen zij gereed wa9. Zij droeg een wit kleed van fijn neteldoek kunstig met vo lants en poffen opgemaakt. Een breede zwarte vfc Hu el va en Cadix is eene anarchistische verinniging ontdekt. De regeering hecht er volstrekt geeu beteekenis aan. Zij was gewaai- schuwd. band, die als een sleep afhing, was om de slanke la'lie geslagen. Verder droeg zij zwarte giltou oorringen, armbanden en broche. De huishoudster liet haar wat te eten brengen, en to n Nina zich wat versterkt had ging zij naar ('p groote salon, die zij nog ledig vond. Zij ging voor het groote raam staan keek in het park verzonk in nadenken. Mee? an een uur verliep op deze wijze, en Nina begon zich reeds te verwonderen dat nie mand near haar toekwam, toen zij het ruischen hoorde van zijden kleedoren en lady Rokeby het salon binnen trad. Zij zag er bepaald opvallend uit. Zij had het laatste spoor van rouwkleeding afgelegd en droeg eso lang, maïskleurig kleed vau zware zijde, en een sieraad van robijnen. Hare donkere schoons heid werd door hare kleeding buitengewoon verhoogd en Nina meende dat zij nooit eene schooltere en meer imponeerende verschijning hud gezie i. Achter lady Rokeby kwam Lutirelals altijd in donker grijs gekleed. /.Lady Rokeby dit is ««iss Rokeby" zeide de gezel schapsjuffrouw met Vare zachte klank- looze stem, Nina trad vooruit en reikte tare stiefmoeder vrij- en vriendelijk de hand. Lady Rokeby raWe ze met twee vingers aan hoog zich tot het meisje en kuste het op het vooihoofd. „Ik heet u welkom te huis, Nina" sprak zij vriendelijk. „Ik ben blijde u te zien Ik begon reeds te denken, dat wij elkander nooit zouden zien Wat zijt gij groot, niet het kleine meisje dat ik verwachtte te zien." //Gij moet niet vergeten dat ik achttien jaar Dud ben lady Rokebyhernam Nina kalm. vUp dien leeftijd is men gewoonlijk niet meer :oo heel klein." Advertentiën 17 regels J 0,60 daarbo ren 8 cent per regel, groote letters naar plaatsruimte. Advertentieu 3 maal ter plaatsing opgegeven, worden 2maal berekend. Advertentiën voor Duitsch land worden alleen aangnomen ioor het advertentiebureau van A.dolf Steiner, Hamburg. Reclames 15 cent per regel. De door de regeering verboden bijeenkomst der Nationale Liga welke ten doel had te protesteeren tegen de evicties werd Zondag nabij Ennis (graafschap Clar) gehouden doch op eene andere plek dan de gewone vergaderplaats die door troepen en politie bezet was geworden. Verscheidene Iersche en één Engelsch afgevaar digde spraken de menigte toe. Nadat de verga dering door de politie en soldaten was uiteen gedreven keerden de deelnemers naar Ennis terugwaar zij opnieuw vergaderden. De gewa pende macht kou echter spoedigen zonder verzet te ondervinden de straten doen. ontrui men daar het volk door de afgevaardigden en de geestelijkheid vermaand werd om rustig uit een te gaan. Een gewoon soldaat te Portsmoutth kreeg dezer dagen het bericht, dat zijn vader in Ame rika was gestorven hem 37.000 pd. st., dat is ruim 4 ton nalatend. Mevrouw Drouinde Fran<jaise die te Cowes werd gearresteerd onder verdenking dat zij dynamiet in haar bezit badis nog te Cowes. Zij is ziek en niet in staat naar Rouaan te keeren. De chef der politie heeft haar een brief gezonden waarin hij zich verontschuldigt over haar arrestatie met bijvoeging van 50 pd. st. De wissel voor dat bedrag is door de dame geweigerd. Op haar verlangen otnvangt zij de brieven door tussohenkomst van den Franschen gezant. Betreffende het bericht in de bladen aangaande de bijeenkomst van den Duitschen keizer met den czaar te Stettiu kan de Norddeutsche All- gemeine Zeitung verzekeren dat in goed inge lichte kringen niets vaa zoodanige bijeenkomst bekend is. Het bericht berust enkel op een vermoeden en er is niets wat recht geeft om het vermoeden voor waar te houden. Dat de czaar Stettin zal bezoeken is eene gissing die hoegenaamd geen waarde. Als sommige bladen, zegt de Norddeutsche verdergewag maken van eene vernieuwiug van het in deze maand eindi gende Duitsch-Ruasieohe traciaatdan dient „Lady Rokeby beschouwde hare stiefdochter met scherp onderzoekende blikken. Zij had Luttrell's bericht over de reis en Nina's ont moeting met Graaf Stonefield reeds vernomen en was begeerig een oordeel te vellen over het karakter van het meisje. Bij den eersten oogopslag zag zij dat zij niet het onbeduidende sentimcnteele schoolmeisje voor zich had dat zij verwacht had. Het open, vrij gelaatzoo frisch en pikantverried een vast karakter en uit de op haar gerichte bruine ooge.n sprak eene ziel vol moed en vastbera denheid. Niua's oogen waren even doordringend en scherp als hare eigene en lady Rokeby kreeg den onaangenamen indrukdat hare stiefdochter haar waar karakter doorzag. „Ga zitten liefstezeicle zij eenigszins be dremmeld. „LuUrell beeft mij reeds een en ander over uwe reis verteld. Luttrell is mijne vriendin en gezelschapsjuffrouwzooals ik u bereids, heb geschreven en leeft reeds sinds jaren bij mij zoodat ik geleerd heb haar als eene zuster te beschouwen. Ik hoop dat gij met haar bevriend zult worden. Zij is eene voor treffelijke leidsvrouw voor de onbezonnen jeugd." Nina boog, maar het lachje dat een oogen- blik om hare schelmsche lippen speelde was niet zeer bemoedigend voor de toekomstige leidsvrouw. „Ik zal er naar streven haar niet te veel te doen te gevensprak zij lachend evenwel zal 't mij altijd aangenaam zijn raad- gevingeu te ontvangen van de echtgenoote mijns vaders. Ik hoop dat gij en ik vriendinnen zullen zijn lady Rokebyter wille van mijn armen vader. Lady Rokeby zette zich neven hare stiefdoch ter. Luttrel ging met haar onvermijdelijk naaiwerk eenigszins achteraf bij het raam zitten. Nina deed moeite om met hare stiefmoeder hierop tot antwoord dat zoodanig tractraat in het geheel uiet bestaat. Te Straatsburg heeft Zaterdag een paniek plaats gehad, die bijna niet te begrijpen is. Het gerucht was namelijk verspreiddat er een Fransch leger aan de grens stond en dat het Duitsche garnizoen van de 9tad bevel had ge kregen voorwaarts te rukken. Dergelijke berichten waren tegelijk ook te Mulhausen en te Metz verspreid. Een twintigtal socialisten uit Baden heb ben zich dezer dagen herhaaldelijk vereenigd in een restaurant te Karlsruhe, nabij de landbouw school. Zij hebben besloten krachtig te werken ten einde de socialistische denkbeelden ingang te doen vinden bij de Schwarzwalders. Te Dortmundt zijn 30 sociaal-democraten gevangen genomen. Zij worden beschuldigd vau mishandeling en diefstal. En dat zijn dan de wereldhervormers Het gerucht dat de Duitsche regeering eene belasting zou leggen op de buitenlandsche effecten, schijnt niet geheel uit de lucht te zijn ge grepen geweest. Van alle zijden wordt echter tegen het denkbeeld opgekomen. Hamburg is, volgens de Hamb. Corresp. gezegena met 4000 koffiehuis- eu logementhou ders. Dat is ongeveer een op de 120 inwoners (mannen vrouwen en kinderen.) In het paieis Cassano Monte ai Dio is eenige dagen geleden een brand ontstaan welke zich zoo spaedig zoo spoedig uitbreidde dat 10 kamers in korten tijd uitgebrand waren. Vijf brand weermannen zijn bijna door de rook gestikt, doch werden nog bijtijds bijeengebracht. Men zegt dat voor ongeveer 200,000 lire ver brand is. Gedurende een orkaan is de kerk Cassiano bij Como door het opgezweepte water van een bergstroom overstroomd. Alles wat zich in de kerk bevond spoelde weg. De inwoners van Cotrnne werden dezer dagen opgeschrikt door een hevigen aardschok te praten maar ondervond weldra een gevoel van teleurstelling. Zij bemerkte dat lady Rokeby onoprecht, dubbelzinnig, in éér. woord eene huichelaarster was, en zij ondervond in hare tegenwoordigheid een zekere soort van onrust. Kon dat de vrouw zijn eens door haar vader aanbeden? vropg zij zich zelve af. En dan beschuldigde zij zich hard en on rechtvaardig te oordeelen en dacht dat haar vader zich zoo niet had kunnen vergissen in bet karakter der vrouw, en om haar schadeloos te stellen voor hare ongunstige meening was zij buitengewoon zacht en eerbiedig jegens haar. Dientengevolge wenschte lady Rokeby zich geluk de goede meer.ing harer stiefdochter te hebben gewonnen. „Ik moet trachten een on- beperkten invloed over haar te krijgen" dacht zij. „Maar hoe kan ik dat? Als haar rader maar meer dringend zijn verlangen had te ken nen gegeven in alles mijne wenschen te volgen geloot ik dat zij daaraan zou gehoorzamen even alsof eene stem uit het graf tot haar sprak! Zij zal in alles verstandig en gehoorzaam zijn dat zie ik wel. Maar hoe zal ik haar dwingen Ralph Borne te huwen als zij neiging gevoelt voor lord Stonefield Deze vraag hie'd hare opmerkzaamheid bezig, terwijl zij met Nina sprak zij maakte haar nadenkend gedurende den maaltijd en stilzwijgend na afloop daarvan. Nina was vermoeid van de reis en trok zich spoedig na tafel in hare vertrekken terug. Lady Rokeby en Luttrel zaten nog iangen tijd stil met elkander te praten. „Ik heb het" riep de lady eindelijk op zege vierenden toon. Wordt vervolgd,

Echo van het Zuiden | 1887 | | pagina 1