Italië. Oostenrijk, Bulgarije. BINNENLAND. Ingezonden stukken. kamer het aantal dooden op 119 stelde, bleef hij ver beneden het juiste aantal, dat zeker minstens 140 a 150 bedraagt. Op het oogenblik dat de brand uitbarstte waren in de zaal 800 toeschouwerswaarvan 190 op de mindere rangenvan welk laatste aantal er slechts een 60tal levend zijn terugge vonden en velen daarvan nog zwaar gekwetst. De brandweermannen vonden o. a. een hoop van 16 lijken en gedeelten van verminkte lichaams- deelen waaruit men niet kan bepalen hoeveel lijken zij vormen en even vreeselijke toooeeleu bo den de trappen aan, die van de galerij naar de straat voerden. Uit Londen word gemeld De haren rijzen de toehoorders ten berge als men de verhalen van ooggetuigen hoort. Een man loopt half krankzinnig van vreugde uit het gebouw denkende in zijn armen zijn vrouw gered te hebben wel geheel bewusteloos maar toch nog levend. Nauwelijks in de straat aangekomen slaakt hij een vreeselijke wanhoops kreet hij heetl een vreemde gered en zijn vrouw is later levenloos uil de puinhoopen te voorschijn gehaald. Een familie van vijf personen is geheel om gekomen en velen der ongelukkigen, die gewond naar het ziekenhuis zijn gebrachtwanen zich nog steeds in het brandende gebouw mis schien zijn zij voor hun leven krankzinnig. De vrceselijkste tooneelen zijn op de galerij voor gevallen, waarvan men nog gedurig de akeligste bewijzen te aanschouwen krijgt. Zonder de paniek zouden op de galerij zeker niet zooveel slachtoffers zijn gevallen die meestal in het West-end een der armste wijken, thuis behooren. De omgekomenen zijn allen inwoners van Exeterwaaronder een groot aar.tal post- en spoorwegbeambten een aantal werklieden als ook twee machinisten der schouwburg. Een dame iu het balkon zou zeker tienmaal den tijd hebben gebad te vluchten indien zij niet door den schrik was overvallen men vond later haar lijk geheel verkoold. Er wordt nu verondersteld dat de brand is ontstaan doordien een groote hoop decoration en brandstoffen te dicht bij de gasvlammen zijn gelegd waardoor het vuur zich dadelijk aan het gordijn mededeeldedat niet van ijzer was. De acteurdie op het oogenblik dat de brand uit brak op het tooneel was zoowel als de regis seur en nog een acteur, riepen tol het publiek: In naam des hemels, bewaart uw tegenwoor digheid van geest maar de paniek had zich reeds van de menigte meester gemaakt en niets hielp. Reeds hebben eenige ter aardebestelliugen plaats gehad en moesten er weder vele plaats hebben daar dc lijken reeds in de eerste peri ode der ontbinding zijn getreden. Men spreekt zelfs van 170 dooden. Stelt men het aantal op 150 dan hebben alleen in Europa in een tijkperk van vijfjaar, 1882-1887 niet minder dan 997 personen het leven verloren bij schouwburgbranden. Allerwege worden inschrijvingen geopend en de koningin heeft een telegram gezonden aan den burgemeester van Exeter, waarin zij haar diep medelijden te kennen geeft met de vreese lijke ramp. De regeering zal nog vóór het sluiten dezer zitting een nieuw wets-voorslel indienen aan gaande dc schouwburgen. In de vorige week werd de te Kells bij Killarney liggende woning van het vroegere par lementslid Blennerhassett door eene bende „moon lighters" aangevallen. De eigenaar vertoeft op 't oogenblik io DuitschUod. De dames hadden zich reeds ter rust begeven toen het huis door een troep gewapende en vermomde kerels werd omsingeld. Verscheidene drongen het huis bin nen wekten de dames uit den slaap en som meerden haar al het geld over te geven. De doodelijk ontstelde dames overhandigden den misdadigers hare geldbeurzen waarop de bende onder bedreigingen aftrok. Volgens berichten uit Italië ten aanzien van den staat der cholera aldaar, heeft, na haar ont3taan iu onderscheidene plaatsen van Zuid- Italië, de ziekte spoedig algemeen haar kwaad aardig karakter verloren. Hier en daar hebben de krachtige maatregelen van voorzorg ongetwij feld daartoe medegewerkt. Maar daarbij moet niet voorbijgezien worden dat nu reeds jaren lang het karakter der cholera gelukkig eene groote wijziging heeft ondergaan blijkbaar uit hare neiging om zich meer te beperken tot de eerste punten van ontstaan in hel zuiden van Europa. Er is thans eigenlijk slechts meer van sporadische cholera iu Italic sprake. In sommi ge streken is zij reeds geheel weder verdwenen. Men meent iu Italië, dat binnenkort ook daar de ziekte niet meer zal voorkomen. Het grootste gedeelte der Hongaarsche stad VVessprim is afgebrand meer dan 200 huizen zijn vernield en vele raenschen omgekomen, die hunne bezittingen wilden redden. Het „Neuc Pester Journal" zegt te kun nen mededeelen dat ptins Ferdinand eerdaags naar Hongarije komt en aldaar eenige weken vertoeven zal. Hij zou op zijn landgoed te Vacz wachten tot er in den algemeenen toestand ten opzichte van Bulgarije meer helderheid ge komen zal zijn. Een intiem vrienddeswege om inlichtingen gevraagd, logenstrafte het bericht van het Hongaarsche blad niet. Het door de bladen verspreide gerucht dat de prins van Coburg binnenkort eene reis naar Hougarije zou maken is geheel van grond ont bloot. De Bulgaarsche regeering heeft de mede- deeling ontvaugen dat de Porte aan Sha- kin Pacha te St. Petersburg een telegram ge zonden heeftwaarin zij haren wensch uitspreekt dat nu de zending van generaal Ernroth mis lukt isRusland zijne verdere inzichten over deze zaak aan de Porte keobaar moge maken. Bij deze mededeeling werd tevens gevoegd dat de Porte opnieuw een rondschrijven heeft ge zonden aan de mogeudheden maar de inhoud daarvan is hier nog niet bekend. UITVOERINGEN. WAALWIJK. Zondag 11 dezer zal door de harmonie „PEsperance" op de harmoniezaal worden uitgevoerd 1. Eu itvenaut de la Revuepas redouble. Pésormes. 2. Concert-Ouverture. Hoffman. 3. Lucretia Borgia potpourri. Donizetti. 4. Passe-partoutpolka. Tack. KAATSHEUVEL. Maandag 12 September, 10 ure voormiddags, door het muziekgezelschap „Euphonia" in de zaal der vereenigingbij den heer J. A. A. van Leeuwen. 's Avouds ten 8 ure Soiree Amusante in het lokaal van bovengenoeml gezelschap. Dinsdag 13 September, 10 ure voormiddags, door de handboogschutterij "Amcenitas" in het lokaal van den heer C. Mombers. LOONOPZAND. Maandag 12 Sept., namiddags 7 uur, door de liedertafel „Echo der Duinen" bij den heer A. Pijnenburg. BAARDWIJK. Zondag 11 September, namiddags 5 uur, door de Harmonie l'Espérance van Waalwijk, op den doelen „Soranus" bij den heer Adr. Mulders. Maandag 12 September, voorraiddags 10y2 uur door de liedertafel „Tot bloei der Toonkunst", in het lokaal van den heer W. Puileus. Woensdag 14 September'3 avonds 7 uur door dilettanten der liedertafel „Oefening en Ver maak" van Waalwijk en Bezooien, in het lokaal van den heer Adr. Mulders. Men zie verder de verschillende programma's. Waalwijk, 10 September 1887. Ook Dr. van Heijst heeft gevolg gegeven aan zijn voornemen om ontslag te nemen als lid van den gemeenteraad. Thans zijn er vier vacaturen door het bedanken van de heeren Dr. van Heijst, Timmermans Wz., Ingen-Housz en Timmermans van Turenhout. Verleden Donderdag had de oud burge meester, de heer F. A. D. van der Klokken, het voorrecht zijn tachtigsten verjaardag te vieren. Groot was de belangstelling, die de in alle op zichten nog zeer krasse oude heer van vele zijden mocht ondervinden. Ouder gewoonte brachten de beide harmonieëu hem ovatiesdie bij het prachtige weder door een talrijk publiek werden bijgewoond. Te Tilburg zijn tot wethouders herbenoemd de heeren J. 14. A. Diepen en J. A. A. Kerstens. Te Baardwijk (tevens tot ambtenaar van den Burgerlijken Stand) de heer J. van Helvoirt Lz.; te Vrijhoeve Kapelle de heeren W. Heijraans en P. van Dommelen te 's Grevelduiu Kapelle de heer W. Hagoort te Loonopzand de heer M. Vermeulen te Sprang de heer Dk. Soeters. De begrooting voor de dienst van 1888 docr burgemeester en wethouders van Baard wijk aangebodenis in ontvangst en uitgaaf geraamd op f 7173,485. Door prov. staten van Noordbrabant zijn tot leden der le kamer herkozen de heeren nar. J. B. He. gst mr. P. J. A. Sraitz jhr. air. J. B. A. J M. Verheijen mr. J. G. de Bruijn en J. Tlr. Smits var. Oijen. De gehouden verkiezingen voor de eerste kamer der staten generaal hebben slechts twee veranderingen in de samenstelling dier kamer te weeg gebracht. In Utrecht heelt de heer Huy- decoper van Maarsseveen (lib.) moeten wijken voor Jhr. L. C. C. M. van Nisper. (katholiek), terwijl in Gelderland een der aftredende liberale leden, Baron Van Pallaudl van Keppel, vervangen werd door Mr. W. C. Baron van Pallandt van Waardenburg ec Neerijnen, lid der provinciale staten van Gelderland (anti revolutionnair). De rechterzijde is dus in de eerste kamer met twee leden vermeerderd. In den hooihandel gaan de prijzen met den dag omhoog. Er zijn reeds partijen voor de persen tegen f 18 per 500 KG. gekocht en voor enkele puike partijtjes werd vergeefs f 181/* geboden. Zoo als gewoonlijk, houden ook uu de verkoopers bij de rijzeude markt vast en de meesten zijn niet tot verkoopen te bewegen. Ook de handel in paarden begint te herleven ia de laatste dagen werden voor Fransche rekening verscheidene exemplaren gekochtterwijl het kalfvee tegen vlugger prijzen van de hand gedaan en althans verkocht kan wotden. Er is thans gras genoeg voor het in de weide loopend vee de meeste vooruitgang in groei is echter in de gehooide landen waar te nemen. Uit Vlijmen wordt gemeld: Eenige dagen geleden lieerschte 's avonds hier tot i:i den r.ncht groote opgewondenheidtengevolge van wille keurige handelingen door eenen erfgenaam, wiens zuster was overleden. Naar men beweerde, had de overledene iemand anders tot erfgenaam be noemd en om nu vast alles in zijn bezit te hebben gaf de broeder aan zekeren v. S., last, de goederen uit het sterfhuis te halen en naar zijn huis over te brengen. V. S. ontbood eeuen voerman en de goederen werden opgeladen, doch niet zonder protest van de zijde der beweerde testamentaire erfgenamen. V. S. werd onge makkelijk toegetakeld doch het transport ging dooreu onder gezang en gejuich werden de goederen uit de woning der overledene, wier lijk in een ledig vertrek bleef staan overgebracht naar de woning van den broeder. Dat dit schaudaaltje wel eenige gevolgen zal hebben is niet twijfelachtigen het is te hopen dat eens flink het ongeoorloofde van dergelijke willekeurige handelingen uitkome want het gaat niet aan dat zoodra iemand dood is iedereen die eenig recht op de nalatenschap meent uit te oefenen, den baas speelt zonder zich te storen aan wet telijke bepalingen of voorschriften. De komst vaG Domela Nieuwenhuis te Rotterdam heeft aanleiding gegeven lot ernstige wanordelijkheden. In het zoogenaamde Volkskoffiehuis aan de Gedempte Binneu-Bolte waar gewoonlijk de so ciaal-democraten vergaderen had men alles in gericht om den partij-leider op feestelijke wijze te ontvangen. Het lokaal was versierd en de roode vlag uitgehangen. Omstreeks Sl/2 uur Woensdag avond kwam Domela Nieuweuhuis vergezeld van eenige pai- tijmakkers in twee rijtuigen voor dat Volkskof fiehuis aan. Op dat oogenblik had zich daar reeds eene zeer talrijke volksmenigte op de straat lerzameld, met de kennelijke bedoe'ing om den man eene minder aangename ontvangst te be reiden dan hem daarbinnen wachtte. De po litiemet eene talrijke macht aanwezig, had groote moeite om hem te beschermen. Zij moest een sterk cordon rondom zijn rijtuig vormen teneinde het hem mogelijk te maken uit het rijtuig en in het gebouw te komen. Nauwelijks waren hij en zijn escorte het ge bouw binnengegaan, toen de volksmenigte daar buiten het huis met steenen begon te bombar deeren. Jaloezieën en ruiten werden verbrijzeld. De roode vlag werd afgerukt eu later voor het politiebureau op de Kaasmarkt onder een hoe- ratje verbrand. Met geweld wilde het volk het gebouw der socialisten binnendringen, er. onophoudelijk moest de politie charges maken ten tinde dit te ver hinderen en alzoo ernstiger ongelukken te voor komen. De socialisten daarbinnen trachtten inmiddels de deur te barricadeeren doch achtten het weldra meer geraden hunne vergaderzaal te ontruimen. Onder bescherming van de politie gelukte het hun, het gebouw aan de achterzijde te ontkomen. Zij waren een honderdtal mannen en vrouwen sterk voor het meerendeel van knuppels voorzien, die hun echter door de politie afgenomen wer den. Terwijl zij door de achterdeur de vlucht na men drong de volksmenigte aan de voorzijde het gebouw binnen. Daar werd eene algemeene verwoesting aangericht De versieringen werden van de wanden gerukt, de vlaggen verscheurd, stoelen en tafels en al wat er zich verder iu het gebouw bevond, stuk geslagen. Binnen een uur tijds was alles tot eene ruïne gemaakt. De overblijfselen van het vernielde ameuble ment van het Yolkskoffiehuis werden later door ziogeude en joelende volkshoopen in triomf door de stad gedragen. Aan de politie in de bureaux op de Kaas markt en iii de Pauwensteeg werden herhaalde lijk ovaties gebracht. „Leve de politiewas een algemeene kreet als volksprotest tegen de „socialen". Waar Domela Nieuwenhuis gebleven was, wist niemand te zeggen. De opgewonden volksme nigte deed al het mogelijke om hem in handen te krijgen doch zocht liera te vergeefs. Hij schijnt goede voorzorgen gebruikt te hebben om aan het hem dreigende gevaar te ontsnappen. Later op den avond werden bij een paar so cialisten in de Prinsenstraat en op de Delhsche- vaart, de ruiten stukgeslageu. Men zeide, dat uit die woningen de versieringen waren geko- raeu, in de vergaderzaal der socialisten aange bracht, en dat daarom ook deze wonir.geu tot mikpunten van de volkswoede waren gekozen. De stad bleef tot in den voornacht zeer woe lig, want voortdurend bewegen de anti-socialis ten zich in talrijke troepen en onder het zingen van de bekende, tegen Domela Nieuwenhuis tn zijn aanhangers gerichte liederen door de stra ten. De politie heeft eene zeer zware taak gehad, om ernstiger wanordelijkheden, en voorn) om geweldpleging aan de personen der socialisten tegen te gaan. Da stemming ouder het volk gaf alle redenen om het ergste te vreezen, wan neer Domela Nieuwenhuis of een der zijnen in bare hanlen mocht gevallen zijn. Ook Donderdag avoud was het uitermate woe lig 111 de stad. Reeds in den vroegen avond had zich veel volk verzameld aan de Gedempte Biuuenrotte in den omtrek van het lokaal der socialisten dat deu vorigen avond het tooneel was der wan ordelijkheden. Daar echter werd de menigte in bedwang gehouden door de politie. Inmiddels trokken evenwel troepen opgeschoten knapen vaderlandsche en anti socialistische lie dereu zingende door de stad die zij in alle richtingen doorkruisten met het doel om wo ningen of verzamelplaatsen van socialisten op te zoeken waar dan de ruiten werden ingesmeten en allerlei baldadigheid gepleegd werd. Van lieverlede merkte men opdal ettelijke volwas senen zich bij die troepjes aansloten, en van dat oogenblik af moesten ook vele huizen het ont gelden die met het socialisme niets gemeen hadden. Aan menig huis en menigen winkel is zoodoende schade aangericht. Naar het oordeel van zaak- kundigen wareu die volwassenen al zongen zij voor de leus de vaderlandsche liederen mede socialisten die van de duisternis en de verwar ring gebruik maakten om op de hunne beurt de glazen bij goedgeziude burgers in te smijten. De politie deed wat mogelijk was om de ongeregeld heden te keer te gaan, doch kon natuurlijk niet alomtegenwoordig zijn. Het garnizoen werd niet opgeroepen om haar de behulpzame hand te bieden. Te 11 ure zonden al de politiebureaux extra patrouilles om de rustverstoorders op te zoeken en uiteen te drijven. De patrouilles vau de politie stuitten op ver schillende punten op de rondzwervende troepen en dreven die uiteen zonder dat vas stok of wapen gebruik behoefde gemaakt te worden. Te 1 uur na middernacht kou de rust geacht worden hersteld te zijn ofschoon nog allerwege eenig volk op de been was. Naar wij vernemen hebben er enkele arres- tatien p'aats gehad. Er is o. a. een man ge arresteerd op heeter daad betrapt bij het in werpen var. ruiten. Te Neder-Hemert wilde de veerman C. Verheij die een passagier van de Bossche stoom boot afgehaald had met zijn boot aan wal va ren juist op het oogenblik dat een schroef boot kwam aanzetten. Er ontstond een botsing, en de bjot van den veerman werd in twee stukken geslagen. De veerman had de tegenwoordigheid van geestzich aan de schroef boot vast te klem men terwijl de passagier in de Maas viel en onder de schroef boot doorging. Het mocht echter gelukken hem behouden aan wal te brengen. Zekere R. V., te Vucht, die bij een her bergier aldaar een gouden horloge gestolen had, is door de marechaussee gearresteerd tn ter beschikking van de justitie te 's Hertogeubosch gesttld. CAPELLE, 8 Sept. Binnenkort zal hier eene telefoonverbinding met Waspik tot stand komen. In de gemeenteraadszitting van heden is de heer W. Verkouteren brievengaarder benoemd tot telefonist op eene jaarwedde van 70 guiden. (Buiten verantwoordelijkheid der redactie.) HEUSDEN, 8 September 1887. Mijnheer de Redacteur! Zooals u bekend is zal op Maandag 12 September a.s. het jaarlijksch landbouw-con- gres thans te Ossendrecht worden gehouden. Onder de vele punten, die ter vergadering zullen worden behandeld, is punt 5 „de be noeming van eenen voorzitter", inzonderheid wel waard, dat daarover vooraf ernstig wordt nagedacht. Aan de keuze toch van het hoofd der ver eeniging is voor een groot gedeelte de bloei der Noordbrabantsche maatschappij van Land bouw verbonden. Was de aftredende voorzitter, de heer C. A. Daverveldt, een uiterst geschikt persoon en heeft de maatschappij aan hem veel te danken van al hetgeen ir. de drie laatste ja ren door haar werd verricht, het algemeen reglement verbiedt eene herbenoeming en er moet naar een opvolger worden uitgezien. De betrekking van voorzitter is noch ge makkelijk, noch voordeelig waarom een lei der dient verkregen te worden, die bewijzen gaf van zooveel liefde voor den landbouw, dat het te verwachten is, dat hij tijd en moeite gering acht, waar het de belangen der Noord brabantsche maatschappij geldt en dus een eventueele benoeming zou aannemen. Die persoon, meen ik, wordt gevonden in den heer M. A. Boll, burgemeester van Eethen en Drongelen. Ook het hoofdbestuur zag steeds in hem een man van beteekenis op landbouwgebied, waarom het hem bij herhaling tot lid van het dagelijksch bestuur verkoos en hem meer malen het onderzoek omtrent eenige onder- deelen opdroeg, waarvan hij zich steeds mel den meesten ijver kweet. Schenkt hem zijne functie van burgemeester eene gemakkelijk heid in de leiding van vergaderingen, zijne practische beoefening van landbouw en vee teelt doet nog meer in hem de rechte man op de rechte plaats zoeken. Van uit verschillende zijden dezer provincie hoorde ik stemmen opgaandie met het bovenstaande overeenkomen. Ik heb daarom gemeend die, in het belang van onzen land bouw, meer algemeen te moeten maken en mijnheer de redacteur, zal door de opname dezer regelen zeer aan zich verplichten, EEN LID van de Noordbrabantsche maatschappij v. landbouw.

Echo van het Zuiden | 1887 | | pagina 2