Nummer 76. Donderdag 22 September 1887. 10e Jaargang. Toegewijd aan Handel, Industrie en Gemeentebelangen. 'GEWAAGD SPEL, ANTOON TIELEN UITGEVER: Waalwijk. Groote internationale Prijskamp van wetenschappen en nijverheid en internationale wereld-ten toonstelling te Brussel in 1888. Dit blad verschijnt Woensdag en Zaterdag avond. Abonnementsprijs per 3 maanden J 1.00. Franco per post door het gekeele rijk f 1,15. Brieven, ingezonden stukken, gelden enz., franco te zenden aan den Uitgever. ||J"JL ÜÜÜJMJli-111 ilËBBJ-üBHfiSS Advertentiën 1—7 regels f 0,60 daarbo ^eu 8 cent per regel, eroote letters naar plaatsruimte. Advertentien 3 maal ter plaatsing opgegeven, -worden 2maal berekend. Advertentiën voor Duitsch- land°worden alleen aangnomen ioor het advertentiebureau van Adolf Steiner, Hamburg. Reclames 15 cent per regel, in ■■■Mg'!'»1»1*»"üüi-J In ons nummer van 1 September gaven wij de desiderata der looierijwij laten liier- ondnr die der schoenmakerij volgen en daarna een uittreksel uit het algemeen reglement. Schoeisel en lederen handschoenen belmo ren tot prijskamp 20 kleeding en toilet, en tot onderafdeeling 20a, kleediug voor beide geslachten hoeden, schoeisel, lederen handschoenen. Het hoofdbureau v&n prijskamp no 20 bestaat uit de heeren Eduard Jonniaux, industrieel te Brussel voorzitterVaxelaire—Claesindustrieel te BrusselLéon Sacré industrieel te Brussel en Pirmin Mignot, industrieel en senator te Brusselonder-voorzittersSchuermans te Brussel Jean Yinindustrieel te Brussel Robyn Stocquart te Brussel, Eugène Pavoux, industrieel en ingenieur te Molenbeek Sint Jan, secretarissen. Het bureau van onderafdeeling 20a is samengesteld als volgt VoorzitterVaxelaire-Claesindustrieel te Brussel; Ondervoorzitters §wyenoud-industrieel, te Brussel en Clément van Marcke, industr. te Brussel. Secretarissen: Schuermans, industrieel te Brussel en Eug. van Marckeindustieel te Brussel. Voorgestelde vrageu. (Desiderata.) Lederen Handschoenen. 19. Eene studie voorstellen, die den werk lieden veroorlooft onder hen vereenigingen op te richten en prijskampen uit te schrijven, die gemakkelijk zijn te beloonen, zonder de hulp der patroons. Schoeisel. 20. Een schoeisel fabriceeren voor den werkman, stevig werk, breede zolen, genaaid met een dikken draad. 21. Een paar jachtlaarzen, waarbij vóór alles gestreefd is naar waterdichtheid en lichtheid. 22. Door alle berekeningen prijzen van grondstoffen en werkloonhet middel te bepalen om onder de beste voorwaarden van goedkoopte te leveren a. Alle soort pantoffels en schoeisel van vilt, of van vilt en leder. b. Alle lichte en goedkoope artikelen voor mannen en vrouwenals pan toffels en schoenen van zeildoek linnen en lichte stoffen enz. <jn zee bad-artikelen. c. Schoeisel van weelde, schoeisel van dagelijksch gebruik, met de hand en machinaal vervaardigd. Uittreksel uit het alg. reglement: ARTIKEL I. V OORWERP. De groote internationale prijskamp heeft voor doel le J)e inrichting van eenen prijskamp tusschen de nijverheidsvoortbrengselen van alle landen, met preiniën voor degene welke, volgens opgegeven voorschrift, het volmaakste en volledigste gebruik der stoffen onder oogpunt der kunst en huishoudkunde, zullen verwezenlijkt hebben. Ie .De inrichting van eene internationale wereld- tentoonstelling, waaraan kunnen deelnemen al de voortbreng selen van handel, nijverheid, land— en tuin bouwkunde, zooals aan de vroegere wereld tentoonstellingen. ARTIKEL III. 8o De commissarissen der vreemde vertegen woordigde landen. 1. De commissarissen der vreemde lan den, belast met de vertegenwoordiging van hunne landgenooten, onderhandelen door de tusschenkomst van het algemeen staats- commissarissariaat met de naamlooze maat schappij van den grooten prijskamp voor alles wat de instelling van hunne landge nooten betreft. 2. Zij richten elk voor zijn land, eene nationale afdeeling op van de internationale en wereld-tentoonstelling, volgens voorwaar den van het algemeeD reglement en de al- gemeene rangschikking. 3. In die afdeelingen verschijnen al de voortbrengselen van den zelfden aard, ge rangschikt per land, zooals in al de inter nationale wereld-tentoonstellingen. 9o De internationale jury der belooningen. Er zal een internationale jury der beloo ningen benoemd wordenwaarvan de leden door het staatsbestuur van hun land zullen aangewezen zijn. De leden van de jury der landen, welke niet officieel vertegenwoordigd zijn, zullen voorgesteld worden door de deelnemers van hun land aan prijskamp en tentoonstelling. De benoeming dezer juryleden zal, in geval van noodzakelijkheiddoor het Belgische staatsbestuur bekrachtigd worden, op voorstel van den raad van het algemeen staats-com- missariaat. 10o De internationale comiteiten van proefnemingen. Er zullen comiteiten van proefnemingen kunnen gevormd worden, zooals het in vorige prijskampen en werd. tentoonstellingen gedaan ARTIKEL IV. Tentoongestelde voorwerpen. Worden aangenomen lo Voor den prijskamp 1. Al de voortbrengselen of documen ten zonder onderscheid, welke aan een de sideratum voldoen of een werkelijken voor uitgang daar stellen. 2. De documenten, zooals beschrijvin gen, uittreksels, verslagen, teekeningen, ont werpen schetsen enz., zullen in den prijs kamp aangenomen worden, maar slechts tén titel van inlichting. §3 E. r kan nochtans van dezen maat regel afgeweken wordenkrachtens een be paald en bijzonder besluit, ten voordeele van documenten betreffende de voortbrengselen of voorwerpen, waarvan de stoffelijke voor stelling, hetzij in uitvoerbare grootte often minste in eene verminderde grootte onmoge lijk zou wezen in de besloten ruimte van den prijskamp. 4. Deze laatste documenten kunnen deel nemen aan de vereerende belooningen. 2o Voor de internationale en wereld-ten toonstelling. 5. Al de voortbrengselen zonder on derscheid zooals in de voorgaande wereld tentoonstellingen. §6. De verzamelingen, aau landen toe- behoorende welke niet officieel vertegenwoor digd zijn zullen aanvaard worden met de toestemming van het uitvoerend comiteit. 7. Ingeval de jury geen premie zou toekennen aan een bepaalden prijskamp behoudt het uitvoerend comiteit het recht aan dien prijskamp voorwerpen uit de ten toonstelling te laten deelnemen. Wordt vervolgd. Vrij naar het Hoogduifsch van HER MI NE FRANKENSTEIN, 23 d o, r L U O I F E R. Hoofdstuk XI. LADY ROKÈBY'S DENKBEELD WORDT UITGEVOERD. Een oogerililik, heerschte er eene doodelijke stille; toeu stut Ralph langzaam het antwoord uil: „Ik - zal - haar verlaten. De hemel - helpe - ons beiden!" „Dat ie goed",, sprak Digby Borne op iets vriendelijker toon. „Gij koudot niet anders handelen. Nu' bevalt u dat meisje, maar eer een jaar verlocipen is lacht gij om uwe tegen woordige domheid. Waarom zoudt gij om eene jongensachtigs verliefdheid alle uitzicht op toe komstig geluk, op rijkdom en eer opgeven? Wees opgeruimd, Ralph. Werp die vertwijfe ling van u en r.eem aan wat de goden voor n bestemd hebben. Het meisje zal spoedig een anderen huwen, wat gij ook moet doen. Uwe toekomstige bruid is op Rookhurst aangekomen en morgen avond zal ik u aan haar voorstellen. Ik geloof dat gij sedert van morgen niets hebt gegeten en vo'ór alles hebt gij :iu een stevig avondmaal r.oodig." Hij bestelde er een en liet het op zijne kamer opdienen hij nam Ralph mede derwaarts en plaatste hem iu een leunstoel. Het hoofd des jongenmaus zonk op zijn borst eu zwijgend zat hij "daar; maar Digby Borne, wien hel gelukken van zijn plan in een goede luim had gebracht, sprak zonder ophouden over al de heerlijkheden van het slot Rookhurst en van lady Rokeby's goede eigenschappen, en van Niua, die hij nog nooit had gezien. Het souper werd gebracht en mr. Borne be stelde twee flesschen wijn. Aanvankelijk weigeide Ralph te eten, maar hij dronk een hëele flesch wijn ledig zonder de minste terughoudingten slotte liet hij zich toch overhalen om iets te eten. Toen hij ge daan had stond hij plotseling op en trok zich op zijne kamer terug. Digby Borne was alleen gebleven. Hij bleef een oogeublik stil in zich zelve lachend op zijn gloei zitten; vervolgeus stond hij op, sloot de kamerdeur af, nam uit een kast eeu eleganten lesseuaar en zette dieu op tafel. Daarna Opende hij een pakje hem door lady Rokeby gegeven. Het bevatte ongeveer een dozijn vellen post papier van dezelfde soort als sir Henry steeds gebruikte, 't Was buitengewoon dik, glad papier met het monagram en het wapen des baronets. Bijna alle brieven, door den baronet aan zijne dochter gericht, wareu op zulk papier geschreven. Groote vierkante euveloppen met een zelfde monogram en wapen lagen er bij, en een flesr inkt van eigenaardig zwarte kleur, een pyp tak, sir Henry's cachet en eenige brieven van sir Henry maakten den verderen inhoud van het pakje uit. De venstergordijnen waren dicht getrokken en mr. Borne had zorgvuldig het sleutelgat dicht' gestopt; toen leuudc hij met een weldoend ge voel van zekerheid achterover eu verdiepte zich iu de studie der brieven. Vijf daarvan waren door sir Henry aan ziju vrouw geschreven kort na zijn aankomst in Indië zij droegen don Indischen poststempel. De zesde brief was voor Nina ingesloten in een aan lady Rokeby gericht schrijven, 't Was duidelijk dat sir Heury dezen had ingesloten in de vaste meening dat Nioa de zomervacantie te huis zoude doorbrengen. Lady Rokeby had hem geopend en gelezen, en 't was' haar in' 't geheel niet ingevallen hem aan de rechtmatige eigenares ter hand te stellen. „Hoe vergoodde de baronet zijne vrouw 1" dacht Digby Borne, toen hij den brief zorgvul dig las. Wat eer. diepe hartstocht spreekt er ui", 't Is vreemd dal Victoria niet getroffen is geworden door zooveel liefde en toewijding en ween moeite heeft gedaan om die te beantwoorden. Maar zij had zulk. eeu hartstocht voor mij, dat zij hem slechts als een hinderpaal beschouwde, die uit den weg moest geruimd worden. Nooit heb ik eene vrouw bemind, zooals sir Henry haar lief had. Ik geloof zelfs niet dat ik voor een zoo diep gevoel vatbaar zoude zijn. Ik houd zeer veel van Victoria, veel meer dan ik ooit van eenig andere vrouw gehouden heb. Zij is schoon, deftig en bij de hand. Hare neigingen komen overeen met de mijnezij zal mij tot een rijk en diensvolgens tot een gelukkig man maken. Vier duizend pond 'sjaais van haar en tien duizend pond 'sjaars van Ralph, als hij miss Rokeby huwtdat is zoo slecbt niet. Met zuike vooruitzichten zou ik ook eeu zwarte getrouwd hebben." Tamelijk lang bestudeerde hij stijl en schrift der brieveD., vervolgens nam hij den achterge houden brief van sir Henry aan zijne dochter ter hand. De inhoud was buitengewoon liefdevol en teeder en in de diepste droefenis, kort na den dood zijns zoons geschreven. Sir Henry drukte zijn vaste overtuiging uit nooit meer zijn huis, zijn vrouw en zijn dochter te zullen zien; hij bezwoer Nina bij hare liefde voor hem tegenover hare stiefmoeder gehoor zaam, zacht en teeder te zijn, en lady Rokeby te troosten in de smart, die haar zijn dood zoude veroorzaken, als zijn voorgevoel bewaar heid werd en hij in Indië stierf. „Vrouwen zijn toch meestal dwaasmom pelde Digby Borne ongeduldig. „Waarom heeft Victoria het meisje dezen brief niet gezonden? Veimoedclijk omdat sir lienry daarin spreekt van hare waarschijnlijke smart over zijnen dood eu zij reeds ongeduldig het oogenblik tegemoet zag, waarop zij van hem ontslagen zou zijn. En sir Henry schrijft alsof bij verwacht had, dat zijne dochter hare vacantie op Rookhurst zou doorbrengen en Victoria wilde haar op dien tijd uiet te huis hebben. Het meisje moet dezen brief in handen krij ger. hij zal Victoria's invloed op haar buiten gewoon vergrooteo." Na een uur ijverige studie greep Digby Borne peu en inkt e.i bootste op papierstrooken het eigenaardige karakteristieke schrift van sir Heury na. Hij had een merkwaardig talent voor dit soort vervalsching, en legde zich met ijver en lust op die taak toe. Hij maakte een opstel voor een brief, over woog zorgvuldig elke z iu snede om hare uitwer king na te gaan, bediende zich van enkele der meest geliefde wendingen eu uitdrukkingen des baronets, en schreef daarna den brief over op een dier vellen postpapier, hem door lady Ro keby gegeven terwijl hij het handschritt van sir Henry met bedriegelijke juistheid namaakte. Urenlang werkte hij aan den brief en toen hij hem tindelijk tot zijn volle tevredenheid gereed had begon het reeds dag te worden. Zijn schandelijk stuk zag er uit, alsof het een laatste brief was var. sir Henry Rokeby aan zijne dochter door dezen in Indie geschreven ouder den indruk van het duister voorgevoel des doods. Wordt vervolgd.

Echo van het Zuiden | 1887 | | pagina 1