BUITENLAND. Belgie. Frankrijk. Engeland. Italië. Duitsehland. Rusland. IINNENLAND. Oostenrijk. jBcHETSEN UIT PaRIJS. De invoering van de wet tegen het misbruik van sterken drank heeft ten gevolge dat er eene nauwkeurige statistiek gemaakt wordt van het aantal gelegenheden in elke gemeente, waar sterke drank in het klein verkocht wordt. Voor Antwerpen met eene bevolking van nog niet 200,000 inwonersbedraagt het aantal dezer gelegenheden niet minder dan 4572 of ééne op 44 zielen. Aan de feesten welke den 21en en 22en Augustus 1.1. te Antwerpen hebben plaats gehad ter gelegenheid van het I5jarig bestaan der /Association Royale des ex-sous officieis de l'ar- mée beige", hebben op haar uitnoodiging deel genomen 16 leden van de //Oud-onderofficiers- vereeniging van het regiment grenadiers en ja gers", gevestigd te 's Giavenhage waarbij zich hadden aangesloten vier thans nog actief dienen de onderofficieren van dit regiment. Van deze feesten isop verzoek der deelnemersdoor den heer A. C. dc Koek een uitvoerig verslag opgemaakt en in druk uitgegeven. Omtrent den indruk door het manifest van den graaf van Parijs in Frankrijk verwekt, wordt gemeld dat het op het platteland weinig opzien maaktdaar het grootste deel der bevolking niet wil weten van eenen koningwelke naar hare meening, het oude stelsel vertegenwoor digt. Ook vele royalisten zijn ontevreden en wel voornamelijk omdat de graaf het algemeen stemrecht toelaat. Onder de republikeinen wordt tegenover deze nieuwe poging tot omverwerping van het be staande tot nadere aansluiting en eenheid aan gespoord. Naar aanleiding van het manifest van den graaf van Parijs zaldus wordt verzekerd, prins Jerome Napoléon er ook een uitvaardigen en het algemeen stemrecht weer voor de familie in beslag ucmen. Generaal Boularger heeft nadat het 13e legercorpswaarover hij het bevel voertde herfstmanceuvres heeft gehouden, eene uitvoerige critiek daarover geleverd. Hij roemt de bewe ging der troepen. Er zijn intusschen misslagen begaan maar dit kwam uit te groot entrain. Telkens (zegt hij) als ik het woerd voer tot Fransche soldaten zal ik hun zeggen Valt altijd aan 1 Tot de cavalerie zal ik zeggen Weest stoutmoedigeronverschrokkener Niets kan den Franschen soldaat weerstand bieden als bij stout voorwaarts rukt. Theorieën zijn niet voldoende. Men moet trachten uit den sol daat te halen wat hij vermag te geven. Het oogenblik van de ontwapening der volken in het oude Europa is nog niet gekomen. Het is eene misdaad het tegendeel te zeggen. Te Charleville in de Ardennen zal van 2 tot 9 October eene socialistisch werklieden- congres worden gehouden. De Proletariat hvt officieele blad van den bond der socialistische werklieden in Frankrijkmaakt de oproeping van het bestuur bekend. Wij tellenwordt daarin gezegd reeds 9 der onzen in den Pa- rijschen gemeenteraad. Parijs is voor de helft gewonnen voor het socialisme. Maar wat ver mag Parijs als het op zich zelf blijft staan Daarom moet in bet overige deel des lauds voor de zaak van het socialisme met ijver gewerkt worden. Daarna worden (/de weldaden" van het soci alisme in het licht gesteld. Het za! de maat schappij naar het heet van alle kwalen genezen. Het officieel programma der te behandelen punten luidt als volgt: lo. De strijd tusschen de klassen 2o. De organisatie van den arbeid; de openbare diensten. Wegens het bezigen van opruiende taal tegen over de lersche bevolking is op last der Eo- gelsche regeering opnieuw iemand in hechtenis genomen en wel de pachter Maudeville. Met O Brien zal hij over eene week deswege terecht staan. Te Dublin is Vrijdag eene bijeenkomst gehouden van lersche landbezitterswaarin be sloten is een manifest u't te vaardigen tegen de lasterlijke beweringen, waaraan zij van de zijde der pachters blootstaan. Vooral komen zij daarin op tegen de tot hen gerichte beschul diging van schraapzucht. Integendeel beweren ze groote diensten aan den landbouw bewezen te hebben. De landswetten der laatste jaren hebben ten hunnen kosteal heel wat aan de boeren doen toevloeien zoodat het wenschelijk isdat voor hen althans de grondbelasting verminderd worde. Het stuk eindigt met den wenschdat eene minnelijke schikking tusschen eigenaars en pachters een einde zal maken aan de moeilijkheden. Een bende van 300 personen, die deelge nomen hadden aan de begrafenis van Shinnick, den persoon die bij de onlusten te Mitchelstown het leven verloor, plunderde op weg naar huis drie woningen te Galbally, district Limerick. De bewoners die zich door hunne loyale ge voelens den wrok van de Nationale Liga op den hals hadden gehaaldkonden te nauwernood het lijf redden. Te Mitchelstown zal voor de drie /martelaars" Linergan Shinnick en Casey die Vrijdag 1.1 zich vooraan in de rijen der belhamels bevonden en doodelijke schoten ontvingen een monu ment worden opgericht. Over een de vorige week plaats gehad hebbend spoorwegongeluk op den spoorweg van Doncasterwordt uit Londen het volgende medegedeeld. Een trein van de Midland Rail way Comp. vertrok vau Sheffield naar Doncas ter met een aanzienlijk aantal reizigers die de harddraverij van paarden gingen bezoeken welke in laatstgenoemde stad moest plaats heb ben. Te Hexthorpe nabij Doncaster bleef de trein staan terwijl de conducteur de kaartjes in ont vangst nam toen een trein die uit Liverpool kwam met vol sloom tegen den stilstaanden trein aanreed, waardoor van dezen laai sten twee rijtuigen werden verbrijzeld. Men heeft 25 dooden van onder de puinhoo- pen te voorschijn gebrachtbenevens 60 ge wonden waarvan velen in een vreeselijken toe stand. Sommigen hebben een arm of beide armen gebroken anderen zijn de beenen ver brijzeld eDz. Het stilhouden van den trein Sheffield-Don- caster was volgens de voorschriften geseind, zoodat mende vreeselijke catastrophe slecht9 op twee wij- z :n kan verklaren, óf de machinist heeft met de signalen geen rekening gehoudenóf wel hij heeft te sr:el gereden bij de kromming, die de weg bij Hexthorpe maakt en bee»'t niet snel genoeg stoom kunnen uitlaten om een botsing te vermijden. Dit ongeluk zoo kort na de catastrophe vnn Exeter, veroorzsakt een vreeselijke verslagenheid. De keizer, prins en prinses Wilhelm, prins hriedrich Leopold en maarschalk Moltke zijn Donderdagavond te 91/* uur uit Stettin te Berlijn aangekomen. - Het bericht, dat Duitsehland eene demon stratie van oorlogsschepen voor de Bulgaarsche havens op het oog zou hebben, wordt hier in politieke kringen ten sterkste in twijfel getrok ken. De allerlaatste cholera-brrichten uit Messina 9tellen den toestand als iets gunstiger voor. Van 15 September middernacht tot 16 September middernacht had men echter toch nog 65 ge vallen waarvan 28 doodelijk en te Castellamare tien sterfgevallen op 15 zieken. Te Messina waren de beide vorige dagen voor gekomen 250 gevallen met 90 sterfgevallen, en 70 met 30. Ook in de gevangenissen en in het burger hospitaal kwamen verscheidene gevallen voor. Op de pleinen waren groote ketels gekookt water ter beschikking der bevolking geplaatst. De prijs van een vaatje water is reeds tot 50 centimes gestegen. Door de overheid is voort9 beslag gelegd op de paarden van particulieren, daar deze ontbra ken voor het vervoer der lijken, waardoor deze som9 36 uur boven aarde bleven staan. Ook worden de rouwstoeten door gewapende soldaten geëscorteerd, omdat reeds verscheidene malen on geregeldheden voorvielen. De voedingsmiddelen zijn ongehoord in prijs gestegen, en de doodgravers hebben gebruik ge maakt van de gelegenheid, en eece buitenspori ge looLSverhooging geëischt. De ziekte heeft zich in bijna al de dorpen in den omtrëk en van de proviueie verspreid. De verslagenheid is zeer groot, en ook de ellende neemt met reuzenschreden toe, daar bijna alle fabrieken te Messina het werk hebben gestaakt. Te Palermo is de ziekte weer ecnigermate toe genomen. In den omtrek van Napels, en wel te Castel lamare, Pozzuoli en te Torre del Greco blijft de ziekte, hoewel in veel mindere mate, nog steeds heerschen. Het hospitaal, dat Leo XIII met het oog op eene waarschijnlijke cholera-bezoeking indertijd deed bouwen, en dat tot dusver gelukkig onge bruikt bltef, wordt thans ter beschikking gesteld als een onderkomen voor de talrijke pelgrims, welke het aanstaande pauselijke jubileum naar de stad der Zeven Heuvelen zal doen heenstroo- men. Deze nieuwe bestemming van het gebouw toont op zich zelve reeds, dat de gezondheids toestand van Rome op het oogenblik alleszins bevredigend is. Sicilicie heeft van den boozen Azia- tischen gast veel te lijden gehad doch de stad Napels mocht dank zij het zuivere drink water der nieuwe leiding geheel vrijloopen en in de provincie van dien naam moest slechts Resina het vrij ernstig misgelden. Intusschen heefi toch het Napolitaansch gemeentebestuur het raadzaam geoordeeld, het uitgelaten nachte lijk feest van Piedigrotta ditmaal te verbieden. De lokalen voor de tentoonstelling in het Va- ticaan bestaan uit den zoogenaamden Braccio nuovo, uit het museum Chiaramonti, indertijd door Pius YII aangelegd, eu uit de nieuwge bouwde zalen en galerijen binnen de ommuring van het pauselijke park. De iugang van buiten is in h<-t atrium dat tot de musea van het apos tolisch paleis geleidt ran binnen in den prach- gen gang van het museum Pio Clementino. Voor den Paus en zijn gevolg is een afzonder lijken toegang in den Braccio uuoro. De ar chitectonische werkzaamheden, die dit alles gevorderd heeft, zijn zeer belangrijk geweest en strekken deu bouwmeester tot groote eer. de tentoonstelling dier stalen zoovele bestellin gen zijn gedaan, dat de waarde daarvan het drievoudige is van den jaarlijkschen invoer der monarchie in Japan, dit is een resultaat, dat ook buiten dit land, dunkt mij, tot ernstig na denken stemmen moet. Te St. Petersburg is opnieuw een groot nihi listenproces ophanden. Verscheidene officieren komen onder de aangeklaagden voor. I)e Oostenrijksch-Hongaarsche Exportvereeni- ging heeft sedert eenigen tijd de gewoonte, han- delsélèves tot het aaoknoopen en uitbreiden der handelsv» rbindiiigen naar overzeesche landen te zendeu. Met dit doel zijn er indertijd ge schikte personen naai Java, Perzik, Arabië, Voor- Inöië, enz. gegaau, en de resultaten ziju oter het^ algemeen niet ongunstig geweest. Thans bericht de heer Brüll, die den 30 Mei jl. te Yokohama met eeue lading monsters van Oos- tenrijksche artikelen was aangekomen, dat hem na Waalwijk, 21 September 1887. De* verkiezing van VIER leden van den gemeentenraad alhier, in plaats van de hoe ren J. Timmermans Wz., F. M. Ingen- Housz, Dr. van Heijst en J. Timmermans van Turenhout, is bepaald op Dinsdag 4 October a. s. Wij laten hieronder het besluit vol gen van ged. staten, in zake de reclame van vijf gemeenteraadsleden tegen de toela ting van den heer C. G. van der Heijden als zoodanig De gedeputeerde staten der provincie Noord brabant, Beschikkende op hetonder dagteekening van 1 September jl. bij deze vergadering ingekomen adres van A. C. Ziilmans, T. Hoffmans, F. A. Baijens, P. H. C. Wijten en L. Mombers, leden van den raad der gemeente Waalwijk, daarbij in beroep komende van een besluit van den raad van 29 Augustus jl. voor zooveel betreft de toe lating van C. G. van der Heijden, tot lid van den raad; Overwegende dat door de adressanten wordt verklaarden ook uit het proces-verbaal van de opening der stembriefjes blijkt, dat bij gele genheid der verkiezing voor een lid van den raad der gemeente Waalwijk op 11 Augustus jl. waren ingeleverd 252 stembriefjes, terwijl slechts 251 kiezers waren opgekomen; dat vier stembrief jes van onwaarde werden verklaarddat het bureau van stemopneming aannam, dat alzoo 248 geldige stemmen waren uitgebracht, waarvan werden toegekend 124 stemmen aan C. R. M. Ficq, 122 aan C. Gr. van der Heijden en aan J. A. Ie Blar.c en aan Aloysius Ver bunt ieder één stem; dat vervolgens eene herstemming werd uitge schreven tusschen C. R. M. Ficq en C. G. van der Heijden, waarbij laatstgenoemde werd ge kozen Overwegende dat door de adressanten wordt beweerd, dat het bureau van stemopneming ten onrechte heeft aangenomen, dat 248 geldige stem men zijn uitgebracht, vermits het ééne te veel in de bus gevonden brieije niet als g e 1 d i g mocht worden beschouwd en alzoo moet worden aangenomendat niet 248 maar 247 geldige briefjes werden ingeleverd; dat de volstrekte meerderheid alzoo was 124 stemmen, welk getal bij de eerste stemming werd uitgebracht op C. R. M. Ficq, die derhalve benoemd was, terwijl geene herstemming had mogen uitgeschreven worden. Overwegende dat deze bewering reeds daardoor niet kan opgaan, omdat het bureau van stem opneming niet kan aanwijzen, welk briefje te de bus was geworpen veel in dat de kieswet in art. 61 nauwkeurig bepaalt, welke briefjes van onwaarde zijndoch daarbij van de te veel in de bus gevonden briefjes geen melding maakt dat art. 66 der kieswet aan eene onregelmatig heid als zich hier voordoet, het gevolg verbindt, dat de verkiezing nietig is, wanneer het getal der te veel in de bus gevonden briefjes op de verkregen meerderheid van stemmen invloed heeft gehad dat ook hieruit volgtdat ieder briefjedat door het bureau van stemopneming geldig is verklaard, wordt medegerekendal is dan ook het getal stembriefjes grooter dan dat der kiezers; dat hier alzoo enkel te beslissen valt of het verschil tusschen het getal der in de bus gevon den briefjes en dat der kiezers, die stemden, op eene verkregen meerderheid van steramen van invloed heeft kunnen zijn dat door C. R. M. Ficq geene volstrekte meer derheid van stemmen werd verkregen en hij aan het door hem verkregen aantal stemmen enkel het recht ontleende om in herstemming te komen, welk recht hij behoudt, al wordt ook aangenomen dat de te veel uitgebrachte stem aan hem is toegekend ENGELSCHEN TE PARIJS. Zoodra het voorjaar op ziju eind begint te loopen en de zomer in het verschiet is dat wil zeggen zoodra de lieve lente ons eenigermate begint te geven wat wij rechtmatig van haar verwachten dat wil zeggen een schoone natuurzich koesterende in een zacht en verkwikkend zonnetje een blau wen hemel, die ons geen naderende wind- en regenvlagen voor spelt in 't kortzaodra we ons eenigszins aangenaam begin nen te gevoelen is daarmede tevens het tijdstip aangebroken van den jaarlijkschen inval der Engelschen te Parijs. Eiken dag komt ge dan op de boulevards kolossale open rij tuigen, tegen met 4 of 5 paarden bespannen en met een koetsier als postillon gekleed. Ieder rijtuig bevat minstens 50 personen ouden en jongen heeren en dames. Eiken dag ziet ge zulke leege rijtuigen voor kerken en musea staan wachten en als ge daar binnen treedt vindt ge het 50 tal dat ze zooeven vul de en straks opnieuw zal vullen. Bijna ieder heeft een in rood linnen gebonden boek in de hand den reeds van uit de verte te herkennen Baedeker, een kijker aan een zwart leêren riem over den schouder en een shawl of reisdeken over den arm; de dames_ zijn en taille of dragen een regenmantel. Aan kiem en snid hunner kleêren de eerste is veeltijds geel-grijs en toont daardoor niet zelden een familietrek met hun rossig haar de laatste is altijd exentriek zoo geheel anders dan anders, weet u? vooral aan hun met een zakdoek omwonden hoe-- den maar het ontwijfelbaarst aan houding en gebaren zijn zij dadelijk te herkennen als Engelschen. Het zijn geen spleen hebbende Lords of Pairs die met een geheele hofhouding de wereld doorreizenniet zoozeer om voortdurend te zoeken of er ook een plaatsje te vinden is, waar ze zich minder vervelen dan elders want ze weten zeer goed dat ze zich overal even hard vervelenmaar die eenvoudig altijd reizen en trekken omdat ze het nergens lang achtereen kunnen uithouden. 1 ot dit soort van lieden behooren de zwermen Engelschen die 1 arijs in de zomermaanden bezoeken, geenszins. Het zijn kleine renteniers kooplieden winkeliers en ambtenaren eer zame gezeten burgers die om zich gedurende eenige dagen soms 3, soms 4hoogstens 5, dikwerf slechts 2, te ontspan nen, even een kijkje komen nemen in de fransche hoofdstad zonder echter veel geld te verteren. Daarom hebben zij zich geweerd tot den bekenden reis ondernemer Cook, en door dezen genieten zij al de lusten aan reizen verbonden zonder kennis te maken met de lasten welke er anders onvermijde lijk medegaan een beetje zeeziekte tusschen Dovre en Calais misschien uitgezonderd, Last van koffers, last van plaatsnemen op sporen of booten, keuze van- en afzetterijen in hotels eeuwigdurende fooien vragende gezichten al de onaangenaamheden gepaard gaande aan een volslagen onbekendheid met de taal, de zeden en gebrui ken van de plaats welke men bezoekt, de luimen en de heb zucht van gidsen aan wie men zich op genade of ongenade moet overleveren al deze en nog honderd andere kleinere ot grootere reisrampen bestaan voor hen niet. Cook zorgt voor alles; van het oogenblik dat de reizigers zich op zijn bu reel te Londen vereenigen tot dat zij er weer na volbrachte reis terugkomenhebben zij niets, letterlijk niets te doen dan te genieten. Vóór hun vertrek hebben zij voor reis- en verblijfkosten ee,n zekere g0m betaald en voor misrekeningen voor over schrijding van hun budget.behoeven zij. dus geen vrees te koesteren. Niet alleen dat Cook hun spoorvracht, hun logies, ontbijtmiddag- en avondmaal bekostigtmaar hij stelt bo vendien een bekwamen gids voor hen beschikbaardie in groote rijtuigen met hen rondrijdt, hen hun tijd met oordeel doet besteden en overal waar zulks noodig is Baedeker aan vult of verbetert. Op die wijze zien onze engelsche toeristen heel goedkoop en heel gemakkelijk heel veel in weinig tijds. 't Is waar P1®? m°ct er Engelschman voor zijn om behagen te scheppen in dat reizen hij zwermen, trekvogelsgewijze, en waarbij men moet eten en drinken op een voorgeschreven uur en een aan gewezen plaats waarbij men regimentsgewijze moet gaan zien wat Cook met het oog op den prijs dien gij betaald hebt en den duur van de reis goedvindt u te laten zien want stem m het kapittel hebt gij niet. Dat spreekt van zelf. Wel kunt gij u afzonderen maar als gij op uw eigen wieken wilt drijvenmoet gij dat doen op uw eigen kosten. En daar voor nebt ge toch niet betaald Ik durf, zelfs bij benadering, niet bepalen hoeveel Britten op deze wijze eiken zomer Parijs komen bezoeken. Stellis moet dit getal vele duizenden bedragen, want den ganschen zomer door ziet men de tot hun vervoer dienende wagens eiken dag op verschillende punten van de stad. Elke week steekt stellig 2 maal een zwerm van 100 a 150 man onder Cook s hoede het Kanaal over. Gij kunt nu zelf de rekeniucr maken. Voeg daarbij het legio Engelschen, die op eigen gelegenheid komen hun aantal bedraagt ook weer eenige duizenden. Ik geloof dus niet gezegd te kunnen worden mij aan overdrijving schuldig te maken, als ik spreek van hun, jaarlijkschen „inval" te Parijs. Er zijn hier dan ook wijken, welke geheel verengelscht zijn: met name het kwartier der Madeleine en het geheèle gedeelte van de stad dat westelijk van de Madeleine besloten is tusschen den boulevard Havssmann en de faubourg St. Honoré. In de hotels aldaar treft men niets dan Britten en Amerikanen aan, m de winkels nemen engelsche stoffen en engelsche artikelen de voornaamste plaats in „English Spoken", leest men huis aan huis, en tot zelfs bij den bakker en den slager, bij den kruidenier en den apotheker is in het engelsch te lezeri, dat zij brood en vleesch, koffie en pillen verkoopenEen weinigje verbeeldingskracht en spoedig zou men gaan denken in een transche wijk van Londen of New-York te zijn! Trouwens, niet alleen d&ar, maar in gansch Parijs doet de engelsche invloed zich sterk gevoelen, tot zelfs in de taal toe. Zoudt gij bijv. wel gelooven dat iemand, die u zegt Ie steamer a stopjpéeen academisch fransch spreekt? Toch is dit zoo, want de fransche academie heeft goedgevonden en verstaan beide woorden het burgerrecht te verleenen en als zuiver fransche uitdrukkingen te verklaren. tIs bekend, dat de fransche taal, hoe schoon en vloeiend ook, niet kan hogen op een bijzonder groote woordenschat maar als er geen ander middel bestaat om haar te verrijken, dan dit, zou ik het verreweg verkieselijker achten alle uit breiding der woordenlijst maar stilletjes achterwege te laten.

Echo van het Zuiden | 1887 | | pagina 2