Nummer 79. Zondag 2 October 1887 10e Jaargang nu 1) Toegewijd aan Handel, Industrie en Gemeentebelangen. BEKENDMAKING. ANTOON TIELEN, BUITENLAND. Belgie. Frankrijk. Spanje. Engeland. Duitschland. UITGEVER: Waalwijk. Iets over de deportatie van mis dadigers. De Echo van het Zuiden, -r.-crc.Ui. in.rr.-Ugry rar-- - Dit blad verschijnt Woensdag en Zaterdag avond. Abonnementsprijs per 3 maanden/1,00. Franco per posf door liet geheele rijk f 1,15. Brieven, ingezonden stukken, gelden enz., franco te zenden aan den Uitgever. er *V-quOgse*3B2B2L Advertentiën 17 regels ƒ0,60 daarboven 8 cent per regel, groote letters naar plaatsruimte. Advertentieii 3 maal ter plaatsing opgegeven, worden 2maal berekend. Adrertentiën voor Duitsch- land worden alleen aangnomen ioor het advertentiebureau van Adolf Steiner, Hamburg. Reclames 15 cent per regel. De commissie voor de teekenschool van Waal wijk maakt bekenddat de teekencursus over 1887/88 een aanvang zal nemen op Maandag 10 October 1887dat zij die tot de lessen wenschen toegelaten te worden, zicli voor den 6 OCTOBER a. s., kunnen aanmelden ter secretarie alhier, en bij den directeur der teekenschool den heer Th. A. van Delft. Waalwijk28 Sept. 1887. De commissie voornoemd, JTJD. TIMMERMANS Wz. Secretaris. gSF* Schoolgeld voor den gcheelen cursus f2— voor inwoners en f5.— voor vreem delingen. Burgemeester en wethouders van Waalwijk brengen ter kennis der ingezetenen, dat de ge meenterekening over 1886 aan den raad is over gelegd en ingevolge artikel 219 der gemeentewet ter secretarie gedurende 14 dagen voor een ieder ter lezing is nedergelegd, en tegen betaling dei- kosten in afschrift verkrijgbaar is. Waalwijk, 27 September 1887. Burgemeester en wethouders voornoemd, T. HOFFMANS l.b. De secretaris, F. W. VAN LIEMPT. De dd. directeur van het postkantoor te Waal wijk brengt ter kennis van het publiek, dat, daar de tram Waalwijk—Tilburg met ingang 1 October ten L0 ure voorm. vertrekt, post pakketten en andere correspondentiën voor die richting ten 9,30 ure voorin, ten post kantore behooren te zijn bezorgd. Het is moeielijk voor de tegenwoordige beschaafde wereld zich een wel geordende maatschappij te denken zonder gevangenis sen wij achten haar zoo noodzakelijk en onmisbaar voor de veiligheid en de openbare rustdat we geneigd zijn haar bestaan te veronderstellen van af de vereeniging der menschen tot volken. En toch is dit niet het geval. De oude Romeinen b. v., wier rechtspleging zoo uitstekend geregeld was dat zij in de meeste landen van Europa thans nog als modelals grondslag dient van het publiek rechtkenden wel dwang arbeid beperking der persoonlijke vrijheid en verbanning uit het vaderland, maar ge vangenissen inrichtingen speciaal gebouwd voor misdadigers tot uitboeting van straf en tot verbetering van liun zedelijk leven waren hun vreemd. Ook den Germaanschen volken bleven zij tot na de middeleeuwen on bekend. Eerst tegen het einde der zestiende eeuw maakte de ontzettende aanwas van rondzwervend en gevaarlijk gespuis een vei ligheidsmaatregel gebiedend noodzakelijk, en in het jaar 1595 vinden we dan ook voor het eerst melding gemaakt van een tucht- en rasphuis te Amsterdam, welks zegenrijke werking zich zoo duidelijk gevoelen deed dat weldra Lubeck en Hamburg dit voor beeld volgden. Waarom juist deze steden eerst tot de oprichting daarvan besloten is gemakkelijk te begrijpenals we bedenken, dat deze voorname handelsplaatsen het grootste belang hadden bij de veiligheid der verkeerswegenen het juist de talrijke rei zende kooplieden warendie den meesten lastzoo niet ergerondervonden van de vele roof- en moordzieke benden in die dagen. Gedurende den dertigjarigen oorlog in Duitschland (van 1618 tot 1648) namen dt verwildering der zedendiefstal en aan randingen van personen dermate toedat ook in verschillende streken van Midden- en Zuid-Duitschland kerkers werden gebouwd om de misdadigers voor langeren of korte- ren tijd onschadelijk te maken. Waar zij verrezen bleven zij bestaanen zoo waren in het midden der vorige eeuw de meeste staten van Europa in het bezit der gevan genissen al was er dan niet zelden groot verschil in haren aarden in de middelen waardoor zij 'naar doel trachtten te treffen. Opmerkelijk is hetdat ofschoon overi gens het gevangenisstelsel in Nederland onder alle opzichten met glans de vergelij king kan dourstaan met andere rijken onze regeering nooit het strafmiddel aan wend'Ie, dat in Frankrijk, Rusland, Spanje en Por tugal bijna gelijktijdig met het ontstaan der gevangenissen in zwang kwamn. m. de deportatie, d. i. de gedwongen verwijdering uit het vaderland de verbanning van mis dadigers naar afgelegen onherbergzame woeste streken welke van het wereldverkeer buitengesloten waren en waar zij tot dwang arbeid veroordeeld in de onmogelijkheid verkeerden om te ontvluchten. Dat Duitsch land deze straf niet toepast is duidelijk immers zijn buitenlandsche bezittingen be- teekenen weinig en zijn van zeer jongen datumterwijl Nederland daarentegen als koloniale mogendheid nog steeds een der eerste plaatsen inneemt onder de Europeesche staten In Engeland trad zij het jaar 1597 onder de regeering van koningin Elizabeth voor het eerst in werkingen niet lang duurde het of de practische zin van de Engelschen wist daarmee zijn voordeel te doen. Niet alleendat zij door toepassing er van wei nig of geen gevangenissen te bouwen of te onderhouden had, maar zij vond daarin te gelijkertijd het middel tot winstgevende kolonisatie en ontginning van hare buiten landsche bezittingen. Goed geregeld en wettelijk bepaald was langen tijd die toe passing nieten onder de regeering van Jocobus I en Karei II waren het niet altijd gauwdieven en landloopersdie als ontginners van den grond in die verre gewestenhet moederland weiuig of geen onderhoud kostten en bet bovendien een belangrijk voordeel aanbrachten. Toen ech ter willekeur en misbruik de grenzen van het rechtvaardige te verre overschre den werd onder de regeering van George Iin de eerste helft der achttiende eeuwde deportatie door het parlement bij de wet vastgesteld. In die dagen waren Nieuw-Engeland en andere provinciën van de tegenwoordige "Vereenigde Staten in Noord-Amerika en West-Indië als verban ningsplaatsen aangewezenlater ook Van- diemensland en sommige gedeelten van Nieuw-Hollando. a Botanybaai. Hoevele voordeelen deze wijze om misda dige onderdanen te straffen aan het moe derland ook aanbrachten, op den duur stuitte zij op vele zwarigheden. Het is licht te begrijpendat de vrije burgers in die ge westen zich heftig verzetten tegen den invoer van het uitvaagsel der maatschappijdat over een groote uitgestrektheid verspreid zeer moeielijk te bewaken was en voor de eersten niet zelden een groot gevaar ople verde. Vandaar dat de wet van den 20n Augustus 1853 de zeven tot veertienja rige deportatiestraf veranderde in dwangar beid in de Engelsche gevangenissenen zelfs kon de rechterwanneer iemand tot levenslange verbanning naar de strafkolonie veroordeeld was daarvoor kerkerstraf in de plaats stellen. Vijf jaren later werd in het Britsche rijk de deportatie van misdadigers naar overzeesche bezittingen geheel afgeschaft. In een volgend artikel willen we nagaan hoe deze staf werkt in andere landen met name in FrankrijkPortugal en Rusland. Op het congres van Belgische coöperatieve vereenigingen te Brussel werd op voorstel van Anseele besloten een bond in het leven te roepen. Deze zal geen staatkundig karakter dragen en de leden blijven volkomen vrij in hun raeeningen. Het maatschappelijk kapitaal zal 50.000 frs. zijn (1000 aandeelen van 50 frs.) De Engelsche regeering heeft 500 pd. st. toegestaan voor een gedonkteeken op het nieuwe kerkhof te Brussel voor de Eogelschen die sneu velden bij Waterloo. Etn telegram uit Ouargla, Algerië, meldt dat sedert eenige dagen in het zuiden des lands eenige troepen Touaregs gezien zijn, die waar schijnlijk voornsmens ziju de Chamboas, bond- genoo'en, der Franschen, aan te vallen, die hen eenige dagen geleden een bloedige nederlaag hadden doen lijden maar deze laatsten zijn op hun hoe.de en vermoedelijk zullen de Touaregs ditmaal niet gelukkiger ziju dan vroeger. De toedracht van het ongeval aan de Duitsch Fransche grens schijnt zicb niet precies toege dragen te hebben als de Frauschen hebben voor gesteld. De lezing van Duitsche zijde luidt althans geheel anders en volgens deze zouden de personen op wie de schoten gelost zijn op dat oogenblik, zich op Duitsch gebied bevonden hebber.. Het is het beste aan al de geruchten maar niet te vee! geloof te hechten en zeker onder voorbehoud van het bericht kennis te nemen dat door de Duitsche regeering aan 'le weduwe van den doodgeschoten Franachman Brignon een schadeloosstelling van 125000 mark aangeboden zou zijn. Een schadeloosstelling als deze kan zeker overdreven genoemd worden. Wat den soldaat Kaufmann betreft, die het schot gelost heeft, deze zou er met enkele maauden gevan genisstraf afkomeualthans *olgens hetzelfde bericht. Wat hiervan waar zij laten wij in het midden doch het is een feit, dat de spoed waarmede de Duitsche regeering zich bereid» verklaard heeft voldoening te gevenzoo het ongelijk aan de zijde van Duitschland isin Frankrijk een gunstigen indruk heeft gemaakt en zeker er toe heeft bijgedragen zoo spoedig de opgewondenheid zoowel aan de grens als te Parijs te kalmeeren. Een hevige brand heeft te Terrasson in Frankrijk negen huizen vernield. Dit is in den tijd van drie jaren de twee honderdste brand in deze stad die nog geen 4000 zieler. telt. De inwoners zijn zeer ongerust, en denken dat een bende brandstichters er de hand in heeft. Van de Carolinen eilanden wordt per telegraaf gemeld dal op het eiland Ponape een opstand uitgebroken is tengevolge van de uitdrijving van een protestantsch predikant. Een stoomboot is van Manilla vertrokken om den op9tand te on derdrukken. Een officieel telegram uit Cuba bevestigt de tijding van een aardbeving te Santiago, Het golven van den grond duurde 25 seconden en herhaalde zich twee malen in den tijd van een uur maar met mindere kracht. Te Ardnacrusha in Ierland heeft waer een bloedig gevecht plaats gehad bij de uitzetting van een pachter, Michel Lane genaamd, die met zijn vrouw zijn zwager O'Grady en een menigte vrienden krachtig weerstand bood aan 200 politie-ageuten en 100 soldaten. De pach ter en de zijnen sloegen woedend met knuppels op de gewapende macht los. De vrouw van Lane bracht met een ijzeren bout een inspecteur een doodelijke hoofdwonde toe. Eindelijk echter overwonuen de soidatendoor met gevelde geweren het huis te bestormen. LaDe werd met vrouw en z" ager gevangen genomen. Een model burgemeester bezit Dublin, de hoofdstad van Ierland. In plaat9 van de ge moederen zooveel mogelijk tot ^almte te stemmen heeft hij in een vergadering der Nationale Liga zijne vrienden aangespoord de autoriteiten te trotseeren door, ondanks het verbod, steeds vergaderingen en openbare meetings te houden. Blijkens een telegram uit Rangoon aan the Timesis de beri-beri thans uitgebroken in de gevangenis van Mandalay, de hoofdstad van het onlang9 veroverde Birmah. Dienten gevolge zijn 200 gevangenen naar elders gezon der.. In Rangoon zijn er in de gevangenis reeds bijna 3500 personen, en als de ziekte ook daar uitbrak zouden de gevolgen zeer ernstig zijn daar de gevangenissen van Beueden-Birmah reeds zoo vol zijn, dat er daar geen plaats voor hen is. Overigens blijktdat ofschoon de grootere Dacoit-benden overal verspreid zijn, de plunde ringen op kleinere schaal zoowel in Opper- als Beneden-Birmah steeds blijven aanhouden en den Engelschen veel last geven. Zoo werden op weinige mijlen afstands van Rangoon 2 politie dienaren gedood en verscheidene anderen gewond door 15 gevangen genomen Dacoits, die boven dien met de geweren der politie en eene groote hoeveelheid ammunitie ontsnapten. De bevolking van Liverpool is verontwaar digd over het groote aantal gevallen van honds dolheid die in die stad in den laatsten tijd zyn voorgevallen. In tien dagen zijn aldaar drie personen aau die ziekte overleden. Er wordt natuurlijk groote jacht op gemaakt alle losloopende honden en de eigenaars, die er van bekend zyn, worden beboet. Niet minder dan 5402 soldaten van het Britsche leger zijn in het thans geëindigde dienst jaar uit uit de gelederen gedeserteerd. Van dit aantal wisten 3229 man aan de nasporingen te ontkomende overigen werden naar de regi menten teruggebracht. In dat jaar kwamen op 30,409 recruten. Op de wAkbar," het in de Mersey voor anker liggende schip, dat als inrichting tot ver betering van jeugdige booswichten bij de marine dient, brak Zondag 11. oproer uit. De officieren konden een tijd lang niets tegen de belhamels uitrichten en deze bleven vijf uren achtereen heer en meester van het 9chip. Van de jeugdige op standelingen ontkwamen er 17, waarvan 9 weder werden opgevangen. Uit een circus dat te Rugby (Eng. grs. Warwick) was opgeslagen, ontsnapte onlangs een olifantdie in een naburig huis de deur open brak, en zich daar eens recht te goed ging doen. Hij at uit de provisiekast twaalf potjes gelei, een goede hoeveelheid ingemaakte uitjes een aantal pruimen een pond vleesch, een brood, eer. pond boter confituren enz. en brak nagenoeg al het porselein en glaswerk in de kast. Daarna ver slond hij de planten die voor het venster stonden en vermaakte zich ongeveer twee uren in het vertrek vóór men hem eindelijk naar buiten kreeg. Eenige ornamenten van den schoorsteenmantel onderzocht hij aan alle kanten en legde ze toen zorgvuldig op de sofa. Te Londen is bericht gekomen omtrent het vergaan van een Ohtnee9ch transportschip met meer dan driehonderd soldaten aan boord op de Pescadores eilanden (tusschen Formosa en de Chineesche kust). De Engelsche kapitein en alle scheepsofficieren verdronken, behalve een. De Nordd. Allg. Ztg. bevat een voorloopig bericht van den procureur-generaal te Colmar, volgens hetwelk de jager Kaufmanu in een dennenboschje op Duitsch gebied ongeveer 12 personen zich aan de Fransche grenzen zag bewegen. Na drie-

Echo van het Zuiden | 1887 | | pagina 1