Nummer 83. Zondag 16 October 1887. 10e Jaargang. Toegewijd aan Handel, Industrie en Gemeentebelangen. ANTOON TIELEN, BUITENLAND. Belgie. Frankrijk. Spanje. Engeland. Duitschland. Zwitserland. UITGEVER: Waalwijk. Iets over de deportatie van mis dadigers. III. Dit blad verschijnt Woensdag en Zaterdag avond. Abonnementsprijs per 3 maandenyi,00. Franco per post door het geheele rijk f 1,15. Brieven, ingezonden stukken, gelden enz., franco te zenden aan den Uitgever. Advertentiën 1 7 regels f 0,60 daarboven 8 cent per regel, groote letters naar plaatsruimte. Advertentien 3 maal ter plaatsing opgegeven, worden 2maal berekend. Advertentiën voor Duitsch- land worden alleen aangnomen door het advertentiebureau van Adolf Steiner, Hamburg. Reclames 15 cent per regel. {slot.) Zooals reeds met een enkel woord is aangestiptbestaat ook in Spanje en Por tugal de deportatie van misdadigers. Het eerste rijk verbant deze gedeeltelijk naar zijne Afrikaansche bezittingen Ceuta, Melilla, Penon de Belez en Alhucemas, gedeeltelijk ook naar de Philippijnsche eilanden in Oost- Indiëterwijl Portugal hen voert naar Mo zambique in Oost-Atrika. Op een enkele uitzondering na zijn al deze streken berucht om haar ongezond klimaat. In die beide landen is de deportatie-straf zeer slecht ge regeld bij de wet en wordt de toepassing er van eenvoudig overgelaten aan het oordeel van den strafrechter. Er is geen rijk, waar zij meer systema tisch wordt toegepast dan in Ruslandwelk land in het koud Siberie een verbannings oord bezit, zoo groot als Europa. Daar heeft men vijf verschillende graden van deportatie-straf: aangewezen verblijf in een Siberische stad dienst in een afzonderlijk bataillon gedwongen kolonisatie in zekere streek van Siberie arbeid in de mijnen en inlijving bij de straf-divisie. Wie tot de eerste straf veroordeeld is, blijft in het bezit zijner burgerlijke rechten, voor zoover in Rusland daarvan sprake kan zijnheeft de vrijheid zich te bewegen binnen bepaalde grenzen, mag het bedrijf uitoefenen, dat hem goeddunktmaar staat onder toezicht van een burgemeesterwien hij verplicht is inzage te geven van zijne corespondentie. Tot deze klasse behooren bijna uitsluitend zijdie voor niet zeer zwaar politiek misdrijf veroordeeld zijn. De verbannenen in het aangewezen bataillon staan onder scherper toezichtmogen echter ook onder controle briefwisseling houden met hunne familiebe trekkingen en worden door de regeering ge kleed en gevoedindien zij zeiven de mid delen daartoe missen. De klasse der zoo genaamde kolonisten bezit in het begin van den straftijd geen burgerlijke rechtenmaar gedurende het eerste driejarig verblijf zijn zij ook vrijgesteld van alle belastingen; in de volgende zeven jaren betalen zij de heltt en eerst na tien :aren worden zij aangesla gen voor het volle en hetzelfde bedrag, waaraan de kroonboeren zijn onderworpen maar zij deel en dan ook in de rechten van deze. Geheel buiten de wet staan de ge deporteerde bergwerkers, van wie de mees ten door den zwaren arbeid, de slechte kleedingde strenge koude en het onvol doend voedsel na een kortstondig verblijf bezwijken. Maar nog ellendiger is de toe stand dergenen, die geplaatst zijn in de straf-divisieveroordeeld tot den laagsten en onzindelijksten arbeidsteeds in ketenen zich voortslepende zijn zij gehuisvest in hokkenwelke meer op stallendan op menschelijke woningen gelijken. Groote misdadigers dragen het hoofdhaar afgeschoren tot op de kruin en tot het jaar 1858 wer den dievenwelke door moord gepoogd hadden den diefstal te bedekken, aan het voorhoofd en op de wangen gebrandmerkt met de letters K. T. (d.i. Katorschni roover) en gevaarlijke landloopers met een B (Brad- jaga vagebond.) Nog heden leven in Siberie booswichtendie dat nimmer uit te wisschen en onteerend merkteeken op het gelaat dragen. De eenige troost, die het leven bun biedt, is de mogelijkheid bij goed gedrag van de eene klasse overgeplaatst te worden in eene andere en in het gunstigste geval kolonist te worden en dan een zekere mate van welvaart le verwervenwelke grooter is dan die der vroegere lijfeigenen in Rusland. De wijze van vervoer der veroordeelden naar Siberiein vele opzichten vroeger on- menschelijk, is, dank zij de stoomvaartuigen en de spoorwegen, een geheel andere gewor den en nu het den bannelingen toegestaan wordt vrouw en kinderen mee te nemen indien deze dat verzoekenlevert de depor tatie op den daur een aanzienlijk voordeel op, in de eerste plaats voor Siberie, het land, waarvan om zijn uitgestrektheid en zijn schrale bevolking gezegd wordt, dat het hongert naar menschen. Het volk in Rusland en de vrijen in Siberie noemen de gedeporteerden geen misdadigers, maar 011- gelukkigen (Njestcliastnije). Jaarlijks vluch ten omstreeks 4-000 van hen uit hun aan gewezen verblijfplaats, maar over het geheel gelukt die vlucht aan niet meer dan 200 de overigen worden natuurlijk weder opge vangen voor zij de verre grenzen van het rijk hebben bereikt. Een statistiek van wege de regeering vóór eenige jaren openbaar gemaakt, bracht het getal der gedeporteerden op 209322 personen. Hoe gruwzaam de deportatie, in het bij zonder die van Rusland ook velen schijnen moge het valt niet ontkennendat vele bekwame staatkundigen van beteekenis haar in beginsel verdedigen en hooger stellen dan het verblijf in de kerkers. Nog eens vreemd mag het genoemd wordendat men in Nederland geen pogingen aanwendt om althans te onderzoeken in hoeverre de de portatie van misdadigers naar onze overzee- sche bezittingen en voor hen èn voor het moederland ten zegen zou kunnen strekken. T"; Antwerpen is geopeud een Musée Com mercial, Industriel et Ethnographique. Het doel i9 1. Het ter beschikkingstellen van den handel, zoo binnen- als buitenlands, van monsters der Belgische industrie. 2. In België doen kennen alle buitenlandsche producten met opgave der plaatsen van herkomst en verkoopvoorwaarden. Om dit doel te bereiken worden belangheb benden uitgenoodigd aan het bestuur van boven genoemde instelling te zenden, monsters, prijs couranten en alle inlichtingen, die zij tot ver koop hunner producten noodig en nuttig oordee- len. Er heeft eene huiszoeking plaats gehad bij granf d'Andlau, senator en generaal, en men heeft de gezochte bewijzen ten zijnen huize gevonden. Er is een bevtl^ tot inhechtenisneming uitgevaar digd. De poiitie heeft voorts op nieuw eene dame, mevr. de Saint-Sauveur, wonende in de Rue du Bac, gevangen genomen. Voltaire zegt dat graaf d'Andlau zich van kant heeft gemaaktmaar dit bericht wordt door niets bevestigd. Ondanks alle pogingen dei politie echter is nog geen spoor van h°em ontdektmen veronderstelt dat hij de wijk o-e- nomen heeft naar België. Voor generaal Boulaoger ware het beter geweest, wanneer hij zich in de quaestie-Caffarel niet gemengd had. Z>jn bemoeizucht kon thans wel eens ongunstige gevolgen voor hem hebben. Generaal Boulanger beschouwde de geheele zaak' Caffarel als een strijd tegen hem en wel als eene poging van generaal Ferror., minister van oorlog, om hem in de publieke opinie te doen dalen. Deze wooiden hebben den toorn der Pa- rijsche regeeringsbladen opgewekt. Zij zijn van oordeel dat de generaal de perken der militaire 'ucht is te buiten gegaan, en dat het ontslag van generaal Boulanger onvermijdelijk moet vol gen. Deze eisch tier regeeringsorganen zal onge twijfeld een heftig protest der Boulanger gezinde bladen tengevolge hebben. In den ministerraad heeft Ferron mede gedeeld, dat hij aan Boulanger een telegram ge zonden heeft, in hetwelk hij dezen vroeg of hij, Boulanger, naar aanleiding der zaak Limouzin, zich werkelijk op zoodanige wijze heeft uitgela ten, als hem door sommige dagbladen in den mond is gelegd, en hem tevens verzoekt maat regelen te nemen, om onmiddellijk naar Parijs over te komen. Boulanger heeft daarop geantwoord Ik ben heden hier teruggekeerd, en heb geen gelegen heid gehad mij de dagbladen te verschaffen wil ze mij zenden. La France zegt de twee volgende feiten worden generaal Boulanger ten laste gelegd. Vooreerst zou hij de handelingen van zijn chef (den minister van oorlog) afgekeurd hebben en ten anderen zou hij den minister ten aanzien van den aanmaak van het Lebelgeweer hebben gelogenstraft. De Temps zegt dat de minister van oor log de cijfer dépêche van Boulanger, in antwoord op eene vraag des ministers hierboven vermeld, onvoldoende heeft geacht. Diensvolgens heeft de minister hem eeue nieuwe dépêche gezonden, waarin deze hem in mora stelt om ja of neen te antwoordi-n op de hemgesielde vraag. Indien het antwoord niet voldoende is, zou een disci plinaire maatregel legen hem genomen worden. La France meent te weteD dat de minis terraad besloten heeft genpraal Boulanger van zijn commandement te ontheffen, ingeval hij er kent de woorden gesproken te hebben, die hem toegeschreven zijn. De Patrie verklaart dat men zich onge rust begint te maken in de arbeiderswijken te Parijs. Men gaat reeds zoover, van te spreken van het maken van rumoer, indien een maatregel tegen generaal Boulanger genomen wordt. Volgens den Teraps maakt men zich in de couloirs der kamer b;zorgd, wegens het ge val met Boulanger. Men is ongerust over den toestand. Ferron heeft aan den ministerraad mede gedeeld, dat de raad van onderzoek met alge- meene stemmen heeft uitgemaakt dat de gene raal Caffarel zijne eer verloren heeft. De Fransche stoomboot Spahi op weg van Nizza naar Marseille, is bij Lavendon veronge lukt. Twee en twintig personen moeten daar door om het leven gekomen zijn. Uit Madrid wordt gemeld, dal er aangaande den sultan van Marokko gunstiger berichten ontvangen zyn. Verschillende groote mogend^ heden hebben aan de Spaansche regeering doen weten, dat zij het plan goedkeuren om een con gres te houden ter behandeling van de zaken van Marokko, als de sultan óf hersteld of overleden zal zijn. Het onderzoek aangaande den dood van drie personen bij de jongste- onlusten te Mitchelstown is afgeloopen. De jury verklaarde dat een plaat selijke cbef der politie en vijf constables, die op ds volksmenigte vuurden, zich aan dood slag mot voorbedachten rade hebben schuldig gemaakt, Men begint nu weer tegen de Britsche regeering de beschuldiging in te brengen, dat zij in Ierland door hare agenten tot misdrijven laat aa nzetten, om des te beter hare ge welddadige maatregelen te rechtvaardigen. Zij moet o. a. op die wijze de misdaad der mane- schijnbende te Lisdoonvarna hebben uitgelokt. Het parlementslid O'Connor verhaalde onlangs, dat hij in 1881 bijna het slachtoffer was gewor den van een dergeiijk feit. Men trachtte toen vier agenten te vinden om een aanslag te doen, welke mislukken moest en waarvoor dan O'CoDnor ge- vangen genomen en gestraft moest worden. Dat plan mislukte echter, omdat men het niet eens werd met de uitgekozen personen. In Trafalgar Square had woensdag een bijeen komst plaats van oDgeveer duizend werklieden zonder werk. De bijeenkomst was eene voort zetting van eene minder talrijke die Dinsdag ge houden werd. Eene deputatie ging een bezoek brengen aan den magistraat der politie-rechtbank in Bowstreet, om hem brood of werk te vragen. De magistraat verwees hen naar het openbaar armbestuur (workhouse), maar de werklieden wezen deze hulp van de hand, verklarende dat •zij geen liefdadigheid wilden inroepen maar recht vroegen. Er werden vervolgens in Trafalgar Square socialistische redevoeringen gehouden. De demonstratie eindigde met een optocht, gaande van genoemde Square naar de City met eer.e zwarte vlag, waarop de woorden: brood werk te lezen stonden. De optocht werd op den voet gevolgd, door een groot aantal poli- tie-agenten. De orde werd niet gestoord. Generaal Brine wilde met een ballon het Kanaal oversteken. Men begon den ballon te vullen en reeds waren 25,000 voet gas er in gebracht, toen boven aan den ballon een scheur van 2 voet zichtbaar werd. Gelukkig dat dit voor de reis geschiedde, anders zou Brine zeker zijn omgekomen. In een mijn te Sulky (Engeland), is dezer dagen een klomp gedegen goud gevon den, welks vorm cetiigszins gelijkt op een geo pende hand, en die geschat wordt op een waar de van f 32.500. Het is Diet de eerste maal dat in die mijn goud gevonden werd, maar nooit vond men een klomp van die grootte. MeD ver moedt, dat de regeering den klomp zal koopen voor het nationaal museum. Naar men uit Shanghai bericht, is het zoo goed als zeker, dat de Engelsche kanonneerboot Wasp, op reis van Singapore naar Shanghai, met man en muis vergaan is in een hevigen storm. Alle nasporingen zijn vruchteloos geble ven. De Wasp had een bemanning van 75 koppen. Ongeveer 40 paarden in het jachthuis van kapt. Steeds te Clonsila, bij Dublin, zijn vergif tigd bevooden, naar men vermoedt door kwaad willigen. Tien paarden stierven reeds, de ove rige zijn nog onder geneeskundige behandeling. Men beweert, dat prins Wilhelm een groot gedeelte van den winter te Berlijn zal doorbren gen om zijn grootvader, den keizer, bij officieele feesten en plechtigheden te vertegenwoordigen. De kroonprins wordt dus vooreerst niet uit Ita lië verwacht. De berichten van dr. Mackenzie over de gezondheid van deu kioonprins luiden gunstig. De prins is bijna geheel hersteld van zijne ge vatte koude en de lucht van Venetië was hem zeer gunstig. De stem is betermaar het slijmvlies in nog zeer gevoelig en er is veel aanleg tot ontsteking, bij tocht of inspanning met spreken; maar het gezwel, dat einde Juni was weggebrand is niet weer aangegroeid. Zoolang het weder fraai blijft zal de kroon prins te Baveno blijven om later naar San Remo aan de Middellandsche Zee te gaan. Het Duitsch-Oostenrijksche handelsverdrag zal voor een jaar verlengd wordeD. Een vreeselijk ongeval heeft plaats gehad op het meer van Constans.

Echo van het Zuiden | 1887 | | pagina 1