Huidenberichten. Laatste Berichten. Italië. Bulgarije. Turkije. Rusland. Amerika. BINNENLAND. Burgerlijke Stand. Handelsberichten. De Oostenrijk sche stoomboot „Habsburg" bad de haven van Lindau verlaten toet. zij op de wBavaria" lit pdie in dc tegenovergestelde richting voer. I)e „Bavaria" zonk onmiddelijk en de „Habsburg" bekwam aanzienlijke schade maar slaagde er toch in de meeste passagiers der /Bavaria" over te nemen. Zondagavond laat waren de lijken der omgekomenen nog niet gevonden met uitzondering van een man en een vrouw die aan land dreven. Als oorzaak van het ongeluk wordt de dichte mist beschouwd waardoor de lichten der beide booten niet konden gezien worden. ROME, 13 Oef. De Italiaansche bladen lo genstraffen het bericht, dat er een gevecht heeft plaats gehad tusscheu Abyssiniërs en de Itali aansche troepen. De uitslag der Buigaarsche verkiezingen wordt door Daily News gekenschetst a's een votum van vertrouwen voor vorst Ferdinand en diens regeering. De Bulgaren, z^-gt het blad, schijnen vast bes'otvn zich zelven te helpen eu er van te maken wat er van te maken is. Opmerkelijk mag het heeten dat ir. Oost- Rumelie ook de Grieksche en Mahomedaansche bevolking heeft medegestemd. Uit Odessa wordt aan het aangehaalde blad geschreven dal de RussischTurksche onder handelingen tot oplossing der Buigaarsche quaestie dreigen op niets te zullen neerkomen. Ruslaud, schrijft de berichtgeverzou misschien in andere omstandigheden wel doorzetter. maar in den gegeven toestand van het oogenblik schijnt het er uitermate van afkeerig eene Europeesche crisis uit te lokken. Een en ander kan niet anders dan den Bul garen ten g^ede komen. Uit Konstantinopel verneemt de Daily News dat de Porte bevreesd is voor eene nauwere RussischGrieksche alliantie welke zoude be klonken zijn tijdens de jongste samenkomst van den czaar met den koning van Griekenland. Beiden zouden overeengekomen zijn dat de Grieksche troepen Macedonië zullen bezetten met ondersteuning van Rusland ingeval Oostenrijk mocht voortgaan Bulgarije te steunen. De Porte heeft vernomen dat er een verdacht Grieksch schip nabij de kust van Macedonië ligt te wachten op gelegenheid om krijgsvoorraad aan wal te brengen. De Porte heeft besloten met Ruslaud de on derhandelingen over Bulgarije te hervatten en de verzending harer nota aan de mogendheden nopens het voorstel van Rusland uit te stellen. De Daily News verneemt uit Odessa dat de Russische regeering aan de Buigaarsche uitge wekenen aldaar den raad gegeven heeft in Rus- sischen dienst over te g»au. Daarbij heeft de regeering de maandelijksche toelage aan bedoelde uitgewekenen belangrijk verlaagd en aangekon- digd dat de betaling spoedig zal ophouden. De boeren van een Russisch dorp in het district Insar besloteD in Maart II., in een daartoe belegde vergaderingtot het vermoorden van hun landheer's rentmeesfer, en zij voerden uit wat zij besloten hadden. Thans stonden 30 van hen te Penza terecht. Veertien hunner werden schuldig bevonden aan moord met voorbedachten radeen tot de galg veroordeeld. De burge meester en de andere leden van het gemeente bestuur die den moord niet beletten werden wegens plichtverzuim veroordeeld tot dwangar- beidstraffen van 3 en 31/* jaar. Veertien der beschuldigden werden vrijgesproken. NEW-YORKII Oct. Een goedereutrein kwam heden op den Chicago en Atlautic spoor weg bij North Judson (Indiana) in botsing met de achterste rijtuigen van den sneltrein. Vier passagiersrijtuigen, waarbij slaapwaggons, schoven ineen en vatten 1 uur. Zeventien personen werden gedood of kwamen in de vlammen om terwijl 25 meer of min ernstig gekwetst werden. UITVOERINGEN^ WAALWIJK. Zondag 16 dezer, des middags 12 ure, door de liedertafel „Oefening en Vermaak/y van Waalwijk en Bezooienop de zaal Musis Sacium// Programma AD LIBITUM. WAALWIJK, 15 October 1887. 'aarom de heer en TIMMERMANS als raadslid bedankten en zich thans weder ver kiesbaar stellen is eene vraag, die ons dezer dagen zoo dikwijls is gedaan, dat wij het in 't algemeen belang noodig oordeelen haar naar ons beste weten te beantwoorden. Den 7 Juni 1886 werd de heer Jud. Timmermans Wz. door den gemeenteraad gekozen als wethouder. Hij nam de be noeming niet aan, aarzelende de zware plich ten, aan het gewichtig ambt verbonden, op zijn schouders te laden. Hierop werd hij door bijna alle raadsleden en andere perso nen aangezocht op zijn besluit terug te komen, zoodat hij het wethouderschap aan vaardde, toen zijne benoeming met bijna al- geineene stemmen volgde in de vergadering van 17 Juni. Of de wethouder Timmermans gedurende de 15 maanden, dat hij als zoodanig werk zaam was, zijne taak naar b°hooren heeft vervuld, dit laten wij aan het oordeel van het publiek over. Bij de perodieke aftreding op 6 September van dit jaar bleek, dat dezelfde heeren, die hem in 1886 als 't ware hadden gedwongen de betrekking aan te nemen, hem niet langer daarin wenschten gehandhaafd te zien. En waarom Dit is ons onbekend. Om redenen aau het wethouderschap ontleend zeker niet, en deze zouden toch de eenige geldige kunnen zijn. Wat verklaarde de heer Hoffmans na zijne benoeming tot wethouder in de vergadering van 15 September jl. „Het spijt mij de plaats te moeten inne- „men van mijnen kondigen en ijverigen //voorgangerik betreur diens heengaan ten „zeerste in 't belang der gemeente in het „algemeen en vau den raad in 't bijzonder. „Ik spreek den wensch uit., dat hij bij de //eerste gelegenheid zijne plaats weder moge „innemen. Voor zooveel in mijn vermogen z/is zal ik trachten het mandaat met den- „zelfden ijver naar behooren te vervullend De heer Timmermans gaf op de den 6 September gedane benoeming het eenige passende antwoord en nam haar niet aan. Gegriefd door de behandeling hem door een groot deel der raadsleden aangedaan, nam hij ook zijn ontslag als zoodanig. De heer Timmermans van Turenhout, die in Juni 1886 mede was aangezocht zijnen invloed bij den lieer Jud. Timmermans Wz. te gebruikenom hem over te halen het wethouderschap aan te nemen, ziende op welke wijze een verdienstelijk lid van het dagelijkscli bestuur behandeld werden zich daardoor evenals nog anderen gekrenkt achtende, nam insgelijks zijn ontslag. Nu beide heeren echter bij de onlangs plaats gehad hebbende viije verkiezing can- didaat zijn gesteld, zonder dat hunne toe stemming was gevraagd, en een zoo groot aantal kiezers hunne stem op hen hebben uitgebracht, dat zij in herstemming komen, nu wenschen zij zich niet te onttrekken, maar de stemgerechtigden te laten uitmaken of zij zich in de uitvoering hunner functie gedragen hebben zooals 't behoort en zooals de groote meerderheid het verlangt. Worden zij gekozen, zij hebben verklaard het mandaat te zullen aannamen. En hiermede meenen wij dc kiezers om trent deze aangelegenheid volkomen te heb ben ingelicht. Zij kunnen nu zelf met kennis van zaken beslissen. De vier kweekelingen der rijksnormaalschool alhier die verlof bekomen hadden ora examen af te leggen ter verkrijging van de orulerwijzers- acte, zijn allen geslaagd 't zijn namelijk A. van Baardwijk van Waalwijk, H. Mustert van Baardwijk, J. van Raamsdouk van Kapelle en C. van de Wiel van Drunen. Voor het gerechtshof te 's Hertogenboscb stond Maandag in hooger beroep terecht de vroegere postdirecteur te Waalwijk J. H. Bag german beschuldigd var. verduistering en valsch- heid in geschriften. Als getuige en deskundige was nog nader ge dagvaard de inspecieur der positrijen de heer Nagell en a. décharge de directeur van het te legraafkantoor te 's Hertogenbosch de heer Meij9. Het O. M., waargenomen door jhr. mr. P. van Meeuwen heeft de aanklacht volgehoudrn en bevestiging geëischt van het vonnis der recht bank vermeerderd nog met één feit van valsch- heid. Als verledigen van den beschuldigde zijn opgetreden rar. S. W. Holleman en mr. H. J, van Leeuwen. De uitspraak is bepaald op aanstaanden Woensdag. De tweede kamer heeft zich deze week bezig gehouden met de tweede lezing der nieuwe grondwet. Hoofdstuk I (van bet rijk en zijn inwoners) is aangenomen met 69 tegen 13 stemmen. Hoofdst. II aangenomen met 68 tegen 16 st. it Hl 71 a 14 IV 70 12 V 68 12 VI 67 10 a VII 67 10 Vrijdag is na uitvoerig debat hoofdstuk 8 (de fensie) der grondwet aangenomen met 62 tegen 22 9temmen; hoofdstuk 9 (waterstaat) is aange nomen met 64 tegen 17 stemmen de additio- ueele artikelea zijn aangenomen met 77 tegen 4 stemmen. De kamer i9 hierop gescheiden op reces. Te Haarlem i9 Donderdag nacht omstreeks 2 uren een hevige brand uitgebroken in een turfschuur, gelegen aau de Korte Heeren vest no. 1 in gebruik bij den koopmaD in turf J. H. Schwegler. Deze schuur benevens een daarnaast gelegen pakhuis en bovenhuis, door genoemden Schweg ler bewoond en vier achterhuizen van percee- len gelrgen aar. de Anthouïestraat, zijn grooten- deels uitgebrand. Twee geiten twee konijnen en een hond zijn in de vlammen omgekomen. De oorzaak van den brand i9 vooralsoog on bekend. De gebouwen waren allen verzekerd doch een paar inboedels niet. De brandweer heeft goede diensten bewezen, Een aantal spuiten en de slangenwagen van de politie hebben water gegeven. Schwegler was voor zaken uaar Amsterdam. Wegens den hevigen storm kwam Dins dag de sneltrein van 9.19 oen hafuur te laat te Meppel en moest de zeeboot der Drentsche stoomboot-maatschappij blijven liggen omdat te Zwartsluis niet geschat werd. Tengevolge van den watervloed is het ei land Marken gedeeltelijk onder water geloopen. De koeien moesten daarom op stal gebracht worden. De Scheveningsche vloot heeft door het stormachtige weder der laatste dagen belangrij ke verliezen geleden vooral hebben die schui ten geleden welke tijdens den storm aan vleet lagen. Stuurman M. Taalvarende voor des reeder A. Hoogenraad kwam terug met een verlies van 30 netten stuurman A. G. Blok varende voor den reeder P. Knoestervarende voor den reeder H. v. d. Roovaart met verontramponeer- de vleet. Op de schuit van den reeder v. d. Rovaart was bovendien de bliksem in den mast geslagen die daardoor gedeeltelijk vernield is. Eindelijk kwam uit IJmuideD bericht dat aldaar was binnengekomen eene bomschuit van den reeder A. den Duik, stuurman L. Keus, ook met verlies van 30 netten, dat is de halve vleet. (Vad.) Men meldt uit Kampen De Urker postschipper ontving bericht, dat op de Noordzee een Urker vischschuit door het stormachtige weder was omgeslagen waarbij de 3 opvarenden in de golven zijn omgekomen. Donderdag avond omstrei ks 9 uur 30 brak er te Amsterdam een hevige brand uit in eene kurkenfabriek iu een slob aan de Prins Hen drikkade nabij de Hasselaarssteeg gelegen. Door het licht ontvlambare materieel nam de brand dadelijk geweldige proportion aan, wat de blus- scliing zeer bemoeielijkte. De vlam kwam tel kens hardnekkig weder op. Vele stoomspuiten en eene drijvende barkas rukten aan zoowel de braudweei als de politie traden krachtig en beleidvol op, zoodat de brand tot één perceel werd beperkt. Uit Andel wordt gemeld Zekere S., die voor ruim 20 jaren naar Ame rika vertrok, omdat zijne crediteuren het hem lastig maakten, is tijdens een bezoek dat hij aan zijne betrekkingen bracht, op last van een zijner crediteuren in hechtenis geuomeu. De arrestatie heeft in het naburige dorp hier plaats gehad. Uit Nuis (Groningen) schrijft men: De knecht van bakker H. haalde dezer dagen 's avonds de koe thuis, die aan een lijn in de weide graasde. In plaat9 van het dier aan de lijn met de hand te leiden, bond de speelzieke jongen zich het tonw om de lenden en dreef zoo het dier voor zich uit. Op eens zet het beest het op een loopen, de jongen raakt onder den voet en wordt iu wilde vaart door het, dier me- degesleurd tot een hek. Met een forschen sprong springt het dier over deze afsluiting en de ar me jongen wordt met zooveel kracht tegen het htk geslingerd dat de lijn breekt. Men nam hem voor dood op. Gelukkig bestaat er nog eenige hoop op herstel. Te GaDgelt bij Sittard zijn in weinige uren zes huizen door vuur vernield. De brand ont stond ten huize vao P. Rongens. Eenig vee kwuin in de vlammen om. Het verbrande was groo- tendeels verzekerd. De oorzaak van het onheil is tot dusverre onbekend. Aan het station OeffxTt, alwaar 'savonds te 9.03 uur in den treiu Wezel-Bokstel een ge reedstaand rijtuig wordt opgenomen, geraakte de stationsarbeider Willem Boumans, uit Mil, met deze taak belast, zoodanig tus chen de buffers beklemd, dat hij zwaar lichamelijk letsel bekwam. Zijn leven is niet buiten gevaar. Donderdag ochtend werd te Breda een zekere vrouw B. uit het huis van arrest ontsla gen waar zij eenigen tijd had doorgebracht om de str;if te ondergaan haar wegens herhaalde dronkenschap opgelegd. Nauwelijks te 10 uur in vrijheid gesteld, gaf zij zich rveder zoodanig aan dronkenschap over dat zij te ruim ll1/1 uren onder toeloop van eene groote menigte werd gearresteerd. Door eene onbekende oorzaak ontstond Woensdagmiddag in de meêstoof „De Hoop" te Nieuwerkerk bij Zierikzee brand in den zooge- naamden toren. In korten tijd. was deze eene prooi van het vuur. Aan de spoedig aangerukte brandweer mocht het gelukken den brand tot dit perceel te beperken. De koud-; stoof (berg plaats der groene meekrap), gedekt met rieten dak bleef gespaard. Uit Zandvoort wordt aan de llaarl. Ct. gemeld In den afgeloopen nacht landde te ongeveer twee ure de geheele visschersvloot onder vliegend weer. Gelukkig ziju er geeoe menschenlevens te betreuren alhoewel er eenige ongelukken hebbeu plaats gevonden. De stuurman van de bomschuit Jeanne Maria" werd over boord geslagendoch gelukkig gered. Een matroos van de schuit „Moeder Nelletje" heeft eene rib gebroken eu eeu matroos van de schuit „Vol harding en Vertrouwen" brak een arm. De schuilen bekwamen weinig of geene schade. Alleen verdient vermelding dat het uaamboord van de schuit „Jeaur.e Marie" werd weggesla gen. Nabij Schoorl (N.-H.) is een Noordsche brik Lofoten kapitein Nilson (in ballast van Shoreham naar Laurvip) gestrand. Het volk is gered door de eigene boot. De reddingsboot uit Egmond was op de plaats aanwezig. Nabij den Eendracht9polder (Tessel) i9 een tjalk uit Makkum gtzonken. De bemanning werd gered. Nabii Terschelling is Donderdag een Eogelsche kotter gestrand. Twee lijken zijn aangespoeld de kapitein is gered de overigen weiden nog vermist. Drie sleepbooten zijn uitgegaan om hulp te verleenen aan een bark die in de buitengron den in gevaar verkeert. TILBURG, 14 October. Naar men verneemt heeft de hr. dr. H. A. H. van der Heijden, ge- eesheer aan het krankzinnigen gesticht Coude- water, gemeente Rosmalen, voor die betrekking bedankt; hij zal zich hier weder als dokter ves tigen. GAPELLE15 Oct. Voor de harddraverij hebben zich 12 paarden aangegeven. Het feest zal opgeluisterd worden door de Harmonie Van Waspik. SPRANG. GEBOREN Jan Adriaan z. van Koenraad Ver- hoeff en Jenneke Spierings Catharina Dirkje d. van C. H. van Caera en Alida Werther. OVERLEDEN Wilhelmus Lambertus van Beek 13 maanden. GETROUWD: Gerrit Koenen jm. oud 23jaren vanVrijhoeve-Kapelle met Gerdina Antonia Kloot wijk jd. 20 jaren. WAALWIJK, 14 Oct. Hoewel het weder zeer ongunstig is, was er tamelijk veel aanvoer ter veemarkt en was de handel vlug. Kalikoeien golden f 110 a 235, Kalfvaarzen 1'75 a f165. Biggen f3.75 a 7.25 per stuk. Ter botermarkt aangevoerd 713 KG.van 1.26 a 1.39 per KG. verkocht. Eieren f 4.50 a 5.50 per 100 stuks Prima zwaar en dito licht zoolleder is goed gevraagd de prijzen zijn tamelijk vast. Iu schors is de handel zeer stil zonder noemens waardige verandering in de prijzen; de stem ming is echter flauwer. ROTTERDAM, 14 October. Bericht van de makelaars M. C. W. BREUKELMAN. VERKOOP BIJ INSCHRIJVING op Dinsdag 18 October 1887, des middags ten 12 ure. No. 492. 190 Padang Runder ca. 3.ko. 493. 298 6.13 494. 152 Buffel „10.26 Des namiddags ten 21/2 ure. 495. 313 Padang Runder ca. 3.08 ko. 496. 258 5.70 497. 294 Buffel 12,36 498. 1 Rhinoceros huiden. h 499. 305 Padang Buffel ca. 12.65 Ex „Prinses Wilhelmina.'' AMSTERDAM, 14 Oct. Bericht van de makelaars BROUWER ANCHER en DORDREGTER Huiden. Ex Prinses Wilhelmina zijn bij inschrijving afgedaan: 372 Padang runderhuiden en uit de hand 4-29 stuks dito dito. Inlandsche artikelen zeer stil. PARIJS, 14 October. Generaal Boulangei heeft aan den minister van oorlog per telegraaf geantwoord dat hij gesproken heeft zooals in de bladen vermeld staat. Alle ochtendbladen melden thsns, dat de minister vau oorlog hem gestraft heeft met dertig dagen streng kamerarrest. De heer Wilson heeft aan Havas geschre ven, dat bij de confrontatiedie er op zijn ver- langer, bij den rechter van instructie heeft plaats gehadalle beschul ligden in de zaak van Caf- farel c. s. nadrukkelijk elke beschuldiging tegen hem Wilson ingetrokken hebben. Volgens la Patrie zal de betooging, welke tegen morgen avond op het getouw worrit gezet ter eere van Boulanger haar uitgauspunt heb ben op de Place de la République. De prefec tuur heeft de vereischie maatregelen genomen. LONDEN, 14 October. Heden namiddag hebben zich een groot aantal werkeloozen iD optocht naar het Mansion House begeven waar de lord mayor zijn verblijf heeft. Laatstge noemde weigerde de werkeloozen te ontvangen omdat hij het nut van een onderhoud niet kon inzien. Dit vernemende werd de menigte zeer woelig. Een man riep uit haar midden dat als de weigering van den lord mayor tot ern stige ongeregeldheden aanleiding gaf, de lord mayor daarvoor alleen aansprakelijk zoude zijn. Na andere dreigende toespraken tijdens welke

Echo van het Zuiden | 1887 | | pagina 2