Spanje. Engeland. Duitschland. Oostenrijk. Italië. Turkije. Rusland. BINNENLAND. UITVOERINGEN. WAALWIJK. TILBURGIANIA. Men verzekert dat de militaire club, welke aan de Avenue de l'Opéra gevestigd is, weldra opgedoekt zal worden, uit gebrek aan fondsen. De kas zou een tekort van 150000 fracs bevatten. Men bad op giften en legaten gerekend, die nog steeds op zich laten wachten. Een koetsier, die Zondag op de Place de la Bourse te Nantes „Weg met Boulanger!" riep, werd door eeuige personen aangevallen, waardoor een beel oploopje ontstpnd. Tegen den koetsier werd proces-verbaal wegens bet maken van nachtelijk rumoer opgemaakt. In een telegram uit Weenen aan de Gau- lois wordt gezegd, dat daar bet gerucht in om loop is, dat Rusland voornimens zou zijn het tractaat van Berlijn op te zeggen en dat Oosten rijk en Italië het volkomen zouden zijn eens geworden. PARIJS 21 Oct. Caffarel is na zijn verhoor bij den rechter van instructie naar de concier- gerie overgebracht. De XIX Siècle verzekert dat Wilson eergisteren een onderhoud van twee uren met den procureur-generaal heeft gehad. De Soir bevestigtdat Wilson het Elysée zal verlaten. Een bende falsarrissen is te Barcelona ontdekt en in hun bezit werden wissels en papieren van waarde bevonden tot een bedrag van verschei dene millioenen. Eene dépêche uit Tanger meldtdat de Marokkaansche stam Bem-Hassem ten gevolge van den ernstigen toestand des sultans in op stand gekomeu is. De stam is dicht bij Tetuan gevestigd. Men vreest dat andere stammen het voorbeeld zullen volgen. Het Hydepark te Londen was deze week verschillende keeren het tooneel van groote socialistische woelingen. Het heet dat het de werkeloozen zijn die de rust verstoren, doch in werkelijkheid zijn het de socialisten, die in troebel water visschen. Zelfs zijn hierdoor uit den vreemde bekende leiders gekomeu, om zich aan het hoofd der brweging te stellen. De politie heeft er duchtig op los moeten gaan. Bij de regeering is een plan in bewerking voor de verdediging van de zeeplaatsen, marine havens, inhammen en andere kwetsbare plekken der Engelsche kust. Men wil daarvoor eeu uit 30,000 man bestaand korps vrijwilligers en militie samenstellen dat in 't bijzonder met de kust verdediging belast zal zijn. Het departement van oorlog heeft de voorbereidende werkzaamheden aan den kapitein-ingenieur G. A. Carr opgedragen. Bradlaugh heeft zich ook voor een tunnel door bet Kanaal verklaard en roept alle Engelsche democrateu op zich ten gunste van den tunnel te verklaren. Achttien personen verschenen reeds voor den rechter, onder beschuldiging van wangedrag ere^ewelddadigheid tegen de politie, op Trafalgar Sqiiare en in den omtrek. Voor enkelen werd dei behnndeling aangehouden ten eiude een nader onderzoek in te stellen; anderen werden tot gevangenisstraf veroordeeld. In eene Donderdag in Hyde Park gehou den vergadering werd besloten, eene deputatie te zeLden aan den minister van binnenlandscbe zaken. De leiders verzochten aan de menigte de deputatie niet te vergezellen maar dit verzoek of die raad werd niet opgevolgd. De menigte trok in massa op en kwam in Piccadilly, waar de polilie eene charge uitvoerde en haar uiteen dreef. Drie leden van de deputatie zijn toe- gelalen bij den minister van binneDlandsche zaken. Het gesprek had plaats met gesloten deuren. Het dorp Burniggs, op ongeveer 12 mijlen van Carlisle in Engeland gelegen verkeert in een treurigen toestand. Het dorp bestaat uil ongeveer 40 hutten bewoond door pl. m. 130 menschen die raeerendeels hun brood verdienen in de naburige katoen- en papierfabrieken. Sinds de laatste week is een derde deel der bevolking ziek. Eerst werden ongeveer 40 dorpelingen door. typhus aangetast en vier hunner stierven aan die ziekte. ToeD kwamen roodvonk en mazelen en velen der werklieden werd, wegens vrees voor besmettingde toegang tot de fa brieken ontzegd. Iedereen mijdt het geteisterde dorp, behalve de geestelijke, de dokter en diens dochters. De geestelijke heeft nu een beroep gedaan op de publieke liefdadigheid. Tengevolge van het faillissement der discon- tobank te Leipzig, zijn aldaar verschillende kleinere faillisementen uitgesproken. De direc teuren der bank zijn spoorloos verdwenen. In den laatsten tijd heeft men in Hongarije weder veel last van roovers. De benden van de „arme jongens", „Betgaren" en andere klas sieke roovers, zooals die in de romans van Eöt- vös en Jokai beschreven worden, zijn weerge- gekeerd van het gebied der overlevering, waar heen men hen voor goed gedreven waande. Het groote Bakony-woud, ten zuiden van de Donau, dient weder, evenals vroeger, tot schuil plaats voor een groot aantal bandieten, die zich geducht maakten door een reeks van diefstallen moorden en afschuwelijke wreedheden. Een troep van honderd gendarmes, onder aanvoering van een kapitein der ruiterij, heeft dezer da gen dat boseh in alle richtingen doorkruist, met het gevolg, dat de beruchte rooverhoofdman Renko, de „Cartouche van Hongarije," over rompeld en met verscheidene zijner manschap pen gedood werd. Men heeft nu ook in twee districten, waar de jooveis het talrijkst zijn, weder het Standrecht ingevoerd volgens hetwelk de gevangen geno men roovers nog op den dag zeiven van hunne gevangenneming gevonnisd eu terechtgesteld kun nen worden. Het ministerie vau oorlog heeft reeds sedert eenigen tijd maatregelen gpnomen om verster king van troepen naar Massowah te zenden. De opperbevelhebber der expeditie, generaal di San Marzana, zal den 27sten dezer met zijn geheelen staf te Napels scheep gaan. Hij zal generaal Saletta vervangen. Of deze al dan niet naar Italië terug zal keeren schijnt nog Diet uitgemaakt. De Daily News verneemt uit Konstantinopel, dat er nieuwe onlusten uitgebroken zijn op Kreta Verscheidene dorpen weigerden be'asting te be talen, en boden weerstand aan deTurksche ambte naren. Te WeeDen is de nihilist Jassewitch gearres teerd, ala medeplichtig aan den moord op den overleden Czaar; bij zal aan Rusland wordeü uitgeleverd. Het is gebleken dat hij de bnmmen, die bij den moord werden gebruikt, had helpen maken. In het district Odessa lijden niet mindea dan 2600 soldaten aan oogziekten er zijn tij delijke hospitaleD ingericht, Men schrijft de vele gevallen toe aan langdurige hitte eD droogte. Zondag 23 dezer zal door de harmonie „FEspérance'' op de harmoniezaal worden uitgevoerd 1. Les Enfants de la Troupe, manche Van Hemert. 2. Ursule, concert mazurka. Tack. 3. Scène et Choenr de l'opéra le Trouvère. Verdi. 4. Jagerslust, marsch. Kom. 's Avonds 7 uur concert door het muziekge zelschap ,,Euphonia" van Kaatsheuvel op „Mu sis Sacrum." WAALWIJK, 22 October 1887. Openbare vergadering van den gemeenteraad op Maandag 24 October, ri.m. 6V2 ure. On derzoek der geloofsbrieven van de nieuw gekozen leden van den raad. Wanneer de eerste kamer, die den 31 en October weder bijeenkomtzich in tweede lezing met de grondwetsvoorstellen mocht ver- eeuigen, zullen waarschijnlijk in ds eerste helft van November de S'aatsbladen worden uitgege ven waarin de definitieve wetten zullen staan. De minister van binnenlandscbe zaken heeft verleden Vrijdag in de tweede kamer het voornemen te kennen gevende om thans op de zelfde wijze als in 1848 te handelen herin nerd dat toen de plechtige afkondiging heeft plaats gehad 20 dagen na de uitgifte van de Staatsbladen, zoodat met die plechtige afkondi ging de gewijzigde grondwet dadelijk in wer king trad. Nu bepaalt voorts art. IX van de Additioueele bepalingen der nieuwe grondwet dat de verkiezingen voor de nieuwe kamers der staten-generaal plaats hebben binneo 4 maanden na de afkondiging. Dat zal ons zeide de mi nister van zelf allicht tot 't voorjaar brengen. De bij artikel VIII van de Additioncele ar tikelen bedoelde herziening van de kiezerslijsten en van de lijsten der hoogstaangeslagenen voor de eerste kamer, zal inmiddels moeten zijn af- geloopen uiterlijk op den 77n dag na de afkon diging van de Grondwet voor de kiezerslijsten, en wilei lijk op den 105n dag na die afkondiging voor de lijsten der hoogstaangeslagen. Verleden Woensdag avond is na eene kortstondige ziekte te Tilburg overleden de WelEd. heer F. B. G. Kieckens die zich ge durende zijne bijna veertigjarige geneesknndige praktijk veler achting en vertrouwen had ver worven. De heer Kieckens was voor arx en rijk een humaan voorkomend en hulpvaardig man wiens heengaan ten zeerste zal worden gevoeld en betreurd. Onder een grootea toevloed van vrienden en belangstellenden bad gisteren de plechtige uit vaart en daarna de Degrafeuis plaats. Een voor den handel niet onbelangrijk bericht is vervat in de volgende mededeling, uit Berlijn aan de N. R. Ct. De correspondent der Vossische Zeitung te St. Petersburg schrijft dat de minister van financien van Rusland voornemens is een bis'i>- senden slag te slaan tegen de Duitsche occono- mische politiek door bij de eerstvolgende her ziening van bet toltarief aan alle staten in welke Russische voortbrengselen niet of laag belast worden gunstige voorwaarden toe te staan. Engelsche goederen b. v. zouden de wijl Russische tarwe onbelast in Engeland komt 20 pet. afslag van invoerrecht bekomen. Het zelfde 'zou het geval zij met Nederlandsche en Zwcedsche voortbrengselen ouder eigene of Russische vlag ingevoerd. Frankrijk dal de Russische tarwe met eer. lang rtcht belastzou 10 pCt. afslag krijgen. Zulk een maatregel zou, naar men in Rusland gelooft, zulk eenen in vloed op de Duitsche nijverheid uitoefenen, dat de Duitsche regeering zter spoedig onderhar de lingen met Rusland zou opetieu otntegeo opheffing zijner graanrechten de voortbrengse len van Duitschland gelijkgesteld te krijgen met die van andere landen. Verleden Woensdag vierde te Tilburg de heer Q. Beljaarsgemernte-secretaris aldaar, zijn 50 jarig jubilé als zoodanig. Op 33 jarigen leeftijd aanvaardde hij zijne betrekking en be hartigde met den grootsten ijver de belangen dier gemeente. Groote bewijzen van belangstelling mocht de jnbelaris dier. dag, zoo van hpt gemeentebestuur als vau particulieren ondervinden. Door kooplieden uit Noord-Brabant en België worden in hei Oosten van Zuid Beveland de Zeeuwsche blauwe aardappelen opgekocht tegen f 1.35 per H. L. Waggonladingen werden reeds naar het buitenland vervoerd. Tengevolge van het verandereren der spin- loonen op de fabriek van de firma Van den Berg, in de St. Jozefstraat te Tilburg, hadden aldaar eenige avonden ongeregeldheden plaats. Eenige vreemde werklieden (niet die der fabriek) zongen liederen en wierpen eeDige ruiten stuk. De politie heeft echter tijdig voor de herstelling der rust zorg gedragen. In den laatsten tijd hoorde men op de weekmarkt te Niimegen gedurig van zakkenrol lerijen waarbij grootere of kleinere sommen vau marktbezoeksters uit de mantels der dames werden gestolen. Het is aan de politie gelukt zekeren M. K. en „juffrouw" J. K., beiden woon achtig te Arnhem, aan te houden, als verdacht zich Maandag jl. op de markt te Nijmegen we derom aan dielstal van porti monnaies met geld ten nadeele van vcrschilhndr irowv.cn, die de markt bezochten te hebben schuldig gemaakt. Zij zijn beiden 11 ••ar de gevangenis overgebracht. Een bekend Pariisch huis in reukwerken, de Parfumerie Oriza (207 Rue Saint Honoré) heeft een aardige nieuwigheid in den handel ge bracht reukwerken in vasten toestand. Het huis stelt zich, met verklaarbareu ijver, veel voor van dez/i inventie het heeft vizioenen van geen gebroken flacon meergeen ongerustheid meer over japonnen voor bal en soiree geen vlekken meerenz., maar zelfs al zou de om- meke< r ten weinig minder groot wezen er is toch alle kans dat de dames niet onverschillig zullen zijn voor de odeurs in vasten toestand. Met ecln Parijschen smaak zijn de staafjes in allerlei kpurige ivoren en kristallen doosjes en kokertjes gevat, waarvan een catalogus gratis te bekomen is. Men kan deze stukken odeur tus- schen de goederen leggen en ir ook hand of ge laat mee bestrijken. Betreffende het zoogenaamd opstootje, dat te Tilburg dezer dagen plaats vond, vroegen wij inlichtingen aan een onzer kennisseu aldaar, die het volgende mededeelt Het standje had weinig of niet te beteekeneD. 't Gold esnc gewijzigde regeling der weefloonen van een onzer voornaamste fabrieken. Onder het personeel der inrichting zelve waren niet meer dan drie of vier ontevredenen doch deze, geholpen door eenige andere belhamels en een hoopje brooddronken jongens, hebbeu het de politie een paar avonden lastig gemaakt. Zater dag avoüd werden aan de fabriek en Dinsdag aar. het huis van een der firmanten een paar glasruiten verbrijzeld eu werd er overigens druk gezongen Oranje boren! Leve Willem III. Dai was alles. Jammet genoeg, deed zich ook hier w«*der het geval voordat eer. aantal nieuwsgierigen zich niet wisten te bedwingen. Bleven zijdie er niets mee te maken hebben, stil thuis, dan zou hel handjevol onruststokers der politie zoo danig in het oog loopen dat deze ten spoedigste mores zou kunnen leeren. Alles is weder rustig. I. Aan de ouverture van de Tilburgiania mocht op Zondag 9 October jl. een vrij be vredigend succes ten deel vallen. Er klonk voor haar wel geen daverend applaus, als op het heerlijk concert door Dyna Beumer c.s. dienzelfden dag alhier gegeven, maar Jantje van Tilburg weet zelf ook heel goed, dat hij geen ster is van de eerste grootte, zooals het kunstenaars-drietal Beumer-Moriamé-de Swert. Al te groote bijval bij een eerste debuut werkt bedwelmend. Zoo iets zou den onder- geteekende dan ook bepaald ij del hebben gemaakt, en ij delheid daaraan heeft hij al twee zusjes eu een broertje dood. La pièce! la pièce! hoorde ik verleden Zondag roepen, toen de post de Echo van het Zuiden bracht. Het is echter mijne aan dacht ook niet ontgaan dat van andere zijde zoowat gefluit, gesis en geschuifel kon worden waargenomen. En het een, èn het ander nu maakt mij ui chaud ui froidzooals mijn vriend Uilenspiegel pleegt te zeggen. Zoowel aan de mooivinders als aan de schuifelaars roep ik toeblijft bedaard, mijneheeren weest kalm en bezit uwe ziel in lijdzaamheid. De Tilburgiania zullen hoogstens om de veertien dagen verschijnen. Doch mocht gij een sensatiestuk, een stuk a grand spectacle verwachten, dan moet ik u zeggen, dat ge 1 glad mis hebt. De Tilburgiania zijn een voudig niets anders dan Tilburgsche licht- en schaduwbeelden, en dezen titel had ik ook eigenlijk aan mijne opstellen willen geven, maar mijn medewerkertje, die een beetje latijn heeft geleerd, vond dat zoo'n vreemd woord nog wel zoo chique staat. Ja, zóó zijn de jongelui tegenwoordig, vooral wanneer ze op de seminaria zijn geweest. Alles willen ze dan beter wetenmaar, enfin, men moet hun toch ook iets toegeven. La pièce! la pièce! hoor ik wederroepen. Welnu, laten we dan maar bovenaan be ginnen, en geef mij de eer, waarde lezer, u bij 't ophalen van 't gordijn .te mogen voorstellende magistratuur van Tilburg, en wel primo den burgemeester secundo de drie wethouders en den secre taris tertio, de leden van den gemeenteraad. Onze premier is een knap, practisch self made man. Toen de stad Tilburg in 1868 haar hoofd verloor de mortuis nil nisi bene had de groote staatsman Thorbecke voor de ontstane vacature al dadelijk het oog gevestigd op den toenmaligen burgemeester der gemeente Drunen, en in Februari 1869 teekende Z. M. het besluit, waarbij J. F. Jansen nog wel buiten alle gebruike lijke voordrachten om werd benoemd tot burgemeester van de grootste gemeente van Noord-Brabant. Wat is er sedert in onze goede stad al niet veranderd en verbeterd. Met ruste- loozen ijver werkte de heer Jansen gedurende al die jaren, om Tilburg, dat op industrieel gebied zoo hoog staat, ook als gemeente een goed figuur te doen maken onder hare zus teren. 't Is waar, veel blijft nog te doen en te wenschen over, maar. niet op één dag is Rome gebouwd. Met bewonderenswaardigen tact wist onze burgervader zich steeds buiten de partijen, of beter gezegd, buiten „de partij" te houden, en toch van deze veel gedaan te krijgen van hetgeen hij ter bereiking zijner oogmerken noodig oordeelde. En niet alleen op gemeentelijk terrein, maar ook in vele andere aangelegenheden is burgemeester Jansen de gewilde man. Ver schillende industrieele finantieele of admi nistratieve instellingen kozen hem tot bestuur der, commissaris of adviseur, en overal ge tuigen zijne adviezen van een gezond oordeel en een ruimen, practischen blik. Met talent weet hij bovendien daar waar 't noodig is, de algemeene met de particuliere belangen te combineeren. Of ik het nu met al de regeeringsdaden van onzen burgervader volkomen eens ben? O neen, dat niet, maar wie of wat is volmaakt hier in dit ondermaansche Wel echter durf ik beweren dat Tilburg veel zeer veel aan hem verplicht is, en dat hij in vele omstan digheden getoond heeft te zijnthe right man on the right place. Van de heeren, die met den burgemeester Tilburg's dagelijksch bestuur uitmaken valt als zoodanig weinig méér te vertellen, dan dat zij brave, werkzame, uiterst nette men schen zijn. Voor iedereen hebben zij een vriendelijk woord, een welwillend lachje en een beleefden groet over. Wèl zullen Tilburg's historie bladen van hunne groote daden niet gewagen, maar het komt mij voor, dat, als eenmaal voor den burgemeester een standbeeld ver rees, de beelden dezer vier heeren geen slecht figuur zouden maken steunende tegen het voetstuk. Zij zijn als de vier raderen van de stads- karos, die, al naar gelang de omstandigheden het vorderen, nu wat vlugger, dan wat lang zamer, maar toch altijd regelmatig voorwaarts loopen, vooral wanneer de burgemeester op de imperiale zit en de teugels houdt. Hier voegt een bijzonder woord van waar deering voor den gemeente-secretaris, nu ZEd. in die kwaliteit juist gisteren zijn 50- jarig jubileum vieren mocht. Met den mees ten ijver en nauwgezetheid heeft de heer Beljaars zijne gewichtige betrekking steeds waargenomen, en het is aan iederen Tilbur- ger bekend, met welke bereidwilligheid, en met welke belangeloosheid vooral, onze secre taris in vele zaken een vraagbaak was voor zijne gemeentenaren. Wat wonder dus, dat den jubilaris op zijn gouden feest prachtige geschenken werden vereerd, dat de vlaggen van alle daken wapperden, onze koninklijke harmonie hem eene serenade bracht, en dat door de gansche stad eene vroolijke stemming heerschte. Onze gemeenteraad teltde wethouders meegerekend, 21 ledenal deze heeren zijn gemerkt N B (mijn assistentje zegt dat dit nota bene beteekent) ten bewijze dat hun een diploma van goed gedrag, ook voor be kwaamheid is uitgereikt door onze al- wijze, onfeilbare kiezersvereeniging onder het patronaat van vader Guilielmo. Bedoelde diploma's zijn drieërlei. Die van no 1 geven recht op e^n zetel in den ge meenteraad die van no 2 tevens op een dito in de provinciale statenno 3 leidt naar de tweede kamer. Wie zoo'n no 3 machtig wordt, is natuurlijk een eerste bolle boos, doch ook hij, die een no 1 krijgt, is al goed af. Want niet alleen dat hij lid van

Echo van het Zuiden | 1887 | | pagina 2