Frankrijk. Spanje. Engeland. Duitschland. Italië. Oostenrijk, Bulgarije. Rusland. Turkije. BINNENLAND. UITVOERINGEN. verzending der Engelsche po9t over de lijn Do verOsteude worden steeds luider gehoord. Vooral in Frankfurt is men zeer voor eeu wij ziging daar de dienst over Vlissingen zeldeu uitblijft. De maatschappij Cockeril heeft zich in haar verslag genoodzaakt gezien, zich te ver ontschuldigen over de geleverde raailbooten voor Ostende. Gedrongen door gebrek aan werk, ver klaart de directeur de constructie der beide nieuwe booten te hebben aangenomen op bijua onbe reikbare voorschriften. Kleine booten, groote ruimte voor passagiers, geringe diepgang en daarbij groote snelheid. Hij meent dat de constructeur niet verantwoordelijk kan gesteld worden, dat de maatschappij uie kan concur- reeren tegen de bnitenlanders, die of met giootere booten werken of (GalaisDover) zoo- veal kleiner afstand te bevaren hebben. De Belgische metaal-industrieelen hebben ge tracht het bewijs te leveren, dat ook België ka nonnen kan vervaardigen, waarvan het metaal bij de Krupsche niet achterstaat. Een monster ter beproeving is door de fabriek te Seraing af geleverd De Franschen houden zich steeds bezig met de zaak Wilson, die door de stemming der kamer tot het benoemen van eene commissie van onderzoek meerdere beteekenis heeft gekregen. De vergadering te Tours, waar Wilson zijne kiezers zou overtuigen, liep zonder eenig rumoer af. Algemeen is men overtuigd dat Wilson zijn mandaat als vertegenwoordiger moet nederleggen en mede het Eiysée verlaten. Het ministerie leed bij de gehouden stemmin gen driemaal de nederlaag, men acht hierdoor hare positie zeer verzwakt en verwacht eene crisis bij de begrooting. Algemeen is men in Frankrijk ingenomen met het diplomatiek succes, betreffende het Suez- kanaal, waarvan de onzijdigheid nu door de hoofd belanghebbenden is vastgesteld. Terstond wor den luehtkasteelen gebouwd om de goede ver standhouding met Engeland tot een of- en de fensief verhoud te doen overgaan. De pretendenten voor den Franschen troon beoorlogen elkaar op min kostbare wijze door middel van manifesten, die wat opschroeverijen betreft, niets te wenschen overlaten. Prins Napo leon heeft een sohrijven gericht tot den voor zitter der groep, we.ke een „beroep op het volk" tot leus heeft. Hij zegt daarin o. a.De on wrikbare trouw der keizerlijke partij aan het beginsel van een beroep op het volk, noodigt hare tegenstanders voor haar het hoofd te bui gen om rondom onze vlag alle mannen te vereenigen, wiec de gepleegde schandalen tegen de borst stuiten. Het is tijd, een sterk en krach tig gouvernement op democratische grondslagen te vestigen. U komt de eer toe, den stoot te geven tot eene groote volksuiting, waardoor de rust in de gemoederen en de welvaart van het land worden hersteld. De begrootingscommissie heeft, na den minister Rouvier te hebben gehoord, het wets ontwerp betreffende de conversie der oude 4% pets. rente met algemeene stemmen goedgekeurd. Daarna is Ribot met 14 tegen 2 stemmen tot rapporteur benoemd. De bureaux der kamer hebben alle tot commissarissen benoemd personen, die gestemd zijn voor het instellen van een onderzoek naar de zaak van Wilson. De begrotingscommissie heeft met 8 te gen 5 stemmen den post voor het Fransche gezantschap verworpen. Dientengevolge heeft de voorzitter der commissie zijn ontslag genomen. Paul Derouiède staat nu weer, als vroeger, aan het hoofd van den Franschen „Patriotten- bond," welke nu 30.000 leden telt. Hij is vol geestdrift voor Rusland en den czar, en zegt gemachtigd tc zijn tot de verklaring, dat Alexan der en zijn raadslieden allen Franschen republi keinen welgezind zijn. Ook betuigt hij zijn «ymphalie voor Boulanger, een man, om wien een volk zich kan scharen, als om een standaard. Te Bougival en te Bourges zijn Zondag weder demonstratiën ten gunste voor Boulanger gehou den, en in vele Fransche provinciesteden hebben af en toe meer vertooningen van dien aard plaats. Een vreeselijke brand heeft de Fransche stoomboot „Hindoustan" die in de haven van Marseille voor anker lag, vernield. Het schip was van New-York aangekomen en had nog 3000 ton koopwaren aan boord. De schade beloopt vele millioenen. De lading bestond uit graan, talk, vetwaren, reuzel, tabak en olie. De oorzaak van den brand is niet bekend. De pogingen om het schip op stroom te sle pen mislukten, zoodat de omliggende schepen en dokkeu groot gevaar liepen. Bij het blus- schen is een brandweerman ernstig gekwetst. PaRIJS 28 October. De Soleil meldt dat gisteren te Belgrado het gerucht in omloop was, dat er een aanslag tegen het leven van prins Ferdinand van Coburg heeft plaats gehad. Twee pistoolschoten zouden op hem gelost zijn. PARIJS, 28 October. Verscheidene dagbla- deo melden dat de heer Wilson 40,000 fr. aan den minister van financien heeft gezonden, welke som hooier is dan het frankeeren der brieven, die hij geschreven heeft gedurende zijn verblijf op het paleis van het Eiysée, zou bedragen hebben. PARIJS, 28 October. In de vergadering der Union des Gauches heeft Ricaid de republi keinen aangespoord om meer tijd te wijden aan de zakeu en minder aan lange en onvruchtbare redevoeringen, De begrootingscommis9ie heeft met 9 tegen 5 stemmen zich voor de afschaffing van de be grooting voor eeredien9t verklaard. In de commissie van voorbereiding van het voorstel Cuneo d'Ornano, tot het houden eener enquête over den handel in ridderorden, is be sloten morgen den voorsteller te hooien. De commissie is eenstemmig voor de enquête. Meo verzekert dat als de enquête aangenomen mocht worden, zooals men gelooft, de president der republiek zijn ontslag zou nemen. Het minis terie zal de kabinetsquaestie stellen. Onder de leden der kamer beerscht groote opgewonden heid over dezen buitengewoon ernstigen staat van zaken. PARIJS, 28 October. In de begrootings- commis8ie heeft Ribot het rapport over het con versie-ontwerp voorgelezen, hetwelk tot aannemen concludeert en tot het breugen van een krediet op de begrootiug voor de kosten der operatie tot een bedrag van 2 millioen. President Grévy heeft zijn voornemen tot af treden te kennen gegeven. Eerst na herhaalde conferenties met den minister-president Rouvier, die beloofde de enquête met betrekking tot Wil son ten krachtigste te zullen bestrijden en de kabiEetsquaestie te stellen is de president op zijn besluit teruggekomen. De ministerraad verklaarde zich voor het ont werp van oorlog betreffende algemeenen dienst plicht en verbooging van het staande leger van 185,000 man op 300,000. De Cortes is tegen 20 November bijeengeroepen. Eene commissie is benoemd om de verster kingen bij de passen der Pyieneën te iuspecteeren en voorstellen omtrent verbeteringen te doen. Berichten uit Taüger bevestigen de tijding, dat de stam Hassem, nabij Mequinez, in opstand is. De werkeloozen en nietsdoeners maken het der politie nog steeds lastig en vorderen eene groote inspanning, zoowel van mindere als hoo- gere beambten. Een spreker stelde voor en corps de tentoonstelling te bezoeken van de jubileums geschenken der koningin gehouden in bet St. James paleis. De Londensche politie is eene bende Ameri- kaansche dynamietmannen op bet spoor, door dat zij een Joseph Cohn, alias Brown, vergiftigd hebben uit vrees voor verraad. De voornaamste leden van den staf van het Eogelsche leger in Egypte, zijn aangetast door eene koortsepidemie. Een dachement ca valerie deed eene verkenning ten zuiden van Wady Haifa en stootte op eene afdeeling der- wiches, die de woestijn ingejaagd werden. Te New-Ross, in Ierland, i9 weer hevig ge vochten bij uitzettingen van pachters. De bal juws en politie-ageuten werden met kokend wa ter en vitriool geworpen. Drie en twintig per sonen zijn in hechtenis genomen. Te Woodford, in Ierland, heeft de politie Vrijdag 11. een wanbetalend pachter, die „uit gezet" moest worden en zich weken lang had voorbereid om wederstand te bieden, verschalkt. Hij had ziiu huis zoo opgevuld mst barricades en projectielen, dat bij met zijn huisgezin iu een nabij zijnden stal was gaan wonen; er hiDg al tijd kokend water over het vuur en veertig kar- revrachten steenen waren er heen gebracht. Eene wacht van dertig personen vertoefde er gedurig om, als de ure kwam, zich geweldig te weren. Door een loos alarm had de politie evenwel die wacht en den pachter zelven Donderdag den geheeleo dag onder de wapens gehouden, en toeD zij vrijdagnacht hel huis verlaten had om wat rust te nemen, meenende dat de politie Vrijdag elders bezig zou zijn, maakte de politie zich in den vroegen ochtend zonder slag of stoot van het huis meester. Zij had nu niets anders te doen dan de barricades weg te ruimen, dat haar toch nog twee uur kostte. Het gerechtsof van Wexford veroordeelde den heer Walsh, eigenaar van het dagblad Wex ford People, tot twee maanden gevangenisstraf, waarvan een in dwangarbeid te ondergaan, we gens het openbaar maken van verslagen der ver gaderingen door opgeheven afdeelingen der Na tionale Liga gehouden. De veroordeelde heeft daartegen appèl aangeteekeod. In dé groeve Walker bij Newcasil«-on-Tyne heeft een ontploffing plaats gehad. Twintig mijn werkers zijn nog levend te voorschijn gebracht. Zes doodeu en drie gekwetsten. De Bressbrook spinnerij nabij Newry staat geheel stil bij gebrek aan water, dat daar de beweegkracht levert. 3000 werklieden zijn daar door buiten verdi nste. LONDEN, 28 October. Opnieuw hebben er heden groote samenscholingen op Trafalgar Square plaats gehad. Eene deputatie van per sonen zonder werk is door den ministerraad aan het ministerie van openbare werken ontvangen. De deputatie vroeg werk en sloeg tegen het einde der samenkomst een dreigenden toon aan. De ministerraad heeft tegen Maaudag a. s. een antwoord beloofd. De generaal Bronsart von Skcllendorf is van zijne inspectiereis der RussischPruisische gren zen teruggekeerd en heeft een uitgewerkt plan van nieuwe versterkingen aan den keizer voor gelegd. Dit plan keurde de staf goed eu reeds terstond is db aanleg van forten te Grandewitz eu Thorn aangevangen. De ijzergieterij van de machine-fabriek Borsig te Berlijn is geheel afgebrand. In deze fabriek zijn de meeste locomotieven der H. IJ. S. Mij. vervaardigd. In het bassin te Dantxig is tijdens een storm bet Amerikaansche schip FawnJ '/osgeraakt eu heeft drie met suiker geladen lichters ver brijzeld, terwijl meerdere schepen schade leden. De „Nationale Zeilung", die dikwijls mede- deelingen van het departement van buitenland- sche zaken ontvangt, twijfelt of er eene defini tieve neutraalverklaring voor het Suezkanaal op grond der thans lusschen Frankrijk en Engeland bestaande overeenkomst zal worden tot stand gebracht, daar in deze overeenkomst de feitelijke bewakiDg van het kauaal aau Egypte en Turkije zou worden overgelaten, hetgeen gelijk zou staan met haar aan Eugeland in handen te geven. Er zijn verscheidene berichten van scheeps rampen in de Oostzee, alwaar een orkaan uit het noordoosten heeft gewoed, waarbij op som mige gedeelte der Duitsche kust overstrooming heeft plaats gehad. Te Emmerik begaven zich Maandag drie personen met eene sloep naar Grietb om eenige tonnen in de rivier te leggen voor afbakening van de vaargeul. Door een hevigen rukwind sloeg echter het vaartuig om. Twee personen verdron ken, de derde wist zich te redden. Het vermaarde Hongaarsche renpaard Kisber, dat in 1876 overwinnaar was bij de Derby-wed rennen en reeds 14 jaren telt, is dezer dagen voor 80,000 Mark (f 48,000) verkocht aan de hertogelijke stoeterij te Harburg, in Brunswijk. De Italiauen zijn in Afrika al bijzonder ou- gelukkig. Te Massowah is nu weer een dyna- mietmagazijn verbrand. De oorzaak moet gezocht worden in eene chemische ontbiuding var. het dynamiet. Gelukkig hadden geen ontploffingen plaats, anders ware de omvang v.m de ramp niet te overzien geweest. Naar verzekerd wordt is pater Colbeaux tegen een losprijswaarvan de bezittingen van de missiën vau Acrur en Kern als onderpand zul len strekken, door Ras Alula weder op vrije voe ten gesteld. Te Alexanderië loopt een gerucht dat de Italianen de nederlaag geleden hebben bij eenen aanval op een fort in Abbyssinië. De minister-president Grispi heeft in eene talrijke vergadering (ter gelegenheid van een hem aangeboden feestmaal) eene rede gehouden. De helft dier rede was gewijd aan de binnenland- sche aangelegenheden. In het andere gedeelte gaf hij opheldering omtrent het verbond van Italië met de midden-Europeesche Staten. De vrees, die in Frankrijk ontstaan is wegens zijne bijeenkomst met Bismarck te Friedricbruhe, ver klaarde hij, is niet gegrond. De minister sprak verder warme woorden van symphatie jegens Frankrijk. Het sluiten der overeenkomst betreffende de neutraliteit van het Suezkanaal heeft hier een onaangeuamen indruk gemaakt. Italie's macht in de Middellandsche Zee was door de oneenigheid van Fraukrijk en Engeland zeer ge stegen. Men vreest dat Italië uit Massowah zal moeten terugtrekken op aaudrar.g van Frank rijk en Engeland. De Oostenrijksche regeering ondervindt ruim schoots de moeilijkheden, gelegen in het bestu ren vau een land bewoond door verschillende volksstammen. Nu weder is Praag het tooueel van ongeregeldheden. Eenige Czechen uit Noord- Duitschland waren overgekomen om de nationale schouwburg te bezoeken. De partijgenooten maakten hiervan eeDe manifestatie, waarbij de tus- scbenkomst der politie noodzakelijk was. De gemeenteraad protesteerde tegen het optreden der politie, doch de minister aloeg geen acht op het adres, evenmiu op het verzoek de lijkeu uit de hospitalen niet meer aan de Duitsche maar uitsluitend aan de Czechische universiteit af te staan. Omtrent een geheimzinnigen diefstal van stukken betreffende Oostenrijksche vestingplan nen wordt thans bet volgende gemeld Uit de kanselarij van den vestingkoramandant te Prze- my» zijn Vrijdag jl. papieren, houdende plannen, die betrekking hebben op den bouw van drie forten bij het groote verschanste kamp bij Przemyt door den militairen bakker Marek ge stolen. Het gelukte Marek over de Russische grenzen te ontkomen. Naar men zegt, stoud hij in geheimen Russischen dienst. Het bekende paleis der familie Czartorisky, te Krakau, door d« Poo'sche Koningin Maiy gebouwd, waarin een schat van oudheden en kost bare verzamelingen zich bevonden, is geheel af gebrand, weinig is gered. De brand is ontstaan in de slaapkamer van den graaf. Pries Ferdinand is als gevangene in zijn eigen vorstendom; wegers het ontdekken eener samen zwering, hebben de ministers hetn aangeraden zijn paleis niet te verlaten. De arrestatiën houden steeds aan. De gevan genissen zijn reeds overvuld met personen, die men verdenkt, niet geheel tot de regeeringspar- tij te behooren. Twee drukkers te Sofia zijn gearresteerd, daar zij weigerden het officieele blad op crediet te drukken. De wanorde, die aan de ministerieele bureaux heerscht, moet onbe schrijfelijk zijn, alleen oorlog werkt nog gere geld. Algemeen wordt de toetand als onhoudbaar geschilderd. 200,000 reservisten zijn onder de wapenen geroepen. Men beschouwt dit als een bedekte mobiliesalieproef. Turkije blijft weigerachtig de onderhande lingen over Bulgarije weder op te vatten. Men verwacht, dat na de terugkeer van den czaar te Petersburg in deze tot eene werkzame poli tiek zal worden overgegaan. Aan de Standard wordt uit Konstantinopel gemeld, dat de tusschen Engeland en Frankrijk gesloten overeenkomst betreffende de neutralisatie van het Suez-Kanaal in de offieieele kringen aldaar veel sensatie heeft veroorzaakt. De Porto vroeg opheldering dienaangaande te Parijs en te Londen. Volgens een telegram uit St. Petersburg aan de Daily News trachten verscheidene der groote mogendheden den sultan over te halen om prins Ferdinand van Coburg ten gehoore te ontvangen. De sultan weigert echter. Aan hetzelfde blad wordt uit Konstanti nopel geseind dat de Russische gezant aldaar zijne tevredenheid heeft betuigd over de audiën tie, die hij bij den sultan gehad heeft. Deze zou beloofd hebben Ruslaod's voorstel betreffende Bulgarije weldra aan de mogendheden te zullen toezenden. Teveus zou de sultan hebben ver klaard, dat hij met de mogendheden wil onder handelen over Tutkije's bezetting van Oost- Rumelië. WAALWIJK. Zondag 30 dezer, des middags 12 ure, door de liedertafel „Oefening en Vermaakvan Waalwijk en Bezooienop de zaal „Musis Sacium" 1 De stem der zee Coenen. 2 Lentelied Verhulst. 4 Vrijheidslied Cartol. WAALWIJK, 29 October 1887. De beide gouden bruidsparen in onze ge meente, waarvan in ons vorig nummer mel ding is gemaakt, hebben zich mogen verheu gen in een groote mate van algemeene be langstelling. Bijna de gansche 'straat had te hunner eere gevlagd eerebogen waren op gericht. Iedereen beijverde zich om de ju bilarissen op eene of andere wijze van zijne deelneming in hun geluk te doen blijken. Onze beide harmonien, getrouw aan hare loffelijke gewoonte, brachten hun luisterrijke serenades. Mogen den ouden lui nog vele jaren ge schonken worden om met vreugde dezen dag te herdenken Bij nadere goedkeuring is het werk voor den bouw der St. Jozefskerk te Tilburg gegund aan den laagsten inschrijver J. van Groenendaal te 's Hage, voor de som van f103,097. Omtrent de te Heusden door den heer D. Duyser op te richten varkensslachterij deelt men het volgende mede De daarvoor bestemde varkens moeten on geveer 50 kg. zwaar zijndaarbij mager doch vleezig, met een laag vet van hoogstens 1 cM. dik, van witte kleur, wijl geel spek in Engeland niet gewild is. Bij het slachten wordt het varken eerst gemaskerd, daarna met een slag bedwelmd geslagen en vervolgens dood gestoken. Dan wordt het geplaatst in een bak met water, dat regelmatig op gelijke temperatuur ge houden wordt, en zoodra de ruwste haren uitgetrokken zijn, wordt het in koud water gelegd, geschrapt en gewasschen. Verder, na te zijn uitgenomen waarbij het de tong en de nieren behoudt, wordt het opgehangen om later in kisten van latwerk, met behang selgaas bekleedmet negen stuks in één kist naar de plaats zijner bestemming ver voerd te worden. Op het terrein dezer slachterij wordt ook eene vetmesterij gehouden voor biggen van verschillende rassen bij voorkeur van het gekruist Deensche, welke inzonderheid met maïs en getapte (ontroomde) melk gevoederd worden. Op een gedeelte van dit terrein ziet men ook nog eene roomboterfabriek steeds in werking. De getapte melk is dus in de on middellijke nabijheid. Uit Zundert meldt riien als eene bij zonderheid dat op 15 October j.l. door de heeren Van Ginneken aldaar nog 500 pond frambozen werden ter markt gebracht. Gedurende den fruittijd zijn door dezelfde firma niet minder dan dertig duizend pond kruisbessen, zwarte en roode bessen, alsmede aardbeziën en frambozen afgeleverd. Als een bewijs dat de vruchten der Zun- dertsche kweekerijen een goeden naam heb ben, dient, dat het niet tot de zeldzaamheden behoortwanneer al genoemd fruit, reeds voor de fruitcampagne, is aangekocht. Aan de fabriek der Leidsche Katoen maatschappij, welke onlangs door den bliksem

Echo van het Zuiden | 1887 | | pagina 2