V Spanje. Engeland. Duitschland. Zwitserland. Italië. Turkije. Amerika. BINNENLAND. UITVOERINGEN. te een ure om het sterfhuis bijeen, onder welke elf leden van deu Parijschen gemeenteraad, Clovis Hugues de commune-generaal Eudes Henri Rocliefort, Léonie Rouzade, Louise Michel en verder de bloem der partij. De politiede orde willende handhavendie herhaaldelijk ge stoord was kreeg het weldra te benauwd, zoo dat de gardiens de la paix met ontbloote sabel toeschoten om haar te ontzetteu. Gedurende den geheelen tocht was de opschudding groot, en telkens hoorde men roepen „Leve de commune terwijl twee roode bauieren den stoet opluisterden. De politie zag zich gedron gen verscheidene personen in verzekerde bewaring te nemen. Tot dezen behoort onder andere het bekende raadslid Joffrin. Het heeft weinig ge scheeld, of hetzelfde lot ware ten deel gevallen aan den afgevaardigde dichter Clovis Hugues. De minister Spuller, die naar Rijssel was vertrokken om er de inwijding bij te wonen der faculteiten van de rechtswetenschap en let teren welk 6 van Douai te dier stede waren overgebracht, werd, toen hij op zijn terugweg te Douai aankwamaan het station door eenige duizenden personen met vijandelijke kreten be groet. „Weg met Spuller 1 Leve Boulanger \u werd er geroepen. De menigte wilde het station binnendringen, maar de militaire macht, die op de been wasbelette het. Na het vertrek van den trein trokken eenige honderd belhamels naar de onder-prefectuur en wierpen er de vensterrui ten in. De gendarmerie joeg hen spoedig uiteeu. De kreet „Leve Boulanger 1" moet niet be schouwd worden als een bewijs der ingenomen heid van Douxi's siratenvolk met den generaal. Het was gemunt op Spuller en de regeering in het algemeen, en daar men na den kreet; „Weg met Spuller 1" geen beteren had om den wrok jegens de ministers te koelen zoo riep men tevens „Leve Boulanger 1" Diens naam heeft hier een soort van gelegenheidsdienst gedaan. Wat Wilson betreft, zijn er weer een paar schandalen aan het licht gekomen die zijne gerechtelijke vervolging nu eindelijk zeer waar schijnlijk maken. Geërgerd ook over de onbe schaamdheid waarmede schoonvader Grévy en schoonzoon Wilson, na al het gebeurde, het status quo der samenzwering enz. op het Elysée blijven bestendigen, hebben de bladen die den strijd tegen Wilson altijd het ijverigst hebben gevoerd de Paris en de XlXe Siècle hunne laatste mijnen laten springen, en ziehier wat de laatste dagen aan het licht brengen. Eerstens deelt de XlXe Siècle met namen toenamen en datums mede, dat Wilson in 1884 van zekereu baron Sellières 600,üOO francs heeft bedongen en gedeeltelijk ontvangen. Daarvoor lerkreeg de barou, door bemiddeling van Wilson, vac den toeumaligen minister van oorlog Tbi— baudin de hernieuwing eeuer leverantie-bestelling van beddegoed bij het leger. Maar nog ernstiger is een tweede feit, door de XlXe Siècle met betrekking tot Wilson aan het licht gebracht, het feit namelijk, dat Wilson met behulp van medeplichtigen, stukkeu uit het dossier Caffarel (brieven van hem aan vrouw Limouziü) heeft doen verdwijnen en door valsche stukken vervangen. Dat heeft bij niet kunnen doen zegt het blad dan met behulp van zeer hooggeplaatste medeplichtigeu, en het is noodig, dat dezen worden ontdekt. Indien hel de mi nister-president Rouvier niet is, die de verduis tering ge'astte of bekrachtigde, dan moet het geschied zijn door den prefect Graynon of den procureur-generaal van het hof var. appèl, en in elk geval is de verantwoordelijkheid van den minister-president er bij betrokken. Dat zijn geen kleinigheden ziet men en a! het vorig schandaal is er slechts kinderspel bij. De schoonzoon van den president der republiek gebruikt niet alleen zijne betrekking tot dezrn als eene winstgevende speculatie maar als hij zich daarbij in de vingers snijdt, bewijzen hoog geplaatste staatsambtenaren hem schandelijke handlangersdienstec Geen wonder dan ook oat men, na deze onthullingen, in regeeringskringen zekere beweging waarneemt. De minister-presi dent heeft den prefect van politie Graynon, den procureur-geceraal Bouchez en den procureur der republiek Bernard bij zich ontboden. Ook be gaven zich de meeste ministers naar den heer Rouvier en vervolgens begaf de heer Rouvier zich naar president Grévy. In de kamer ging het ontstuimig toe. De heeren Douville-Maillefeu en Pion deelden me de dat zij tot eene interpellatie wilden overgaan over hetgeen gisteren ter terechtzittingbij dc behandeling van bet proces tegen Caffarel c. s., is gebleken. De minister van justitie verklaarde dadelijk de beraadslaging over de interpellatie aan te nemen. De heer Douville-MailLfeu vroeg daarop den ministerwelke maatregelen men dacht te nemen. De minister antwoordde, dat hij tijd noodig had om met de juiste toe dracht bekend te worden. De heer Pion nam nu het woord om dadelijke vervolging te vragen. In de kamer ontstond door de verklaring van den heer Pion dat hij dadelijk de beraad slaging over de interpellatie wenschteeene groote beweging. Daar de regeering zich hier mede had vereenigd zoo gaf de minister pre sident Rouvier te kennen dat de regeeriug be reid ia eeo nieuw gerechtelijk onderzoek te ge lasten. (afkeurend rumoer links). De kamer verwierp eene motie van den heer Achard. De heer Jolibois vroeg of de regeering de motie aannam van den heer Pichon met de beteekecis die hij er aan geeft. De heer Rouvier zweeg hierop. De heer Jolibois verklaarde nu dat de rechterzijde die motie, met toestemming van den voorsteller, terugnam. De heer Rouvier zeide hierna dat hij ouder zijne eigen verant woordelijkheid eene nieuwe rechterlijke instructie bevolen heeften vroeg de eenvoudige orde van den dag die de kamer met eenparige stemmen heeft aangenomen. De voorzitter der rechtbank erkende bij de voortzetting van het proces tegen Caffarel c. s. de juistheid van het feit der ver duistering van brieven uit het dossier. De officier van justitie wierp alle »erantwoordelijk- heid te dezer zake van zich af. Er heerschte eene groote agtiatie ter terecht zitting. Tot nu toe onbekende misdadigers hebben getracht, een posttrein te doen dérailleeren bij Varenne (departement Aisne). Hun plau is bij tijds veiijdeld door een baanwachter. PARIJS II November. De rechtbank heeft besloten generaal CaffarelLorentz en mevr. Ratazzi voorloopig in vrijheid te stellen. Op dit oogenblik bevindt zich Wilson in het kabinet van den rechter van instructie. Het proces tpgen den voortvluchtigen graaf d'Andlau is heden voor de rechtbank geëindigd. De uitspraak is bepaald op aanstaanden Maandag. In strijd met de in omloop zijnde geruch ten is de regeering niet voornemens den prefect van politie te ontslaan want zij mag den loop van het gerecht niet belemmeren. Hillairaud die den moordaanslag heeft gpdaan op Bazaine is door het gerecht tot acht jaren dwangarbeid veroordeeld. De verdediger heeft dadelijk verkiaard dat zijn cliënt in hooger be roep komt. De optocht van den lord-mayor is zonder eenig meldenswaardig voorvalonder voortdu rend regenachtig weder afgeloopen. Aan den Lord-Mayor's maaltijd heeft Lord Salisbury, in antwo rd op eenen op Int minis terie uitgebrachteu toostgezegd dat de iu het vorige jaar uitgesproken wensch dat de toen opgetreden lord-mayor zijn dienstjaar zou kun nen eindigen te midden van volle vredever- wenlijkt is geworden. De moeielijkheden toch welke het vraagstuk der Afghaansche grensre geling nog opleverde zijn thans verdwenen. De regeering heeft nml. heden namiddag vernomen dat Ayoub Kan die den vrede in Afghanistan in gevaar zou hebben kunnen brengeD zich aan de Indische regeering heeft overgegeven. Wat den algemeenen toestand van Europa betreftverklaarde Salisbury niets te weten dat aanleiding zou kuunen geven tot ongerustheid. LONDEN, 11 November. William Saunders, oud lid van het parlement voor Hull, is hede» op Trafalgar-spuaie gevangen genomen toen hij daar eene redevoering wilde houden. Prins Wilhelm en dr. Schmidt zijn Woens dag avond te 7 uur te San Remo bij den kroon prins aangekomen. Dewijl de kroonprins over grootere benauwdheid klaagde hadden de dok toren Mackenzie, Schoeter en Krause reeds vóór dien tijd een onderzoek ingestelddat tot de ongunstige ontdekking leiide d t het gezwel, door toetreding van waterachtige bestanddeelen aanmerkelijk grooter geworden was. Dit verschijn selz. g. n. oedeem, komt in den regel alleen voor bii kwaadaardige woekeringen. Uit het Douderdag gehouden consult over den kroonprins, waaraan ook dr. Schmidt heeft deel genomen is bij onderzoek der kwaal gebleken dat het waterige gezwel in het boven gedeelte van het strottenhoofd langzaam vermindert. Het was echter nog te sterk om over de daaronder liggende aanwoekering op den stemband te kunnen oordeelen. Daarna hebben de gezamen lijke geneeskundigen het consult gehouden, waar bij zij tot de conclusie zijn gekomeudat er aan het bestaan van kanker niet meer kan wor den getwijfeld. Zij geloofden dat het hinderlijk gezwel tegen Zaterdag wel iu zoover zal kunnen zijn verdwenen dat er dau mogelijkheid zal be staan om voldoende te zier. hoever de dieper liggende aawoekcring zich inmiddels heeft uit gebreid. Alsdan zou de krco>prins, op groLd van de bevinding der geneeskuucligeu hebben te beslissen of hij toestemt in het verrichten eener uitwendige operatie door middel van in snijding in het strottenhoofd. Vóór Zaterdag avond worden hier geene definitieve telegrammeu daaromtrent verwacht. YVanueer de kroonprins in de operatie bewilligt, dan is hij, voor zoover men thans met zijne voornemens 'bekend is, bereid om naar Berlijn te komen cn zich hier er aan te onderwerpen zoodat er vóór het midden der volgende week wel geenegroote operatie zal plaats hebben. Men heeft beweerd dat het plan was, vooraf nog eerst uit de aan getaste plek eeuige deeitjes te nemen en micros copisch te onderzoekenmaar tot Donderdag avond was daarvan bij goed ingelichte personr.D niets bekend. Prins Wilhelm heeft Donderdag voormiddag niet alleen aan den keizermaar ook aan prof. Bergemann per telegraaf breedvoerig den gehee len toestand medegedeeld. Intnsschen wordt in alle Donderdag namiddag ontvangen telegrammeD veizekerd dat de algemeene toestand van den kroonprins voortreffelijk is waardoor erDaar het gevoelen van den eerste geneeskundige au toriteit vooruitzicht zou bestaan op een geluk kigen uitslag der operatie. In alle geval kan voor het oogenblik alle overdreven bezorgdheid wegens vermeend dadelijk levensgevaar worden tegengegaan De Berlijnsche geneeskundige spe cialiteiten verklaren ook dat er in een aantal gevallen van dien aard eene volledige genezing is gevolgd. In de groote meelfabriek te Hameln (in Hanover) heeft et ne ontploffing plaats gehad waarbij een groot gedeelte van het kolossaal gebouw werd vernield. Van een huis met twee verdiepingen op 10 meters afstand van het in gestorte gedeelte werd een muur letterlijk door midden geslagen met het gevolg dat drie der in huis aanwezige personen onder de daarbij instortende bovenverdieping werden verpletterd. Het ongeluk gebeurde 's morgens ten 7 ure. Daar het zeer moeilijk vielde puir.hoopen op te graven om te beproeven of de daaronder bedolven werklieden nog konden worden gered, werd er naar Minden getelegrafeerd vanwaar onraiddelijk per extra spoortrein 80 sappeurs werden atgezonden. Tot 's avonds 7 ure waren er elf doodtn en gekwetsten uit het puin op gehaald. BERLIJN, 11 November. Een bulletin uit San-Remo van gisteren namiddag en ondertee kend door Mackenzie, Scl.roetter, Schrader Krauze Schmidt en Hovelmeldt De ver- eenigde geneeshecren constateeren bij den kroon prins eenein de laatste dagen versche zwel ling in den keelkop welke naar men hoopt onder gebruik van geschikte middelen bij den uitmuntenden toestand van den patiëat weder zal verdwijnen. Te Zugiu Zwitserland, hebben zich weder onrustwekkende verschijnselen vertoond. In de nabijhvid van het regeeiingsgebouw hebben er namelijk zulke groote verzakkingen plaats dat men het noodig heeft geacht, de archieven er uit te halen en naar eene veilige plaats over te brengen. Het gemeentebestuur heeft het bewo nen van eei.ige huizen aldaar verboden. Bij de dadelijk aangevangen boringen is men daar overal in eene geringe diepte op slijk en moeras gestuit, zonder er ergens steengrond te vinden, zoodat men verdere verzakkingen tegemoetziet. De Mtoiteur de Rome mallet het programma bekend der feestelijkheden ter gelegenheid vsn 's pausen jubileum. Leo Xllt zal den 3lsten December de internationale deputatien van het jubileum-comité ten gehoore outvangen eu JeD volgenden dag het jubileum-misoffer opdrageD. Den 2 Januari zullen in de kerk Sin Lorenzo door letterkundigen van naam gedichten en rede voeringen ter eere van het jubileum worder. voorgedragen. Den 3, 4 en 5den daaraanvol gende worden de v.eemde bedevaartgangers door den paus ten gehoore toegelaten. De 6en ope ning in tegenwoordigheid van de kardinalen en vreemde gezanten, der tentoonstelling op het Vaticaan. Te Livorno is een bommeiiaanslag gepleegd op het politiegebouw. Er werd uiernand gewond. Eenige verdachte personen zijn in hechtenis genomen. Uit Konstantinopel verneemt men dat Rusland niets wil weten van de voorstellen van Bulgarijemaargelijk Nelidoff aan den groot-vizier verklaard heefivolledige voldoening voor en oplossing van het Bulgaarsche vraagstuk verwacht. De sultan heeft een decr- et getee- kend hetwelk de polilis in de provinciën mach tigt alle op heeteraaad betrapte roov-rs te dooden. Dit geschiedt tengevolge van het aan houdende toenemen der rooveiijer. met name in de omstreken van Konstantinopel. CHICAGO, 11 November. De anarchisten EugelParsons Spiess en Fischer zijn heden voormiddag opgehangen. Er had geene enkele wanordelijkheid plaats. Tot nu toe heerscht hier volmaakte rust. WAALWIJK. ZONDAG 13 Nov. 1887 namiddags 7 uur, concert door de liedertafel „Oefening en Vermaak" van Waalwijk en Bezooien op de zaal van Musis Sacrum. De repetitie om twaalf uur 's middags ver valt dientengevolge. KAATSHEUVEL. ZONDAG 13 Nov. 1887 namiddags 6 uur, concert door het muziekgezezelschap „Euphonia". WAALWIJK, 13 November 1887. Onder de vele cadeaux, die de heer L. Botermans bij zijn veertigjarigjubilé als kos ter der ltoomsch-Katholieke kerk alhier heeft ontvangen, is er op 't oogenblik een ten toongesteld bij den heer Th. A. van Delft, zijnde het portret van den jubilaris (eene crayonteekening) aangeboden door eenige belangstellende vrienden en vervaardigd docr genoemden heer v. Delft. Lof aan hen, die door dit stoffelijk be wijs hunne waardeering tegenover den ju bilaris toonden, maar ook niet minder lof aan den vervaardiger, die hierdoor weer op nieuw heeft getoond dat dergelijke werken aar. hem ten volle zijn toevertrouwd. Een ieder kan zich overtuigen van de geniale opvatting en uitvoering, waarvan al de werken (en vooral in dit genre) van den heer van Delft den stempel dragen. Verleden Donderdag heeft te Drunen de aanbesteding plaats gehad van twee klin kerwegen, die zeker veel zullen bijdragen om de gemakkelijke communicatie tusschen die en de naburige gemeenten te bevorderen. De uitslag was als volgt: EERSTE PERCEEL. De weg in de lage Papesteeg: Antonie de Kort en H. J. Dekkers te Baardwijk 7649. TWEEDE PERCEEL. De weg van de Wolfshoek tot F. de Wit, op de Kuiksche heide: A. de Kort en J. Dek kers te Baardwijk. 11394 DE MASSA. G. J. Jaarsveld, te Silvolde f25,655 J. van den Dungen Schijndel -24,715 C. D. Kleijn Raamsdonk -21,900 J. C. Schonk Oisterwijk -21,078 H. van Stokkum Vlijmen - 20,299 H. Timmer Meppel - 20,274 G. W. Metsers Ginneken -19,997 A. Wilgers Nieuwkuik -19,674 J. van Oijen Nijmegen -19,495 T. Otten Helmond -19,390 Th. van Lee Vechel -19,250 A. W. v. d, Linden 's Bosch - 18,994 A. de Kort en H. J. Dekkers Baardwijk -18,736 Het werk is aan de laagste inschrijvers der massa gegund. In de raadsvergadering van 28 April van dit jaar kwamen deze wegen ter sprakein diezelfde zitting werd een raadsbesluit geno men om subsidie van de provincie aan te vragen. In de zomerzitting van dit jaar werd 40 pet. toegestaan in eene som van hoogstens f22,060 en thans reeds is het werk aanbe steed en gegund. Waarlijk de gemeente Drunen pakt de za ken flink aan en mag in dit opzicht veilig ten voorbeeld strekken aan grootere gemeen ten der Langstraat. De nieuwe grondwet heeft al aanstonds eenig wijzigingen noodig gemaakt in de aan hangige staatsbegrooting voor 1888. In de eerste plaats zijn op hoofdstuk II hoogere credieten aangevraagd met 't oog op het grooter aantal leden der beide ka mers en welf 7000 meer voor reis- en ver blijfkosten van de leden der eerste kamer, f 28,000 meer voor schadeloosstelling aan de leden der tweede kamer en f 460 meer voor vergoeding van reiskosten dezer leden. Op hoofdstuk VII B (financien is f 18000 meer aangevraagd voor vergoeding aan de ontvangers der directe belastingen enz. wegens in 1887 en 1888 vereischte voorbe reidende werkzaamheden voor de verkiezin gen van 1888. De werkzaamheden der ont vangers ter voorbereiding van de verkiezin gen zullen aanzienlijk vermeerderen. Door hunne opgaven moeten zij niet alleen gedeputeerde staten gelegenheid geven, tij dig voor de lijst der hoogstaangeslagenen te zorgen, maar ook de gemeentebesturen in staat stellende kiezerslijsten in overeen stemming met de onderscheidene nieuwe wettelijke bepalingen op te maken. Al dat werk is voorzeker van hen niet te vergen zonder vergoeding, al ware het alleen voor de kantoorhulp, die zij daarbij niet missen kunnen. Daar de ontvangers eerlang met de sa menstelling der opgaven moeten beginnen en een gedeelte van het werk derhalve nog in dit jaar zal worden verricht, is de post zoo omschreven, dat twijfel ten opzichte van de aanwijzing van het dienstjaar, waarop de hun toe te kennen vergoeding te verevenen zal zijn, wordt uitgesloten. De minister van binnenlandsche zaken heeft aan den heer W. J. P. van Oppenraaij, schoolopziener in het district Tilburg, op zijn verzoek, tot wederopzegging vergunning ver leend, zijn vaste woonplaats te Oosterwijk te vestigen. Aangezien de woorden „burgerlijke en burgerschapsrechten" niet meer voorkomen in de nieuwe additioneele artikelen, mogen nu, na de aanneming der nieuwe grondwet, de gefailleerdenwier aangeboden accoord gehomologeerd is, weder op de nieuw op te maken kiezerslijsten worden geplaatst. „Door de homologatie van het accoord bekomen zij de beschikking en het beheer over hunne goederen terug", zegt de bevoegde autoriteit, en zullen ze dus, de wettelijke vereischten bezittende, als kiezer moeten worden inge schreven. Te 's Hertogenbosch is Dinsdag na een korte ziekte [overleden Mr. P. H. Maas, lid der provinciale staten van Noord Brabant voor het hoofdkiesdistrict Bergen-op-Zoom en lid van gedeputeerde staten. Zijn gemis wordt algemeen betreurdhij was een waar dig en ijverig vertegenwoordiger van de pro vinciale belangen, toegerust met uitgebreide kennis en wetenschap, en genoot eene groote populariteit. De „Dordr. Ct." waarschuwt tegen de handelingen van twee personen, de een on geveer 40 jaar oud, middelmatige lengte, met ronden ringbaard en blond glad haar, de andere ongeveer 50 jaar oud, met klein zwart kneveltje en ronden hoed, die, onder voor geven, dat zij den boedel hunner overleden zuster trachten te verkoopen, reizen met 2

Echo van het Zuiden | 1887 | | pagina 2