Nummer 94. Donderdag 24 November 1887. 10e Jaargang Toegewijd aan Handel, Industrie en Gemeentebelangen, GEWAAGD SPEL, ANTOON TIELEN, BUITENLAND. Frankrijk. Spanje. Engeland. Duitsehland. UITGEVER: Waalwijk. De Ecno van het Zuiden, IIUJ I I XliliJ II lUilJ Dit blad verschijnt Woensdag en Zaterdag avond. Abonnementsprijs per 3 maanden .ƒ1,00. Franco per post door het geheele rijk f 1,15. Brieven, ingezonden stukken, gelden enz., franco te zenden aan den Uitgever. Advertentiën 17 regels f 0,60 daarbo /en 8 cent per re^eJ, groote letters naar plaatsruimte. Advertentieu 3 maal ter plaatsing opgegeven, worden 2maal berekend. Advertentiën voor Duitsch- land worden alleen aangnomen ioor het advertentiebureau van Adolf Steiner, Hamburg. Reclames 15 cent per regel. President Grévy heeft Zondag de heeren de Freycinet en Goblet bij zich ontboden en bei de heeren hebben geweigerd een kabinet samen te stellen. De groepen der repubükeinsche par tij hebben ieder afzonderlijk vergaderd en daarna zijn haar bureanx ten vier ure te zamen geko men; daarbij is gebleken dat de gansche radicale en de uiterste linkerzijde eene vergadering der geheele republikeinsche partij wenschen maar dat de independenten en de gematigde Union des gauches die niet wenschen zoodat de alge- raeene vergadering niet zal geschieden. Dit is te danken aan den inviocd van Jules Ferry, die zelf geen kans ziende president der republiek te worden zijn houding tegenover het Elysée be gint te matigen. De heer Goblet heeft aan president Grevy den raad gegeven den heer Clémenceau te ont bieden die daarop op hel Elysée geroepen is waar hij Maandag voormiddag te half tien is ontvangen. President Grévy heeft hem belast met de vor ming van een ministerie. Clémenceau heeft hier voor bedankt, op grond dat eene presidentieele crisis hangende is en eerst dient opgelost te worden. Daarop is besloten tot eene nieuwe samenkomst met Freycinet, Goblet en Floquet, die in de couloirs der kamer dadelijk bestem peld werden met de namen ManeThekel en Phares. Clemenceaudie ten twee uur in de kamer kwam is dadelijk in overleg getreden met onderscheidene leden aan welke hij zijn onderhoud met Grévy heeft medegedeeld en wier steun en medewerking hij heeft ver zocht tot het vormen van een kabinet, wanneer hij het met Grévy kon eens worden over diens aftreden. De beurs was Maandag vrij kalm de koersen zijn gebleven op dezelfde hoogte als Za- terdagavoud. De conversie gaat geregeld haren gang. Tot nu toe zijn de aanvragen tot rem- boursiment van weinig beteekeüis. De National zegtzeker te weten dat tf—BBB I I II I ■uiman? Vrij naar het Hoogduitsch van HER MI NE FRANKENSTEIN, 32 d o o it LUCIFER. Hoofdstuk XV. LILY BORNE VINDT HULP IN DEN NOOD. ;,0 zeg mij, Susanna, zeg mijwat deukt gij van Ralph zou hij trouw zijn „Trouw als goud, Lilly, neem miju woord daarop. Zijn vader, die oude ellendeling, is tot alles iu staat, 't Is alles alleen zijn werk, als Ralph gedwongen wordt eene rijke erfgename te huwen. Ik geloof echter niet dat hij het doet. Wellicht is hij nu iu zijns vaders macht maar als hij de man is, waarvoor ik hem houd, zal hij wel middel weten om lot u tc komen." „Ik dank u liefste Susanua; ik wist wel dat gij in hem gelooven zoudt." „Ja, ik geloof in hem, en gij hebt groot ge lijk als gij hem op wilt zoeken. Waar is hij toch Lilly zeide haar waar Ralph zicb bevond. „Iu Rookham, in KeDt, riep zij uit. Dat is mijn geboorteplaatsiedereen kent mij daar. Ik ga met u daarheen." „Susauna, ik wil niet dat gij „Houd den mond maar, onnoozel kind en laat mij miju z'n doen. We zullen den ouden een poets spelen. Vergeet nu uw leed voor eenige minuten en dek de tafel terwijl ik bier haal." Susanna zette haren hoed op, nam eene kan uit de kast en spoedde zich voort. als presideult Grévy in de gelegenheid wordt gesteld op waardige wijze af te treden hij daarvan niet afkeerig zal zijn. Wat Wilson betreftwint de meening veld, dat de tegen hem aangevraagde vervolging op niets zal uiiloopen. Dat Wilson zich in vele opzichten aan atkeurir.gswaardige handelingen heeft schuldig gemaakt wordt algemeen erkend, maar deze handelingen schijaen niet van dien aard, dat zij binnen hei bereik der strafwet val len. Bovendien zijn tot dusver de beschuldi gingen door de heeren Rochefort Laurent en Portalis de redacteuren van de „Intransigeant" de „Paris" en de „XlXe Siècle" tegen hem in gebrachtnog niet bevestigd. Ten minste de getuigenissen, welke tot dusver door de, in deze zaken belrukken persouen voor de enquête com missie zijn afgelegd strooken volstrekt niet mot de ernstige beschuldigingen, terwijl Wilson, toen hij door de commissie werd verhoord van de meeste feiten eene verklaring wist te geven welke hem wel niet uit ten zedelijk oogpunt ge heel kunnen vrijpleiten maar hem toch voor eene vervolging van den strafrechter vrijwaren. Henri Rochefort ijvert in l'Intransigeant voor zijn afgod Boulangerom hem opnieuw de portefeuille van oorlog te bezorgen. Ziehier hoe hij bet aaulegt Welk kabinet nu moge optre den indien Boulanger er geen deel van uit maakt zal men opnieuw aan het werk tnoeteu gaan reeds binnen eenige maanden eenige da gen misschieu. De Duitschers zeggen openlijk en schrijven allerwege dat zij in het aanstaande voorjaar te Parijs zullen zijn. Dit zouden zij niet zeggen niet schrijven, en vooral zouden zij niet te Parijs komen indien Boulanger, de eenige die bun vrees kan aarijageiigeplaatst was aan het hoofd des legers. Alle maatregelen, alle stelsels, alle keuzen die niet tot die uitkomst leiden, zullen door het Volk worden beschouwd niet slechiB als misslagen maar als verraad. De Pruisen hebben Frankrijk gedrongen hem weg te doen. De Franscbeu zijn ditmaal besloten zijne terugkomst door te drijven. Het miuiste- rie dat hem in zijn midden opneemt kan ze ker zijn vau zijn bestaan. Het ministerie dat hem niet onder zijue leden zal tellen, is een dood geboren ministerie. Binnen weinige minuten was zij echter weder terug, de gevulde kan in de eene hand houdende en in de andere een pakje. Zij zette de kan voorzichtig op tafel en maakte toen het pakje open. 't Bevatte eenige stukken koud gebraad waarmede zij Lilly wilde versterken. Toen zette zij op tafel alles voor den beschei den maaltijd gereed en zeide "Kom uu Lilly, en eet. Gij zult zien dat uwe smart u niet meer half zoo zwaar toeschijnt als gij gegeten en gedronken hebt. Lilly ging naast hare vriendin zitten en deed haar best om haar ten genoege iets te gebruiken; maar 't wilde niet goed gaan. De gebeurtenissen der laatste dagen stonden haar te levendig voor den geest en te vergeefs zag zij uit naar eenige schemering van hoop. „Zeg Susanna", vroeg zij eindelijk, is 't we- zeulijk goed dat ik naar hem toe ga? Zoude ik het doen „Natuurlijk moet gij het doen antwoordde Susanna beslist. Als ge mijnen raad wilt volgen, lief kind, gaan wij een dezer dagen naar Rook ham en gij overtuigt u van de waarheid. Schud niet het hoofd; ik zeg u ge moet het doen en ik ga met u mede. Heden vandaag is 't Vrijdag. Van morgen namiddag ben ik vrij tot Maandag en dien tusschentijd zullen wij benuttigen om den beminnenswaardige!) vader van Ralph te veirasseD. Ik ken iedereen in Rookham en iedereen kent mij daar. Gij ziet dus dat zij mij niet kunnen misleiden. We zullen alles te weten komen en als het ergste gebeurt komt ge met mij terug eu bij mij inwonen, en ik zal u werk verschaffen." „O liefste Susanna hoe kan ik u ooit voor uwe goedheid danken." „Door thaus uw verdriet zooveel mogelijk uit uw hoofd te stellen en uw best te doen om Volgens bericht uit Madrid staat het vast, dat de Spaansche regeering op het thans geannex eerde eiland Peregilaan de kust van Marokko, sterke verdedigingswerken wil doen aanleggeD niettegenstaande zij verzekertdat zij alleen voornemens is, er een vuurtoren te doen bouwen en een seinstation op te richten. De beroemde stierenvechter Franscuelo werd bij de jongste stierengevechten te Madrid zwaar gewond. De horen van den stier drong iu de zijde door en brak drie ribben. Honderden komen dagelijks aan zijue woning naar zijn gezondheid vernemen en de politie moest de menigte beletten tot de ziekenkamer door te dringen. In Spanje dreigen overstroomiügen tenge volge vao zware regens. De Guadalquivir is 3 meter gestegen en bij Sevilla zeer moeieüjk te bevaren. Ook de Manzanares en andere rivie ren zijn zeer gezwollen. Naar aan Daily News uit Madrid wordt gemeld heeft de Marokaansche regeering, toen ze vernam dat de Spanjaarden op Peregil geland waren en op dat eiland als sedert jaren eene Spaansche bezit» ÏDg aanspraak maakten, in al lerijl soldaten derwaarts gezonden. Zij lieten de vauwege de Spaansche regeering uitgevaardigde proclamatie ongeschonden doch namen niet te min het eiland in bezit dooi er de vlag van den sultan te hijschen en eene kleine bezetting achter te laien. De Spaansche pers verdedigt met nadruk Spanje's rechten op het eiland. De radicale vereentgingen en clubs der hoofdstad, waarbij vele Ieren werden opgemerkt, begaven zich Zondag namiddag in optocht met muziek voorop naar Hydepark, waar het hou den van bijeeukomsten geoorloofd was. Het aantal personen, die aan de manifestatie deel namen, wordt op 15,000 geschat, maar dat der nieuwsgierigen was ontzettend groot. Nadat verschil.ende redevoeringen waren ge houden, werden resolutien aangenomen, waarin vroolijk te zijn." Lilly lachte door hare tranen heen, en de heide vriendi men zaten nog lang samen te praten. Eindelijk werd het laat en zij gingen te bed. Susanna was spoedig ingeslapen maar Lilly lag langen tijd wakker vol angst en schrik voor de toekomst. Wat zou die haar brengen Hoofdstuk XVI. Mr. BORNE NEEMT EEN NIECJW BESLUIT. Toen Nina den jongsten der beheerders van haar vermogen herkende terwijl zij daar zoo langzaam de groote laan, die naar het slot voeide, kwamen oprijden maakte zich eene buitenge wone verlegenheid vau haar meester. Door de schemering en de schaduw van het houtgewas had zij de ruiters niet gezien e:i zij stelde voor in hel salon terug te keeren. Ralph stemde toe eu zij gingen door het boogvenster naar binnen. Digby Borne, die hen aanzag komen, ging hen te gemoet om met de jonge erfgei.ame kennis te maken. Hij had zich Nina voorgesteld als een onbeduidend eenvoudig jongmeisje dat in zijne handen en die van lady Rokeby enkel eene pop zoude zijn. Groot was dus zijne verrassching toen hij een flink opgegroeid wonderschoon meisje voor zich zag, met van geest schitterende bruiDe oogen, goudblonde lokken en een uiterst liefelijk, pikant, betooverend gelaat, waaruit zoo veel verstand, karakter en wilskracht spraken, dat hij er verstomd van stond dat zij zich d^or zijne vervalschingen had laten misleiden. „Mijne lieve Nina," zeide lady Rokeby, die het jonge paar met Digby Borne was tegemoet gegaansta mij toe u mijnheer Digby Borne 'oor te stellen die een intieme vriend van uw armen vader was, en dientengevolge ook de onze wordt opgekomen tegen de gevangenzetting van O'Brien en tegen de handelingen der overheid, die het recht van openbare vergadering schendt, Men verliet daarop het park, met de muziek, welke de Marseillaise speelde, aan het hoofd. De socialisten namen geen deel aan de de monstratie en geen enkel rood vaandel werd gezien. Trafalgar-Square en hare toegangen werd door de politie streng benaakt. Men zegt dat O'Brieu hard achteruitgaat in de gevangenis van Tullamore. Hij klaagt over de behandeling, die hij ondervindt en is zeer gedrukt. Zijn vrienden zijn er ïd geslaagd een nieuw burgerlijk costuura in de gevangenis te krijgen. Zooala men weet heeft men zijn kleeren, terwijl hij sliep, weggenomen om hem te dwingen het gevangenispak aan te trekken. De directeur der gevangenis stelt een onderzoek io. Twee dynamietmannen, die uit Amerika gekomen en bij Callan en Harkins gehuisve-t waren, zijn heden voor de rechtbank in Bow- street verschenen, aL beschuldigd van samen spanning tegen Engeland. De politie getuigde dat eene hoeveelheid dynamiet gevonden \s bij Callau. De behandeling der zaak is acht dagen uitgesteld en de beide gevangenen ziju onder gtleide van gewapende politie naar de gevan genis gebracht. Zaterdag eindigde te Londen een tweede zesdaagsche biljarts»rijd tusschen de bekende spelers Mitchell en Peall. Zij speelden 15000 punten kruisspe' geoorloofd en Mitchell was, na bijna altijd voor geweest te zijn, meer dan 800 punten voor toen hij op 13300 stond. Toen maakte Peall echter eene serie van 1265 punten achtereen, waaronder wel 300 balleu op het kruis. Ofschoon Mitchell zich dapper bleef weren en nog eene serie van 200 en eene van 435 maakte, was Peall dien laatsten avond zoo sterk op stoot, dat hij met 825 punten won. De schets van een wetsontwerp ter onder steuning vau verzwakte en oude werklieden, het welk nu aan het oordeel van deskundigen zal worden onderworpen, zij zag het licht juist moet zijn. Nina cam deze voorstelling met een lichte buiging aan et) lachte daarbij zoo liefelijk, dat Digby Borne er gansch door betooterd werd. leder vrieod haars overleden vaders had eene bijzondere aanspraak op Nina's vriendschap en Digby Borne besloot de misleiding verder voort te zetten en verhaalde eenige anekdoten, waarbij haar vader betrokken was, om haar gunstig voor zich tc stemmen. Eer nog de gewone voorstellingsfrasen gewis seld waren werden de drie beheerders van het vermogen van mis Rokeby aangediend en door een lakei in het salon gebracht. Eerst kwam sir George Markham, een lang statige oud heer met sneeuwwitte huren en kort geknipten witten bakkebaard uiterst voornaam van houding en heinde en verre oekend om zijne groote eerbiedwaardigheid. Daarna kwam ter. Harpe de rechtsgeleerde, die er nog onbeduidender uitzag dan anders met zijn blinkenden kalen schedel eu hoograad eerlijk gezicht. Hij zag er noch statig noch voornaam uit als sir George maar zelden vond men een eerlijker man en meer aan de familie Rokeby verknacht. De laatste der binnenkomenden was lord Stonefield, ridderlijk schoon, de goudblonde haren van het machtige voorhoofd vrij naar achter gestreken met schitterende blauwe oogen en een warmen lach om de door een blonden knevel overschaduwde lippen. Nina trad hun tegemoet en begroete hen naar de rij af met een vriea- delijkcu handdruk. Daarna stelde lady Rokeby de beide Borue's, vadet en zoor., aan de nieuw aangekomenen voor. Wordt vervolgd.

Echo van het Zuiden | 1887 | | pagina 1