Turkije. Rusland. Amerika. BINNENLAND. 500.— 160.— 110. 750. 364. 200.— 25.— 580.— 150.— 365.— 520.— 75.— 200.— 36.- 400,- 65,— 20,- 25, 10,— 25,- 125,— 5,- 45.— 40.— 250,— 15,50 110.— 10,- 110,— 25,— 15- 20.— 75.- 1200.— 10.- 300,- 50, 10.- 6887,50 5650,— 425.— 50.— 50.— 305.— 25,- 1400,- 15,- 25,- 150.— 30,— 3247,50 1,25 2500. - 4000.— 12.— 100.- 50.— 425.— 150.- 10.— 84.24 490.— 1800,— 2000.- 1400,— 400,— 20- 25.— 400,— op den dag, waarop voor zes jaren door den keizer arbeiderswetten werden beloofd komt in hoofdzaak op het volgende neder Verplichte verzekering voor alle arbeiders, huune helpers, gezellen, leerlingen of dienstboden verder voor handelsbedienden, particuliere beambten en apo thekersbedienden met een jaarlij'isch inkomen beneden 1000 mark, zoomede voor de scheeps bemanning van Duitsche zeeschepen. Jaarlijks zal de uitkeering aan de invalieden 150 tot 250 mark bedragen, de uitkeering aan de ouden van dagen 120 mark. Eerstgenoemde uitkeering vangt aan bij blijvende en volledige onmacht om te werken tengevolge van ziekte; de laatstge- melde begint na dertigjarige bijdrage of na 70-jarigen ouderdom. De uitgaven worden be streden door het rijk, door de werknemers en werkgevers, elk voor een derde. Het bestuur over het fonds wordt gevoerd door staatsambte naren. De uitgaven, ten laste van het rijk, worden op 150 millioeu mark 'sjaars geraamd. Kapitein Baranoff, aanvoerder der rooversbende Eekisagra, is er in geslaagd met 9 makkers over de grenzen te gaan en zich aan de turksche autoriteiten over te geven. Mustapha pacha liet hen ontwapenen en zond hen naar Konstan- tinopel. Het Journal de Si. Pétersbourg zegt, dat de buitengewoon vriendschappelijke traditioneele be trekkingen tusscheo de beide monarchen zich weerspiegeld heeft in de ontmoeting tusschen den czaar en keizer Wilhelm. Het blad 9telt verder in het licht de roerende zorgvuldigheid van keizer Wilhelm. Wegens de ziekte van den Duitschen kroonprins heeft men alle ceremo nieel achterwege gelaten, en aan het bezoek een familie karakter gegeven. Moge zegt het blad deze vriendschap hare weerspiegeling vinden in d«- betrekkingen tusschen de beide landen De bekende sociaal-democratische agitator Jo- hann Most is, tengevolge eener laatstelijk ge houden rede, in arrest genomen onder beschul diging dat hij oproerige taal gevoerd heeft. Most beweert dat het verslag van die rede valsch is; maar de autoriteiten beroepen zich op het rap port vau twee politiebeambten, die de vergade ring bijgewoond en sfenographische aanteekenin- gen gemaakt hadden. Telegrammen, te New-York uit Panama ontvangen, verzekeren dat het werk aan het kanaal stilstaat. De vermaarde menagerie van Barnum is gisteren in Connecticut een prooi der vlammen geworden. Vermoedelijk is de brand aangesto ken. Vele dieren zijn omgekomen, o. a. de hei lige witte olifant van Siam. Tallooze olifanten, tijgers en leeuwen braken los en verspreidden grooten schrik in den omtrek. l)e schade wordt op twee honderd duizend dollar begroot. WAALWIJK, 23 November 1887. Gemeentebegrooting voor 1888. Begrooting der plaatselijke inkomsten en uitgaven der gemeente Waalwijk over het jaar 1888. INKOMSTEN. Batig slot der rekening van het dienstjaar 1886 2269,845 Opcenten op 's rijks directe belas tingen en uitkeering van 4/5 der personeele belasting 11977,79 Hootdelijken omslag Vergunningsrecht op den verkoop van sterken drank Hondenbelasting Vergoeding van de provincie voor de heffing van tollen Opbrengst marktgeld haven- en kaaigeld der leges ter secretarie geheven Schoolgelden Huur van huizen en gebouwen Opbr. v. verpachte landerijen van vuilnis van de gasfabriek Vergoeding door het rijk ingevolge art. 46 wet lager onderwijs Schutterij boeten Pensioenbijdrage der onderwijzers Rijks- en prov. bijdrage in verple-- gingskosten van arme krank zinnigen Teruggaaf van voorschotten voor het rijk wegens reisgelden,huis vesting, voeding enz. aan man schappen der nationale militie en andere militairen Uitkeering van bijdrage voor het onderwijs ingevolge bestaande verplichtingen Bedongen ongelden bij aanbeste dingen tot bestrijding van kosten daarop vallende Prov. bijdrage in de kosten der teekenschool Vergoeding van de helft der her- schattingskosten van 't Vergun ningsrecht door de aanvragers te voldoen 5600, 1000.- 250.— 103.— 1000.— 1750.- 80.— 965.— 1285.— 682.— 250.— 7300.- 1143,60 20.— 84.24 800.- 10.— 200,— 250.— 150.- 10,- Bijdrage der gemeente Besoijen voor 1/s in het onderhoud van den grintw. Besoijen-Drongelen 150.— Opbrengst van den verkoop van hooiland en water aan den staat 7782.65 Totaal der inkomsten 45.113,505 UITGAVEN. Jaarwedde van den burgemeester van de wethouders Presentiegelden van de leden van den raad Jaarwedde van den secretaris Jaarwedde van den klerk van den ambtenaar be last met het bijhouden der re gisters van den burgerlijken stand en der bevolkingsreg. Idem der kiezerslijsten Jaarwedde van den ontvanger der gaarders van haven gelden van den veldwachter van de nachtwakers Kosten van kleeding en wapening der ambtenaren van politie Jaarwedde van den opzichter van den ambtenaar aan de botermijn van de vaste gemeente arbeiders van den schatter van het vergunningsrecht Salaris van de herschatters Reis- en verblijfkosten van com- missien door den raad benoemd Idem verkiezingen Idem het dagelijksch bestuur Kosten van schoonhouden en meubelen van het gemeentehuis Kosten van licht- en brandstoffen van schrijfbehoeften van briefporten, bodeloonen en andere kleine verschotten Drukwerken Abonnementen Kosten van het aanleggen en bij houden der registers van den burgerlijken stand Idem der kiezerslijsten Kosten van aankoop der registers van bevelschriften met de zegel gelden Aankoop en inbinding van boek werken Zegels en dergelijke Zegels v. huwelijks afkondigingen Advertentiekosten Onderhoud van kunstwegen, stra ten en pleinen Onderhoud van den gemeentetoren en het uurwerk Onderhoud van haven en kaai van pompen en putten van de algemeene be graafplaats en lijkenhuis Kosten der gasfabriek Verbreeding en verbetering der keibestrating en aanleg van trottoirbanden in de Stations straat, zoomede verbetering der keibestrating in de groote straat Aanleg van een nieuw riool van de groote straat onder het markt plein door naar de Loint Onderhoud van het gemeentehuis» van kazerne en wacht huizen Kosten der brandweer Onderhoud ponten en schuiten Idem van het post- en telegraaf gebouw Kosten van eene nieuwe veld wachters woning Onderhoud brandspuithuisjes Ontginning van woeste gronden en verbetering van andere ge meentegronden Grondbelasting gebouwde en on gebouwde eigendommen Polderlasten Renten van door de gemeente aangegane geldleeningen Grondrenten Aflossing van schulden Jaarwedde der onderwijzers Vergoeding aan het hoofd der school wegens gemis van tuin Instandhouden van schoollokalen en onderwijzerswoningen Aanschaffen en onderhouden van schoolmeubelen Aanschaffen en onderhouden van schoolboeken, leermiddelen en schoolbehoeften Verlichting, verwarming en schoon houden der schoollokalen Plaatselijk schooltoezicht Storting van de pensioensbijdrage der onderwijzers bij den be taalmeester Kosten der teekenschool Subsidie aan het armbestuur Verpleging van arme kraakzin- nigen Jaarwedde van den geneeskundige» Kosten van geneesmiddelen Begraven van lijken van onver- mogetiden Kosten van sanitaire maatregelen Kosten van oude en gebrekkige arme lieden en weezen Verpleging van onvermogende zieken in het gasthuis 500, Kosten van verlichting der straten,, 30, - Kosten der schutterij 434,50 Verzekering tegen brandschade 45, Aandeel der gemeente in vereven de uitgaven van kwade posten der personeele belasting 200, Kosten van toezicht en invorde ring der plaatselijke middelen 10, Vergoeding aan het rijk van 2^3 ten honderd van het onzuiver bedrag der opcenten ten behoeve der gemeente geheven op de grondbelasting over 1886 en op de personeele belast, over I886/7,, 150. Kosten van verkoopingen en ver huringen 50, Voorschotten voor het rijk wegens reisgelden, huisvesting, voeding enz. van militairen 10. Justeerloon der maten en gewichten,, 2.50 Tijdelijke belegging van gelden 3000.— Onverhaalbare kosten 15.— Premien voor markten 50. Bijdrage bezoldiging veearts 120, Toelage aan de kamer v. kooph. 100, Opneming der patenten 5, Kosten der openb. boterveilingen» 62, Uitkeering aan de- gem. Besoijen voor 1/s in de opbrengst van het grasgewas op den zomerdijk,, 15, Huur van een strookje grond achter de school 16,40 Huur v. een lokaal voor opneming van lijders aan besmettelijke ziekten 181.65 Huur van een lokaal voor den herijk van maten en gewichten 6, Ververschingen voor het stem bureau 15. Teruggaaf van te veel betaalde OK belasting 25, Kosten voortvloeiende uit politie maatregelen 30,— Gemeente reinigingsdienst 300, Onvoorziene uitgaven 492,465 Totaal der uitgaven ƒ45113,505 Inkomsten der gemeente ƒ45113,505 Uitgaven der gemeente 45113,505 Slot Nihil. Bij kon. besluit is benoemd tot ont vanger der registratie en domeinen te Rozen- daal H. C. Rcint, thans in dezelfde betrek king te Lemmer. Er komt eene nieuwe stoombootdienst in .'werking tusschen Rotterdam—Waalwijk—Til burg, voor passagiers, goederen en vee. Aan vankelijk komt in de vaart de stoomboot „Neutraal I", die Maandag, Woensdag en Vrijdag van WaalwijkDinsdag, Donderdag en Zaterdag van Rotterdam zal vertrekken. Er bestaat thans uitzicht, dat de bekende brugquaestie te Geertruidenberg tot oplossing zal komen. Zooals men weet is daar even wijdig en naast de spoorwegbrug over de Donge eene beweegbare brug voor gewoon verkeer gemaakt, waardoor de communicatie tusschen Raamsdonk en andere gemeenten van de Langstraat met hier zeer zou worden gebaat. Die brug is echter tot heden nog ongebruikt gebleven, eerstens omdat op korten afstand daarvan nog eene brug over de Donge aanwezig is, waarop door een particulier het bij concessie verleend recht van tol-of brug geldheffing wordt uitgeoefend, ter vervanging van het vroeger aldaar bestaande veerten tweede omdat noch de provincie, noch de betrokken gemeenten zich met het beheer en onderhoud van de nieuwe brug wilden be lasten. Naar wij vernemen bestaat het plan de oude brug te doen vervallen en aan den concessionaris vergunning te geven om, zoo lang diens recht nog duurt, bruggeld op de nieuwe brug te heffen, waarvoor hij dan tevens met de bediening en het onderhoud zou be last zijn. Door den gemeenteraad van Tilburg is eene nieuwe belasting ingevoerd, waarbij de fabrikanten naar verhouding aangeslagen zijn, en welke moet dienen om de kosten te dek ken van eene inrichting, die het vuile riool water der stad zuivert alvorens dit in de rivier de Lei loopt. Reeds meermalen werd hierover geklaagd, en mag deze maatregel dus als eene hoog noodzakelijke beschouwd worden. Door den minister van waterstaat, han del en nijverheid is aan het gemeentebestuur van Qisierwijk kennis gegeven, dat voortaan weder in de stukken, betreffende den dienst der posterijen en der telegraphie, de naam dezer gemeente als vroeger Oisterwijk, en niet meer Oosterwijk zal worden gespeld. Dezer dagen besloot de raad tot het bou wen van een postkantoor in het midden van de kom der gemeente. Dirk van Driel De commissaris van politie te Gorinchem waarschuwt andermaal de ingezetenen dier gemeente dat zij op hunne hoede zijn bij het aanknoopen van handelsbetrekkingen met een manzich noemende Dirk van Driel, uit Puttershoek. Hij schijnt van alles te kunnen gebruikenzooals pendules looden pijpen, wijn, naaimachines, enz. Zoolang de landswetten ten opzichte van sommige kooplieden nog zooveel mazen be vat, hopen wij dat het voorbeeld van den commissaris van politie te Gorinchem alge meen navolging vinden zal. De verschillende dag- en weekbladen zullen ongetwijfeld zeer gaarne dergelijke waarschuwingen, ook bij herhaling, in hunne kolommen opnemen in het belang van den groot- en kleinhandel. De Haagsche rechtbank heeft J. A. de Bergh, beklaagd wegens poging tot doodslag op politieagenten, vrijgesproken. Het vonnis overwoog dat de kogelindruk in den muur niet aanwijst, dat het gevallen schot gericht was tegen de beide politiebe ambten en beklaagde's opgavedat het zijn bedoeling ook niet was de agenten te raken daardoor aannemelijk is gemaakt. Te Breda kwam dezer dagen een troep Zigeuners, bestaande uit man, vrouw en vier kinderen en met zich voerende een beer, een tijgertje, zeven apen en een woonwagen, die de landverhuizers bij gebrek aan paard zelf moesten voorttrekken. De ongenoode gasten werden met inbegrip van huis en menagerie Zaterdagmiddag door de rijkspo litie naar Zundert gebracht om over de Bel gische grenzen te worden gezet. De familie was ook vroeger naar Amerika vertrokken, doch door de Amerikaansche regeering onmiddellijk scheep gedaan met bestemming naar Antwerpen, van waar zij ons land trachtten binnen te komen. De hoofdman van den troep gaf voor uit Turkije afkomstig te zijn en Petro Georgewitz te heeten. De wed. Du Bois te Breda, die laatstl. Donderdag met zooveel opgewektheid haar lOOn verjaardag vierde, zou bijna haren roem niet overleefd hebben. Den volgenden mor gen vond men haar met bloote voeten op straat, jammerende, dat bij haar brand was ontstaan. Dit bleek echter niet het geval te zijn, maar hare 70jarige dochter had, voor deze was uitgegaan, eene stoof op de kachel gezet, 0111 die voor hare moeder te verwar men. De stoof was nu aan het schroeien gegaan, en de daardoor ontstane rook had bij de honderdjarige het denkbeeld van brand doen opkomen, zoodat zij verschrikt het bed verlaten en zich zoo naar buiten begeven had. Uit het Maasje bij de brug te Doeveren, is het lijk opgehaald van J van Os. Daar men hem een uur te voren nog gezien had, vermoedt men dat hem met visschen een ongeluk is overkomen. Het vergaan der „W. A. Scliolten." Een droevig ongeluk had Zondag in den vroe gen morgen plaats in het Engelsche Kanaal nabij Dover. Zaterdagmorgen om 7 uur is het stoomschip z/W. A. Schollen", kapitein Taat, van de Noord- Amerikaansche Stoomvaart-Maatschappijvan Rotterdam naar New York vertrokkeu met 160 passagiers en 54 man equipage. Zondagmorgen ontving de maatschappij uit Dovei het telegrafiich berichtdat de //Scholteu" des avonds om elf uur gezonken was tengevolge van aanvaring met een onbekend stoomschip. Uit de uadere berichten bij de maatschappij ingekomeu blijkt, dat de WVV. A. Scholten" in de uabijheid van Dover voor anker lag, toen het schip door het st. //Rosa Mary" is aangevaren tengevolge waarvan de «VV. A. Schotten" on middellijk is gezonken. Van hen die zich aan boord bevouden, zijl voor zoover tot heden bekeod is, gered 79 per sonen. Aan de Iudépendar.ce belga wordt dienaan gaande door haar correspondent uit Dover me degedeeld dat om 10 uur Zaterdagavond bij een dikken mist en op ongeveer 3 mijlen afstandê van Dover de aanvaring tusschen de //Scholten" en de /,Rosa Mary" van Hartlepool plaats had. De meeste passagiers van de //Scholten" waren op hel punt zich ter ruste te begeven. Bij den eersten schok snelden allen naar de brug. Er heerschte een onbeschrijfelijke paniek. Vele reizigers wisten Liet wat zij deden. Te midden van de verwarring hadden de matrozen de grootste moeite vau de wereld om de reddings booten in zee te laten. Twee booten waren neergelaten toen h t stoomschip, dat aan alle kanten zeer gehavend was, iu de diepte verdween. De Scholten" liep zoo spoedig vol wattr, dat de bemanning geen tijd had om aan de redding van de passagiers te deuken die niet iu de sloepen waren gevlucht. De geredden zijn te Dover geland en iu het tehuis voor zeelieden „Sailors Home" opgenomen. Het stoomschip „Ebro" van Sunderlaud en een ander schip hebben eveneens eenigo schipbreukelingen opge nomen. Het grootste aantal passagiers waren Hollan ders en Duitscherser waren slechts 9 of 10 Engelschen. Een der geredden Appleby deelt mede dat op het oogenblik van de ramp hartverscheurende tooneeleu plaats hadden. Moeders hielden wan hopig hare kinderen omkneld. Kreten en snik ken weergalmden door de lucht. De passagiers lagen geknield met luide stemmen om redding te bidden. Aan hen werden al de reddingsgordels uit gereikt die aan boord waren. Eenige passagiers, voorzien van een zwemgordelhebben zich nog door zwemmen kunnen redden. In den namiddag van Zaterdag hadden eenige passagiers van de Scholten zich tot tijdpas- seering geamuseerd met het aantrekken der zwemgordels, niet vermoedeude dat die zwem gordels zoo spoedig diensten moesten bewijzen. Een ander Engelsch geredde de heer Stepuy verhaalt datonmiddellijk na de ramp de ka- piicin van de Scholten de heer Taat, vuurpijlen liet afsteken. Dit trok de aandacht van de wEbro," die tot vier uur in den morgen op de

Echo van het Zuiden | 1887 | | pagina 2