Nummer 95. Zondag 27 November 1887. 10e Jaargang. 1 1 Toegewijd aan Handel, industrie en Gemeentebelangen, IJzer en Staal. ANTOON TIELEN, BUITENLAND. Belgie. Frankrijk. Spanje. Duitschland. UITGEVER: Waalwijk. Dit blad verschijnt Woensdag en Zaterdag avond. Abonnementsprijs per 3 maanden J 1,00. Franco per post door het geheele rijk f 1,15. Brieven, ingezonden stukken, gelden enz., franco te zenden aan den Uitgever. Vervolg en slot. Het staal kan, wel is waar, onmiddelijk uit het ijzererts zelf getrokken worden, zoo als trouwens reeds door onze voorvaderen geschiedde in hunne zoogenaamde hoogovens, doch voordeeliger en praktischer is het ge bleken het te bereiden uit gietijzer door vermindering van koolstof, of wel uit smeed ijzer door bijvoeging van deze laatste sub stantie. Het zou ons te ver voeren, indien we in bijzonderheden de verschillende stelsels van staal fabricatie gingen bespreken één daarvan echter, de methode van Bessemer, tegen woordig algemeen bekend en gevolgd om de weinige kosten, welke zij veroorzaakt en de snelheid waarmee zij werkt, moge hier met een enkel woord nader worden toegelicht. Terwijl bij dit proces de omzetting van 100 centenaars ijzer in staal slechts 20 a 25 minuten tijd vordert, heeft meu bij de af- koelingsmethode, welke vroeger algemeen in zwang was, bijna zooveel weken noodig, en 't is dus niet te verwonderen, dat deze ont dekking van Henry Bessemer - een Engelseh- man - thans overal in de groote staal fabrieken toepassing vindt. Toch had zij in den beginne een groot nadeel in zich, wijl zij alleen kon aangewend worden bij ijzer, dat geheel vrij was van phosphor, een stof, die in 't eerst de staalbereiding bij het. Bessemer-proces in den weg stond. De Duitsche staalindustrie geraakte daardoor in een neteligen toestandhare langzame en daardoor vrij kostbare bereiding van staal kon niet langer de concurrentie met Enge land het hoofd bieden; zij kon het systeem van Bessemer niet toepassen, uithoofde van de groote hoeveelheid phosphor, welke in het Duitsche ijzererts wordt aangetroffen. De algemeen bekende kauonnenkoning Krupp te Essen, o a. zag zich in die dagen ge dwongen ijzermijnen aan te koopen in Span je, en van daar uit met schepen zijn be- noodigd erts, vrij van phosphor, aan te voeren. Het was daarom van het hoogste belang, inzonderheid voor Duitschland, dat twee Engelsche technikusseninstaalgieterijen, de heeren Thomas en Gilchrist, nog niet lang geleden een middel hebben gevonden, waardoor gedurende de staalomzetting volgens Bessemer de phosphor geheel uit het ijzer wordt verwijderd, en het dus voor de Duit- schers mogelijk is geworden hunne rijke ijzervelden te exploiteeren en hunne groote staalfabrieken staande te houden. Het schijnt inderdaad of we met volle zeilen een nieuw tijdperk in de industrie, de staalperiode, binnenstevenen. Zoolang het staal een product was, dat door langwijligen en daardoor kostbaren arbeid moest gewon nen worden, bleef de aanwending er van in het groot bezwaarlijk, en eerst door de ont dekking van Bessemer en de daarmede in verband staande verbetering van Siemen's staalfabrikatie is het mogelijk geworden daaraan ook bij groote werken de voorkeur te geven boven liet ijzer. Bovendieu is heden de kennis ker eigenschappen van het staal aanzienlijker beter dan voor vijftig jarentoen stelde men zijn hardheid wel op prijs, maar men geloofde niet aan zijn duurzame vastheid en kende nog geen mid del om zijn broosheid te verminderen, zon der iets van zijn andere uitmuntende eigen schappen te doen verliezen. Het streven om op groote schaal ijzer door staal te vervangen vertoonde zich het aonsK^ncfiBBaoa Advertentiën 1—7 regels J 0,60 daarbo /en 8 cent per regel, groote letters naar plaatsruimte. Advertentien 3 maal ter plaatsing opgegeven, worden 2maal berekend. Advertentiën voor Duitsch land worden alleen aangnomen ioor het advertentiebureau van Adolf Steiner, Hamburg. Reclames 15 cent per regel. eerst bij de vervaardiging van geschut en wel op de fabrieken van den zooeven ge noemden ICrupp. Niet lang daarna kwam men op het idee de rails der spoorwegen voortaan van staal in plaats van ijzer te vervaardigen en de verwezenlijking van dit denkbeeld is der spoorwegmaatschappijen jaarlijks een voordeel van vele duizenden guldens, welke zij door mindere slijtage der rails uitspaart. In de machinenfabrikatie strijdt tegenwoordig nog het staal met het taaie smeedijzer om de heerschappij, doch het laat zich aanzien, dat binnen kort tijds verloop ook hier het eerste metaal overwin naar zal blijven thans reeds worden walsen, schijven en stangen bijna uitsluitend van staal gemaakt en het kan niet lang meer duren of ook stoomketels van staal, welke hoogere drukking kunnen verdragen, dan de ijzeren, zullen deze laatste verdringen. In den bruggenbouw blijkt het staal onschat bare diensten te bewijzen en verre boven het ijzer te staan. In Amerika grenzen de- enorme spanwijdten der stalen spoorweg bruggen aan het wonderbare, en hoe groot de samenhangende kracht van dat metaal is, blijkt ten duidelijkste, als wij opmerken, dat kabels uit staaldraad gevlochten even gemak kelijk en zeker de zwaarste treinen torschen van den eenen oever naar den anderenals een gewonen voetganger. Ook de groote inrichtingen voor den scheepsbouw weten meer en meer partij te trekken van de vele nuttige eigenschappen in het staal. Hoogst zelden worden er nog houten schepen voor de groote vaart gebouwd; zij zijn vervangen geworden door ijzeren booten en ook deze zullen spoedig hebben uitgediend, daar de ervaring leert, dat stalen stoomschepen in alle opzichten te verkiezen zijn boven de beide eerstgenoemde. Wij mogen dus beweren, dat op het uit gestrekte veld der maatschappelijke samen leving het staal de eerste en het ijzer de tweede plaats begint in te nemen. Met 64 tegen 20 stemmen heeft de k*mer de door de regeering voorgestelde wijziging iu de gemeentewet aangenomen. De hierop betrek king hebbende paragrafen van art. 2 dier wet zullen voortaan luiden De burgemeester wordt door den koning uit de leden van den raad benoemd echter is de koning bevoegdop advies van Ged. Staten den burgemeester te benoemen buiten den raad, uit de kiesgerechtigde ingezetenen der gemeente boven de 25 jaren. Wanneer de burgemeester buiten den raad benoemd is heeft hij in ieder geval raadgeven de stem in vergadering van burgemeester en wethouders. Hij is rechtens voorzitter van den gemeenteraad met raadgevende stem. De schepenen worden gekozen door den ge meenteraad uit zijn midden. De verkiezing ge schiedt bij geheime stemming en volstrekte meerderheid in zooveel verschillende stemmin gen als er schepenen te kiezen zijn de rangorde der schepenen wordt bepaald door de volgorde der stemmingen. is. Dat ook een man als Brisson die als een vriend van Grévy beschouwd moet worden gezegd heeft dat hij zijn ontslag nemen moet zal den president ongetwijfeld geschokt hebbi-n. De heer Grévy vroeg dan ook de reden van zijn opinie, waarop Brisson antwoordde: „Het is hard het te moeten ziggen, maar van alle kanten wordt er op aangedrongen." De strijd schijnt Grévy zwaar te vallen, hij heeft althans, na Brisson Le Royerpresident van den se naatnog bij zich ontboden, doch deze dankte ook voor de eer een kabinet samen te stellen. Donderdag heeft de president o. a. ook ge sproken met den heer Heurij Maretaan wien hij mededeeldedat hij den heer Ribot het vormen van een ministerie ten behoeve van het congres zou aanbieden waarna Grévy zijn ont slag zou nemen wanneer Ribot weigerde dan zou hij den heer Goblet of Rouvier die taak opdragen. ITnvas meldt verderdat de president rter republiek Donderdag avond met de leden van het oude kabinet eene bijeenkomst heeft gehad en met hen heeft beraadslaagd over zijn besluit om af te treden. Het ministerie-Rouvier zal aanblijven en waarschijnlijk Maandag bij de kamers cene boodschap betreffende de aftreding van den heer Grévy inzenden waarna het con gres Dinsdag zou kunnen bijeenkomen. Jules Grevy is thans bijna negen jaren president der republiek en in dien tijd heeft hij twaalf rainisterieu gehad om niet te spreken van de tusschentijdsche verandering van eenige ministers onder hetzelfde hoofd. Het kabinet Waddington werd gevormd de 5 Februari 1879 en heeft tien maanden geduurd. Freycinet 29 December 1879 gevormdnegen maanden. Jules Ferry 22 September 1880 veertien maan den. Gambetta :J 14 November 1881twee en een halve maanden. Freycinet30 Januari 1882; zes maanden. Duclerc 7 Augustus 1882; zes maanden. Fallières: 29 Januari 1883 veertien dagen. Jules Ferry.- 22 Februari 1883; zes en twintig maanden. Brisson 6 April 1885 negen maanden. Freycinet8 Januari 1886 elf maanden. Goblet 10 December 1886 vijf maaoden. Rouvier30 Mei 1887 vijf eo een halve maand. Hieruit blijkt dat elk ministerie g<middeld negen maanden heeft bestaau. Jules Ferry was twee- en Freycinet driemaal het hoofd van een kabinet. Het heeft de verwondering van velen gewekt, dat de rechterzijde Zaterdag jl. de uiterste lin kerzijde heeft geholpen ter omverwerping vau het ministerie, daar zij den dag te voren in hare partij-vergadering besloten had het ministerie te steunen bij de beraadslaging over de interpellatie van Clémenceau. De Siècle weet opheldering te geven omtrent dien on verwachten keer. De graaf van Parijs had in allerijl een zijner secre tarissen naar Parijs gezonden om zijne partij tot ar dere gedachten te brengen. De monarchale Gauloi9 spreekt dit wel tegen, maar le Siècle houdt zijne bewering nadrukke lijk volen zegt zelfs den man te kunnen noe men dien de graaf van Pariis onverhoeds naar Parijs heeft gezonden. Het is de heer Du puis. De Parijsche gemeeuteraad weigert alle omgang met den nieuwen prefect van politie, wanneer de icspecteur van politie Ilonorat die het ontplooien van de roode vlag verbood bij de voor eenige dagen plaats gehad hebbende begra fenis van een communard, niet ontslagen wordt. Er wordt den heer Grévy geen keuze m^er overgelaten. Van daag of morgen zal hij moe ten aftreden. Met Brisson is de president niet gelukkiger geweest dan met Floquet, De Freyci net en Gobiet. Ook hij heeft gezegd wat de o rongen verklaard hebben, dat de bestaande crisis geen ministerieele maar een presidentieele Een depêche uit Londen meldt het plotseling overlijden van den infant Don Jnan de Bourbon geb. in 1822, vader van Don Carlos, den pre tendent Daar den Spaanschen troon en te wiens, behoeve hij zelf in 1868 afstand had gedaan. Dou Juan was de jongste zoon van den graaf de Montemoulin die onder den titel van Karei VIde aanspraken had gesteund welke men krachtens de Salische wet door hunnen vader Karei V tegen Isabella II had doen gelden. Don Carlos en diens broeder zijn naar Londen vertrokken. l)e troonrede, waarmede de zitting van den rijksdag geopend is maakt melding van de ernstige ziekte van den kroonprins. Uit de be grooting blijkt dat de financieele toestand gun- stiger geworden is. De belangrijkste weisons- werpen, welke aangekondigd worden, betreffen de verhooging der graanrechten, de landweer- en de landstorm-wet tot versterking van de weerbaarheid des rijks, de verzekering van oude en gebrekkige werklieden, de beperkte aanspra kelijkheid der vennootschappen, en de voorloo- pige verlenging van het handei9tractaat met Oostenrijk. Do buiteolaudsche staatkunde des rijks 9treeft naar het behoud vau den Europee- schen vrede door de vriendschappelijke betrek- Kingen tot alle mogendheden te bevestigen door tractaten en bondgenootschappen, welke ten doel heboen, het gevaar voor oorlog te voorkomen en onrechtmatige aanspraken gemeenschappelijk af te wijzen. Hel Duitsche rijk is niet gezind iemand aan te valleD iedere onchristelijke nei ging om naburige volken te overrompelen is ons vreemd, doch wij willen sterk zijn om ons te kunnen verde ligen. Zoo min de staats- als de leger in richting van het Duitsche rijk is er op berekend, den vrede met onze naburen door willekeurige aanvallen te verstoren. Maar iu het afslaan van dergelijke aanvallen en in het ver dedigen onzer onafhankelijkheid ziju wij krachtig, en willen wij met Gods hulp zoo krachtig wor den, dat wij ieder gevaar gerust ouder de oogen kunnen zien. De troonrede heeft hier overal een zeer ernstiger, iodruk gemaakt. Bladen van verschil lende richtingen, als bijv. de Vossische Zeitung en de Po9t, geven hunne bezorgdheid le kennen over hetgeen in de rede ter kenschetsing van den buitenlandschen toestand wordt gezegd. Da Post ziet reeds voorteekenen van een oorlog tusschen Rusland en Oostenrijk. Andere bladen zijn wel eenigszins minder pessimistisch, maar achten tocb, wegens de crisis in Fraukrijk, den toestand zorgwekkend. De voorzitter verzocht den rijksdag hem te machtigen tot het zenden van eene dépêche aan den kroonprins tot het betuigen der deel neming van den rijksdag in het hem treffende leed, en tot het overbrengen dierzelfde gevoelens aan den keizer. Eenparig werd deze machtiging verleend. De landdag van Lotharingen heeft, op voor stel van zijn oudste lidden heer Finstinger, eenstemmig en langs telegrafischen weg den keizer zijne smartelijke deelneming betuigd iu de ziekte van den kroouprius, alsmede zijne goede wen- schen voor de geuezing van den doorluchtigen lijder. De officieu9e organen beginnen reeds te spreköu over het verhandelde tusschen de keizers van Duitschland en Rusland en Bismarck. De Köln. Ztg. begint en verklaart, geheel officieus, dat in den loop van het gesprek tus schen den czaar en Bismarck gebleken is, dat de czaar een aantal brieven en telegrammen over de houding van Bismarck in de Bulgaarsche quaestie ontvangen heeft, die vari begin tot het einde valsch waren en die, wanneer zij echt geweest waren, den czaar reden gegeven hadden boos te zijn, en de politiek van Bismarck te wantrouwen, Men heeft den oorsprong der be richten ontdekt en men weet reeds dat zij van de Orleani&ten afkomstig moeten zijn. Laier zullen de gevolgen van dit rumdschappelijk onderhond wel blijken, voegt het blad er bij. Er i9 dus eene geheJe verandering in de politiek van Rusland jegens Duitschland op handen. Deze onthullingen brachten te Berlyn veel sensatie teweeg. De beurs zag daarin de mo gelijkheid van eene verdere verstandhouding tusschen Rusland en Duitschland en de Rus sische fondsen rezen dientengevolge. Daarentegen is men in staatkuudige kringen over de gebeuilijkheia van eene weikelijke in nige verstandhouding tusschen de beide staten zeer sceptisch. De bladen dringen aan op nadere

Echo van het Zuiden | 1887 | | pagina 1