Italië. BINNENLAND. Rusland. Ingezonden stukken. Burgerlijke stand. Handelsberichten. 1229. 127 9V5 „36-37 1230. 262 10 „37-38 1231. 41 84/5 „32-33 Terklaringen, Tooral aangaande die kringen ten hove, die beschuldigd worden van de buiten- landschs staatkunde van Bismarck te dwars- boomen. De National Zeitung geeft de verdenking te kennen dat de OrleaDistische omgeving en de verwanten van prins Ferdinand van Bulgarije aan de vervalsching der brieven en depeches medeplichtig zijn. Het ligt, volgens dat blad, wel wat voor de hand dat men den czaar uit Sofia heeft wijs gemaakt dat Duitschlauds staat kunde prins Ferdinand steuntten einde door die voorstelling met den czaar te kunnen on derhandelen. VaD vertrouwbare diplomatieke zijde wordt verzekerd dat het de bedoeling van Bismarck was, om met de openbaarmaking van zijn on derhoud tusschen hem en den czaar behalve eene gewone opheldering te geven de vrede lievende en gematigde republikeinen in Frankrijk bij de thans bestaande presidiale crisis oogen- blikkelijk te steunen en wel daardoor dat hij weer openlijk de tot een staatsgreep geneigde Orleanisten ais een bedeukelijk gevaar voor den Europeeschen vrede deed kennen en machteloos maakte. Aanduidingen in dien zin schijnen van diplomatieken kant te Parijs kenbaar ge maakt te zijn. De Nordd. Allg. Zeitung bevat eenen brief van den hofmaarschalk van den kroonprins gedagteekend uit San Remo 21 dezerinhouden de dat de kroonprins innig verblijd en ten diepste getroffen is over de vele bewijzen van deelneming uit alle stalen van het Duitsche rijk en uit het buitenland zoowel als over de tal rijke inzendingen lan welgemeende raadgevingen ter genezing zijner kwaal. Daar hij op al die talrijke brieven en telegrammen niet kan antwoor den, heeft hij den hofmaarschalk opgedragen, zijne dankbetuigingen op boven vermelde wijze over te brengen. Vele gezelschappen bedevaartgangers worden te Rome vernacht uit Frankrijk, Hongarije, Belgie, Zwitserland, Nederland en Canada. Ook felicitatiebrieven beginnen den Heiligen Vader reeds toe te stroomen. Zoo ook een van den shah van Perzie, die den paus geluk werscht met zijn aanstaande jubileum en hem mededeelt dat hij op zijne weldra te ondernemen reis door Europa ook Rome hoopt te bezoeken. Inmiddels wordt door de Italiaansche spoor wegmaatschappijen al het mogelijke gedaaD om door verlaagde tarieven en aanlokkelijke schik kingen de vreemde pelgrims tot uitstapjes te verleiden. Een aantal van 200 pelgrims is vol doende om den prijs der plaatsen met 50 pet. te doen dalen zoo noodig zelfs om hun eenen extratrein ter beschikking te stellen. De Tand radbaan-maatschappij van den Vesuvius doet aan reizigers, die vau het insigne als pelgrim zijn voorzien het volgende, schier onweerstaan bare aanbod: Retourbiljetten Rome—Napelsgeldig voor zes dagen omnibus aan het station logies in het Grand Hotel Washington, beneveDS tafel en bedieninguitstapjes naar den Vesuviusnaar PompeiSorrentoCapri en de blauwe grot Pozzuoli en Baja, en rijtoer door de stad Napels in rijtuigen van het hotel alles voor 160 lite lste en 148 lire 2de klasse. Driedaagsche bil jetten overigens op geheel dezelfde voorwaarden kosten slechts 80 en 68 lire. Dit is waarlijk zoo goed als te geef en onge twijfeld zullen vele honderden er gebruik van maken. In de voldoening, die de Heilige Vader door de zoo warme deelneming aan zijn jubileum smaken moet is zich een bitter leed komen mengen. Zijn broeder, kardinaal Giuseppo Pecci die voor eenige maanden door een lich ten aanval van beioerte getroffen werd schijnt niet te herstellen en is op het oogenblik zeer lijdende. Naar de Times uit Petersburg verneemt, heeft de politie aldaar in eene der voorsleden twintig jongelieden gearresteerd, die in bezit waren van eene geheime drukpers. De politie nam ook een aan'al vrouwelijke studenten gevangen. De revolutionaire propaganda schijnt werkzamer dan ooit. Een hooggeplaatst ambtenaar, belast met de nasporing der revolutionairen, eikent dat de arrestatiën tegenwoordig dagelijks talrijker worden. De Russische minister van financiën heeft aan den ministerraad een plan voorgelegd tct be sparing van een millrcn roebels 's jaars, door besnoeiing der uitgaven bij alle departementen. Ook zouden de staatssubsidiëu aan de spoorwe gen belangrijk verminderd worden. UITVOERINGEN. Zondag 27 dezer, des middags 12 ure, door de liedertafel „Oefening en Vermaak" van "Waalwijk en Bezooien, op de zaal Musis Sacium" De Pius-Kantate Jos. J. H. Verhuist. Tekstboekjes in de zaal verkrijgbaar te gen betaling van 5 cents. CAPELLE. Dinsdag 29 November 's avonds 71/, ure, concert door de liedertafel „Oefening kweekt kunst", in de zaal van B. Rcoi, WAALWIJK, 26 November 1887. Aan het antwoord van den minister van waterstaat op de opmerkingen, vragen enz. betreffende de waterstaatsbegrooting, ont- leenen wij het volgende: Met liet einde van 1887 zal voor de werken tot verlegging van den Maasmond eene som van ruim 21/t millioen gulden aan onteigening van gronden besteed zijn. In het volgend jaar zal de onteigening krachtig worden voortgezet. Omtrent den stand der werken wordt het volgende medegedeeld De normaliseering van den Amer is voor het grootste gedeelte voltooid. Met de werken tot voorbereiding voor het veranderen van liet pontveer te Kei- zersveer in den rijksweg van Breda naar Gorincliem in een stoombootenveer; is een aanvang gemaakt. De bouw van de uitwateringssluis in het noordelijk afwateringskanaal, benevens van de scheepvaartsluis en van de uitwaterings sluis in het zuidelijke afwateringskanaal (het Oude Maasje) zijn onderhanden. Dc vorming van het riviervak, lang 4250 M., tusschen het Holleken bij Keizersveer cn de Hussensche Gantel, wordt 14 Dec. e. k. aanbesteedten einde dit breede ge deelte in 1890 met de aangrenzende vak ken in aansluiting te brengen. Het tijdstip der volledige afsluiting der Heerenwaardensche overlaten is niet aan te geven. He kamer van koophandel te3s Bosch, neeft in hare vergadering van 23 Nov. j.l. in behandeling genomen een door de kamer te Waalwijk aan de regeering gericht adres, waarbij wordt aangedrongen op het in ex ploitatie brengen van het gedeelte spoor weg WaalwijkVlijmen en op eene spoe dige voltooiing van 't gedeelte Vlijmen 's Bosch. Na eenige deliberatie is de kamer een parig van meening, dat de voorloopige ex ploitatie van het gedeelte spoorweg Waal wijkVlijmen voor den handel dier stad van geen belang is, terwijl men met het oog op de kortelings geleden verwerping der plannen van de regeering, geen vrijheid vond, op de overigens gewenschte voltooiing van het gedeelte Vlijmen's Bosch aan te dringen. Wordt derhalve besloten het adres voor notificatie aan te nemen. He vergadering van Nederlandsche in- dustrieëlen, een vervolg op die gehouden te Utrecht, is thans vastgesteld op Woensdag 7 Hecember a. s. in het Café Krasnapolsky te Amsterdam. 't Schijnt dat onze markt tegenwoor dig ook door zakkenrollers wordt bezocht althans reeds een paar malen is bij de po litie aangifte gedaan van een vermiste por- temonnaie of knipbeurs. Vooral schijnt men het op de botermijn te hebben gemunt. Een ieder zij dus voorzichtig He directie der liedertafel „Souvenir des Montagnards" te Tilburg, heeft het ini tiatief genomen om het gouden priesterfeest van paus Leo XIII, aldaar op luisterrijke wijze te vieren. Er zal o. a. een groot feestconcert wor den gegeven en men stelt pogingen in het werk om vooral de armen, de weezen en de schoolkinderen in de feestvreugde te kun nen doen deelen. Het feestcomité zal zich eerstdaags defi nitief constitueeren. He feesten van de Utrechtsche man- nenzangvereeniging en de groote nationale zangerswedstriid zijn te Utrecht in vollen gang. Zondag gaat de liedertafel „Souve nir des Montagnards* uit Tilburg er heen, om in de tweede afdeeling te kampen met tien der grootste liedertafels uit ons land. Behalve bet verplicht koor Psalm VIII van Richard Holzullen de Tilburgenaren als vrij koor ten gehoore brengen „Super flu— mina Babylonis" van Ililler. Naar men verneemt zijn vele stadgenoo- ten voornemens, dezen op muzikaal gebied zeer belangrijken wedstrijd te gaan bijwonen. He telephonische aansluiting tusschen Capelle en Waspik is bijna gereed. Heze verbinding komt den handelaren van beide gemeenten zeer te stade. Ook de gemeente 's Gravemoer krijgt een telephoonkantoor. Opmetingen van wege het rijk hebben daarvoor reeds plaats ge had, terwijl bij besluit van den gemeente raad, behoudens hoogere goedkeuring, de brievengaarder belast is met de bediening van de telephoon. Osch met zijDe omstreken blijft op het gebied van baldadigheid en vechtpartijen zijn droevigca naam handhaven Zondagavond is de rijksveldwachter P. te Gef- fen het slachtoffer geworden, waarschijnlijk van een wraakoefening. Door iwee geweer- of pistool- scholen zijn hem nogal belangrijke wonden toe gebracht in arm en been. Maandagavond werd in den trein die circa 5 ure te Oach aankomt, op 5 minuten afstands van het station een ruit verbrijzeld in een 3de klasse coupé. Of door een steen of wel een kogel deze vernieling werd teweegge bracht is nog onbekend. Men vermoedt het laatste. Te Berchem werd een persoon in den avond van Maandag op straat aangevallen en met een scherp voorwerp een oog uitgeslagen. Men verdenkt een lid der familie van den aan gevallene van deze brutale aanranding. Door de maréchaussees te Moerdijk werd eene naar gissing 50 a 60jarige vrouw aange troffen, die doofstom is, lezeu noch schrijven kau en zich ook niet, zooals vele barer lotge- nooten, door teekens met de hand verstaanbaar kan maken. Het was dus niet mogelijk zoo aanstonds uit te maken waar deze ongelukkige thuis behoort, cn aangezien ze geen geld bij zich had, niet wetende wat met haar aan ie vangen, heeft men haar naar Breda overgebracht. Hier evenwel wist men evenmin wat men met haar zou beginnen doch meende, dat in 1885 een dergelijk vrouwtje te Oudheusden wa? geweest en dat men toen te 's Bosch tot de ontdekking was gekomen, dat zij uit Frankrijk afkomstig was. Door het opslaan van het Politieblad werd men in die metning bevestigd. Hot vermoeden lag dus voor de band, dat men thans met het zelfde vrouwtje te doen had. Men heeft haar mitsdien onder geleide naar 's Bosch vervoerd waar men hoopt tot zekerheid van dit vermoeden te geraken. N. B. Ct. De smokkelaar v. d. Z uit Tilburg, die een agent van politie ernstig verwondde, is niet, zooals gemeld werd, in verzekerde bewaring ge nomen. Een bij hem gedane huiszoeking leidde tot geen resultaat, terwijl men denkt dat bij over de grenzen gevlucht ts. Dinsdagavond omstreeks 6 uur woedde er een hevige braad in het onder Nijmegen gele gen dorp Hees. In korten tijd werd eene be huizing, deels bewoond door den bierhuishouder L., eu deels door den landbouwer v. R., in de asch gelegd. Het vee werd gered, doch de in boedel, bierhuisinventaris, eene aanzienlijke partij winiervoorraad, en de landbouwersgereedschappen werden eene prooi der vlammen. Men wijt het onheil aan het omvallen van een petroleumlamp. Naar men zegt waren het huis en de inboedels tegen brandschade verzekerd. (Buiten verantwoordelijk der redactie.) Aan de redactie van «De Echo van het Zuiden». Mag ik s. v. p. een plaatsje verzoeken voor het onderstaande? Vooraf mijn hartelijken dank. Tilburg, 25 Nov. 1887. In nummer 93 van uw gjacht blad d.d. 20 dezer, lees ik in een artikel, getiteld Tilburgi- nnia en onderteekend Jantje van Tilburg de uitdrukking der grootste verwondering dat er tot nog toe in het zich zoo gaarne „bij uitstek katholiek" noemende Tilburg nog geen zweem te vinden is van voorbereiding en werkzanmheid, om het aanstaande Leo-feest eens te.r dege plechtig te vieren. Vooral de Zouaven-Broederschap «Fidei et Virtuti», die in casu nummer één kon zijnblijkt werkeloos. Vroeger weiden er bij de Pius-fecsten cantates en te Deum's ingestu deerd, en r.uniets, enz. Maar, Jautje vau Tilburg, klinkt uw naam n»et wat satyrisch weet u dan niet dal er bij de «Zouaven-Broederschap» door hare liedertafel «St. Caecilia» niet alleen is ingestudeerdmaar ook uitgevoerd geworden al reeds, een Leo- cantate, en nog wel een cantate die in Tilburg het licht zag? Immers van dat schoone stuk, dat zoo lang en zoo enthousiastisch is geapplau disseerd geworden gedurende en na de uitvoering door tegenwoordig zijnde mannen van gezag op 't gebied van zang en muziek zoo zeer geroemd, danken wij de woorden aan den YVelEerw. heer J. Sprangers, priester, en de mnziek aan den, ook buiten onze stad zoo gunstig bekenden organist den heer W. J. Reijniersbeide te Tilburg. Om ook die feestdag recht feestelijk te vieren, is het bestuur, na er meermalen over gehandeld te hebben, reeds zoo ver gekomen, naar ik ver neem, dat iu de volgende week reeds eene be slissing zal zijn genomeu. En dat belooft nog al wat 1 eerstens in de kerk natuurlijk Dat r ecu luisterrijk concert zal worden gegeven, en er een Eerw. feestredenaar zal optreden dien dag, is zoo goed als zeker. Op uwe vraag dus*. «Wat zal Tilburg nu doen ziet u dan al vast iets van de zouave n-Broederschap, om de groote figuur van Z. H. Leo XIII op diens gouden jubileum waardig te vieren. En, dat alle ge zelschappen en vereenigingen zullen meedoen, staat vast. De iiedertafel «Souvenir des Montagnards» is reeds druk aan het werk, de andere vereenigingen begint en of zijn reeds begonLen, cn dat Tilburg feest kan en teil vieren dat is reeds spreek woordelijk geworden. Geloof zeker, Jantje, dat geheel Tilburg dan met onzen dichter zal juichen «Heil U, Priester heil U, Koning Sieraad in der Paus- n rij Nederland zrndt U zijn hulde Op Uw Gouden Jubeltij. Wij, zijn zonen, uwe kindren, KnieleD voor uw heerschappij Eeuwge trouw aan Petruszetel Vader LEO, zweren wij.» Hailelu-Jah Salut Jantje vau Tilburg. UEd. dw. dienaar, A. B. WAALWIJK. Van af 19 tot en met 25 Nov. 1887. GEBOREN Johannes z. v. Jozephus Verschu ren en Maria Geerdina Ameldoffer. SPRANG. HUWELIJKS AANGIGTE: Hermanus Nicolaas Sonneveld j.m. 23 jaren, van Aarle Rixtel, met Jacoba Timmermans jd. 30 jaren. HUWELIJKS AFKONDIGINGEN: Hermanus van Dongen jm. 22 jaren van 's Gravenmoer, met Aantje Chabot jd. 22 jaren. Christiaan van Etten Wed. van Huiberdina van Vugt oud 32 jaren met Johanna Papen jd. 27 jaren van Tilburg. GEHUWD Johannes Teunis van Thielen j.m. 24 jaren met Adriana van Oosterhout jd. 22 jaren. GEBORENCatharina Helena d. van M. C. Quist en P. II. Bevelander Gerardus z. van A. J. Roomer en M. Factor. Johannes z. van J. Chantrel en J. Toebak. Ilendrika Johanna d. van J. van Zeist en W. Chabot. Gerardus Johannes z. van W. van Esch en Antje Ros, Hendrik z. van Ch. Molegraaf en M. de Bie. Antonia Adri ana d. van B. van Willigenberg en M. B. Varos- sieau. Andries z. van G. Pol en Cl. van der Hammen. Gerardus Cornells Nicolaas Johannes z. van A. van der Maaden en L. M. Th. van der Boon. OVERLEDEN Cornelia Dirkje in 'tVeld, 4 maanden. Melia Wagemakers, 9 maanden. Jacoba de Bie, 1 maand. WAALWIJK, 25 Nov. Bij redelijken aanvoer van hoornvee was ook heden de handel niet vlug en de prijzen waren flauw gestemd. Kalfkoeien golden f115 a 220, Kalfvaarzen f70 a fl75. Biggen f2.75 a 6.25 per stuk. Ter botermarkt aangevoerd 1112 KG. j van 1.14 1/26 per KG. verkocht. Eieren f7.a 7.75 per 100 stuks In huiden, leder en schors is de handel stil, alleen voor onmiddelijke behoefte rui men kleine partijtjes prima zooileder tegen gesouteneerde prijzen op. Lichtleder blijft voor de schoeneufabrieken nogal gevraagd. AMSTERDAM22 Nov. Bericht van de makelaars BROUWER ANCHER en DORHREGTER. Ex inschrijving 3 November jl. zijn af gedaan no 104-8, 1095 stuks Oost-Indische runderhuiden. Inlandsche artikelen zeer stil. INSCHRIJVING op 30 November 1887, namiddags half een ure. Entrepotdok 6e afdeeling. No. Per „Drenthe." Tax. 1198. 151 Soerabaya runder 27/8 k, 65-66 1199. 14-9 345/100 56-57 1200. 159 8Ys „52-53 1201. 202 en Probo- lingoaard runder 53/5 43-44 1202. 479 69/10 „46-47 1203. 25 Soerabaya 41/3 41-42 1204. 123 buffell03/6 „34-35 1205. 46 7 2/5 „32-33 1206. 161 121/5 „28-29 1207. 98 11V2 „28-29 1208. 32 93/10 „26-27 Entrepotdok 8e afdeeling. Per „Prins van Oranje. 1209. 209 Soerabava runder 29/10 65-66 1210. 208 buffel 645/100 32-33 1211. 36 4 „35-36 Per „Prins Frederik." 1212. 295 Probolingo rund 64/5 46-4-7 1213. 273 Soerabaya 37a 54-55 Entrepotdok 6e afdeeling. Per „Soerabaya." 1214. 235 Samarang buffel 61/, 30-31 1215. 265 113/10 „28-29 Entrepotdok 8e afdeeling. Per „Utrecht." 1216. 79 Soerabaya rund S8/10 38-39 1217. 34 buffel 10 „28-29 Entrepotdok 6e afdeeling. Per „Sumatra." 1218. 4-38 Samarang rund 39/10 „55-56 1219. 290 37/10 „44-45 1220. 648 buffel 85/8 „42-43 1221. 448 8Va 28-29 Entrepotdok 8e afdeeling. Per „Almora." 1222. 173 Batavia buffel ll1/* „46-47 1223. 24 9»/4 „38-39 1224. 305 10% „36-37 1225. 14 10 28-29 1226. 11 runder 7 49-50 Per „Dacca." 1227. 30 Batavia buffel 12 „46-47 1228. 57 87a 37-38 1232. 16 99/10 35-36 1233. 48 Cberibon 678 35-36 1234-. 4 Batavia runder 8tyj „52-53

Echo van het Zuiden | 1887 | | pagina 2