BUITENLAND. Frankrijk. Engeland. Italië. Servie. Rusland. BINNENLAND. UITVOERINGEN. TILBURGI AN I A. v. Augsburg Antoon Fugger die aan zijne on bemiddelde erfgenamen behalve zijne kost bare juweelen en vaste goederen in bijna alle landen van Europa, in baar geld een vermogen achterliet van 27 millioen gulden. Voltaire schatte den rijkdom van kardinaal Mazarineerste staatsminister in Frankrijk, op 200 millioen francsmaar dat was on geveer slechts de helft van het vermogen verworven door den gunsteling van de ver maarde, om niet te zeggen beruchte keizerin Catharina II van Rusland, Potimkin. Hoe wel deze in buitensporigheden en uitspattin gen vele millioenen verbrastevergaarde hij in den korten tijd van 16 jaren een ver mogen van 90 millioen zilveren roebels of 180 millioen gulden. Als curiositeit geven we hier een lijst van het jaarlijksche inko men dai op het laatst der vorige eeuw de grootste Cresussen in Europa te verteren hadden De Prins van Condé 21/s millioen gulden. Graaf Tscheremetew 2 f/ Vorst Lubomirski 12 honderdduizend gld. Markies van Spinola 1 millioen gulden. Vorst Radzivil 9 honderdduizend gld. Hertog v. Medina-Sidonia 8^2 Graaf Czernischew 8 u Hertog Orleans 73/4 Bedford 7 n Hertog v. Northumberland 5^2 n Hertog v. Devonshire ö1^ n n Hertog v. Marlborough ö'/s Lord Spencer 4 n Graaf Shelburne ruim 3 u Lord Eritzwilliam ruim 3 Hertog v. Manchester 3 Graaf Temple 3 Hertog v. Rutland 3 Hertog v. Beaufort 3 N r/ Rigby, voormalig betaalmeester bij het leger 3 honderdduizend gulden. Bij nauwkeurige beschouwing hiervan springen twee zaken dadelijk in het oog: ten eerste prijkt onder al de genoemden slechts één Duitscher, vorst Radzivil, en ten tweede bestaat de lijst, met slechts ééne uit zondering, enkel uit namen van hoogadelijke personen. Een opsomming der thans levende millionairs zou ongeveer het tegenoverge stelde te aanschouwen geven. (Wordt vervolgd.) oordeeld. In zijn kamer is in dien tijd gevonden een brief, komende uit Duitachlar.d en waarin medegedeeld werd, dat de eerste inlichtingen, die gezonden zijn, onvolledig waren, zoodot men eerst de plauneu der forten van Antibes met de verklarende bijzonderheden wachtte, voor men de beloofde belooning rou afzenden. Verder is hieromtrent niets bekend doch men gelooft weder een verrader betrapt te hebben. De stad Parijs heeft alvast 700,000 frea. beschikbaar gesteld voor de deelneming aan de wereld-tentoonstelling in 1889. De groote grondeigenaren in Ierland beginnen te klagen over cie treurige conditie, waarin zij verkeeren. Sedert 1881 is door de invoering van verschillende hervormingen ten voordeele der boeren hun zooveel schade gedaan, dat hunne bezittingen niet de geringste waarde meer ver tegenwoordigen. En daar de staat die wijzigingen van kracht heeft verklaard, meenen zij dat de staat verplicht is hen schadeloos te stellen. Het is echter onwaarschijnlijk of het kabinet-Salisbury aan dien eisch een gewillig oor zal verleenen. In de vorige week kwamen berichten van 32 schipbreuken, waarvan 12 Britsche schepen betroffen. Het getal der aanvaringen bedroeg 24. Acht schepen strandden aan de Britsche kust, twee vergingen ten gevolge van aanva ring. Hel ver ies aan raenscbenlevens bedroeg in de afgeloopcn week 14, zoodat in 't geheel in den loop vau 't jaar S412 personen het leven op zee verloren. Het totaal aantal schipbreuken in 1887 beloopt thans 1572. Viscount Canterbury, een Engelsche rijks pair, is door bet Londensche bankroetgercchlshof insolvent verklaard. Het Engelsche barkschip ,.ldomene," van Rangoon naar het Kf. naai, is 17 No*. in de Maze.ppa-baai bij East Londen verongelukt. De gezagvoerder en 13 man zijn verdronken de geredden kwamen te East Louden aan. Het weer blijft steeds ruw. In het noorden van Schotland en op de Shetlandscbe eilanden heeft weer een herige storm gewoed, waardoor de *isschers groote schade leden en weer menig menschenleven verloren ging. Op enkele plaatsen is reeds vrij wat sneeuw gevallen, zoo zelfs, dat hier en daar hst verkeer werd gestremd. De spoorwegdienst heeft echter nog nergens s'oornis ondervonden. Het Fr.tnscbe kabioet is Donderdag met zijne mededeelingen voor het parlement verschenen, welke de boodschap van den presidejt eeniger- mate aanvullen en verduidelijken. Aan goede beloften laat het kabinet 't niet ontbrekeu, en wanneer zij alle tot uitvoering komen, mag het een model-ministerie genoemd worden. Doch scboone beloften te doen kost niets; bet houden van zijn woord is ket voornaamste. Dit zal ook het miniaterie-Tirard ondervinden. Er ziju echter weiuig ministeries, die niet met een legio goede bedoelingen optreden, doch hoevele var» die schoone plannen worden gewoonlijk verwezen lijkt? In der. regel niet vele en wij twijfelen er aan of aan het kabinet-Tirard üe tijd ge laten zal worden zich bezig te houden tot be reiking van bet evenwicht tusschen ontvangsten en uitgaven, met de spoidige uitvoering der werken, waardoor de nijverheid met het buiten land zal kuunen wedijveren, en met het invoeren van bezuinigingen. Nogmaals, wij gelnoven uiet, dat het kabinet in de gelegenheid gesteld zal worden de verantwoordelijkheid bij ongelukken in fabrieken en werkplaatsen, en den arbeid van minderjarige knap-n en meisjes te reg. len, even min als de overige wijzigingen te br. ng-n, welke in de minijterieele boodschap zijn opgesomd. In deze opinie worden wij versterkt door de koel heid, waarmede een en ander door het parlement en door de pers is rpgenomen, en den geringer» steun, dieu het kabinet zelfs bij zijne vriendin vindt. Bij nader iuzicht komt iedereen meer tot de overtuiging dat bet om zoo te zeggen vh esch nog visch is. Geen enkele groep vindt er zijn kracht in. Intussohen is de vrees, dat men reeds onmid dellijk een nieuwe ministerieele crisis zou hebben, geweken. De kamer van afgevaardigden beeft namelijk het regeerings-voorstel betreffende de voorloopige kredieten voor drie maanden op de Staatsbegrooting, io zijn geheel aangenomen met 521 tegen 3 stemmen. Het wetsontwerp tot verlenging van het handelsverdrag met Italië voor deD tijd van zes maanden is met 516 tegen 5 stemmen goedge keurd. Aan generaal Caffarel is als gepensior.neerd brigade-get.eraal met dertig jaren dienst een pensioen to-gekend .an 8000 lrar.es. Het herstel van Ferry is nog slechts een quaestie van enkele dagen. Nog steeds ontvangt hij blijken van belangstelling. Uit Nizza wordr een sensatie wek kènd be richt gemeld. E.;u zekere Cli itelain, onderofficier, die in Tonkin den rang van adjudant en de militaire medaille verworven heeft, leidde sedert eenigen tijd een ongeregeld leven. YV«*geus een afwezigheid van vijf dagen zonder kennisgeving, werd bij van zijn nieuwen titel vervallen ver klaard en tot veertien dageD gevangenisstraf ver- WAALWIJK. Zondag 18 dezer, zal de harmonie l'Espé- rance in de harmoniezaal uitvoeren, (om 12 uren) 1. Fontainois, marche Korn. 2. Passé partout polka. Rethez. 4. Galop. Kiesler. TILBURG. Zondag 18 December, des middags te 12 uur precies, GROOT CONCERT den heer Leo Swagemakersdirecteur der liedertafel „Souvenir des Montagnards", aangeboden als bewijs van hulde voor de glansrijke overwin ning op den Nat. Zangwedstrijd te Utrecht, door de liedertafel „St. Cecilia" der Zou- avenbroederschap directeur de heer W. J. Reijniers, de liedertafel „St. Honoré", direc teur de heer Piet Rijven, de liedertafel „Oe fening geeft Kracht", directeur de heer P. C. Manni. Le Temps meldt, dat generaal Sm Marzano, bevelhebber te Massowah een versterking heeft gevraagd van 30,000 mau. Uit Rome wordt gemeld dat de pogingen van het Engelsche gezantschap bij den koning van Abessinie met goed gevolg bekroond schijnen te worden. Hij z<»u het gezantschap verzocht hebben hem de voorwaardeu mede te deelen waarop Italië geneigd zou zijn vrede met hem te sluiten. De politieke toestand in Servie is sedert den val van het kabinet Garascbanine zeer gespannen en heeft aanleiding gegeven tot een zoowel on verwachte als ongewone manifestatie. Toen eenige leden van de Skoupchtina den koning Din^'r.g het antwoord op de troonrede brengen, heeft vorst Milan woorden gebezigd, die in elk anderen constitutioneelen staat zoudeu beschouwd worden, als van zeer brdenk» lijkei» aard. De koning heeft zich verautwoordeUjk gesteld voor de politiek, door het tegenwoordige kabinet ge volgd, en beeft er niet onduidelijk bijgevoegd dat, wanneer het ministerie een politiek trachtie te volgen t<genovergesteld aan de zijne, hij niet zou aarzelen het kabinet te outsiaau en het par lement te ontbinden. Zelden worden zulke krasse woorden uit den mond van een vorst vernomen, en het zou niet te verwonderen ge.we»st zijn, wanneer het gerucht waarheid was geworden dat RDtich na deze rede var» den koning zijn ontslag had genomen. Door een dergelijk op treden zal de gespannen toestand zeker niet verbeteren. De Russische Invalide betoogt dat Duitschland en Oostenrijk tengevolge van de groote schaal waarop zij in de 'laatste jaren hunne legers ver sterkt vestingwerken gemaakt en spoorwegen aangelegd hebben, et» in het bijzonder door het sterk ontwikkelde spoorwegnet in de grenspro vinciën thans wM de gemakkelijkheid van het concentreeren van troepen betieft verre boven Rusland staan. Dién ten gevolge ziet Rusland zich genoopt zijne troepenmacht aan de grenzen te versterkt-n en zijne vestigen beter uit te rusten. Het overbrengen van eenige cavalerie-regimentt n naar het Weichsel-gebied is derhalve, volgens het genoemde blad, een maatregel vau zuiver defen sieven aard. Rusland zou anders, om het even wicht te kunnen bewaren, geheel andert troepen- massa's naar de grenzen moeten zenden. De verdediging van het Russische grensgebied is nog niet voldoende verzekerd. Wanneer de andere mogendheden zich gerechtigd achten hare ver dedigingsmiddelen vtrdt-r te ontwikkelen, moet toch ook ongetwijfeld Rusland het recht helden, voor zijne verdediging te zorgen. BAARDWIJK. Maandag 19 December, 's avonds 6 uur, door de rederijkerskamer Eensgezindheid, bij mej. dewed. N. L. Dekkers te Baardwijk. DONGEN. Zondag 18 December, 's avonds 6V2 ure, door de liedertafel Oefening en Vermaak van Waalwijk en Bezooien in de zaal van Musis Sacrum. WAALWIJK, 17 December 1887. In de vergadering van Ned. Industrieelen de vorige week te Amsterdam gehouden, werd ook besloten voor den landbouw op bescherming aan te dringen. De heer Th. Waller te Anna Paulowna, lid van het hoofd bestuur van de Hollandsche maatschappij van landbouw, schrijft naar aanleiding van dit besluit aan 't Hdbl. het volgende „Ik wensch op te komen tegen het feit dat op de vergadering gesproken is in naam van ons, landbouwers, en tegen die vader lijke zorg, die men wel zoo goed is geweest daar voor ons te hebben. »De Holl. maatschappij van landbouw heeft op hare algemeene vergadering te Purmerend in 1885 met een verpletterende meerderheid slechts 30 van de 580 stem men waren tegen de bekende motie aangenomen, waarin verklaard werd, dat de landbouwer voor het vrije handelsstelsel was. „Nu moge men over de waarde van het op de vergadering te Purmerend uitgespro ken oordeel verschillenmaar de Holl. maatsch. van landb. is toch zeker meer be voegd om te oordeelen, wat voor ons land bouwers al of niet wenschelijk is, dan een vergadering van Ned. industrieelen. „Feitelijk waren er geen 580 personen, maar de heer Diepen vergeet, dat de leden der H. M. v. L., die daar stemden, afge vaardigden waren, de meesten met een impe ratief mandaat, om uit naam van eenige duizenden te verklaren, dat wij landbouwers wel verbetering zoeken in een betere exploi tatie onzer gronden, maar niet in het heil- looze stelsel van beschermende rechten. „Ik ben overtuigd, datmoge het noodig zijn, het meerendeel der Nederlandsche landbouwers op nieuw met verpletterende meerderheid zal verklaren, dat het geen beschermende rechten wenscht en dan zal het blijken, dat niet altijd wat op een ver gadering van Ned. industrieelen gevoteerd wordt, de meening is van de landbouwers door die heeren industrieelen zoo vriendelijk maar ongevraagd onder hun bescherming genomen." Sedert de vorige noteering was er eenige Kandel in booi voor de persen en besteedde men f 36 A 37 per 10U0 Kg. De verkoo- pers worden meer handelbaar. Roggestroo met veel vraag f 20, Haver dito f 15 A 16 per 1000 Kg. Bij ordonnantie der arrondissements rechtbank te Breda, is tegen J. F. de B., fabrikant en lid van den gemeenteraad te Breda, rechtsingang verleend, met verwijzing der zaak naar de terechtzitting, ter zake van: a. valschheid in geschrifte, en b. het opzet telijk gebru k maken daarvan. (N. R. Ctt) Druilen, 16 December. Bij raadsbesluit van 14 Dec. j.l. is, behoudens goedkeuring van heeren gedeputeerde staten Martinus Ver hoeven metselaar alhier, benoemd tot het houden van dagelijksch toezicht bij het maken der aardenbaan en het met keien bestraten van twee wegen, in de Lage Papesteeg en de Oudheusdensche Baan onder deze ge meente. Vlijmen, 13 Dec. In dezen tijd van werke loosheid is het voor de vele hier wonende polderwerkers en arbeiders een zegen, dat het gemeentebestuur steeds voottgaat met landverbetering. De uitgestrekte landerijen die het eigendom der gemeente zijngeven gereede gelegenheid om gedurende verschei dene jaren in den winter werk te verschaffen en daarmede gaat het bestuur zeer geleidelijk voort. Er zijn thans weer ongeveer 70 man aan het werk, die 60 A 70 cent per dag verdienen en dus in het onderhoud van hun gezin kunnen voorzien. Ware dit niet het geval, dan zouden de ingezetenen reeds veel last hebben van bedelarij want er zijn op het oogenblik geen andere werkzaamheden van eenige beteekenis meer te verkrijgen. Voor die vele werklieden is het dus zeer te wenschen, dat water noch vorst een spoedig einde aan dien dubbel voordeeligen arbeid maken; dubbel voordeelig, omdat de bedelarij wordt voorkomen en tevens uitgestrekte lan derijen worden verbeterd. Dit heeft weder ten gevolge, dat de gemeente steeds meer vruchtbare landerijen verkrijgt, en alzoo de daling der pachten eenigszins wordt opge wogen door het verkrijgen van meer goed land, zoodat er alle kans is, dat er geen bijzondere maatregelen noodig zullen zijn om tegemoet te komen aan de mindere opbreng sten van het land. Ons gemeentebestuur begrijpt ten rechtedat de op deze wijze bestede werkloonen aan de gemeente ruime rente opbrengen. (N. R. Ct.) Waspik, 14 Dec. De zangvereeniging „De Eendracht" gaf gisterenin het lokaal van den heer Gijsmaneene buitengewone uit voering. Onder de schoone nummers van het programma muntte vooral uit het drama: „Simon Turchi" of „de Italianen te Antwer pen." Dit stuk, ofschoon moeilijk in 't juist weergeven der karakters, is zeer goed voor gedragen. De acteurs (in het costuum der 16e eeuw) werden dan ook levendig toege juicht en bewezen eens te meer, wat ijverige studie e.i oefening'vermag. De vereeniging zij overtuigd van den dank der talrijke toehoordersvoor het genot van den avond. Capelle, 17 December. Heden is nabij het veer onder deze gemeente een mestaak om geslagen, met het noodlottig gevolg dat een der opvarenden, A. van W., verdronk. Zijn zoon was nog tijdig van het vaartuig ge sprongen. Ter oorzake van de dezer dagen gevierde, en der nog in wording zijnde feesten, gevoel ik mij nog zóó feestelijk gestemd, dat ik in afwijking van mijn program om hoofdzakelijk Tilburgsche, meer alledaagsche toestanden te schetsen heden slechts feesten en hetgeen dienaangaande „is, en was en worden zal" wil bespreken. Men schijnt het toch met mij eens te zijn geweest, dat men ten opzichte* van onze, ik mag nu wel zeggen „beroemde" liedertafel, het bij de, overigens zeer schitterende hulde van de N. K. Harmonie, moeielijk laten kon, en dat de zeven vlaggen, die daags na de victorie ter eere van de overwinnaars wap perden, al een heel mager figuur hebben ge maakt. Wij Tilburgersmeenen het opperbest wanneer het er op aankomt, ware verdienste naar behooren te huldigen; maar gewoonlijk behoeven wij zoo wat opwarming, en daar hebben wij dan ook onze vaste mannetjes voor uitstekende elementen, die echter dit maal waaromdat weet ik niet aan vankelijk niet goed in 't tuig schenen te willen. Het duurde evenwel niet lang of ons feest commissie was weder kant en klaar en, kon bij vorige gelegenheden het gebruikelijk feest- concert als dankbetuiging voor reeds ontvan gen eerbewijzing gelden, thans moest dat concert voor onze hulde de aanleidmg zijn. In die omstandigheid nu, lag wel iets abnor maals, en ik blijf bij mijne meening dat eene officieel receptie met optocht enz., daags na de overwinning, doeltreffender zou zijn ge weest. Nu moest de liedertafel nolens volens de betooging als het ware zelf provoceeren, wat wel een beetje in strijd is met hare ge wone nederigheid, maar wat nu eenmaal niet goed meer anders kon. De eerste taak van de commissie was natuurlijk om te zorgen voor eene gepaste decoratie. Sierlijke draperieën echt Til- burgsch fabrikaat werden alom in bevallige plooien aangebracht, en deden de fraaie lijnen van de concertzaal des te beter uit komen; en even als de wakkere aanvoerder, op het concert omringd zou zijn van zijne 37 dapperenevenzoo was des directeurs beeltenis, in het noordermiddenvak, omringd van 37 fonkelende sterren op fluweelen ach tergrond. Voorzeker, eene zinrijke voorstelling, door allen, maar vooral door de dames ten zeerste geroemd. Ter zijde van het orkest prijkten schilden en banieren, terwijl voor de estrade zwierige palmen en andere tropische gewassen aan het geheel een frisch en vroolijk aanzien gaven. Over de uitvoering van het schoone program zal ik maar niet veel zeggen, want de lie dertafel qua zangvereeniging althans, is ver boven onzen lof verheven. Wèl schijnt het mij toe, dat haar omvangrijk repertoire menig nummer bevatdat te Utrecht nog grooter succès zou hebben gehad dan Hiller's Super fiuminay hoe schoone passages daarin ook voorkomen. De musicale salti mortales waaraan dat stuk zoo rijk is, zullen in den regelhoe correct ook uitgevoerd, minder boeien en minder enthousiasme verwekken dan breede, forsche, opwekkende koorstukken, wanneer die, zooals bij onze liedertafel het geval isvoldoen aan de hoogste eischen der Kunst. In verband met het feestconcert valt nu alleen nog aan te stippen dat in de pauze

Echo van het Zuiden | 1887 | | pagina 2