Nummer 101. Donderdag 22 December 1887. 10e Jaargang. Toegewijd aan Handel, Industrie en Gemeentebelangen. "ÜKENDMAKING. GEWAAGD SPEL. ANTOON TIELEN, 7d(dl voor volsend BERICHT. NATIONALE MILITIE. BUITENLAND. Belgie. Frankrijk. U1TÜKVEK: Waalwijk. NIEUWJAAR. Gehoor gevende aan het drin gend verzoek van velen onzer abonné's, zullen wij NA 1 JANU ARI het Zaterdags verschijnende nummer weder vroeger afdrukken, zoodat het in den namiddag per post kan verzonden worden evenals dit Woensdags geschiedt. De meesten onzer lezers buiten de gemeente ontvangen dan de courant nog denzelfden dag of anders Zondags ochtends. De Echo van het Zuiden, lm lui Dit blad verschijnt Woensdag en Zaterdag avond. Abonnementsprijs per 3 maanden 1,00. Franco per posi door het geheele rijk f 1,15. Brieven, ingezonden stukken, gelden enz., franco te zenden aan den Uitgever. Advertentiën 17 regels J 0,60 daar Ou. en 8 cent per regel, groote letters naar plaatsruimte. Advertentien 3 maal ter plaatsing opgegeven, worden 2maal berekend. Advertentiën voor Duitscli- land worden alleen aangnomen ioor het advertentiebureau van Adolf Steiner, Hamburg. Reclames 15 cent per regel. kwartaal op deze Courant abonneerenontvangen de nog deze maand verschijnende nummers gratis. Even als vorige jaren stellen wij in het No., dat op Zondag 1 Januari a. s. zal ver schijnen voor belanghebbenden weder de gelegenheid open hunne heilwcnschen te doen plaatsen tegen betaling van 30 cent. Oproeping tot inschrijving. Burg. en wethouders van Waalwijk, gelet op art. 19 der wet van 19 Augustus 1861 (^Staats- blad no. 72), betreffende de inschrijving voor de nationale militie, brengen ter kennis van de be langhebbenden: dat alle mannelijke ingezetenen die op den 1 Januari van het jaar 1888 hun 19e jaar zijn ingetreden, namelijk die geboren zijn in het jaar '1869, onverschillig of zij redenen van vrijstelling hebben of niet, verplicht zijn zich in de maand Januari 1888 voor de militie te doen inschrijven dat voor ingezetene wordt gehouden lo. hij, wiens vader, of, is deze overleden, wiens moeder, of, zijn beiden overleden, wiens voogd ingezeten is volgens de wet van 28 Juli 1850 (Staatsblad no. 44) 2o, hijdie geen ouders of voogd hebbende fedurende de laatste achttien maanden, den 1 anuari 1888 vooi'afgaande, in Nederland verblijf hield 3o. hijvan wiens ouders de langstlevende ingezeten wasal is zijn voogd geen ingezeten mits hij binnen het rijk verblijf houdt dat voor ingezeten niet wordt gehouden de vreemdeling behoorende tot een staat, waar de Nederlander niet aan de verplichte krijgsdienst is onderworpen, of waar ten aanzien der dienst plichtigheid het beginsel van wederkeerigheid is aangenomenterwijl daarentegen hijdie eerst na het intreden van zijn 19e, doch voor het volbrengen van zijn 20ste jaar, ingezeten wordt, verplicht iszich zoodra dit plaats heeftter inschrijving aan te geven dat voor de militie niet wordt ingeschreven: lo. de in een vreemd rijk achtergebleven zoon van een ingezetendie geen Nederlander isen 2o. de in een vreemd rijk verblijf houdende ouderlooze zoon van een vreemdeling, al is zijn voogd ingezeten dat de inschrijving geschiedt lo. van een ongehuwde ie de gemeentewaar de vader, of, is deze overleden, de moeder, ol, zijn beiden overledende voogd wooni 2o. van een gehuwde en van een weduwnaar in de gemeente waar hij woont 3o. van hem, die geen vader, moeder of voogd heeftof door dezen is achtergelatenof wiens, voogd buiten 's lands gevestigd is, in de gemeen te waar hij woont; 4o. van den buiten 's lands wonenden zoon van een Nederlanderdie ter zake van 's lands dienst in een vieemd land woont, in de gemeen te waar zijn vader of voogd het laatst in Neder land gewoond heeft. Bij ongesteldheid afwezigheid of ontstentenis is de vader, of, is deze overleden, de moeder of, zijn beiden overleden, de voogd tot het doen van die aangifte verplicht. Met waarschuwingdat diegenen welke zich op den 31 Januari 1888 niet hebben aangegeven overeenkomstig de wet zullen worden gestraft. Waalwijk, 9 December 1887. Burgemeester en Wethouders voornoemd, AUG. VAN GROTENHUIS. De secretaris, F. W. VAN L1EMPT. Vrii naar het Hoogduitscli van IIER MINE FRANKENSTEIN, 34 door LUCIFER. Hoofdstuk XVII. RALPH STELT EEN E GEWICHTIGE VRAAG. Iu 't naaste oogenblik had hij den naam zijner arme, verlatene, diep gekrenkte gade ontdekt. Tot zijne ontzetting las hij een kort bericht, den zelfmoord beschrijvende van zekere Lilly Lark die zich van de Waterloo brug in de Theems gestort had. Ralph las het bericht geheel uit; toen ontzonk het blad aan zijne krachtelooze handen. „Dood!" zeide hij met holle stem,„dood'7. „Dood", herhaalde zijn vader. „Dood!" schreeuwde Ralph Borne, zijne vrees- selijk vlammende blikken op ziin vader richtend. „En gij hebt haar gedood 1 Ik beminde haar mijn beele leven zou ik haar trouw zijn gebleven maar gij scheurdet ons van eikanker en bracht haar tot vertwijfeling, waanzinnigheid en de dood. Gij zijt haar moordenaar Digby Borne kromp van schrik ineen en wenkte zijn zoon te zwijgen. „Wilt gij alles in den grond bederven?* riep hij uit Ralph bij den arm grijpende. Ralph rukte zich los ea zeide „En ik kan niet weg O Lillymijne ver lorene en zwaar gegriefde echtgenoote." Eens klaps vloog hij zonder zijn vader aan te zien, de deur uitsloot zich in zijue kamer op en liet zich den ganschcn dag niet meer zien. Dien dag en den volgende legde Digby Borne Diefstal van 350.000 francs. De conversie komt de gemeeDte Brussel duur te staan. De omvangrijke werkzaamheden, aan de conversie der gemeente-schuld verbonden, maakten het noodzakelijk, dat tijdelijk beambten aan het stadhuis werden verbonden, om die werk zaamheden te verrichten. Onder deze bevond zich eeu jongmensch, Baudet genaamd, die van de gelegenheid schijnt gebruik te hebben ge maakt, op welke wijze weet men nog niet, zich 2000 aandeelen toegeëigend te hebben, op een waarvan 100,000 francs was gevallen. Za terdag kwam men tot deze belangrijke ontdek king en werd bij Baudet huiszoeking gedaan. Hij woont met zijne moeder en zuster en deze verteldeu dat haar zoon en broeder sedert eenige dagen niet thuis was geweest en dat zij niet wisten waar hij zich bevond. Na eenige naspo ringen, kwam de politie tot de outdekking, dat Baudet in het „Grand Hotel" logeerde onder een anderen naam en dat hij in betrekking stond tot een danseres van de opjra. Toen Baudet des avonds om 11 uur per rijtuig aan genoemd hotel werd gebracht, werd hij, de armoedige be diende, die vijftig francs per maand verdiende, herkend, niettegenstaande hij als dandy gekleed was. In het bureau vau politie gebracht, bekende Baudet onmiddellijk de daad. Hij vertelde op welke gemakkelijke wijze Lij den diefstal heeft kunneu volvoeren en bij welken wisselagent hij reeds loten had ingewisseld. In de kamer, welke Baudet iu het „Grand Hotel" bewoonde, werden 68 biljetten van dui zend francs gevonden, alsmede een aantal effecten, een gezamenlijke waarde van 125,000 francs vertegenwoordigende. Bij de danseres mile Ri- ghettini, in wier gezelschap hij meermalen gezien was, werd voar ruim 40.000 franc9 aan byoute- rieën gevonden. Deze dame keude Baudet niet eu meeode, dat hij de zoon was van eee voor name familie te Namen. Om één uur de9 nachts kwam de politie bij de moeder van Baudet, die de grootste verwon dering toonde, toen haar aoon vroeg de loten terug te geven, die hij haar te betvaren had gegeven. Zij bleef beweren van niets te weten, zoodat het huis geheel werd doorzocht en men een pak loten vond. Terwijl de politie beneden bezig was, wierp de zuster van Baudet een pakje op het plat van een dak, om het te verbergen. Juist werd (lit door den commissaris van politie gehoord, die de moeder met hare tw^e kinderen gevankelijk medevoerde. Allen bevinden zich thans achter slot en het onderzoek wordt nauw keurig voortgezet. Bij nader onderzoek is gebleken dat het verlies, dat Brussel door den diefstal van ge meen le loten zal lijden niet zoo zwaar is, als men vermoedde. Bij Baudet zijn een aantal stukken teruggevonden zoodat op 'i oogenblik slechts 25000 francs ontbreken. De beide vrou wen met wie Baudet relatiëo had aangeknoopt, waaronder de danseres der opera zijn op vrije voeten gesteld daar voldoende bewezen is dat beiden door dcu dief misleid waren. Ook in deze quaestie is opnieuw gebleken dat de appel niet ver van den boom valt. Men dee'de eerst mede, dat de moeder weduwe was, doch uit Haine-sur-Pierre wordt dit aan een Brusselsch blad anders gemeld. Dj familie Bau det woonde vele jaren iu genoemde gemeente waar zij een kruideniers7aakje dreef. De man was kassier bij een maatschappij, en heeft zich in 1884 uit de voelen gemaakt met 15000 frs. 3audet's vader werd hiervoor tot twee jaren gevangenisstraf veroordeeld maar dc justitie heeft hem niet cog kunnen vatteu. Bij de Fransche Kamers is een voorstel inge komen om naar aanleiding van den moordaanslag op Jules Ferry, voor 100.000 fraoc9 een nieuwe zaal bij la bouwen, waar alleen de leden toegang hebben. Van verschillenne zijden werd fleze ver sterking van het Palais Bourbon geridiculiseerd. De bekende „Ligue des Patriotes* heeft op eeu algemeene vergadering besloten zich van alle politiek te onthouden. Het ontslag van Paul Déroulède is zonder discussie eenvoudig aange nomen. alleen zijr.e bezoeken af op Rookhurst, want met eigenzinnige halstarrigheid bieef Ralph in zijr.e kamer opgesloten. Nina ontvang zeer ve'e be zoeken, want alle bekenden uit de buurt haastten zich de teruggekeerde erfgename te komen be groeten. Lord Stonefield vond voorwendsels om bijna eiken dag te komen. Aan de zaak om Nina te winnen wijdde hij zijne gansche energie en hij maakte haar het hof met eenen ijver, die een honend lachen bij Digby Borne opwekte. Sir George Markham en audere buren richtten feesten aan ter eere van Nina's terugkomst eu het jonge meisje zag zich weldra in eeu maal stroom van genoegeus getrokken die erg in tegenspraak was met het stille leven dat zij tot dusverre geleid had. De week volgende op het bericht vau Lilly Lark's zelfmoord, verliet Ralph zijne kamer in 't geheel niet. Aanvankelijk dacht hij er ook aau zich van kant te maken en betreurde het lot zijner lievelinge met oprechte smart. Gedurende dien tijd wa3 Digby Borne vol opmerkzaamheid en voorkomendheid tegenover mis Rokeby sprak haar zoete woordjes toe als lady Rokeby niet in de nabijheid was en verried ongemeen veel warmte in toon en hou ding als hij met baar sprak. Maar hij kon niet zien dat zij hem eenigszins met een gunstig oog beschouwde daarom wenschte hij 7ijn zoon weder te zier. optredenom haar van graaf Stonefield af te brengen die thans het veld geheel vrij scheen te hebben. Na een ernstig onderhoud met zijn zoon slaagde Digby Borne er in Ralph te bewegen zijne afzondering te verlaten en weder naar Rookhurst te gaan. Zijn verdriet stond hem goed en Ralph had er nooit hupschcr uitgezien dan toen hij in zijne zwarte kleedirg met bleek gelaat en treurig blikkende oogeu Nina weder bezocht. Dj gunstige indruk, dien hij bij hun eerste ontmoeting op haar gemaakt hadwerd nog verhoogd en zijne treurigheid wekte Nina's be langstelling en deelneming voor hem. Rekent men bij deze belangstelling den invloed van den valschen brief, dien zij door haar over leden vader geschreven waande, dan zal men licht begrijpen dat lord Stonefield in den jongen Borne een gevaarlijken medeminnaar had. Lady Rokeby zette in stilte de toebereidselen voor haar aanstaand huwelijk voort, zij hield een scherp oog op haren verloofde, dien zij van on trouw verdacht. Zij beminde hem uit gaDScher harte en verlangde er ongeduldig naar hem door de banden des huwelijks te ketenen; maar hare verloving was nog niet bekend gemaakt en zelfs Nina vermoedde er niets van. Door ladv Rokeby's invloed hadden de beide Borne's toegang gekregen tot alle kringen, waar feesten ter eere van Nina werden gegeven en Ralph Borne en lord Stonefield waren steed3 in de nabijheid der jonge erfgenameTegenover eene uitstekende bekende liet lady Kokeby zich uit dat Niua en de jonge Borne verloofd waren, maar dat de zsak voorloopig nog geheim moest blijven. Zoo verliep de zomer, September kwam en toen het voor het huwelijk van lady Rokeby en Digby Borne bestemde tijdstip daar was, werden de beide Borne's, vader en zoon, onrustig. De eerste bad gaarne geweten welke vooruit zichten hij bij Nica had eer hij zich onher roepelijk met hare stiefmoeder verbond. Ralph echter had een groote neigir.g voor de erfgena me opgevat hij beminde haar niet zoo grenze loos sis bij Nina had lief gehad maar toch in nig genoeg om te gelooven dat hij zonder haar niet kon leven. Zijne droef heid over zijr.e jonge gade was niet verminderd maar de tijd had den prikkel er van afgestompt. Hij verlangde er naar zijn geluk bij Nina te beproeven. Een goede gelegenheid bood zich daartoe aan. Nina maakte gaarne alleen groote wandelin- gen. Op een zachten Septemberavond was zij by eenige armen in Rookham geweest, dien zij lel- ve hare aalmoezen bracht en wandelde daarna in den schemeravond huiswaarts. Ralph Bornedie haar toevallig op straat ontmoette, bood haar zijn geleide aan, en nam haar het kleine pakje af, dat zij in de hand droeg. Zoo wandelden zij dau te zamen voort. Toen zij het dorp reeds achter zich hadden en langs den straatweg voort schreden, voelde Ralph dat het oogenblik was gekomen, waarop hij van Nina's lippen zijn lot moest vernemen. In zich zelve overleg le hij een aantal manieren hoe hij de gewichtige vraag zoude stellen, maar nog aitijd was hij het m t zich zelf niet eens geworden, toen Nina zich op eene bank a in den straatweg, in de nabijheid van het park van Rookhurst, nederzette. Op deze bank rustte zij met voorliefde uit op haren gang van en naar Rookham. Zij was overschaduwd door een rijzigen eik, en dicht bij was een poortje, waardoor de slotbewoners in het park konden komen. Ralph meende dat hij geen betere plaats en geen geschikter oogenblik voor eene bekentenis zou hebbon kunnen uitkiezen, lo de nabijheid was niemand, die hen kon hooren of hinderen, niemand was op den weg te zien. Met een zekere angstige gejaagdheid keek hij naar het bosch als vreesde hij dat daar de een of ander zou rondkuieren die hen zou kunnen hooren; maar er was niets, dat hem van zijn vjornemen kan teruhouden. Wordt vervolgd.

Echo van het Zuiden | 1887 | | pagina 1