P T BS Spanje. Engeland. Oostenrijk, Duitsehland. Rusland. BINNENLAND. Italië. Na vier uren lang beraadslaagd te hebben, bracht de bijzondere jury in het gerechtshof voor strafzaken van Londen een vonnis van niet schuldig uit in zake de beschuldiging van moord tegen den Hollander Leo Serné en diens bediende Goldfinck. In Serné's huis, weet men, ontstond den 13en September een brand, en bij dien brand kwamen twee zijner kinderen om. De omstandigheden waren zoo verdacht, dat eerst eene vervolging wegens opzettelijke brandstich ting, en daarna eene wegens moord tegen Serné en Goldfinck werd ingesteld. Dat de jury zoo veel tijd noodig had om het eens te worden bewijst dat er in hun midden groote twijfel be stond. Intuschen zal de vervolging wegen9 brandstichtiug nu toch nog afzonderlek plaats hebben. pc- Onder de naam van „De Unie" is hier gisteren avond op de harmóniezaal bij den heer A. N. van Riel eene sociëteit opgericht, welke op 't oogenblik 16 léden telt. Het reglement is vastgesteld, terKvijl voorloopig tot bestuursleden zijn gekozen de heeren Ant. van Tilburg, H. Verwiel eh Méesterman. Het onderzoek in de zaak ran Lucien Cha- telain moet zeer bezwarende feiten te zijnen laste aan het licht hebben gebracht. Ten huize van zijn liefje, Josephine Grace te Nice, zijn brieven van hem ia beslag genomen, die zij naar Berliju moest zenden aan het vermomde adres van A. B. C. 133, Schilstrasse, Berlijn, Poste restante, of aan den Duitschen consul te Nice moest doen geworden. Ook zou het geblekeu zijn dat Lucien werkelijk patronen vau het Lebel-geweer in han den van Duitschers heeft overgeleverd. Voor zijn verraderrijken handel moet hij 30,000 fr. bedon gen hebben. Verder wordt gemeld, dat hij zich bij een brief ook gewend heeft tot deu Italiaanschen mi nister-president Crispi. Lucien Chatelain is pas 21 jaar, Josephine Grace is thans insgelijks in verzekerde bewaring. Te Barcelona en in de voorsteden is eene groote werkstaking ontstaan, vooral onder de timmermans-, metselaars- en smidsknechts, en zij zijn ijverig ia de weer om de werklieden bij andere beroepen over te halen zich bij hunne beweging aan te sluiten. Tweeduizend hunner zijn naar de prefectuur gegaan, ten einde den prefect te verzoeken te hunnen gunste tus9chenbeide te komen. De prefect heeft hun den raad gegeven uiteen te gaan en hunne optochten, die de cir culatie belemmeren en den handel nadeelig zijn, te staken. De patroons hebben hunnerzijds eene verga dering gehouden, waarin besloten is aan de eischen der werkstakers niet toe te geven. In den senaat heeft, bij de beraadslaging over het adres van antwoord, de heer Fabie, conservatief, een amendement op de paragraaf betreffende de hervormingen bij het leger, ver dedigd. Hij zeidc dat de hervormingen nutteloos waren en vroeg of het ministerie van deze zaak eene kabinetsquaestie maakte. De minister van oorlog antwoordde, dat de tegenwoordige orga nisatie van het leger niet meer voldoende is. Spanje heeft een leger van 300,000 man nootiig. Aan de Daily Chronicle wordt uit Cairo ge meld Verscheidene duizenden goed gewapende rebellen zijn bij Soeakin vereeoigd. Zij hebbeu reeds eenige afgelegen posten en bevriende stam men aangevallen. Bij de begrafenis van het slachtoffer der ongeregeldheden op Trafalgar Square is de orde niet gestoord. De dynamiet-raannen C-illan en Harkins zijn opnieuw voor den correctioneelen rechter in Bowstreet verschenen. Zij werden verwezen naar hel hof van assises. Het parlementslid Hooper, behoorende tot de partij van Parnell, is veroordeeld tot eene maand gevangenisstraf wegens het openbaar maken van een verslag van onwettige vergaderingen der af- deelingen van de nationale liga. De politie te Birmingham is hoogstwaar schijnlijk de daders op het spoor van den te Parijs in de Rue de la Madeleine gepleegden juweelendiefstal. Twee mannen en een vrouw, komende van Plymouth hadden hun intrek genomen in het hotel Marcket te Birminghamwaar zij drie kamers huurden. Zekere onrustdie zij aan deu dag legden wekte de achterdocht van den hotel-bouder en op zijn verzoek doorzocht de politie de vertrekken der reizigers, terwijl deze elders hun middagmaal gebruikten. Men vond'genaaid in een damestournure, die tusscheu twee matrassen verborgen wasI eene doos met eene groote hoeveelheid juweeien armbanden oorring- n diamanten enz. enz. De drie vreemde logeergasten die zeker op de eene of andere wijze eene waarschuwing ont vingen, zijn niet wedei in het hotel terugge keerd maar twee dagen later kwam iemand die zich James Taylor noemde, de doos met de juweeien opeischen. Hij werd terstond in hechtenis genomen. De kostbaarheden zijn naar Parijs opgezonden, waar het spoedig blijken zal of zij inderdaad gelijk men vermoedtthuis behoori-n ia de magazijnen wA l'Ancien Paris" op den Boulevard de la Madeleine. Het vermiste vertegenwoordigt ceue waarde van 300,000 frs. De zaak is belangrijk in ruimeren kring om dat de rechter Stephen verklaarde dat volgens de Engel9che wet moord altijd opzettelijk is. De vraag ontstaat dus wat aanslag tot een rao;rd maakt. Gewoonlijk wordt aangenomen dat dood slag moord is wanneer die liet gevolg is van eenige handeling in strijd met de wer., Wan neer iemand op roof uitgaat en in die handeling tevens iemand doodtdan zou dit moord zijn. De rechter verklaarde echter dat hierover twijfel bestond maar gaf duidelijk te kennen, dat een geval van brandstichting dat den dood van menscl.en veroorzaakte, moord zoude zijn. VVan- ueer dus de brand opzettelijk is gestichtdan zoude een moord gepleegd zijn. De jury ver klaarde dat er geen moord gepleegd is.' Hel merkwaardige is nu dat een andere jury zal moeten uitmaken of Serné en Goldfinck schuldig zijn aan brandstichting. De uitspraak in de zaak van Cabannes luidt dat hij wegens omkooping, landverraad verduistering en diefstal van oflicieele stukken is veroordeeld tot zeven jaar tuchthuisstraf en tien jaar verlies van eer. Bij de eerste lezing van het voorstel be- ireff nde den weerpücht in den Duitschen rijksdag werd het door den minister van oorlog aanbevolen wegens de dringende noodzakelijkheid om de dienstplichtigheid tot het vijf en veer tigste levensjaar te verlengen en om den land storm door eene goede organisatie ook qualita- lief te versterken. Alle redenaars met uitzon dering van Bebel (sociaal-democraat) spraken ten gunste der voordracht en voor behandeling daarvan in de afdeelingen. Daartoe heeft de rijksdag besloten. De oorlogsgeruchten komen dit voorstel ook ten goede. Zonder deze zou Bis marck veel meer verzet tegen zijn voorstel ont moeten. De Kreuz-Zeitung schrijft: „Het bericht dat Ruslands pogingen om in Belgie en Neder land eene leening te sluiten reeds mislukt zou den zijn heeft klaarblijkelijk betrekking op on derhandelingen welke gevoerd zijn vóór het tot stand komen eener Nederlandsch-Belgisch-Fran sche vereer.iging tot het sluiten eener leeuing van 700 millioen frank. Over den uitslag dezer laatste onderhandelingen is nog niets zekers be kend gemaakt. Uil bijzondere bron wordt ons echter medegedeeld dat de pogingen tot dusver op groote moeilijkheden gestuit zijn en waar schijnlijk eveneens vruchteloos zullen afloopen dewijl de door Rusland geboden waarborgen voornamelijk van Nederlandsche zijde onvol doende geoordeeld werdenterwijl daarentegen door het bedoelde Consortium aan Rusland uiterst ongunstige voorwaarden ges»eld zijn. Met beweert dat het consortium alleen geneigd zou zijn geweest tot het overnemen der leening van 700^ millioen tegen eenen koers waardoor deze op ééne lijn gesteld zou zijn met de zoogenaamde biunenlandsche leening van 1887. Dit zou ge lijk staan met een afwijzend antwoord." De bondsraad heeft de nieuwe wet om trent het invoerrecht op graansoorten goedge keurd overeenkomstig de door den rijksdag vast gestelde redactie. Wat er tu9schen Rusland en Oostenrijk bin nen korter of langer tijd nog zal voorvallen, is een raadsel. Wanneer meu op de Oosteurijk- sche per6 afgaat is de verhouding tusschen de twee genoemde rijken zeer gespannen en heeft het meergemelde artikel in de „Invalide Russe" het gedaan. Dit artikul blijft nog steeds een groot puut van ergerniswaarop het officieuse Fremdemblatt nog niet heeft geantwoord. In- tusschen gaat men voort met het nemen van maatregelen en zeer juist beseft men te Weeuen en te Budapest dat men zoo lang zal voortgaan met het uitbreiden der wapeningen cn met het vragen van verklaringen over deze troepenbewe gingen dat eenmaal het .oogenblik zal komen dat de kanonnen alleen-zullen antwoorden. Niet ten onrechte wordt gevraagd wat dan toch de oorzaak van den oorlog zou kunnen zijn, wan neer deze eens uitbrak waarop niet anders opgegeven zou kunnen worden dan de Bulgaar- sche quaestie. En dan zal meu met deu Pe- tersburgschen correspondent van de Nord moeten zeggen dat het dwaas isdat twee groote mogendheden oorlog zullen voeren om een zoo schrale buit. Graaf Frederik Bruhl, lid van het heerenhuis, zal een eigenhandig geschreven brief van keizer Wiihelm aan den paus, bij gelegenheid van diens priesterlijk jubilé, overbrengen. Reeds meer dan 4000 geschenken zijn op het Vaticaan aangekomen. Aan de Times wordt uit St. Petersburg ge meld, dat het artikel in de Russische Invalide geschreven zou zijn door een generaal aan den geceralen staf verbonden. Op het St. George- feest zou de czaar van ontstemming hebben blijk gegeven over de onverklaarbare alarmkreten der Oostenrijksche pers, en gezegd hebben, dat het nu wel niet meer noodig was Ooslenrgk's gevoe ligheid te ontzieD, en eene opheldering niet ach terwege zou kunnen blijven. Onder den indruk dezer woorden zou het artikel in de Invalide zijn geschreven. De Times zegt, dat de tegenwoordige toestand in Rusland schijnt aau te duiden, dat de militaire raadgevers vau den czaar naar den strijd haken en Rusland daartoe volkomen voorbereid achten. De Daily News daarentegen kan, ondanks de bestaande spanning, niet aannemen dat eenige mogendheid aan oorlog denkt. Welke toch zou geen afschuw voor den oorlog hebben De Standard verneemt, dat de regeering van Oostenrijk een krachtig antwoord op het artikel van de Russische Invalide gereed maakt. Kalnoky, die het eerst weigerde, oordeelt het ihaus noodig, dat Oostenrijk, Italië en Duitseh land eene nota aan Rusland zeuden, waariu ge vraagd wordt de wapeningen op te helderen. De Times meldt uit Weenen dat geeoe bijeenroeping der delegaties plaat9 heeft, omdat het ministerie Vdi oorlog nog beschikt over een saldo van 52 millioen florijnen van het toege stane kiediet. De ministers-conferentie zal de voorstellen overwegen om houten gebouwen voor 200.000 man dadelijk iu Galicië te bouwen, alsook om uuiformen en alle andere beuoodigd- heden aau te schaffen voor de landweer eu laatste klassen der reserve. De Wiener Corrcspondenz spreekt het be richt tegen, dat er een aanslag zou gepleegd ziju op het leven van keizer Alexander II, dat er eene oproerige beweging te St. Petersburg zou hebben plaats gehad, en dat de keizer ge wond zou zijn. De Agence Havas heeft niets daarvan vernomen. WAALWIJK, 21 Decembtr 1887. De gemeentebegrooting van Waalwijk voor het jaar 1888, is, zooals zij door den raad was vastgesteld, goedgekeurd bij besluit van gedeputeerde staten van 15 December i.l. G. no. 88/1. De gemeenteontvanger, de heer P. R. van Heijst, die ongeveer 65 jaren in dienst der gemeente werkzaam was, heeft tegen ultimo December zijn eervol ontslag aange vraagd. Wij wenschen hem nog vele jaren van welverdiende rust toe, na een zoo langdu rige eervolle administratieve loopbaan. Zooals onze lezers zich zullen herinneren, werd den heer van Heijst, bij gelegenheid van zijn 60jarig jubilé, namens de gemeente een cadeau aangeboden. Naar men ons mededeelt zullen er eer lang nieuwe locomotieven in dienst gesteld worden op de lijn ZwaluweWaalwijk, met het oog op de uitbreiding van de exploitatie tot Vlijmen; naar het schijnt is deze echter niet te wachten vóór 1 Mei van 't volgend jaar. De prins van Lichtenstein heeft den paus met een eigenhandig schrijven een crucifix, rijk met kostbare steenen bezet, overhandigd namens den keizer van Oosteurijk en uit naam van den groothertog Rudolph een prachtige reliquie uit de 15e eeuw. X Als bestuursleden onzer gunstig be kende harmonie „l'Espérance" zullen, neven den heer Van Oudenhovendie commissa ris blijft, optreden de .heeren Jud. Tim mermans van Turenhout, Aloys Verbunt en Herman Zeegersde heeft J. van der Kamp zal de functie van secretaris op zich nemen. De reorganisatie van hejt bestuur was noo dig geworden, doordat de heer C G. van der Heijden reeds eenigen, tijd geleden zijn verlangen had te kennen gegeven als com missaris af te treden, en ep nog andere va caturen waren door vertrek;naar elders. Naar wij vernemen, gaat het bij de tweede kamer ingekomen wétsontwerp op den kinderarbeid uit van de bepaling, dat Q) CHETSEN UIT TARIJS EEN POSTZEGELBEURS. Wanneer gij op een Zondagnamiddag tusschen 2 en 5 uur de Champs Elysées doorwandelt en recht over het Palais de 1'In dustrie den Cours Marigny inslaat, vindt ge" aan het. einde, links, op den hoek van de "Avenue Gabriel, een groepje perso nen, afwisselende van de 20 tot 50. De meesten hebben' een boek onder den arm of zijn bezig er een, dat een ander hen voorhoudt, te doorbladeren. Zou dit al desnoods voldoende zijn om uwe aandacht te trekken, in veel hooger mate wordt zij opgewekt door de om standigheid dat men moeielijk een zoo kleine verzameling van menschen zal vinden, die zoo verschillen in stand en in leef tijd en in nationaliteit, en daarbij zoo kalm en ernstig met elkaar zaken doen. Want inderdaad, dat groepje drijft handel; het houdt Beurs. Als we naderbij treden bemerken we al spoedig dat we ons be vinden op een postzegelbeurs. De kapitalen, welke er worden omgezet zullen den val van geen enkel handelshuis, van geen enkelen burger veroorzaken gespekuleerd wordt er niet, op tijd wordt er niet gekocht of verkocht. De omzet bedraagt op een ganschen beursdag be houdens uitzonderingen slechts een honderd franks of wat. Wat zeg ik in den regel misschien nauwelijks honderd franks En alles wordt kontant betaald. De handel is dus tamelijk on schuldig, maar wordt niet te min gedreven met een ernst, als of er millioenen bij in het spel waren. En geen wonder De schooljongens, kinderen van 8 a 9 jaar zelfs nog jónger, komen er hun 60 of 25 centiemen weekgeld besteden en trachten voor hun weinige sous, welke voor hun een wezenlijk kapitaal vormen, zooveel der in hunne pas be gonnen en misschien nog uit geen 50 exemplaren bestaande ■verzameling ontbrekende postzegels te verkrijgen, als mogelijk is of wel, zij zoeken hun beurs te spekken door den verkoop van een paar zegels, waarvan zij duplikaten hebben. Het is onder dat jonge goedje een loven en bieden zonder eind. Trou wens, voor hen hebben eenige sous meer beteekenis, dan een millioen franks voor Kohtschild, want als deze op een goeden dag aan de beurs een millioen verliest houdt hij er nog een honderd of wat over en denkt hij er niet aan, zich de geringste onthouding of bezuiniging op te leggen. De knaap daarente gen, houdt bij verlies van de weinige centiemen, welke weke- lijks zijn zakgeld vormen, een week lang niets dan een lege portemonnaie over, en hoe hard dit een jongen valt, weet ieder wien dat in zijn jeugd wel eens overkomen is. Hier vinden we een knaap, die, ruim vau zakgeld voorzien, niet aarzelt een bedrag van twee of drie frank te besteden ginds een ander, die naar zijn schamel uiterlijk te oordeelen, waarschijnlijk van zijn ouders geen vijf en twintig centiemen in de week krijgende, een volledigen handel drijfthij ruilt, hij verkoopt, en als hij een sou of wat bij elkaar heeft, koopt hij ook wel eens. Misschien is het winstje dat hij behaalt zijn eenige zakgeld en zijn verzameling zijn eenig genot. Want hij is verzamelaar en handelaar tevens. Daar hij geheel op de hoogte is van zijn kleinen handel is het lastig om zaken met hem te doen; hij is moeielijk in zijn keuze, zorgt steeds goedkoop te koopen maar tegen goeden prijs te verkoopen. Ginds doorbladert een levendig meisje, een kind van een jaar of 10 met een paar groote blauwe kijkers aan de hand van een «grooten broer" een opgeschoten jongen van een jaar of 17 een album dat haar wordt voorgehouden, Het is dadelijk aan haar te bespeuren dat zij geen de miuste kennis heeft van het ,,vak Zij gunt zich bijna geen tijd om te zien wat men haar aanbiedt, zij bladert aanhoudend van voren naar achter en van achter naar voren en vraagt telkens wat dit of dat voor een post zegel is. Zij ook, heeft een verzameling, maar het is haar min der te doen om deze te kompleteeren, dan om er eenige te vinden die haar vriendinnetjes ook niet hebben, om deze daarmede dan den volgenden dag de oogen te kunnen uitsteken. Wie liet geluk heeft met haar zaken te doen, doet goede zaken als zij naar prijs vraagt koopt zij, en afdingen doet zij nooit. Haar groote broer" acht net blijkbaar beneden zijn waardigheid zich met die „prullen" op te houden. Zijn por temonnaie voortdurend in de hand, betaalt hij eenvoudig wat zijn zusje hem zegt te betalen. Het paartje vertoeft geen tien minuten op de beurs, maar heeft in dien korten tijd toch licht voor een frank of vijf gekocht. Zij zijn van die bevoorrechten, die behooren tot de klasse der rijke kinderen, Moge van hunne kinderen eenmaal hetzelfde gezegd kunnen worden Tusschen de kinderenen aankomende jongens'door, wandelen jongelieden mannen van rijperen leeftijd deftige oude heeren met een rozet in hun knoopsgatwaarin al de kleuren van den regenboog voorkomen Eugelschen met witte hoeden zware gouden horlogekettingen en een half dozijn ringeri, aan de vin gers. Dat zijn de echte de groote verzamelaars wier grootste geluk bestaat in het bemachtigen van een zeldzamen postzegel, waarvoor zij gaarne 1520ja 100 frank of meer, over heb ben er zijn postzegels, die met meer dan 1000 frank zijn be taald geworden: De meesten zijn getrouwe bezoekers van de beurs. Als zoodanig kenuen zij elkaardoch zelden meer dan van aanzien. Naam en adres zijn bijzaken waarnaar niemand vraagt. Ieder die in den loop van de week iets bijzonders iets zeld zaams heeft weten op te duiken, brengt dit mede, en laat het niet zonder trosch aan de vrienden zien er bij vertellende hoeveel hij er wel voor betaald heeft. Verder houden zij er zich steeds op de hoogte van al wat in de postzegel-wereld voorvalt en bekijken al hetgeen te l^oop wordt aangeboden met de meeste nauwkeurigheidiu de hoop dat hun kennersoog een zegeltje zal ontdekken, dat zij missen. Velen hunner bepalen zich niet alleen tot ruiling hunner du plikaten van meer of minder zeldzame exemplaren maar ver koopen die evengoed als de kinderen dat de gewonere soorten doen. Op een goeden Zondag zag ik voor de poppenkast, die altijd onder «Beurstijd" aan den anderen kant van de weg post vat een equipage stilhouden. Een kinder juffrouw met allerliefste meisjes stapten uit en namen plaats op een der voorste rijen van de stoelen voor het Jan Klaassenspel ge schaard. Mijnheer gaf de teugels over aan den koetsiersteeg i 6n J6** eeu 00oeilUik zijn paarden na terwijl de koetsier daarmede langzaam rondstapte. Vervolgens begaf hij zich naar de postzegelbeurs. Een kleine jongen naderde hem met een pakje briefkaarten. Mijnheer zette zijn lorgnet op bekeek al de briefkaarten één voor één heel nauwkeurig en zocht een tiental oude fransche er uitwaarvan hij den prijs vroeg. «Tien centiem het stuk mijnheer", was het antwoord. De koop was gesloten; de jongen ontving een frank, en de heer, zijn briefkaarten in den zak stekendeging verder.

Echo van het Zuiden | 1887 | | pagina 2