Frankrijk. Spanje. Engeland. Duitschland. Oostenrijk. Italië. Turkije. Rusland. Amerika. BINNENLAND. UITVOERINGEN. kneden, had een zak met meel op een 9toel ge plaatst. Haar dochtertje, een aanvallig kind var. drie jaar, speelde in de kamer. De moed r werd eenige oogenblikkeu buiten het vertrek geroep°n en tijdens hare afwezigheid klouterde het kleine kind bij den stoel op, waarop de zak met meel stond. Deze kantelde en de inhoud stortte over het kind uit. Het meel drot.g den neus en den mond binnen en bij de terugkomst der moeder was de kleine gestikt. De heer Jules Ferry is volkomen hersteld. Hij ontvangt dagelijks blieven vol scheldwoorden en bedreigingen maar deze brieven, zegt de offici- eu9e Age nee Havas, zijn nog beleedigender voor den steller dan voor hem zeiven. De persoon echter, die den aanslag gedaan heeft, is hoogst ernstig ongesteld. Hij is niet al'een krankzinnig, maar zijn physieke krachten zijn dermate afgeuomen, dat men gelooft, dat het spoedig met hem zal afloopen. Het opperhoofd der socialisten van Reims is op een bevel, dat van Parijs kwam, in hech tenis genomen. Cragnon, die afgezet is als prefect van po litie, dreigt met eene volledig openbaarmakiug der zaken betreffende WilsoD, als men hem geeu andere betrekking geeft. De radicale biaden vallen den president der republiek aan, oind it hij door tusschenkomst van den gezant te Berlijn eeu vredelievend schrijven heeft doer, toekomen aan den keizer van Duitschland. Tengevolge van de werkstaking to. Barcelona, kan met de werken voor de tentoonstelling niet worden gevorderd. Dagelijks trekken de werk stakers in optocht door dc straten zij zonden een deputatie tot den gouverneur, zijn bemidde ling tusschen hen en de patroons verzoekende. De gouverneur was daartoe bereid, maar verbood alle manifestaties op straat. Indien de werksta king zich uitbreidt, zal de staat van beleg wor den afgekondigd. De patroous zijn b'sloten niet toe te geven aan de eischen der werklieden. De politie te Madrid beeft drie individuen gearresteerd, die door allerlei middelen oplichte rijen trachtten te plegen. Zij werden in 't bezit gevonden van 1700 pesetas aan wissels, die te Marseille verhandeld moesten worden. Op de lijn van Suari naar Lamelia i9 een trein gederailleerd, waarbij een persoon gedood is en zes gewond zijn. De Times zegt in een hoofdartikel, dat En geland tot zekere hoogte zijne adln-sie heeft ge schonken aan het drievoudig vredeverbond, en du3 Italië en Oostenrijk gertchtigd heeft te re kenen op de medewerking van zijne zeemacht. Dit (zegt de Times) is eene wijze en rechtmatige schikking. Engelsche dagbladen berichten bij het spre ken over de laatste rtvue van de Eugelsche vloot, dat het aan de onderzeescbe boot van Nortlen- feldt gelukt is om geheel onopgemerkt midden tusscheu de vloot rond te varen. In hoofdzaak met de torpedovaartuigen overeenkomende, wat de constructie betreft, heeft deze boot het groote voordeel, dat haar dek slechts enkele centimeters boven den waterspiegel uitsteekt en zoodoende door de boeggolf aau het oog wordt onttrokken. Vijandige projectielen, die in de richting de.r boot worden afgeschoten, zouden dan ook zoo wordt beweerd op die golf afstuiten en zonder uitwerking te hebben over de boot weg vliegen. Een gevolg hiervan zou zijn, dat geen der tot nog toe voor oorlogsdoeleinden gebruikte schepen tegenover dit vaartuig zoude kunnen stand houden, en dit dus ooizaak zou kunnen worden van kolossale wijzigingen op maritiem gebied. Prins Wilhelm heeft in een redevoering tot het regiment huzaren der garde zich eenig9rins oorlogsgeziiid uitgelaten. Hij heeft o. a. gezegd dat sedert het vorige jaar de toestand ernstiger is geworden. //Wij staan tegenover een onzekere toekomst. Meer dan ooit moeten wij het devies herinneren Met God, voor den koning en het vaderland Laten wij voor alles zeggen Met God die ons in de moeie'ijkj oogenblikken be schermt. Laten wij de be9te wenschen uiten voor hem, die ods leger tot de overwinning heeft ge leid. Dat God, die ons altijd heeft beschermd, ook in de toekomst met ons zij.'' Uit Straatsburg wordt geschreven dat de uitzettingen talrijker dan ooit opnieuw zullen beginnen. Bevelen zijn gegeven om dit te doen vooral ten opzichte van familiën, die bloedver wanten in de administratie en in het leger in Frankrijk hebben. De Duitsche^poliiie heeft de formeele order ontvangen voor geene overweging terug fe deinzen. De stadhouder van dsn Elzas heeft aan haudeiaars en winkeliers 48 uren tijd gegeven om alle kennisgevingen uithangborden en prij zen uit de Franscbe in de Duitsche taal en Debuut over te brengen. Da France deelt eenen brief uit Berliin mede welke meldt dat in Duitschland heime lijk repetiticgewerer van klein kaliber overeen komende met het Fransch modelworden aan gemaakt en dat in Mei zevenhonderd duizend stuks gereed zullen zijn. Duitschlands gezant Schweinitz brengt naar St. Petersburg een eigenhandig schrijven vau keizer Wilhelm aan den czaarmetnaar men zegtvriendschappelijke voorstellen betreffende een vreedzaam vergelijk tusschen Oosteurijk en Ruslaod over Bulgarije. De wethoudende wijziging van het ta rief van invoerrechten is afgekondigd. De hofraad dr. Telschwow, te Berlijn uit San Remo teruggekomen deelt in het Berliner Tageblatt mede dat de kroonprins er goed uit ziet terwijl ook zijn algemeene toestand voor treffelijk is en volstrekt geene reden tot bezorgd heid geeft. Hij moet zich met het spreken uog in acht nemen maar de stem is in kracht en klank toegenomen. L'e prins heeft aan dr. Telschow dringend verzocht bij zijne terug komst te Berlijn er voor te zorgen dat dit bericht omtrent zijn toestand zooveel mogelijk worde verspreid, opdat daarmede alle onrust wekkende uiltingen kunnen worden tegengegaan. Hat schijnt dat de Oostenrijksche en Rus sische bladen zich warmer gemaakt hebben over de troepenbewegingen, dan de diplomaten. In de verhouding tusschen hen althans is geene verahdering waar te nemen geweest, de betrek kingen zijn gebleven, zooals zij w \ren, koel, of- schoou tocb vriendschappelijk. Uit Weenen verneemt de Staudard dat de houtprijzen zeer sterk gerezen zijn, omdat alle voorraden worden opgekocht voor rekenir.g der regeeringen van Duitschland en Oostenrijk. De politie te Weenen heeft de hand ge legd op eene vereeniging van dieveggen, die sedert lange jareu haar handwerk uitoefenen met een ongelooflijke vermetelheid. De vereeuiging had een bureau lot plaatsing opgericht voor win keljuffrouwen, oin uit deze een keurbende te vor men, die vooral bij bandelaren iu comestibles goede diensten zou kunuen bewijzen. Het bureau onderrichtte de verkoopsters, hoe zij het moesten aanleggen haar patroons fe bestelen er, de ont vreemde sommen in veiligheid te brengen. De verkoopsters werden bijgestaan door een tweeda categorie dieveggen, de gewaande koop sters, wier taak het was bij de eersten schijn baar iukoopen te doen, maar in waarheid het ontvreemde geld in ontvangst te nemen. Op vastgestelde datums werd de buit over een afgeloopen termijn tusschen koopsters en ver koopsters verdeeld en zij /deden goede zaken," zoodat velen een aardig kapitaaltje bijeen kregen, dat zij voorzichtig in rentegevende effecten be legden. Vijftien van haar zijn in handen der justitie gevallen. Een bakker, bij wien een der verkoopersters in betrekkiue was, berekent, dat deze hem reeds meer dan 6000 gulden ontsloleu had. De Standard verneemt uit Pe9t dat er al- lerwege op militair gebied eene groote bedrijvig heid heerscht, waarover de telegraafkantoren last hebben geeue dépêches toe te later.. Een aantal regimenten staan thans gereed om naar Gallicië te vertrekken. Zij zullen echter alleen dan daar heen oprukken, zoo Rusland zijne giensgarni- zoenen weder versterkt. Onder de Hongaarsche volksklassen heerscht eene oorlogszuchtige geest drift. De pau9 heeft aan kardinaal Parocchi, vicaiis- generaal voor het diocees Rome, een brief ge schreven, waarin hij zegt dat hij, gewoon jaarlijks ter gelegenheid van Kerstmis eene gifr af te zon deren voor de armen te Rome, dit jaar, nu Kerst mis samenvalt met zijn jubileum, de gift wil verhoogeu en thans 140,000 lire voor de armen bestemt. Leo XIII ontvangt ter gelegenheid ran het feest van zijn vijftigjarig p. it sterschap, van de stad Sevilla, de geboorteplaats van Murillo, eene schilderij van den beroemden schilder. Het Weener Vaderland meldt dat de rabbijn te Sadagora (Hongarije), de heer Friedronim, wien du bijnaam van //paus der orthodoxe jodeu" is gegeven, aan Leo XIII een ouden, rijk met kastbare edt lgesteeuten versierden bijbel ten ge schenke heeft gezonden. Uit Konstaininopel wordt gemeld dat de Porte naar aanleiding der wapeningen in Rus land en Oostenrijk be,gonnen is hare troepen macht in Macedonië en op de grenzen van Ru- melië te versterken. De Porte heeft op raad van Italië besloten eentn commissaris tJ zenden naar Tripoli ten einde ern onderzoek in te stellen naar de verdedigingswerken welke er door Frankrijknaar het heetaan de grens vaL Tunis worden gemaakt. De Pjrte heeft ophelderingen gevraagd aan den Franschen gezant te Konstantiuopel over de klachten vau Italië betreff°nde de uit— legging der Tuni'sche grenzen aan den kant van Tripoli. De zaak-Montebello is thans volledig opgehelderd, nu bewezen is dat de officieel aan genomen grens verre binnen de door de inboor lingen aangenomen grens gelegen is. De Socié de Géographie heeft erkend dat hare kaart waarop Italië zich beriep, onjuist is. De universiteit te St. Petersburg is gesloten wegers ongeregeldheden der studenten. Men ver wacht dat DeljaDow, de minister van onderwijs, zal ontslagen worden. Thans zijn reeds ver scheidene universiteiten in Ruslaud wegens on geregeldheden gesloten. 1) Daily News verneemt uit Odessa dat de zoogenaamde vrijwilliger9vloot eene massa Rus sische troepen van den Kaukasus en zuidooste lijk Rusland naar de YVeichsel overbrengt. Dp regeeritig bestelde een groot aantal rivierbooten. Te New-ïork heerscht groote beweging «ver het bericht door de sleepboot Miranda aange bracht dat een mor sterhoutvlot van 27000 aaneengeketende boomstammen, dat men eenvou dig over den Atlanlisshen Oceaan naar Europa wil.le doen slepen om zoodoende den vracht prijs aanzienlijk te verminderen Zondag ge durende eenon hevigen storm op zestig mijlen b zuiden Block-eiland weggeraakt i9. Alle pogingen van de sleepboot om het vlot te behoudenmislukten terwijl de „Miranda" zelve daarbij bijna verongelukte. Het monst'r- houtvlot is zuidwaarts afgedreven en is voor schepen gevaarlijker dan rotsen, daar het bestaan er van der scheepvaart onbekend is, terwijl het vlot bovendien slechts vijftien voet boven den zeespiegel uitsteekt. De regeering van de Ver.-Stalen heeft een oorlogsschip uitgezonden om de voorbijkomende raai tuigen te waarschn wen tegen het ronddrij vende monsterhouivlot, hetwelk voor de scheep vaart zeer gevaarlijk is en daarvoor nog grooter gevaren zou kunnen opleveren ingeval het, gelijk als waarschijnlijk wordt aangenomen uiteen spatte. Elke boomstam toch is zwaar genoeg om een lek te veroorzaken in het schip, tegen het welk bij mocht worden aanges'hgerd. auLwiaitJBiLmiMraw uibowmitwmmgi11wiiii WAALWIJK. Maandag 26 dezer, des inidd. 12 ure, door de liedertafel „Oefening en Vermaak" van Waalwijk en Bezooien, op de zaal Musis Sacium" 1. Vrede des gemoeds De Vliegh. 2. 1, 2 en 3 uit Leidens ontzet. Hol. 3. Aan de Phantasie. Meijroos. Namiddag 7 uur. Concert door de harmonie PEspérance op de harmoniezaal bij den heer A. N. van Riel. WAALWIJK, 24 December 1887. Bij kon. besluit is verplaatstde controleur der directe belastingen enz. De Fouw, van Hansweert naar Tilburg. Bij kon. besluit is gehandhaafd het be sluit van gedep. staten van Noordbrabant strekkende tot niet toelating van dr. Hoffman tot lid van den raad van Breda, uithoofde hij, als belast met de gratis inenting, geacht moet worden te zijn ambtenaar van wege het gemeentebestuur aangestelden als zoo danig valt onder de verbodsbepaling van art. 23 der gemeentewet. Het gezamelijk aantal kiezers onder het nieuw voorloopig kiesreglement zal in onze gemeente vermoedelijk bedragen ongeveer 360; thans zijn er ruim 290. Slechts 6 personen hebben zich aangemeld als kamerbewoners. eene gisteren avond gehouden verga dering van de werkende leden der harmonie PEspérance zijn benoemd tot Voorzitter, de heer Timmermans van Tu- renhout, onder-voorzitter de heer Al. Verbunt; de heeren G. van Oudenhoven en Herman Zeegers tot commissarissen, de heer J. van der Kamp tot secretaris. Op het gebied van „Verzekering" is iets nieuw tot stand gekomen, dat misschien grooten invloed kan hebben op het assurantie wezen. Er is namelijk in Frankrijk opgericht eene maatschappij van Tegenverzekeringdie haren werkkring ook uitstrekt tot Nederland. Deze maatschappij stelt zich verantwoor delijk voor alle kosten van processen, die tengevolge van brand kunnen ontstaan uit geschillen over gevallen van nietigheid die de brand-assurantie-maatschappijen tegen den verzekerde zouden meenen te moeten in roepen. Uit Baarle Nassau wordt gemeld, dat Belgie van Nederland geeischt heeft den afstand van eenige op de grens gelegen ge huchten, terwijl in vergoeding daarvan Ne derland van Belgie het dorp Baarle-Hertog zou ontvangen. Bovendien zou Nederland aan Belgiè een aanzienlijke som in geld moeten betalen, naar men zegt meer dan een i^illioen. ^^Bij de behandeling der staatsspoorweg- begrooting voor 1888 drong de heer v. d. Borch van Verwolde aan op spoedige vol tooiing van den spoorweg Zwaluwe's Bosch, met verzoekdien als gewonen spoorweg te exploiteeren. De minister van waterstaat zeide er naar te streven de opening van den spoorweg Zwaluwe—'s Bosch zooveel mogelijk te be vorderen, en dat de wijze van exploitatie zal afhangen van de belangen der streek. De heer Van der Sleijden verklaart niet te kunnen berusten in 's ministers mededeelingen omtrent het nog niet ter hand nemen der uitbreiding van het station te 's Hertogen bosch. Hij dringt op een nader onderzoek aan ook in verband met de overbrugging der Dieze, en meent, dat de bezwaren tegen dit werk niet onoverkomelijk zijn. Desnoods kon de brug op eene andere plaats gelegd worden. In afwachting van de oplossing van de brugquaestie, ware althans eenige verbe tering aan het station te maken. De minister kome zoo noodig met een gewijzigd ontwerp en late de Diezebrug voorloopig in den te- genwoordigen toestand. De minister deelt mede dat de zaak van de Diezebrug nog niet in het stadium ver keert om een onteigeningsvoorstel aan te bieden. Deze ingewikkelde quaestie, waarbij het behoud van de scheepvaart en het spoor wegverkeer betrokken is, houdt hij in over weging. De heer Bahlmann beweerde dat het station te Tilburg het slechtste en onhoudbaarste van Nederland is, ja zelfs niet den naam van station verdienten betoogt de dringende noodzakelijkheid van verbeteringwaarmede niet kan worden gedraald tot na den afloop der procedure omtrent de kosten, het blijft steeds bij denkbeelden. De minister zeide dat de plannen voor de uitbreiding voor hem liggen, en dat de re geering niets liever wenscht dan daaraan spoedig uitvoering te geven al is het wen- schelijk de arbitrage in zake het geschil met den Central af te wachten. Bij art. 20 wordt behandeld het amende ment der rapporteurs om voor wijziging vt*_ de werkplaatsen te Tilburg f20,000 uit te - trekken, met de bedoeling voorloopig alleen gelden te geven om, zoo noodig, de bestaan de inrichting aan de werkplaats te Tilburg in overeenstemming te brengen met de ge wijzigde bestemming. Dit amendement, toegelicht door den heer Van der Goes, bestreden door den minister, die een krediet van f20,000 ten eenenmale onvoldoende achtalsmede door den heer Bahlman, die uitbreiding noodig oordeelt we gens de toenemende uitbreiding van materieel, met name locomotieven wat de heer Van der Goes ontkentwordt met 42 tegen 26 stemmen aangenomen. Omtrent den boedel van den in staat van kennelijk onvermogen verklaarden voor- maligen notaris S. te Waardenburg, wordt nader gemeld dat het passief ver de eerste raming overtreft. 'Van alle zijden komen dc schuldeischers op, zoodat nog een derde ve rificatie noodig is. Gïoote en kleine schuld eischers ontmoeten elkander. De twee dienst meisjes, die het laatste kwartaal harer huur ad f 17.50 niet ontvingen, staan heel zus terlijk naast een Rotterdamsche bank, die f 26000 te vorderen heeft. De echtgenoote van den ex-notaris vraagt f 970C0 uit den boedel, terwijl voorts genoegzaam alle am bachten op de lijst der schuldeischers voor komen, naast tal van personen, wier eigen dommen met hypotheek bezwaard bleven, ofschoon het geld voor de aflossing en zelfs de kosten van royement in handen van S. gesteld werden. Ónder de arme drommels en de rijke mijnheeren maakte S. gelijkelijk slachtoffers. Ofschoon het met geen zekerheid nog gezegd kan worden meent men dat geen 10 pet. van het passief door het actief zal gedekt worden. Het actief bedraagt op het papier pl. mi nus f 180000. Zooals men weet is tegen den schuldige 2 jaar gevangenis gevraagd. De verontwaar diging over zulk een geringen eisch is niet gering. Van Dinsdag op Woensdagnacht is in de diamantslijperij op de Nieuwe Achter gracht te Amsterdam, tusschen de Roeter- straat en de Muidergracht, een diefrfal van diamanten gepleegd. Daar er gedurende de drie en veertig jaren, dat de slijperij aldaar gevestigd is, nooit een diefstal is voorgeko men, scheen men het niet nood;g te oordee- len het gebouw te bewaken. De slijpers bor gen hunne gereedschappen in laden, door de maatschappij in gebruik gegeven, welke met eene kram en een hangslot waren gesloten. De oogenschijnlijke veiligheid, welke er heerschte, schijnt het bij hen tot eene ge woonte te hebben gemaakt, om daarin ook de in bewerking zijnde diamanten te bergen. Woensdag ochtend omstreeks half zeven werd de diefstal ontdekt, en weldra bespeurde men dat in twee kamers 69 laden waren opengebroken en daaruit ontvreemd waren 950 diamanten, rozen en brillanten, alle on geveer voor de helft afgewerkt, samen een waarde vertegenwoordigdende van drie a vier duizend gulden. Deze diamanten behoorden aan verschillende werklieden, die ze van hunne patroons ter bewerking hadden ont vangen. De schade wordt dus door hen geleden. Een vader, wiens zoon ook onder de be stolenen behoort, is van den schrik plotseling gestorven. Vermoedelijk waren de dieven met de lo- caliteit zeer goed bekend. Buitenbraak ten minste is er niet geschied de daders zullen zich hebben laten insluiten. De politie, die onmiddelijk ter plaatse werd geroepen, kon niets anders dan het feit constateeren, maar nam twee half verbrande kaarsen in beslag, die door de dieven waren achtergelaten. Een kleine jongen beweert de dadérs 's morgens gezien te hebbenzij droegen doeken over het gelaat, waaruit is af te leideu, dat de personen vreesden herkend te worden. Het is niet in het voordeel der dieven,

Echo van het Zuiden | 1887 | | pagina 2