Frankrijk. Duitsohland. Italië. j BINNENLAND. UITVOERINGEN. WAALWIJK. T1LBURGI ANI A. berg Keller" en „Valentino" toch veel schade hebben geleden. De portier, die met vrouw en kinderen boven het tooneel woonde werd met zijti gezin tijdig gered zij moesten vluchten over een afdak, dat op dé'zaal „Valentino" uit kwam. In den Nederlandschen schouwburgop welks dak de vonken vielenwas de brand lucht door de openstaande vensters binnen gedrongen. Gelukkig kwam het publiek ter stond te weten dat daar geen gevaar dreig de en bleef men volkomen kalm. Anders was het in de zaal Scala», alwaar het bericht van een uitgebroken brand aan sommigen den indruk gaf alsof die brand in dit gebouw was. Er volgde een tijdelijke paniekvrouwen en kinderen begonnen schreiend te vluchtenstoelen en tafels wer den omvergeworpenen men mocht van ge luk spreken dat er in- al die opschud ling niemand ernstig werd gekwetst. Een groote volksmenigte was voortdurend op de Keyserlei verzameld, om het droevig schouwspel te zien. De schade wordt begroot op 250,000 francs. Het geheel was verzekerd. Zooals meermalen geschiedtkon men ook hier op een vermakelijk voorval wijzen. Een Rus die in het hotel de Londres vertoefde, vreesde voor gevaar in dat gebouw en vlucht te. Hij durfde echter de zorg voor zijn koffer aan niemand anders overlaten en bracht dien met zeer veel moeite zelf naar beneden. Nog even ging hij naar boven om nog iets anders te halen doch toen hij te rugkeerdewas de koffer verdwenen. De politie vond het vermiste voorwerp dienzelf den nacht in een danszaal, waar de dief „met het kofferke in den arm walste alsof hij met eene danseres uit den Alhambra rondflikkerde." De man verklaarde zich over dien koffer te hebben ontfermduit vrees dat misschien iemand anders er meê mocht weggeloopen zijn De minister van marine, Mahy, heeft zijn ontslag genomen daar hij zich niet vereeni gen kan met de scheiding der koloniën van zijn departement. In zijne plaats is benoemd de vice-admi- raal Krantz. Aubertindie den aanslag pleegde op Jules Ferryschijnt volstrekt niet krankzin nig te zijn. In de gevangenis van Mazas houdt hij zich onledig met het maken van verzen voor café-chantanst. Wederom zijn eenige vonnissen geveld, in zake den decoratiehandel. Ratazzi kreeg zesBayle vier enmevrouw de Courteuil twee maanden gevangenisstraf. Hiermede is de zaak nog niet afgeloopen. De invloed der phylloxera op den wijn oogst doét zich sterk gevoelen. De oogst bedroeg drie en een half millioen hectoliter minder dan het vorig jaar. 9,000 hectaren met wijnstok beplant zijn neergebrand ter vernietiging van het insect. In Berlijn klaagt men sterk over den na- deeligen invloed, die de onzekere toestand heeft op den handel. Vaag toch blijven de berichten, die zouden moeten aantoonen, dat de vredelievende ver zekeringen, door bijna alle vorsten bij de nieuwjaars-receptien gegevenniet slechts woorden waren. Wel heeft Bismarck zich uit gelaten „men moest zich niet zoo spoedig laten verontrusten," doch de koning van Belgie verklaarde den politieken hemel somber, hoe wel hij het vertrouwen uitsprak, dat Belgie niet het tooneel van den krijg behoefde te worden, zoo het slechts voldoende gewapend was, om de neutraliteitsverklaring kracht bij te zetten. In Rusland klaagt men over het groot aantal Pruisische spionnen, die als han delsreizigers, de kleinste plaatsen bezoeken om den toestand van het land op te nemen. In Weenen weet men mede te deelen, dat, hoewel het aanvoeren van nieuwe troepen door Rusland gestaakt schijnt, te ijveriger wordt gewerkt aan de vestingwerken bij Kor- vuo, waarvan de aardenwallen gereed zijn, terwijl aan de voorwerken begonnen wordt. De zware bevestiging van Iwangorod wordt met geschut gewapend. In Oostenrijk zelf heeft men ook niet stil gezeten; door de opening der centuur spoor is het versterkte kamp Krakau voltooid. Overigens hoort men uit Oostentijk weinig, wat voornamelijk hieraan is toe te schrijven, dat den correspondenten van buitenlandscbe bladen eenvoudig verboden is, mededeelin- gen te doen omtrent troepen-bewegingen op straffe van binnen 24 uur na ontvangst van het verslag te Weenen, Oostenrijk te moe ten verlaten. Men beschouwt het aanblijven van Ferdi nand als vorst van Bulgarije, als een gereede oorzaak voor Rusland den vrede te verstoren. Naar uit Berlijn aan de Parijsche Figaro gemeld wordt, is de maker der bekende val- sche briefwisseling tusschen vorst Ferdinand van Bulgarije en de gravin van Vlaanderen niemand anders dan de Russische gezant te Brussel (vroeger te Bucharest) Ourousoff, en is hij deswege reeds van zijn post terugge roepen. - Volgens geruchten, die geloof vinden, zou Duitschland voornemens zijn aan de Rus sische regeering eene schikking voor te stellen, bij welke Rusland de volkenrechtelijke gel digheid van het Frankforter verdrag zou er kennen, en bij gevolg ook de inlijving van Elzas en Lotharingen, waartegenover Duitsch land zich verbinden zou te trachten eenen modus vivendi tusschen Oostenrijk en Rusland met betrekking tot Bulgarije tot stand te brengen. Het pauselijk jubileum is met een pracht en luister te Rome gevierd geworden, die alle beschrijving te boven gaan. De mis, door Leo XIII opgedragen aan het groote altaar van St. Pieter, werd door meer dan 60,000 geloovigen bijgewoond. De luister van den stoet, waarmede de paus zich naar de kerk begaf, overtrof die uit vorige eeuwen. De Italiaansche patriotten roemen er op dat de viering zonder accident heeft plaats gehad en dat de mis in de St.-Pieter door zoovele duizenden uit alle werelddeelen is bijgewoond, die ongetwijfeld de overtuiging met zich zullen nemen, dat Italië den kerk vorst niet ingekerkerd houdt, doch dat deze zich vrijelijk kan bewegen, terwijl zelfs het Italiaansche volk voor bescherming zorg draagt. Men merkt hieruit weder op, dat de hoogst - geplaatsten geen voet kunnen verzetten, of de politiek hecht er een beteekenis aan. De paus heeft Dinsdag de leden van de comités der Italiaansche diocesen toege sproken. In de eerste plaats betuigde hij zijn dank, en zeide verder dat, indien Italië in vijandschap met het pausdom blijft ver- keeren, verzwakking van dat rijk en vermin dering van zijn aanzien daarvan het gevolg zullen zijn, terwijl het ook tallooze hinder palen zal ontmoeten. De Italianen, die zich aan de zijde van den paus scharen, zorgen voor de ware belangen van het vaderland. Z. H. noemde het eene daad van onwaar digheid, de vrije uitoefening van het pausdom te willen belemmerende katholieken zullen dit nimmer toelaten. Privaat telegrammen uit Rome melden, dat de paus bij deze receptie eene sterke zenuwachtige aandoening kreeg. Bij het ge ven van antwoord ontbrak hem herhaaldelijk de stem en hij viel meermalen afgemat op zijn troonzetel. Noordbrabantsche stoomtramweg maatschap. Ontvangsten gedurende de maand Dec. 1887. Opbrengst personenvervoer f 1659.45 goederenvervoer 1315.54 postvervoer 166,68 Totaal f 3141.67. Zondag 8 Januari's middags ten 12 ure, zal door de harmonie l'Espérance op de har- miezaal worden uitgevoerd Programma AD LIBITUM. Zondag 8 Jan., 's avonds 7 uurConcert door de liedertafel „Oefening en Vermaak" van Waalwijk en Bezooien, op de zaal Musis Sasrum. BEZOOIEN. Zondag 8 Jan., 's avonds 6 uurin het lo kaal van den heer W. Brokken, door de lief hebberij Tooneelclub „Vondel". WAALWIJK, 7 Januari 1888. Loop der bevolking over 1887. De bevolking bedroeg op 31 Dec. 1886 m. vr. 2186 2247 m. vr. Vermeerderd door geb. 78 92 vest.129 - 134 207 - 226 Vermind. door overl. 41 38 vertrekl26 - 150 167-188 Geheele vermeerd. 207 - 226 vermind. 167 -188 Alzoo vermeerderd met 40 - 38 40 38 Stand op 31 Dec. 1887 2226 2285 2226 Totaal 4511 Er werden 25 huwelijken voltrokken, waarvan: 19 tusschen jongmans en jongedochters. 2 en weduwen. 3 weduwenaars en jongedochters. 1 weduwe. 25. 7 kinderen werden als levenloos aangegeven. 3 tweelingen werden aangegeven. De proefneming met het nieuwe hoef beslag voor paardenwaarvan wij in ons vorig nummer spraken, heeft zeer goed vol daan. In plaats van de schroeven heeft men kleine stalen punten, die met een enkelen hamerslag in een in het ijzer gemaakt zuiver konisch gat gedreven worden; onder het loo- pen gaan die punten hoe langer hoe vaster zitten. Daar zij laag zijn en heel achter aan het ijzeris de gang van het paard veel gemakkelijker dan met schroeven. De punten worden verwijderd door een slag met den hamer op het ijzer. Gisteren gaf de harmonie l'Espérance alnier, tot sluiting van het Leo-feest, eene matinée musicale; het publiek was niet zoo talrijk opgekomen, als op haar jongste con cert, wat misschien te wijten is aan de vele feestdagen, die wij gehad hebben. Een woord van lof mag hier evenwel niet onthouden worden aan l'Espérancedie bij het jongste Leofeest getoond heeftdat zij eere weet te brengen aan wien eere toekomt. In de plaats van den heer mr. Maas, overleden, is tot lid van Gedeput. Staten van Noord-Brabant benoemd de heer T. A. Wolters, burgemeester van Heesch, met 40 van de 59 stemmen. De heer R. van de Ven verkreeg 18 stemmen1 briefje was in blanco. Uit het land van Heusden en Altana wordt het volgende aan de N. R. Gi. ge schreven De behoefte aan een meer zeker en regel matig verkeer heeft zich in deze dagen van sneeuw en ijs weer sterk doen gevoelen, nu de stoombootdiensten moesten worden ge staakt. De wagen diensten van Heusden op 's Bosch en Waalwijk werden overstelpt met passagiers en goederen, zoodat een spoedige voltooiing van de spoorweglij n van Zwaluwe naar Den Bosch en voorloopige exploitatie van het baanvak van Waalwijk naar Vlijmen ook in het belang van deze streek is, die aansluiting verkrijgt aan het station Drunen- Elshout. Het ligt toch voor de hand, dat wel spoedig een wagendienst zal worden ingesteld van Heusden naar genoemd station, en nog beter zou aan de eischen van het verkeer worden voldaan door den aanleg van een tramlijntje, dat met weinig kosten kan worden verkregen en misschien door latere doortrek king over de geprojecteerde brug bij Heusden, over de Nieuwe Maas, aanmerkelijk kan te gemoetkomen aan de behoeften van het be- nedenland. Nu het werk der opening van den Nieuwen Maasmond zoo krachtig wordt voortgezet, mag men al spoedig een voorstel omtrent het bouwen van genoemde brug ver wachten, daar men dit werk op het droge zal willen voltooien. Woensdag 18 dezerzal door de arr. rechtbank te Breda worden behandeld de zaak van den hr. J. F. de B., fabrikant en lid van den gemeenteraad van Bredabeschul digd van valschheid in geschrifte en het des- bewust gebruik maken daarvan. Tilburg. De Zouaven-Broederschap Fidei et Virtuti alhierheeft 's pausen jubileum huishoudelijkdoch op plechtige en geest driftige wijze gevierd. Den derden Januari had zij tot haar feestdag uitgekozen. Onder de genoodigden werden opgemerkt de heer J. Vrancken, beschermheer der Broederschap de zeereerw. heer Jansen, deken te Gennep, de zeereerw. heer Sarton, uit Maastricht, de officieren der zouaven Looimans en Arts, de heer Vos, president der zouaven-vereeni- ging te Amsterdam, enz. 's Morgens was er vergadering in de zaal der vereenigingvoor deze gelegenheid fraai versierd met drapeaux in de pauselijke en nationale kleurenen verder met sierlijke schilden en inscriptientusschen groen en bloemen. Door een goed bezet kinderkoor werden toepasselijke liederen gezongenen de door den heer Vos gehouden toespraak werd met warmte toegejuicht. Ten drie ure begon de feestmaaltijd inde groote zaal der sociëteit Philharmonie. Door den heer Vrancken werd een heildronk inge steld op Z. H. paus Leo XIII, door den heer burgemeester op Z. M. den koning, door den heer W. P. A. Mutsaers op den bisschop van 's Bosch, door den heer Looimans op gene raal de Charette. Na het diner werd er, weder in het gebouw der broederschap, eene feestelijke réunie ge houden, die zeer druk bezocht werd. Behalve de reeds genoemdenmerkte men nog op den zeereerw. heer kapelaan Sprangers, dichter der feestcantate, en verscheidene theologanten. Als feestredenaar trad op de eerw. heer Sarton, uit Maastricht, die in frissche, dich terlijke kleuren het leven en streven van „Leo de Wijze" schetste. De spreker werd herhaalde malen door uitbundige toejuichingen onderbroken. De feestcantate, op muziek gezet door den heer Reijniers en onder diens leiding uitge voerd, had veel succes even als het Te Deum Laudamus van denzelfden componist. Onder gepaste heildronken en vroolijke gezangen bleef men nog geruimen tijd zeer gezellig bijeen. Kaatsheuvel7 Januari. Eene talrijke schare van honoraire leden en belangstellen den vulde gisteren avond de zaal van het muziekgezelschap „Euphonia", dat onder lei ding van de heeren Brohm en van Boxtel een schoon programma ten gehoore bracht en de aandacht wist te boeien van al wat eemg gevoel heeft voor muziek en zang. Dit concert, dat gegeven werd ter onder steuning der armen, was in zekeren zin eene navonkeling van de Leo-feesten. De schoone Lei cantate van den heer Reiniers, met woor den van dei', eerw. heer J. Sprangers, eenige dag geleden zoo verdienstelijk uitgevoerd doo' de liedertafel en het R. K. zangkoor, wen4 ofschoon niet op 't programma ver meld verzoek herhaald en met gloed en warnl:te gezongen. Dc'or ongesteldheid van een der onmis baars^ muzikanten moest het programma eene ^':ine wijziging ondergaan, waardoor twee amers vervielen, Met deze besnoei ing hid het publiek volkomen vrede en dacht stellig aan van Alphen's ,Aan een boom zoo vol geladen, llist men één, twee pruimpjes niet." Want inderdaad bevatte het programma eene keurke en groote verscheidenheid van stukken, waarvan de uitvoering daghelder bewees, dat Euphonia met kracht streeft naar vooruitgang en volmiking op 't gebied der kunst. Wij zillen niet in bijzonderheden de uit voering eer verschillende nummers bespreken: een corp; louter uit dilettanten bestaande kan onmogeljk aan de strenge eischen der kunst- critiek ii alle opzichten voldoenmaar vol mondig -irkennen wij, dat de harmonie Eu phonia O) de ladder der kunst reeds menige sport heeft afgelegd, die menig muzikaal ge zelschap in eene provincie-stad haar benijdt. Ook op dit concert handhaafde zij haren goeden naam en bevestigde den goeden dunkcien wij van deze harmonie hebben opgevat. Was le uitvoering van de harmonie Eu phonia htstekend, wij werden in onze ver wachting overtroffen door de liedertafel, die na jaren kwijnens een nieuw, frisch opgewekt leven schijnt te zijn ingetreden, zoodat wij met grord de hoop koesteren, dat zij binnen een kort tijdsbestek een eerste tropee zal mogen hechten aan hare banier. Behalve aan den onverdroten ijver der werkendi leden dankt Euphonia deze muzi kale or*1 vikkeling vooral aan de onberispelijke leiding welke dit gezelschap ontvangt van den instructeur, den heer Brohm, en aan de directeuren de heeren van Beurden en van Boxtel. Met den wensch, dat de ijver der beide vereenigde gezelschappen niet verslap- pe, maar steeds blijve groeien, en 't bestuur van Euphonia 't armen-concert bij voortduring blijve beschouwen als eene taak te edel en te verheven om er zich aan te onttrekken besluiten wij deze mededeeling. Raamsdouksvecr, 3 Januari. Gisterenavond om 7 urenging de dochter van een inwo ner alhierals naar gewoonte voor de huis houding melk halen. Na eenige oogenblik- ken terugkeerendewerd ze op straat, nabij hare woningdoor een paar belhamels aan gevallen en oneerbaar behandeld. Op haar hulpgeroep kwam haar vader naar buiten die de personen naliepdoch hij werd door 4 perst" en aangevallen en deerlijk mishan deld ,'odat nog dienzelfden avond de hulp van di. -x geneesheer moest worden ingeroe pen. Één wensch stijgt uit Raamsdonks welden kende ingezetenen, en wel deze: dat voor taan art. 3'>0 van het wetboek van strafrecht in ruimer zin op het plegen van lage hande lingen moge worden toegepast. Dril Tien. Zooals iedereen weet, die eenigs- zins i onze gemeente bekend isverkeert de pr< inciale klinkerweg hier bij nat weder in eer, uiterst smerigen toestand, zoodat hij scb ;r onbegaanbaar is. Ons ijverig hoofd der gemeenteonder wiens bestuur reeds een paar nieuwe ver bindingswegen zijn aanbesteed, heeft zich ook cl 1 ze zaak aangetrokkener bestaat thans vooruitzicht dat op de eene of andere ma nier een goot langs den klinkerweg zal word hr gemaaktwaardoor het water zal worden afgevoerd naar riolen, die onder den weg door het verder brengen naar plaatsen, waar men er geen last van heeft. VII. De viering van 's pausen gouden priester feest, is zoo als trouwensonder de ge geven omstandigheden, te verwachten was op éclajtante wijzemislukt. Echt- u niet in dezen zin, dat onze trouwe bevolki ng niet in den geest heeft ingestemd met aller volkren jubeltonen op dezen ge- denkwaardigen dag. O neen! de duizende vlaggen, die als één veelkleurig, reusachtig koepeldak onze stad overwelfden, getuigden hoe algemeen de eerbied is, die men ook hiervoor het hoogst en eerbiedwaardigst gezag op aarde koestert, en hoe allen, roomsch en ocïroomschde groote figuur van den dertienden Leo eeren. Maar mislukt noem ik het feest, omdat buiten, onze tempels, waar alles naar voor schriften van hoogerhand geschieddehet alleen tot vlaggen zich bepaalde. Mislukt, omdat geene schooljeugd hare zangen kon doen (weergalmen, en geen feestelijk uitge- doscht 2 maagdenrei kransen mocht vlechten of bloemen mocht strooien, den hoogen jubi laris te;r eer; mislukt, omdat aan de hartver heffende, vocale en instrumentale muziek, die ons bij zoo menige gelegenheid tot blijde geestdrift stemde, thans het zwijgen was op gelegd, en onze corporatien, vooral de oude gilden instellingen van echt christelijken oorsprong hunne vaandels niet mochten ontrollen; mislukt, omdat zelfs de armen en behoeftigenalthans niet op den dag zelf,

Echo van het Zuiden | 1888 | | pagina 2