Nummer 8. Donderdag 26 Januari 1888. lle Jaargang. Toegewijd aan Handel, Industrie en Gemeentebelangen. GEWAAGD SPEL. ANTOON TIELEN BUITENLAND. Belgie. Frankrijk. Engeland. Duitschland. Oostenrijk. UITGEVER: Waalwijk. De Mo van het Zuiden, DU blad verschijnt Woensdag en Zaterdag avond. Abonnementsprijs per 3 maanden./1,00. Franco per pos' door het geheele rijk f 1,15. Brieven, ingezonden stukken, gelden enz., franco te zenden aan den Uitgever. Advertentiën 17 regels J 0,60 daarboven 8 cent per regel, groote letters naar plaatsruimte. Advertentien 3 maal ter plaatsing opgegeven, worden 2inaal berekend. Advertentiën voor Duitsch- land"worden alleen aangnomen door het advertentiebureau vaB Adolf Steiner, Hamburg. Reclames 15 cent per regel. Te Maubeuge is Zaterdagnacht een ont ploffing ontstaan in het bureau van de gas fabriek. De directeur en de boekhouder zijn gedood, terwijl een werkman doodelijk is ge kwetst. Alle muren zijn ingestort. Het wordt bevestigd, dat het geschil, 't welk naar aanleiding van het gebeurde te Florence, tusschen Frankrijk en Italië dreigde uit te barsten, in der minne geschikt is. De Italiaansche gezant te Parijs, generaal Mena- brea, deelde Zaterdag aan minister Flourens eene dépêche van Crispi mede, waardoor aan het geschil voor goed een einde wordt gemaakt. De kantonrechter Tossini zal wor den verplaatst, maar aan den Franschen consul te Florence zal geenerlei berisping worden toegediend. Wat de nalatenschap van Hus- sein-pacha betreft, deze zal worden geregeld overeenkomstig de Italiaansch- Tunesische overeenkomst van 1SS6, derhalve door de Italiaansche overheid. De heer Hérédia, een der afgevaardig den van het departement der Seine, heeft in de kamer een voorstel ingediend om het eeuwfeest der revolutie van 1789 waardiglijk te vieren. Met dat doel wil hij in 1889 op het plein der Tuileriën een museum der Fransche revolutie, en in alle gemeenten des lands een gedenkzuil opgericht hebben. Een crediet van 6 millioen wordt aangevraagd ter verwezenlijking van het plan. De heer Hérédia verlangde de voordracht spoedvereischend verklaard te zien, maar hier mede heeft de kamer zich niet vereenigd. De directie der artillerie te Vincennes heeft zich laten beetnemen door een Engel- schen oplichter, die reeds bij verstek tot een maand gevangenisstraf veroordeeld is. De directie heeft dien oplichter, die voorgaf Damonville te heeten, in haar dienst genomen en nu vermoedt men, dat hij bepaalde ge heimen heeft verkocht. Reeds enkele dagen is hij in hechtenis. Te St. Germain is een geheel gezel schap vreemdelingen gearresteerd, omdat het onder verdenking ligt van spionneering. Alle Vrii naar het Hoogduitsch van IIER MI NE FRANKENSTEIN, 39 door LUCIFER. Hoofdstuk XVIII. Een trotsche blik schoot uit inrs. Rokeby's zwarte oogen. «'t Is mijn plan gedurende de minderjarig heid mijner stiefdochter met mijn echtgenoot hier te wonen", verklaarde zij driest. «Ik ben Nina's persoonlijke hoedster en als zoo danig werd mij Rookhurst als verblijf aange wezen." «Aan een toestand zooals gij dien voorstelt, mevrouw, heeft sir Henry in 't geheel niet gedacht," zeide mr. Harpe. «Mr. Ilorne tot heer in het slot Rookhurst te maken is iets gansch onverwachts, iets ongehoords." «Waar ik meesteres hen zal mijn echtge noot meester zijn," bevestigde lady Rokeby. «Zoo behoorde het ook te zijn," hernam mr. Harpe, «maar gij moet toch inzien hoe on- passendjhet zoude zijn mr. Borne meester op Rookhurst te maken. Vergeef mij mijne open hartigheid, mylady, maar eigenlijk behoordet gij u uit fijngevoeligheid naar aanleiding van uw derde huwelijk, van Rookhurst terug te trekken en wij zijn gekomen om u voor te stellen dat Rookhurst voorloopig gesloten personen werden in het bezit van plannen en kaarten gevonden. Zij zijn naar Versailles opgezonden ter beschikking van het parket. Overal ziet men dus spionnen. Een der eerste bezoeken van president Carnot zal het noordelijk gedeelte van het land gelden. De reis zal plaats hebben in 't begin van April, bij gelegenheid van de onthulling van het monument ter herinnering aan den slag bij Hondschoote. Deze slag werd gewonnen door den grootvader van den president. Vrijdag jl. kwam een gewezen jachtop ziener, Barberot genaamd bij het vervolgen van wilde zwijnen, dicht bij de grens. Een Duitsch tolbeambte wenkte hem naderbij te komen. Barberot voldeed hieraan zonder eenig wantrouwen. De Duitscher wierp zich toen op hem en er ontstond eene worsteling, waarbij Barberot op den grond geworpen en hem zijn geweer ontnomen werd. De Duitsche tolbeambte verwijderde zich hierna. Een boer uit Trieux, die het geschreeuw van Barberot had gehoord, nam hem op zijn rijtuig mede en bracht hem terug. Dit voorval heeft in de streek eene groote verontwaardiging te weeg gebracht. Op bevel van den minister van binnenlandsche zaken is de onder-prefect te Briey een onderzoek gaan instellen. Aan het ministerie van financiën is bij de jongste conversie een diefstal gepleegd van 300,000 fr. 3 pet. schuldbrieven. Een der lagere beambten, zekere Duffaud, heeft zich aan den diefstal schuldig gemaakt. Hij en zijne twee medeplichtigen, Mathevet en Ville, zijn gesnapt, doordien zij bij een geld wisselaar, Schwartz, waren gekomen om de fondsen te gelde te maken. De omstandig heden waaronder zij de fondsen ten verkoop aanboden en het feit, dat de fondsen alle opeenvolgende nommers hadden, maakte den argwaan van den geldwisselaar gaande, zoodat hij de politie kennis gaf van het geval. De drie misdadigers zijn daarop in hechtenis ge nomen. Duffaud heeft reeds bekend. -- Te Havre heeft een onzettende brand gewoed, waarbij verschillende werven in den tijd van een half uur verwoest werden. De brand ontstond door eene onvoorzichtigheid. Meer dan 1000 arbeiders zijn zonder werk. Louise Michel heeft te Havre eene anar chistische conférence gehouden. In de ver- worde, miss Nina zich stelle onder de per soonlijke hoede van sir George Markham en zijne gemalin, en gij met uwen nieuwen echt genoot u vestiget op Rokeby-House, uw we- duwengoed, of waar elders gij verkiest." Lady Rokeby fronste de wenkbrauwen van ergernis en trots. «Ik zal op Rookhurst blijven," riep zij hoog moedig. «Als gij mij wilt verwijderen moet gij maar procedeeren; wanneer gij gelooft dat baars vaders gewezene echtgenoote eene niet f lassende persoonlijke hoedster is voor miss tokeby dan kunt gij sir Henry's testament laten vernietigen, of gerechtelijke stappen doen om haar een anderen persoonlijken voogd te laten geven. Ik zal van mijnen post niet wij ken, noch de mij door mijn overleden echtge noot opgedragene betrekking prijs geven, als ik daartoe niet gedwongen word." Lord Stonefield kleurde toen hij deze woor den hoorde, en hij wendde zich thans met zijne heldere, welluidende stem tot Nina: «MiBs Rokeby, de zaak betreft u vóór alle anderen, en gij zult eene stem daarbij hebben. Het aanstaande huwelijk van lady Rokeby verandert uwe tegenwoordige betrekking te genover haar geheel en al, Nu zij mrs. Digby Borue wordt komt het mij voor dat lady Rokeby alle betrekking tot sir Rokeby afbreekt, en zij ophoudt uwe stief moeder te zijn. 't Is aan u te beslissen of gij na haar op handen zijnd huwelijk met haar wilt samen wonen. 't Is aan u te zeggen of gij in hare plaats een anderen persoonlijken voogd wilt laten kiezen." gadering ging het stormachtig toe. Temidden harer voordracht werd er gebromd, en een der aanvvezigen loste een revolver op Louise, waardoor zij gewond werd. Te Londen is Zondagmorgen een hevige brand uitgebroken bij een kruidenier in Houndsditch. Vier menschen kwamen in de vlammen om het leven en vijt anderen werden zwaar gewond. Aan den bondsraad is een ontwerp inge diend tot het aangaan eener leening voor krijgskundige doeleinden welke als geheim beschouwd moet worden. Volgens de Ber liner politische Nachrichten wordt verzekerd dat ook het laatstelijk genoemde bedrag van 230 millioen mark nog niet geheel met de werkelijkheid overeenstemt. Verscheidene Berlijnsche dagbladen bevatten het volgende gelijkluidende bericht uit Warschau De alhier vergaderde krijgsraadonder voorzitterschap van generaal Gourko moet besloten hebben den czaar opmerkzaam te maken, dat in het koninkrijk Polen thans van eenen aanvallenden oorlog geen sprake kan zijn; dat voor de voltooiing van den vesting vierhoek nog twintig millioen vereischt Avor- denook moeten de vestingen van nieuwe voorwerken met gepantserde torens uit Bel gische fabrieken voorzien worden eindelijk is de aanvoer van levensmiddelen niet vol doende verzekerd. Een verdedigeude oorlog is echter mogelijk, waarbij alle spoorbanen vernietigd en alle voorraden verbrand moeten worden. Boven dien moet de krijgsraad zeer belangrijke uitgaven als noodzakelijk voorgesteld hebben. Binnenkort is men voornemens eene gedeeltelijke operatie aan het strottenhoofd van den Duitschen kroonprins te bewerkstel ligen, teneinde de door de ziekte verwoeste kraakbeenige deelen aan de linkerzijde te verwijderen. Waarschijnlijk zal dr. Mackenzie zelf deze kunstbewerking uitvoeren waarbij dan tevens onderzocht kan worden in hoe verre diens meening gegrond is, dat er geen kanker aanwezig is en of het doelmatig ge acht kan worden den gewenschten terugkeer Aller oogen wendden zich naar het schoone meisje. «Éer Nina een besluit neemt," begon de lady haastig, ,,zij 't mij vergund eenige woor den tot haar te richten." «Ileh ik u niet steeds met goedheid en tee- derheid behandeld, Nina, sedert gij te huis zijt teruggekeerd? Heb ik mij ook maar een enkele maal nalatig, stiefmoederlijk, hard of achteloos aangesteld? Heb ik niet in alle op zichten naar uwe wenschen gehandeld?" Nina lconde deze vragen niet ontkennend beantwoorden. „En wat is uw besluit, mijn kind," vroeg sir George Markham. „Gij zijt zeer goed ten mijnen opzichte sir George, en ook gij lord Stonefield en mr. Harpe", zeide het jonge meisje met bevende stem, ,,en ik kan geen woorden vinden om u mijne dankbaarheid te betuigen voor uwe be zorgdheid. Ik beaam alles wat gij gezegd hebt en deel uwe meening. Openhartig beken ik dat lady Rokeby's huwelijk mij tegenstaat, en ik begrijp niet hoe zij mr. Digby Borne in plaats van papa tot echtgenoot kan nemen maar ik heb mijn best gedaan om mij in dien ontzettenden toestand te schikken, al betreur ik het geen voldoende verontschuldigingen te vinden, om langs gerechtelijken weg een an deren persoonlijken voogd te verlangen. Met mr. Digby Borne zal ik weinig te maken of te praten hebben en Rookhurst is groot ge noeg voor ons beide, 't Was papa's verlan gen dat ik een bepaalden tijd onder lady Ro keby's toezicht bleef, en daarom geloof ik dat het niet billijk van mijne zijde zou zijn den van den kroonprins naar Duitschland te ver- oorlooven. Met de openbare electrische verlich ting te Hamburg wordt nu een begin ge maakt. In het midden der handelswijk komt een hoofdstationdat 10,000 lampen kan voorzien. De directie verplicht zich tot het leveren van licht van 12 uren 's middags tot zonsopgang. De prijzen zijn voor gloeilampen van 10 16, 32, 50 en 100 kaarsen lichtsterkte21/j 4,8, 1272 en 25 pfenning per uur; voor booglampen van 300 400 600 800 1000 en 1200 kaarsen 12 16 2432 40 en 48 pf. per uur. Voorts betaalt de verbruiker voor elke booglamp 10 mark per jaar. Er hebben zich reeds een aantal gegadig den voor het electrische licht aangemeld. In de laatste dagen is eene wending op te merken in de verhoudingen der Europeesche staten en wel naar aanleiding van de ver koeling die tusschen Oostenrijk en Duitsch land is ontstaantengevolge van de onaan genaamheden welke de in Oostenrijk wonende Duitschers te verduren hebben van den kant der Czechen en Hongaren. .Onverholen wordt in Weenen het plan besproken van een toe nadering tot Ruslandwaarvan een oorlog tusschen Duitschland en Rusland het onver mijdelijk gevolg zou zijn. De gronden die men voor de bewering heeftdat de alliantie Duitschland—Oos tenrijkItalië zoo hecht niet meer iszijn de volgende Het volkomen toegeven in het Italiaansch Fransch geschil door Italië datzoo het volkomen zeker geweest was van de hulp van Oostenrijk en Duitschland, zich zeker geen diplomatiek échec had getroost. Dan is het de reis van lord Churchil, die met succes bekroond is, en wel in zooverre dat deze door den czaar uiterst welwillend is bejegend nadat hij zijn project had overge legd na welk verdrag Engeland en Rusland beide in Centraal-Azië in vrede kunnen heerschen. Al is lord Churchill op dit oogen- blik geen lid van het ministerieals uitste kend leider in het parlement moet de re geering den jongste der Marlboroughs ontzien, bijaldien het waar is, dat de zending of lie ver reis naar St. Petersburg buiten voorken nis der regeering is ondernomen. Neemt beslissende stap te doendien gij mij aan raadt." ,,Ik weet niet of gij gelijk hebt, Nina," zeide sir George,in alle geval zullen wij u dikwijls bezoeken en mijn huis zal steeds voor u openstaan en mijne vrouw en dochter zullen zich immer gelukkig achten u in den schoot onzer familie op te nemen." ,,Ik zal uwe goedheid nooit vergeten," zeide Nina dankbaar. De bezoekers, oordeelende dat hunne zen ding mislukt was, boden lady Rokeby hunne gelukwenschen aan voor de toekomst en na men afscheid. Aan de deur keerde sir George zich om en zeide tot Nina: ,,Gij ziet er bleek uit, lieve Nina. Ga met ons mede in de vrije lucht, ik heb nog een boodschap voor u van mijne dochter." Nina nam een hoed en ging met de heeren mede. De paarden stonden gereed en mr. Harpe steeg op. Sir George en lord Stonefield hin gen de tengels om den arm en gingen lang zaam met de jonge erfgename de laan door. ,,Ik vrees zeer, mijne liefste," zeide de goede baronet, „dat gij van daag een besluit hebt genomen, waarover gij nog berouw zult heb ben. Als gij nog langer ongehuwd blijft vrees ik dat deze Borne's in Rookhurst de eerste drie jaren vreeselijk zullen huishouden. Digby Borne zal uws vaders huis maken tot een vei'zamelplaats van nietswaardige lui en gij zult in aanraking komen met mannen, die uw vader nooit over zijn drempel zou hebben laten komen."

Echo van het Zuiden | 1888 | | pagina 1